Jump to content

Οι Δεισιδαιμονίες των παιδιών


dimulator
 Share

Recommended Posts

Τι μου ήρθε στο μυαλό δεν θα το βρήτε...

 

Θυμάστε όταν είμασταν μικρά τι χαζομάρες μας λέγανε οι φίλοι μας ή άλλοι διάφοροι....

 

Αυτό το θέμα είναι για να καταγράψουμε τις εμπειρίες μας σχετικά με τις χαζομάρες της παιδικής μας ηλικίας.

 

Ας πούμε θυμάμαι που μου λέγανε ότι αν σε πηδήξει κάποιος άλλος θα μείνεις κοντός (εννοούσαν αν περάσει από πάνω σου)

ή το άλλο αν σε κατουρίσει πασχαλίτσα είναι τύχη ή ατυχία δεν το θυμαμαι καλά αυτό...

 

έχετε εσείς τέτοια βιώματα από την παιδική σας ηλικία;

Edited by Sabrina
Link to comment
Share on other sites

αν σε πηδήξει κάποιος άλλος θα μείνεις κοντός (εννοούσαν αν περάσει από πάνω σου)

 

..αλλά αν σε ξαναπηδήξει αναιρείται!

 

 

έχετε εσείς τέτοια βιώματα από την παιδική σας ηλικία;

 

.. δε πολυθυμάμαι τώρα, αλλά αυτό που κρατάω ακόμη από μικρή είναι ότι όταν σε τρώει η μύτη σου, κάποιος πρέπει να σου χτυπήσει την παλάμη τρεις φορές, αλλιώς θα φας ξύλο :P

Link to comment
Share on other sites

λολ σοβαρά!! αυτό με το ξαναπήδημα δεν κυκλοφορούσε σε μας!!!

και αυτό με την παλάμη πρώτη φορά το ακούω...

 

λολ καλά σαν πιτσιρικάδες είχαμε πολύ γέλιο!

:P

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Εγω επειδη ειμαι και πιο κοντα σε αυτην την ηλικια θυμαμαι πολλες απο τις βλακειες που λεγαμε τοτε... Αυτα που λετε τα λεγαμαι και εμεις.... Αλλα θα σας πω και ενα που θυμαμαι χαρακτηριστικα... Ο καθενας μας εχει εναν αριθμο αναλογα με το ποτε εχει γενηθει (εγω που εχω γενιθει στις 16 το 7 (1+6) αλλος στις 23 το 5 (2+3))

Και αν δεις μια πινακιδα αυτοκινητου με 2 επταρια στην σειρα (77) καποιος σε σκεφτετε αν ειναι 3 επταρια (777) καποιον/α θα συναντησεις και αν ειναι τεσσερα (7777) καποιος/α σ'αγαπαει... Για να πετυχει ομως επρεπε να σταυρωσεις τα δαχτυλα σου και καποιος να τα σπασει χτυποντας τα... Ιστοριες για αγριους... Και πολλα πολλα αλλα...

Link to comment
Share on other sites

Για να πετυχει ομως επρεπε να σταυρωσεις τα δαχτυλα σου και καποιος να τα σπασει χτυποντας τα...

 

:lol: Ναι ναιαιαι..!!! Πόσα μισάωρα περπατούσα με σταυρωμένα δάχτυλα μέχρι να βρω κάποιον στο δρόμο να μου τα χωρίσει;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θυμάμαι το "καθρεφτάκι". Αν κάποιος σε κορόιδευε, του έδειχνες κλειστή την παλάμη σου και η κοροϊδία επέστρεφε σε αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

off topic , αλλά ενδιαφέρον έχουν και τα ποιηματάκια που λέγαμε για να βρούμε ποιος θα φυλάξει πρώτος.. Πάνω στο πρώτο, έχω μια παραλλαγή εκ Κρήτης. Αν κάποιος περνούσε από πάνω σου, έμενες κοντός. Αλλά αν κάποιος άλλος περνούσε κάτω από τα πόδια σου, αναιρούσε τον πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

off topic , αλλά ενδιαφέρον έχουν και τα ποιηματάκια που λέγαμε για να βρούμε ποιος θα φυλάξει πρώτος.. Πάνω στο πρώτο, έχω μια παραλλαγή εκ Κρήτης. Αν κάποιος περνούσε από πάνω σου, έμενες κοντός. Αλλά αν κάποιος άλλος περνούσε κάτω από τα πόδια σου, αναιρούσε τον πρώτο.

 

οποιος εχει το δικο μου χερι και του δρακου το μαχαιρι θα τα φυλαει....τι μου θυμισες τωρα :whistling: :whistling: :whistling:

Link to comment
Share on other sites

"Το παπούτσι σου βρωμάει, άλλαξέ το!" Το αστείο είναι ότι μερικά από αυτά που γράφουμε επιζούν ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

off topic , αλλά ενδιαφέρον έχουν και τα ποιηματάκια που λέγαμε για να βρούμε ποιος θα φυλάξει πρώτος.. Πάνω στο πρώτο, έχω μια παραλλαγή εκ Κρήτης. Αν κάποιος περνούσε από πάνω σου, έμενες κοντός. Αλλά αν κάποιος άλλος περνούσε κάτω από τα πόδια σου, αναιρούσε τον πρώτο.

 

 

χααχααχα! Εμενα μου λεγανε στο χωριο(κρητη)...Αν περασεις πανω απο καποιον του κοβεις εναν χρονο απο την ζωη του..και αν ξαναπερασεις αναποδα ολα καλα...ποσα τετοια λεγαμε ....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την πασχαλίτσα, πάει ως εξής: εάν κάτσει πάνω σου πασχαλίτσα, είναι καλή τύχη. Εάν κάποιος διώξει την πασχαλίτσα από πάνω σου, σου "παίρνει την τύχη" (και έχεις κάθε λόγο να τον φαπώσεις! :lol: ). Εάν σε κατουρήσει πασχαλίτσα, είναι κακή τύχη.

Παρόμοιο ήταν το θέμα με τις βρωμούσες: εάν βρωμούσα κάτσει πάνω σου, είναι κακή τύχη. Αν την δώσεις σε άλλον, παίρνει αυτός την κακοτυχία, αλλά μπορεί να την δώσει με την σειρά του αλλού. Αλλά δεν κάνει να την σκοτώσεις, γιατί τότε σου μένει η κακοτυχία για χρόνια! (Ωραίο αυτό! Οικολογικό! :yes: ) Τελικά η βρωμούσα καταλήγει σε κάνα δέντρο και βρίσκουμε όλοι την ησυχία μας κι αυτή την δική της :lol:

 

Εμείς είχαμε κι ένα άλλο περίεργο (που ίσως κάποια στιγμή πρέπει να το ψάξω πως ξεκίνησε και γιατί) :

Όταν βλέπαμε παπά στον δρόμο, έπρεπε γρήγορα να σφαλιαρώσουμε τον διπλανό μας πριν προλάβει να μας σφαλιαρώσει αυτός, λέγοντας: "να παπάς!"... αλλά δεν θυμάμαι τον λόγο! :confused: Κάτι με κακοτυχία είχε να κάνει, νομίζω. Ο έρμος ο σφαλιαρωμένος, για να διώξει κι αυτός από πάνω του "τον παπά", έπρεπε πολύ γρήγορα να βρει κάποιον άλλον να σφαλιαρώσει, κ.ο.κ... Συνήθως βέβαία η σφαλιάρα τελικά κατέληγε σε κάτι άψυχο (κάνα αμάξι ή τοίχο ή πεζούλι, κλπ -παντέντα για να μην μένει κανείς με "τον παπά" :lol: ), αλλά μέχρι να καταλήξει εκεί, έπεφτε πολύ γέλιο!

 

Υ.Γ. Εντύπωση μου έκανε όταν, πολλά χρόνια αργότερα, έμαθα ότι στα επτάνησσα, κυρίως στην Ζάκυνθο και την Λευκάδα, τ' αγόρια συνηθίζουν να πιάνουν τα @@ τους όταν βλέπουν παπά στον δρόμο, "για να μην τους μαραθούν και πέσουν"...! :063laugh: Πολλοί μάλιστα τηρούν αυτήν την... παράδοση, ακόμα και ως ενήλικες!

Link to comment
Share on other sites

αυτό με τον παπά το παίζαμε και μεις.

Αν βλέπαμε παπά, το είχαμε για γρουσουζιά.

Έτσι οι μέθοδοι αντι-γρουσουζιάς ήταν:

ποιάνεις τα @@, όποιος δεν προλάβαινε να τα ποιάσει είχε τον παπά και έπρεπε να τον ξεφορτωθεί.

 

Έτσι άρχιζε να ακουμπά τους άλλους λέγοντας "πάρτον παπά".

Ο άλλος έκανε το ίδιο σε άλλον.

 

μέχρι που βαρίόμασταν...

Link to comment
Share on other sites

Χα, εμείς "δίνουμε" τον παπά με μια φίλη μου ακόμα και τώρα που μεγαλώσαμε..:woot: (δουλεύει η μορφοποίηση σήμερα..)

 

Θυμήθηκα κι ένα ανόητο παιχνίδι που παίζαμε μικροί, όπου μετρούσαμε "πασπάκια". Τα "πασπάκια" ήταν αυτοκίνητα γνωστά κι ως κατσαριδάκια... τι μανία..

Link to comment
Share on other sites

Εμεις είχαμε το πάρε τη χολέρα.Όταν σε ακουμπούσε κάποιος και σου έλεγε αυτό το πράγμα ήσουν ξέρω εγω και ας πούμε και καλά μολυσμένος και έπρεπε να το μεταδώσεις στους υπόλοιπους.Μπορούσες να το αποφύγεις με το σταύρωμα των χεριών.Άρρωστα παιχνίδια :sweat:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...