Jump to content

Gay


Zak
 Share

Recommended Posts

Οι προσωπικές ερωτικές προτιμήσεις του καθένα δεν πρέπει να είναι σαφώς υπό κρίση.. εκεί όμως που θα διαφωνήσω απόλυτα και κάθετα είναι στο "φυσικό" του πράγματος καθώς η ύπαρξη δύο φύλων σε πληθώρα οργανισμών έχει σκοπό την αναπαραγωγή και διαιώνιση του είδους... και οχι την ικανοποίηση ερωτικών προτιμήσεων που σαφώς και υφίστανται λόγω της λογικής των ατόμων και οχι λόγω φυσικών επιλογών.

 

Οπότε καλό είναι να λέμε πως είναι λογικές και ανθρώπινες προτιμήσεις που δεν χωράνε κριτικής αλλά απο την άλλη να γνωρίζουμε οτι δεν ανήκουν και στην σφαίρα της Φύσης με την έννοια της Δημιουργίας.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...!

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΚΑΙ ΘΑ 'ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΞΑΦΝΙΑΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ...

ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ, ΑΠΟ ΟΣΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΝΟΙΩΘΕΤΕ ΑΒΟΛΑ ΩΛΕΠΟΝΤΑΣ ΔΥΟ ΆΤΟΜΑ ΤΟΘ ΙΔΙΟ ΦΙΛΟΥ ΝΑ ΦΙΛΙΟΥΝΤΑΙ... ΣΚΕΦΤΙΤΕ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟ 'ΑΒΟΛΑ ΑΙΣΘΑΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΟΥΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΥΤΕ ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΣΤΕΝΟ ΣΥΓΓΕΝΙΟ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΑΥΤΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΗΔΗ ΣΕ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ ΘΕΣΗ ΠΡΟΣΠΑΘΟΝΤΑΣ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΙΣΟΥΝ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΚΡΑΥΓΗ...ΓΙΑΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΣΣΟΕΡΟ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ?

Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΩΣΤΕ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΙΣ ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΙΚΕΣ ΤΗΣ ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΑΡΜΟΝΙΚΑ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ... ΚΑΘ' ΕΝΑΣ ΜΕ ΤΙΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ...

 

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Link to comment
Share on other sites

Μισο... δηλαδη το σεξ υποσυνειδητα παντα, γινεται μονο με σκοπο την αναπαραγωγη...? Δεν το ξερα...

 

Όχι μόνο είναι έτσι, αλλά θα σοκαριστείς αν δεις μέχρι που φτάνει. Ας πούμε, η κρίση της έβδομης χρονιάς στο γάμο, είναι πραγματική, αλλά σε ζευγάρια που δεν έχουν κάνει παιδιά. Η υπόθεση είναι πως, αν ένα ζευγάρι κάνει σεξ για πολύ καιρό (όχι αναγκαστικά 7 χρόνια) αλλά δεν έχει γεννηθεί παιδί, τότε (σύμφωνα με το υποσυνείδητο) κάποιος από τους δύο είναι στείρος. Οπότε πρέπει να διαλυθεί το ζευγάρι, για να γονιμοποιηθεί ή να γονιμοποιήσει αυτός που δεν είναι στείρος.

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο είναι έτσι, αλλά θα σοκαριστείς αν δεις μέχρι που φτάνει. Ας πούμε, η κρίση της έβδομης χρονιάς στο γάμο, είναι πραγματική, αλλά σε ζευγάρια που δεν έχουν κάνει παιδιά. Η υπόθεση είναι πως, αν ένα ζευγάρι κάνει σεξ για πολύ καιρό (όχι αναγκαστικά 7 χρόνια) αλλά δεν έχει γεννηθεί παιδί, τότε (σύμφωνα με το υποσυνείδητο) κάποιος από τους δύο είναι στείρος. Οπότε πρέπει να διαλυθεί το ζευγάρι, για να γονιμοποιηθεί ή να γονιμοποιήσει αυτός που δεν είναι στείρος.

 

:unsure5: μισο αυτο προυποθετει οτι υποσυνειδητα ολοι θελουμε να αναπαραχθουμε... σωστα?

Οποτε για να ξαναγυρισουμε κ λιγο πισω στο θεμα, καποιος που ειναι gay, με την εννοια οτι απλα δεν μπορει να σκεφτει να αγγιξει γυναικα, τοτε συνειδητα εχει εγκαταλειψει καθε προσδοκια για τεκνοποιηση..? Οποτε δεν θα βρισκεται σε συνεχη συγκρουρση το συνειδητο με το υποσυνειδητο του?

Link to comment
Share on other sites

:unsure5: μισο αυτο προυποθετει οτι υποσυνειδητα ολοι θελουμε να αναπαραχθουμε... σωστα?

 

Πολύ πολύ υποσυνείδητα, όλοι αυτό επιδιώκουμε.

 

Οποτε για να ξαναγυρισουμε κ λιγο πισω στο θεμα, καποιος που ειναι gay, με την εννοια οτι απλα δεν μπορει να σκεφτει να αγγιξει γυναικα, τοτε συνειδητα εχει εγκαταλειψει καθε προσδοκια για τεκνοποιηση..? Οποτε δεν θα βρισκεται σε συνεχη συγκρουρση το συνειδητο με το υποσυνειδητο του?

 

Αυτό τώρα δεν το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι υποσυνείδητα υπάρχει απελευθέρωση...αλλά οι άνθρωποι σήμερα τείνουν να ελέγχουν περισσότερο τις ορμές τους από τους ανθρώπους των σπηλαίων. Όλοι αυτοί οι κανόνες και τα ταμπού, οδηγούν σε μια πιο συγκρατημένη συμπεριφορά.

 

Πριν ένα ή δύο χρόνια είχε γίνει σάλος στην Ευρώπη γιατί εισήγαγαν στα Αγγλικά σχολεία ένα παραμύθι με ήρωες ομοφυλόφιλους. Τελικά δε θυμάμαι αν έμεινε το παραμύθι ή το απέσυραν, αλλά θα ήταν μια καλή αρχή ώστε να τεθεί το θέμα της ομοφυλοφιλίας στις σωστές της βάσεις.

 

 

Δεν είναι αληθές. "Οι άνθρωποι σήμερα τείνουν να ελέγχουν περισσότερο τις ορμές τους από τους ανθρώπους των σπηλαίων", ταυτόχρονα, ωστόσο, τείνουν να ελέγχουν τις ορμές τους σαφώς λιγότερο από τις δεκαετίες '50-'60, στην Ελλάδα, και την Αγγλία της Βικτωριανής εποχής (για να δώσω ένα μέτρο σύγκρισης στο περιστατικό με το αποσυρθέν (;) παραμύθι) .

 

 

Είναι γεγονός ότι οι παλαιότεροι νόμοι στους περισσότερους είναι πιο πολύ ρυθμιστικοί παρά απαγορευτικοί, αλλά υπήρχαν και απαγορευτικοί, ακόμα και στην αρχαία Ελλάδα (τα βιβλία χώρων - αρχαιοαρχαιοκεντρικών - που "ανατριχιάζουν" με τις εικασίες ότι θα μπορούσε ο Μ. Αλέξανδρος να ήταν... γράφουν πολλά γι' αυτά).

 

Εκτός θέματος:

 

Αυτό είναι το λιγότερο. Διάβαζα για τη διένεξη μεταξύ Ελλήνων και Σκοπιανών "χάκερ" με αφορμή ένα αγγλικό τηλεπαιχνίδι όπου οι συμμτεχοντες κλήθηκαν ν' απαντήσουν στο ερώτημα "από που καταγόταν ο μέγας Αλέξανδρος". Για τους συντελεστές του παιχνιδιού η σωστή απάντηση ήταν "Μακεδόνας", διανθισμένη με την όψη της σημαίας των Σκοπίων (τον ήλιο της Βεργίνας).

 

Οι προσωπικές ερωτικές προτιμήσεις του καθένα δεν πρέπει να είναι σαφώς υπό κρίση.. εκεί όμως που θα διαφωνήσω απόλυτα και κάθετα είναι στο "φυσικό" του πράγματος καθώς η ύπαρξη δύο φύλων σε πληθώρα οργανισμών έχει σκοπό την αναπαραγωγή και διαιώνιση του είδους...

 

Σε πληθώρα οργανισμών όπως πολύ σωστά λες. Οχι στο σύνολό τους.

 

Οποτε για να ξαναγυρισουμε κ λιγο πισω στο θεμα, καποιος που ειναι gay, με την εννοια οτι απλα δεν μπορει να σκεφτει να αγγιξει γυναικα, τοτε συνειδητα εχει εγκαταλειψει καθε προσδοκια για τεκνοποιηση..? Οποτε δεν θα βρισκεται σε συνεχη συγκρουρση το συνειδητο με το υποσυνειδητο του?

 

Δεν ισχύει. Εξού και η όλη διαμάχη περί υιοθεσίας από ομοφυλόφιλα ζευγάρια.

Edited by Minerva
Link to comment
Share on other sites

Σε πληθώρα οργανισμών όπως πολύ σωστά λες. Οχι στο σύνολό τους.

 

Οι υπόλοιποι οργανισμοί όσον αφορά την αναπαραγωγή τους διαθέτουν στο ίδιο σώμα και τα δύο γεννητικά όργανα , ονομαζόμενα και ώς ερμαφρόδιτα. Σε κανένα σημείο της Φύσης όμως δεν θα συναντήσεις δύο όμοια φύλα να είναι ικανά προς αναπαραγωγή μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

...Και τέλος αν πιστεύεις ότι ο χριστιανισμός όπως και όλες οι θρησκείες αυτού του τύπου δεν γέμισαν τα μυαλά του κόσμου με ένα σορό προκαταλήψεις μάλλον θα πρέπει να ψάξεις και εσύ λίγο παραπάνω στην Wikipedia και να κάνεις κάποιες ιδεολογικές συγκρίσεις μεταξύ της αρχαιότητας και της μετά τον χριστιανισμό εποχής
Όπως αυτή;

Declaration that same-sex desire is unnatural

See also: Homosexuality and psychology#Declassification

This particular charge dates back to Plato, who argued in the Laws I 636c and VIII 841d that homosexual sex was "out of nature" (para phusin). This argument was echoed in the writings of Paul of Tarsus, in a claim to the same effect in the Epistle to the Romans.[citation needed] In recent times the discussion has been framed in psychiatric rather than philosophical terms, with the claim that it is a mental illness.

http://en.wikipedia.org/wiki/Anti-gay_slogan

Την ιδέα της παρέκλισης από το "φυσικό" την βρίσκουμε στον Πλάτωνα λοιπόν, πολύ πριν τον Παύλο (και ανεξάρτητα από τον Ιουδαϊσμό).

Θέλω να πω ότι η αρχαιότητα δεν ήταν ένα πράγμα, μονολιθικό και απαράλλακτο για χιλιάδες χρόνια αλλά είχε και προκαταλήψεις και όλα, κατά εποχή και ανάλογα με τις συνθήκες και τους ανθρώπους.

Προσωπικά πιστεύω ότι "τα μυαλά του κόσμου" έχουν μια τάση να γεμίζουν από προκαταλήψεις και ότι αυτό γίνεται μέσα από τα διαθέσιμα "κανάλια" του "κόσμου" τους, άλλοτε "χριστιανικά", άλλοτε πολιτικά, θρησκευτικά - κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο εν μέρει- σίγουρα δεν ήταν όλη η αρχαιότητα ένα πράγμα αλλά δεν νομίζω πως μπορείς να συγκρίνεις την κατάσταση στην αρχαία Ελλάδα και πιο συγκεκριμένα την αρχαία θρησκεία με αυτή του Χριστιανισμού! Στην πρώτη βλέπεις μύθους όπως αυτός με τον Δία και τον Γανυμήδη ή τον Ποσειδώνα που ερωτεύτηκε ένα αγόρι και το ίδιο και ο Απόλλωνας κλπ ενώ στην άλλη έχεις τον μύθο με τα Σόδομα- Γόμορα.......

To ίδιο ισχύει βέβαια σε πολλούς άλλους τομείς τέλος πάντων δεν θέλω να ξεφύγω τώρα?..

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο εν μέρει- σίγουρα δεν ήταν όλη η αρχαιότητα ένα πράγμα αλλά δεν νομίζω πως μπορείς να συγκρίνεις την κατάσταση στην αρχαία Ελλάδα και πιο συγκεκριμένα την αρχαία θρησκεία με αυτή του Χριστιανισμού! Στην πρώτη βλέπεις μύθους όπως αυτός με τον Δία και τον Γανυμήδη ή τον Ποσειδώνα που ερωτεύτηκε ένα αγόρι και το ίδιο και ο Απόλλωνας κλπ ενώ στην άλλη έχεις τον μύθο με τα Σόδομα- Γόμορα.......

To ίδιο ισχύει βέβαια σε πολλούς άλλους τομείς τέλος πάντων δεν θέλω να ξεφύγω τώρα?..

Εεεε να το συγκρίνω σε τι;

Στην αρχαία Ελλάδα οι θεότητες μπλεκόταν σε σχέσεις ίδιου φύλου (μέχρι ένα σημείο). Στις Βιβλικές θρησκείες αυτές καταδικαζόταν. Θα μπορούσαν να έχουν και δίκιο. Αν το κριτήριο μας είναι η δική μας προτίμηση τότε δεν έχει ουσιαστική αξία η αξιολόγησή μας. Εννοώ: αν εγώ προτιμώ τις ομοφυλοφιλικές σχέσεις και κατηγορώ το χριστιανισμό που δεν τις δέχεται, δεν λέει τίποτα. Θα μπορούσε να έχει δίκιο και εγώ τυφλωμένος από τις προτιμήσεις μου να μην θέλω να το δω.

Η ανάπτυξη των απαγορεύσεων είναι πολύ βαθύτερη υπόθεση από τις περιστατικές προτιμήσεις μας και δεν γίνονται κατανοητές με συνοπτικές διαδικασίες και γενικεύσεις του τύπου: "α, είναι απαγορεύσεις για να μας ελέγχουν τα ιερατεία". Α ν ο η σ ί ε ς.

Υπάρχει συνήθως εξελικτική σχέση σε αυτά - γι' αυτό γίνονται αποδεκτά απο τις κοινωνίες.

Μεγάλη κουβέντα μπορεί να γίνει για το αν η αλλαγή των συνθηκών που οδηγούν στις απαγορεύσεις τις ακυρώνει ή όχι (είτε έχουν θεία προέλευση ή όχι).

Link to comment
Share on other sites

1) Τυφλωμένος δεν είναι αυτός που προσπαθεί να εισαχθεί σε μία κοινωνία που συνεχώς τον απορρίπτει, ούτε αυτός που διεκδικεί τα δικαιώματα που απολαμβάνει οποιοσδήποτε άλλος, ούτε αυτός που απαιτεί λίγο σεβασμό ως προς το άτομο του- πολύ απλά δηλαδή να μην θεωρείται ανώμαλος!

2) Τυφλωμένος είναι αυτός που έχει προβληματάκια με τον εαυτούλη του και προσπαθεί να βρει ψεγάδια στους άλλους για να αισθανθεί καλύτερα ο ίδιος!

3) Όσο για το ανοησίες- σε προτρέπω να σκέφτεσαι περισσότερο πριν χαρακτηρίσεις κάτι ως ανόητο -ειδικά πριν ακούσεις τα επιχειρήματα που το υποστηρίζουν- και να μην προσβάλεις τους συνομιλητές σου, γιατί προσωπικά δεν δέχομαι να με χαρακτηρίζει ανόητο κάποιος που αμφιβάλλω αν έχει τελειώσει το λύκειο.

4)Τέλος πραγματικά δεν με ενδιαφέρει η άποψη σου- βασικά η άποψη κανενός- γιατί μέχρι τώρα κανένας δεν κατάφερε να με σταματήσει...και ήταν πολλοιοιοιοί που με έκαναν να θέλω να τα παρατήσω! Είτε αρέσει είτε όχι- εγώ ζω (την υγειά μου να ?χω ), είμαι gay και δεν θα περιορίσω τον εαυτό μου για κανένα στενόμυαλο κακόμοιρο, όπως ακριβώς εγώ δεν περιορίζω κανέναν άλλον.

post-2499-1222369318.jpg

Link to comment
Share on other sites

1) Τυφλωμένος δεν είναι αυτός που προσπαθεί να εισαχθεί σε μία κοινωνία που συνεχώς τον απορρίπτει, ούτε αυτός που διεκδικεί τα δικαιώματα που απολαμβάνει οποιοσδήποτε άλλος, ούτε αυτός που απαιτεί λίγο σεβασμό ως προς το άτομο του- πολύ απλά δηλαδή να μην θεωρείται ανώμαλος!...
Μην τσατίζετσαι. Δεν μίλησα για εσένα προσωπικά. "Αν εγώ..." δεν είπα; Είναι νομίζω αλήθεια ότι οι προτιμήσεις και οι επιλογές μας μας κάνουν να μην βλέπουμε κάποια πράγματα.
....2) Τυφλωμένος είναι αυτός που έχει προβληματάκια με τον εαυτούλη του και προσπαθεί να βρει ψεγάδια στους άλλους για να αισθανθεί καλύτερα ο ίδιος!...
:huh:
...3) Όσο για το ανοησίες- σε προτρέπω να σκέφτεσαι περισσότερο πριν χαρακτηρίσεις κάτι ως ανόητο -ειδικά πριν ακούσεις τα επιχειρήματα που το υποστηρίζουν- και να μην προσβάλεις τους συνομιλητές σου, γιατί προσωπικά δεν δέχομαι να με χαρακτηρίζει ανόητο κάποιος που αμφιβάλλω αν έχει τελειώσει το λύκειο....
:huh: :huh: :huh:

Το "ανόητο" το χρησιμοποίησα με τη αυθεντική του έννοια: χωρίς νόημα, και όχι πριν ακούσω "επιχειρήματα":

... Τώρα όσον αφορά την φανταστική ιστορία της επιβολής, αύτη είναι η άποψη και δυστυχώς δεν μπορώ να την τεκμηριώσω με γεγονότα?.
Αφού λοιπόν δεν μπορεί να τεκμηριωθεί το βρίσκω "χωρίς νόημα"... και μιλούσα γενικά όχι προσωπικά. Είναι μια διαδεδομένη πλην όμως αθεμελίωτη άποψη. Ενώ οι ρίζες των ταμπού και των προκαταλήψεων συνήθως δεν είναι αθεμελίωτες, άσχετα αν δεν είναι όλες, παντού και πάντα έγκυρες.
...4)Τέλος πραγματικά δεν με ενδιαφέρει η άποψη σου- βασικά η άποψη κανενός- γιατί μέχρι τώρα κανένας δεν κατάφερε να με σταματήσει...και ήταν πολλοιοιοιοί που με έκαναν να θέλω να τα παρατήσω! Είτε αρέσει είτε όχι- εγώ ζω (την υγειά μου να ?χω ), είμαι gay και δεν θα περιορίσω τον εαυτό μου για κανένα στενόμυαλο κακόμοιρο, όπως ακριβώς εγώ δεν περιορίζω κανέναν άλλον.
Βασικά εδώ ανταλλάσσουμε απόψεις οπότε είναι λογικό να μας ενδιαφέρουν οι απόψεις των άλλων, αλλά αυτό είναι προσωπικό θέμα.

Κανέναν δεν είπα "ανώμαλο" - έδειξα πως ο Πλάτωνας μιλά για "παρά φύση" (που δεν είναι το ίδιο με "ανώμαλο" και έως ένα σημείο είναι ακριβές).

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι,

 

Η ομοφυλοφιλία ως σεξουαλική ταυτότητα, όχι ως συμπεριφορά, δεν είναι μεν κοινή, αλλά παρατηρείται ΣΤΑΘΕΡΑ σε όσες κουλτούρες έχουν μελετηθεί.

 

Ο κοινωνικός ανθρωπολόγος Frederick Whitam για παράδειγμα έχει κάνει εξαιρετικά σημαντική δουλειά στη σύγκριση της συχνότητας και της εκδήλωσης της ομοφυλοφιλίας σε διαφορετικές κοινότητες και πολιτισμούς.

 

Η χρήση τώρα, της συμπεριφοράς των ζώων και τα συμπεράσματα από αυτήν σε σχέση με την ομοφυλοφιλία είναι ασαφής και ίσως παρακινδυνευμένη.

Ο Bruce Bagemihl στο βιβλίο Biological Exuberance: Animal Homosexuality and Natural Diversity παρουσιάζει πάνω από 300 σπονδυλωτά είδη στα οποία παρατηρείται ομοφυλόφιλη σεξουαλική συμπεριφορά.

 

Σε προηγούμενο σχόλιο μου, έγραψα για κάποια βιβλία που συνοψίζουν απαρκώς το θέμα.

 

Το τι είναι ή όχι φυσικό θέλει πολύ κουβέντα αλλά όσο αναφορά τη σεξουαλική συμπεριφορά, το σεξ αν και μέσο αναπαραγωγής πολλών ειδών σαφώς ΔΕΝ λειτουργεί μόνο έτσι στον άνθρωπο και σε μερικά ακόμη ζώα.

Για τον άνθρωπο μάλιστα μπορώ να προσθέσω και τη «Πνευματική» διάσταση του σεξ.

 

Σε αυτή τη περιοχή δε της «πνευματικότητας» της σεξουαλικότητας ως μέσω γνώσης του εαυτού και του Εαυτού ΚΑΙ στα πλαίσια των Τεχνών Των Σοφών εντάσσονται οι άντρες που αγαπούν άντρες και οι γυναίκες που αγαπούν γυναίκες.

 

Οι Θεοί και οι Θεές ερωτευμένοι αγκαλιάζονται με χιλιάδες τρόπους!

 

Blessed be

 

 

Υ.Γ. Φίλε christos123 και όλοι οι συνοδοιπόροι στη Τέχνη ας απολαύσουμε και ας διεκδικήσουμε την ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ μας να βγούμε από τα όποια ντουλάπια κρύβουν το ποιοι πραγματικά είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε όπου ''έκτρωση'' την λέξη ''ομοφυλοφιλία'' και έχετε την απάντηση.

 

Μιλάμε για προβλήματα που δημιουργούνται από την κοινωνία. Δεν είναι δυνατόν να τα αντιμετωπίσουμε μεμονωμένα. Η λύση τους ποτέ δεν επιλέγεται, πάντοτε επιβάλεται. Και επιβάλεται από τον δυνατότερο.

Το δυστύχημα είναι ότι κάθε λύση, οποιαδήποτε λύση, θα δημιουργήσει ένα ή περισσότερα νέα προβλήματα. Και αυτό διότι στην πραγματικότητα, κάθε λύση που επιβάλεται, δεν λύνει ένα πρόβλημα, απλώς το παρατείνει και το αυξάνει (βλέπε ''τόκος'').

 

Δημιουργήσαμε ένα θηρίο που δεν μπορούμε να ελέγξουμε. Και αποτελούμε μέρος του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...