Jump to content

Gay


Zak
 Share

Recommended Posts

Ναι έχεις δίκιο, αλλά λόγο ηλικίας το έκανα... Εγώ είμαι μόλις 18! Δεν σκοπεύω να κάνω παιδιά ακόμα... Επίσης πιο πολύ πήγαινε σε αυτούς που έχουν παιδια!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο, αλλά λόγο ηλικίας το έκανα... Εγώ είμαι μόλις 18! Δεν σκοπεύω να κάνω παιδιά ακόμα... Επίσης πιο πολύ πήγαινε σε αυτούς που έχουν παιδια!!!

9681[/snapback]

 

Ούτε εγώ... και είμαι μεγαλύτερος! :zipped:

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο, αλλά λόγο ηλικίας το έκανα... Εγώ είμαι μόλις 18! Δεν σκοπεύω να κάνω παιδιά ακόμα... Επίσης πιο πολύ πήγαινε σε αυτούς που έχουν παιδια!!!

9681[/snapback]

 

Ούτε εγώ... και είμαι μεγαλύτερος! :zipped:

9682[/snapback]

 

Μ' άρεσε έτσι που το είπες!!! :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Αγαπητοί Σοφοί Τεχνίτες,

 

Αρκετά νέος στο forum αποφάσισα να συμβάλω με κάποιες πληροφορίες και τις απόψεις μου, σε ένα θέμα που απ? ότι βλέπω έχει σωπάσει από το 2005.

 

Το Gay θέμα που απασχόλησε αρκετά κάποια από τα μέλη.

 

Ελπίζω οι αντιλήψεις κάποιων να έχουν προσαρμοσθεί στην όλο και μεγαλύτερη κατανόηση του θέματος!

 

Απλώς θέλω να προτείνω 2 βιβλία το πρώτο είναι το:

 

BORN GAY, The psychobiology of Sex Orientation, των Glenn Wilson & Qazi Rahman. Στο βιβλίο αυτό οι 2 επιστήμονες συνθέτουν το σύνολο της επιστημονικής έρευνας μέχρι το 2005 και την παρουσιάζουν στο κοινό.

Νομίζω ότι αυτό το βιβλίο είναι η βάση για την όποια πιθανή κουβέντα στο μέλλον.

 

Το 2 βιβλίο αρκετά ειδικό και ίσως δύσκολο, απευθύνεται σε ψυχοθεραπευτές κυρίως:

Handbook of Counseling and Psychotherapy with Lesbian, Gay, Bisexual and Trangender Clients (2nd edition) Edited: K.J. Bieschke, R. M. Perez, K. A. DeBord.

Σε αυτό εξετάζεται η σημασία της διαφορετικότητας σε ανθρώπους από διάφορους πολιτισμούς, παραδόσεις, φυλές και το ζήτημα της σεξουαλικής ταυτότητας.

 

Τέλος μια και οι σελίδες αυτές έχουν να κάνουν με την Τέχνη, ίσως να αξίζει τον κόπο να ρίξει κάποια/ κάποιος μια ματιά στο βιβλίο του Christopher Penczak: GAY Witchcraft. Empowering the Tribe

Το βιβλίο αυτό έχει έντονη επιρροή από την Wiccan παράδοση, κάτι που δεν δονείται πάρα πολύ με το δικό μου δρόμο, και παρουσιάζει μια από τις θέσεις / αντιλήψεις για την αντρική ομοφυλοφιλία στην Τέχνη.

 

Η Αγάπη ως συνδετικό υλικό του Σύμπαντος μπορεί και εκδηλώνεται με μύριους τρόπους!

 

Είμαστε όλοι ίσοι στα μάτια των Θεών

 

Blessed be

Link to comment
Share on other sites

Η Αγάπη ως συνδετικό υλικό του Σύμπαντος μπορεί και εκδηλώνεται με μύριους τρόπους!

 

Είμαστε όλοι ίσοι στα μάτια των Θεών

 

Blessed be

 

:worthy:

Link to comment
Share on other sites

:worthy:

Tx Initiate4!

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω και εγώ τη γνώμη μου σε αυτό το thread το οποίο είναι πολύ ενδιαφέρουν.

 

Είμαι 19 χρονών.Άντρας στρέητ με μεγάλη αδυναμια στο άλλο φύλο.Θα έλεγα επίσης ότι είμαι κουκλάκι ζωγραφιστό αλλά δεν είναι σχετικό με το θέμα....

 

Δεν έχω πειραματιστεί με άνθρωπο του ίδιου φύλου αν και είχα "προτάσεις" απλώς γιατί δε μου βγαίνει κάτι τέτοιο.Όχι πως δεν διακρίνω των ερωτισμό που εκπέμπουν οι άντρες γύρω μου , διότι είναι ένα από τα πιο φωτεινα χρώματα της Αύρας αν με καταλαβαίνετε, αλλά απλώς δε έχω θελήσει.

 

Ως απόφαση , δε με ένοχλεί, δεν την κατακρίνω αν και δεν την επικρίνω γιατί πιστεύω βαθύτατα ότι τα φύλα είναι δύο για να συμπληρώνει το ένα το άλλο.Τώρα αν διαχωρίσουμε την ολοκλήρωση (των 2 φύλων αναμεταξύ τους) με την απλή σαρκική ευχαρίστηση (που γίνεται και με κ΄ποιον του ίδιου φύλου) τότε πάω πάσο.

 

Από την άλλη πιστεύω πως δεν πρέπει να προκαλεί κανείς με την επιλογή του. Και υπάρχουν αρκετοί που προκαλούν.Όπως εγώ σέβομαι την επιλογή του/της και δε θα προκαλέσω κατακρίνοντας τον/την, έτσι απαιτώ να μην με προκαλέσει (έχω ακούσει και για ανθρπώπους που θεωρούσαν ανώμαλους τους ετεροφυλόφιλους-> βέβαια αυτό είναι το άλλο άκρο ).

 

Συνοψίζοντας , δε τους κατακρίνουμε όπως και αυτοί δε μας κατακρίνουν και δε τους προκαλούμε για να μην προκαλούν και αυτοί. Δε κρίνουμε κάποιον από τις επιλογές του αλλά από το χαρακτήρα του (άλλο αν το ένα έχει σχέση με το άλλο.) .

 

 

 

Αυτά τα ολίγα...

Link to comment
Share on other sites

Χάρηκα για την απάντησή σου Lainus.

Μου αρέσει η άνεσή σου να διακρίνεις τον «ερωτισμό που εκπέμπουν οι άντρες γύρω» σου όπως γράφεις. Για την δικιά μου αντίληψη αυτό είναι ένα δείγμα υγείας και ισορροπίας.

Το ότι αναγνωρίζεις κάτι δε σημαίνει ότι ταυτίζεσαι μαζί του ή ότι θέλεις ή πρέπει να δράσεις μετά με κάποιο συγκεκριμένο τρόπο.

 

Ο κάθε ένας μας ως τμήματα του Μεγάλου Πνεύματος εμπεριέχει και εμπεριέχεται από τη Θεά και τον Θεό εντός.

Εσύ κι εγώ, αλλά και τα δένδρα και οι πέτρες είμαστε τμήματα της Φύσης και της Υπερ-Φύσης.

Περιέχουμε τις Θείες Αντρικές ΚΑΙ Θείες Γυναικείες ενέργειες ανεξάρτητα από το σωματικό, κοινωνικό, ψυχολογικό φύλο, σεξουαλική ταυτότητα και σεξουαλική συμπεριφορά.

Αυτή η σχέση λοιπόν των 2 «πολικών» με μια έννοια ενεργειών ξεκινά από μέσα μας ΚΑΙ καθρεφτίζεται και εξωτερικά.

Μέσα δε στο Μαγικό Δρόμο και κυρίως στις γεωργικές παραδόσεις η σεξουαλική ένωση της Θεάς με το Θεό, μέσω συνήθως των πιστών με εντελώς σωματικό ή συμβολικό τρόπο, είχε κορυφαία σημασία.

Το σεξ δηλαδή δεν είχε να κάνει μόνο με την σωματική ευχαρίστηση, που προφανώς η ευχαρίστηση αυτή, δεν είναι «κακή» ή κατακριτέα.

 

Αναμφίβολα τα 2 φύλα συμπληρώνουν το ένα το άλλο σε πάρα πολλά επίπεδα και στο σεξουαλικό όταν πρόκειται για ετερόφυλα ή αμφιφυλόφιλα ζευγάρια.

 

Το τελευταίο επίπεδο βέβαια δεν συμπληρώνεται στα ομοφυλόφιλα ζευγάρια.

Τα άτομα αυτά δεν παίρνουν μια μέρα μια απόφαση, γιατί η σεξουαλική ταυτότητα δεν είναι κάτι που αποφασίζει κάποιος, και ούτε ή πρόθεσή τους δεν είναι περισσότερο από τα ετερόφυλα άτομα για «την απλή σαρκική ευχαρίστηση (που γίνεται και με κ΄ποιον του ίδιου φύλου)» όπως σημείωσες.

 

Μέσα την «μαγική» παράδοση έχουν εκφρασθεί πολλές απόψεις και αυτό είναι θαυμάσιο ΚΑΙ φυσικά δεν είναι ανάγκη να συμφωνούμε με όλους και με όλα.

 

Στη gay εσωτερική παράδοση η ένωση και η συμπλήρωση μπορεί να γίνει για κάποιους μέσω της Διπλής Φύσης και συνεχούς εναλλαγής των Κυρίων της Μέρας και της Νύχτας που ενώνονται μεταξύ τους σε μία Ιερή Ένωση, όπως στη Λεσβιακή Wicca παράδοση τιμάται η Γυναικεία όψη του Πνεύματος από γυναίκες που αγαπούν γυναίκες.

 

Το τι θα πει προκαλώ με μια επιλογή είναι όπως καταλαβαίνεις ΤΕΡΑΣΤΙΟ θέμα και θέλει πολύ κουβέντα.

Σκέψου μόνο ότι κάποιοι συνάνθρωποί μας μπορεί να νιώθουν ότι τα γραφόμενά μας και η ιστοσελίδα αυτή είναι προκλητική. Έτσι;

 

Τελειώνοντας παραφράζω αυτό που έγραψες στο τέλος « Δε κρίνουμε κάποιον από» τη σεξουαλική του ταυτότητα «αλλά από το χαρακτήρα του»

 

 

Οι Θεοί έχουν παραπάνω από μία όψη και εκφράζονται με πολλούς και Θαυμαστούς τρόπους σε όλους μας.

 

Blessed be

Link to comment
Share on other sites

θα σας πω μια ιστορία που συναινεί πριν από ένα χρόνο σε δυο πολύ καλους μου φίλου.

είναι ένα gay ζευγάρι 35χρ και 45χρ αντίστοιχα. ήτανε μαζί περίπου 10 χρονια , μένανε μαζί , είχαν φτιάξει μια οικογένεια γύρο τους ,δεν είχαν τίποτα το διαφορετικό από μια κανονική οικογένεια , ο ένας πριν από ενάμισι χρόνο αρρώστησε , μετά από ένα χρόνο χρειάστηκε να νοσηλευτεί, το νοσοκομείο όμως δεν δεχότανε ως συγγενή του τον άνθρωπο του , του επέτρεπαν να πηγαίνει να τον βλέπει ώρες επισκεπτηρίου , επίσης δεν είχε κανένα λόγο επάνω του , δεν ρωτήθηκε ποτε για τίποτα , δεν συνέλαβε σε καμια απόφαση για την υγεία του ανθρώπου του , να σημειώσω ξανά ότι ήταν πολύ περισσότερο καιρό μαζί σχεδόν 10 χρονια ,τόσα ώστε σε ένα straight ζευγάρι η γυναικα η ο άντρας θα έπαιρνε όλες τις αποφάσεις. το θέμα είναι όμως ότι μετά από μισό χρόνο πέθανε. το σπίτι που μένανε μαζί και είχαν συμβάλει και οι δυο να φτιαχτεί , ήταν στο όνομα του ενός ( αυτού που πέθανε) . Tο αποτέλσμα ήταν ότι η οικογένεια του εκλιπόντος "εμφανιστικε" από το πουθενά ( τόσο καιρό τον χλεύαζαν ) και φυσικά πήρε κάθε περιουσιακό στοιχείο που του άνηκε, ως αποτέλεσμα ο άλλος που ήταν μαζί τόσο καιρό και τον στήριξε στα πάντα πετάχτηκε στον δρομο .

 

Αυτό την ιστορία την έγραψα για αυτούς που γράψανε πιο πάνω ότι είναι κατά τις νομικόν , οικογενειακών και παραπάνω από όσο πρέπει επαφών ανάμεσα σε ένα gay ζευγάρι

 

γιατί είναι παρα πολύ ωραία να μιλάμε πάντα εκ του ασφαλούς

Link to comment
Share on other sites

θα σας πω μια ιστορία που συναινεί πριν από ένα χρόνο σε δυο πολύ καλους μου φίλου.

είναι ένα gay ζευγάρι 35χρ και 45χρ αντίστοιχα. ήτανε μαζί περίπου 10 χρονια , μένανε μαζί , είχαν φτιάξει μια οικογένεια γύρο τους ,δεν είχαν τίποτα το διαφορετικό από μια κανονική οικογένεια , ο ένας πριν από ενάμισι χρόνο αρρώστησε , μετά από ένα χρόνο χρειάστηκε να νοσηλευτεί, το νοσοκομείο όμως δεν δεχότανε ως συγγενή του τον άνθρωπο του , του επέτρεπαν να πηγαίνει να τον βλέπει ώρες επισκεπτηρίου , επίσης δεν είχε κανένα λόγο επάνω του , δεν ρωτήθηκε ποτε για τίποτα , δεν συνέλαβε σε καμια απόφαση για την υγεία του ανθρώπου του , να σημειώσω ξανά ότι ήταν πολύ περισσότερο καιρό μαζί σχεδόν 10 χρονια ,τόσα ώστε σε ένα straight ζευγάρι η γυναικα η ο άντρας θα έπαιρνε όλες τις αποφάσεις. το θέμα είναι όμως ότι μετά από μισό χρόνο πέθανε. το σπίτι που μένανε μαζί και είχαν συμβάλει και οι δυο να φτιαχτεί , ήταν στο όνομα του ενός ( αυτού που πέθανε) . Tο αποτέλσμα ήταν ότι η οικογένεια του εκλιπόντος "εμφανιστικε" από το πουθενά ( τόσο καιρό τον χλεύαζαν ) και φυσικά πήρε κάθε περιουσιακό στοιχείο που του άνηκε, ως αποτέλεσμα ο άλλος που ήταν μαζί τόσο καιρό και τον στήριξε στα πάντα πετάχτηκε στον δρομο .

 

Αυτό την ιστορία την έγραψα για αυτούς που γράψανε πιο πάνω ότι είναι κατά τις νομικόν , οικογενειακών και παραπάνω από όσο πρέπει επαφών ανάμεσα σε ένα gay ζευγάρι

 

γιατί είναι παρα πολύ ωραία να μιλάμε πάντα εκ του ασφαλούς

Αυτή είναι από τις συνηθισμένες ιστορίες που από τη μια "δείχνουν" την ανάγκη προσαρμογής των νόμων, αλλά από την άλλη θυμίζουν άνθρωπο που διαμαρτύρεται ότι τον "έκοψαν" στην οδήγηση γιατί σε κάθε στιγμή άγχους κλείνει τα μάτια....

35 & 45 ετών δεν είναι παιδάκια, και 6 μήνες ασθένεια δίνει πολύ χρόνο για "τακτοποίηση" υποθέσεων. Με μια διαθήκη μπορείς να αφήσεις ότι έχεις σε όποιους θέλεις. Με μια "εταιρία" μπορείς να συνδέσεις άλλο προσωπο στα περιουσιακά σου στοιχεία (τα κάνεις "εταιρικά"). Όταν δύο αγοράζουν σπίτι και ξέρουν ότι δεν υπάρχει νομική εξασφάλιση της σχέσης τους κάνουν κάτι γι' αυτό πριν πεθάνει ο ένας, σε δύο ονόματα γραμμένο κτλ. Όταν κάποιος είναι 6 μήνες άρρωστος έχει χρόνο και μεταβίβαση να κάνει. Ένα σωρό μικρά και μεγάλα πράγματα που δεν έκαναν και που θα έπρεπε να γνωρίζουν.

Πολλές φωνές ακούγονται για προσαρμογή των νόμων, αλλά ήδη υπάρχουν νόμοι, και μια προσαρμογή των ενδιαφερόμενων προς αυτούς τους νόμους (πιο εύκολο πράγμα από το να αλλάξουν οι νόμοι) θα έλυνε τα περισσότερα προβλήματα, μέχρι...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ outis!

Δεν συμφωνώ- πρώτον, δεν έχεις δίκιο για τις διαθήκες γιατί αυτές προσβάλλονται εύκολα και είναι πολύ πιθανό συγγενικά πρόσωπα να διεκδικήσουν περιουσίες και να τις κερδίσουν!

Επίσης, ο γάμος κατοχυρώνει πολύ περισσότερα δικαιώματα, σκέψου για παράδειγμα τις μεταθέσεις, ασφαλίσεις κλπ!!

Σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να καλυφθούν όλα τα νομικά ζητήματα με τα τεχνάσματα που αναφέρεις και ποιος ο λόγος κάποιος να προσφύγει σε αυτά εφόσον έχει επιλέξει να ζει με έναν συγκεκριμένο τρόπο? Δεν είναι απίστευτα υποκριτικό να μην αναγνωρίζονται νομικά σχέσεις που ήδη υπάρχουν- τι θα αλλάξει???

Έχει κέρδος το κράτος να αφήσει ένα ζευγάρι gay να χωρίσει λόγω μετάθεσης?? Στο κάτω κάτω αν χωρίσουν δυο gay θα μείνουν και οι δύο ελεύθεροι? ανάμεσα στα νεαρά αγοράκια και κοριτσάκια? και ποτέ δεν ξέρεις αν θα παρασύρουν το παιδί κάποιου άλλου ή το δικό σου (το «σου» εννοείται ότι είναι απρόσωπο?..)!! χε χε σας συμφέρει να παντρεύονται βρε!!!

Αυτά για τώρα, γιατί δεν έχω χρόνο! Θα επανέρθω στο θέμα!

Αύριο γράφω!!! Ευχηθείτε μου καλή τύχη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ outis!

Δεν συμφωνώ- πρώτον, δεν έχεις δίκιο για τις διαθήκες γιατί αυτές προσβάλλονται εύκολα και είναι πολύ πιθανό συγγενικά πρόσωπα να διεκδικήσουν περιουσίες και να τις κερδίσουν!

Επίσης, ο γάμος κατοχυρώνει πολύ περισσότερα δικαιώματα, σκέψου για παράδειγμα τις μεταθέσεις, ασφαλίσεις κλπ!!

Σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να καλυφθούν όλα τα νομικά ζητήματα με τα τεχνάσματα που αναφέρεις και ποιος ο λόγος κάποιος να προσφύγει σε αυτά εφόσον έχει επιλέξει να ζει με έναν συγκεκριμένο τρόπο? Δεν είναι απίστευτα υποκριτικό να μην αναγνωρίζονται νομικά σχέσεις που ήδη υπάρχουν- τι θα αλλάξει???

Έχει κέρδος το κράτος να αφήσει ένα ζευγάρι gay να χωρίσει λόγω μετάθεσης?? Στο κάτω κάτω αν χωρίσουν δυο gay θα μείνουν και οι δύο ελεύθεροι? ανάμεσα στα νεαρά αγοράκια και κοριτσάκια? και ποτέ δεν ξέρεις αν θα παρασύρουν το παιδί κάποιου άλλου ή το δικό σου (το «σου» εννοείται ότι είναι απρόσωπο?..)!! χε χε σας συμφέρει να παντρεύονται βρε!!!

Αυτά για τώρα, γιατί δεν έχω χρόνο! Θα επανέρθω στο θέμα!

Αύριο γράφω!!! Ευχηθείτε μου καλή τύχη!!!!!

Καλή τύχη λοιπόν,

Δε νομίζω πως οι διαθήκες προσβάλλονται τόσο εύκολα, και υπάρχει και η "εταιρία" που μπορούν να συστήσουν . Σίγουρα υπάρχει τρόπος εξασφάλισης. Εκείνο που λέω ήταν ότι τα ήξεραν τα πιθανά προβλήματα και για 6 μήνες δεν πήραν μέτρα. Φυσικά δεν μπορούν να καλυφθούν όλα (γι' αυτό είπα "μέχρι...).

Link to comment
Share on other sites

Outis, διαφωνώ κι εγώ μαζί σου. Οι διαθήκες προσβάλλονται πανεύκολα από επιδέξιους δικηγόρους. Ειδικά, σε περιπτώσεις σχετικά ξαφνικού θανάτου όταν οι ενάγοντες μπορούν να υποστηρίξουν πόσο ευάλωτος ψυχολογικά και εξαρτημένος από τον φροντιστή του ήταν ο εκλειπών. Τότε, όχι εταιρεία δεν σώζει τον ομοφυλόφιλο επιζώντα, ούτε οικονομική αυτοκρατορία.

 

Το συμβόλαιο αστικής συμβίωσης ενδέχεται να προφυλάσσει τους ομοφυλόφιλους συνανθρώπους μας από τα προβλήματα που ανακύπτουν από τις διαθήκες. Υπό την προϋπόθεση ότι θα εκλείψουν οι επιδέξιοι δικηγόροι. Μάλλον απίθανο.

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω και εγώ τη γνώμη μου σε αυτό το thread το οποίο είναι πολύ ενδιαφέρουν.

 

Είμαι 19 χρονών.Άντρας στρέητ με μεγάλη αδυναμια στο άλλο φύλο.Θα έλεγα επίσης ότι είμαι κουκλάκι ζωγραφιστό αλλά δεν είναι σχετικό με το θέμα....

 

Δεν έχω πειραματιστεί με άνθρωπο του ίδιου φύλου αν και είχα "προτάσεις" απλώς γιατί δε μου βγαίνει κάτι τέτοιο.Όχι πως δεν διακρίνω των ερωτισμό που εκπέμπουν οι άντρες γύρω μου , διότι είναι ένα από τα πιο φωτεινα χρώματα της Αύρας αν με καταλαβαίνετε, αλλά απλώς δε έχω θελήσει.

 

Ως απόφαση , δε με ένοχλεί, δεν την κατακρίνω αν και δεν την επικρίνω γιατί πιστεύω βαθύτατα ότι τα φύλα είναι δύο για να συμπληρώνει το ένα το άλλο.Τώρα αν διαχωρίσουμε την ολοκλήρωση (των 2 φύλων αναμεταξύ τους) με την απλή σαρκική ευχαρίστηση (που γίνεται και με κ΄ποιον του ίδιου φύλου) τότε πάω πάσο.

 

Από την άλλη πιστεύω πως δεν πρέπει να προκαλεί κανείς με την επιλογή του. Και υπάρχουν αρκετοί που προκαλούν.Όπως εγώ σέβομαι την επιλογή του/της και δε θα προκαλέσω κατακρίνοντας τον/την, έτσι απαιτώ να μην με προκαλέσει (έχω ακούσει και για ανθρπώπους που θεωρούσαν ανώμαλους τους ετεροφυλόφιλους-> βέβαια αυτό είναι το άλλο άκρο ).

 

Συνοψίζοντας , δε τους κατακρίνουμε όπως και αυτοί δε μας κατακρίνουν και δε τους προκαλούμε για να μην προκαλούν και αυτοί. Δε κρίνουμε κάποιον από τις επιλογές του αλλά από το χαρακτήρα του (άλλο αν το ένα έχει σχέση με το άλλο.) .

 

 

 

Αυτά τα ολίγα...

:worthy:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...