Jump to content

Gay


Zak
 Share

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά!

Είχα υποσχεθεί ότι θα επανέλθω στο θέμα μιας και με αφορά άμεσα!

Φαντάζομαι, είναι προφανείς από την εισαγωγή οι σεξουαλικές μου επιλογές , τις οποίες δεν έχω κανένα πρόβλημα να παραδεχθώ στα πλαίσια του φόρουμ και ειδικότερα σε άτομα που θεωρώ ότι έχουν πιο διευρυμένους ορίζοντες (αν σκεφτεί κάποιος το θέμα του art of wise).

Είμαι πραγματικά πολύ φορτισμένος συναισθηματικά πάνω στο θέμα γιατί πρόσφατα (πριν ένα μήνα περίπου) αποκάλυψα σε δύο φίλους μου ότι είμαι gay γιατί είχα την ανάγκη να με δεχτούν για αυτό που είμαι και να μην χρειάζομαι να λέω ψέματα και δικαιολογίες όλη την ώρα (όπως επίσης μιλήσαμε και για τις θρησκευτικές μου πεποιθήσεις)?. και αυτό είχε ως αποτέλεσμα μερικές μέρες μετά οι σχέσεις μας να αρχίσουν να ψυχραίνονται. Δεν καταλαβαίνω που έφταιξα για να με αντιμετωπίζουν ως κάτι ανώμαλο? Κανείς δεν βλέπει ότι η φύση είναι γεμάτη ομοφυλοφιλικές συμπεριφορές? Κανείς δεν βλέπει ότι η φύση είναι όμορφη χάρη στην ποικιλομορφία της? Κανείς δεν έχει αρκετό μυαλό να καταλάβει ότι ότι δεν είναι το συνηθισμένο δεν είναι απαραιτήτως και κάτι το ανώμαλο? Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θα πρέπει να ζω στο περιθώριο απλά και μόνο επειδή μερικές χαζές κατά την άποψή μου θρησκείες αποφάνθηκαν επί του θέματος με το γνωστό «Ο θεός έφτιαξε τον Αδάμ και την Εύα». Τόσες θρησκείες και νομοθέτες πέρασαν από την γη και ο πρώτος κανόνας που θεσπίστηκε κατά της ομοφυλοφιλίας ήταν στο Βυζάντιο? εξαιτίας του χριστιανισμού. Και αυτό γιατί είχε καταλάβει και ο φίλτατος Χριστούλης και οι προηγούμενοι του αλλά και οι επόμενοι ότι ο καλύτερος τρόπος να επιβληθείς είναι να γεμίσεις τον άνθρωπο φόβο και τύψεις , είτε κάνει προγαμιαίο σεξ είτε του αρέσει το ίδιο φύλο είτε οτιδήποτε?.

Αυτό που έχω να δηλώσω εγώ είναι ότι όσοι κρίνουν τους άλλους αποκλειστικά βάση της σεξουαλικής τους προτίμησης είναι απλά κοντόφθαλμοι? Ελπίζω η κοινωνία να καταφέρει να αλλάξει σύντομα γιατί εγώ δεν θα διστάσω να φιλήσω το αγόρι μου πχ εάν ερωτευτώ ακόμα και δημόσια. Θεωρώ τον εαυτό μου χαρισματικό και άρτιο και ισάξιο με όλους τους άλλους για αυτό και αρνούμαι κάθετα να αυτό καταπιέζομαι.

Ξέρω ότι ακούγομαι εριστικός, αλλά όταν το θέμα σχετίζεται με τα ανθρώπινα δικαιώματα και μάλιστα τα δικά μου δικαιώματα νομίζω ότι δικαιολογούμαι. Ζητώ συγγνώμη σε περίπτωση που προσβάλλω κάποιους αλλά είναι δύσκολο να συγκρατηθώ σε τόσο ευαίσθητα θέματα.

Τέλος θέλω να πω ότι είμαι πάρα πολύ χαρούμενος που υπάρχουν και άλλα άτομα στο forum που είναι ομοφυλόφιλοι και δεν έχουν πρόβλημα να το παραδεχτούν.

Να είστε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα στα γρηγορα ολο το topic και η αληθεια ειναι οτι καποια Post με προβληματισαν,με καποια γελασα (Νεφελη Αυγερινε τα σπασατε εκει γυρω στο 2005 :laugh2: ) με καποια αλλα εκνευριστηκα.

Εχω ξαναπει οτι με τους gay προβλημα δεν εχω, (βασικα ελεος γιατι να εχει καποιος? ας λυσει πρωτα ο καθενας τα προσωπικα του προβληματα κ με ας ασχοληθει κ με αυτο) ωστοσο αν μαθαινα οτι πχ ο αδερφος μου ή ο πατερας μου ειναι gay ενα πολτισμικο σοκ -μη πω εγκεφαλικο- θα το παθαινα. :P

Χωρις παρεξηγηση διαφορετικα προσεγγιζουμε ενα θεμα οταν μας αφορα αμεσα. (Παντως για να ειμαι απολυτα ειλικρινης μου φαινεται περιεργο ειτε αντρας ειτε γυναικα να θελει να βαλει οτιδηποτε στο εχμ.. εν λογω σημειο)

 

που έχω να δηλώσω εγώ είναι ότι όσοι κρίνουν τους άλλους αποκλειστικά βάση της σεξουαλικής τους προτίμησης είναι απλά κοντόφθαλμοι? Ελπίζω η κοινωνία να καταφέρει να αλλάξει σύντομα γιατί εγώ δεν θα διστάσω να φιλήσω το αγόρι μου πχ εάν ερωτευτώ ακόμα και δημόσια

Το θεμα ειναι οτι τωρα ειμαι πραγματικα μπερδεμενη.

Γεγονος ειναι οτι βλεποντας αντρες να φιλιουνται νιωθω αβολα.(Βεβαια με καποιες φιλες συχνα φιλιομαστε, αλλα εκλειπει το ερωτικο στοιχειο οποτε δεν μετραει :P )

Αυτο που με προβληματιζει ειναι η "ριζα" αυτης της αμηχανιας.

Εισαι στην φυση των γυναικων η παραπανω αντιδραση ή ειναι αποτελεσμα στερεοτυπων που μου εχουν επιβληθει απο την μερα που γεννηθηκα σχετικα με το τι ειναι φυσιολογικο και τι οχι....?

σχολια...?

 

(εννοειται το οτι εγω νιωθω αβολα δεν σημαινει τιποτα απολυτως.Το καλοκαιρι επισης νιωθω αβολα οταν βλεπω πεδιλα να φοριουνται απο γυναικες με μεγαλα δαχτυλα. δεν ειναι λογικο να σταματησουν καποιες να φορουν πεδιλα επειδη εγω νιωθω αβολα :P )

 

(επισης καπου διαβασα να γινεται λογος για ψυχολογικα προβληματα.. ειμαι ετεροφυλοφιλη κ φανταζομαι οτι ολο κ καποια ψυχολογικα προβληματα θα χω, οπως οι περισσοτεροι σημερα. Εξακολλουθω να μη βλεπω την συνδεση αυτου με τις οποιες σεξουαλικες προτιμησεις.)

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι τωρα ειμαι πραγματικα μπερδεμενη.

Γεγονος ειναι οτι βλεποντας αντρες να φιλιουνται νιωθω αβολα.(Βεβαια με καποιες φιλες συχνα φιλιομαστε, αλλα εκλειπει το ερωτικο στοιχειο οποτε δεν μετραει :P )

Αυτο που με προβληματιζει ειναι η "ριζα" αυτης της αμηχανιας.

Εισαι στην φυση των γυναικων η παραπανω αντιδραση ή ειναι αποτελεσμα στερεοτυπων που μου εχουν επιβληθει απο την μερα που γεννηθηκα σχετικα με το τι ειναι φυσιολογικο και τι οχι....?

 

50-50. Είναι αναμφισβήτητα ΚΑΙ πολιτισμικό θέμα, αλλά, επειδή σε αυτά τα θέματα αντιδρούμε με όρους ανθρώπων των σπηλαίων, το να δεις δύο άντρες να φιλιούνται, για το υποσυνείδητο που τα βλέπει τα πράγματα τελείως στο ζωώδες επίπεδο, βλέπεις δυο άντρες που έχουν πολύ μεγάλες κ@βλες (αφού "αλληλοεξυπηρετούνται") οπότε νοιώθεις απειλή (το υποσυνείδητο δεν μπορεί να ξέρει πως δεν ενδιαφέρονται για σένα).

Link to comment
Share on other sites

Καλή τύχη λοιπόν,

Δε νομίζω πως οι διαθήκες προσβάλλονται τόσο εύκολα, και υπάρχει και η "εταιρία" που μπορούν να συστήσουν . Σίγουρα υπάρχει τρόπος εξασφάλισης. Εκείνο που λέω ήταν ότι τα ήξεραν τα πιθανά προβλήματα και για 6 μήνες δεν πήραν μέτρα. Φυσικά δεν μπορούν να καλυφθούν όλα (γι' αυτό είπα "μέχρι...).

 

Υπάρχει ένα δεοντολογικό θέμα στην όλη ιστορία. Το κράτος ανακατεύεται στη σεξουαλική ζωή των πολιτών, από τη στιγμή που αναγνωρίζει προνόμια στο γάμο - κι εδώ που τα λέμε, δεν έχει καμμία δουλειά στα κρεββάτια μας. Η απουσία σχετικής νομοθεσίας, δείχνει πως το κράτος κλείνει τα μάτια του στο φαινόμενο: για τον νομοθέτη, δεν υπάρχει ομοφυλοφιλία. Οπότε έχουμε το θέμα της απόστασης μεταξύ νόμων και κοινωνίας. Η οποία, για οποιοδήποτε θέμα, δεν είναι καθόλου καλό να μεγαλώνει.

Link to comment
Share on other sites

50-50. Είναι αναμφισβήτητα ΚΑΙ πολιτισμικό θέμα, αλλά, επειδή σε αυτά τα θέματα αντιδρούμε με όρους ανθρώπων των σπηλαίων, το να δεις δύο άντρες να φιλιούνται, για το υποσυνείδητο που τα βλέπει τα πράγματα τελείως στο ζωώδες επίπεδο, βλέπεις δυο άντρες που έχουν πολύ μεγάλες κ@βλες (αφού "αλληλοεξυπηρετούνται") οπότε νοιώθεις απειλή (το υποσυνείδητο δεν μπορεί να ξέρει πως δεν ενδιαφέρονται για σένα).

 

:blink1: :blink1: :blink1:

Μισο δηλαδη για να καταλαβω.. βλεποντας δυο αντρες να φιλιουνται:

το υποσυνειδητο μου δεν γνωριζει οτι δεν ενδιαφερονται για μενα

ενω το συνειδητο μου ειναι σιγουρο οτι δεν ενδιαφερονται για μενα! :P

ταυτοχρονα???

 

α γι αυτο δηλαδη υπαρχει αυτη η αμηχανια...?

 

Αλλα αντε καλα εγω πες ειμαι γυναικα... Γιατι νιωθουν κ οι αντρες την ιδια αμηχανια ομως...?

Link to comment
Share on other sites

το υποσυνειδητο μου δεν γνωριζει οτι δεν ενδιαφερονται για μενα

ενω το συνειδητο μου ειναι σιγουρο οτι δεν ενδιαφερονται για μενα! :P

ταυτοχρονα???

 

Διόλου απίθανο.

 

α γι αυτο δηλαδη υπαρχει αυτη η αμηχανια...?

 

Είπαμε, παίζει και το πολιτισμικό.

 

Αλλα αντε καλα εγω πες ειμαι γυναικα... Γιατι νιωθουν κ οι αντρες την ιδια αμηχανια ομως...?

 

Δε μου πάει το μυαλό... Μάλλον εκεί παίζει μόνο το πολιτισμικό.

Link to comment
Share on other sites

επισης μια ακομα απορια.. ειπες:

βλέπεις δυο άντρες που έχουν πολύ μεγάλες κ@βλες (αφού "αλληλοεξυπηρετούνται") οπότε νοιώθεις απειλή (το υποσυνείδητο δεν μπορεί να ξέρει πως δεν ενδιαφέρονται για σένα).

 

Βασικα γιατι να νιωσει καποια, απειλη....?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, συνειδητά πώς αισθάνεσαι όταν έχεις γύρω σου πολλούς "ξαναμμένους" ετεροφυλόφιλους;

χαχα ναι οκ συνειδητα το καταλαβαινω.. υποσυνειδητα ομως οχι..

 

Πιο συγκεκριμενα μια γυναικα λεει συνειδητα οχι στο σεξ βασιζομενη σε ενα συνολο απο ηθικους κανονες ,περιορισμους , αναστολες, φοβιες κλπ...

Υποσυνειδητα δεν θα πρεπει υπαρχει μια μεγαλυτερη απελευθερωση...? :rolleyes7:

Link to comment
Share on other sites

Πιο συγκεκριμενα μια γυναικα λεει συνειδητα οχι στο σεξ βασιζομενη σε ενα συνολο απο ηθικους κανονες ,περιορισμους , αναστολες, φοβιες κλπ...

Υποσυνειδητα δεν θα πρεπει υπαρχει μια μεγαλυτερη απελευθερωση...? :rolleyes7:

 

Εννοείται ότι υποσυνείδητα υπάρχει απελευθέρωση...αλλά οι άνθρωποι σήμερα τείνουν να ελέγχουν περισσότερο τις ορμές τους από τους ανθρώπους των σπηλαίων. Όλοι αυτοί οι κανόνες και τα ταμπού, οδηγούν σε μια πιο συγκρατημένη συμπεριφορά.

 

Όσον αφορά το θέμα των ομοφυλόφιλων, είναι πολλά χρόνια τώρα που η ελληνική πολιτεία και η κοινωνία κλείνουν τα μάτια. Καθυστερούν να πάρουν αποφάσεις για αυτή τη μερίδα του πληθυσμού. Εγώ το βρίσκω αρκετά ρατσιστικό. Μην περιμένεις από τον απλό κόσμο συμπαράσταση, όταν η επίσημη γραμμή του κράτους είναι αρνητική ή αδιάφορη ως προς τα προβλήματα των ομοφυλόφιλων.

 

Πριν ένα ή δύο χρόνια είχε γίνει σάλος στην Ευρώπη γιατί εισήγαγαν στα Αγγλικά σχολεία ένα παραμύθι με ήρωες ομοφυλόφιλους. Τελικά δε θυμάμαι αν έμεινε το παραμύθι ή το απέσυραν, αλλά θα ήταν μια καλή αρχή ώστε να τεθεί το θέμα της ομοφυλοφιλίας στις σωστές της βάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Υποσυνειδητα δεν θα πρεπει υπαρχει μια μεγαλυτερη απελευθερωση...? :rolleyes7:

 

Σαφώς. Αλλά ο ρόλος της γυναίκας είναι να επιλέγει εκείνη ποιανού τα γονίδια θα διαιωνίσει. Όχι με το ζόρι.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς. Αλλά ο ρόλος της γυναίκας είναι να επιλέγει εκείνη ποιανού τα γονίδια θα διαιωνίσει. Όχι με το ζόρι.

 

 

:blink1: :blink1:

Μισο... δηλαδη το σεξ υποσυνειδητα παντα, γινεται μονο με σκοπο την αναπαραγωγη...? Δεν το ξερα...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά απορώ με το συγκεκριμένο post!!! Δεν ξέρω, μάλλον θεωρώ δεδομένο οτι δεν χρειάζεται κανείς να μου αποδείξει οτι ειναι φυσιολογικός ή να μου αναλύσει τις σεξουαλικές επιλογές του...μα πραγματικά..στον Μεσαίωνα ζούμε; Γιατι να πρέπει να αμύνομαι ή να ντρέπομαι για τα θέλω μου;; Προσωπικά δεν ενοχλούμαι στην θέα δυο ομοφυλόφιλων καθώς σκέφτομαι οτι όπως εγώ μπορώ να εκφράσω το τι αισθάνομαι για την κοπέλα μου σε κοινωνικό επίπεδο γιατι να μην μπορούν άτομα με διαφορετικές επιλογές απο μένα;; (μεσα σε φυσιολογικά πλαίσια πάντα)

Θεωρώ γελίο να γίνεται αυτη η συζήτηση σε μια ''δημοκρατική'' χώρα!!! Ας κοιτάξουν αυτοί που ενοχλούνται μεσα τους για να δούν αν ενοχλούνται απο την ομοφυλοφιλία ή απο το ότι κάποιοι ανθρωποι δεν φοβούνται να ειναι ο ευατός τους σε μια κοινωνία της οποίας τα μέλη εχουν μάθει να φοράνε μονίμως μάσκες....

Link to comment
Share on other sites

....Τόσες θρησκείες και νομοθέτες πέρασαν από την γη και ο πρώτος κανόνας που θεσπίστηκε κατά της ομοφυλοφιλίας ήταν στο Βυζάντιο… εξαιτίας του χριστιανισμού. Και αυτό γιατί είχε καταλάβει και ο φίλτατος Χριστούλης και οι προηγούμενοι του αλλά και οι επόμενοι ότι ο καλύτερος τρόπος να επιβληθείς είναι να γεμίσεις τον άνθρωπο φόβο και τύψεις , είτε κάνει προγαμιαίο σεξ είτε του αρέσει το ίδιο φύλο είτε οτιδήποτε….
Τις επιλογές του είναι ο καθένας ελεύθερος να τις κάνει, αν και δυστυχώς σπάνια είμαστε ελεύθεροι όταν ερχόμαστε στις συνέπειες των (ελεύθερων) επιλογών μας.

Αυτά που γράφεις όμως πιο πάνω είναι λάθος από ιστορική άποψη.

Κανόνες, νόμοι κτλ. σχετικοί ή και κατά της Ομοφυλοφιλίας υπήρχαν πολύ πριν το Βυχάντιο, και η ιστορία περί "επιβολής" μέσω φόβων και τύψεων (τέτοιου είδους), μάλλον φανταστική.

Είναι γεγονός ότι οι παλαιότεροι νόμοι στους περισσότερους είναι πιο πολύ ρυθμιστικοί παρά απαγορευτικοί, αλλά υπήρχαν και απαγορευτικοί, ακόμα και στην αρχαία Ελλάδα (τα βιβλία χώρων - αρχαιοαρχαιοκεντρικών - που "ανατριχιάζουν" με τις εικασίες ότι θα μπορούσε ο Μ. Αλέξανδρος να ήταν... γράφουν πολλά γι' αυτά).

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Anti-gay_slogan

History of homosexuality laws

http://plato.stanford.edu/entries/homosexuality/

http://en.wikipedia.org/wiki/Homosexuality_laws_of_the_world

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Μμμμ έχεις δίκιο outis.... σκεπτόμουν περισσότερο την αρχαία ελλάδα και ευρώπη.... σίγουρα κάθε κοινωνία προσπαθεί να διατηρήσει την συνοχή της αλλά οι ομοφυλοφιλικές σχέσεις δεν ήταν ποτέ τόσο κατακριτέες όσο έγιναν με τον χριστιανισμό ? μιλάω για την ευρώπη. Τώρα όσον αφορά την φανταστική ιστορία της επιβολής, αύτη είναι η άποψη και δυστυχώς δεν μπορώ να την τεκμηριώσω με γεγονότα?.

Αυτό που έχω εγώ να προσθέσω είναι (όπως γράφει και σε ένα από τα links που παραθέτεις) «same-sex relations were incorporated into many pagan religions» που για μένα αρκεί, εφόσον αυτές αντιπροσωπεύουν περισσότερο το είναι το «φυσικό» σε αντίθεση με άλλες που βασίζονται σε αυθεντίες που απλά κρίνουν καθισμένοι στον θρόνο τους.

Και τέλος αν πιστεύεις ότι ο χριστιανισμός όπως και όλες οι θρησκείες αυτού του τύπου δεν γέμισαν τα μυαλά του κόσμου με ένα σορό προκαταλήψεις μάλλον θα πρέπει να ψάξεις και εσύ λίγο παραπάνω στην Wikipedia και να κάνεις κάποιες ιδεολογικές συγκρίσεις μεταξύ της αρχαιότητας και της μετά τον χριστιανισμό εποχής

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...