Jump to content

μια μικρη βοηθεια η και συμβουλη!!!


 Share

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους... thumbsup.gif

 

πριν να αναφερθω σ αυτο που θελω, να επισημανω οτι ειναι η πρωτη μου φορα που γραφω σε καποιο φορουμ (χι χι χι), ειμαι συνιθησμενη να γραφω σε "γρεεκλιση" οποτε μη παρεξηγητε οποιοδηποτε λαθος μου, καταβαλω προσπαθειες confused.gif

 

και εχω διαβασει πολυ πολυ παλια... τις πληροφοριες γυρω απο τη 5αλφα και αμεσως ενιωσα υπεροχα γιατι ειχα κολλημα με αυτο το συμβολο απο ακομα πολυ πολυ πολυ παλια, που η βολτα στο διαδυκτιο ηταν προνομιο ελαχιστων, και να ειμαι ειληκρινης δεν μου ειχε κοψει τοτε να παρω καποιο βιβλιο χαχαχα χαζουλα!!!

το 5 ειναι το Ε της αλφαβητου και το αρχικο γραμμα του ονοματος μου, και το Α το αρχικο γραμμα του επιθετου μου... οποτε το ειχα και το χρησιμοποιω ακομα και σημερα... σαν συμβολο υπογραφης μου σε ζωγραφιες, ποιηματα και οτιδηποτε καλλιτεχνικο!!!

 

Στο θεμα μας τωρα...

 

πιστευω οτι στο σπιτι μου υπαρχει "κατι".... ειτε μεσα σε αυτο ειτε τριγυρω του... δε μπορω να το προσδιωρισω... το σπιτι ειναι 7 χρονων περιπου, ιδιωκτησιας μου... δεν ξερω αν φταιει αυτο αλλα δεν δεχομαι πολλες επισκεψεις, κοσμος ερχεται σπανια... μια φιλη μου που ερχοταν τακτικα (ειναι απο εξωτερικο και εχει επιστρεψει πολυ καιρο στη πατριδα της) μου ειχε πει οτι οποτε ερχοταν σπιτι μου, μετα που εφευγε ενιωθε πολυ κουρασμενη, εξαντλημενη... ενας φιλος του πατερα της της ειχε πει οτι μαλλον κατι προσπαθουσε να επικοινωνισει μαζι της και γι αυτο μετα δεν ενιωθε καλα...

 

Μπορει καποιος να με βοηθησει πανω σε αυτο???

 

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!! happy.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και καλώς ήρθες.

:welcomeani:

 

Λοιπόν στο θέμα σου τώρα...

 

Μπορείς να συγκεντρώσεις κάποιες πληροφορίες σχετικά με το πώς έχεις αντιληφθεί ότι κάτι υπάρχει στον χώρο σου;

Δλδ να περιγράψεις κάποια σημεία ίσως που σε οδηγούν σε αυτό το συμπέρασμα.

 

Αυτό θα ήταν χρήσιμο για να δω μια περιγραφή του φαινομένου και να καταλάβω βάση δικής μου πείρας τι περίπου είναι.

Δλδ αν όντως υπάρχει ενέργεια και τι είδους στο σπίτι, αν είναι οντότητα, τι μπορεί να θέλει, αν είναι επιθετική, αν ζητά βοηθεια ή αν θέλει να δώσει κάποια πληροφορία κτλ.

 

Πάντως το αίσθημα κούρασης έχει να κάνει με επαφή ενός βιολογικού οργανισμού με κάτι πνευματικό και όταν ο άλλος είναι αμάθητος ή το πολεμά το πνεύμα κουράζεται, κάνει μαύρους κύκλους στα μάτια κτλ. Γενκά το αίσθημα κούρασης και εξάντλησης έχει να κάνει με ψυχική κόπωση ή ψυχική ταλαιπωρία.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

το προβλημα που αντιλαμβανομαι εγω ειναι η κακοτυχια ενα και το αλλο οτι ενς εξω απο το σπιτι ειμαι ηρεμη, αντιμετωπιζω τα πραγματα λογικα οπως παραδειγμα με τα παιδια... εεεε στο σπιτι σαν να γινομαι αλλος ανθρωπος, νευρα, φωνες κακια... αφου απορω πολυ με τον εαυτο μου... sad.gif

 

εκτος απο αυτο δεν εχω νιωσει κατι μεσα στο σπιτι ουτε εχω δει κινησεις, λετε οι μικρες να βλεπουν κατι ή απλα ειναι συμπτωση που η μεγαλη φοβαται να παει πχ πανω μονη της?

 

τωρα λεω και το αλλο και ισως με πειτε ακραια αλλα στο κοσμο που ζουμε ολα σου περνανε απο το μυαλο... λετε να εχουν κανει μαγεια σε μενα και την οικογενεια μου? κακοβουλοι ανθρωποι υπαρχουν παντου. Αν συμβαινει κατι τετοιο πως μπορω να το γνωριζω? μπορω?

 

αχ σας ευχαριστω πολυ πολυ για το χρονο που μου αφιερωσατε

 

καλο σας βραδυ

 

Φαντάζομαι ότι εσύ δεν έχεις κάποιο πρόβλημα στο σπίτι διότι εάν είχες θα το ανέφερες, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

... ΥΣΤ ξεχασα να πω οτι πανω απο το σπιτι μου και διπλα του ξαδερφου μου πετανε κουκουβαγιες μαληστα φωναζουν πολλες φορες... και εχει τυχει να βγαλουμε απο την καμιναδα του, ατελειωτου τζακιου, τρεις κουκουβαγιες... δεν ξερω αν εχουν σχεση απλα το αναφερω....

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να ρωτήσεις το παιδί γιατί φοβαται να πάει πάνω... απλό και θα δεις τι γίνεται.

 

να ρωτήσω κάτι άλλο, εσύ έχεις ασχοληθεί καθόλου με κάτι πνευματικό;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...

 

την ειχα ρωτησει και μου πει επειδη ειναι μονη της αλλα να πω την αληθεια δε τη ρωτησα εκτενεστερα, θα το κανω (καμια φορα πολυ απλα πραγματα δε σου περνανε απο το μυαλο γιατι ψαχνεις στα δυσκολα)

 

ειναι βεβαια και το οτι μας εκλεψαν πριν καιρο αλλα το φοβαται το ελεγε και πριν απο αυτο το περιστατικο

 

 

Εγω αν εχω ασχοληθει με κατι πνευματικο... οταν πηγαινα 1η λυκειο με μια φιλη μου, μια μερα ηταν δηλαδη ολο και ολο δεν εγινε τιποτα απολυτως, και πιο συγκεκριμενα εκεινη οτι εκανε, (ημουν παντα καθετη με αυτα γιατι τετοιες πορτες ουτε για αστειο δεν ειναι να της πειραζουμε) ... απλα δεν ηθελε να ειναι μονη... η περιεργεια της ηλικιας και οτι και καλα εγω δε φοβομουν... εκτος απο αυτο τιποτα αλλο...

 

μπορείς να ρωτήσεις το παιδί γιατί φοβαται να πάει πάνω... απλό και θα δεις τι γίνεται.

 

να ρωτήσω κάτι άλλο, εσύ έχεις ασχοληθεί καθόλου με κάτι πνευματικό;

Link to comment
Share on other sites

χμ από τα λεγόμενα σου δεν αντιλαμβάνομαι κάτι ωστε να πω είναι ή δεν είναι μαγια.

 

μπορώ να σου πω κάποιες γενικές συμβουλές.

 

- μπορείς να αρωματίσεις τον χώρο με διάφορα στικάκια κάθε μέρα

- να βάλεις να ακούς χαλαρωτική μουσική αν έχεις υπολογιστή με ηχεία έχει αυτά τα καλά σάητ μουσικής

 

http://87.230.84.182:9000

Trancemission.FM Radio 128K: New Age 2: new experience of meditation and new age music - livestream

http://www.trancemission.fm:6660

 

http://83.228.110.2:8000

Radio Mastery - Listen 2 Your Heart! meditative, relax, chillout music for your senses

www.radiomastery.eu

 

καλό είναι μουσική δίχως λόγια σκέτη.

 

- εφόσον ξέρεις ότι νευριάζεις μέσα στο σπίτι προσπάθησε να μην το κάνεις, ξέρω είναι δύσκολο αλλά όταν σου έρχεται πες απλά "στο καλό"

- για την κακοτυχία πάρε ένα γούρι.

- για προστασία βάλε σε ένα σημείο του σπιτιού κάποια εικονίσματα που είσαι πιο κοντά σε αυτά ή αν δεν είσαι χριστιανή βάλε κάτι ιερό από την θρησκεία σου.

 

δοκιμασε αυτά τα απλά και αν έχεις πρόβλημα ή πάει κάπως αλλιώς ξαναζήτα βοήθεια.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Εγω αν εχω ασχοληθει με κατι πνευματικο... οταν πηγαινα 1η λυκειο με μια φιλη μου, μια μερα ηταν δηλαδη ολο και ολο δεν εγινε τιποτα απολυτως, και πιο συγκεκριμενα εκεινη οτι εκανε, (ημουν παντα καθετη με αυτα γιατι τετοιες πορτες ουτε για αστειο δεν ειναι να της πειραζουμε) ... απλα δεν ηθελε να ειναι μονη... η περιεργεια της ηλικιας και οτι και καλα εγω δε φοβομουν... εκτος απο αυτο τιποτα αλλο...

 

Βασικα εγω (δεν ξερω για σας) δεν καταλαβα με τι και αν εχεις ασχοληθει... Και εχω 2 ερωτησεις....

 

Πρωτη, αυτα τα ειχες παρατηρησει εξ'αρχης σε αυτο το σπιτι η αργοτερα...?

 

Και δευτερον, αν οχι μηπως μπορεις να θυμηθεις αν ειχε συμβει κατι πριν αρχισουν...?

 

Και μια συμβουλη οταν ρωτησεις την "μικρη" γιατι φοβαται προσπαθησαι να μην την παρασυρεις απο τις δικες σου ανησυχιες αλλα να περιμενεις να ακουσεις αυτο που εκεινη εχει να σου πει... Τα παιδια βλεπουν πολυ περισσοτερα απο εμας αλλα λογο της εμπιστοσυνης που μας εχουν, πιστευουν και μας λενε αυτο που νιωθουμε, και πολλες φορες αυτο που περιμενουμε να ακουσουμε....

Link to comment
Share on other sites

Erithroula

Σπανίως υπάρχει ζήτημα μαγείας, ησύχασε.

 

Η κόρη σου φοβάται όπως φοβούνται όλα τα παιδιά όταν αρχίζουν να μεγαλώνουν και αποκτούν την αίσθηση του κινδύνου, είναι φυσιολογικό.

 

Αφού έχεις παρατηρήσει ότι μέσα στο σπίτι είσαι διαφορετική από ότι έξω μπορείς να κάνεις τα εξής

-Λιβάνισμα ή ακόμα και τα αρωματικά στικάκια που σου λέει ο dimulator, απλώς δεν έχω άποψη γι΄αυτά διότι δεν τα χρησιμοποιώ. Κάνε αυτό με το οποίο αισθάνεσαι άνετα.

-Μπορείς να ανάβεις λευκά κεράκια (όχι άλλο χρώμα)

-Άλλαξε τις θέσεις των επίπλων, κάτι σαν ανακαίνιση.

-Τακτοποίησε την αποθήκη σου, εάν έχεις, και μάλιστα πέτα όλα όσα σου φαίνονται περιττά.

-Εάν χρησιμοποιείς καθαρίστρια για το σπίτι προτείνω να το καθαρίζεις μόνη σου.

:)

Link to comment
Share on other sites

εγώ είπα στικάκια διοτι κανουν την ίδια δουλειά με το λιβανισμα είναι της μόδας στα πλαίσια του home decoration και δεν θα προκαλέσουν υποψίες στα παιδιά αν την δουν να λιβανίζει.

 

Αν αναψεις κεριά μην ανάψεις πολλά λες και κάνεις τελετή και φανερωθείς. Υπάρχουν μεγάλα κεριά σαλονιού με αιθέρια έλαια πάρα πολύ καλά, θα δεις διαφορά πολύ σύσντομα στο χώρο διότι τον αρωματίζουν πολύ όμορφα και από την άλλη η φλόγα του κεριού διώχνει αρνητικές οντότητες και ενέργεια.

 

Τώρα αν δεν έχεις πρόβλημα με το να φανερωθείς στα παιδιά περί του θέματος το λιβάνι είναι πολύ καλό και κάνει δουλειά πολύ καλήόπως είπε και ο Πυραμίδας.

Link to comment
Share on other sites

Erithroula..στα παραφυσικά δεν μπορώ να πάρω θέση λόγω έλλειψης εμπειρίας και γνώσεων..

για την κορούλα σου όμως νομίζω οτι κάτι μπορώ να κάνω λόγω κάποιων γνώσεων ψυχολογίας..

(είναι και το νεαρό της ηλικίας μου..όσο να πεις θυμάμαι λίγο πως σκεφτόμουν..)..

Τα παιδιά έχουν πολύ πιο ανεπτυγμένη φαντασία απο τους ενήλικες..πχ. αν εμείς βρεθούμε μόνοι μας

στο σκοτάδι...οκ..το πολύ πολύ να φοβηθούμε μην πέσουμε πάνω σε τίποτα..τα παιδιά όμως αντίθετα

μπορεί να φαντάζονται...μυθολογικά πλάσματα να είναι έτοιμα να τα κατασπαράξουν..ή..κάτι όχι τόσο

τραβηγμένο..να έχουν δεί κάποτε ένα κακό όνειρο για τον χώρο και απλά να μην θέλουν να είναι εκεί..

τέτοια προβλήματα εμφανίζονται συχνά σε πάρα πολλούς χώρους αλλά περνάνε με την πάροδο του

χρόνου..για τα παιδιά το να είναι μόνα τους κάπου μακριά απο φιλικά πρόσωπα είναι κάτι που στέλνει

σήματα κινδύνου και πυροδοτεί περιέργες σκέψεις..(πχ...γιατί με έστειλε εδώ η μαμά?άκουσα σε μια

εκπομπή οτι η κακιά μάγισσα πήγε να φάει τα εφτά κατσικάκια...γιατί να τα φάει τα καημένα...και αν

είναι εδώ?αχχχ...γιατί ανεμίζει η κουρτίνα...γιατί?????μαμαααααααααα)οπότε μην πεδεύεις το παιδί...

αν θες να κάνεις κάτι για αυτό φρόντισε να είναι φωτισμένος ο πάνω χώρος και να περνάτε ώρες μαζί

εκεί..

 

Edit:Α και προς θεού!!!αν ανάψεις κεράκια στα πάνω δωμάτια κοίτα μην στείλεις την κόρη σου

εκεί στο ημίφως γιατί μετά δεν θα ξαναπατήσει αν δεν είσαι σε απόσταση ενός μέτρου..:sweat:

Edited by ErAdiCatQr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...