Jump to content

Φωτιά


ErAdiCatQr
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τον χρόνο σας ,

 

Πάμε λοιπόν απο την αρχή..

Προσπαθούσα να ανάψω φωτιά και λόγω του οτι είχα αρκετό καιρό

να το δοκιμάσω μου καίγονταν τα προσανάμματα όχι όμως και τα κεντρικά

ξύλα..Κάποια στιγμή λοιπόν όταν πήγε να μου σβήσει τρίτη φορά μέσα σε

μια ώρα και λόγω του οτι η ατμόσφαιρα ήταν αρκετά περίεργη(σύννεφα και

δυνατός αέρας έξω,φωτιά και ξύλα μέσα)είπα να δοκιμάσω να χρησιμοποιήσω

ενέργεια για να δώσω μια μικρή βοήθεια στην καημένη την φωτίτσα..(δεν είχα

κάνει ποτέ πριν κάτι τέτοιο,βασικά δεν είχα καν δοκιμάσει να δώσω ενέργεια σε κάτι,

ή,,,τις φορές που δοκίμασα δεν ήξερα αν πέτυχε..τέλος πάντων)Δεν είμαι σίγουρος τι ήθελα..

μάλλον να δυναμώσει και να εξαπλωθεί η φλόγα και πράγματι ένα λεπτό αφού άρχισα να

προσπαθώ να το κάνω είχε γίνει διπλάσια από πριν που ήταν σχεδόν έτοιμη να σβήσει..Κάποια στιγμή

λοιπόν ύστερα απο ένα λεπτό άρχισε πάλι να σβήνει...Τότε ήταν που νομίζω οτι

κορυφώθηκε η επιθυμία μου να κάνω κάτι για να την δυναμώσω..Έκανα λοιπόν μια κίνηση με το δεξί

χέρι προς τα πάνω και ακριβώς την στιγμή που τελείωσε η κίνηση δυο μεγάλα ξύλα

κατέρευσαν εντελώς καμμένα ενώ ένα τρίτο που στηριζόταν πάνω τους έπεσε

φλεγόμενο σε όλη του την περιφέρεια(ενώ πριν δεν ήταν ούτε στην μισή)πάνω

στο προστατευτικό του τζακιού το έριξε και κατέληξε να καίει πάνω στα πλακάκια...

Εντάξει εκεί εννοείται οτι έτρεξα να το βάλω πίσω στο τζάκι ενώ παράλληλα σκεφτόμουν αν

ήταν απλά σύμπτωση ή η ψευδαίσθηση μιας σύμπτωσης ..Όλο αυτό μου θύμισε λίγο τα άρθρα που

έχω διαβάσει για συσσώρευση και απελευθέρωση ενέργειας κλιμακωτα οπότε...

 

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω δεν είναι βέβαια το αν θεωρείται οτι ηταν κάτι παραφυσικό

ή απλή σύμπτωση(όχι οτι δεν θα ήθελα την γνώμη σας )αλλά αν έχει παρατηρηθεί ποτέ

κάτι τέτοιο σε άλλη περίπτωση..Δηλαδή αν κάτι τέτοιο είναι δυνατό να γίνει με συγκέντρωση

και θέληση..Και αν ναι αν μπορεί να γίνει απο νέα άτομα που έχουν ελάχιστη εμπειρία στον τομέα..

 

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ και με συγχωρείτε για την πολυλογία

Edited by ErAdiCatQr
Link to comment
Share on other sites

εγώ παλιά έβλεπα ένα κερί με μια φλογα. ήταν εποχή που δεν ήξερα τπτ από πνευματικά.

 

καθώς κοιτούσα το κερί σαν να ζαλίστικα να το πω, υπνοτίστηκα, δεν ξέρω κάτι τέλος πάντων περίεργο.

 

και καθώς κοιτούσα την φλόγα αυτη έγινε μακρυά σαν να ήταν φλόγα οξυγονοκολησης για 4 δευτερολεπτα και μετά ξανά μικρη.

 

βεβαια δεν ξέρω τι έγινε και πως εγινε αυτό αλλά σαν πρωτάρης που ήμουν σας λεω την εμπειρία για να δείτε ότι στους πρωτάρηδες συμβαίνουν τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

εγώ παλιά έβλεπα ένα κερί με μια φλογα. ήταν εποχή που δεν ήξερα τπτ από πνευματικά.

 

καθώς κοιτούσα το κερί σαν να ζαλίστικα να το πω, υπνοτίστηκα, δεν ξέρω κάτι τέλος πάντων περίεργο.

 

και καθώς κοιτούσα την φλόγα αυτη έγινε μακρυά σαν να ήταν φλόγα οξυγονοκολησης για 4 δευτερολεπτα και μετά ξανά μικρη.

 

βεβαια δεν ξέρω τι έγινε και πως εγινε αυτό αλλά σαν πρωτάρης που ήμουν σας λεω την εμπειρία για να δείτε ότι στους πρωτάρηδες συμβαίνουν τέτοια.

 

πολλοί άνθρωποι έχουν υπνωτισθεί απ' τη φλόγα και ειδικά σε στιγμές συναισθηματικής φόρτισης.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εδω θα συμφωνησω... Η φωτια πολυ συχνα υπνοτιζει... Αν και εγω δεν εχω παρατηρισει κατι ιδιαιτερο με την φωτια... θυμαμαι οταν ειμοθν πολυ μικρος γυρω στα 12-13 καθομουνα και προσπαθουσα με την σκεψη μου να κουνησω την φλογα να την δυναμωσω να την σβησω, οτιδηποτε... Αλλα τιποτα... Μετα σταματησα να σκευτομαι οτι θελω να την κουνησω απλα εμεινα και την κοιταζα δεν καταλαβα αν περασαν 2 δευτερολεπτα η 3-4 λεπτα και ουτε ξερω... Οταν ειδαν την φλογα να μεγαλωνει και να και να φουσκωνει χαρικα τοσο πολυ... Δεν με ενδιεφεραι να μαθω ποση ωρα ειχε περασει και ακομα δεν ξερω... Δεν ξερω καν αν αυτο οφειλεται σε μενα...

 

Αλλα αλλου ηθελα να καταληξω... Θυμαμαι πολυ καιρο μετα οταν αρχισα να ψιλο ασχολουμε καθομουνα μπροστα στην θαλασσα (παντα ειχα μια περιεργη σχεση με την θαλασσα) ημουν πολυ ηρεμος ειχε αερα και η 8αλασσα αρχισε κοντα στο σημειο που ημουν εγω να ηρεμει... επεσε αισθητα το κυμα σε σχεση με 4-5 μετρα μακρυα μου... Αλλη μερα ημουν εκνευρισμενος πηγα και καθησα να ακουσω το κυμα να ηρεμησω (με βοη8αει πολυ ο ρυθμος που εχει το κυμα να ηρεμισω και να βαλω την σκεψη μου σε μια σειρα... Και σηκωθηκε κυμα... Οσο μερναγε η ωρα και ηρεμουσα ηρεμουσαν και τα κυματα...

 

Βεβαια ξεφυγα λιγο γιατι ο σκοπος μου δεν ηταν να αρχισω να σας κουραζω με προσωπικες μου εμπειριες αλλα ηθελα να πω οτι μπορει να υπαρξει ελενχος τον στοιχειων της φυσης... Ακομα και απο απειρους που απλα πιστευουν οτι μπορουν να το κανουν και νιωθουν την ενεργεια, μπορουν να την "ελενξουν"... Και η φωτια λογο της φυσης της πιστευω ειναι το ευκολοτερο στοιχειο για χειρησμο... Επειτα το νερο... Ο αερας... και τελος η γη... Βεβαια μην παρεται ως σιγουρο κατι απο αυτα που λεω... Απλα για μενα ετσι εχουν τα πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

αυτό με τα κύματα και γω το έχω παρατηρήσει αλλά νομίζω ότι είναι ψευδαίσθηση όμοια με αυτήν που κάποιος αισθανεται τον χρόνο να τρέχει γρήγορα ή αργά λόγω της αδρεναλίνης.

 

βεβαια εδώ δεν νομίζω να σχετιζεται η αδρεναλίνη αλλά απλά ήθελα να κάνω την αντιστοιχία της αίσθησης αυτής με τα κύματα όπως το νομίζω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνώ με αυτά αλλά κάθε άλλο παρά θέμα υπνωτισμού ήταν στην δική μου περίπτωση..

Ήμουν όρθιος και δεν είχα το βλέμμα μου σταθερό σε ένα σημείο της φλόγας....Απλά κάποια στιγμή

πού....δεν ξέρω...απογοητεύτηκα, εκνευρίστηκα...κατέρευσαν κάποια απο τα μεγάλα ξύλα εντελώς

καμμένα ενώ πριν ίσα που καίγονταν και έπεσε εκτός τζακιού ένα άλλο μεγάλο,φλεγόμενο,που επίσης

πριν δεν καιγόταν παρά σε ελάχιστο μέρος...Δεν έχω ιδέα τι ήταν και λόγω του οτι έχω απογοητευτεί

πάρα πολλές φορές για τέτοια θέματα δεν μπορώ να δεχθώ εύκολα οτι μπορεί να μην ήταν σύμπτωση...

Άρα από τα παραπάνω συμπερένουμε οτι ο χειρσμός της φλόγας είναι εφικτός ακόμη και από νέα άτομα

στο χώρο...Αυτό βοηθάει πολύ ευχαριστώ ^_^

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εγω παρασυρθηκα... (οπως παντα κανω :teehee: ) Και ξεφυγα απο την ουσια...

 

Το βασικο που ειπα για να μεινει ειναι πως (με βαση οτι πιστευω) ο καθε ανθρωπος ειναι πιο κοντα σε ενα στοιχειο της φυσης... Βεβαια αυτο μπορει και να μην ισχυει καν η να μην ισχυει στην δικη σου περιπτωση...(παλι παρασυρομαι) :whistling:

Και με βαση τα συναισθηματα του ειδικα αμα αυτα ειναι δυνατα μπορει να ελενξει το αντιστοιχο στοιχειο... Οχι βεβαια με την καθαρη εννοια την λεξης "ελενχω" αλλα να το επιρρεασσει... Με την αυρα του ισως ή με κατι αλλο, δεν ξερω...

 

Απλα το κεντρικο νοημα ειναι οτι μπορει να το επιρρεασει αναλογα με την ψυχικη του κατασταση και με την ενεργεια που αποβαλει το σωμα του, ανεξαρτητα απο την εμπειρια του ή τις γνωσεις του... Και αν τελικα ειναι δυνατος ο ελενχος των στοιχειων, αυτο θα ειναι και το στοιχειο που θα μπορεσει πιο ευκολα να ελενξει...

Link to comment
Share on other sites

Ναι..βασικά αυτά κατάλαβα και γω και δεν νομίζω οτι παρασύρεσαι...το να δίνεις παραπάνω

πληροφορίες για ένα θέμα δεν θα λεγα οτι έχει να κάνει με το αν παρασύρεται ή όχι αυτός που

ενημερώνει...(καλά εντάξει..ίσως να ισχύει στα ντιμπέιτ..αλλα δεν είμαστε σε ντιμπέιτ...νομίζω :))

 

 

 

(βγαίνω λίγο :offtopic:,ελπίζω να με συγχωρέσετε)Πάντως όλα όσα έγραψες με βοήθησαν να σχηματίσω μια

πολύ πιο καθαρή εικόνα που σε συνδυασμό με κάτι ψιλοεμπειριούλες με το τρίτο μάτι...(που ακόμα ψάχνω

να δω αν μου καναν καλό ή κακο...:offtopic:) με βοήθησαν να πιστέψω στο αντικείμενο περισσότερο από οτι

πίστευα χρόνια τώρα..οπότε υποθέτω οτι πρέπει να σε ευχαριστήσω και σένα και όσους με βοήθησαν σε αυτό..

Οπότε....:thanks: :thanks: :thanks: :thanks: :thanks: :thanks: :thanks: :thanks: :thanks: :thanks: :thanks:

(και λίγα είναι)

Edited by ErAdiCatQr
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω... :rolleyes:

 

Αλλα μην δενεις κομπο αυτα που σου ειπα... Ειτε εγω ειτε ο καθενας... Ψαξ'το μονος σου εγω απλα σου ειπα την γνωμη μου για να σου δειξω εναν δρομο... Ελπιζω να μην τον ακολουθησεις στα τυφλα.... :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι :no:

δέχομαι τις απόψεις σου επειδή τις θεωρώ αναλυτικότατες χωρίς κενά

και σχετικές με όσα θεωρώ σωστά(λίγο..διευρυμένος και υποκειμενικός

όρος..αλλά δεν μπορώ να το θέσω καλύτερα..)προφανώς και θα τις

αναδιαμορφώσω αν βρω κάτι που να μου ταιριάζει καλύτερα..αλλά προς

το παρόν δεν έχω βρεί κάτι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...