Jump to content

Ώρα και όνειρα


Δανάη
 Share

Recommended Posts

Μέσα σε μια συζήτηση που είχα, ένας κύριος υποστήριξε ότι οι ώρες που βλέπουμε όνειρα είναι συγκεκριμένες και υπάρχει λόγος γι' αυτό. Προσωπικά δεν μπορώ να υποστηρίξω ή να αμφισβητήσω τη συγκεκριμένη άποψη καθότι μέχτι τώρα ποτέ δεν το είχα σκεφτεί κι έτσι δεν έχω αντιληφθεί αν συμβαίνει αυτό σε μένα ή όχι. Εντωμεταξύ από τη στιγμή που μου το είπε προσπαθώ να με κάνω να ξυπνήσω την ώρα που βλέπω κάποιο όνειρο (για να δω τι ώρα είναι :teehee:), αλλά δεν το έχω πετύχει.

 

Επίσης, στις αναζητήσεις μου εις το διαδίκτυο δεν έχω βγάλει κάποιο σχετικό αποτέλεσμα.

 

Υπάρχει κάποιος που να έχει κάποιες παραπάνω πληροφορίες για την ορθότητα ή μη της συγκεκριμένης άποψης; Προσωπικά μου φαίνεται λίγο δύσκολο να ισχύει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε μια συζήτηση που είχα, ένας κύριος υποστήριξε ότι οι ώρες που βλέπουμε όνειρα είναι συγκεκριμένες και υπάρχει λόγος γι' αυτό. Προσωπικά δεν μπορώ να υποστηρίξω ή να αμφισβητήσω τη συγκεκριμένη άποψη καθότι μέχτι τώρα ποτέ δεν το είχα σκεφτεί κι έτσι δεν έχω αντιληφθεί αν συμβαίνει αυτό σε μένα ή όχι. Εντωμεταξύ από τη στιγμή που μου το είπε προσπαθώ να με κάνω να ξυπνήσω την ώρα που βλέπω κάποιο όνειρο (για να δω τι ώρα είναι :teehee:), αλλά δεν το έχω πετύχει.

 

Επίσης, στις αναζητήσεις μου εις το διαδίκτυο δεν έχω βγάλει κάποιο σχετικό αποτέλεσμα.

 

Υπάρχει κάποιος που να έχει κάποιες παραπάνω πληροφορίες για την ορθότητα ή μη της συγκεκριμένης άποψης; Προσωπικά μου φαίνεται λίγο δύσκολο να ισχύει κάτι τέτοιο.

 

Ισχύει. :yes:

Συνήθως βλέπουμε όνειρα σε κάποια στάδια του ύπνου μας (κατά την διάρκεια του "REM sleep"), και οι ανάγκες της ζωής μας έχουν λίγο πολύ συνχρονίσει ώστε να κοιμώμαστε συγκεκριμένες ώρες. Οπότε ως σύνολο: Ναι, βλέπουμε όνειρα σε συγκεκριμένες ώρες.

Ως άτομα βέβαια εξαρτάται από τις συνήθειες του καθενός.

Link to comment
Share on other sites

ισχύει με την σχετική ίσως ώρα που ο καθένας χαλαρώνει.

 

διότι, εγώ έχω δει όνειρα και σε πρωινό ύπνο, και σε μεσημεριανό και σε απογεματινό ε και κλασικά σε βραδινό.

 

από την άλλη όταν ταξίδευα πολύ με καράβι περνούσαμε τους παραλήλους γρήγορα και άλλαζε η ώρα οπότε εκεί τι να υπολογίσεις;

 

το μόνο που εγώ μπορώ να καταλάβω σαν χρονικό υπολογισμό είναι ο χρόνος που το άτομο φτάνει στην κατάσταση του ο ονείρου πάνω κάτω να συμπίπτει μιλώντας για το βράδυ βαζοντας κάποιες μέσες ενδείξεις πχ ύπνος από 23:00 με 07;00.. κάπως έτσι.

 

τώρα τι θέλει να πει δεν ξέρω και πόσο απόλυτος είναι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω απ'οσο ξερω βλεπουμε ενα ονειρο σε καθε κυκλο του υπνου μας... Οποτε αν κοιμωμαστε συγκεκριμενες ωρες με προγραμμα λογικο νομιζω ειναι να βλεπουμε και συγκεκριμενες ωρες τα ονειρα εφοσον αυτοι οι κυκλοι ειναι κατα βαση σταθεροι...

 

Οσο για το απο προσωπικες εμπειριες... Αν και πιστευω οτι δεν ειμαι το καταλληλο ατομο για να βγαλει καποιος συμπερασματα διοτι εχω να δω ονειρο με την κλασσικη του εννοια πολλα πολλα χρονια, συνηθως τα ζω αποφασιζω τι θα κανω και καμια φορα τα αλλαζω κι ολας οποτε δεν πιστευω οτι ειναι ακριβως αυτο που εννοεις εσυ με το "ονειρα"... Επειδη μου εχει τυχει πολλες φορες να δω το ρολόι λογο ειτε του σχολειο παλαιοτερα ειτε τισ σχολης τωρα... Μπορω να πω οτι ειναι τελειως ασχετες οι ωρες... Το μονο που εχω παρατηρισει ειναι οτι πρεπει να εχω κοιμηθει πανω απο 4-5 ωρες για να δω ονειρο ανεξαρτητα ομως απο το τι ωρα ειναι... μπορει ναι ειναι 5 το πρωι η και 2 το μεσημερι... μου εχει τυχει ακομα να εχς ξυπνησει 3-4 φορες την ιδια μερα την ωρα που εβλεπα ονειρο και να εχουνε περασει 5-10 λεπτα μετα 1.5 ωρα και μετα 30 λεπτα...

 

Οπωτε εν τελει θα συμφωνησω με dimulator στο οτι εξαρταται απο το ποτε χαλαρωνει ο καθενας... Επειδη ομως ολα αυτα τα αποτελεσματα βγανουν με βαση την στατιστικη και επειδη οι περισσοτεροι ανθρωποι εχουν κατα βαση το ιδιο προγραμμα αυτο για τις συγκεκριμενες ωρες, με αυτην την λογικη εμενα μου φαινεται να εχει καποια βαση...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι εδώ μπορεί να βρεις κάτι που θα σε διαφωτίσει λίγο:εδώ :smiley_abii:

 

Γενικά σαν συμπέρασμα όπως ακούστηκε και αποπάνω βλέπουμε όνειρα όταν

φτάνουμε στο REM στάδιο ύπνου..Το θέμα είναι όμως οτι σε αυτό το στάδιο

φτάνουμε πιο αργά ή πιο γρήγορα ανάλογα με την ψυχολογία μας πριν

κοιμηθούμε (την ώρα που κοιμόμαστε φυσικά)και το περιβάλλον μας...

Άρα δεν μπορείς να έχεις μια σταθερή ώρα...Όσο για αυτό που είπες με το

οτι προσπαθείς να ξυπνάς τον εαυτό σου λυπάμαι αλλά απλά χάνεις ώρα

ύπνου :confused:...Ακόμα και αν έβλεπες κάποιο όνειρο εκείνη τη στιγμή πολύ πιθανό

είναι να μην το θυμάσαι ακόμη και αν ξυπνήσεις αμέσως...Επίσης αυτό που

λέμε "είδα ένα εφιάλτη και ξύπνησα"δεν είναι ακριβώς σωστό αφού μπορεί

να έχουν περάσει και δύο και τρια λεπτα αφού έχει περάσει ο εφιάλτης(αν

ξυπνάμε τρομαγμένοι ή ακόμα και ώρες αν ξυπνάμε το πρωί χωρίς βραδινές

παρεμβολές του ύπνου,να έχουμε δει κι άλλα όνειρα,απλά να δίνουμε περισσότερη

σημασία σε αυτό που μας τρόμαξε(ή μας έκανε εντύπωση)...(Δεν συμβαίνει πάντα

αλλά δεν είναι λίγες οι φορές που γίνεται)(ή τουλάχιστον έτσι υποστηρίζουν οι περισσότερες

μελέτες που έχω διαβάσει)

 

Ελπίζω να βοήθησα..

Edited by ErAdiCatQr
Link to comment
Share on other sites

Η ερώτησή μου ήταν πιο συγκεκριμένη από όσο τη διατύπωσα.

 

Γνωρίζω τα περί REM.

 

Αλλά εγώ ρώτησα αν υπάρχει κάποια θεωρία που να υποστηρίζει το ότι τα όνειρα τα βλέπουμε συγκεκριμένες ώρες τις ημέρας ή νύχτας (και όχι γενικά); Και λέγοντας συγκεκριμένες, εννοώ 4 ή 5 το πρωί κτλ.

 

Το θέμα Αρχάγγελε είναι ότι η συζήτησή μας ήταν σύντομη και δε μου απάντησε σε αυτό, το οποίο είναι και η δική μου απορία. Προσωπικά μου φαίνεται περίεργος ο ισχυρισμός, αλλά από την άλλη αυτός ο άνθρωπος είναι μορφωμένος και πιστεύω ότι κάπου το έχει διαβάσει. Παρόλα αυτά δεν έχω βρει κάτι, οπότε είπα να ρωτήσω εδώ μπας και κάποιος το έχει ακούσει κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Δανάη έχω ακούσει ισχυρισμούς για αυτό που λες,

το θέμα όμως είναι οτι για να το στηρίξεις πρέπει ή

να πεις..οτι είναι Η ΩΡΑ που δημιουργεί τα όνειρα..

ή οτι ο εγκέφαλος δημιουργεί τα όνειρα αλλά όλες

οι ώρες εκτός από κάποιες τον μπλοκάρουνε..ή οτι

όλοι οι άνθρωποι συγχρονίζονται με κάποιο τρόπο

και φτάνουν στο αποκορύφωμα κάποια στιγμή που

εκείνη εμφανίζονται τα όνειρα...

 

Το θέμα είναι οτι ο χρόνος...που βλέπουμε στο ρολόι

είναι απλά μια σκιά του πραγματικού χρόνου..γιατί τί

είναι χρόνος?τι είναι ώρα?αν δεν είχαμε τις αισθήσεις

μας θα μετρούσαμε χρόνο?ή αν πάντα ήταν νύχτα θα

υπήρχε η ώρα?τα όνειρα δημιουργούνται από εμάς ή

τα ζούμε έξω από εμάς..η μονάδα μέτρησης που έχουμε

ορίσει για τον χρόνο λόγω των αναγκών μας δεν έχει

σχέση..εκτός του οτι με αυτή βλέπουμε στο περίπου

πόσο μας πέρνει να φτάσουμε στο ραμ...(άποψη μου πάντα..)

όσο για την παγκόσμια ενότητα όλων των ανθρώπων..

οκ...εγώ πιστεύω οτι και να μπορούσα να αποδειχθεί

δεν θα μπορούσε να μας μπλοκάρει...

 

Ελπίζω να βοήθησα..

Edited by ErAdiCatQr
Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε μια συζήτηση που είχα, ένας κύριος υποστήριξε ότι οι ώρες που βλέπουμε όνειρα είναι συγκεκριμένες και υπάρχει λόγος γι' αυτό. Προσωπικά δεν μπορώ να υποστηρίξω ή να αμφισβητήσω τη συγκεκριμένη άποψη καθότι μέχτι τώρα ποτέ δεν το είχα σκεφτεί κι έτσι δεν έχω αντιληφθεί αν συμβαίνει αυτό σε μένα ή όχι. Εντωμεταξύ από τη στιγμή που μου το είπε προσπαθώ να με κάνω να ξυπνήσω την ώρα που βλέπω κάποιο όνειρο (για να δω τι ώρα είναι :teehee:), αλλά δεν το έχω πετύχει.

 

Επίσης, στις αναζητήσεις μου εις το διαδίκτυο δεν έχω βγάλει κάποιο σχετικό αποτέλεσμα.

 

Υπάρχει κάποιος που να έχει κάποιες παραπάνω πληροφορίες για την ορθότητα ή μη της συγκεκριμένης άποψης; Προσωπικά μου φαίνεται λίγο δύσκολο να ισχύει κάτι τέτοιο.

Συγκεκριμένες σχετικά - γιατί εξαρτώνται από το τι ώρα πας για ύπνο.

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένες σχετικά - γιατί εξαρτώνται από το τι ώρα πας για ύπνο.

 

Αυτό είναι το θέμα, ότι εκείνος υποστήριξε ότι δεν είναι σχετικές. Ότι, για παράδειγμα, όλοι βλέπουμε όνειρα περίπου στις 4 το πρωί και ότι υπάρχει λόγος γι'αυτό. Αλλά δε συζητήσαμε περισσότερο. Δεν απέκλεισε το να βλέπουμε όνειρα και σε άλλες ώρες τις ημέρας πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το θέμα, ότι εκείνος υποστήριξε ότι δεν είναι σχετικές. Ότι, για παράδειγμα, όλοι βλέπουμε όνειρα περίπου στις 4 το πρωί και ότι υπάρχει λόγος γι'αυτό. Αλλά δε συζητήσαμε περισσότερο. Δεν απέκλεισε το να βλέπουμε όνειρα και σε άλλες ώρες τις ημέρας πάντως.

 

Ψάχνεις να βρεις τα επιχειρήματα του ή να καταρρίψεις αυτά που είπε?

 

Αν ψάχνεις επιχειρήματα μπορείς να πάρεις το οτι ο ανθρώπινος εγκέφαλος εναρμονίζεται με το περιβάλλον του..

άρα έχει να κάνει με την ώρα που χαράζει..ο άνθρώπινος οργανισμός "ξέρει" πότε ξημερώνει και προγραμματίζει

τον ύπνο του σύμφωνα με αυτό..άρα αρχίζει να ονειρεύεται την χρονική στιγμή που νιώθει οτι έχει αρκετό χρόνο

μπροστά του για να τελειώσει να αλλάξει πάλι τα απαραίτητα στάδια και να ξυπνήσει με το πρώτο φως του ηλίου..

άλλο αν δεν γίνεται λόγω συνήθειας..και έτσι αν όλοι έχουμε τον ίδιο μηχανισμό σκεφτόμαστε με τον ίδιο τρόπο

προγραμματίζουμε τα όνειρα μας με τον ίδιο τρόπο.

 

Δεύτερη πιο ψαγμένη μπορούσε να ειναι οτι σύμφωνα με το παραπάνω οι άνθρωποι σε όλη την εξέλιξη

δραστηριοποιούνταν με το πρώτο φως του ηλίου..άρα 2000 χρόνια δεν είναι τίποτα συγκριτικά μπροστά

σε όλο αυτό..άρα ακόμα στο DNA μας είναι το να ξυπνάμε κάποια συγκεκριμένη ώρα..και να ονειρευόμαστε

όταν "ξέρουμε οτι μπορούμε"...Αυτά βέβαια ισχύουν με ώρα από ανατολή ηλίου..

 

Αν θες άλλη τι να πω..άντε ας βάλουμε και άλλη μια άκυρη..η επίδραση της βαρύτητας της σελήνης σε

συνδυασμό με την βαρύτητα του ηλίου της γής την περιστροφή και την τετραγωνική ρίζα...της

τριανταφυλλιάς στον κήπο μου δημιουργούν το κατάλληλο κλίμα για να όνειρα..

 

Αν και συνεχίζω να διαφωνώ λόγω αυτών που είπα πάραπάνω και επίσης γιατί αν ήταν έτσι τότε αν ήμασταν

ξύπνιοι εκείνη την ώρα ο εγκέφαλος εκείνη την στιγμή θα έπρεπε να αποσπάται από το συνειδητό αυτόματα..

εγώ πάντως δεν έχω ακούσει ποτέ περιστατικά περί ζαβλακωμένων λαών που είχαν ομαδικώς κενά μνήμης

και μετά ξυπνάγαν τρομαγμένοι χωρίς να ξέρουν τι έγινε.και νομίζω οτι θα είχε καταγραφεί ξανά και ξανά αν

γινόταν...

p.s. Αν ΔΕΝ είναι σχετική η ώρα τότε ....πχ..οι Κινέζοι βλέπουν στις 4...οι Καναδέζοι στις 7...οι Ελληνες στις 10..

ε...αν το πάμε έτσι στηριζόμαστε στο δείκτη του ρολογιού που δεν είναι τίποτα παραπάνω από μια προσπάθεια

μέτρησης των χρονικών διαστημάτων...Α!εκτός και αν ισχυρίζεται οτι από κάπου εκπέμπεται κάτι σε μια σταθερη

ωρα που προκαλεί την διέργεση του υποσυνειδήτου και την δημιουργία ονείρων,,αλλά δύσκολο μου φαίνεται..

Edited by ErAdiCatQr
Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρει τόσο να καταρρίψω τη θεωρία του, όσο να δω αν υπάρχουν μελέτες που να υποστηρίζουν κάτι τέτοιο. Με ενδιαφέρει η πηγή αυτής της άποψης. Δηλαδή από πού μπορεί να το άκουσε ή να το διάβασε. Αφού βρω την πηγή και τη μελετήσω, θα την κρίνω αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites

Εχμ...Ναι..δεν είναι τόσο απλό.. Σίγουρα εάν μου δωθεί η ευκαιρία θα το κάνω!

Link to comment
Share on other sites

Όνειρα βλέπουμε όταν φτάσουμε σε κατάσταση REM όπως αναφέρανε πολλοί, απλά και κατανοητά, προσωπικά δεν νομίζω ότι υπάρχει συγκεκριμένη ώρα και το λέω απο την ελάχιστη εμπειρία που έχω στα διαυγή όνειρα και στην προσπάθεια μου κάποτε να φέρνω τον εαυτό μου σε κατάσταση ύπνου διάφορες ώρες την ημέρα, να σημειώσω ότι κάποιες φορές όντως κατάφερνα να δω κάποιο όνειρο και κάποιες φορές είμουν σε μια περίεργη κατάσταση μεταξύ ξύπνιου και ύπνου χώρις όνειρο..παρ'όλα αυτά όνειρο πετυχαινα και θυμόμουν όλες τις ώρες της ημέρας..

Edited by everfrost
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...