Jump to content

Ερώτηση για δαχτυλίδι


 Share

Recommended Posts

Χαιρετώ,

 

Εδώ και τρεις μήνες περίπου συσσωρεύω ενέργεια σε ένα δαχτυλίδι από λευκόχρυσο,

το φοράω μόνο έπειτα από χαλάρωση και διαλογισμό και τότε μόνο για να του μεταφέρω

ενέργεια,το αφήνω στον ήλιο κάποιες φορές τον μήνα και φροντίζω να είναι καλά φυλαγμένο

τις υπόλοιπες ώρες της ημέρας.(δεν θα μου άρεσε ιδιαίτερα η ιδέα να έχει κάποιος ένα εργαλείο

φορτισμένο με την ενέργεια μου)

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω τι επιπλέον δυνάμεις μπορεί να μου προσφέρει το δαχτυλίδι

αυτό κατά την διάρκεια της διεξαγωγής γητειών,οραματισμού και άλλα δραστηριοτήτων που

να σχετίζονται με την τέχνη.

Εκτός φυσικά της θετικής ενέργειας που θα μου πρσφέρει,θα μπορούσε παραδείγματος χάριν να

χρησιμοποιηθεί ως μέσο άντλησης ενέργειας για την διεξαγωγή γητείας?Και αν ναι θα μπορούσε

να χρησιμοποιηθεί όλη μονομιάς?ενέργεια τριών μηνών δεν είναι μικρή ποσότητα...

 

Σας ευχαριστώ για οποιαδήποτε βοήθεια και καλώς σας βρήκα

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ασχολήσε καθόλου με προγραμματισμό Η/Υ?

 

Αν εννοείς γλώσσες προγραμματισμού έχω κάποια ιδέα αλλά ούτε κατά διάννοια δεν μπορώ να πω

οτι τις γνωρίζω καλά,αν μιλάς για εξειδικευμένη χρήση υπολογιστών εκεί ναι κάτι κάνω..

 

Τώρα..μήπως θα είχατε την ευγενή καλοσύνη να μου εξηγήσετε προς τι η ερώτηση? :)

Link to comment
Share on other sites

είναι το ίδιο με τον προγραμματισμό σε Η/Υ πάνω κάτω...

 

η ενέργεια που συσωρεύεις την ορίζεις να κάνει κάτι σε μια συνθήκη που θες εσύ ή σε χρόνο ή να ενεργοποιείται όταν γίνει κάτι ή όταν σκεφτείς κάτι.

 

οι δυνατότητες το τι θα κάνεις περιορίζονται μόνο από το τι λέξεις που γνωρίζεις και την φαντασία σου διότι η ενεργοποίηση της ενεργειας γίνεται δημιουργώντας μια μικρή εντολή από λέξεις. το λεγόμενο spell.

 

π.χ. Ειθε να γίνει το τάδε. ή

Είθε να γίνει το τάδε κάθε φορά που....

κτλ

 

Το ξόρκι ποιάνει

1) όσο πετυχημένα χρησημοποιείς τις λέξεις για να περιγράψεις το τι θες

2) από την προσωπική σου πίστη, ότι θα γίνει αυτό που λες

3) από την εξωτερική παρέμβαση άλλων οντοτήτων που θα ζητήσεις βοήθεια, π.χ. θεών κτλ

4) από τα σύμβολα που έχει πάνω το αντικειμενο και ενεργοποιούν στο μυαλό σου ιδέες, πίστη, σκέψη, ψυχικές λειτουργίες

 

όσο πιο πετυχημένα χειριστείς τα 4 αυτά τόσο περισσότερο επιτυχία θα έχεις και αποτέλεσμα.

 

το τι θα σου προσφέρει το δαχτυλίδι και η ενεργεια του εσύ το ορίζεις, φαντασία να έχεις για να παίρνεις ιδέες.

 

προσοχή μόνο στην παραβατική συμπεριφορά μην κάνεις κάτι πνευματικά παράνομο και την πατήσεις.

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα..

 

Έχω όμως άλλη μια άλλη ερώτηση και μια ακόμα απορία..ας υποθέσουμε

πως μια γενιά μάγων.. επί τριακόσια χρόνια συσσωρεύει ενέργεια σε ένα

αντικείμενο(ας πούμε πως είναι διακοσμημένο με πολύτιμους λίθους οπότε

να μπορεί να απορροφά μεγαλύτερες ποσότητες)..το δαχτυλίδι περνάει από

χέρι σε χέρι..οπότε τελικά φτάνει να είναι ένα αντικείμενο φορτισμένο με μια

τρομακτική ποσότητα ενέργειας..αν αυτή η ενέργεια χρησιμοποιηθεί..τότε

η ενέργεια των προγόνων τους θα χαθεί ή θα παραμείνει ως αίσθηση αλλά σε

μικρότερη ποσότητα;(απλή περιέργεια)

 

Και η απορία..πώς μπορούμε όμως να ελέγξουμε την ποσότητα ενέργειας που

θα χρησιμοποιήθει?δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε κατεύθυνση ενέργειας

αφού δεν είναι μέρος του σώματος μας..και τα λόγια δεν νομίζω να παίζουν

τόσο καθοριστικό ρόλο σε αυτό αφού δεν μπορούμε να την μετρήσουμε...

ίσως μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το "όλη" (αυτό θα ήταν κάπως σωστό..)

αλλά αν θέλουμε κάτι άλλο;το ελάχιστη ας πούμε μπορεί να σημαίνει ελάχιστη ως

προς αυτή του σύμπαντος..άρα όλη..ή ελάχιστη ως προς το δικό μας σώμα..ενώ

αν το επεξηγήσουμε όλο αυτό θα χάσουμε το πλεονέκτημα του μικρού μεγέθους ..

 

Ευχαριστώ για την απάντηση :thanks:

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

από την στιγμή που ξεκινάς να ασχολήσε με ενέργεια κάποια στιγμή θα αρχίσεις να την αισθάνεσαι και θα καταλαβαίνεις την ποιότητα αν είναι καλή ή κακή, θετική αρνητική, ωφέλιμη, βλαπτική κτλ

 

επίσης θα καταλαβαίνεις την ενταση, πολύ λίγο κτλ

 

μετά θα πρέπει να σκεφτείς πώς θα την χρησιμοποιήσεις, τι λέξεις θα χρησιμοποιήσεις, θα δεις αυτά που λες τι αποτέλεσμα έχουν τι πήγε λάθος και τι πρέπει να διορθώσεις.

 

για παράδειγμα θα δεις ότι οι λέξεις λιγο, πολύ κτλ δεν σε καλύπτουν πρέπει να σκεφτείς πώς θα το κάνεις, ίσως αυτό που θες να πεις είναι "ικανό ποσό ενέργειας ώστε να γίνει το τάδε" και πάλι όμως εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις και αν υπάρχει αυτό το ποσό που θες κτλ

 

γενικά από ένα σημείο και μετά βλέπεις και κάνεις και βελτιώνεσαι βλέπωντας το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

την ενεγεια την παράγουμε αλλά και την καταναλώνουμε οπότε όταν την χρησημοποιήσεις το αντικείμενο δεν θα έχει το ίδιο ποσό ενέργειας εκτός αν κάνεις κάποιο κόλπο

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Ναι,εκτός από τις λέξεις μετράει και η διάθεση,οι δυνατότητες να δώσεις μορφή σε αυτό που θέλεις

και διάφορα άλλα..το θέμα είναι όμως οτι η διάθεση είναι πολύ πιο αόριστη από τις λέξεις..μπορούμε

πχ.να ζητήσουμε να χρησιμοποιηθεί η ενέργεια του δαχτυλιδιού και να επιθυμούμε να χρησιμοποιηθεί

ένα μικρό μέρος..εντάξει..σίγουρα η διάθεση θα παίξει ρόλο ποτέ δεν ξέρεις όμως τι πρόκειται πραγματικά

να γίνει..

 

Τώρα για το να ξαναπροσπαθήσω...φυσικά και θα δοκιμάσω ξανά και ξανά..αλλά όμως θα προτιμούσα

να μην βάλω "σε κίνδυνο" την ήδη αποθηκευμένη ενέργεια..(όπως είπες η ενέργεια θα αλλάξει μορφή και

ποσότητα..)εφόσον λοιπόν δεν νομίζω οτι μπορώ ή θέλω να κάνω κάποιο κόλπο θα ήθελα να είμαι σίγουρος

για τον χειρισμό της..:ermm:

Επομένως αν οι λέξεις δεν είναι αρκετές για να προσδιορίσουν την ποσότητα..η σκέψη είναι πολύ γενική..

και η διάθεση είναι και αυτή αόριστη...τι κάνουμε;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

μόλις κατάλαβες γιατί η μαγεία λέγεται "τέχνη".

 

διότι αυτά τα ακαθόριστα πεδία της σκέψης και της διάθεσης είναι κρυφά και πολλές φορές άλλα λέμε και άλλα γίνονται.

Γιατί;

 

Επειδή μπορεί να είπαμε "έρωτα" και να εννούσαμε με συναίσθημα "αγάπη".

Μπορεί να είπαμε "μίσος" και να θέλαμε "φθόνο" κτλ

 

οπότε η τέχνη είναι να χειριστεί κάποιος και το λόγο που φαίνεται και την κρυφή υποσυνείδητη διάθεση και σκέψη με τέτιο τρόπο ώστε να πάρει το αποτέλεσμα που θέλει.

 

αλάνθαστες μέθοδοι στην τέχνη δεν ξέρω αν υπάρχουν διότι η εξάσκηση από άνθρωπο σε άνθρωπο διαφέρει διότι αλλιώς σκεφτόμαστε.

 

πράτεις, βλέπεις το αποτέλεσμα και λαμβάνεις αυτό που έκανες.

αξιολογείς, βελτιώνεσαι και ξαναεπιχειρείς.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ,

 

Εδώ και τρεις μήνες περίπου συσσωρεύω ενέργεια σε ένα δαχτυλίδι από λευκόχρυσο,

το φοράω μόνο έπειτα από χαλάρωση και διαλογισμό και τότε μόνο για να του μεταφέρω

ενέργεια,το αφήνω στον ήλιο κάποιες φορές τον μήνα και φροντίζω να είναι καλά φυλαγμένο

τις υπόλοιπες ώρες της ημέρας.(δεν θα μου άρεσε ιδιαίτερα η ιδέα να έχει κάποιος ένα εργαλείο

φορτισμένο με την ενέργεια μου)

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω τι επιπλέον δυνάμεις μπορεί να μου προσφέρει το δαχτυλίδι

αυτό κατά την διάρκεια της διεξαγωγής γητειών,οραματισμού και άλλα δραστηριοτήτων που

να σχετίζονται με την τέχνη.

Εκτός φυσικά της θετικής ενέργειας που θα μου πρσφέρει,θα μπορούσε παραδείγματος χάριν να

χρησιμοποιηθεί ως μέσο άντλησης ενέργειας για την διεξαγωγή γητείας?Και αν ναι θα μπορούσε

να χρησιμοποιηθεί όλη μονομιάς?ενέργεια τριών μηνών δεν είναι μικρή ποσότητα...

 

Σας ευχαριστώ για οποιαδήποτε βοήθεια και καλώς σας βρήκα

 

Γιατί να συσσωρεύεις ενέργεια σε κάτι που δεν είναι κομμάτι του εαυτού σου;

Δεν θα ήταν καλύτερο να σου επιστρέφεται ή να μετασχηματίζεται;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να συσσωρεύεις ενέργεια σε κάτι που δεν είναι κομμάτι του εαυτού σου;

Δεν θα ήταν καλύτερο να σου επιστρέφεται ή να μετασχηματίζεται;

 

Κοίταξε..δεν έχω πολύ καιρό σε αυτό το χώρο..επομένως σε μια γητεία ή..τέλος πάντων..σε οποιαδήποτε

εργασία θα προτιμούσα να έχω ένα αντικείμενο πλήρως φορτισμένο με θετική ενέργεια από μένα έτσι ώστε

να μπορώ να το χρησιμοποιήσω ως συμπλήρωμα ενέργειας,μέσο ή αποθήκη..Δεν λέω οτι δουλεύω μόνο

πάνω σε αυτό παραμελώντας το να αυξάνω την δικιά μου ενέργεια..απλά προσωπικά με βοηθάει να νιώθω

οτι κρατάω ένα όπλο στα χέρια μου...(και δεν εννοώ όπλο για να κάνω κακό..εννοώ κάτι που να με κάνει να

νιώθω οτι ακόμα και αν κάτι δεν πάει καλά έχω ένα τελευταίο άσσο στο μανίκι μου)

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

Χωρις να εχω δοκιμασει ποτε κατι παρομοιο αλλα διαβαζοντας την συζητηση σας εχω να προτεινω το εξης... Εφοσον δεν εισαι σιγουρος για το πως να χειριστεις την μεγαλης ποσοτητας ενεργεια που εχεις αποθηκευσει και φοβασε μηπως την σπαταλησεις αδικα... Γιατι δεν ξεκινας να φωρτιζεισ ενα αλλο αντικειμενο για να δεις τι χρειαζεται να κανεις χωρις να χαραμισεις ολη αυτη που εχεις ηδη αποθηκευσει...? Φορτισε για μια βδομαδα π.χ ενα αλλο αντικειμενο και εξασκησου με αυτο... Λογικα σιγα σιγα θα μαθεις ποτε χρεισημοποιεις πολυ ενεργεια απο αυτο, ποτε λιγη... Τι πρεπει να κανεις... Τι σημαινει για σενα το πολυ... Το λιγο, κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...