Jump to content

Γλώσσα της προσωπικής δύναμης


 Share

Recommended Posts

Γειά σας,

μου δημιουργήθηκε μια απορία οπότε θα ήθελα την γνώμη σας..

οι δυνατότητες μας στα spell κρίνονται από το πόσο καλά μπορούμε

να συνδυάσουμε τις λέξεις εννοώντας αυτό που θέλουμε..έτσι λοιπόν

χρησιμοποιούμε την πιο έυχρηστη για εμάς γλώσσα για να δηλώσουμε

αυτό που επιθυμούμε..

τι θα γινόταν όμως εάν φτιάχναμε μια νέα δική μας γλώσσα?δεν λέω

φυσικά να πάρουμε ένα λεξικό και να βρίσκουμε μια λέξη για κάθε αντίστοιχη

της ελληνικής...αλλά...παραδείγματος χάριν..θέλουμε να πούμε..:

Είθε να είσαι καλά...ας πούμε πως μας αρέσει το είθε..το κρατάμε..μετά πέρνουμε

το "να είσαι"..βρίσκουμε μια λέξη που να μας αρέσει..ας πούμε για τώρα "έλζ" και

την αντικαθιστούμε και αυτή..ορίζουμε ένα συντακτικό και την εμπλουτίζουμε σε

κάθε ξόρκι μας με νέες λέξεις , συντακτικό και γραμματικη που χρειαζόμαστε..

θεωρείτε οτι μια τέτοια γλώσσα θα είχε μεγαλύτερη δύναμη στο χειρισμό της

από την καθημερινή μας γλώσσα ή απλα θα κάναμε μια τρύπα στο νερό?

(στηρίζω την άποψη μου στο οτι θα χρησιμοποιούσαμε μια γλώσσα που θα μας

ακουγόταν εύηχη,οι λέξεις θα σήμαιναν αυτό που θέλαμε εμείς(όσο αόριστο ή

συγκεκριμένο το θέλαμε )και στο οτι δεν θα υπήρχαν περιορισμοί αν δεν το θέλαμε

εμείς..)

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 38
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Γειά σας,

μου δημιουργήθηκε μια απορία οπότε θα ήθελα την γνώμη σας..

οι δυνατότητες μας στα spell κρίνονται από το πόσο καλά μπορούμε

να συνδυάσουμε τις λέξεις εννοώντας αυτό που θέλουμε..έτσι λοιπόν

χρησιμοποιούμε την πιο έυχρηστη για εμάς γλώσσα για να δηλώσουμε

αυτό που επιθυμούμε..

τι θα γινόταν όμως εάν φτιάχναμε μια νέα δική μας γλώσσα?δεν λέω

φυσικά να πάρουμε ένα λεξικό και να βρίσκουμε μια λέξη για κάθε αντίστοιχη

της ελληνικής...αλλά...παραδείγματος χάριν..θέλουμε να πούμε..:

Είθε να είσαι καλά...ας πούμε πως μας αρέσει το είθε..το κρατάμε..μετά πέρνουμε

το "να είσαι"..βρίσκουμε μια λέξη που να μας αρέσει..ας πούμε για τώρα "έλζ" και

την αντικαθιστούμε και αυτή..ορίζουμε ένα συντακτικό και την εμπλουτίζουμε σε

κάθε ξόρκι μας με νέες λέξεις , συντακτικό και γραμματικη που χρειαζόμαστε..

θεωρείτε οτι μια τέτοια γλώσσα θα είχε μεγαλύτερη δύναμη στο χειρισμό της

από την καθημερινή μας γλώσσα ή απλα θα κάναμε μια τρύπα στο νερό?

(στηρίζω την άποψη μου στο οτι θα χρησιμοποιούσαμε μια γλώσσα που θα μας

ακουγόταν εύηχη,οι λέξεις θα σήμαιναν αυτό που θέλαμε εμείς(όσο αόριστο ή

συγκεκριμένο το θέλαμε )και στο οτι δεν θα υπήρχαν περιορισμοί αν δεν το θέλαμε

εμείς..)

 

Ένας μουγκός δεν μπορεί να κάνει μία ευχή;

Ένας κουφός (που δεν ξέρει να μιλάει);

 

Το πόσο θες κάτι είναι θεωρώ σημαντικότερο από το πώς θα το εκφράσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ένας μουγκός δεν μπορεί να κάνει μία ευχή;

Ένας κουφός (που δεν ξέρει να μιλάει);

 

Το πόσο θες κάτι είναι θεωρώ σημαντικότερο από το πώς θα το εκφράσεις.

 

ναι δεν λέω οτι είναι οι λέξεις που φέρνουν το αποτέλεσμα,οι λέξεις μας βοηθούν

να κατευθύνουμε πιο εύκολα την ενέργεια μας και μας βοηθούν να φέρουμε το

αποτέλεσμα όσο πιο κοντά μπορούμε σε αυτό που θέλουμε..βοηθάνε αλλά δεν

παίζουν τον πρώτο ρόλο..άρα με την δμιουργία μιας προσωπικής γλώσσας θα

είχαμε κάποια παραπάνω αποτελέσματα?

Link to comment
Share on other sites

το θέμα με τις λέξεις και την δύνμαη του ονόματος το είχαν αναπτύξει πολύ οι Βαβυλώνιοι.

 

Επειδή οι λέξεις βοηθάνε στην σκέψη είναι σαν κατευθύνσεις της ενέργειας.

 

Δλδ καθώς λες την λέξη συγκεντρώνεσαι στο περιεχόμενο της και κατευθύνεις την ενέργεια βάσει του νοήματος.

Επίσης η λέξη σου ενεργοποιεί συναισθήματα, σκέψεις, μνήμες κτλ και έτσι μπαίνει στο παιχνίδι και η υποσεινήδητη σκέψη.

 

Αν τώρα κατασκευάσεις μια γλώσσα θα έχει σε πρώτη φάση το στοιχείο της αντιστιχείας και της κρυπτογράφησης.

Δεν ξέρω όμως κατά πόσο θα σε βοηθήσει να λειτουργήσεις νοητικά.

Θα έχει ένα πλεονέκτημα ότι θα ασκεί μια γοητεία και ένα μυστήριο, αλλά θα είναι αυτά ικανά να δράσουν σαν σκανδάλη για να εκτοξεύσουν την ενέργεια προς τα εκεί που θές;

 

Δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

 

Αν τώρα κατασκευάσεις μια γλώσσα θα έχει σε πρώτη φάση το στοιχείο της αντιστιχείας και της κρυπτογράφησης.

Δεν ξέρω όμως κατά πόσο θα σε βοηθήσει να λειτουργήσεις νοητικά.

Θα έχει ένα πλεονέκτημα ότι θα ασκεί μια γοητεία και ένα μυστήριο, αλλά θα είναι αυτά ικανά να δράσουν σαν σκανδάλη για να εκτοξεύσουν την ενέργεια προς τα εκεί που θές;

 

Δεν ξέρω.

 

ούτε εγώ :angel_not: ..είναι πολλά που πρέπει να υπολογιστούν..

τέλος πάντων..θα κάνω μερικές δοκιμές και θα γράψω εντυπώσεις..αν εντωμεταξύ έχει κανείς

κάποια άλλη γνώμη ας την γράψει παρακαλώ γιατί δεν ξέρω πόσο καιρό θα μου πάρει να διαπιστώσω

αν αλλάζει κάτι σημαντικά..ίσως μια ώρα ίσως ένα μήνα :dry:οπότε οποιαδήποτε άποψη θα βοηθούσε..

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Αρχάγγελο. Το θέμα είναι η θέληση και η σκέψη, όχι η έκφραση. Πες τα και ανάποδα, αν η σκέψη είναι η ίδια, το ίδιο αποτέλεσμα θα υπάρχει.

Η ενέργεια που βγαίνει από το λόγο, πηγάζει από το μυαλό και την πρόθεσή σου.

Link to comment
Share on other sites

κάποιος που απλά έχει ένταση η θέληση του και το συνναίσθημα του δεν αρκεί πρέπει να ξέρει τι θέλει.

και για να ξέρει τι θέλει πρέπει να το έχει ορίσει, να το έχει περιγράψει σε μια λέξη.

 

οι ψυχολόγοι αυτό κάνουν.

οι ασθενείς έχουν κάτι που τους βασανίζει αλλά δεν ξέρουν τι.

μόλις εντοπιστεί και περιγραφεί με λέξεις αμέσως ο εγκέφαλος το συνειδητοποιεί και ξέρει τι είναι, ξέρει το αίτιο και ησυχάζει.

 

το ίδιο γίνεται και με τα λόγια στα σπελς αλλά αντίτροφα.

ξέρεις την σωστή λέξη και κατευθύνεις την ενέργεια σου.

 

λές "θέλω αγάπη" και το πιστεύεις με όλη σου την δύναμη αλλά ξέρεις και τι θέλεις με όλη σου την γνώση.

δεν λες αγάπη και θέλεις σεξ, ή έρωτα ή χάδι, ή τρυφερότητα κτλ, ξέρεις τι ζητάς.

 

αλλιώς δεν ξέρεις τι θες και σου έρχεται άλλο από αυτό που ήθελες. σου ερχεται αυτό που επιθυμεί το συναίσθημα και δεν μπορείς να το περιγράψεις, αλλά σου έρχετε μπερδεμένο με άλλα διότι και συ μπερδεμένα το ζήτησες.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

μου δημιουργήθηκε μια απορία οπότε θα ήθελα την γνώμη σας..

οι δυνατότητες μας στα spell κρίνονται από το πόσο καλά μπορούμε

να συνδυάσουμε τις λέξεις εννοώντας αυτό που θέλουμε..έτσι λοιπόν

χρησιμοποιούμε την πιο έυχρηστη για εμάς γλώσσα για να δηλώσουμε

αυτό που επιθυμούμε.....

Πρωτότυπη σκέψη. Ψάχνει "μπροστά" (νεογλώσσα) αυτό που παραδοσιακά ψάχνεται "πίσω" (αρχαιοπρεπείς εκφράσεις και γλώσσες)... ενδιαφέρουσα ιδέα. Ίσως όχι αποτελεσματική με τον τρόπο που ελπίζεις και θα ήθελες, αλλά κάτι θα μπορούσε να βγάλει...
Link to comment
Share on other sites

Πρωτότυπη σκέψη. Ψάχνει "μπροστά" (νεογλώσσα) αυτό που παραδοσιακά ψάχνεται "πίσω" (αρχαιοπρεπείς εκφράσεις και γλώσσες)... ενδιαφέρουσα ιδέα. Ίσως όχι αποτελεσματική με τον τρόπο που ελπίζεις και θα ήθελες, αλλά κάτι θα μπορούσε να βγάλει...

 

βασικά σκέφτόμουν καιρό για κάτι τέτοιο..

γενικά σε όλες τις γλώσσες υπάρχουν λέξεις που μου

αρέσουν πολύ και άλλες που δεν θέλω ούτε να τις

ακούω..οπότε πάντα ήθελα να χρησιμοποιήσω όλες

αυτές τις εύηχες λέξεις μαζί με πολλές άλλες ωραίες

που βγαίνουν αν διαβάσεις ανάποδα κείμενα ή αν

τις φτιάξεις από την αρχή..έτσι στο τέλος θα είχα μια

γλώσσα(καλά όχι με πολύ πλούσιο βέβαια λεξιλόγιο)

αλλά με λέξεις και συντακτικό που θα μου ακουγόταν

πιο σωστά από κάθε άλλη γλώσσα..άρα με μια γλώσσα

που θα την ένιωθα γεμάτη δύναμη να πάλλεται στον

αέρα θα είχα καλύτερα αποτελέσματα?προφανώς και

ναι ΑΝ δεν ήταν το θέμα της χρήσης..την κανονική

μας γλώσσα την χρησιμοποιούμε κάθε μέρα και έτσι

το υποσυνείδητο ενεργοποιείται αυτόματα με κάθε λέξη..

θα γινόταν το ίδιο με μια τέτοια γλώσσα?και αν όχι

θα ήταν τα καλά της περισσότερα απο τα κακά?και αν

όχι σε τι άλλο θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί η γλώσσα..

άραγε...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Αρχάγγελο. Το θέμα είναι η θέληση και η σκέψη, όχι η έκφραση. Πες τα και ανάποδα, αν η σκέψη είναι η ίδια, το ίδιο αποτέλεσμα θα υπάρχει.

Η ενέργεια που βγαίνει από το λόγο, πηγάζει από το μυαλό και την πρόθεσή σου.

 

ναι...φαντάσου όμως οτι έχεις την δύναμη να ρίχνεις κεραυνούς..απλά σκέφτεσαι που θέλεις να πάει και αυτός έρχεται από

τον ουρανό..ας πούμε λοιπόν πως θέλεις να κατακεραυνώσεις μια τεράστια πόρτα που σου κλείνει τον δρόμο..σκέφτεσαι

λοιπόν οτι θέλεις να την κάψεις..αλλά την τελυταία στιγμή σκέφτεσαι(εντελώς ασυνείδητα,την φίλη σου που σου έκλεψε

μια χρυσή καρφίτσα)..ο κεραυνός μπορεί να χτυπήσει την πόρτα αλλά επίσης μπορεί να χτυπήσει και την φίλη σου..άρα

δεν θα προτιμούσες να ελέγχεις την δύναμη αυτή με λέξεις?πχ..δύναμη της λάμψης κάψε την πόρτα..ε..δεν υπάρχει περίπτωση

να εννοηθεί κάτι άλλο εκτός κι αν σκέφτεσαι με όλη σου την δύναμη κάτι άλλο...Αλλά ακόμα και τότε πάλι θα γίνει ζημιά στην

πόρτα λόγω του υποσεινηδήτου..

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπικής μου άποψης κάτι τέτοιο θα σε μπερδέψει πιο πολύ. Το μυαλό μα πάνω απ[ο όλα η καρδιά σου πρέπει να συνηθίσει αυτή τη νέα γλωσσά και να καταλαβαίνει κατευθείαν τι είναι αυτό που λες. και να μην μπαίνει στο τρυπάκι να το αποκρυπτογραφήσει. Εγώ όταν λέω μητέρα εννοώ μητέρα και όχι θεία π.χ. αν πάρουμε τις λέξεις που ξεραμε μέχρη τώρα και τους αλλάξουμε νόημα μόνο σύνχιση μπορούμε να φέρουμε στον εαυτό μας και στο τέλος και θα έχουμε κουραστεί και δουλεία δεν κάναμε. Αυτή ήταν η δική μου ταπεινή γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπικής μου άποψης κάτι τέτοιο θα σε μπερδέψει πιο πολύ. Το μυαλό μα πάνω απ[ο όλα η καρδιά σου πρέπει να συνηθίσει αυτή τη νέα γλωσσά και να καταλαβαίνει κατευθείαν τι είναι αυτό που λες. και να μην μπαίνει στο τρυπάκι να το αποκρυπτογραφήσει. Εγώ όταν λέω μητέρα εννοώ μητέρα και όχι θεία π.χ. αν πάρουμε τις λέξεις που ξεραμε μέχρη τώρα και τους αλλάξουμε νόημα μόνο σύνχιση μπορούμε να φέρουμε στον εαυτό μας και στο τέλος και θα έχουμε κουραστεί και δουλεία δεν κάναμε. Αυτή ήταν η δική μου ταπεινή γνώμη.

αυτά είναι τα αρνητικά...αν πράγματι λοιπόν τα αρνητικά υπερισχύσουν των θετικών άραγε

θα μπορούσε αυτή η γλώσσα να χρησιμοποηθεί για κάτι άλλο?σε κάποιο σφράγισμα ή επίκληση

ίσως?ή ως επίκληση σε κάποια δύναμη?(αν από την αρχή δώσουμε σε μια νεα λέξη{νεα για εμάς}

ένα νόημα που εμείς επιλέγουμε τότε αν πάντα την σκεφτόμαστε με αυτό το νόημα δεν θα έχει

τα αρνητικά που ανέφερες αλλά θα έχει όλα τα θετικά που αναφέρθηκαν σε προηγούμε ποστ)

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

αυτά είναι τα αρνητικά...αν πράγματι λοιπόν τα αρνητικά υπερισχύσουν των θετικών άραγε

θα μπορούσε αυτή η γλώσσα να χρησιμοποηθεί για κάτι άλλο?σε κάποιο σφράγισμα ή επίκληση

ίσως?ή ως επίκληση σε κάποια δύναμη?(αν από την αρχή δώσουμε σε μια νεα λέξη{νεα για εμάς}

ένα νόημα που εμείς επιλέγουμε τότε αν πάντα την σκεφτόμαστε με αυτό το νόημα δεν θα έχει

τα αρνητικά που ανέφερες αλλά θα έχει όλα τα θετικά που αναφέρθηκαν σε προηγούμε ποστ)

 

αν και συμφωνω με αυτα που ειπαν παραπανω οτι η δυναμη της θελησης και της σκεψης ειναι που μετραει και οχι η γλωσσα

νομιζω οτι προσπαθεις να πεις οτι αν εφευρεις μια νεα γλωσσα που θα την εχεις μονο για τετοιους σκοπους ανεξαρτητα με το πως θα εισαι ψυχολογικα η αν θα πιστευεις οτι θα πετυχει ενα ξορκι η επικλυση γιατι με τα προβληματα της καθημερινοτητας μερικες φορες αρχιζουμε και αμφιβαλουμε για μας... τοτε με το που αρχιζεις να λες τα λογια σε αυτη την νεα γλωσσα θα εχεις καταφερει να περασεις και υποσυνείδητα στον εαυτο σου οτι θα πετυχεις τον σκοπο του ξορκιου.. αν εννοεις κατι τετοιο και νομιζεις οτι θα σε βοηθησει τοτε ναι καντο

Link to comment
Share on other sites

αν και συμφωνω με αυτα που ειπαν παραπανω οτι η δυναμη της θελησης και της σκεψης ειναι που μετραει και οχι η γλωσσα

νομιζω οτι προσπαθεις να πεις οτι αν εφευρεις μια νεα γλωσσα που θα την εχεις μονο για τετοιους σκοπους ανεξαρτητα με το πως θα εισαι ψυχολογικα η αν θα πιστευεις οτι θα πετυχει ενα ξορκι η επικλυση γιατι με τα προβληματα της καθημερινοτητας μερικες φορες αρχιζουμε και αμφιβαλουμε για μας... τοτε με το που αρχιζεις να λες τα λογια σε αυτη την νεα γλωσσα θα εχεις καταφερει να περασεις και υποσυνείδητα στον εαυτο σου οτι θα πετυχεις τον σκοπο του ξορκιου.. αν εννοεις κατι τετοιο και νομιζεις οτι θα σε βοηθησει τοτε ναι καντο

 

κάπως έτσι,ευχαριστώ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

κάπως έτσι,ευχαριστώ για την απάντηση

 

τπτ καλα να μαστε και να τα λεμε!!

ψυχολογω ευκολα τους ανθρωπους και δεν χρειαστηκε πολυ για να καταλαβω τι εννοεις

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...