Jump to content

Η Νέα Εποχή, η εποχή της γυναίκας... ?


Recommended Posts

Έχω παρατηρήσει ότι σε διάφορες σελίδες σχετικά με γνώση είτε για φιλοσοφία, ιστορία, πνευματισμό, αστρολογία κλπ.. από πίσω κρύβεται μία γυναίκα! και αυτό δεν περιορίζετε μόνο σε ιστοσελίδες βέβαια αλλά γενικά σαν φορείς γνώσης!! Ας πάρουμε για παράδειγμα την σελίδα εδώ αν παρομοιάζαμε το Art of Wise με σχολείο.. η Νεφέλη είναι η διευθύντρια.

 

Έτσι λοιπόν και εγώ ρώτησα μια.. άλλη διευθύντρια. :P

 

Να τη μου απάντησε:

 

"Είναι της εποχής αυτής φαινόμενο. Είχε ειπωθεί,ότι είναι η εποχή της γυναίκας η νέα εποχή στην οποία μπαίνουμε και θα είναι φορείς της νέας εποχής κυρίως γυναίκες. Οποιοσδήποτε αγωνίζεται για ενότητα, αγάπη, σοφία, συνοχή και ξεπέρασμα της διαχωριστικότητας και του μίσους είναι φορέας ενεργειών της νέας εποχής. Η γυναικεία φύση και η εποχή της γυναίκας στην οποία μπαίνουμε θα φέρει την ενότητα γιατί μέχρι τώρα είχαμε πολύ αρσενική διαχωριστικότητα.

Το καθένα από τα δύο βέβαια έχει τα θετικά και τα αρνητικά του. Η γυναικεία φύση έχει την αρνητική πλευρά του ύπνου,της αποχαύνωσης κλπ, που είναι πολύ φανερά στην εποχή μας, ενώ στην περασμένη εποχή, ήταν φανερά τόσο τα δύσκολα στοιχεία της αρσενικής πλευράς όσο και τα καλά, εκτός από διαχωριστικότητα δηλαδή, το αρσενικό στοιχείο έχει τόλμη, θάρρος, αφοβία..

Γενικά παίζουν πολλές γυναίκες "leaders" πλέον. Οι τρεις κυριότερες που μας έβαλαν στην νέα εποχή ήταν η Ηelena P. Blavatsky, η Alice A. Bailey και η Helena Roerich"

 

Η Roerich είχε πεί ότι "η εποχή του Maitreya είναι η εποχή της γυναίκας"

Η εποχή μας χαρακτηρίζετε από κάποιες απόψεις ως η εποχή του υδροχόου ή η εποχή του Maitreya

 

Άρθρα που μπορεί να σας φανούν ενδιαφέροντα : Ο πνευματικός ρόλος της γυναίκας στην εποχή μας (η "διευθύντρια" που ανέφερα), Η επίδραση της Έλενας Πετρόβνα Μπλαβάτσκυ στην επανάσταση του 20 αιώνα

 

Εσάς ποια είναι η άποψη σας?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι γιατί είπε "του" Maitreya και όχι "της"; :confused:

 

Τη ακριβώς εννοείς...? δεν σου κρύβω ότι μπερδέφτηκα και εγώ τώρα :P στην αγγλική λέει "The epoch of Maitreya is the epoch of woman" δεν υπάρχει σαφής διευκρίνιση ως προς το φύλο τουλάχιστον έτσι κατάλαβα εγώ.. όμως ίσως γιατί υποτίθετε ότι το αρσενικό είναι το δυνατό φύλο. Τέλος πάντων νομίζω σε κάποιες περιπτώσεις ο τρόπος έκφρασης ε δεν πρέπει να πέρνεται και κατά γράμμα για την ουσία.

 

O Maitreya είναι ένας μελλοντικός Βούδας... Τον αναμένουν από γενεές γενεών όλες οι μεγάλες θρησκείες. Οι Χριστιανοί Τον γνωρίζουν ως Χριστό και προσδοκούν την επιστροφή Του. Οι Εβραίοι Τον περιμένουν ως το Μεσσία· οι Ινδουιστές προσμένουν τον ερχομό του Κρίσνα, οι Βουδιστές τον Μαϊτρέγια Βούδα, και οι Μουσουλμάνοι τον Ιμάμ Μαχντί ή το Μεσσία.

Τα ονόματα μπορεί να διαφέρουν, αλλά πολλοί πιστεύουν ότι όλα αναφέρονται στο ίδιο άτομο: στον Παγκόσμιο Δάσκαλο, που το προσωπικό του όνομα είναι Μαϊτρέγια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μα ναι! Δε χωρεί αμφιβολία (καλά...τώρα το αντιλήφθηκες; Εγώ το πήρα πρέφα εδώ και 10ετία!).. :whistling:

 

π.χ. σε περσινό τεύχος του ένθετου "Ε" της Κυριακάτικης, είχε χαρακτηριστικό άρθρο για τις...λιθουανικές και ρωσικές -κλειστές- οργανώσεις ΑΜΑΖΟΝΩΝ! Κλαμπ γυναικών αποκλειστικά, όπου εκπαιδεύονται όχι μονάχα στην επιβίωση, στη μαγειρική και λοιπά στοιχειώδη, αλλά και στις ΠΟΛΕΜΙΚΕΣ ΤΕΧΝΕΣ. Μίλα τους για "πατριαρχικές αξίες" και...θα βγάλουν αφρούς από το στόμα. Όχι, δεν τις ειρωνεύομαι -κάθε άλλο. Άλλωστε, η αναγέννηση της Παλαιάς/ παγανιστικής Θρησκείας ήταν άμεσα συνυφασμένη με την κοινωνικο-οικονομικο-πολιτική αναγέννηση της ΓΥΝΑΙΚΑΣ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι στο στρατόπεδο που έκανα την θητεία μου, περισσότερο κουμάντο έκανε η γυναίκα του, παρά ο ίδιος ο διοικητής και ας ήταν αφανής εκείνη.

Το ίδιο ακριβώς ίσχυε και με τον υποδιοικητή.

Επίσης τα κέφια του λοχαγού εξαρτώνταν άμεσα από την ''γκόμενα''.

Και ας λέμε εμείς μετά για ''πατριαρχικές αξίες'' και για ''ισχυρό φύλο''. Πότε έκαναν κουμάντο οι άντρες για να αλλάξουν τώρα τα πράγματα;

Άλλωστε είναι γνωστό ότι ''πίσω από κάθε μεγάλο άντρα, κρύβεται μία μεγάλη γυναίκα''.

Όλα τα άλλα είναι βιτρίνα και δικαιολογίες.

Link to comment
Share on other sites

το καινούριο τραγούδι της Βανδή, "Κορίτισι πράμα, στην κοινωνία ανδρών επιβιώνω από θαύμα" το ακούσατε, μόλις βγήκε....

 

http://www.youtube.com/watch?v=2By261Sfnl8

 

να τα σημάδια των καιρών.... :whistling:

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

ΜΆΛΙΣΤΑ... :ermm:

Edited by Ingmar
Link to comment
Share on other sites

Η γυναίκα πάντα ήταν το ισχυρό φύλλο, απλά εδώ και μερικά χρόνια, έγινε επίσης και 'άνθρωπος'.

Και πάντα ήταν πιο έξυπνες για τον απλούστατο λόγο ότι έχουν συναισθηματική νοημοσύνη και όχι λογική ντρουγρού.

 

ΥΓ: Να μην διαβαστεί από γυναίκες!

Link to comment
Share on other sites

καλά εντάξει.. ο ένας λέει για αμαζόνες, ο άλλος κάνει λόγο για τα γυναικεία δικαιώματα... Εγώ δεν αναφέρομαι στην καταπίεση των γυναικών ή στην δήθεν καταπίεση τους κύριε Αρχάγγελε αν θέλετε, ούτε στο πως σέρνουν καράβια.

Δεν είπα ότι θα κάνουν καμία επανάσταση οι γυναίκες ούτε αναφέρομαι κυριολεκτικά στην γυναίκα σαν άνθρωπο (ότι μόνο αυτές θα φέρουν την λύτρωση δηλαδή) αλλά στην θηλυκή φύση και πως αυτή είναι πιο εμφανής στον κόσμο σήμερα.. κάτι που φαίνεται πιο πολύ στην συμπεριφορά των ανθρώπων και όχι από το φύλο που ανήκουν. Και οι γυναίκες δεν την έχουν μονοπώλιο, όπως οι άντρες δεν έχουν την αρσενική.

 

Και η διαφορά έχει αρχίσει να φαίνεται τα τελευταία χρόνια.

Edited by Doukidious
Link to comment
Share on other sites

καλά εντάξει.. ο ένας λέει για αμαζόνες, ο άλλος κάνει λόγο για τα γυναικεία δικαιώματα... Εγώ δεν αναφέρομαι στην καταπίεση των γυναικών ή στην δήθεν καταπίεση τους κύριε Αρχάγγελε αν θέλετε, ούτε στο πως σέρνουν καράβια.

Δεν είπα ότι θα κάνουν καμία επανάσταση οι γυναίκες ούτε αναφέρομαι κυριολεκτικά στην γυναίκα σαν άνθρωπο (ότι μόνο αυτές θα φέρουν την λύτρωση δηλαδή) αλλά στην θηλυκή φύση και πως αυτή είναι πιο εμφανής στον κόσμο σήμερα.. κάτι που φαίνεται πιο πολύ στην συμπεριφορά των ανθρώπων και όχι από το φύλο που ανήκουν. Και οι γυναίκες δεν την έχουν μονοπώλιο, όπως οι άντρες δεν έχουν την αρσενική.

 

Και η διαφορά έχει αρχίσει να φαίνεται τα τελευταία χρόνια.

 

Ίσως επειδή παλιότερα οι γυναίκες ήταν αφανείς! Ενώ τώρα μπορούν να διεκδικούν μερίδιο σε όλα.

Δεν ξέρω αν μπορεί να θεωρηθεί εποχή της γυναίκας, αλλά σίγουρα "φαίνονται" περισσότερο!

Edited by Δανάη
Link to comment
Share on other sites

Ειναι η εποχη της Γυναικας, βασικα του θηλυκου πνευματος και αυτο φαινεται στις χωρες κρατη του ΝΑΤΟ τουλαχιστον..

Απο την αλλη με προβλιματιζει αυτη η παθητικοτητα γτ μαλλον βολευει καποιους που πασαρουν ανελεητα νεα πραγματα στους πληθησμους, οποτε συμπερενω πως ειναι κοματακι φτιαχτο το ολο θεμα.

Σιγουρα η ΜΗ ΒΙΑ ειναι κατι καλο, όχι ομως να αντικαθισταται απο τη παθητικοτητα και ελλειψη λογικης.

Και ας μη ξεχναμε πως λογω σκληρων αντιπαραθεσεων εχουμε φτασει εδω που ειμαστε, ελπιζω να μην βαλτωσουμε και γινουμε απλα δεκτες σε λιγα χρονια (μιλαω για την νεα γενια που προς τα εκει παει..)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι η εποχη της Γυναικας, βασικα του θηλυκου πνευματος και αυτο φαινεται στις χωρες κρατη του ΝΑΤΟ τουλαχιστον..

...

Τώρα λες κάτι. Αυτό είναι αλήθεια. Ένα μικρό ποσοστό μόνο στον κόσμο ζει στην "εποχή της γυναίκας".
Link to comment
Share on other sites

Διευκρινιζω πως δεν εννοω τη γυναικα ως ανθρωπο, αλλα λαϊκιστί την ΘΕΑ που μας βγαζει απο τον δρομο του Βίαιου θεού, και μας βαζει στην εποχη της "αγαπης"

Link to comment
Share on other sites

Από πού ακριβώς φαίνεται αυτή η εποχή της "αγάπης"; Δεν το αντιλαμβάνομαι αυτό που λες. Το τελευταίο που βλέπω γύρω μου είναι αγάπη...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...