Jump to content

Ανορθογραφία


Guest DarkSoul
 Share

Recommended Posts

Guest DarkSoul

Κάνοντας μερικές 'βόλτες' στο forum για να καταλάβω τι συμβαίνει, παρατήρησα μερικές εξαιρετικά ανορθόγραφες δημοσιεύσεις.

Καλά βρε παιδιά τι έγινε στο σχολείο;

Ούτε παιδί του δημοτικού έτσι. Υπάρχει λόγος που συμβαίνει αυτό;

Το να μην βάζεις τόνους εντάξει, υπάρχει κάποιου είδους δικαιολογία, αλά να οίσε τώσω πωλή ανωρθώγρΑφως...

 

Υπάρχει λύτρωση;

 

 

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας μερικές 'βόλτες' στο forum για να καταλάβω τι συμβαίνει, παρατήρησα μερικές εξαιρετικά ανορθόγραφες δημοσιεύσεις.

Καλά βρε παιδιά τι έγινε στο σχολείο;

Ούτε παιδί του δημοτικού έτσι. Υπάρχει λόγος που συμβαίνει αυτό;

Το να μην βάζεις τόνους εντάξει, υπάρχει κάποιου είδους δικαιολογία, αλά να οίσε τώσω πωλή ανωρθώγρΑφως...

 

Υπάρχει λύτρωση;

 

Φιλικά

 

 

νομίζω οτι οι περισσότεροι προσέχουν την ορθογραφία τους,

τώρα να ξεφύγει και καμία λέξη εκεί που γράφεις εντάξει..τώρα

αν αναφέρεσαι κάπου συγκεκριμένα αλλάζει το πράγμα..εγώ από

όσες δημοσιεύσεις έχω διαβάσει(καμιά διακοσαριά πάνω κάτω)

μόνο τρεις ή τέσσερις πρόσφατες με ενόχλησαν ιδιαίτερα, στις οποίες

όμως το πρόβλημα λύθηκε πολύ γρήγορα από τους διαχειριστές..

Link to comment
Share on other sites

Το φόρουμ, όπως και κάθε φόρουμ, αποτελεί μια μικρογραφία της κοινωνίας, οπότε καλύτερα να αρχίσεις το ψάξιμο από 'κει. Όταν, ας πούμε, βλέπεις ανθρώπους που έχουν βγει από ελληνικά πανεπιστήμια και δεν ξέρουν να γράφουν ούτε το όνομά τους καλά-καλά, σου κάνουν εντύπωση τα ορθογραφικά σε ένα φόρουμ?!...

Link to comment
Share on other sites

... αλά να οίσε τώσω πωλή ανωρθώγρΑφως...

 

Υπάρχει λύτρωση;

 

Κατά πάσα πιθανότητα μόνο να στείλεις "διακριτικά" λινκ για τον διορθωτή του firefox.

 

Πάντως και μένα με παραξενεύει, δεν τους χτυπάει λάθος στο ματι;

Δεν λέω, έχουμε δύσκολη ορθογραφία και μετά από κάποια χρόνια αχρησίας (π.χ. άμα είσαι στο εξωτερικό, ή άμα δεν γράφεις) ξεχνάς εύκολα ποιος είναι ο σωστός τρόπος γραφής. Αλλά να χάσεις εντελώς την αίσθηση της γλώσσας;

 

Ειδικά στην εποχή μας δεν έχουμε δικαιολογία... ούτε στο word ούτε στα φόρουμ. :geek:

Link to comment
Share on other sites

 

Το να μην βάζεις τόνους εντάξει, υπάρχει κάποιου είδους δικαιολογία, αλά να οίσε τώσω πωλή ανωρθώγρΑφως...

 

Yπάρχει λύτρωση;

 

 

Εντάξει τώρα μην κάνουμε το τόσο ΤΟΣΟ...

σε στυλ ταίτοιας ωρθοφραφείας μόνο από

ένα χρήστη έχω δει δημοσιεύσεις..και επειδή

μάλλον μιλάμε για τον ίδιο προφανώς θα έχεις

δει και τις αντιδράσεις των άλλων μελών αλλά

και τι έγινε τελικά με αυτό το συγκεκριμένο

χρήστη..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με αυτό που είπε Silverwolf... και σίγουρα δεν είναι καλό να "σκοτώνουμε" τη γλώσσα μας γιατί έτσι την φτωχαίνουμε.

Αλλά δεν νομίζω ότι είναι τόσο τραγικά τα πράγματα για να γίνει θέμα συγκεκριμένα για εδώ... αν αναφέρεσαι στον vmega αυτός είναι από άλλο δράμα σενάριο.. :P

Edited by Doukidious
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι καλό να "σκοτώνουμε" τη γλώσσα μας γιατί έτσι την φτωχαίνουμε.

 

Μην ανησυχείτε για την γλώσσα μας, την προστατεύουν οι ξένοι που μερικές φορές την ξέρουν καλύτερα από εμάς :P

(Σα δε ντρεπόμαστε λιγάκι....)

Link to comment
Share on other sites

Guest DarkSoul

Καλώς, ήταν λίγο 'άσχετο' αυτό με τη γλώσσα, αλλά επειδή θεωρητικά όλοι είμαστε με κάποιο τρόπο μορφωμένοι... ξέρω 'γω.

 

Δεν είναι κακό να προσέχουμε τη γλώσσα που μιλάμε/γράφουμε...

 

 

 

Πάντα φιλικά

 

blink.gifblink.gifblink.gifblink.gifblink.gifblink.gifblink.gifblink.gifgeek.gifgeek.gifgeek.gifgeek.gifgeek.gifgeek.gifgeek.gifgeek.gif

 

 

Το είπα έτσι... ΦΙΛΙΚΑ!

Link to comment
Share on other sites

Είναι κατανοητή η επέμβασή σου DarkSoul, δεν την παρεξήγησε κανείς. Απλά με τον καιρό θα δεις και στα παλαιότερα ποστ ότι έχει συζητηθεί αρκετές φορές -και ίσως εξαντληθεί- το θέμα. Σαν καινούριος βέβαια δεν το ξέρεις και δικαιολογείσαι. Πράγματι, η εικόνα του καθενός από εμάς μέσα στον χώρο αυτό είναι -καλώς ή κακώς- το γραπτό μας κείμενο. Αυτό αντανακλά τον εαυτό μας, είτε με τρόπο αντιπροσωπευτικό είτε όχι. Σίγουρα η ορθογραφία, όπως και η σύνταξη, εκτός από το να προστατεύουν την γλώσσα και να διευκολύνουν την επικοινωνία, δείχνουν και το πόσο σεβόμαστε αυτά που λέμε, άρα τον συνομιλητή και τον εαυτό μας. Δεν υπάρχει λόγος να κατηγορούμε τους ανορθόγραφους και ασεβείς, ας τους αφήσουμε να δείξουν το ποιοί είναι, αλλά ας είναι έτοιμοι για την αντίστοιχη αντιμετώπιση, χωρίς να απορούν.

Link to comment
Share on other sites

Guest DarkSoul

Είναι κατανοητή η επέμβασή σου DarkSoul, δεν την παρεξήγησε κανείς. Απλά με τον καιρό θα δεις και στα παλαιότερα ποστ ότι έχει συζητηθεί αρκετές φορές -και ίσως εξαντληθεί- το θέμα. Σαν καινούριος βέβαια δεν το ξέρεις και δικαιολογείσαι. Πράγματι, η εικόνα του καθενός από εμάς μέσα στον χώρο αυτό είναι -καλώς ή κακώς- το γραπτό μας κείμενο. Αυτό αντανακλά τον εαυτό μας, είτε με τρόπο αντιπροσωπευτικό είτε όχι. Σίγουρα η ορθογραφία, όπως και η σύνταξη, εκτός από το να προστατεύουν την γλώσσα και να διευκολύνουν την επικοινωνία, δείχνουν και το πόσο σεβόμαστε αυτά που λέμε, άρα τον συνομιλητή και τον εαυτό μας. Δεν υπάρχει λόγος να κατηγορούμε τους ανορθόγραφους και ασεβείς, ας τους αφήσουμε να δείξουν το ποιοί είναι, αλλά ας είναι έτοιμοι για την αντίστοιχη αντιμετώπιση, χωρίς να απορούν.

 

 

Συμφωνώ μαζί σου και επαυξάνω μέχρι και το

 

+∞

 

Αν και μεταξύ μας κάποιος κακός στη ορθογραφία δεν είναι και κατ' ανάγκην ασεβής.

Μάλλον αρκετά αυστηρά τους κρίνεις. Πιθανόν να κάνεις καλά.

Χαίρομαι που τα 'λέμε'.

 

 

Φιλικά

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου και επαυξάνω μέχρι και το

 

+∞

 

Αν και μεταξύ μας κάποιος κακός στη ορθογραφία δεν είναι και κατ' ανάγκην ασεβής.

Μάλλον αρκετά αυστηρά τους κρίνεις. Πιθανόν να κάνεις καλά.

Χαίρομαι που τα 'λέμε'.

 

 

Φιλικά

 

 

 

 

Φυσικά και δεν είναι κατ'ανάγκην ασεβής. Δεν είπα κάτι τέτοιο! Τονίζω και πάλι δύο σημεία. 1.''Αυτό αντανακλά τον εαυτό μας, είτε με τρόπο αντιπροσωπευτικό είτε όχι.'' Που σημαίνει ότι ίσως η εικόνα που προβάλεται να είναι λάθος. 2.''Δεν υπάρχει λόγος να κατηγορούμε τους ανορθόγραφους και ασεβείς''. ΚΑΙ ασεβείς, όχι απλά και μόνο τους ανορθόγραφους. Πολλές φορές γίνονται και εκ παραδρομής λάθη, λόγω κεκτημένης ταχύτητας, έλλειψης συγκέντρωσης κλπ. Αν αυτά όμως επαναλαμβάνονται συχνά, συνδυάζονται με κακή σύνταξη, ανύπαρκτη στίξη και συνήθως και με ασυνάρτητες σκέψεις, τότε μάλλον μιλάμε για άτομο που δεν σέβεται τον εαυτό του και τα λεγόμενά του. (Ρε παιδιά με την μορφοποίηση του κειμένου τί γίνεται;;; Όλα κολλημένα μου τα βγάζει πάλι! )

Link to comment
Share on other sites

sweat.gif "λεφτερια σου σοφους" μα καλα δηλαδη ειναι πιο σιμαντικη η ορθογραφια απο το νοημα καπιου τοπικ ...

 

(ε...σημαντική και κάποιου αλλά κατά τα άλλα διορθώνεσαι μπράβο ^_^)

 

κοίταξε ..κατά την γνώμη μου όχι..από τη στιγμή όμως που μια

δημοσίευση δεν μπορεί να καταννοηθεί θεωρώ οτι είναι αρκετά

αρνητικό για την εικόνα αυτού που δημιουργεί την δημοσίευση

αλλά και για τις απαντήσεις αυτών θα γράψουν ή θα έγραφαν την

γνώμη τους..(αν θεωρήσουμε βέβαια οτι το τοπικ έχει νόημα..)

 

(και επιτρέψτε μου να βγω λίγο offtopic..θεωρώ οτι η αντιμετώπιση

των θεμάτων που άνοιξες δεν υπήρχαν μόνο λόγο ορθογραφίας

αλλά και λόγω περιεχομένου,ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Τώρα αν δεν επιμένεις σε αυτά που έγραψες σε εκείνα τα τόπικ

πολύ ευχαρίστως να σου ζητήσω να ξεκινήσουμε από την αρχή

υπό καλύτερες συνθήκες...ίσως να έχουμε πολλά να μάθουμε ο

ένας από τον άλλον..)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ειναι πιο σιμαντικη η ορθογραφια απο το νοημα καπιου τοπικ ...

Για αυτό το φόρουμ, ΝΑΙ.-

 

 

Υ.Γ. το μέλος vmega διαγράφτηκε, διότι είχε ήδη προειδοποιηθεί ότι θα διαγραφεί εάν δεν διορθώσει την ορθογραφία του.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι από την αρχή μου φάνηκε ότι κάνει πλάκα και έγραφε ανορθόγραφα και ακαταλαβίστικα επίτηδες.

Όχι ότι δεν υπάρχουν ανορθόγραφοι με πτυχία πανεπιστημίου..

Ούτε φυσικά να εξαιρεθεί και ο μέγας διαδικτυακός ανορθόγραφος που ασχολείται με λαδομπούκαλα...

Χμ..τώρα που το σκέφτομαι μπορεί να ανοίχτηκε σχολή..

Για να εισαχθείς,συμπληρώνεις ένα τεστ όπου δεν πρέπει να γράψεις καμία ελληνική λέξη σωστή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...