Jump to content

Σειρά συμπτώσεων


 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα αν είναι δυνατόν να μοιραστείτε την γνώμη σας για μια κατάσταση την οποία βιώνω εδώ και καιρό.. Πριν δύο χρόνια περίπου ήμουν σε μια πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση λόγο μιας..δεσποινίδος ..τέλος πάντων εκείνο το καιρό γνώρισα ένα παιδί.. αρκετά έως πολύ έξυπνος με πολύ μεγάλες γνώσεις σε πάρα πολλά θέματα(από ψυχολογία μέχρι μαθηματικά).. αυτό το άτομο λοιπόν..με στήριζε(ή έτσι νόμιζα τουλάχιστον)στην κατάσταση που ήμουν..με αποθάρυνε κυρίως και μου έδινε συνεχώς λόγους να το σταματήσω "για το καλό μου".. Παρ'όλα αυτά από την στιγμή που τον γνώρισα ό,τι προσπάθεια είχα δοκιμάσει να κάνω με την κοπέλα αυτή ,κατέλληγε σε αποτυχία όχι λόγο προσωπικών κινήσεων αλλά γεγονότων του τύπου οτι..έβρεχε και έτσι αναβαλλόταν..γνωστοί εμφανίζονταν..αρρώσταινε ένας από τους δύο..και άλλα πολλά..πότε δεν τα είχα συσχετίσει με αυτόν..αλλά καταφέραμε με τα πολλά να βρεθούμε κοντά με την κοπέλα αυτή και να μιλήσουμε..και ανάμεσα σε αυτά που είπαμε μου έδειξε και ένα μύνημα που της είχε στείλει αυτός ο "φίλος" στο οποίο της ζητούσε να τα φτιάξουνε.. εντάξει δεν το συζητώ, εκνευρίστηκα τόσο πολύ με αυτή την υποκριτική στάση του που έκοψα κάθε επαφή μαζί του.. παρ'όλα αυτά όμως μετά από αυτό άρχισα να ξυπνάω τα βράδια με ταχυπαλμίες(ναι ξέρω δεν είναι ανάγκη να είναι παραφυσικό και πρέπει πρώτα να το αναζητήσω σε φυσικά αίτια αλλά δεν μου έχει ξανασυμβεί και η συνείδηση μου είναι καθαρή,διατροφή δεν έχω αλλάξει και σίγουρα δεν κουράζομαι περισσότερο)ε..όταν είμαι στο σκοτάδι νιώθω οτι..κάποια παρουσία είναι εκεί..μου έρχονται σκέψεις στο ξεκάρφωτο με πλάσματα(όχι ιδιαίτερα εμφανίσιμα)που δεν έχω φανταστεί ποτέ μου..γενκά νιώθω ψυχικά "πεσμένος" και δεν νιώθω..την εσωτερική δύναμη που ένιωθα παλιά για να το καταπολεμήσω και συμβαίνουν πιο συχνά πλέον διάφορες "κακοτυχίες" Θεωρείτε οτι πρόκειται για ψυχική επίθεση?(εγώ δεν θα το θεωρούσα καθόλου παράξενο)αν ναι..εκτός από το να τρέφομαι καλά να γυμνάζομαι και να είμαι χαρούμενος τι άλλο μπορώ να κάνω για να το καταπολεμήσω?αν πράγματι είναι πνευματική επίθεση από το άτομο αυτό πραγματικά θα προτιμούσα να μην βρεθώ σε face to face αναμέτρηση γιατί αν και δεν μου έχει πει ποτέ οτι ασχολείται με κάτι τέτοιο εγώ έχω ελάχιστη έως μηδαμινή εμπειρία και πραγματικά αμφιβάλλω αν θα μπορούσα να κάνω οτιδήποτε.. και ένα υστερόγραφο..όταν είμαι κοντά του συνήθως νιώθω κάπως..ψυχικά κουρασμένος,με κακή διάθεση(δεν τον είχα σκεφτεί παλαιότερα επειδή το συσχέτιζα με άλλα πράγματα αλλά έλεος μιλάμε για πάνω από πενήντα φορές με αυτή την διάθεση σε χαλαρή μέρα που άλλαζε μετά)..και επίσης (εντάξει δεν ξέρω αν γίνομαι παράλογος ίσως τίποτα από αυτά να μην ισχύει,αλλά αν υπάρχει μια περίπτωση για ενεργειακό βαμπιρισμό θα ήθελα να την ερευνήσω..γιατί απόσο έχω διαβάσει είναι συμπαθή άτομα που σου είναι πολύ δύσκολο να σκεφτείς μόνος σου οτι μπορεί να έχουν κάνει κάτι κακό,επιδιώκουν να σε αγγίζουν ή να είναι κοντά σου,και γενικά τα διάφορα άλλα αρνητικά στοιχεία που είχαν γραφτεί στο κείμενο ταιριάζουν αρκετά..)(πρέπει να ήταν απο αυτό το φόρουμ αν δεν κάνω λάθος) ευχαριστώ για τον χρόνο σας και με συγχωρείτε για την πολυλογία..θα το έκανα κάπως πιο εύκολο στην ανάγνωση αλλά η μορφοποίηση..

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα πως δεν αποκλείεται να είναι ψυχικός βαμπιρισμός, είτε αυτό γίνεται εσκεμμένα από την πλευρά του είτε όχι.

 

Σίγουρα ο τύπος δεν είναι και το καλύτερο άτομο και καλό θα είναι να κόψεις κάθε επαφή μαζί του (αν υπάρχει πλέον).

Πολύ πιθανόν να είναι και μεγάλος γκαντέμης (χαχα έχω γνωρίσει τέτοια άτομα αν και δεν μου αρέσει να βάζω τέτοιες ταμπέλες στους ανθρώπους)

Και σε συνδυασμό με τα όλα μεταφυσικά θέματα που ασχολείσαι υπάρχει το ενδεχόμενο να έχει δημιουργηθεί στο μυαλό σου - στη φαντασία σου - η εντύπωση ότι αυτός ο άνθρωπος κάτι κάνει.. και για αυτό το λόγο να βλέπεις και αυτά τα πλάσματα και να νιώθεις κάποιες φορές κάποια άλλη παρουσία δίπλα σου. Γενικότερα σε τέτοιες περιπτώσεις είναι λίγο δύσκολο να ξεχωρίσουμε τι είναι πραγματικό και τι όχι.

 

Για αυτό το λόγο συνεχίζεις τη καλή διατροφή, τη γυμναστική, να περνάς καλά και απλά κοίτα να ξεχάσεις όλο αυτό που σου συμβαίνει. Μην ασχοληθείς με αυτό γιατί θα σε επηρεάσει αρνητικά. Άρχισε να κάνεις καινούρια πράγματα με σκοπό να φέρεις μια αλλαγή στη ζωή σου, μια νέα καλύτερη ζωή από ότι πριν.

Τώρα που ανοίγει και ο καιρός το ψάρεμα είναι ότι πρέπει.. αν έχεις και βαρκούλα μια χαρά. η θάλασσα φέρνει ψυχική γαλήνη.

Από εκεί και πέρα κάνε και κανέναν ενεργειακό καθαρισμό στον χώρο σου.. αλλά καλό θα ήταν μετά από αυτό να κάνεις μια παύση στην ενασχόληση σου με το μεταφυσικό καθώς όπως είπα μπορεί όλο αυτό να οφείλετε σε παιχνίδι του μυαλού σου.

 

Όπως και να έχει είτε έτσι είτε γιουβέτσι κοίτα να κάνεις μια πιο "γήινη" ζωή και να μην ασχολείσαι με το θέμα. Όταν το ξεπεράσεις, που πιστεύω θα γίνει σε σύντομο διάστημα, ψάξτο όσο γουστάρεις

αυτά από μένα

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα πως δεν αποκλείεται να είναι ψυχικός βαμπιρισμός, είτε αυτό γίνεται εσκεμμένα από την πλευρά του είτε όχι.

 

Σίγουρα ο τύπος δεν είναι και το καλύτερο άτομο και καλό θα είναι να κόψεις κάθε επαφή μαζί του (αν υπάρχει πλέον).

Πολύ πιθανόν να είναι και μεγάλος γκαντέμης (χαχα έχω γνωρίσει τέτοια άτομα αν και δεν μου αρέσει να βάζω τέτοιες ταμπέλες στους ανθρώπους)

Και σε συνδυασμό με τα όλα μεταφυσικά θέματα που ασχολείσαι υπάρχει το ενδεχόμενο να έχει δημιουργηθεί στο μυαλό σου - στη φαντασία σου - η εντύπωση ότι αυτός ο άνθρωπος κάτι κάνει.. και για αυτό το λόγο να βλέπεις και αυτά τα πλάσματα και να νιώθεις κάποιες φορές κάποια άλλη παρουσία δίπλα σου. Γενικότερα σε τέτοιες περιπτώσεις είναι λίγο δύσκολο να ξεχωρίσουμε τι είναι πραγματικό και τι όχι.

 

Για αυτό το λόγο συνεχίζεις τη καλή διατροφή, τη γυμναστική, να περνάς καλά και απλά κοίτα να ξεχάσεις όλο αυτό που σου συμβαίνει. Μην ασχοληθείς με αυτό γιατί θα σε επηρεάσει αρνητικά. Άρχισε να κάνεις καινούρια πράγματα με σκοπό να φέρεις μια αλλαγή στη ζωή σου, μια νέα καλύτερη ζωή από ότι πριν.

Τώρα που ανοίγει και ο καιρός το ψάρεμα είναι ότι πρέπει.. αν έχεις και βαρκούλα μια χαρά. η θάλασσα φέρνει ψυχική γαλήνη.

Από εκεί και πέρα κάνε και κανέναν ενεργειακό καθαρισμό στον χώρο σου.. αλλά καλό θα ήταν μετά από αυτό να κάνεις μια παύση στην ενασχόληση σου με το μεταφυσικό καθώς όπως είπα μπορεί όλο αυτό να οφείλετε σε παιχνίδι του μυαλού σου.

 

Όπως και να έχει είτε έτσι είτε γιουβέτσι κοίτα να κάνεις μια πιο "γήινη" ζωή και να μην ασχολείσαι με το θέμα. Όταν το ξεπεράσεις, που πιστεύω θα γίνει σε σύντομο διάστημα, ψάξτο όσο γουστάρεις

αυτά από μένα

 

 

ε..υπάρχει ένα μικρό προβληματάκι..λόγω καταγωγής..ασχολούμαι πολύ με το χορό..πηγαίνω σε ένα σύλλογο που κάνει κρητικά παραδοσιακά..δυστυχώς λόγω του οτι έρχεται και αυτός είναι λίγο δύσκολο να ξεχάσω το όλο θέμα(ευτυχώς σε δύο μήνες την κάνει για εξωτερικό) αλλά μέχρι τότε δεν μπορώ να παρατήσω τον σύλλογο ειδικά σε περίοδο εκδηλώσεων όπως αυτή (χορεύω και πρώτος..τι θα τους πω?λυπάμαι αλλά επειδή πιστεύω οτι ΑΥΤΟΣ είναι βαμπίρ ή αν όχι μου κάνει κάτι κακό ψυχολογικά(που δεν μπορώ να σας εξηγήσω τι)σταματάω μέχρι να φύγει?θα με πάρουν με τις πέτρες ;p)μήπως υπάρχει κανένας τρόπος να τον απωθήσω ή έστω να προστατεύομαι (έστω και μερικώς)μέχρι να φύγει?(μια ώρα την βδομάδα είναι..τι στο κάλο? ότι χρειάζεται..)(δεν θα το ζητούσα τόσο έντονα αλλά ψιλοφοβάμαι οτι αν δεν είναι αυθυποβολή θα έχω μάλλον πρόβλημα.. α και μια λεπτομέρεια..είχε κάποια φιλική σχέση με την κοπέλα που ανέφερα στο πρώτο μου ποστ..(την οποία επίσης κορόιδευε από οτι κατάλαβα)αλλά μετά από το μήνυμα που της έστειλα έκοψαν επαφές..όσο γινόταν..στον ίδιο σύλλογο πάμε οπότε.. πάλι όμως από όσο έχω δει όταν είναι στον ίδιο χώρο χαλάει απότομα η διάθεση της.. και θα έλεγα οτι λογικό είναι..αλλά έχει συμβεί και όταν δεν είχε παρατηρήσει οτι ήταν εκεί..(μπορεί το μυαλό μου να μου παίζει παιχνιδάκια..αν το κάνει όμως κάτι πιο.. δραστικό να το πω?δεν θα βοηθούσε?αυθυποβολή για αντιμετώπιση αυθυποβολής..)πάντως..αυθυποβολή πιστεύω οτι δεν είναι γιατί συνδέεται και με γεγονότα που δεν έχουν να κάνουν με το δικό μου μυαλό..πχ..γκρεμίστηκε μια φορά η πίστα που θα χορεύαμε σε ένα κέντρο και δεν μπόρεσα να της μιλήσω για άλλη μια φορά..δηλαδή έλεος..από γερό ξύλο..και μιλάμε για καμιά δεκαπενταριά τέτοια κουφά..και σε όλα ανεξαιρέτως ήταν παρόν!!μόνο μια φορά έλειπε και εκεί ήμασταν μια χαρά

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω χρονο να το διαβασω, απλα θελω να πω πως για εμενα οι συμπτωσεις ειναι ο τροπος εξοικονομησης ενεργειας του συμπαντος..

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω χρονο να το διαβασω, απλα θελω να πω πως για εμενα οι συμπτωσεις ειναι ο τροπος εξοικονομησης ενεργειας του συμπαντος..

 

για μένα κάτι που με βασανίζει ιδιαίτερα τους τελευταίους μήνες.

για την ελληνική σειρα "big bang" νομίζω οτι:

Το σύμπαν είναι γεμάτο από συμπτώσεις, δισεκατομμύρια άνθρωποι τις βιώνουν καθημερινά.

Οι ορθολογιστές τις ονομάζουν τύχη, οι πιστοί Θεό, οι μάνατζερ timing κι όλοι οι άλλοι απλά συμπτώσεις.

Όπως και να ?χει συμβαίνουν συνέχεια?(τι ακούει κανείς από ένα κουτί ε?)

Link to comment
Share on other sites

Βηλφεγώρ,η δική μου θέση είναι να ακούσεις το ένστικτό σου.

Δεν αποκλείεται να βιώνεις ένα είδος ψυχικής επίθεσης από το άτομο που υποψιάζεσαι,χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ασχολείται με την μεταφυσική ή ότι το κάνει εσκεμμένα.

Είχατε έναν σύνδεσμο δημιουργήσει από την ''φιλία'' σας και γενικότερα από τον σύλλογο χορού και αυτό του επιτρέπει να εισχωρεί.

Ο σύνδεσμος αυτός δεν κόπηκε από εσένα μιας και από την μαλαγανιά που σου έκανε,είναι σαν να έχετε ανοιχτούς λογαριασμούς ακόμη.

Συγχώρεσε τον μέσα σου και κόψε τον δίαυλο ανάμεσά σας.

Αυτό δεν σημαίνει οτι θα του κόψεις την καλημέρα ή οτι θα φύγεις από τα μέρη σου.

Τα βράδια, να οραματίζεσαι μια ασπίδα προστασίας να σε καλύπτει και να κοιμάσαι όμορφα.

Θωρακίσου με θετική ενέργεια και εύχομαι και στον ''φίλο'' σου να ξεφύγει από τις εμμονές του και να είναι ελεύθερος.

Link to comment
Share on other sites

Βηλφεγώρ,η δική μου θέση είναι να ακούσεις το ένστικτό σου.

Δεν αποκλείεται να βιώνεις ένα είδος ψυχικής επίθεσης από το άτομο που υποψιάζεσαι,χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ασχολείται με την μεταφυσική ή ότι το κάνει εσκεμμένα.

Είχατε έναν σύνδεσμο δημιουργήσει από την ''φιλία'' σας και γενικότερα από τον σύλλογο χορού και αυτό του επιτρέπει να εισχωρεί.

Ο σύνδεσμος αυτός δεν κόπηκε από εσένα μιας και από την μαλαγανιά που σου έκανε,είναι σαν να έχετε ανοιχτούς λογαριασμούς ακόμη.

Συγχώρεσε τον μέσα σου και κόψε τον δίαυλο ανάμεσά σας.

Αυτό δεν σημαίνει οτι θα του κόψεις την καλημέρα ή οτι θα φύγεις από τα μέρη σου.

Τα βράδια, να οραματίζεσαι μια ασπίδα προστασίας να σε καλύπτει και να κοιμάσαι όμορφα.

Θωρακίσου με θετική ενέργεια και εύχομαι και στον ''φίλο'' σου να ξεφύγει από τις εμμονές του και να είναι ελεύθερος.

 

πολύ καλές συμβουλές θα τις ακολουθήσω,

αυτό που με απασχολεί όμως είναι οτι σύντομα

θα το ξαναδώ..δεν ξέρω αν το κάνει..ή αν το

κάνει,αν γίνεται εκεμμένα ή όχι..αλλά σε μια

βδομάδα από τώρα θα τον έχω απέναντι μου..

αν είναι ψυχική επίθεση και αν αυτό που πιστεύω

είναι σωστό..θα έχω απέναντι μου ένα psionic

vampire θυμωμένο,και ικανό να με βλάψει από

μακριά ενώ εγώ δεν θα μπορώ να πω το οτιδήποτε

για να μην δημιουργηθεί επεισόδιο..από οτι έχω

διαβάσει η λαμπερή αύρα βοηθάει..αλλά θέλει χρόνο

για να αναπτυχθεί και γω μετά από ένα χρόνο

σε φάση κοντά στην κατάθλιψη δεν νομίζω να

έχω και το καλύτερο χρωαματάκι :sweat:

 

άρα..κάποια συμβουλή για το πως μπορώ να..

τον σταματήσω έστω και για λίγη ώρα όταν θα

είμαι κοντά του?

 

Α και η περίπτωση να σωριαστώ κάτω ζαλισμένος

ή να είμαι καθισμένος σε μια καρέκλα προσπαθώντας

να επανέλθω λίγο μετά από χορό που σε αφήνει έτσι

κι αλλιώς με κομμένη ανάσα δεν με έλκει ιδιαίτερα.:ermm:

ευχαριστώ..

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

Βηλφεγωρ..εσύ επιλέγεις το πόσο και το αν θα σε επηρεάσουν κάποια πράγματα που έχεις στον περίγυρο σου.

Απλά μην τα αφήνεις να σε επηρεάζουν.Είναι στο χέρι σου.

Link to comment
Share on other sites

βασικά πιστεύω ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να νιώσεις δυνατότερος από αυτόν...

πρέπει απλά να το αποφασίσεις... ότι δεν μπορεί να σε βλάψει..

και αυτό να το συνοδεύσεις με κάποιες ασκήσεις..

πχ. να οραματίζεσαι μία φωτεινή σφαίρα γύρω σου να σε προστατεύει όπως προαναφέρθηκε.

Εάν σε βολεύει... εγώ είχα κάνει ακριβώς το αντίθετο

φανταζόμουν να με τυλίγει κάτι σκοτεινό, διαλογιζόμενος ότι γίνομαι αόρατος για αυτό το άτομο...

ότι δεν μπορεί να με αισθανθεί και ούτε να με βλάψει....

και επίσης έκανα ένα ξόρκι ούτως ώστε οι σκεψεις του να μην έχουν στόχο εμένα αλλά τον εαυτό του.

 

Επίσης εάν μπορείς κάνε καμία εξετασούλα για σίδηρο.

ποτέ δεν ξέρεις.....

(όταν είχα έλλειψη σιδήρου αισθανόμουν κακοδιάθετος και πολύ κουρασμένος...)

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακο μου, ειμαι στην ιδια φαση με εσενα σχεδον... δεν ξερω αν ειμαι και εγω θυμα ψυχικης επιθεσης αλλα ειμαι κοντα στην καταθλιψη οπως λες... με την ιδια αιτια... το εχω ριξει στην γυμναστικη, εχω αφησει λιγακι την Τεχνη και φροντιζω να μην το ''σκαλιζω'' και πολυ αυτο το θεμα στο κεφαλι μου και τα παω μια χαρα :)

Link to comment
Share on other sites

βασικά πιστεύω ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να νιώσεις δυνατότερος από αυτόν...

πρέπει απλά να το αποφασίσεις... ότι δεν μπορεί να σε βλάψει..

και αυτό να το συνοδεύσεις με κάποιες ασκήσεις..

πχ. να οραματίζεσαι μία φωτεινή σφαίρα γύρω σου να σε προστατεύει όπως προαναφέρθηκε.

Εάν σε βολεύει... εγώ είχα κάνει ακριβώς το αντίθετο

φανταζόμουν να με τυλίγει κάτι σκοτεινό, διαλογιζόμενος ότι γίνομαι αόρατος για αυτό το άτομο...

ότι δεν μπορεί να με αισθανθεί και ούτε να με βλάψει....

και επίσης έκανα ένα ξόρκι ούτως ώστε οι σκεψεις του να μην έχουν στόχο εμένα αλλά τον εαυτό του.

 

Επίσης εάν μπορείς κάνε καμία εξετασούλα για σίδηρο.

ποτέ δεν ξέρεις.....

(όταν είχα έλλειψη σιδήρου αισθανόμουν κακοδιάθετος και πολύ κουρασμένος...)

 

ε..ναι πολύ ευχαριστώς να προσπαθήσω να με πείσω αλλά επειδή αμφιβάλλω

αν μπορώ να το κάνω 100% αλλά και να το κάνω όταν θα είμαι κοντά του

πιθανώς να αισθανθώ διαφορετικά και να αλλάξει πάλι,οπότε θα ήθελα να έχω

μια..λύση ανάγκης..

με την σφαίρα το κάνω ήδη..το αντίθετο τώρα με το σκοτεινό(να το πω

νέφος?)γύρω σου μήπως λειτουργήσει αρνητικά για τον χρήστη ή την

αύρα του?όσο για το σίδηρο πρόσφατα έκανα εξετάσεις όλα μια χαρά

(ευτυχώς)

 

Φιλαρακο μου, ειμαι στην ιδια φαση με εσενα σχεδον... δεν ξερω αν ειμαι και εγω θυμα ψυχικης επιθεσης αλλα ειμαι κοντα στην καταθλιψη οπως λες... με την ιδια αιτια... το εχω ριξει στην γυμναστικη, εχω αφησει λιγακι την Τεχνη και φροντιζω να μην το ''σκαλιζω'' και πολυ αυτο το θεμα στο κεφαλι μου και τα παω μια χαρα smile.gif

 

βασικά το πέρασα αυτό πριν λίγο καιρό αλλά και πάλι δεν μπορώ να πω

οτι πετάω..γυμναστική ναι..το να μην τα σκαλίζω θα μπορέσω να το κάνω

αφού πάει στην ευχή του θεού που πιστεύει και με αφήσει και μένα στην

ησυχία μου..γιατί όσο να ναι δεν μπορώ να μην τα σκαλίζω επι έξι μέρες και

την έβδομη να είμαι στον ίδιο χώρο μαζί του..

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

Όπου και να διαβάσετε για ψυχικές επιθέσεις, θα δείτε ότι λένε για αληθινές και ψεύτικες ψυχικές επιθέσεις. Οι περισσότεροι μελετητές του θέματος αναφέρουν ότι οι ψυχικές επιθέσεις είναι πολύ σπάνιες. Αυτό που δεν αναφέρουν πολλοί είναι ότι το συναίσθημα της ψευδό-επίθεσης είναι τόσο αληθινό όσο αν ήσουν θύμα επίθεσης. Για αρχή καλό θα ήταν να ψάξεις το θέμα μέσα σου. Μπορεί το συναίσθημα της προδοσίας να έχει ταυτισθεί με τον «καλό σου φίλο» και να ενεργοποιείται όποτε τον σκέπτεσαι ή όταν τον συναντάς με αποτέλεσμα να έχεις τις ψυχοσωματικές δυσλειτουργίες(αϋπνίες, ταχυπαλμίες κτλ..).

Καλύτερα ψάξε πρώτα σε πηγές της επιστήμης της ψυχολογίας και της ιατρικής και μετά στην επιστήμη του αποκρυφισμού. Είναι καλό να διαβάσεις ψυχολογία για να δεις πως μας βοηθάει ή μας μπλοκάρει ο εγκέφαλος και για το πώς ο ένας άνθρωπος χειρίζεται τον άλλον.

Αν πάλι βιάζεσαι, για ψυχικές επιθέσεις μπορείς να συμβουλευτείς τα βιβλία της Dion Fortune- The Machinery of the Mind και Psychic Self Defense. Όσο για τον βαμπιρισμό κοίτα το ανάλογο βιβλίο του Konstantinou ?Vampires the Occult truth?.

Μία συμβουλή. Εφάρμοσε τεχνικές που καθαρίζουν και ενδυναμώνουν την αύρα(διαλογισμό-ΤΣΑΚΡΑ).

Link to comment
Share on other sites

Όπου και να διαβάσετε για ψυχικές επιθέσεις, θα δείτε ότι λένε για αληθινές και ψεύτικες ψυχικές επιθέσεις. Οι περισσότεροι μελετητές του θέματος αναφέρουν ότι οι ψυχικές επιθέσεις είναι πολύ σπάνιες. Αυτό που δεν αναφέρουν πολλοί είναι ότι το συναίσθημα της ψευδό-επίθεσης είναι τόσο αληθινό όσο αν ήσουν θύμα επίθεσης. Για αρχή καλό θα ήταν να ψάξεις το θέμα μέσα σου. Μπορεί το συναίσθημα της προδοσίας να έχει ταυτισθεί με τον «καλό σου φίλο» και να ενεργοποιείται όποτε τον σκέπτεσαι ή όταν τον συναντάς με αποτέλεσμα να έχεις τις ψυχοσωματικές δυσλειτουργίες(αϋπνίες, ταχυπαλμίες κτλ..).

Καλύτερα ψάξε πρώτα σε πηγές της επιστήμης της ψυχολογίας και της ιατρικής και μετά στην επιστήμη του αποκρυφισμού. Είναι καλό να διαβάσεις ψυχολογία για να δεις πως μας βοηθάει ή μας μπλοκάρει ο εγκέφαλος και για το πώς ο ένας άνθρωπος χειρίζεται τον άλλον.

Αν πάλι βιάζεσαι, για ψυχικές επιθέσεις μπορείς να συμβουλευτείς τα βιβλία της Dion Fortune- The Machinery of the Mind και Psychic Self Defense. Όσο για τον βαμπιρισμό κοίτα το ανάλογο βιβλίο του Konstantinou "Vampires the Occult truth".

Μία συμβουλή. Εφάρμοσε τεχνικές που καθαρίζουν και ενδυναμώνουν την αύρα(διαλογισμό-ΤΣΑΚΡΑ).

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Να ρωτήσω αν κάποια συγκεκριμένη ασπίδα

θα βοηθούσε?κάποια προσωρινή ασπίδα καθρέφτης

ίσως?

 

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να παραθέσει

απόψεις για την ασπίδα που λέει ο χρίστος?

(κάτι σκοτεινό γύρω σου αντί για την συνηθισμένη

λαμπερή φούσκα,κέλυφος κτλ)?

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Να ρωτήσω αν κάποια συγκεκριμένη ασπίδα

θα βοηθούσε?κάποια προσωρινή ασπίδα καθρέφτης

ίσως?

 

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να παραθέσει

απόψεις για την ασπίδα που λέει ο χρίστος?

(κάτι σκοτεινό γύρω σου αντί για την συνηθισμένη

λαμπερή φούσκα,κέλυφος κτλ)?

Σαν ιδέα δεν μου αρέσει και πάρα πολύ ούτε το χρώμα ούτε η ασπίδα καθρέπτης (ούτε και η ασπίδα). Τα σκούρα χρώματα επηρεάζουν άσχημα την ψυχολογία κάποιου. Αν όντως είσαι θύμα ψυχικής επίθεσης ή απλά είναι ιδέα σου τότε χρειάζεσαι κάτι να σε ενδυναμώσει και να σε κάνει να νιώθεις ασφαλής. Τα σκούρα χρώματα μπορεί να σε δημιουργήσουν φοβίες, ανασφάλειες και άγχος.

Τώρα για την ασπίδα καθρέπτη-εκδίκηση και για το ξόρκι «αντιστροφής των σκέψεων» που διάβασα είναι επιλογή σου να τα κάνεις. Αν και προσωπικά δεν μου αρέσουν για 2 λόγους. Ο πρώτος είναι καθαρά ηθικός: η εκδίκηση δεν σε βοηθάει καθόλου. Το «ότι μου κάνεις στο κάνω» δεν είναι λύση. Η εκδίκηση δεν σταματάει ποτέ και αν σε πάρει η κατρακύλα το χάσαμε το παιχνίδι. Ο δεύτερος είναι και πιο πρακτικός. Μπορεί να επιβαρύνεις το Κάρμα σου με αποτέλεσμα να συμβούν δίαφορα.

Για το θέμα της ενεργειακής ασπίδας όμως θα ήθελα και άλλα μέλη να πούν τις απόψεις τους.

Προσωπικά πιστεύω ότι για να κάνεις μία ενεργειακή ασπίδα θα πρέπει να είσαι ψυχικά, συναισθηματικά και σωματικά καθαρός. Για αυτό τον λόγο πριν την δημιουργία ασπίδας επιβάλλονται τελετουργικά λουτρά, αφοριστικά τελετουργικά, τυπικά ενδυνάμωσης της αύρας. Για να την σφραγίσεις καθαρή. Αν κάτι από την επίθεση παραμείνει στην αύρα σου τότε τι κάνεις;

Παρακαλώ ξανά τα μέλη του forum που γνωρίζουν , αν έχουν χρόνο να συμμετέχουν στην συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ότι σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα... και αυτό για θέμα καλύτερης ψυχολογίας και συγκέντρωσης σου. Στην τελική ΕΣΥ είσαι η δύναμη και καμία ασπίδα δεν μπορεί να συγκριθεί με αυτό. Απλά χαλάρωσε.. διαλογίσου και παρατήρησε τον κόσμο γύρω σου, προσπάθησε να βρεις την αιτία αρχίζοντας από την ίδια την φύση αυτών που νιώθεις. Δες πρώτα τη είναι και μετά από πού και γιατί είναι.

 

Τον εν λόγο κύριο μην τον σκέφτεσαι σαν δυνατότερο σου και μην σε τρομάζει δεν χρειάζεσαι λύση ανάγκης.Λίγος "εγωισμός" μέσα σου για την διαφορά ανάμεσα σε εσένα και αυτόν θα βοηθούσε.

 

http://www.osho.com/magazine/tarot/TarotCardNew.cfm?All=No&Nr=1

Edited by Doukidious
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...