Jump to content

ΝΑ ΑΠΟΚΑΘΗΛΩΘΟΥΝ ΤΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΑΠΟ ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΤΙΡΙΑ;


Ingmar
 Share

* Συμφωνείτε να αποκαθηλωθούν τα θρησκευτικά σύμβολα από Δημόσια Κτίρια;  

18 members have voted

  1. 1. ?? ????????????? ?? ??????????? ??????? ??? ??????? ??????-?????????;

    • ???, ??????? ?? ?? ???????!
    • ???, ??? ??????? ?? ?? ???????!
    • ????????. ??? ?? ?????????...
    • ??? ????/ ??? ??????.
      0


Recommended Posts

Και από την στιγμή που οι περισσότεροι είναι χριστιανοί ποιο το πρόβλημα τους;

 

Από την στιγμή που οι περισσότεροι είναι χριστιανοί ορθόδοξοι που το πρόβλημα να φύγουν τα θρησκευτικά σύμβολα από τους κοινούς χώρους όπως οι τάξεις και τα δικαστήρια; Εαν είσαι κατασταλαγμένος και έχεις εμπιστοσύνη στην πίστη σου δεν χρειάζεσαι να έχεις τα σύμβολα πανταχού παρόντα γύρω σου.

 

Ακόμα και να αποκαθηλωθούν από αυτούς τους τόπους δεν πρόκειται να υπάρξει έλλειψη ελληνορθόδοξων συμβόλων στην Ελλάδα. Σε κάθε γωνιά υπάρχει εκκλησία, και κανείς δεν σε εμποδίζει να φοράς ότι σύμβολο θες πάνω σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

εγώ αντιλαμβάνομαι ότι αν έχουμε φτάσει σε σημείο να μην ανεχόμαστε την θρησκεία του άλλου, είναι σημάδι παρακμής και κατάντιας.

 

Αλλά δίνω ακόμη μια ευκαιρία σε μας που ζούμε στην Ελλάδα, λέγοντας το εξής:

 

Τα παλαιότερα χρόνια που δεν είχαμε τόσους μετανάστες δεν τίθονταν θέμα, μια χαρά σχέσεις είχαμε με ετερόδοξους.

Τώρα που γεμίσαμε μετανάστες θα το πω κάπως ωμά.... "ήρθαν τα άγρια να διώξουν τα ήρεμα".

 

Αυτή την εντύπωση έχω.

 

Αυτοί που μας ήρθαν από έξω έχουν και απαιτήσεις και διαμαρτύρονται ότι τους ενοχλούμε.... τι άλλο θα ακούσουμε.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Αποβολές φυσικά. Σχολείο είναι...

(λες να τα 'στελναν φυλακή???) :no:

 

Στα χρόνια μου υπήρχε η επονομαζόμενη "αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος" - αυστηρότερη ποινή από την αποβολή.

 

Ενδιαφέρουσα πάντως η ανθρωπογεωγραφία στο σχολείο σας. Τι ποσοστό εκτιμάς ότι είναι οι Μ.Χ.Ο;

Link to comment
Share on other sites

Tωωωωρααα που τελειώνει η σχολική χρονιά; Μπα...

(για του χρόνου δεν το βλέπω -άλλωστε ξεκαθαρίστηκε το θέμα. ΤΕΛΟΣ) :offtopic:

 

-----------------

 

Αλλά μη ξεφεύγουμε από το θέμα... :starwars:

Link to comment
Share on other sites

εγώ αντιλαμβάνομαι ότι αν έχουμε φτάσει σε σημείο να μην ανεχόμαστε την θρησκεία του άλλου, είναι σημάδι παρακμής και κατάντιας.

 

Αλλά δίνω ακόμη μια ευκαιρία σε μας που ζούμε στην Ελλάδα, λέγοντας το εξής:

 

Τα παλαιότερα χρόνια που δεν είχαμε τόσους μετανάστες δεν τίθονταν θέμα, μια χαρά σχέσεις είχαμε με ετερόδοξους.

Τώρα που γεμίσαμε μετανάστες θα το πω κάπως ωμά.... "ήρθαν τα άγρια να διώξουν τα ήρεμα".

 

Αυτή την εντύπωση έχω.

 

Για πόσο παλιά μιλάμε τώρα; Πριν 10 χρόνια; 20; 30;

Γιατί ναι, εκείνες τις εποχές είχαμε μια χαρά σχέσεις με τους ετερόδοξους... απλά γιατί ουσιαστικά δεν τους επιτρεπότανε να υπάρχουν ανοιχτά. Φρόντιζαν την θρησκεία τους στο σπίτι τους και με χαμηλούς τόνους. Και καλά τότε. Ήτανε άλλες εποχές, άλλα μυαλά.

Στο 2010 όμως θα πρέπει να αναγνωρίζουμε ότι υπάρχουν και άλλες θρησκείες στην χώρα, όχι μόνο χριστιανοί και όχι μόνο ορθόδοξοι χριστιανοί. Όπως είπες και εσύ, είναι παρακμή και κατάντια να μην ανεχόμαστε την θρησκεία του άλλου.

Link to comment
Share on other sites

Διότι ο Χριστιανισμός δεν λέει "έλα μωρέ και γω μια θρησκεία είμαι, αλλά ξέρετε υπάρχει και το Ισλάμ πάτε και από κει μια βόλτα τα ίδια λέμε"

 

Αλοίμονο αν λένε τέτοια.

 

Κάθε θρησκεία από τις μεγάλες δεν δέχεται την άλλη, αυτό είναι και όλο το πρόβλημα που υπάρχει.

Και έτσι οι άνθρωποι αντιπαθούν τα σύμβολα και τις εικόνες.

 

Μα συμφωνώ μαζί σου Dimulator, απλά ανέλυσα και προχώρησα λίγο το όλο θέμα. Σε πήγα ένα βήμα πιο μπροστά (πιο πάνω θα έλεγα πιο σωστά).

Φυσικά και η Χριστιανική Εκκλησία, δεν λέει ότι το Ισλάμ λέει τα ίδια. Διαφημίζουν ότι είναι ένα τελείως διαφορετικό πράγμα (φυσικά καλύτερο, κατ'αυτούς).

Ο Χριστός όμως τί θα έλεγε; Έστω ότι είσαι πιστός Χριστιανός, τί πιστεύεις ότι θα έλεγε ο ίδιος ο Θεός; Θα συνεχίσω λίγο παρακάτω την σκέψη μου, γιατί κολλάει περισσότερο σε αυτά που λέει ο Ingmar. (για να μην επαναλαμβάνομαι)

 

Και οι οι δικηγόροι που εγείρουν αυτό το θέμα και πάνε στο δικαστήριο το λένε ξεκαθαρα "προσβάλλονται και νιώθουν μειονεκτικά"

 

Αυτή την αίσθηση όμως αυτοί οι ίδιοι την δημιουργήσαν στον εαυτό τους και όχι ο άλλος.

Αν ήταν κατασταλαγμένοι στο τι πιστέυουν και είχαν και την έκφραση της πίστης τους με τελετές, προσευχές κτλ δεν θα νιώθαν έτσι και σιγά που θα ασχολιόντουσαν με το τι λέει ο Χριστιανισμός κτλ.

 

Δεν πιστεύω ότι δημιούργησαν την αίσθηση στον εαυτό τους και παλεύουν ώστε να ''μην νοιώθουν μειονεκτικά''; Πιστεύω ότι επιθυμούν να δημιουργήσουν την αίσθηση αυτοί στους άλλους και παλεύουν ώστε να διαδόσουν την αίσθηση αυτή στην μάζα. Πιστεύω δηλαδή ότι το όλο θέμα είναι στημένο, για να προκαλέσουν σάλο και αντιπαλότητα, ώστε να αποπροσανατολίσουν την κοινή γνώμη και να κάνουν την μάζα πιο εύπλαστη και χωρίς γνώμη για την Θρησκεία. Και όταν λέω Θρησκεία εννοώ το πνευματικό κομμάτι, όχι το υλικό-εκκλησιαστικό.

 

σε μια φάση μετά το μάθημα θρησκευτικών 1 από τους μουσουλμάνους φώναξε (παρουσία εμού και συναδέλφισσας) "γιατί δεν κατεβαίνει επιτέλους η κ***εικόνα της μάρας;" (εννοούσε την αγιογραφία της Παρθένου)"ο Αλλάχ είναι μεγάλος!!" συμπλήρωσε.

Αν το ''μάρα'' το είπε προσβλητικά, τότε προσβάλει τα λεγόμενα της θρησκείας του και είναι ημιμαθής. Το πρόβλημα το έχει το παιδί, όχι η Θρησκεία του. Ο Χριστός και η μητέρα του αναγνωρίζονται από τους Μουσουλμάνους, ως ένας μεγάλος Προφήτης του Αλλάχ και η μητέρα του.

Σαν να λέω εγώ (έστω ότι είμαι Χριστιανός) ''κατεβάστε την εικόνα του Λιάκου! ο Θεός είναι μεγάλος''.

Ε ναί, κανείς δεν διαφωνεί ότι ο Θεός είναι μεγάλος, μα και ο Προφήτης Ηλίας ακριβώς αυτό έλεγε, ακριβώς το ίδιο εκπροσωπεί. Άσχετα αν ο Χριστός, θεωρείται από την θρησκεία σαν Υιός του, άρα ''ανώτερος'' από τον Προφήτη Ηλία. Όλα αυτά είναι διαφορετικές συσκευασίες του ίδιου προϊόντος (Νερό Αρχάγγελος που λέγαμε πριν).

 

Πρόσεξε τώρα την ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά μεταξύ των ''μεγάλων'' θρησκειών.

Έχουν κοινό Θεό, με τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά και με την ίδια ακριβώς μυθολογία. Οι Εβραίοι δεν δέχονται ότι ο Χριστός ήταν ο Μεσσίας και Υιός Του, οι Χριστιανοί δέχονται ότι ο Χριστός ήταν ο Μεσσίας, οι Μουσουλμάνοι δέχονται ότι ο Χριστός ήταν μεγάλος Προφήτης, αλλά ο Μεσσίας είναι ο Μωάμεθ. Οι Καθολικοί (αν δεν κάνω λάθος) απλά δεν δέχονται την υπόσταση του Αγίου Πνεύματος (συγνώμη για την άγνοιά μου, αλλά δεν δίνω σημασία σε λεπτομέρειες).

Έχουν λοιπόν ΟΛΟΙ κοινό Θεό. Αλλάζουν μόνο τα ''τσιράκια'' του. Και αυτό είναι αρκετό για να τους κάνει μεταξύ τους εχθρούς.

Φυσικά και είναι μεγάλος ο Αλλάχ, αφού είναι ο ίδιος Θεός που πιστεύουν και όλοι οι άλλοι και συμφωνούν με αυτή την άποψη.

Το αδιανόητο και παράλογο είναι ότι την θρησκεία δεν την καθορίζει ο κεντρικός Θεός (Ένας-Μοναδικός-Παντοδύναμος κλπ κλπ), αλλά ο άνθρωπος. Διότι Χριστός, Παναγία, Μωάμεθ, Άγιος τάδε, Προφήτης Τάδε είναι άνθρωποι.

Συμφωνούμε στον Θεό, αλλά διαφωνούμε στον άνθρωπο. Δεν μιλάμε για Θρησκεία και για πνεύμα λοιπόν, αλλά για ύλη και πολιτική.

 

Αποτέλεσμα; Να τιμωρηθούν αυστηρά οι υπαίτιοι του καβγά.

 

Οι οποίοι ποιοί είναι;

 

Πάντως και αυτά που λέει ο Ϊνγκυ δείχνουν χαμηλή παιδεία και μια καφρίλα.

 

Δείχνουν απουσία παιδείας και συρρίκνωση του πνεύματος.

 

Οι Ισλαμιστές είναι γνωστοί για την απέχθεια τους προς άλλους ετερόδοξους και ότι δημιουργούν προβλήματα.

 

Αλλά ξέρετε γιατί αντιδρά το παιδάκι; Διότι του έχουν μάθει ότι η πίστη του είναι η μόνη αλήθεια.

και τώρα φωνάζει "Ο Αλάχ είναι μεγάλος" σε ένα άλλο περιβάλον.

Αυτά είναι τα προβλήματα αν νομίζεις ότι είσαι μοναδικός και δεν υπάρχουν οι άλλοι.

Αυτό, ακριβώς όπως το είπες, ισχύει και για τους ''Χριστιανούς''. Κάπως έτσι δηλαδή.

 

''Οι Χριστιανοί είναι γνωστοί για την απέχθεια τους προς άλλους ετερόδοξους και ότι δημιουργούν προβλήματα.

Αλλά ξέρετε γιατί αντιδρούν το παιδάκια; Διότι τους έχουν μάθει ότι η πίστη του είναι η μόνη αλήθεια.

και τώρα φωνάζουν "Ο Χριστός είναι μεγάλος" σε ένα κοινό περιβάλλον.

Αυτά είναι τα προβλήματα αν νομίζεις ότι είσαι μοναδικός και δεν υπάρχουν οι άλλοι.''

 

Από την στιγμή που οι περισσότεροι είναι χριστιανοί ορθόδοξοι που το πρόβλημα να φύγουν τα θρησκευτικά σύμβολα από τους κοινούς χώρους όπως οι τάξεις και τα δικαστήρια; Εαν είσαι κατασταλαγμένος και έχεις εμπιστοσύνη στην πίστη σου δεν χρειάζεσαι να έχεις τα σύμβολα πανταχού παρόντα γύρω σου.

 

Ακόμα και να αποκαθηλωθούν από αυτούς τους τόπους δεν πρόκειται να υπάρξει έλλειψη ελληνορθόδοξων συμβόλων στην Ελλάδα. Σε κάθε γωνιά υπάρχει εκκλησία, και κανείς δεν σε εμποδίζει να φοράς ότι σύμβολο θες πάνω σου.

 

Σκέψου και το εξής, καλή μου Silverwolf, τα μέρη όπου χτίζονται οι Ναοί δεν είναι καθόλου, μα καθόλου τυχαία. Συνήθως δε, χτίζονται πάνω από άλλους Ναούς, που και αυτοί φυσικά δεν ήταν εκεί κατά τύχη.

Μου θυμίζουν τα ξενοδοχεία ''spa'', στην Αιδηψό, που τα βλέπεις και λες ''γιατί τα έχτισαν εκεί;;'' Και γιατί γκρεμίζουν ένα ξενοδοχείο και φτιάχνουν πάνω του ένα άλλο; Δεν έχει χώρο παραδίπλα;

 

 

Η ηρεμία και η γαλήνη που νοιώθεις μέσα σε έναν Ιερό Ναό από που προέρχεται; Προέρχεται από την ενέργεια που αποθέτουν οι Πιστοί; Προέρχεται από την ενέργεια που συγκεντρώνουν οι Ιερείς; Προέρχεται από τον χώρο στον οποίο είναι χτισμένος; Ποιός ξέρει....Αν δεν υπήρχε ο Ναός, θα ένοιωθε κάποιος το ίδιο εκεί;

Link to comment
Share on other sites

...Σκέψου και το εξής, καλή μου Silverwolf, τα μέρη όπου χτίζονται οι Ναοί δεν είναι καθόλου, μα καθόλου τυχαία. Συνήθως δε, χτίζονται πάνω από άλλους Ναούς, που και αυτοί φυσικά δεν ήταν εκεί κατά τύχη.

Μου θυμίζουν τα ξενοδοχεία ''spa'', στην Αιδηψό, που τα βλέπεις και λες ''γιατί τα έχτισαν εκεί;;'' Και γιατί γκρεμίζουν ένα ξενοδοχείο και φτιάχνουν πάνω του ένα άλλο; Δεν έχει χώρο παραδίπλα;

...

Χα, χα.... ακούγεται με τόσο "νόημα" αυτή η θεωρία, αλλά είναι λανθασμένη από τις περισσότερες πλευρές. Πρώτα απ'όλα οι ναοί που χτίζονται σήμερα, χτίζονται από ανθρώπους που γενικά δεν έχουν ιδέα για την ενεργειακότητα του τόπου που διαλέγουν.

Έπειτα αυτοί που έχουν κάποια ιδέα νομίζουν (χωρίς να ξέρουν καλά το γιατί) ότι επειδή ένας τόπος ήταν "δύναμης" το 800 π.Χ. συνεχίζει να είναι δύναμης και τώρα. Πράγμα αμφίβολο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν πιστεύω ότι το να κρεμάω σύμβολα αριστερά και δεξιά, όπου βρω, έχει κάποια σημασία. Και αν εξαιτίας ενός συμβόλου γίνονται άσχημα πράγματα, τότε αυτό το σύμβολο δεν μπορεί να προσφέρει προστασία. Το να αφαιρεθούν οι εικόνες από τα δημόσια κτίρια, δε σημαίνει ότι αφαιρούνται από τη ζωή μας.

 

Και αφού έχουμε επικεντρωθεί από ένα σημείο και μετά περισσότερο στα σχολεία, τότε είναι και θέμα δασκάλου! Ο κάθε δάσκαλος μέσα από το μάθημα των θρησκευτικών (ή της χριστιανικής αγωγής) έχει την ευχέρεια να μιλήσει για τα σύμβολα και τους αγίους. Και μακάρι να υπάρχουν δάσκαλοι που μιλάνε και για σύμβολα άλλων θρησκειών. Και τότε, μπορεί οι ίδιοι οι μαθητές να αποφασίσουν ότι χρειάζονται κάποιο σύμβολο να τους ενισχύει! Μέχρι και project μπορείς να κάνεις με θέμα τα σύμβολα!

 

Και να θυμίσω στο Johhny ότι εγώ δεν μπορώ να πάρω την ευθύνη του να κατεβάσω την εικόνα από την τάξη μου. Όχι γιατί φοβάμαι, αλλά γιατί θα δημιουργήσω μεγαλύτερο κακό από ό,τι καλό! Το σημαντικό είναι να γίνει συντονισμένα και να αιτιολογηθεί επαρκώς. Είναι ένα θέμα το οποίο μπορεί να ξεκινήσει φοβερές αντιπαραθέσεις. Και ναι, το παραδέχομαι ότι δεν ξέρω αν θα μπορέσω να ελέγξω αρκετά καλά την κατάσταση που μπορεί να δημιουργηθεί. Θεωρώ ότι μια τέτοια μεμονωμένη κίνηση θα διχάσει. Εγώ δε θέλω να διχάσω το σχολείο, τα παιδιά και τους γονείς. Θέλω να τους κάνω ένα! Θέλω να καταλάβουν ότι η διαφορετική πίστη δεν είναι λόγος διχόνοιας.

Link to comment
Share on other sites

Χα, χα.... ακούγεται με τόσο "νόημα" αυτή η θεωρία, αλλά είναι λανθασμένη από τις περισσότερες πλευρές. Πρώτα απ'όλα οι ναοί που χτίζονται σήμερα, χτίζονται από ανθρώπους που γενικά δεν έχουν ιδέα για την ενεργειακότητα του τόπου που διαλέγουν.

Έπειτα αυτοί που έχουν κάποια ιδέα νομίζουν (χωρίς να ξέρουν καλά το γιατί) ότι επειδή ένας τόπος ήταν "δύναμης" το 800 π.Χ. συνεχίζει να είναι δύναμης και τώρα. Πράγμα αμφίβολο.

Και έτοιμοπαράδοτα υλικά!

 

Και να θυμίσω στο Johhny ότι εγώ δεν μπορώ να πάρω την ευθύνη του να κατεβάσω την εικόνα από την τάξη μου. Όχι γιατί φοβάμαι, αλλά γιατί θα δημιουργήσω μεγαλύτερο κακό από ό,τι καλό! Το σημαντικό είναι να γίνει συντονισμένα και να αιτιολογηθεί επαρκώς

Μπορείς πάντοτε να την καταστρέψεις... κατά λάθος!! Και μετά να ισχυριστείς πως τα κονδύλια δεν επαρκούν για νέα εικόνα! :whistling:

 

Πάντως... στα δικαστήρια ακόμη και ο Θεός ο ίδιος να κατέβει, η αδικία θα επικρατήσει όταν υπάρχει όφελος. Όποτε ας μην ασχολιόμαστε με είδωλα και ας στραφούν όσοι επιθυμούν, προς την ουσία.

Link to comment
Share on other sites

Χα, χα.... ακούγεται με τόσο "νόημα" αυτή η θεωρία, αλλά είναι λανθασμένη από τις περισσότερες πλευρές. Πρώτα απ'όλα οι ναοί που χτίζονται σήμερα, χτίζονται από ανθρώπους που γενικά δεν έχουν ιδέα για την ενεργειακότητα του τόπου που διαλέγουν.

Έπειτα αυτοί που έχουν κάποια ιδέα νομίζουν (χωρίς να ξέρουν καλά το γιατί) ότι επειδή ένας τόπος ήταν "δύναμης" το 800 π.Χ. συνεχίζει να είναι δύναμης και τώρα. Πράγμα αμφίβολο.

 

Δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σου, και προφανώς δεν κατάλαβες πού το πάω.

Αναγνωρίζεις και εσύ ότι υπάρχουν κάποιοι τόποι με ''ενεργειακότητα'', στους οποίους κάποιοι, κάποτε έφτιαξαν ένα ναό.

Δεν υπονοώ ότι κάθε ενεργειακός τόπος έχει και από ένα Ναό, όπως επίσης δεν υπονοώ ότι κάθε Ναός είναι χτισμένος πάνω σε ενεργειακό τόπο.

Μου αρκεί ότι αναγνωρίζεις πως υπάρχουν.

 

Έστω λοιπόν ότι εγώ καταλαβαίνω ότι ένας χώρος έχει κάποια μορφή ενέργειας, την οποία εσύ δεν γνωρίζεις. Έστω ότι φτιάχνω εκεί ένα κτήριο και το ονομάσω ''Ναό''. Σου περνάω μετά το μήνυμα, ότι η ενέργεια που νοιώθεις είναι αποτέλεσμα του Ναού, δηλαδή του Θεού που λατρεύεται εκεί, δηλαδή της Θρησκείας που έχει φτιαχτεί γύρω από τον Θεό αυτό.

 

Για να μην σε τρέχω εκεί, μου προτείνεις (αφότου σε έχω οδηγήσει εμμέσως να πάρεις τέτοια απόφαση) να σου φτιάξω έναν Ναό κοντά στον οικισμό που μένεις. Έφτιαξα λοιπόν αρχικά ένα περίπτερο δίπλα στην πηγή με το νερό και αμέσως μετά έναν ψύκτη στην πλατεία του χωριού.

 

Αρκετοί σήμερα, σε στιγμές αδυναμίας, ανατρέχουν σε κάποιο Ναό για ''να πάρουν δύναμη''. Την οποία και θεωρούν οτι θα βρουν εκεί. Κανείς όμως δεν γνωρίζει πια, ότι πηγές καθαρής τέτοιας ''δύναμης'' βρίσκονται και σε διάφορους τόπους, πέραν από τους Ναούς (όπου σου την δίνουν σε κονσέρβα).

 

Σου δίνω και ένα παράδειγμα, για να μην μιλάμε στον αέρα.

 

Ένας εξαιρετικός τέτοιος τόπος είναι ο Πρινιάς, δίπλα από την Αγία Βαρβάρα στον Νομό Ηρακλείου της Κρήτης.

Στην θέση Πατέλλα, σε έναν επιβλητικό λόφο, υπήρχε το ένα από τρία σημαντικότατα σανατόρια, τα οποία έχουν μεταξύ τους οπτική επαφή. Εκεί βρέθηκαν δύο αρχαίοι ναοί και ένα νεκροταφείο. Σημειώνω, έτσι πληροφοριακά, ότι εκεί κοντά ήταν και τα θερινά παλάτια του Μίνωα.

Σήμερα, στο σημείο αυτό υπάρχει ο Ναός του Άγιου Παντελεήμονα (γνωστός ιαματικός Άγιος του Χριστιανισμού).

Προσοχή! Δεν υπονοώ και δεν υποστηρίζω ότι όποιος πάει εκεί θεραπεύεται από αρρώστιες κλπ κλπ.

Όμως την ενέργεια που περιβάλει τον χώρο, την νοιώθεις.

 

Πατέλλα και Άγιος Παντελεήμονας.

Link to comment
Share on other sites

Με τι θα αντικατασταθούν τα σύμβολα!

 

Διάβασα στο περιοδικό mystery του Απριλίου ότι οι Βρετανοί ετοιμάζονται να κατασκευάσουν άγαλμα δράκου για "προστατευτικούς" σκοπούς.

 

 

waking-the-dragon-312489293.jpg

 

Και γω αναρωτιέμαι από την μια μας ενοχλούν οι εικόνες του χριστιανισμού και από την άλλη ανεβάζουμε εικόνες δράκων;

Τι μπορεί να σημαίνει αυτό;

 

http://www.walesonline.co.uk/news/wales-news/2010/03/01/welsh-dragon-statue-could-take-on-angel-of-the-north-91466-25938414/

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Και γω αναρωτιέμαι από την μια μας ενοχλούν οι εικόνες του χριστιανισμού και από την άλλη ανεβάζουμε εικόνες δράκων;

Τι μπορεί να σημαίνει αυτό;

 

 

Σημαίνει ότι θα βγάλουν πολύ χρήμα....

(Ειδικά σε εποχές κρίσης)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...