Jump to content

ΝΑ ΑΠΟΚΑΘΗΛΩΘΟΥΝ ΤΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΑΠΟ ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΤΙΡΙΑ;


Ingmar
 Share

* Συμφωνείτε να αποκαθηλωθούν τα θρησκευτικά σύμβολα από Δημόσια Κτίρια;  

18 members have voted

  1. 1. ?? ????????????? ?? ??????????? ??????? ??? ??????? ??????-?????????;

    • ???, ??????? ?? ?? ???????!
    • ???, ??? ??????? ?? ?? ???????!
    • ????????. ??? ?? ?????????...
    • ??? ????/ ??? ??????.
      0


Recommended Posts

θα κόβουν εισητήριο για το έκθεμα;

 

Τον σύνδεσμο που έδωσες δεν τον διάβασες;

 

 

He said: “There is no doubt that this project will strengthen and further develop the tourism and heritage available to visitors in this part of north-east Wales.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

θα κόβουν εισητήριο για το έκθεμα;

 

Εσυ τι λες; Αφου η κολονα του δρακου θα εχει μεσα και μουσειο και εστιατοριο...

Link to comment
Share on other sites

Η παρουσία στα μαθήματα δεν προϋποθέτει τη θρησκευτική πίστη και η δημόσια παιδεία πρέπει να καλλιεργεί στους μαθητές την κριτική σκέψη[/b]», ενώ σε άλλο σημείο τονίζει ότι «το κράτος είναι υποχρεωμένο να απέχει από την επιβολή, έστω και εμμέσως, θρησκευτικών πεποιθήσεων στους τόπους εκείνους όπου υπάρχουν πρόσωπα εξαρτημένα από το ίδιο ή είναι εκτεθειμένα στην εξουσία του».

 

Το λέει η Ευρώπη με βάση πώς λειτουργούν τα πράγματα στην Ευρώπη.. Εδώ :censored2: αυξάνεται η κριτική σκέψη. Αν ήταν να αυξηθεί η κριτική σκέψη ας ήταν και αντικειμενικά τα βιβλία. ΄Στο Δημοτικό στο μάθημα της Ιστορίας δείχνει το Δωδεκάθεο ως μία σεβαστή θρησκεία και στα Θρησκευτικά ως Ειδωλολατρεία.

 

 

<<Τώρα που έχουμε πλέον τα ιδανικά σχολεία σ όλη τη χώρα!>>

Τα πιλοτικά..;(δεν υπάρχει emoticon να κάνω την ανάλογη κίνηση :P) Άσε τι νεύρα έχω αυτή την περίοδο με αυτή την ιδέα, αλλά θα βγούμε εκτός θέματος...

 

 

 

 

 

 

Όσον αφορά την αποκαθήλωση... Ή τα βγάζουν εντελώς ή τα αφήνουν ως έχουν. Βασικά και που υπάρχουν είναι σαν να μην υπάρχουν. Ποιος δίνει σημασία πια; Θα συμφωνήσω με τον Artzuna, ας κοιτάξουμε να λύσουμε όλα τα άλλα και αυτό είναι το τελευταίο. Τη βρίσκω τόσο κουραστική αυτή τη "διαμάχη" θρησκειών πλέον...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βάζουν εικόνες στα σχολεία;

Το "Emotional engagement" ειναι θεμελιώδης κανόνας του Marketing-Ψυχολογίας και όλων των Θρησκειών.

Διαμορφωνεις συναισθηματικά εξαρτημένους πιστούς από την παιδική τους ηλικία. Μια διαφήμιση λίγων δευτερολέπτων αρκεί για να χαραχθεί μέρες στην μνήμη μας. Η χρόνια επανάληψη της εικόνας σε συνδυαμό με το νηπιοβαπτισμό, τη παρακολούθηση Θρησκευτικών μαθημάτων, το κατηχητικό, σας φαίνονται λεπτομέρειες;

ΕΜΕΝΑ πάντως ΟΧΙ. Κανονικότατη προπαγάνδα είναι.

Όλες οι Θρησκείες έχουν να μας διδάξουν αξίες και αρχές που θα μας φανούν χρήσιμες στη πορεία της ζωής μας αλλά εδώ μιλάμε για προσηλυτισμό που μόνο την υγιή κριτική σκέψη δεν προάγει.

 

Στο πανεπιστήμιο στην Αγγλία έχουμε τουλάχιστον 5 διαφορετικά θρησκευτικά γκρουπάκια, ανάμεσα τους και παγανιστές και δεν τρέχει τίποτα. Στην Ελλάδα έτσι και πεις ότι είσαι παγανιστής νομίζουν ότι ήρθε ο Χάνιμπαλ Λέκτερ!!! Άγνοια, καφρίλα ή χαζομάρα; Πες το πλύση εγκεφάλου από το νηπιαγωγείο και είσαι μέσα. Στη πατρίδα αποκαλύπτεις τις θρησκευτικές σου πεποιθήσεις σε φίλους ή γνωστούς και είναι λες και ακούν ότι σκότωσες άνθρωπο. Στην Αγγλία νοιώθεις την ελευθερία του λόγου και την πολυτέλεια να μιλάς για τα πιστεύω σου χωρίς ν' αντιμετωπίζεις τον χλευασμό των άλλων.

Για πρώτη φορά στη ζωή μου παραδέχτηκα ασυναίσθητα (μέσα από χαλαρή κουβέντα που είχαμε μέσα στην τάξη σχετικά με την αρχαία Ελλάδα και τα ονόματα των Θεών) στο ό,τι πιστεύω στην αρχαία ελληνική θρησκεία και πήρα αγάπη και σεβασμό απ' όλους τους συμφοιτητές. Είπα την αλήθεια μου και εισέπραξα σεβασμό. Μεγάλη υπόθεση. Νοιώθεις ένα κομμάτι της ψυχή σου να φτερουγίζει ΕΛΕΥΘΕΡΟ! Μακάρι να μπορούσα να ζήσω το ίδιο συναίσθημα αποδοχής και στην πατρίδα μου!

Edited by Egotronic
Link to comment
Share on other sites

Σκέψου και το εξής, καλή μου Silverwolf, τα μέρη όπου χτίζονται οι Ναοί δεν είναι καθόλου, μα καθόλου τυχαία. Συνήθως δε, χτίζονται πάνω από άλλους Ναούς, που και αυτοί φυσικά δεν ήταν εκεί κατά τύχη.

Μου θυμίζουν τα ξενοδοχεία ''spa'', στην Αιδηψό, που τα βλέπεις και λες ''γιατί τα έχτισαν εκεί;;'' Και γιατί γκρεμίζουν ένα ξενοδοχείο και φτιάχνουν πάνω του ένα άλλο; Δεν έχει χώρο παραδίπλα;

 

Ποτέ δεν είναι τυχαίοι οι τόποι λατρείας... εαν δεν είναι θέμα ενεργειακής δύναμης, είναι θεμα πολιτικής/κοινωνικής δύναμης. :turned:

 

Όσο για την ερώτηση:

Ποιός ξέρει....Αν δεν υπήρχε ο Ναός, θα ένοιωθε κάποιος το ίδιο εκεί;

 

Προσωπικά πιστεύω ότι η ενέργεια του τόπου είναι ουδέτερη, χωρίς θρησκευτική ταυτότητα, οπότε ναι, αυτοί που μπορούν και νοιώθουν την ενέργεια του τόπου θα ένοιωθαν το ίδιο. Υπάρχει όμως και η αίσθηση ενέργειας που προέρχεται από καθαρά από την πίστη στην θρησκευτική εμπειρία. Αυτή είναι συνδεδεμένη με την ύπαρξη του ναού και με την πίστη του ανθρώπου που την νοιώθει.

 

Το θέμα που άνοιξες όμως είναι ενδιαφέρον και μεγάλο... ίσως θα έπρεπε να το συνεχίσουμε σε δικό του "thread";

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

αν κατέβει η κορνίζα, πάρα πολύ γρήγορα θα σταματούν και τα υπόλοιπα. Είναι αλληλένδετα αυτά. Όσο όμως η κορνίζα είναι πάνω, μην περιμένεις να κοπούν τα υπόλοιπα.

Δεν νομίζω εκεί είναι που θα λυσσάξουν!!

Θα απαιτουν να ξαναμπουν κ.τ.λ :ermm:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βάζουν εικόνες στα σχολεία;

Το "Emotional engagement" ειναι θεμελιώδης κανόνας του Marketing-Ψυχολογίας και όλων των Θρησκειών.

Διαμορφωνεις συναισθηματικά εξαρτημένους πιστούς από την παιδική τους ηλικία. Μια διαφήμιση λίγων δευτερολέπτων αρκεί για να χαραχθεί μέρες στην μνήμη μας. Η χρόνια επανάληψη της εικόνας σε συνδυαμό με το νηπιοβαπτισμό, τη παρακολούθηση Θρησκευτικών μαθημάτων, το κατηχητικό, σας φαίνονται λεπτομέρειες;

ΕΜΕΝΑ πάντως ΟΧΙ. Κανονικότατη προπαγάνδα είναι.

Όλες οι Θρησκείες έχουν να μας διδάξουν αξίες και αρχές που θα μας φανούν χρήσιμες στη πορεία της ζωής μας αλλά εδώ μιλάμε για προσηλυτισμό που μόνο την υγιή κριτική σκέψη δεν προάγει.

 

Στο πανεπιστήμιο στην Αγγλία έχουμε τουλάχιστον 5 διαφορετικά θρησκευτικά γκρουπάκια, ανάμεσα τους και παγανιστές και δεν τρέχει τίποτα. Στην Ελλάδα έτσι και πεις ότι είσαι παγανιστής νομίζουν ότι ήρθε ο Χάνιμπαλ Λέκτερ!!! Άγνοια, καφρίλα ή χαζομάρα; Πες το πλύση εγκεφάλου από το νηπιαγωγείο και είσαι μέσα. Στη πατρίδα αποκαλύπτεις τις θρησκευτικές σου πεποιθήσεις σε φίλους ή γνωστούς και είναι λες και ακούν ότι σκότωσες άνθρωπο. Στην Αγγλία νοιώθεις την ελευθερία του λόγου και την πολυτέλεια να μιλάς για τα πιστεύω σου χωρίς ν' αντιμετωπίζεις τον χλευασμό των άλλων.

Για πρώτη φορά στη ζωή μου παραδέχτηκα ασυναίσθητα (μέσα από χαλαρή κουβέντα που είχαμε μέσα στην τάξη σχετικά με την αρχαία Ελλάδα και τα ονόματα των Θεών) στο ό,τι πιστεύω στην αρχαία ελληνική θρησκεία και πήρα αγάπη και σεβασμό απ' όλους τους συμφοιτητές. Είπα την αλήθεια μου και εισέπραξα σεβασμό. Μεγάλη υπόθεση. Νοιώθεις ένα κομμάτι της ψυχή σου να φτερουγίζει ΕΛΕΥΘΕΡΟ! Μακάρι να μπορούσα να ζήσω το ίδιο συναίσθημα αποδοχής και στην πατρίδα μου!

 

Καλά όσο γι΄αυτό πέφτει χλευασμός και έπειτα συσχετισμός:wacko: παγανιστής-ασχολείται με τη μαγεία-σατανιστής!! ΕΛΕΟΣ!!!

Δυστυχώς οι λειτουργοί-εξουσίες των θρησκειών χαλουνε ότι όμορφο και ουσιώδες προσφέρει η κάθε θρησκεία!!

Γι΄αυτό και πλέον δε δίνω σημασία γιατί εχω βαρεθει τα πάντα να θεωρούνται σατανιστικά,ακόμα και το θέμα της αποκαθηλώσεως θεωρείται έργο και κυριαρχεία του Σατανά!! :wacko:

Καλά ίσως στην Αγγλία να΄ναι καλύτερα τα πράγματα αλλά μη νομίζεις ότι δεν υποβόσκουν τετοιές σκέψεις κ εκει.

Link to comment
Share on other sites

Η σημαία των Ουαλών απεικονίζει ένα κόκκινο δράκο άρα καμμία εντύπωση δεν μου κάνει που θα βάλουν άγαλμα δράκου. Οι Ουαλοί είναι πολύ περήφανοι για τον δράκο τους και η απεικόνισή του είναι κάτι συνηθισμένο.

 

Τα θρησκευτικά σύμβολα κάποια στιγμή σύντομα θα φύγουν από τις αίθουσες των σχολείων και τα δημόσια κτίρια, όλα αυτό δείχνουν. Όπως έγινε με τις ταυτότητες θα γίνει και με τις εικόνες. Στην ευρώπη με την απαγόρευση της μπούρκας κάτι τέτοιο δεν έγινε? Το γιατί κάποιοι ενοχλούνται τόσο πολύ και νιώθουν μειονεκτικά δεν το καταλαβαίνω καθόλου. Τι να πουν τότε παγανιστές και μάγοι που η θρησκεία τους είναι η αρχαιότερη όλων και δεν αναγνωρίζεται ως θρησκεία?

 

Αυτό με την προσευχή που επιβάλλεται στα σχολεία με προβληματίζει πιό πολύ παρά ένα σύμβολο που μπορείς να το αγνοήσεις. Πάντως ένα περιβάλλον απελευθερωμένο από σύμβολα είναι πιό γαλήνιο, πιο ουδέτερο. Στα σπίτια του ας βάλει ο καθένας όσες εικόνες θέλει σε δημόσια κτίρια δεν εξυπηρετούν κανένα σκοπό, ίσα ίσα προξενούν αντιδράσεις και δυσάρεστους συνειρμούς σε κάποιους.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα πω πως συγκλίνω με Artzuna και Sabrina...

 

Όταν εκ-"παιδεύεις" νεανικά μυαλά , αρκεί να τους δώσεις τα εχέγγυα να κάνουν ικανή κριτική και δημιουργία σκέψης με τρόπο τέτοιο που να δημιουργούν δική τους προσωπικότητα. Αν αυτό γίνει ακόμα και αν οι κορνίζες μετατραπούν σε tabloid με φωτισμό "xenon" , κανείς δεν θα τους δίνει σημασία.

 

Το σκεπτικό είναι να δημιουργήσεις ικανούς άνθρωπους και προσωπικότητες. Αυτό δεν γίνεται με κατάργηση συμβόλων , εικόνων , διαδικασιών... γίνεται με σωστή παιδεία. Οπότε όπως ειπώθηκε... ας φτιάξουν ΠΑΙΔΕΙΑ σε υποδομές και ανθρώπους-δασκάλους-καθηγητές και μετά οι "κατηχήσεις" όποιου είδους θα πέφτουν απο μόνες τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλά όσο γι΄αυτό πέφτει χλευασμός και έπειτα συσχετισμός:wacko: παγανιστής-ασχολείται με τη μαγεία-σατανιστής!! ΕΛΕΟΣ!!!

Δυστυχώς οι λειτουργοί-εξουσίες των θρησκειών χαλουνε ότι όμορφο και ουσιώδες προσφέρει η κάθε θρησκεία!!

Γι΄αυτό και πλέον δε δίνω σημασία γιατί εχω βαρεθει τα πάντα να θεωρούνται σατανιστικά,ακόμα και το θέμα της αποκαθηλώσεως θεωρείται έργο και κυριαρχεία του Σατανά!! :wacko:

Καλά ίσως στην Αγγλία να΄ναι καλύτερα τα πράγματα αλλά μη νομίζεις ότι δεν υποβόσκουν τετοιές σκέψεις κ εκει.

 

 

 

Γιατί είμαι εδώ καλή μου Μάτζικα Ντε Σπελ; Για να σε γλιτώνω από κάτι τέτοιους!

 

Ώστε έτσι λοιπόν...

 

Παγανιστής-ασχολείται με τη μαγεία-σατανιστής; Έργο του Σατανά, ε; Έτσι λένε; Τώωωωρα θα δεις τι θα πάθουν....

 

ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΓΙΑΧΒΕ ΚΑΙ ΣΑΤΑΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ... ΙΔΙΟ ΠΡΟΣΩΠΟ!!!

 

Εν αρχή ην ο Σουμέριος θεός Ένκι (Εν-κι = Άρχοντας της Γης)

 

Ένκι ---> Εα ----> Ιαχ -----> Γιαχβέ

 

Στο βιβλίο του Ιώβ ο Σατανάς (Ελ Σαντάι/Εβραϊκό ---> Αλ Σαϊτάν/Αραβικό ---> Σατανάς = Παντοδύναμος) αυτοαποκαλείται Άρχοντας της Γης, άρα:

 

Σατανάς ---> Άρχοντας της Γης ---> Ένκι ---> Εα ----> Ιαχ -----> Γιαχβέ

 

Αυτός είναι ο παντοδύναμος (Ελ Σαντάι) θεός των Εβραίων και των παπάδων = ειδωλολάτρες + σατανιστές...

 

CHECK MATE - The witch wins! Χι χι χι χι χι!whistling.gifsmile.gif

 

Ελπίζω να σε βοήθησα...

Edited by Grey
Link to comment
Share on other sites

Τι να πουν τότε παγανιστές και μάγοι που η θρησκεία τους είναι η αρχαιότερη όλων και δεν αναγνωρίζεται ως θρησκεία?

 

 

 

Αν πάνε και το ζητήσουν θα αναγνωριστούν. Αν πχ αποφασίσουμε να μετατρέψουμε το φόρουμ σε ένωση μάγων και πάει η Νεφέλη και κάνει μια αίτηση με δικηγόρο, αυτό ήταν, αναγνωριστήκαμε και ως ένωση και ως θρησκεία και κανείς δεν μπορεί να μας σταματήσει. whistling.gif

 

Είδες τι εύκολο που είναι Dalia μου;yes.gif

Edited by Grey
Link to comment
Share on other sites

Γιατί είμαι εδώ καλή μου Μάτζικα Ντε Σπελ; Για να σε γλιτώνω από κάτι τέτοιους!

 

Ώστε έτσι λοιπόν...

 

Παγανιστής-ασχολείται με τη μαγεία-σατανιστής; Έργο του Σατανά, ε; Έτσι λένε; Τώωωωρα θα δεις τι θα πάθουν....

 

ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΓΙΑΧΒΕ ΚΑΙ ΣΑΤΑΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ... ΙΔΙΟ ΠΡΟΣΩΠΟ!!!

 

Εν αρχή ην ο Σουμέριος θεός Ένκι (Εν-κι = Άρχοντας της Γης)

 

Ένκι ---> Εα ----> Ιαχ -----> Γιαχβέ

 

Στο βιβλίο του Ιώβ ο Σατανάς (Ελ Σαντάι/Εβραϊκό ---> Αλ Σαϊτάν/Αραβικό ---> Σατανάς = Παντοδύναμος) αυτοαποκαλείται Άρχοντας της Γης, άρα:

 

Σατανάς ---> Άρχοντας της Γης ---> Ένκι ---> Εα ----> Ιαχ -----> Γιαχβέ

 

Αυτός είναι ο παντοδύναμος (Ελ Σαντάι) θεός των Εβραίων και των παπάδων = ειδωλολάτρες + σατανιστές...

 

CHECK MATE - The witch wins! Χι χι χι χι χι!whistling.gifsmile.gif

 

Ελπίζω να σε βοήθησα...

:) Και μου αρέσει να φανταστείς η γλωσσολογία,αλλά αυτό που έγραψες δεν το είχα συλλάβει!!! ;)

 

Απλά έλεγα ότι με την εβραική έννοια της λέξεως-> αντίπαλος,βγαίνουν τα πάντα Σατανιστικά ως αντίπαλοι!!

 

μμ!! Σκέψη,

 

Το ίδιο πρόσωπο ή εξισωσή τους;

 

Αρχοντας του φωτός =/ αρχοντας του σκότους-> άρα αρμονία;

 

Οπότε σαν ένα;

Πίστη στον ένα άρα συνακόλο πίστη και στον άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Αν πάνε και το ζητήσουν θα αναγνωριστούν. Αν πχ αποφασίσουμε να μετατρέψουμε το φόρουμ σε ένωση μάγων και πάει η Νεφέλη και κάνει μια αίτηση με δικηγόρο, αυτό ήταν, αναγνωριστήκαμε και ως ένωση και ως θρησκεία και κανείς δεν μπορεί να μας σταματήσει. whistling.gif

 

Είδες τι εύκολο που είναι Dalia μου;yes.gif

Θεωρητικά εύκολο, πρακτικά δύσκολο.

Ασε έτσι όπως μου φαίνεται θα ενωθούν όλοι για να μας σταματήσουν και αντί να πάμε για μαλλί θα βγούμε κουρεμένοι!!

Και να σου πω και κάτι καλύτερα είμαστε έτσι, τα πράγματα είναι πιο καθαρά τώρα, αν γίνει αυτό που λες αργά ή γρήγορα θα φθαρούμε και μεις και θα μπούμε σε καλούπια.

Link to comment
Share on other sites

:) Και μου αρέσει να φανταστείς η γλωσσολογία,αλλά αυτό που έγραψες δεν το είχα συλλάβει!!! ;)

 

 

 

Άμα λέω εγώ ότι βρήκα άτομο που με καταλαβαίνει, ξέεερω τι λέω... ;) yes.gif

 

 

 

Απλά έλεγα ότι με την εβραική έννοια της λέξεως-> αντίπαλος,βγαίνουν τα πάντα Σατανιστικά ως αντίπαλοι!!

 

 

 

Στο 'χω πει ή όχι ακόμα; ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ!!!

 

Ο αντίπαλος είναι καλό πράγμα. Αν συμφωνήσουμε οι πάντες σε όλα ΤΗ ΒΑΨΑΜΕ. Παγκόσμια δικτατορία, mind control κλπ... αυτά που σχεδιάζουν οι σιωνιστές.

 

 

μμ!! Σκέψη,

 

Το ίδιο πρόσωπο ή εξισωσή τους;

 

Αρχοντας του φωτός =/ αρχοντας του σκότους-> άρα αρμονία;

 

Οπότε σαν ένα;

Πίστη στον ένα άρα συνακόλο πίστη και στον άλλο;

 

 

Λάθος σκέψη! Είναι το ίδιο πρόσωπο και όχι εξίσωση. Σε ΑΥΤΗ την ιστορία ΔΕΝ υπάρχει άρχοντας του φωτός, μόνο του σκότους. Κατ' επέκταση δεν υπάρχει αρμονία, μόνο μεσαίωνας, σκοταδισμός, καταστροφή της γνώσης, στραγγαλισμός της επιστήμης και της λογικής, τρομοκρατία και αστυνόμευση της σκέψης, βία, βανδαλισμοί σκοτωμοί κλπ.

Edited by Grey
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...