Jump to content

Επιστήμη & Θεός -ή- Επιστήμη vs Θεός;


Recommended Posts

«Η σκάλα της προόδου της επιστήμης είναι η σκάλα του Ιακώβ:

ολοκληρώνεται ακριβώς στα πόδια του Θεού»

Αλμπερτ Άινσταιν

 

...Σχόλια;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ένα τεράστιο θέμα. Έχει πολλές πτυχές, από το τι ορίζουμε ως Επιστήμη μέχρι την οικονομία που στηρίζει την Επιστήμη και την οικονομία που η Επιστήμη στηρίζει.

 

Στόχος των επιστημών είναι η ανακάλυψη. Άρα ο "Θεός" ή όπως αλλιώς το εννοούμε, είναι η αιτία που μας έδωσε το κίνητρο για ανακάλυψη. Από αυτήν την άποψη, είναι "Επιστήμη & Θεός".

 

Από την άλλη, ο άνθρωπος είναι άπληστος. Δεν θα του αρκέσει το ότι ανακάλυψε κάτι. Αυτό το κάτι, θα το συνδυάσει με κάτι άλλο που θα χρησιμεύσει για να φτιάξει μια προσομείωση της αντίστοιχης δημιουργίας του "Θεού" και, μετέπειτα, να το πάει κι ένα βήμα πιο πάνω. Ο άνθρωπος, εκτός από άπληστος είναι και ανεύθυνος. Δε γνωρίζει τι πραγματικά συμβαίνει γύρω από αυτήν την ανακάλυψη (με τι άλλο συνδέεται -έξω της ανακάλυψης) και, παρόλα αυτά, συνεχίζει να το εφαρμόζει δίχως να έχει γνώση των συνεπειών. Αυτό είναι "Επιστήμη vs Θεός". Ο άνθρωπος έχει την τάση να μιμείται ανώτερα όντα, να το παίζει "Θεός", αλλά αν είχε αυτή την ιδιότητα δε θα ήταν "άνθρωπος" (και δεν εννοώ τίποτα θρησκευτικό, απλά ο άνθρωπος δε δημιούργησε ότι υπάρχει γύρω του και μέσα του).

 

Ένα άλλο θέμα είναι πως πολύ μεγάλα κεφάλαια της οικονομίας επενδύουν για ποικίλους λόγους στην έρευνα και -γενικότερα- την επιστήμη. Το να προσπαθείς να εξαγοράσεις τη γνώση είναι....μισές δουλειές θα έλεγα^_^. Όμως, όσοι εργάζονται λόγω αυτής της χρηματοδότησης, δηλαδή όσοι πραγματοποιούν την έρευνα για ανακάλυψη φτάνουν ένα βήμα πιο κοντά στη λύση του Άγνωστου, της δημιουργίας του "Θεού". Από εκεί η πληροφορία περνάει στο λαό και ο λαός ανοίγει δρόμους φωτεινούς στα τόσα άγνωστα που μας περιβάλλουν. Κι αυτό μπορεί να είναι πολύ καλό. Έχει περάσει ο καιρός που τη γνώση και τις πληροφορίες τις κατείχαν οι λίγοι. Αλλά μπορεί να είναι και κακό. Ο καθένας έχει άποψη για πράγματα που δεν κατέχει. Παράδειγμα: σου λένε πως το τάδε φάρμακο έχει κάνει τις καλύτερες πωλήσεις στην ιστορία των φαρμάκων αυτής της κατηγορίας....δε σου λένε πώς κατάφερε να βγει το φάρμακο στην αγορά. Μπορεί να έχει βγει με απόκρυψη κλινικών δεδομένων. Εσύ εξυμνείς την επιστήμη και, δυστυχώς, ξεχνάς το "Θεό". Κι αυτό γίνεται διαμάχη μέσα σου "Επιστήμη vs Θεός". Μια διαμάχη που δεν έχει λογική. Μερικές φορές, ακολουθείς το πνεύμα αρκετών επιστημόνων και ρίχνεσαι στη θεωρητική διαμάχη "επιστήμη ή θεός";

 

Η σκάλα που λέει ο Αϊνστάιν έχει μία έννοια: όταν ολοκληρωθούν όλες οι ανακαλύψεις και ο άνθρωπος λύσει το μυστήριο της ζωής, τότε θα έχει συλλάβει το "Θεό", θα έχει φτάσει ως τον πυρήνα της λειτουργίας της ζωής.

Το πως το μεταφράζουμε εμείς έχει δύο δρόμους: πάμε να νικήσουμε και να καταρίψουμε (;) το "Θεό";

ή πάμε να γνωρίσουμε το "Θεό";

 

Φαντάζομαι -χωρίς κόπο- ότι όλοι αυτοί οι επιχειρηματίες της Επιστήμης είναι στο " Επιστήμη vs Θεός" γιατί όταν θα έχουν ανακαλύψει ένα τμήμα του πως λειτουργούν τα πράγματα, θα πωλήσουν προϊόντα (φάρμακα, διαγνωστικά, συσκευές, κτλ) και θα τους δώσουν μια μικρή περιοχή κυριαρχίας των οικονομικών (αφού όλα αυτά λειτουργούν με πατέντες). Βέβαια, υπάρχουν και οι υπόλοιποι...και όλοι εμείς.:ermm:

Link to comment
Share on other sites

«Η σκάλα της προόδου της επιστήμης είναι η σκάλα του Ιακώβ:

ολοκληρώνεται ακριβώς στα πόδια του Θεού»

Αλμπερτ Άινσταιν

 

...Σχόλια;

 

Νομίζω ότι για να αναλυθεί αυτό το απόφθεγμα πρέπει να λάβουμε υπόψην μας τι έβλεπε ο Άινσταιν ως "θεο". Η εικόνα του Αινσταίν για το θείο ήτανε πανθεϊστική, οπότε είναι απόλυτα λογικό να θεωρεί ότι η πρόοδος της επιστήμης είναι ο δρόμος για να "φτάσεις" στον θεό.

Ο απώτερος σκοπός της επιστήμης είναι η γνώση, η κατανόηση. Όταν το "θείο" είναι όλο το σύμπαν γύρω σου κάθε πρόοδος της επιστήμης είναι ένα σκαλοπάτι που σε φέρνει πιο κοντά στον θεό.

Link to comment
Share on other sites

αυτό μου θυμίζει το ρητό "ο θεός γεωμετρεί" και άρα οι επιστήμονες γεωμέτρεις με την επιστήμη τους πλησιάζουν τον θεό.

 

αχ βρε Πυθαγόρα....

Link to comment
Share on other sites

Σαν εκκολαπτομενος επιστημονας και εκπροσωπος του "ειδους" μου, εχω να πω πως, αν πολλοι απο εμας "δεν δεχονται το Θειο" ειναι οχι τοσο λογω επιστημονικων αντιληψεων, αλλα επειδη οι εκπροσωποι της "Αλλης πλευρας" συνηθιζαν να δικαζουν και να καινε ανθρωπους σαν εμας ως αιρετικους. Ακομα και σημερα οι δογματικες θρησκειες συνεχως υπονομευουν την επιστημονικη ερευνα, χαρακτηριζοντας την "βλασφημη". Η αποστροφη που δειχνουν προς τις θρησκευτικες αρχες λοιπον ειναι δικαιολογημενη.

Ναι η επιστημη ερχεται συνεχως σε κοντρα με διαφορες θρησκειες - τι διαφορες δηλαδη, με μια συγκεκριμενη - αλλα οχι με το Θεο. Οταν ο Γαλιλαιος ειπε οτι "κι ομως γυριζει" δεν εκανε πολεμο στο θεο. Ασχετο αν το ειδαν αλλιως.

 

Εγω νομιζω οτι θα επρεπε αυτα τα δυο να αλληλοσυμπληρωνονται. Ο σκοπος της επιστημης ειναι να μθαει το "τι" εγινε και "πως".

Ο σκοπος της θρησκευτικοτητας και της φιλοσοφιας - δηλαδη των εκδηλωσεων της αναγκης του ανθρωπου για πιστη στο υπερβατικο - ειναι το "γιατι". Μονο οταν και τα δυο ειναι ισορροπημενα μπορει να υπαρξει ολοκληρωση.

 

Και, ας γινει κατι ξεκαθαρο. Ο Θεος να μην ταυτιζεται με την θρησκεια. Τις θρησκειες τις εφτιαξαν ανθρωποι. Για να μεινω στο παραδειγμα μου, δεν ειπε ο Θεος οτι "η γη ειναι το κνετρο των παντων" και οποιος πει κατι αλλο να καιγεται.

Link to comment
Share on other sites

Σαν εκκολαπτομενος επιστημονας και εκπροσωπος του "ειδους" μου, εχω να πω πως, αν πολλοι απο εμας "δεν δεχονται το Θειο" ειναι οχι τοσο λογω επιστημονικων αντιληψεων, αλλα επειδη οι εκπροσωποι της "Αλλης πλευρας" συνηθιζαν να δικαζουν και να καινε ανθρωπους σαν εμας ως αιρετικους. Ακομα και σημερα οι δογματικες θρησκειες συνεχως υπονομευουν την επιστημονικη ερευνα, χαρακτηριζοντας την "βλασφημη". Η αποστροφη που δειχνουν προς τις θρησκευτικες αρχες λοιπον ειναι δικαιολογημενη.

Ναι η επιστημη ερχεται συνεχως σε κοντρα με διαφορες θρησκειες - τι διαφορες δηλαδη, με μια συγκεκριμενη - αλλα οχι με το Θεο. Οταν ο Γαλιλαιος ειπε οτι "κι ομως γυριζει" δεν εκανε πολεμο στο θεο. Ασχετο αν το ειδαν αλλιως.

 

Εγω νομιζω οτι θα επρεπε αυτα τα δυο να αλληλοσυμπληρωνονται. Ο σκοπος της επιστημης ειναι να μθαει το "τι" εγινε και "πως".

Ο σκοπος της θρησκευτικοτητας και της φιλοσοφιας - δηλαδη των εκδηλωσεων της αναγκης του ανθρωπου για πιστη στο υπερβατικο - ειναι το "γιατι". Μονο οταν και τα δυο ειναι ισορροπημενα μπορει να υπαρξει ολοκληρωση.

 

Και, ας γινει κατι ξεκαθαρο. Ο Θεος να μην ταυτιζεται με την θρησκεια. Τις θρησκειες τις εφτιαξαν ανθρωποι. Για να μεινω στο παραδειγμα μου, δεν ειπε ο Θεος οτι "η γη ειναι το κνετρο των παντων" και οποιος πει κατι αλλο να καιγεται.

 

irenicus777, δεν πιστεύω να έχουν μείνει τέτοια κατάλοιπα. Είμαστε πολύ μακριά από αυτή την εποχή και κανείς επιστήμονας δεν έζησε τέτοια χρόνια. Δε λέω ότι δεν έχεις δίκιο, μερικοί ίσως σκέφτονται πραγματικά έτσι, αλλά μου φαίνεται πολύ δύσκολο να βασίζεται κάποιος σε κάτι που δεν έζησε για να μην πιστέψει στο "Θεό".

 

Μιλάω κι εγώ ως εκκολαπτόμενη επιστήμονας και έχοντας γνωρίσει άτομα που ζουν σχεδόν όλη τους τη ζωή σε ένα εργαστήριο, μάλλον είναι μια προσωπική μάχη. Το αν θα πιστέψεις στο "Θεό" και στην Επιστήμη μαζί είναι υποκειμενικό. Δεν έγκειται σε παλαιότερα γεγονότα. Π.χ. κάποιος μπορεί να δει ότι το τάδε υλικό έχει αυτή την ιδιότητα κ να σκεφτεί "πω, αποκλείεται να μην υπάρχει ένα Θεός πίσω από αυτά" κι ένας άλλος να πει "για δες τι φτιάξαμε εμείς οι άνθρωποι με αυτά που μας έδωσε η φύση!". Τοποθετούν τον εαυτό τους ένα βήμα πάνω από το Θεό. Προσηλώνεσαι (όχι εσύ^_^) τόσο πολύ στο τι μπορείς να καταφέρεις που νομίζεις ότι η οικουμένη περιστρέφεται γύρω από αυτό το ενδιαφέρον πράγμα που μελετάς εσύ. Χάνεις το μέτρο.

 

Συμφωνώ με την ισορροπία. Είναι απαραίτητη. Αλλά προσπαθώντας να πετύχουμε το "πως" και το "τι", ο στόχος για μερικούς γίνεται το "γιατί", το "γιατί όχι" και το "γιατί όχι εγώ". Ανθρωποκεντρισμός.

 

Έχεις παρατηρήσει κάτι παρόμοιο κι εσύ με ανθρώπους του χώρου;

Edited by Saginie
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί μου εκκολαπτόμενοι επιστήμονες, συγνώμη που θα σας απογοητεύσω, αλλά η Επιστήμη είναι κάτι δυσεύρετο στην εποχή μας και είμαι κατά 99% σίγουρος ότι δεν την έχετε συναντήσει.

Αυτή την στιγμή μιλάτε και μιλάμε για δύο πράγματα (Θεό και Επιστήμη) που δεν γνωρίζουμε και δεν έχουμε βιώσει.

 

Απλά κουβέντα να γίνεται δηλαδή.

Σεβαστές όλες οι απόψεις, αλλά να ξέρετε ότι είναι θεωρητικές.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί μου εκκολαπτόμενοι επιστήμονες, συγνώμη που θα σας απογοητεύσω, αλλά η Επιστήμη είναι κάτι δυσεύρετο στην εποχή μας και είμαι κατά 99% σίγουρος ότι δεν την έχετε συναντήσει.

Αυτή την στιγμή μιλάτε και μιλάμε για δύο πράγματα (Θεό και Επιστήμη) που δεν γνωρίζουμε και δεν έχουμε βιώσει.

 

Απλά κουβέντα να γίνεται δηλαδή.

Σεβαστές όλες οι απόψεις, αλλά να ξέρετε ότι είναι θεωρητικές.

 

Τι εννοείς Αρχάγγελε;

Link to comment
Share on other sites

Θα βγω εντελώς εκτός θέματος μέχρι να σου εξηγήσω.

Θέλεις να τα πούμε σε ΠΜ; Ή αλλιώς να ανοίξουμε ένα καινούριο νήμα.

Επειδή κι εμένα μ' ενδιαφέρει, δεν ανοίγετε καλύτερα νέο νήμα;

Link to comment
Share on other sites

βασικά το επιστητό που μελετά η επιστήμη είναι υλικό δλδ έχει μάζα, μήκος, όγκο.

Αυτό και μόνο την περιορίζει.

 

Η δε ψυχολογία αντιμετωπίζει τις συμπεριφορές του ανθρώπου και δεν ασχολείται με την ψυχή όπως λέει το όνομα της.

Η δε ψυχιατρική ασχολείται με τις χημικές ουσίες του εγκεφάλου και την λειτουργία του και δεν ασχολειται με την ψυχή επίσης.

 

Συνοπτικά η επιστημη φτάνει μεχρι ένα όριο δεν εξετάζει το μεταφυσικό, δεν ασχολειται με την συμπεριφορά τόσων μυστικιστών από την αρχαιότητα μέχρι τώρα...

 

Δεν ξερω αν κάποια πανεπιστήμια της Αγγλίας έχουν αρχίσει να μελετάνε το θέμα μεταφυσική...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...