Jump to content

Φιλία..


Recommended Posts

Ο πραγματικός φίλος φαίνεται στις καλές ή στις κακές στιγμές;

 

(δε θυμάμαι εάν έχει ανοιχτεί παρόμοιο θέμα, έψαξα αλλά δε βρήκα κάτι..)

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει αρέσει αυτό που λέγεται σε μία διαφήμιση που παίζεται στην τηλεόραση αυτή την εποχή:

 

"Οι φίλοι είναι τα αδέρφια που επιλέγεις"

Link to comment
Share on other sites

Καμιά φορά ο "φίλος" σου βγάζει το μάτι εκεί που δε το περιμένεις. Προσοχή στο ποίος είναι πραγματικά φίλος και ποίος απλά "γνωστός"....

Link to comment
Share on other sites

Και στα 2. Οχι ομως μονο στα δυσκολα, γιατι υπαρχουν και εχω γνωρισει "φιλους" που κατα καποιο τροπο "ελκονται" απο την στεναχωρια και την θλιψη. Και συνηθως, πιστευω πια, για να επιβεβαιωσουν μεσα απο την αποτυχια σου η την ασχημη στιγμη σου την αρνητικη εικονα που εχουμε για τον κοσμο, και να μην νιωθουν μονοι τους. Αυτα τα ατομα δεν ειναι φιλοι, σου κανουν κακο και ας μην το θελουν.

 

(Υ.Γ.: ωραιο θεμα :) )

Edited by rippersoan
Link to comment
Share on other sites

...εχω γνωρισει "φιλους" που κατα καποιο τροπο "ελκονται" απο την στεναχωρια και την θλιψη.

Aυτό ακριβώς! Μέχρι πρότινος πίστευα κι εγώ ότι ο πραγματικός φίλος φαίνεται μόνο στις δύσκολες ή στις άσχημες στιγμές σου.

Δε μπορούσα να πιστέψω ότι άνθρωπος, ο οποίος δίνει σωστότατες συμβουλές σε μια άσχημη κατάσταση, θα λάκιζε στις καλές. Όχι μόνο θα λάκιζε αλλά θα έβγαζε και απίστευτη ζήλια, με τόσο έμμεσο τρόπο ώστε να μη γίνεται κατανοητή.

 

Αυτα τα ατομα δεν ειναι φιλοι, σου κανουν κακο και ας μην το θελουν.

 

..δε θέλουν να σου κάνουν κακό; Δε θέλουν να είσαι σε συνεχή αποτυχία ώστε να ικανοποιούν το εγώ τους;

Link to comment
Share on other sites

 

..δε θέλουν να σου κάνουν κακό; Δε θέλουν να είσαι σε συνεχή αποτυχία ώστε να ικανοποιούν το εγώ τους;

 

Ειπες την "μαγικη" λεξη.."ΕΓΩ"

Η πραγματικη επικοινωνια των ανθρωπων συνανταται απαλαγμενη απο το ΕΓΩ.

Το θεμα ειναι εσυ πως επιλεγεις ασυνειδητα τους φιλους.

Οταν μπεις στην διαδικασια να κανεις παιχνιδι με το ΕΓΩ του αλλου και το δικο σου,τοτε πρεπει να εισαι προετοιμασμενος να πληγωσεις ή να πληγωθεις.Πολλες φορες αυτο το παιχνιδι διατηρει μια σχεση και μια φιλια,αλλα στο τελος κουραζει.

Το κλειδι ειναι να ξερεις τι θελεις και τι να περιμενεις απο εναν φιλο και μεχρι που ειναι τα ορια σε αυτα που μπορει να δωσει σε εσενα και σου ειναι ωφελιμα.

Τοτε θα εισαι σε θεση να μην παρεξηγεις κανεναν,και αν παρεξηγηθει ο αλλος ειναι δικο του προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο θα λάκιζε αλλά θα έβγαζε και απίστευτη ζήλια, με τόσο έμμεσο τρόπο ώστε να μη γίνεται κατανοητή.

 

Ζηλια! Και οχι ερωτικη ζηλια, ζηλια για το ποιος εισαι, ζηλια γιατι τα πηγαινεις καλα σε κατι, ζηλια γιατι εισαι χαρουμενος! Απιστευτο δηλαδη. Και οταν ο "φιλος" αυτος ειναι γενους θυληκου κιολας, το ποσο μπορει να σε εππηρεασει δεν περιγραφεται

 

 

..δε θέλουν να σου κάνουν κακό; Δε θέλουν να είσαι σε συνεχή αποτυχία ώστε να ικανοποιούν το εγώ τους;

 

Πιστευω οτι δεν το καταλαβαινουν οτι κανουν κακο, και, συνηθως, αν ψαξεις λιγο το ιστορικο τους εχουν περασει ασχημα πραγματα στην παιδικη/εφιβικη τους ηλικια, και αυτο, οπως και να το κανεις, αφηνει σημαδια. Δεν θελω να ειμαι τοσο αυστηρος...

Link to comment
Share on other sites

Φίλος επίσης είναι και αυτός που δεν θα σε κατσαδιάσει όταν κάνεις να τον δεις 2 χρόνια. Πολύ βασικό χαρακτηριστικό των φίλων.

Link to comment
Share on other sites

Φίλος επίσης είναι και αυτός που δεν θα σε κατσαδιάσει όταν κάνεις να τον δεις 2 χρόνια. Πολύ βασικό χαρακτηριστικό των φίλων.

 

Αληθές!

Link to comment
Share on other sites

ο φίλος που σε "γλύφει" και φτύνει τους εχθρούς σου, ΔΕΝ είναι πραγματικός φίλος σου (ή...εμπειρία μου, γαρ!). :pinch:

Link to comment
Share on other sites

Φιλία-λυκοφιλία(χρησιμότητας,ευχαρίστησης) βρισκεις ευκολα, αληθινή φιλία κ που ευχαριστη κ χρησιμη θα ναι αφου αληθινή πολύ δυσκολα!!!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι οι άνθρωποι έχουν ελαττώματα και κάνουν λάθη. Εγώ δεν περιμένω τίποτα από κανέναν πια.

Εγώ είμαι εδώ για όποιον με χρειάζεται (με αυτόν τον σκατοχαρακτήρα που έχω) και όποιος θέλει να μου σταθεί θα βρεθούν πάμπολλες ευκαιρίες (θετικές και αρνητικές).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...