Jump to content

Θανατος=Τελος?


Recommended Posts

δεν αναφερθηκε κανεις γιατη μαλον κανεις δεν πειστευη γιατη εαν το σκευτης σαν πολυ απλο εμενα μου φενεται και για αυτο ειναι δυσκολο να το πηστεψη κανεις αλλα μερηκεσ φορες δεν ξερεις ισος τα πιο απλα ειναι και τα πιο αληθηνα

5822[/snapback]

 

Ποιός ξέρει... το σίγουρο είναι ότι δεν ξέρουμε τίποτα... Δε σχολίασες όμως αυτό περί παράλληλων συμπάντων... & αυτό δε νομίζω να είναι τόσο απλό όσο ο παράδεισος και η κόλαση... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Κανεις δεν ξερει για αυτο δεν μηλαο με σηγουρια ποτε μα ξερω πος ο θανατος μας θα ειναι η παντησει σε ολεσ της εροτησησ

Link to comment
Share on other sites

Πάντως χαίρομαι που απ'όσο παρατήρησα δεν αναφέρθηκε κανείς στον παράδεισο ή στην κόλαση...  :063laugh:  (και ας με συγχωρέσει όποιος θιχτεί από το τελευταίο...)

5818[/snapback]

:D

Link to comment
Share on other sites

Πάντως χαίρομαι που απ'όσο παρατήρησα δεν αναφέρθηκε κανείς στον παράδεισο ή στην κόλαση...  :063laugh:  (και ας με συγχωρέσει όποιος θιχτεί από το τελευταίο...)

 

Αυτό το φόρουμ είναι υπεράνω συμβατών αντιλήψεων, τά 'χουμε πει αυτά! :lol:

 

Πάντως, δεν μπορώ να αποκλείσω αυτήν την πιθανότητα, διότι όπως είπε και ο ΗΙΜ: καμμιά φορά τα πιο απλά είναι και τα πιο αληθινά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ..

 

 

Οι περισσότεροι λένε ότι υπάρχει μετενσάρκωση το ίδιο πιστεύω και εγώ. Πιστεύω πως μετά το θάνατο μας, μας κρίνουν κάποιες ανώτερες οντότητες για όλα αυτά που κάναμε στην ζωή μας και ύστερα μας δίνουν τρεις διαφορετικές ζωές να διαλέξουμε και αφού επιλέξουμε

καποια αρχίζουν όλα από την αρχή ξεχνώντας τα πάντα .. :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια πολύ ωραία θεωρία... Δυο πράγματα όμως σηκώνουν πολλή συζήτηση εδώ...

1. Ποιά είναι αυτή η ανώτερη δυναμή, οι ανώτερες οντότητες (π.χ. οι μεγάλοι παλαιοί??? :o )? Εδώ μπορούν να πέσουν πάρα πολλοί προβληματισμοί...

2.Πως, γιατί και αν όντως ξεχνάς τα πάντα... Θυμάμαι, σα να το βλέπω τώρα, ένα επεισόδιο των X-Files (που είμαι φανάτικος γιατί κάθε μα κάθε επεισόδιο έχει και μια ολόκληρη θεωρία από πίσω του, προβληματίζοντας πολύ κόσμο...) όπου ο Mulder πηγαίνει σε ένα χωράφι και συνειδητοποιεί ότι στο ίδιο χωράφι είχε πεθάνει στην προηγούμενη ζωή του!...

Link to comment
Share on other sites

Ολοι το νιώθουμε πως "κάτι" υπάρχει! Κάτι ... ! Εχω μαύρα μεσάνυχτα γύρω από το θέμα. Βλέπετε δεν έχω κάνει ποτέ αναδρομή ... όχι πως θα βοηθήσει κάπου!

 

Νιώθω πώς κάτι υπάρχει! Ενας τέλειος κόσμος που τον άφησα για κάποιον λόγο! Κάποιον σημαντικό λόγο!

 

Ξέρετε τι με είχε ρωτήσει ο γιός μου όταν ήταν 4-5 χρονών; "Μαμά, γιατί διάλεξες να γεννήσεις εμένα και όχι κάποιο άλλο παιδάκι;". Αυτόματα του απάντησα πώς "εσύ με διάλεξες αγόρι μου όχι εγώ." Μετά από 5 λεπτά συνειδητοποίησα τι ακριβώς είχαμε πει ο ένας στον άλλον! :shocked:

 

Ναι, υπάρχουμε! Εδώ απλά κάνουμε την θητεία μας. Και είναι πολύ όμορφη θητεία!

 

Αναφορικά με τα παράλληλα σύμπαντα, έχω επίσης μαύρα μεσάνυχτα. Υπάρχει κανείς να με διαφωτίσει;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, υπάρχουμε! Εδώ απλά κάνουμε την θητεία μας. Και  είναι πολύ όμορφη θητεία!

 

Αναφορικά με τα παράλληλα σύμπαντα, έχω επίσης μαύρα μεσάνυχτα. Υπάρχει κανείς να με διαφωτίσει;

 

... στό σωστό μονοπάτι βρίσκεσαι καλή μας φίλη. Υπάρχει βιολογικό τέλος μέν αλλά υπάρχει καί συνέχεια καί συνάφεια χειροπιαστή μέσα από τά παιδιά μας!

 

Οσο γιά τήν αίτηση βοήθειας γιά τά παράλληλα σύμπαντα, " ούκ άν λαβης, παρά τού μή έχοντος " καθότι δέν θά βρείς κάποιον νά σού εκμυστηρευτεί βίωμα, παρά μόνο θεωρίες! Καί δέν χρειάζεται νά σπαταλιόμαστε σέ λόγια. Η ζωή είναι αλλού - δηλαδή παντού - εκτός από τά λόγια!

 

:rose:

Link to comment
Share on other sites

...και οι θεωρείες όμως, περί παραλλήλων συμπάντων δεν είναι κακές! Να 'χουμε κάτι να κάνουμε!

 

...κι εμένα μ' αρέσουν πολύ τά παραμύθια!

 

:019blush:

Link to comment
Share on other sites

ρωτήστε κάποιον μεγαλύτερο σας που κόντεψε να "φύγει" και θα σας πει ένα πράγμα:

 

"Δεν είναι τίποτα. Απλώς σβήνεις και χάνεσαι. Σαν να κοιμάσαι"

Είναι τυχαίο που κάποιος/κάποια/κάποιο ψυχοραγεί; Που βλέπεις τον λήθαργο στον οποίο πέφτει σιγά σιγά;

 

Δυστυχώς αρχίζω να πιστεύω πως απλώς κοιμόμαστε/χανόμαστε για πάντα

Για αυτό και πέφτουμε για ύπνο, λες και πρέπει να πρέπει να προετοιμαστούμε για έναν μεγαλύτερο "ύπνο"

 

Για μένα απλώς με απασχολεί το πόσο θα διαρκέσει αυτός ο "μεγάλος ύπνος"

Link to comment
Share on other sites

ρωτήστε κάποιον μεγαλύτερο σας που κόντεψε να "φύγει" και θα σας πει ένα πράγμα:

 

"Δεν είναι τίποτα. Απλώς σβήνεις και χάνεσαι. Σαν να κοιμάσαι"

8104[/snapback]

 

Εγώ ξέρω ότι οι περισσότεροι μιλάνε για άσπρο φως σε τούνελ και τέτοια.

 

Εγώ πάντως πιστεύω ότι κάτι υπάρχει που σίγουρα δεν ύπνος ή παράδεισος...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πιστεύω ότι κάτι υπάρχει που σίγουρα δεν ύπνος ή παράδεισος...

 

Προσωπικά, ούτε τούνελ είδα, ούτε άσπρα φώτα, ούτε να χάνομαι αισθάνθηκα...

Αλλά το συναίσθημα ήταν τόσο υπέροχο και μοναδικό, που βοήθησε ουσιαστικότατα να ξεπεράσω τον φόβο του θανάτου. Είμαι πλέον πεπεισμένη ότι κάτι υπάρχει μετά θάνατον. Δεν ξέρω τι... αλλά σίγουρα κάτι.

 

Οι πιο ορθολογιστές ίσως πουν ότι αυτό που ένιωσα ήταν η απελευθέρωση ορμονών στον εγκέφαλο. Δεν το αποκλείω. Δεν μπορώ να το αποκλείσω άλλωστε!

Αλλά ακόμα κι έτσι να είναι, τουλάχιστον φεύγουμε μ' ένα υπέροχο συναίσθημα.

 

Στο κάτω-κάτω... ποιός μπορεί να πει με απόλυτη σιγουριά ότι η "ζωή μετά" διαρκεί περισσότερο από λίγα δευτερόλεπτα ή λεπτά;

Αιωνιότητα; Τι είναι αιωνιότητα;

Τι είναι χρόνος;

Κι αν η αντίληψη που έχουμε του χρόνου, αλλάζει αυτά τα τελευταία λεπτά, "μεταμορφώνοντας" τα λεπτά σε αιωνιότητα;

 

... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πιστεύω ότι κάτι υπάρχει που σίγουρα δεν ύπνος ή παράδεισος...

Στο κάτω-κάτω... ποιός μπορεί να πει με απόλυτη σιγουριά ότι η "ζωή μετά" διαρκεί περισσότερο από λίγα δευτερόλεπτα ή λεπτά;

Αιωνιότητα; Τι είναι αιωνιότητα;

Τι είναι χρόνος;

Κι αν η αντίληψη που έχουμε του χρόνου, αλλάζει αυτά τα τελευταία λεπτά, "μεταμορφώνοντας" τα λεπτά σε αιωνιότητα;

 

... :whistling:

8123[/snapback]

 

Μου θύμισες μια πολύ καλή ιστορία του Stephen King. "To ταξίδι" (Θα πρέπει να το έχετε διαβάσει)

 

Νεφέλη εάν κατάλαβα καλά έφυγες και ξαναγύρισες; :shocked:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...