Jump to content

ΙΑΒΕ και ΙΕΧΩΒΑΣ


 Share

Recommended Posts

Από το βιβλίο "Ο Τέλειος Γάμος", του Σαμαέ Αούν Βεόρ

 

Ι Α Β Ε

Στο σαλόνι των αναμνήσεων (το Ακάσι) είναι γραμμένη η ιστορία εκείνου του αγγέλου

του ονομαζόμενου Ιαβέ. Ο Σατουρνίνος της Αντιόχειας, ο μεγάλος Καβαλιστής, λέει ότι ο Ιαβέ

είναι ένας πεσμένος Άγγελος, το πνεύμα του κακού, ο διάβολος. Ο Ιαβέ είναι ένας δαίμονας

φοβερά διεστραμμένος. Ο Ιαβέ είναι εκείνος ο δαίμονας που έβαλε σε πειρασμό τον Χριστό

στην έρημο και τον έφερε στο βουνό για να του πει: ΙΤΑΒΑΒΟ, όλα αυτά τα βασίλεια του

κόσμου θα είναι δικά σου αν γονατίσεις και με λατρέψεις. Ο Ιαβέ ονόμασε τον Εβραϊκό λαό «ο

εκλεκτός λαός μου».

Οι Εβραίοι έχουν συγχύσει επίτηδες τον Ιαβέ με τον Κύριο Ιεχωβά. Ο Ιαβέ ήταν ένας

Λεμουριανός Ιεροφάντης. Ο Ιαβέ είχε μια σύζυγο Ιέρεια. Ο Ιαβέ ήταν ένας Άγγελος με

ανθρώπινο σώμα. Ο Δάσκαλος Ιαβέ ήταν ένας Πολεμιστής του Φωτός, ένας μεγάλος Ιερέας

της Ακτίνας της Δύναμης και λόγω της υψηλής ιερατικής αξίας του, είχε το νόμιμο δικαίωμα να

χρησιμοποιεί κράνος, πανοπλία, ασπίδα και σπαθί από μέταλλο αγνού χρυσού. Η σύζυγος

Ιέρεια του Ιαβέ ήταν βέβαια μια Κυρία-Μύστης.

Στους αρχαϊκούς καιρούς, οι ιερατικές και πολεμικές τάξεις ξετυλίγονταν καθεμία στην

πλευρά της ανεξάρτητα. Όμως, υπήρχαν εξαιρέσεις όπως στην περίπτωση του Ιαβέ, που ήταν

Ιερέας και Πολεμιστής.

Στο λεμουριακό περιβάλλον, αιωρούνταν οι Εωσφόροι της αρχαίας Γης-Σελήνης. Αυτοί

έψαχναν προσηλυτιζόμενους και τους βρήκαν. Ο Ιαβέ έγινε μαθητής αυτών των σκοτεινών

υποσεληνιακών και εξάσκησε μαύρη σεξουαλική μαγεία με ξεχείλισμα του Ποτηριού τον Ερμή.

Αυτή είναι η επιστήμη των ΒΟΝΖ και των DUGPAS με την κόκκινη κουκούλα. Το αποτέλεσμα

ήταν μοιραίο. Το Πύρινο Φίδι κατέβηκε μέχρι τις ατομικές κολάσεις του ανθρώπου και ο Ιαβέ

μετατράπηκε σε ένα φοβερά διεστραμμένο δαίμονα.

Στο Ακάσι είναι γραμμένη όλη η ιστορία. Ο Ιαβέ έγινε μέλος ενός λεμουριανού ναού

μαύρου ταντρισμού. Η σύζυγος Ιέρειά του ποτέ δεν δέχτηκε την σεξουαλική μαγεία με

ξεχείλισμα τον Ποτηριού τον Ερμή. Ο Ιαβέ έπεσε με μιαν άλλην γυναίκα. Κατάληξαν άχρηστες

οι προσπάθειες που έκανε ο Ιαβέ για να πείσει την σύζυγο Ιέρειά του. Αυτή δεν θέλησε να μπει

στον μαύρο ναό. Εκείνος ο γάμος τελείωσε. Η κυρία μύστης δεν ήθελε να μπει στον μαύρο

δρόμο. Σήμερα, αυτή η Κυρία Μύστης είναι ένας άφατος Άγγελος των ανώτερων κόσμων.

Η λατρεία της φωτιάς είναι πολύ λεπτή. Οι Θεοί της Φωτιάς βοηθούν και προστατεύουν

όλους εκείνους που ακολουθούν το μονοπάτι του Τέλειου Γάμου.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 32
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

βρε τι μαθαίνει κανείς ο Ιαβέ άνθρωπος που έγινε Δαίμονας.

 

Τώρα βάσει της wikipedia το όνομα Ιαβέ:

 

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%99%CE%B1%CE%B2%CE%AD

Σε έργο που συνέγραψε στα μέσα του 5ου αιώνα, ο Θεοδώρητος σχολιάζοντας το εδάφιο Έξοδος 6:3 αναφέρει ότι το τετραγράμματο οι Σαμαρείτες το πρόφεραν Ιαβέ» ενώ οι Εβραίοι Ιά

Link to comment
Share on other sites

βρε τι μαθαίνει κανείς ο Ιαβέ άνθρωπος που έγινε Δαίμονας.

 

Τώρα βάσει της wikipedia το όνομα Ιαβέ:

 

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%99%CE%B1%CE%B2%CE%AD

Αν θεωρείς ότι το πιο κάτω "παραλήρημα" σου μαθαίνει κάτι...
Οι Εβραίοι έχουν συγχύσει επίτηδες τον Ιαβέ με τον Κύριο Ιεχωβά. Ο Ιαβέ ήταν ένας

Λεμουριανός Ιεροφάντης. Ο Ιαβέ είχε μια σύζυγο Ιέρεια. Ο Ιαβέ ήταν ένας Άγγελος με

ανθρώπινο σώμα. Ο Δάσκαλος Ιαβέ ήταν ένας Πολεμιστής του Φωτός, ένας μεγάλος Ιερέας

της Ακτίνας της Δύναμης και λόγω της υψηλής ιερατικής αξίας του, είχε το νόμιμο δικαίωμα να

χρησιμοποιεί κράνος, πανοπλία, ασπίδα και σπαθί από μέταλλο αγνού χρυσού. Η σύζυγος

Ιέρεια του Ιαβέ ήταν βέβαια μια Κυρία-Μύστης.

Στους αρχαϊκούς καιρούς, οι ιερατικές και πολεμικές τάξεις ξετυλίγονταν καθεμία στην

πλευρά της ανεξάρτητα. Όμως, υπήρχαν εξαιρέσεις όπως στην περίπτωση του Ιαβέ, που ήταν

Ιερέας και Πολεμιστής.

Στο λεμουριακό περιβάλλον, αιωρούνταν οι Εωσφόροι της αρχαίας Γης-Σελήνης.

:whistling:
Το Πύρινο Φίδι κατέβηκε μέχρι τις ατομικές κολάσεις του ανθρώπου και ο Ιαβέ

μετατράπηκε σε ένα φοβερά διεστραμμένο δαίμονα.

...πέρα από ιστορίες για ιπτάμενα φίδια...

 

Συγνώμη, ας πούμε ότι θα μπορούσε να είναι έτσι. Πως το ξέρει;

Link to comment
Share on other sites

ούτι έχεις διαβάσει το βιβλίο;

 

Αναφέρεται στην κουνταλίνι (το φίδι) που οι μαύροι μάγοι προσπαθούν να το βγάλουν από την σπονδυλική τους στήλη ακόμη και πιο κάτω από τον κόκυγα διαμορφώνοντας στην αύρα τους μια εξόγκωση την λεγόμενη "ουρά του Σατάνά".

 

Ο Ιαβέ σύμφωνα με το βιβλίο ήταν ιερέας πολεμιστής της Λεμούριας ο οποίος στρατολογήθηκε από τους μαύρους μάγους της εποχής και έκανε αυτήν την τεχνική με την κουνταλίνη και μετέτρεψε τον εαυτό του σε Δαίμονα.

 

Προφανώς είχε κάποιο πάρε-δώσε με τους προγόνους των Εβραίων, ήταν αυτός που τους είπε ότι είναι "ο εκλεκτός λαός" κτλ.

Οι Εβραίοι βάσει του βιβλίου συγχέουν τον Θεό με τον Ιαβέ.

Ο ένας είναι ο Θεός και ο άλλος Δαιμονας.

 

η όλη περιγραφή βασίζεται στα Ακασικά αρχεία.

 

Στο σαλόνι των αναμνήσεων (το Ακάσι) είναι γραμμένη η ιστορία εκείνου του αγγέλου

του ονομαζόμενου Ιαβέ.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

ούτι έχεις διαβάσει το βιβλίο;

 

Αναφέρεται στην κουνταλίνι (το φίδι) που οι μαύροι μάγοι προσπαθούν να το βγάλουν από την σπονδυλική τους στήλη ακόμη και πιο κάτω από τον κόκυγα διαμορφώνοντας στην αύρα τους μια εξόγκωση την λεγόμενη "ουρά του Σατάνά".

 

Ο Ιαβέ σύμφωνα με το βιβλίο ήταν ιερέας πολεμιστής της Λεμούριας ο οποίος στρατολογήθηκε από τους μαύρους μάγους της εποχής και έκανε αυτήν την τεχνική με την κουνταλίνη και μετέτρεψε τον εαυτό του σε Δαίμονα.

 

Προφανώς είχε κάποιο πάρε-δώσε με τους προγόνους των Εβραίων, ήταν αυτός που τους είπε ότι είναι "ο εκλεκτός λαός" κτλ.

Οι Εβραίοι βάσει του βιβλίου συγχέουν τον Θεό με τον Ιαβέ.

Ο ένας είναι ο Θεός και ο άλλος Δαιμονας.

 

η όλη περιγραφή βασίζεται στα Ακασικά αρχεία.

Πάνε χρόνια που διάβαζα γραφτά του, το συγκεκριμένο γνώριμο μου ακούγεται αλλά δεν θυμάμαι. Το θέμα είναι ότι κι αν λέει τέτοια πράγματα μου φαίνονται αερολογίες. Τα παίρνεις τοις μετρητοίς;
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν τα παίρνω τις μετρητοίς διότι τι να πάρω την Λεμουρία μια ήπειρο σαν την Ατλαντίδα εξαφανισμένη πολύ πριν την Ατλαντίδα;

 

αλλά βλέπω τι πληροφορία κυκλοφορεί για αυτά τα θέματα....

 

η όλη ιστορία πάντως μου θυμίζει κάποια άλλα συγράμματα που λένε το ίδιο περί θεών Ελλήνων ότι δλδ υπήρχαν 300 βασιλείς με το όνομα Δίας και δημιουργήθηκε η μυθολογία γύρω από το όνομα και όλες μαζί οι ιστορίες επιφορτίστηκαν σε ένα όνομα Δίας και έτσι έγινε ο θεός των αρχαίων κτλ

 

βλέπω ότι η ίδια τακτική αν υπήρχε Λεμουρία και Ιαβέ είναι παρόμοια...

 

οπότε αφήνω ένα παραθυράκι πιθανότητας ο Ιαβέ να ήταν ένας άνθρωπος και η ιστορία του να αλλάχτηκε με τους αιώνες ή να πω καλύτερα χιλιετηρίδες...

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

επίσης όλα αυτά είναι πληροφορίες των Ακασικών αρχείων οπότε πόσο αξιόπιστες μπορεί να είναι για κάποιον;

 

- Για έναν ιστορικό τέτοια αρχεία και πληροφορίες δεν είναι αποδεκτά.

- Για κάποιο μεταφυσικό αν έχει βίωμα περί Ακασικών αρχείων μπορεί και να είναι

- Για κάποιον ερευητή του μεταφυσικού χωρίς βίωμα είναι απλά στα υπόψιν...

 

εγώ είμαι στο τελευταίο...

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος θέλει σοβαρά να μελετήσει το τετραγράμματον IHVH, περα από συνωμοσιολογίες και "πατέντες", μπορεί να μελετήσει το έργο του Tyson στο Power of the Word.

 

Πάντως, οι διάφορες εκδοχές του ονόματος του Θεού, ειδικά εκείνες από το άρθρο της Wikipedia, μου θυμιζουν πολύ τη φόρμουλα ΙΑΟ του Crowley (ναι, πάλι...), αλλά και το χαιρετισμό ΙΑ που γράφει ο LoVECRAFT συχνά και που το χρησιμοποιούμε πολύ στη μαγεία του Ρεύματος του Νεκρονομικού. Κι αν ο Lovecraft ήταν άσχετος με αυτά τα θέματα, ο Αλιστεράκος σίγουρα δεν ήταν.

 

Πάντως, σοβαρά τώρα, από το λίγο που δίαβασα, δεν μου φαίνεται να κατέχει το αντικείμενό του ιδιαίτερα. Τον έψαξα στο google και βρήκα κι άλλα που δεν μου τον δείχνουν και για πολύ σοβαρό στα συγκεκριμένα θέματα...

Link to comment
Share on other sites

Η βικιπεδια λέει ότι το όνομα του Θεού διέφερε από περιοχή σε περιοχή και από φυλή σε φυλή.

 

Έτσι οι Ιουδαίοι το λέγαν "Ια" οι Σαμμαρείτες "Ιαβέ" και πάει λέγοντας....

 

Το ΙΑΟ το έχει και ο Σαμαέλ σαν μάντρα και το λέει στην διάρκεια του σεξ και σε πολλά άλλα όπως στο αστρικό ταξίδι κτλ....

 

αλλά βασικά όλα αυτά προέρχονται από την μαγοποίηση της θρησκείας των Εβραίων οπότε εμένα προσωπικά δεν μου κάνουν κλικ.

Απλά τα διαβάζω σαν πληροφορίες να ξέρω τι συμβαίνει γύρω μου.

Link to comment
Share on other sites

H φορμουλα ΙΑΟ προκύπτει από το "Ισις-Αποφις-Οσιρις". Οσοι έχουν ασχοληθεί με το σύστημα του Golden Dawn και έχουν διαβάσει (ή και χρησιμοποιήσει) το τυπικό του Εξάκτινου, βλέπουν ότι οι τρεις αυτες θεότητες πάιζουν πολύ σημαντικό ρόλο. Η Ισις συμβολίζει τη Γέννηση, ο Απόφις το Θάνατο, και ο αναστημένος Οσιρις την Αναγέννηση. Αυτός οσυμβολισμός μπορεί να αντιστοιχιστεί στο "Τρίγωνο της Αιτίας", αλλά γενικότερα συμοβλίζει την πορεία της μαγικής πράξης. Η Ισις/Γεννηση είναι η τελετουργία για την επίτευξη της Θέλησης. Ο Απόφις/Θάνατος είναι η περίοδος μετά την τελετή, όπου το ασυνείδητο (με το οποίο ο Θάνατος και το όνειρο συνδέονται άμεσα - "στον Οικο του στη Rlyeh o Cthulhu κέιτεται νεκρός αλλά ονειρεύεται") αναλαμβάνει να εκπληρώσει το σκοπό, και ο Οσιρις/Αναγέννηση είναι η εκπλήρωση.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον Ωριγένη οι Γνωστικοί Οφίτες βγάλανε το όνομα ΙΑΩ το οποίο ειναι το Ελληνικό του Γιαχβέ.

http://en.wikipedia.org/wiki/Archon#Gnostic_archons

http://en.wikipedia.org/wiki/Iao

 

According to Origen's Contra Celsum, a sect called the Ophites posited the existence of seven archons, beginning with Iadabaoth or Ialdabaoth, who created the six that follow: Iao, Sabaoth, Adonaios, Elaios, Astaphanos and Horaios.[43] Similarly to the Mithraic Kronos and Vedic Narasimha, a form of Vishnu, Ialdabaoth had a head of a lion

 

σύμφωνα με άλλες απόψεις οι Γνωστικοί το πήραν από τα μυστήρια όπου οι μύστες φωνάζανε ΙΑΩ

 

η ιστορικά σωζόμενη γραφή είναι με Ω δλδ Ι Α Ω οπότε δεν μπορεί να είναι Ο(Ω)σιρις, κάτι άλλο ήταν που αν προέρχεται από μυστήρια δεν ξέρουμε, αν προέρχεται από τους Εβραίους ξέρουμε ότι ήταν μια άλλη ονομασία του Γιαχβέ.

 

Η άποψη μου είναι ότι οι θεοσοφιστές στην προσπάθεια τους να μεταφέρουν πληροφορίες από τα αρχαία χρόνια τα κάνανε αχταρμά σε πολλά θέματα οπότε δεν τους έχω και μεγάλη εμπιστοσύνη και δεν δίνω μεγάλη βαρύτητα στα λεγόμενα τους διότι πρέπει να ξεχωρίσεις την αλήθεια από την ανακατασκευή που αυτοί κάνανε.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

...η ιστορικά σωζόμενη γραφή είναι με Ω δλδ Ι Α Ω οπότε δεν μπορεί να είναι Ο(Ω)σιρις, κάτι άλλο ήταν που αν προέρχεται από μυστήρια δεν ξέρουμε, αν προέρχεται από τους Εβραίους ξέρουμε ότι ήταν μια άλλη ονομασία του Γιαχβέ.

Και την βακχική ια-χή, ια που τη βάζεις;
Link to comment
Share on other sites

και ιή υπάρχει του Απόλλωνα "ιή παι, ιή παιήον" και διάφορα άλλα... (εια, ευαί, Εύας επίθετο του Διόνυσου κτλ)

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

όλα αυτά πολύ πριν τους Θεοσοφιστές και Γνωστικούς, δεν ξέρω αν έχουν κάποια σχέση με τους Εβραίους και κατά πόσο μπερδεύονται με τα Ιαβέ, Ια, Ιαο, κτλ

 

(το μόνο καλό είναι ότι τέτοιες ομάδες μεταφέρουν τις πληροφορίες σε μας, μιλώ για Γνωστικούς, Θεοσοφιστές, Θελεμικούς κτλ με τις όποιες αποκλίσεις η κάθε ομάδα)

 

Τώρα που το συζητάμε λέτε το Γιαχβέ να ήταν επιφώνημα που να το είχαν σαν όνομα θεού;

 

Δλδ το Γιαχ να ήταν Ιαχ δασύ στην προφορά όμοιο και με Βακχ- κτλ

 

Διολου απίθανο εδώ πήραν οι Εβραίοι τους Ελοχίμ από τους Σύριους στα επιφωνήματα θα είχαν πρόβλημα;

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...