Jump to content

ΙΑΒΕ και ΙΕΧΩΒΑΣ


 Share

Recommended Posts

Σύμφωνα με τον Ωριγένη οι Γνωστικοί Οφίτες βγάλανε το όνομα ΙΑΩ το οποίο ειναι το Ελληνικό του Γιαχβέ.

http://en.wikipedia.org/wiki/Archon#Gnostic_archons

http://en.wikipedia.org/wiki/Iao

 

 

 

σύμφωνα με άλλες απόψεις οι Γνωστικοί το πήραν από τα μυστήρια όπου οι μύστες φωνάζανε ΙΑΩ

 

η ιστορικά σωζόμενη γραφή είναι με Ω δλδ Ι Α Ω οπότε δεν μπορεί να είναι Ο(Ω)σιρις, κάτι άλλο ήταν που αν προέρχεται από μυστήρια δεν ξέρουμε, αν προέρχεται από τους Εβραίους ξέρουμε ότι ήταν μια άλλη ονομασία του Γιαχβέ.

 

Η άποψη μου είναι ότι οι θεοσοφιστές στην προσπάθεια τους να μεταφέρουν πληροφορίες από τα αρχαία χρόνια τα κάνανε αχταρμά σε πολλά θέματα οπότε δεν τους έχω και μεγάλη εμπιστοσύνη και δεν δίνω μεγάλη βαρύτητα στα λεγόμενα τους διότι πρέπει να ξεχωρίσεις την αλήθεια από την ανακατασκευή που αυτοί κάνανε.

 

Δεν ξερω αν το ΙΑΩ και το ΙΑΟ του Crowley ειναι το ιδιο. Για την ερμηνεια του ΙΑΟ που εγραψα, προκειται για την ερμηνεια που το ιδιο το G.D. και αργοτερα οι διαφορες θελημικες ομαδες δινουν. Η φορμουλα ΙΑΟ ηταν κατι που ο Αλιστερακος επινοησε τον καιρο που ηταν μελος της G.D.. Το αν βασιστηκε στο ΙΑΩ για να την επινοησει, ειλικρινα δεν το γνωριζω (και δεν νομιζω να εχει και καμια σημασια, εδω που τα λεμε). Αλλα δεν θα μου εκανε εκπληξη. Ο A.C. πολλες φορες χρησιμοποιουσε αρχαιοτερο υλικο στο εργο του, το οποιο συχνα αναπροσαρμοζε και επαναπροσδιοριζε. Κλασσικο παραδειγμα η επικληση του "αγεννητου" (Bornless One) για την επικοινωνια με τον Αγιο Φυλακα Αγγελο, που στην πραγματικοτητα ειναι μια αρχαια ελληνικη επωδος που βρεθηκε σε αιγυπτιακους παπυρους της ελληνιστικης περιοδου (η πρωτοτυπη ελληνικη εκδοχη υπαρχει στη διατριβη "Αρχαια Αιγυπτιακη Μαγεια" του W.E. Budge, εφορου του Βρετανικου Μουσειου, αλλα και σε καποιο εργο του Israel Regardie, δεν θυμαμαι δυστυχως σε ποιο.).

 

Σε καθε περιπτωση, το ΙΑΟ που χρησιμοποιειται σημερα στις δυτικες παραδοσεις (και που προφανως χρησιμοποιει και ο εν λογω συγγραφεας) ειναι αυτο του Crowley, και κουβαλα την ερμηνεια που του εδωσε αυτος.

Edited by irenicus777
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 32
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

μιας και μιλάμε όμως για γνωστικούς ή καλύτερα για νέο-γνωστικους μπορείς με ένα εύκολο search στο google να δεις τα φυλαχτά των γνωστικών της εποχής του 200 μ.Χ.

 

εκεί θα δεις το ΙΑΩ γραμμένο.

 

d2b8f70e643b7d06c5110533a5b14f384g.jpg

 

μια εμρηνεία που μου έρχεται στο μυαλό που δεν ξέρω αν ισχύει είναι η λεξαριθμική σημασία του ΙΑΩ, Ι=9, Α=1, Ω=24 ΙΑΩ=34=33+1.

 

Δλδ οι 33 βαθμοί ή σπόνδυλοι της κουνταλίνη +1 υπερβατικός.

Από την άλλη το ΙΑΩ περιέχει το Α+Ω και το Ι=9 ένα βαθμό κάτω από το τέλειο 10.

 

Δεν ξέρω αν όλα αυτά ισχύουν αλλά το ΙΑΟ είναι η λατινική μετάφραση του ΙΑΩ διότι στα λατινικά δεν υπάρχει το Ω.

Η ίδια τακτική είχε ακολουθηθει και στο PATER NOSTER A O. Οπου το Ο=Ω

 

6919e76e31f0c671476d1250bd2b05f14g.jpg

 

όπου τα γράμματα του σταυρού και το ΑΟ είναι από το μαγικό τεράγωνο SATOR-TENET

 

4f8d57a629c50c1d8eaa77a830b4b7604g.jpg

sator.jpg

 

Και εφόσον έγιναν όλα αυτά για το Ο=Ω ήρθαν οι σύγχρονοι θεοσοφιστές και κάνανε αναπροσαρμογή του ΙΑΟ.

 

Εγώ πιστεύω ότι τόσο το G.D. όσο και ο A.C. αναφέρονται στο ΙΑΩ των γνωστικών και η ερμηνεία του Α.Κ. είναι σύγχρονη, νεώτερη και μάλλον άσχετη ως ("Ισις, Απόφις, Οσιρις) με το Γνωστικό ΙΑΩ.

 

Ωστοσο έχει την σημασία της ίσως μόνο στο σύστημα του Α.Κ. και στους οπαδούς αυτών των συστημάτων ως κάτι το χαοτικό που ως τέτοιο κάνει κάποιος ότι θέλει με στοιχεία άλλων συστημάτων ειδικά όταν αυτά δεν έχουν επιβιώσει και διασωθεί οι ερμηνείες τους σε μας στην σύγχρονη εποχή.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

...Διολου απίθανο εδώ πήραν οι Εβραίοι τους Ελοχίμ από τους Σύριους στα επιφωνήματα θα είχαν πρόβλημα;
Δεν υπάρχει "πάρσιμο" από κάπου με την έννοια που το λες. Κατ' αρχήν οι "Εβραίοι" είναι απόγονοι ενός Σύριου (του Αβραάμ). Συνεπώς πρόκειται για λαό που κληρονόμησε γλώσσα και ορολογία από το λαό του προπάτορά τους.

Έπειτα τα επιφωνήματα δεν "παίρνονται". Αν δηλαδή έχεις μια εικόνα στο νου σου ενός "σκοτεινού" συμβουλίου που σκέφτεται και αποφασίζει να "κλέψει" μια βακχική ια-χή.... :wallbash:

Το πιθανότερο είναι ότι πολλοί λαοί (Έλληνες / Σύριοι-Μεσοποτάμοι ίσως και Αιγύπτιοι) κληρονόμησαν με παρόμοιο τρόπο από κοινούς προπάτορες (που αναμφίβολα υπήρχαν) πράγματα που διαπιστώνουμε σήμερα να έχουν ομοιότητες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει "πάρσιμο" από κάπου με την έννοια που το λες. Κατ' αρχήν οι "Εβραίοι" είναι απόγονοι ενός Σύριου (του Αβραάμ).

 

Εγώ ήξερα ότι γεννήθηκε στην Χαλδαία και ήταν Χαλδαίος της Σουμερίας

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Ur_Ka%C5%9Bdim

 

Συνεπώς πρόκειται για λαό που κληρονόμησε γλώσσα και ορολογία από το λαό του προπάτορά τους.

 

Και μέχρι τότε τι θρησκεία είχαν?

 

Έπειτα τα επιφωνήματα δεν "παίρνονται". Αν δηλαδή έχεις μια εικόνα στο νου σου ενός "σκοτεινού" συμβουλίου που σκέφτεται και αποφασίζει να "κλέψει" μια βακχική ια-χή.... :wallbash:

Το πιθανότερο είναι ότι πολλοί λαοί (Έλληνες / Σύριοι-Μεσοποτάμοι ίσως και Αιγύπτιοι) κληρονόμησαν με παρόμοιο τρόπο από κοινούς προπάτορες (που αναμφίβολα υπήρχαν) πράγματα που διαπιστώνουμε σήμερα να έχουν ομοιότητες.

 

με έχεις για τόσο αφελή να φαντάζομαι σκοτεινά συμβούλια και συομοσίες?

 

Απλά σαν νομαδικός λαός το πιο λογικό ήταν να "έπαιρνε" τις συνήθειες των τόπων που διέμεναν, κάπως έτσι θα γινόταν η επιρροή.

Και πιο λογικό ήταν αυτοί να επηρεάζονταν παρά να επηρεάζαν τα κράτη που μέναν.

 

Για αυτό βλέπω να έχουν πάρει από εδώ τους Ελοχίμ από τους άλλους το Ιαβέ και από τους άλλους και γω δεν ξερω τι...

 

 

Πάντως αν κάποιος μελετήσει την μυθολογία Βαβυλωνίας και Σουμερίας μετά εύκολα αναγνωρίζει του μύθους μέσα στους Εβραίους και καταλαβαίνει ότι όλοι αυτοί οι πολιτισμοί είχαν κοινούς μύθους με την διαφορά ότι οι Εβραιοι γίναν μονοθειστές και αλλάξαν τα ονόματα των Θεών σε επίθετα του ενός Θεού, π.χ. οι Ελοχίμ έπαψαν να είναι πολλοί θεοί και γίναν επίθετο για τον ένα θεό κτλ

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήξερα ότι γεννήθηκε στην Χαλδαία και ήταν Χαλδαίος της Σουμερίας

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Ur_Ka%C5%9Bdim

 

...

Το Χαλδαία είναι ένας ακόμα όρος (κάπως ασαφής) για τους Σημίτες Μεσοποτάμιους / παλαιο- (και νεο-) Βαβυλώνιους και τους Σύριους της εποχής (~2000 π.Χ.). Ουσιαστικά ξεχωρίζει τους σημίτες Μεσοποτάμιους από τους Σουμέριους (που δεν ήταν σημιτικός λαός).

Οι Εβραίοι ως λαός περιπλανώμενος τα αρχικά Συριακά του Αβραάμ τα εμπλούτισαν με Χαναναϊκά (διάφορα), Αιγυτιακά, νε-Βαβυλώνια (και ολίγα Ελληνικά αργότερα).

Link to comment
Share on other sites

Η πόλη Ουρ όμως ξέρουν οι αρχαιολόγοι ότι ήταν Σουμεριακή πόλη που κάποια στιγμή πέρασε στους Χαλδαίους.

Και από αυτήν καταγόταν ο Αβραάμ.

 

Καμία σχέση με Συρία.

Χαλδαίος ήταν λοιπόν.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Η πόλη Ουρ όμως ξέρουν οι αρχαιολόγοι ότι ήταν Σουμεριακή πόλη που κάποια στιγμή πέρασε στους Χαλδαίους.

Και από αυτήν καταγόταν ο Αβραάμ.

 

Καμία σχέση με Συρία.

Χαλδαίος ήταν λοιπόν.

Τα μπερδεύεις γιατί είναι μπερδεμένα. Οι Σουμέριοι ήταν μια ανάμνηση το Σύριος ταυτίζεται με το Χαλδαίος

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω.

Η Ουρ είναι πόλη του Σουμέρ νότιο-ανατολικά προς τον Περσικό κόλπο.

 

220px-Meso2mil.JPG

 

Η Συρία είναι βόρειο-δυτικά στην μεσόγειο.

 

250px-LocationSyria.svg.png

 

Καμία σχέση.

 

Οι Χαλδαίοι ήταν στην περιοχή του Σουμέρ προς Περσικό κόλπο.

Δεν εχουν σχέση με Μεσόγειο και Συρία.

Link to comment
Share on other sites

http://en.wikipedia.org/wiki/Akkadian_Empire

 

Δεν νομίζω.

Η Ουρ είναι πόλη του Σουμέρ νότιο-ανατολικά προς τον Περσικό κόλπο.

...Καμία σχέση.

 

Οι Χαλδαίοι ήταν στην περιοχή του Σουμέρ προς Περσικό κόλπο.

Δεν εχουν σχέση με Μεσόγειο και Συρία.

Μπερδεύεις τα σημερινά σύνορα με τον κόσμο του 2000 πΧ. Η γεωγραφία τη σημερινής Συρίας δεν έχει σχέση με τον ενοποιημένο πολιτιστικά κόσμο της Μεσοποταμίας τότε. Οι Σουμέριοι πάλι, θύματα σημιτικών ειβολών δεν είχαν πια πολιτική οντότητα. Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

είδα και αρχαίους χάρτες βρε Ούτι χθες η Συρία δεν είχε φτάσει ποτέ μέχρι το Σουμέρ. Άλλο Σουμέρ και Ουρ και άλλο Συρία.

 

Η Βαβυλώνα ήταν αυτή που έπερναι εδάφη του Σουμέρ και κάποια στιγμή κατείχε την Ουρ.

Άλλο Βαβυλώνα, άλλο Συρία, άλλο Σουμερία.

 

Εντάξει απλά έκανες ένα λάθος μην το παρατραβαμε τώρα.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

είδα και αρχαίους χάρτες βρε Ούτι χθες η Συρία δεν είχε φτάσει ποτέ μέχρι το Σουμέρ. ...

Αν δεις το χάρτη του Ακκαδ θα δεις ότι οι "Σουμέριοι" (που δεν ήταν πια Σουμέριοι) που λες είχαν φτάσει στη Συρία. Το όνομα Αβραάμ είναι μάλλον Ακκαδικό (και αυτός ο όρος εκείνη την εποχή συμπεριλάμβανε Χαλδαία, και ταύτιζε με Συρία, όχι τη σημερινή) Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Θαυμάζω με πόση ακρίβεια και σιγουριά, μιλάτε για περιοχές και γεγονότα που έγιναν πριν από 4.000 χρόνια!!!

Εγώ με το ζόρι βγάζω άκρη για την περιουσία του παππού μου!

Link to comment
Share on other sites

OFF TOPIC

Να με συγχωρείτε αλλα μου θυμίζετε καλεσμένους του χαρδαβέλλα σαν ανάβουν τα θέματα...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις το χάρτη του Ακκαδ θα δεις ότι οι "Σουμέριοι" (που δεν ήταν πια Σουμέριοι) που λες είχαν φτάσει στη Συρία. Το όνομα Αβραάμ είναι μάλλον Ακκαδικό (και αυτός ο όρος εκείνη την εποχή συμπεριλάμβανε Χαλδαία, και ταύτιζε με Συρία, όχι τη σημερινή)

 

ε πέστω ότι δεν λες την Συρία αλλά το Σουμέρ που εφτασε μέχρι την Συρία και γω αυτό λέω.

 

μόνο που ντόπιοι της Ουρ που ήταν σαν φυλή Χαλδαίοι δεν εξαφανιστήκαν επειδή ηταν μέρος του Σουμέρ.

Για αυτό οι κατοικοι της Ουρ λέμε ότι ήταν Χαλδαίοι και πιαθνώς και ο Αβρααμ που έφυγε από την Ουρ.

 

Είναι σαν τους ντόποιους τους δικούς μας, ασχέτως αν όλοι λεγόμαστε Έλληνες, άλλος είναι βλάχος, άλλος πόντιος κτλ.

 

Έτσι και οι της Ουρ ήταν η περιοχή των Χαλδαίων ασχέτως αν κατακτήθηκε ή ήταν ελεύθερο από κατακτητή.

 

Αν για παράδειγμα το 1800 επί τουρκοκρατίας γενιόταν κάποιος στην Αθήνα από Έλληνες γονείς τι θα τον λέγαν, Τούρκο;

Όχι έλληνα θα τον λέγαν.

 

Κάτι τέτοιο είναι και οι Χαλδαίοι της Ουρ και η πόλη από την οποία κατάγεται ο Αβραάμ.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

OFF TOPIC

Να με συγχωρείτε αλλα μου θυμίζετε καλεσμένους του χαρδαβέλλα σαν ανάβουν τα θέματα...

 

κάνουμε προπόνηση για την εκπομπή όταν μας καλέσει :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...