Jump to content

Βάπτιση απαραίτητη για προστασία του μωρού ;


Dalia
 Share

Recommended Posts

Θέλω αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει αν όλα τα μωρά είναι αναγκαίο να βαπτίζονται για προστασία. Στην αρχή σκεφτόμουν το αντίθετο αλλά μετά απο αυτά που διαβάζω εδώ μάλλον πρέπει να μας ευλογεί καποιος ιερέας με το τελετουργικό όταν είμαστε μωρά και μετά να επιλεγουμε το δρόμο μας.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει αν όλα τα μωρά είναι αναγκαίο να βαπτίζονται για προστασία. Στην αρχή σκεφτόμουν το αντίθετο αλλά μετά απο αυτά που διαβάζω εδώ μάλλον πρέπει να μας ευλογεί καποιος ιερέας με το τελετουργικό όταν είμαστε μωρά και μετά να επιλεγουμε το δρόμο μας.

 

Βάπτιση..υπάρχουν πολιτισμοί στους οποίους τα μωρά δεν βαπτίζονται...δεν νομίζω οτι αυτό

σημαίνει οτι εκεί τα παιδία θα καταλληφθούν από κακά πνεύματα..μια ειλικρινή ευχή από την

μητέρα ή από κάποιον που νοιάζεται για το παιδί πιστεύω θα ήταν πολύ πιο σημαντική από ένα

τελετουργικό το οποίο έχει γίνει ρουτίνα...Άσε που δεν σου εγγυάται κανένας οτι ο ιερέας είναι

όντως κατάλληλος για να ευλογήσει...Τέλος,αν όντως δίνεται ευχή ή γίνεται βάπτιση πρέπει να

γίνεται,κατά την γνώμη μου, στο όνομα της αγάπης και όχι στο όνομα ενός θεού που αργότερα

το παιδί μπορεί να τον αρνηθεί,κανένας άνθρωπος ή θεός δεν έχει το δικαίωμα να ορίζει τον

δρόμο ενός παιδιού από την στιγμή που γεννιέται...Και ναι μετά μπορεί να ακολουθήσει τον δικό

του δρόμο αλλά την αρχή θα την έχει κάνει στο όνομα του θεού που βαφτίστηκε..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλω αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει αν όλα τα μωρά είναι αναγκαίο να βαπτίζονται για προστασία. Στην αρχή σκεφτόμουν το αντίθετο αλλά μετά απο αυτά που διαβάζω εδώ μάλλον πρέπει να μας ευλογεί καποιος ιερέας με το τελετουργικό όταν είμαστε μωρά και μετά να επιλεγουμε το δρόμο μας.

 

άποψη μου είναι ότι τα παιδιά είναι πολύ δεκτικά στα πνευματικά επειδή είναι παρθένα στον κόσμο της ύλης και είναι πιο κοντά στην "χώρα" από την οποία κατέβηκαν ως ψυχές για να ενσαρκωθούν.

 

Αυτό τα καθιστά πολύ καλούς δέκτες στα πνευματικά.

 

Το θέμα όμως είναι ότι υπάρχουν 2 ειδών πνευματικές δυνάμεις. Οι δυνάμεις ανώτερες του ανθρώπου που μας καθοδηγούν και είναι αυτές με τις οποίες τα παιδιά επικοινωνούν πιο πολύ.

 

Και οι πνευματικές δυνάμεις των ανθρώπων με τα πάθη τους, τις αδυναμίες και ότι κακό έχουν.

 

Οι δεύτερες είναι κατώτερες σε ποιότητα και δύναμη αλλά δεν παύουν να δημιουργούν σοβαρά προβλήματα.

 

Για αυτό τον λόγο πρέπει να προφηλάξουμε τα παιδιά μας που είναι άριστοι δέκτες και στις 2 αυτές δυνάμεις και πολλές φορές δεν μπορούν να τις ξεχωρίσουν διότι τις θεωρούν παιχνίδι και κάτι άκακο όταν σχετίζονται με αυτές.

 

Οπότε προσωπική μου γνώμη είναι ότι καλό είναι να γίνεται μια τελετή/ευχή κτλ για να χορηγηθεί προστατήριο πνεύμα φύλακας της οντότητας (ψυχής-σώματος)

στο παιδί στην θρησκεία που θα επιλέξουν οι γονείς του παιδιού και νομίζουν για καλύτερη.

 

Ωστόσο οι γονείς στο διάβα της ζωής του παιδιού θα πρέπει να αποφύγουν όλες τις οξύτητες μεταξύ θρησκειών και να δίνουν τα καλά από κάθε μία, λέγοντας και τα αρνητικά στις κατάλληλες ηλικίες (Αυτό απαιτεί κάποια μόρφωση των γονέων στα θρησκευτικά).

Και όταν το παιδί μπορεί να κρίνει μόνο του σε μεγάλη ηλικία να είναι έτοιμο με την παιδεία του με μια σφαιρική γνώση του τι γίνεται στις θρησκείες, ας μάθει και μερικά από μόνο του και μετά από την θρησκευτική του παιδεία να επιλέξει αυτό που λέει η ψυχή του.

 

Ο δρόμος της επιλογής θρησκείας σε μεγάλη ηλικία πρέπει να προετοιμάζεται από μικρή ηλικία και απαιτεί καλή παιδεία και είναι και λίγο κοπιαστικός και μερικές φορές οδυνηρός αν πέσει το παιδί σε φανατικούς γιατί θα το μολύνουν με μίσος και άσχημες ιδέες για μια άλλη θρησκεία που μετά θα πρέπει να τις αποβάλει.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο ξέρω πολύ καλά ότι άλλοι λαοί δεν βαπτίζουν τα μωρά, όπως υπάρχουν και κοινωνίες που δεν πιστεύουν σε κανένα θεό. Το θέμα είναι οτι φοβάμαι μήπως ακολουθώντας κάποιο μονοπάτι μπορω να προξενήσω ανεπιθύμητα αποτελέσματα στους δικούς μου. Κάποτε είχα ένα καθηγητή στο πανεπιστήμιο που υποστήριζε οτι είτε πιστεύουμε στο τελετουργικό είτε όχι η δύναμή του δεν μειώνεται. Ούτε έλεγε έχει σημασία ο ιερέας να είναι άγιος άνθρωπος για να λειτουργήσει το τελετουργικό. Έχει τη δύναμη από μόνο του απλά χρειάζεται κάποιος να το κάνει..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ήσουν πολύ διαφωτιστικός dimulator και πολύ φοβάμαι πως αυτά που λες για τα μωρά ισχύουν και για το δικό μου. Χθες προσευχήθηκα για αυτό και έκανα και ένα σύμβολο προστασίας αλλά μαλλον δεν είναι αρκετό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι το δικαίωμα να πιστεύει ο ανθρωπος στον Θεό που επιλέγει είναι ιερό. Ποτέ δε θα επιβάλλω στα παιδιά μου κάτι, ούτε θα τα επηρεάσω θετικά ή αρνητικά. Είναι ελεύθερα αυτά να επιλέξουν το δρόμο τους. Αυτό που θέλω είναι να τα μεγαλώσω με αγάπη και να τα προστατεύσω μεχρι να στάθούν στα πόδια τους. Για αυτό το λόγο σκέπτομαι τώρα το θέμα της βάπτισης.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο ξέρω πολύ καλά ότι άλλοι λαοί δεν βαπτίζουν τα μωρά, όπως υπάρχουν και κοινωνίες που δεν πιστεύουν σε κανένα θεό.

 

Για αυτύς έχω να πω ο Θεός και η ψυχή τους διότι τα πνευματικά υπάρχουν και είναι επικίνδυνα μερικές φορές. Εδώ ένα μάτι να σου ρίξει ένας υποφέρεις, γιατί να μην έχεις μια προστασία κακό είναι; Δεν λέμε για άλλα πιο σοβαρά που έρχονται κατοπινά μέσα στην ζωή.

 

Το θέμα είναι οτι φοβάμαι μήπως ακολουθώντας κάποιο μονοπάτι μπορω να προξενήσω ανεπιθύμητα αποτελέσματα στους δικούς μου.

 

Τι εννοείς; Ακολουθείς κάτι διαφορετικό από την θρησκεία των δικών σου;

 

Κάποτε είχα ένα καθηγητή στο πανεπιστήμιο που υποστήριζε οτι είτε πιστεύουμε στο τελετουργικό είτε όχι η δύναμή του δεν μειώνεται.

 

Όταν γίνεται ένα τελετουργικό ευλογούν και οι ανώτερες πνευματικές δυνάμεις και συναθροίζεται και η ενεγεια των ανθρώπων.

Οπότε αυτός θα αναφέρεται στο πρώτο μέρος και μάλλον θα αγνοεί το δεύτερο.

 

Ούτε έλεγε έχει σημασία ο ιερέας να είναι άγιος άνθρωπος για να λειτουργήσει το τελετουργικό.

 

Το πιο καλό είναι να είναι ιερέας σωστός και όσο πιο σχετικός και πνευματικός άνθρωπος είναι. Οι ιερείς για να είναι ιερείς έχουν κριτήρια, βέβαια δεν είναι κριτήριο η αγιότητα.

 

Αλλά έχω πετύχει ιερέα όπου προσωπικά μου ξεκόλησε αρνητικότητα από πάνω μου και το ένιωσα σαν κάτι να φεύγει από μένα. Εκείνη την στιγμή τελέστηκε ένα μικρό θαύμα μπορεί να πει κανείς χωρίς να το καταλάβει ο ιερέας διότι απλά μιλούσαμε.

 

Οι ιερείς αν και δεν είναι άγιοι, άγουν θείες δυνάμεις και χρησιμοποιούνται από τον Θεό για το καλό.

 

Έχει τη δύναμη από μόνο του απλά χρειάζεται κάποιος να το κάνει..

 

Σε περιπτώσεις ανάγκης αν δεν υπάρχει άλλος ναι, αλλά το καλύτερο είναι να το κάνει κάποιος που έχει πάρει ευλογίες να ιερουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ακολουθώ κατι ακόμα αλλά είμαι σε περίοδο αναζήτησης. Αυτό που με απασχολεί είναι οτι το μωρό μου μου έμοιασε. Είναι πολύ δεκτικό όπως είπες προηγουμένως σε κάτι δεν τοεξηγώ διαφορετικά. Βλέπει κάτι τρομερούς εφιάλτες ,το χαιδεύω και δεν ξυπνάει και ουρλιάζει στον ύπνο του. Αυτό το κάνει κατα καιρούς όχι πάντα. Όταν προσεύχομαι μετα ησυχάζει. Το ξεμάτιασα χθες και οι σταγόνες του λαδιού διαλύθηκαν σε μικρές και πολλές σταγονίτσες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πολλές φορές όταν το άλλαζα ή το ξυπνούσα κοιτούσε πάνω από το καφάλι μου και χαμογελούσε σε κάτι. Ήταν σα να έβλεπε κάτι αλλά δεν τρόμαζε.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά που λέει τώρα ο Βηλφεγωρ έχει κάποια δίκια.

 

Στις βαφτίσεις που πάω οι καλεσμένοι και σπάνια οι γονείς οχλαγωγούν μέσα στον ναό και δεν προσεύχονται και ο ιερέας πολλές φορές το επισημαίνει αυτό και διαμαρτύρεται και φαίνεται και κακός και στρυφνός που τους κάνει παρατήρηση, ενώ έχει όλα τα δίκια του.

 

Ο σκοπός είναι όλοι όσοι πάνε σε ένα μυστήριο να συμπροσεύχονται και να έχουν το μυαλό τους στην τελετή όχι να χαζολογούν.

 

Ειδικά οι γονείς στις βαφτίσεις πρέπει να το κάνουν.

 

Τα πνευματικά μεταξύ των γονέων και παιδιών είναι πολύ ισχυρά!

 

Ξέρω ότι η πιο δύσκολη κατάρα να λυθεί είναι η κατάρα της μητέρας στα παιδιά, φαντάσου η προσευχή και η ευχή της μητέρας την ώρα του μυστηρίου πόση δύναμη και ευλογία έχει πάνω στο παιδί.

 

Αυτά είναι σοβαρά πράματα δεν πρέπει να τα περνάμε στο ντούκου!

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Dalia

Να σου ζήσει το μωρούλι σου.

Να ακολουθήσεις αυτό που λέει η θρησκεία στην οποία πιστεύεις, δεν χρειάζεται κανένας προβληματισμός. Όταν το παιδάκι σου μεγαλώσει, και όποτε εκείνο θεωρήσει ότι το έχει ανάγκη, θα ξεκινήσει την δική του αναζήτηση.

Εσύ φροντίζεις να διαχειρίζεσαι τα θέματα της καθημερινότητας με μια αρμονία και σε αυτό λαμβάνεις βοήθεια από την πνευματική μέθοδο που ακολουθείς. Έτσι προστατεύεις το παιδί σου και το στηρίζεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Dalia

Να ακολουθήσεις αυτό που λέει η θρησκεία στην οποία πιστεύεις, δεν χρειάζεται κανένας προβληματισμός. Όταν το παιδάκι σου μεγαλώσει, και όποτε εκείνο θεωρήσει ότι το έχει ανάγκη, θα ξεκινήσει την δική του αναζήτηση.

 

 

Διαφωνω...

Μπορει ο καθε ανθρωπος να εχει το δικο του πεπρωμενο αλλα ενας ανθρωπος που κουβαλαει πανω του καποια χρονια δεν μπορει τοσο ευκολα να απορριψει τα πιστευω του ή και γενικα να ξεκινησει μια αναζητηση απο το πουθενα...

Ολα αρχιζουν απο την οικογενεια και για εγω τουλαχιστον θα ακολουθουσα τον συμβουλη του dimulator...

 

και να συπληρωσω... εγω προσωπικα επηρεαστηκα απο τον πατερα μου για αναζητηση... υπηρχε η σπιθα ηδη μεσα μου ομως... φιλοι μου επηρεαστηκαν απο εμενα... το μικροβιο ομως υπηρχε μεσα τους επισης... απλως χρειαζεται ενα ταρακουνημα... εε λοιπον υπαρχει καλυτερος ανθρωπος απο τον γονιο τον ιδιο για να το κανει αυτο? :)

Edited by Filosofos3
Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι αισθάνομαι και εγώ. Είναι δύσκολο να ανακαλύψεις τι σε εκφράζει καλύτερα. Από την άλλη στην Ελλάδα δεν έχουμε και πολλές επιλογές και στην επαρχία είναι ακόμα χειρότερα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θέλω αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει αν όλα τα μωρά είναι αναγκαίο να βαπτίζονται για προστασία. Στην αρχή σκεφτόμουν το αντίθετο αλλά μετά απο αυτά που διαβάζω εδώ μάλλον πρέπει να μας ευλογεί καποιος ιερέας με το τελετουργικό όταν είμαστε μωρά και μετά να επιλεγουμε το δρόμο μας.

Τα μωρά δεν βαφτίζονται για "προστασία" με την έννοια του φυλακτού. Η βάφτιση είναι κάτι συμβολικό μέχρι ένα σημείο, και με κάποια "αόρατα" αποτελέσματα από χριστιανική άποψη. Είναι μια μορφή "εισαγωγής" ή "αποδοχής" στην εκκλησία του Χριστού (αυτό θα πει στην κοινωνία εκείνων που έχουν ανταποκριθεί στο κάλεσμα του Ιησού Χριστού κτλ.)

Λογικά αυτή η ανταπόκριση πρέπει να είναι συνειδητή. Πνευματικά όμως είναι δυνατόν να την πάρει γονιός για το παιδί του, μέχρι το παιδί να είναι σε θέση να αποδεχτεί ή να απορρίψει. Αν λοιπόν ο γονιός είναι και νοιώθει μέλος της κοινωνίας που ανέφερα, είναι κάτι που θα κάνει για το παιδί του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...