Jump to content

Βάπτιση απαραίτητη για προστασία του μωρού ;


Dalia
 Share

Recommended Posts

Είναι πολύ κατατοπιστικά όλα όσα μου γράψατε. Πόσο δύσκολο είναι να ξεφύγουμε στην Ελλάδα από αυτά που μας επιβάλλουν. Χριστιανοί ορθοδοξοι βαπτιζονται οι περισσότεροι αλλά πόσοι αλήθεια είναι πραγματικοί χριστιανοι?

Νομίζω ότι αυτό το ερώτημα τίθεται (γενικά μιλώ, όχι από σένα) ως υπεκφυγή της προσωπικής ευθύνης. Τι σημασία έχει το πόσοι ή το τι κάνουν οι άλλοι;

Σημασία έχει η προσωπική θέση, εγώ και εσύ για εμάς τους ίδιους, κι αν αυτό που κάνουμε έχει συνέπεια και το καταλαβαίνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εννοούσα είναι οτι ο πραγματικός αριθμός των χριστιανών που πιστεύουν είναι πολύ μικρός. Τη θρησκεία πρέπει να την επιλέγει το άτομο και όχι να την επιβάλλει η εκκλησία μεσω της βάπτισης. Προσωπικά με έχουν αηδιάσει όλα τα σκάνδαλα με άρρωστους ιερείς που μαυρίζουν και σκοτώνουν ψυχές μικρών, αθώων παιδιών. Με ενοχλεί να μπαίνω σε εκκλησίες και να θαμπώνομαι από χρυσές εικόνες και στολίδια, όταν ο κόσμος πεινάει. Πού είναι η αγάπη, η απλότητα, η ταπεινοφροσύνη που δίδαξε ο Χριστός?

Link to comment
Share on other sites

Filosofos3

Και τι είμαι εγώ βρε για να σε καλύψω? Κουβέρτα? :teehee: :lol:

 

Που θέλεις να ξέρω ποιοι παράγοντες θα τον καταπιέσουν? Ο κάθε άνθρωπος αντιλαμβάνεται τα πράγματα διαφορετικά άρα μόνο εκείνος ξέρει πότε αισθάνεται πίεση.

 

Δεν ανακατεύομαι φίλε σε όλα αυτά με τους χριστιανούς και τους αντιχριστιανούς άρα δεν έχω κάτι άλλο να πω. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εννοούσα είναι οτι ο πραγματικός αριθμός των χριστιανών που πιστεύουν είναι πολύ μικρός. Τη θρησκεία πρέπει να την επιλέγει το άτομο και όχι να την επιβάλλει η εκκλησία μεσω της βάπτισης. Προσωπικά με έχουν αηδιάσει όλα τα σκάνδαλα με άρρωστους ιερείς που μαυρίζουν και σκοτώνουν ψυχές μικρών, αθώων παιδιών. Με ενοχλεί να μπαίνω σε εκκλησίες και να θαμπώνομαι από χρυσές εικόνες και στολίδια, όταν ο κόσμος πεινάει. Πού είναι η αγάπη, η απλότητα, η ταπεινοφροσύνη που δίδαξε ο Χριστός?

Μα οι άνθρωποι την επιλέγουν, αφού επιλέγουν να βαφτίσουν τα παιδιά τους.

Όσο για την απλότητα, ξεκινά από εμάς. Ειδικά στις βαφτίσεις που οι περισσότερες μαμάδες ντύνονται σα λατέρνες που λένε λες και γω δεν ξέρω τι - τι νομίζεις; "Όπως ο λαός έτσι και ο ιερέας" λέει η Αγία Γραφή. Δηλαδή η εκκλησία είναι αντανάκλαση της κοινωνίας.

Πάνει να πει: αν θέλουμε να αλλάξει κατί χωρίς να αλλάξουμε εμείς..... δεν.

Βλέπουμε εκεί τα ενοχλητικά σαν σε καθρέφτη γιατί αυτά που μας ενοχλούν εκεί τα κουβαλάμε πάνω μας.

Link to comment
Share on other sites

Filosofos3

Και τι είμαι εγώ βρε για να σε καλύψω? Κουβέρτα? :teehee: :lol:

 

Που θέλεις να ξέρω ποιοι παράγοντες θα τον καταπιέσουν? Ο κάθε άνθρωπος αντιλαμβάνεται τα πράγματα διαφορετικά άρα μόνο εκείνος ξέρει πότε αισθάνεται πίεση.

 

Δεν ανακατεύομαι φίλε σε όλα αυτά με τους χριστιανούς και τους αντιχριστιανούς άρα δεν έχω κάτι άλλο να πω. :)

 

 

Εγω για εσενα λεω... Πες για τον εαυτο σου π.χ... Λες κατι... Μην το αφηνεις ετσι χωρις να το αναλυεις, γιατι εγω ειμαι χαζουλικο και δεν καταλαβαινω :(

Link to comment
Share on other sites

filosofos3

 

Εγώ δεν νιώθω καταπίεση γιατί εάν κάτι με ενοχλήσει το λέω, εάν ο άλλος το σεβαστεί έχει καλώς εάν δεν το σεβαστεί λέω άντε γεια και τελείωσε.

Σχετικά με το τι με ενοχλεί δεν ξέρω τι να σου πω, π.χ. δεν μου άρεσε που είπες "δεν με κάλυψες" διότι δεν κάνω προσπάθεια να καλύψω κανέναν, δεν με ενδιαφέρει ως διαδικασία, αλλά δεν έγινε και κάτι.

Θεωρώ ότι εάν κάποιος προσπαθεί να μην εκφράζεται επικριτικά για τον συνομιλητή του, εάν δεν έχει ως στόχο να τον μειώσει, να του επιβληθεί, κ.α. αυτού του είδους τα προβλήματα όλο και λιγοστεύουν. Δεν φοβάσαι να μιλήσεις άρα δεν αισθάνεσαι πίεση, λες αυτό που θεωρείς ορθό για την δική σου πορεία και έληξε.

 

Φίλε μου ρωτάς και εάν ο άλλος ξέρει σου λέει, δεν χρειάζεται να βγάζουμε λόγους.

Να είσαι καλά :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εννοούσα είναι οτι ο πραγματικός αριθμός των χριστιανών που πιστεύουν είναι πολύ μικρός. Τη θρησκεία πρέπει να την επιλέγει το άτομο και όχι να την επιβάλλει η εκκλησία μεσω της βάπτισης. Προσωπικά με έχουν αηδιάσει όλα τα σκάνδαλα με άρρωστους ιερείς που μαυρίζουν και σκοτώνουν ψυχές μικρών, αθώων παιδιών. Με ενοχλεί να μπαίνω σε εκκλησίες και να θαμπώνομαι από χρυσές εικόνες και στολίδια, όταν ο κόσμος πεινάει. Πού είναι η αγάπη, η απλότητα, η ταπεινοφροσύνη που δίδαξε ο Χριστός?

 

Κοίταξε...στην εκκλησία υπάρχουν όλα αυτά...υπάρχουν παραφορτωμένες

εκκλησίες..υπάρχουν ιερείς που κυκλοφορούνε με λίμο και με BMW κτλ κτλ

Αυτά όμως υπήρχαν πάντα...δεν άρχισε τώρα...Πάντα η εκκλησία χωριζότανε

σε τρείς...Η πρώτη η ρωμαιοκαθολική...ποτέ δεν νοιάστηκε για τον λαό,πάντα

τους κορόιδευε,τα συγχωροχάρτια δικιά της πατέντα,όποιους δεν πήγαιναν τον

καίγανε και τον αφορίζανε,οι εκκλησίες μπαρόκ για να δείχνουν πόσο cool,μάγκες

είναι και πόσο το φυσάνε.

Η δεύτερη η ρώσικη ορθόδοξη...δεν μιλάω για αυτή..απλά δες τι

πολίτευμα έχει η Ρωσία να δεις πόσο πέτυχε στο έργο της..

Η τρίτη...η ορθόδοξη..στη μόνη που αναγνωρίζω ΚΑΠΩΣ το έργο

της...και αυτό μόνο για τους ιερείς οι οποίοι βοήθησαν για την επανάσταση,

έδωσαν την ζωή τους για μια ελεύθερη Ελλάδα,διατήρησαν την παράδοση

ζωντανή,έδωσαν κουράγιο στους αγωνιστές και μόρφωσαν τα παιδιά ΟΠΩΣ

μπορούσαν με τις πενιχρές του γνώσεις...

Αν πάμε πιο πίσω θα βρούμε και οτι στην ιουδαϊκή, πάλι τους

δούλευαν..είχε στρογγυλοκάτσει το ιερατείο και έτρωγε τα λεφτά του λαού

που δούλευαν και τους έφευγε ο τάκος...Και όποιος έκανε αμαρτία...αχχχχχ.

"Κακό παιδί",του λέγανε οι αναμάρτητοι ιερείς."Θα φύγεις από το χωριό μας

και θα σου ρίξουμε και πετρούλες γιατί δεν παίζεις σωστά το παιχνίδι".Έλεος..

 

Σήμερα πιστεύω πως δεν υπάρχει εκκλησία..το έργο της είναι να ικανοποιεί

πνευματικά τους χριστιανούς,να τους διδάσκει την αγάπη,να τους βοηθάει

να πλησιάζουν τον Θεό....από την στιγμή που δεν τα κάνουνε αυτά έχουνε

αποτύχει.Υπάρχουν κάποιοι μεμονωμένοι πραγματικοί ιερείς,που πραγματικά

είναι ακόλουθοι του καλού και της αγάπης...Όμως είναι λίγοι και ποτέ δεν μπορείς

να ξέρεις εύκολα ποιοί είναι..

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι υπάρχουν ιερείς που βοήθησαν σε δύσκολους καιρούς έχεις απόλυτο δίκιο. Όπως υπάρχουν και σήμερα ιερείς που βοηθούν κόσμο. Η εκκλησία έχει σίγουρα αποτύχει στο ρόλο της αφου καθε μέρα λιγοστεύουν οι 'πιστοι' της. Ποιός δε συγκλονίζεται όταν ακούει για τα σκάνδαλα με τους ιερείς και τον Πάπα να τους καλύπτει? Αυτή η στάση δε θυμίζει σε όλους μας πολιτικούς που καλύπτουν σκάνδαλα της δικής τους παράταξης? Η εκκλησία σήμερα ενδιαφέρεται μόνο για το χρήμα και την εξουσία, ενώ ο ονευματικός της ρόλος έχει υποβαθμιστεί σε τέτοιο βαθμό που έργα σαν το Αvatar και το Harry Poter κάνουν τους ιερείς να χάσουν τον ύπνο τους. Πόσους πιστούς θα χάσουμε φέτος?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι υπάρχουν ιερείς που βοήθησαν σε δύσκολους καιρούς

Φυσικά και υπάρχουν και σήμερα ιερείς που βοηθάνε..πχ ένα φοβερό

και πολύ συγκινητικό παράδειγμα είναι του πάτερ Αντώνιος που ίδρυσε

την Κιβωτό ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ και χάρη σε αυτή έσωσε δεκάδες παιδιά από

τα φανάρια προσφέροντας τους μια ευκαιρία να ζήσουν,καθώς και επίσης

δεκάδες κακοποιημένες γυναίκες...Αυτός ο άνθρωπος αξίζει και ιερέας να

λέγεται και να του φιλάνε το χέρι..όχι επειδή υπηρετεί κάποιον αλλά επειδή

ΕΣΩΣΕ ανθρώπους,δεν καθόταν να κάνει δεήσεις και να μπουκώνεται με

τον άρτο και το κρασί.

Η εκκλησία έχει σίγουρα αποτύχει στο ρόλο της αφου καθε μέρα λιγοστεύουν οι 'πιστοι' της. Ποιός δε συγκλονίζεται όταν ακούει για τα σκάνδαλα με τους ιερείς και τον Πάπα να τους καλύπτει? Αυτή η στάση δε θυμίζει σε όλους μας πολιτικούς που καλύπτουν σκάνδαλα της δικής τους παράταξης? Η εκκλησία σήμερα ενδιαφέρεται μόνο για το χρήμα και την εξουσία, ενώ ο ονευματικός της ρόλος έχει υποβαθμιστεί σε τέτοιο βαθμό που έργα σαν το Αvatar και το Harry Poter κάνουν τους ιερείς να χάσουν τον ύπνο τους. Πόσους πιστούς θα χάσουμε φέτος?

 

Και τι κάνουν για να σταθεροποιήσουν την θέση τους?αντί να βγουν και να

πουν...Ναι ρε παιδιά στο παρελθόν κάναμε μ@@@@@.Δεν είμαστε αναμάρτητοι.

Και να αρχίσουν να κυρήττουν το προγματικό νόημα του χριστιανισμού εξηγώντας

το ΣΕ ΟΛΟΥΣ και βοηθώντας του σε οτι χρειάζονται για να προχωρήσουν.. σκάνε

μηνύσεις και λένε αυτό είναι κακό...Αυτό μας προσβάλλει...εμείς είμαστε άγιοι και

μόνο εμείς μπορούμε να σας σώσουμε..ελάτε εδώ..Ο προηγούμενος πατριάρχης το

είχε το πρώτο μέρος σε πολύ μεγάλο βαθμό...και αποδέχτηκε ολο τον κόσμο και

πρότεινε να μεταφραστεί η βίβλος και οι γραφές(πράγμα που φυσικά δεν αποδέχτηκαν

οι ιερείς.."αν μπορεί να καταλαβαίνει η γιαγιά τι διαβάζει τι θα κάνουμε εμείς?")....

Anyway...άς τους αφήσουμε να απολαύσουν τις τελευταίες τους μέρες ως δύναμη...

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ

Υπαρχουν ανθρωποι που βοηθησαν, το οτι ηταν Ιερεις απλα ετυχε..

Η εκκλησια θεωρει τον εαυτο της συνεχεια της Βυζαντινης Αυτοκρατοριας, εξ'ου και τα ακριβοθωρητα αμφια κ οι επενδυσεις σε ακίνητα κ οικοπεδα..

 

Για την βάπτιση κ γω ταλαντεύομαι, δεν πιστευω να χρειάζεται αλλα ούτε και θέλω εξ'αιτίας μου να κουβαλάει την ρετσινιά της αβάπτιστης σε μια κοινωνία που ειναι πολλα χρόνια πισω..αλλάζουν τα πράγματα αλλα σιγουρα θα επηρρεασει κοματι του χαρακτήρα του παιδιού.

 

Ειναι ενα θέμα που ειναι ολοκληρωτικά δική σας (με το σύντροφο σου) υποθεση, ακου γνωμες αλλα την αποφαση εσυ θα την παρεις.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα η εκκλησία χωριζότανε

σε τρείς...Η πρώτη η ρωμαιοκαθολική...ποτέ δεν νοιάστηκε για τον λαό,πάντα

τους κορόιδευε,τα συγχωροχάρτια δικιά της πατέντα,όποιους δεν πήγαιναν τον

καίγανε και τον αφορίζανε,οι εκκλησίες μπαρόκ για να δείχνουν πόσο cool,μάγκες

είναι και πόσο το φυσάνε.

Η δεύτερη η ρώσικη ορθόδοξη...δεν μιλάω για αυτή..απλά δες τι

πολίτευμα έχει η Ρωσία να δεις πόσο πέτυχε στο έργο της..

Η τρίτη...η ορθόδοξη..στη μόνη που αναγνωρίζω ΚΑΠΩΣ το έργο

της...και αυτό μόνο για τους ιερείς οι οποίοι βοήθησαν για την επανάσταση,

έδωσαν την ζωή τους για μια ελεύθερη Ελλάδα,διατήρησαν την παράδοση

ζωντανή,έδωσαν κουράγιο στους αγωνιστές και μόρφωσαν τα παιδιά ΟΠΩΣ

μπορούσαν με τις πενιχρές του γνώσεις...

Αν πάμε πιο πίσω θα βρούμε και οτι στην ιουδαϊκή, πάλι τους

δούλευαν..είχε στρογγυλοκάτσει το ιερατείο και έτρωγε τα λεφτά του λαού

που δούλευαν και τους έφευγε ο τάκος...Και όποιος έκανε αμαρτία...αχχχχχ.

"Κακό παιδί",του λέγανε οι αναμάρτητοι ιερείς."Θα φύγεις από το χωριό μας

και θα σου ρίξουμε και πετρούλες γιατί δεν παίζεις σωστά το παιχνίδι".Έλεος..

 

 

Γενικεύεις επικίνδινα φίλε μου... Δεν λέω οτι δεν συμφωνω, απλά υπάρχουν και αρκετές εξαιρέσεις (που δυστυχώς επιβεβαιώνουν τον κανόνα). Οσο για τις 3 εκκλησιες κάνεις λάθος... Υπάρχει ένας τεράστιος αριθμός προτεσταντών ιερέων, όπως και άπειρα τάγματα καθολικών που είνα πολυ σωστά οσον αφορά το τι κάνουν, το πως το κάνουν και η διαφθορά που παίζει είναι μικρή.

 

Λοιπόν για την βαπτιση πιστεύω οτι ειναι μια κοροϊδία. Απο την μία πόρτα βγαίνει η μία βάπτιση, και απ την άλλη μια αλλη. Οι παπάδες βιάζονται να τελιώσουν, μπερδευουν τα λογια τους, αναμασάνε τις ευχές τους (οι περισσοτεροι). Ωστόσο πιστεύω οτι πρέπει να την κάνεις. Ειναι περισσότερο για προστασία του παιδιου απο το κοινωνικό στιγμα, παρά απο τους δαίμονες.

 

Πάντως αυτό που δεν μπορω να καταλάβω, και ζητώ συγγνώμη γιαυτό, είναι γιατι σας ενοχλεί οτι οι γονείς σας σας βάπτισαν; Πρώτων δεν είχαν επιλογή. Δεν σας το επέβαλαν οι γονείς σας, αλλα οι κοινωνία. Και δευτερον τι ακριβώς σημαίνει η βάπτιση; Είτε γινει η βάπτιση είτε όχι, εσείς στο ίδιο περιβάλον θα μεγαλώνατε και αργότερα θα μπορούσατε να κάνετε ελευθερα τις δικές σας επιλογές, δεν βλέπω την δεσμευση.

 

Αλλωστε πιστευω οτι κάποιος ο οποίος μεγάλωσε σε ένα χριστιανικό-ορθοδοξο περιβάλον δεν μπορεί να γινει βουδιστής όσο και να του αρέσουν οι ιδέες του βουδισμου. Ο τρόπος που σκευτόμαστε τον χρόνο, την ζωή μετά είναι πράγματα που καθορίζουν τον τρόπο σκεψης μας γενικότερα, και καθορίστικαν σε μικρή ηλικία. Αν κάποιος αποφάσιζε να ασπαστει τον βουδισμό, δεν θα γινόταν ποτέ βουδιστής, θα ήταν πάντα ένας χριστιανος ορθοδοξος που ασπάστικε τον βουδισμο. Ένα καινούργιο είδος θρησκείας, πίστης, τρόπου ζωής. Και αυτό υποσυνείδητα. Ασχετα με την βαπτιση.

 

υ.γ. ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αλλωστε πιστευω οτι κάποιος ο οποίος μεγάλωσε σε ένα χριστιανικό-ορθοδοξο περιβάλον δεν μπορεί να γινει βουδιστής όσο και να του αρέσουν οι ιδέες του βουδισμου. Ο τρόπος που σκευτόμαστε τον χρόνο, την ζωή μετά είναι πράγματα που καθορίζουν τον τρόπο σκεψης μας γενικότερα, και καθορίστικαν σε μικρή ηλικία. Αν κάποιος αποφάσιζε να ασπαστει τον βουδισμό, δεν θα γινόταν ποτέ βουδιστής, θα ήταν πάντα ένας χριστιανος ορθοδοξος που ασπάστικε τον βουδισμο. Ένα καινούργιο είδος θρησκείας, πίστης, τρόπου ζωής. Και αυτό υποσυνείδητα. Ασχετα με την βαπτιση.

 

Αν δεν είναι πολύ πιεστικοί οι γονείς στο θέμα της θρησκείας πιστεύω οτι...αν νιώσει

τους όρους και τις σημασίες του βουδισμού..μπορεί να μην γίνει ποτέ "βουδιστής"αλλά

μπορεί να γίνει κατά την γνώμη μου πιο "βουδιστής" από πολλούς "βουδιστές"..

 

Οσο για τις 3 εκκλησιες κάνεις λάθος... Υπάρχει ένας τεράστιος αριθμός προτεσταντών ιερέων, όπως και άπειρα τάγματα καθολικών που είνα πολυ σωστά οσον αφορά το τι κάνουν, το πως το κάνουν και η διαφθορά που παίζει είναι μικρή.

 

Επέλεγα συνειδητά...να κάνω μια περίληψη για να μην μας πάρει ωωωωρες

ε...ναι έχεις απόλυτο δίκιο..σκέψου όμως οτι αυτοί δεν είναι Εκκλησία..είναι

αυτόνομοι οργανισμοί συντηρήσεως της πίστεως..και έχει διαφορά..είναι μια

εκκλησία που λειτουργεί παράλληλα με την Εκκλησία..Εγώ μιλάω για το σύστημα,

σίγουρα υπάρχουν άτομα τα οποία λειτουργούν παράλληλα και κάνουν δουλεία..

Όμως εδώ λέμε για την βάφτιση..η οποία τελείται από το Σύστημα..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ευχή και ανταποδίδω! Η ερώτηση για την προστασία εγινε ακριβώς για αυτό το λόγο Fever για το αν προστατεύεται ένα παιδί από τη βάπτιση. Το κοινωνικό κομμάτι δε με ενδιαφέρει καθόλου. Αν πίστευα πως θα δημιουργούσα πρόβλημα στο παιδί μου δε θα το συζητούσα. Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν θέτει σε κίνδυνο την οικογένειά του κάποιος που εξασκεί την τέχνη. Αν π.χ έρθει κάποιο πνευματάκι σπίτι τι κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ευχή και ανταποδίδω! Η ερώτηση για την προστασία εγινε ακριβώς για αυτό το λόγο Fever για το αν προστατεύεται ένα παιδί από τη βάπτιση. Το κοινωνικό κομμάτι δε με ενδιαφέρει καθόλου. Αν πίστευα πως θα δημιουργούσα πρόβλημα στο παιδί μου δε θα το συζητούσα. Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν θέτει σε κίνδυνο την οικογένειά του κάποιος που εξασκεί την τέχνη. Αν π.χ έρθει κάποιο πνευματάκι σπίτι τι κάνουμε?

Ότι και όταν δεν ασκούσες μαγεία :P

Μην φοβάσαι..η μαγική δραστηριότητα

ενδυναμώνει εσένα και στήνει ασπίδες

και γύρω σου και γύρω από τα πρόσωπα

που αγαπάς.Αν προσέξεις, συμβαίνουν

υπέροχα πράγματα στα άτομα που ασκούν

την μαγεία ενώ είναι ερωτευμένοι και σε

σχέση με άτομα που είναι ανοιχτά προς

αυτή..(στο λέω από προσωπική εμπειρία)

Πιστεύω οτι λογικά θα συμβαίνει το ίδιο

και σε μάνα παιδί.

 

Η βάφτιση όχι..κατά την γνώμη μου ούτε

προστατεύει ούτε δεσμεύει "μαγικα" το

παιδί που βαφτίζεται(το θέμα διαπαιδαγώγησης

είναι άλλη υπόθεση).Αν εσύ δεν αποδεχτείς την

βάφτιση ως δέσμευση και ασκείς μαγεία..(χωρίς

να κάνεις βέβαια υπερβολές του τύπου διαβάζω

σολωμονική και αρχίζω τις επικλήσεις)θα είστε

μια χαρά όλοι.

 

Α και αν έρθει ένα πνευματάκι στο σπίτι σου πολύ

απλά θα σκεφτείς πόσο πολύ αγαπάς και ανησυχείς

για το παιδί σου..Θα το νιώσεις..θα στραφείς προς

το πνεύμα ΟΠΩΣ θέλεις και αυτό θα αρχίσει να τρέχει

και να μην φτάνει :P

 

Καλά να περνάς!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...