Jump to content

Βάπτιση απαραίτητη για προστασία του μωρού ;


Dalia
 Share

Recommended Posts

Ααα... Εγω νομιζα οτι εννοουσες οτι για να αποκτησει το ατομο καποια ''προστασια'' πρεπει να βαπτιστει σωνει και καλα με τα χριστιανικα προτυπα...

Edited by Filosofos3
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ κατατοπιστικά όλα όσα μου γράψατε. Πόσο δύσκολο είναι να ξεφύγουμε στην Ελλάδα από αυτά που μας επιβάλλουν. Χριστιανοί ορθοδοξοι βαπτιζονται οι περισσότεροι αλλά πόσοι αλήθεια είναι πραγματικοί χριστιανοι?

 

 

Link to comment
Share on other sites

το θέμα της σωτηρίας της ψυχής με συγκεκριμένη αποδοχή στάσης ζωής,

η είσοδος του νεφώτιστου στον χριστιανισμό

η απόρριψη του κακού

προσευχές για φύλακα Άγγελο κτλ

 

Δεν συμφωνώ οτι αυτά είναι καλά..ας τα πάρουμε ένα ένα..

 

το θέμα της σωτηρίας της ψυχής με συγκεκριμένη αποδοχή στάσης ζωής:

 

με συγκεκριμένη αποδοχή ζωής...μένω εδώ για αρχή...ποιά είναι αυτή η στάση?

η αγάπη και η πίστη?αν είναι έτσι σε αυτό έχει αποτύχει...άντε να την υιοθετούνε

1% των ατόμων που βαπτίζονται...όπως είπε και ο Γκάντι..ο Χριστός σας μου αρέσει,

δεν μου αρέσουν οι χριστιανοί σας..είναι τόσο διαφορετικοί από τον Χριστό.Γενικά

θεωρώ οτι η χριστιανική πίστη σε μια προσπάθεια για την επιβίωση της αποκρύπτει

δεκάδες πράγματα,δρόμους και επιλογές από τους πιστούς...μπορούμε να πούμε οτι

μοιάζει με την δημοκρατία..Η δημοκρατία ως πολίτευμα είναι καλό..οι πολιτικοί αλλά

και ο λαός είναι άλλο θέμα..τέλος πάντων..

 

η είσοδος του νεφώτιστου στον χριστιανισμό:

 

Αυτόν τον ρωτήσανε?(ναι ξέρω αναφέρθηκαν πριν γνώμες για αυτό..αλλά δεν νομίζω

οτι το να σταμπάρεται κάποιος για όλη του την ζωή για επιλογές άλλων...δεν πιστεύω οτι

το παιδί μελλοντικά θα το θεωρήσει καλό..)

 

 

η απόρριψη του κακού:

 

Α και το αγαπημένο κακό..με ποιά μορφή?η μαγεία είναι κακό...είναι αντιχριστιανικό..

η έρευνα για το κακό είναι και αυτή κακή..το ροκ είναι και αυτό κακό..ο σατανάς είναι

κακός...και ο σατανάς βρίσκεται σε όλους τους άλλους θεούς..όλες οι άλλες θρησκείες

είναι κακιές...και όλες οι άλλες ιδεολογίες...επίσης κακό είναι να ψάχνεις και για άλλες

θρησκείες..το να μην πηγαίνεις στην εκκλησία είναι κάκιστο...το να ακολουθείς τον δικό

σου δρόμο(που δεν είναι της εκκλησίας)είναι και αυτό κακό...το να δίνεις ευλογίες αν δεν

είσαι η εκκλησία είναι και αυτό κακό..Δεν τα αποδέχονται αυτά όλοι οι ιερείς..υπάρχουν

και αυτοί που πραγματικά αξίζουν αυτά που έχουν...Η συντριπτικη πλειοψηφία όμως τα

ασπάζεται..

 

προσευχές για φύλακα Άγγελο κτλ:

 

Εγώ να πω την αλήθεια..ποτέ δεν ένιωσα φύλακα άγγελο πριν ασχοληθώ με την μαγεία..

πάντα ένιωθα ένα κενό στο θέμα του προστάτη..με την μαγεία τον βρήκα..και όχι με την

μορφή αγγέλου αλλά με την μορφή του Μορφέα..επομένως για μένα..δεν ισχύει..

 

 

όχι τα παλαιότερα χρόνια πριν την λογικη του φύλακα Άγγελου υπήρχε η προστασία των προγόνων.

 

τα παιδιά προστατευονταν από παπούδες γιαγιάδες που είχαν απεβιώσει και ήταν πλέον πνεύματα.

 

Αυτό μάλιστα..πες σε ένα παιδί..έχεις ένα άγγελο να σε φυλάει..και πες του..οι παππούδες σου,οι γιαγιάδες σου..

οι πατεράδες μας και οι μητέρες μας σε φυλάνε..μην φοβάσαι το σκοτάδι..είναι δίπλα σου..Σε ποιό πιστεύετε οτι

θα αντιδράσει καλύτερα?Ακόμα και σήμερα δεν λέμε σε παιδιά που έχουν πεθάνει συγγενείς οτι τους προσέχουν

από τον ουρανο?

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

Filosofos3

Η ζωή δεν είναι εύκολη, εάν θεωρήσει ότι πρέπει να απορρίψει κάτι ας το κάνει έστω κι αν παιδευτεί…………….αν και θα έλεγα ότι είναι προτιμότερο να προσπαθήσει να διαχειριστεί την αντίδρασή του. :)

 

 

Dalia

Οι πνευματικές μέθοδοι έχουν δημιουργηθεί για τον άνθρωπο και όχι ο άνθρωπος για τις μεθόδους άρα εάν το παιδί ακολουθήσει την δική σου πνευματική μέθοδο δεν υπάρχει θέμα.

 

Τι να πω για κάποιους ιερείς, έχω προηγούμενα και θα εκφραστώ άσχημα.

Ελπίζω να πετύχεις ένα μορφωμένο ιερέα.

 

Εννοείται ότι θα προσεύχεται εκεί που προσεύχεσαι κι εσύ και καλώς θα το κάνει. :)

Link to comment
Share on other sites

Filosofos3

Η ζωή δεν είναι εύκολη, εάν θεωρήσει ότι πρέπει να απορρίψει κάτι ας το κάνει έστω κι αν παιδευτεί…………….αν και θα έλεγα ότι είναι προτιμότερο να προσπαθήσει να διαχειριστεί την αντίδρασή του. :)

 

Και τι ειναι η θρησκεια βρε συ για να την αλλαξεις? Οπως λες και εσυ η ζωη δεν ειναι ευκολη... Εε, λοιπον στις δυσκολες στιγμες, ο ανθρωπος στην θρησκεια θα στραφει... Ειναι στηριγμα μεγαλο... Εκει θα παει...

Edited by Filosofos3
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ όταν μεγάλωσα αρκετά δεν μου άρεσε που βαπτίστηκα χωρις να το επιλέξω. Αν και οι γονείς μου ποτέ δεν μου επέβαλλαν τίποτα όπωςνα προσεύχομαι, να πάω εκκλησία..Με βαπτισαν γιατί δεν είχαν εναλλακτική λύση.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ όταν μεγάλωσα αρκετά δεν μου άρεσε που βαπτίστηκα χωρις να το επιλέξω. Αν και οι γονείς μου ποτέ δεν μου επέβαλλαν τίποτα όπωςνα προσεύχομαι, να πάω εκκλησία..Με βαπτισαν γιατί δεν είχαν εναλλακτική λύση.

 

Αρα ουσιαστικα οι γονεις σου δεν ηταν θρησκοι ανθρωποι, αλλα ηταν με τον χριστιανισμο καθαρα για την κοινωνια, ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Αρα ουσιαστικα οι γονεις σου δεν ηταν θρησκοι ανθρωποι, αλλα ηταν με τον χριστιανισμο καθαρα για την κοινωνια, ετσι?

Όχι κοίταξε έχει διαφορά..μπορεί να θεωρήσει κάποιος οτι το να βαπτιστεί το παιδί

πρέπει να είναι δικιά του επιλογή και ας είναι και θρήσκος..απλά όπως λες είτε έτσι

γίνεται είτε αλλιώς κανένας δεν έχει άλλη επιλογή..τι θα κάνει?θα αποκλείσει και τον

εαυτό του και το παιδί από την κοινωνία για μια και μόνο επιλογή..και μάλιστα σχετικά

φιλοσοφική και θεωρητική?δεν νομίζω οτι αξίζει..

Πάντως εγώ όταν μεγάλωσα αρκετά δεν μου άρεσε που βαπτίστηκα χωρις να το επιλέξω. Αν και οι γονείς μου ποτέ δεν μου επέβαλλαν τίποτα όπωςνα προσεύχομαι, να πάω εκκλησία..Με βαπτισαν γιατί δεν είχαν εναλλακτική λύση.

 

Ακριβώς..πιστεύω οτι πρέπει να βαπτίσεις κανονικά το παιδί σου..αν για σένα δεν έχει

σημασία δεν θα έχει ούτε για το παιδί..μετά μπορείς να κάνεις οτι θεωρείς εσύ σωστό

και δυνατό με σημασία για σένα..Μπορείς να δημιουργήσεις εσύ μια αρχή για το παιδί

σου,πιο δυνατή από την βάπτιση που θα είναι περήφανος για αυτή.Επιλογή σου είναι.

Link to comment
Share on other sites

Όχι κοίταξε έχει διαφορά..μπορεί να θεωρήσει κάποιος οτι το να βαπτιστεί το παιδί

πρέπει να είναι δικιά του επιλογή και ας είναι και θρήσκος..απλά όπως λες είτε έτσι

γίνεται είτε αλλιώς κανένας δεν έχει άλλη επιλογή..τι θα κάνει?θα αποκλείσει και τον

εαυτό του και το παιδί από την κοινωνία για μια και μόνο επιλογή..και μάλιστα σχετικά

φιλοσοφική και θεωρητική?δεν νομίζω οτι αξίζει..

 

 

Ναι εχεις δικιο... Αλλα κοιταξε σπανιες ειναι αυτες οι περιπτωσεις... Ενας ανθρωπος τυφλωμενος απο οποιαδηποτε θρησκεια δυσκολα να σκεφτει ετσι... Επισης εξαρταται και απο το τοπο στον οποιο βρισκεται η οικογενεια... Ειδικα στην επαρχια θα γινει σαλος... Εμενα οι δικοι μου γονεις καθαρα και μονο για τα ματια του κοσμου με βαπτισαν με τα χριστιανικα προτυπα και μου το εχουν πει κιολας διαφορετικα θα υπηρχαν πολλα μειον... Ο πατερας μου φροντισε (και φροντιζει ακομα) να μου μεταφερει ολες τις γνωσεις που εχει καταφερει να συλλεξει... Τι να κανουμε ετσι ειναι τα πραγματα...

Edited by Filosofos3
Link to comment
Share on other sites

Οι δικοί μου δεν ήταν θρήσκοι άνθρωποι. Η μητέρα μου είχε ανοιχτό μυαλό και ο πατέρας μου πρέπει να διάβαζε βιβλία μαγείας γιατί είχα δει ένα βιβλίο Σολομωνικής που είχε, το οποίο βέβαια εξαφάνισε όταν με έπιασε να διαβάζω στα κρυφά. Ήμουν πολύ μικρή και θυμάμαι περιέγραφε πολύ επικίνδυνα πράγματα..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Filosofos3

Βρε συ :lol: , ποτέ δεν θα άλλαζα την θρησκεία μου και ούτε θα πρότεινα σε κανέναν να το κάνει διότι όταν εστιάζεσαι στην επιφάνεια χάνεις την ουσία. Εάν όμως κάποιος θεωρήσει ότι έχει προσηλυτιστεί και αισθάνεται καταπίεση, ας αντιδράσει και ας απορρίψει ακόμα το περιεχόμενο του προσηλυτισμού του. Η εμπειρία μου λέει πως θα περάσει την ζωή του δεσμευμένος στην προσπάθεια να αποδεσμευτεί αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα διότι ο κάθε ένας είναι υπεύθυνος για την ζωή του. :)

Link to comment
Share on other sites

Filosofos3

Βρε συ :lol: , ποτέ δεν θα άλλαζα την θρησκεία μου και ούτε θα πρότεινα σε κανέναν να το κάνει διότι όταν εστιάζεσαι στην επιφάνεια χάνεις την ουσία. Εάν όμως κάποιος θεωρήσει ότι έχει προσηλυτιστεί και αισθάνεται καταπίεση, ας αντιδράσει και ας απορρίψει ακόμα το περιεχόμενο του προσηλυτισμού του. Η εμπειρία μου λέει πως θα περάσει την ζωή του δεσμευμένος στην προσπάθεια να αποδεσμευτεί αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα διότι ο κάθε ένας είναι υπεύθυνος για την ζωή του. :)

 

 

Χμμ... Δεν με καλυπτεις... Ποιοι ειναι οι παραγοντες που θα τον καταπιεσουν? Αναλυσου λιγακι ακομα...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ όταν μεγάλωσα αρκετά δεν μου άρεσε που βαπτίστηκα χωρις να το επιλέξω. Αν και οι γονείς μου ποτέ δεν μου επέβαλλαν τίποτα όπωςνα προσεύχομαι, να πάω εκκλησία..Με βαπτισαν γιατί δεν είχαν εναλλακτική λύση.

Είναι τόσα τα πράγματα που μας κάνουν χωρίς να τα επιλέγουμε, ή χειρότερα μας μαθαίνουν να επιλέγουμε χωρίς να καταλαβαίνουμε... το βάφτισμα είναι το λιγότερο.
Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία μου λέει πως θα περάσει την ζωή του δεσμευμένος στην προσπάθεια να αποδεσμευτεί αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα διότι ο κάθε ένας είναι υπεύθυνος για την ζωή του. :)

 

Θα διαφωνήσω..μου πήρε δύο μήνες να αποδεσμευτώ και η ζωή μου από εκεί

και πέρα ήταν αισθητά καλύτερη..δε νομίζω οτι μου έκανε κακό η απόρριψη ή

οτι ήταν μόνο επιφανειακή η αλλαγή...Άσε το οτι επειδή πρακτικά έχω αλλάξει

θρησκεία δεν σημαίνει οτι απορρίπτω τα πάντα σε αυτή...Από τα πάντα μπορούμε

να πάρουμε κάτι..απλά από μερικά μπορούμε να πάρουμε περισσότερα.

Είναι τόσα τα πράγματα που μας κάνουν χωρίς να τα επιλέγουμε, ή χειρότερα μας μαθαίνουν να επιλέγουμε χωρίς να καταλαβαίνουμε... το βάφτισμα είναι το λιγότερο.

 

Από κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε όμως..ίσως να μην καταφέρουμε ποτέ να απαλλαγούμε

από το μεγαλύτερο μέρος τους θα έχουμε προσπαθήσει όμως.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...