Jump to content

Ομορφιά και υγεία


Dalia
 Share

Recommended Posts

http://www.cosmeticsdatabase.com

 

Αυτό είναι ένα καλό site που δίνει συμβουλές για τη σωστή χρήση των καλλυντικών, για επικίνδυνα χημικά που χρησιμοποιούνται ευρέως στα καλλυντικά μας, λίστες με ασφαλή και επικίνδυνα προϊόντα. Το συμβουλεύομαι χρόνια τώρα και έχω δει αποτελέσματα. Ελπίζω να το βρείτε χρήσιμο και εσείς!

Link to comment
Share on other sites

http://www.cosmeticsdatabase.com

 

Αυτό είναι ένα καλό site που δίνει συμβουλές για τη σωστή χρήση των καλλυντικών, για επικίνδυνα χημικά που χρησιμοποιούνται ευρέως στα καλλυντικά μας, λίστες με ασφαλή και επικίνδυνα προϊόντα. Το συμβουλεύομαι χρόνια τώρα και έχω δει αποτελέσματα. Ελπίζω να το βρείτε χρήσιμο και εσείς!

 

Να σου πω την αλήθεια..είμαι κατά των καλλυντικών :P

Θεωρώ οτι η φυσική ομορφιά είναι αυτή που μετράει και το να

πασαλειφεστε είναι απλά κάτι που σας κάνει να νιώθετε ακομα

μεγαλύτερη ανασφάλεια από την φυσική σας ενώ ταυτόχρονα

εθίζεστε σε κάτι που πιθανώς να σας κάνει κακό αντί για καλό..

Γνώμη μου βέβαια..μπορεί να κάνω και λάθος..

Link to comment
Share on other sites

ακομα μεγαλύτερη ανασφάλεια από την φυσική σας

Με συγχωρείς μα τι στο καλό θες να πείς με αυτό; :unsure:

 

Να σου πω την αλήθεια..είμαι κατά των καλλυντικών :P

Θεωρώ οτι η φυσική ομορφιά είναι αυτή που μετράει και το να

πασαλειφεστε είναι απλά κάτι που σας κάνει να νιώθετε ακομα

μεγαλύτερη ανασφάλεια από την φυσική σας ενώ ταυτόχρονα

εθίζεστε σε κάτι που πιθανώς να σας κάνει κακό αντί για καλό..

Γνώμη μου βέβαια..μπορεί να κάνω και λάθος..

 

Η χρήση καλλυντικών δεν αντικαθιστά την φυσική ομορφιά, ούτε την υποβιβάζει.

1ον Καλλυντικά δεν είναι μόνο μάσκαρα, "foundations", σκιές και ρουζ (μέικ απ). Έιναι και κρέμες ενυδάτωσης, προϊόντα καθαρισμού κτλ.

2ον Ακόμα και εαν ξεχάσουμε όλα τα άλλα εκτώς του μέικ απ, αυτά τα προιόντα απλά τονίζουν και αναδεικνύουν ότι υπάρχει ήδη εκεί. Γίνεται βέβαια να απλώσεις 10 στρώσεις στόκου και να χτίσεις μια μάσκα, αλλά αυτό είναι ακραίο και παύει να είναι όμορφο.

 

Δυστυχώς πάντα υπάρχει η χρήση και η κατάχρηση...

 

Όταν αφιερώνεις ώρες κάθε μέρα στο βάψιμο ή όταν δεν σε έχει δει κανείς άβαφτη εκτώς των γονιών σου και πιθανώς το αγόρι σου - κάτι δεν πάει καλά. Δεν είναι όμως το πασάλειμμα που προκαλεί το πρόβλημα. Αυτό είναι απλά ένας τρόπος φυγής από το πρόβλημα, που είναι ακριβώς η ανασφάλεια.

 

Οπότε ναι στην χρήση... όχι στην κατάχρηση καλλυντικών. :)

Προσωπικά προτιμώ προϊόντα που φτιάχνω σπίτι, ώστε να ξέρω ακριβώς τι έχει μέσα. Αλλά αυτά είναι γούστα.

Link to comment
Share on other sites

 

1ον Καλλυντικά δεν είναι μόνο μάσκαρα, "foundations", σκιές και ρουζ (μέικ απ). Έιναι και κρέμες ενυδάτωσης, προϊόντα καθαρισμού κτλ.

2ον Ακόμα και εαν ξεχάσουμε όλα τα άλλα εκτώς του μέικ απ, αυτά τα προιόντα απλά τονίζουν και αναδεικνύουν ότι υπάρχει ήδη εκεί. Γίνεται βέβαια να απλώσεις 10 στρώσεις στόκου και να χτίσεις μια μάσκα, αλλά αυτό είναι ακραίο και παύει να είναι όμορφο.

 

......

Οπότε ναι στην χρήση... όχι στην κατάχρηση καλλυντικών. :)

Προσωπικά προτιμώ προϊόντα που φτιάχνω σπίτι, ώστε να ξέρω ακριβώς τι έχει μέσα. Αλλά αυτά είναι γούστα.

 

Σωστά...το πήγα στο άλλο άκρο..(κατάχρηση)

απλά μου ήρθαν αμέσως στο μυαλό κάτι κυρίες

που έτσι και της αγγίξεις στο πρόσωπο τα χέρια

σου θέλουν πλύσιμο και αρωματικά ή τις περιπτώσεις

που περνάει κάποια στο διπλανό πεζοδρόμιο και

μυρίζεις το άρωμα...

Απλά θεωρώ οτι σταδιακά η χρήση γυρνάει σε

κατάχρηση..γιατί αφού θα βάλεις λίγο μέικ απ..

θα βάλεις και ένα κραγιόν...αφού θα βάλεις ένα

κραγιόν θα βάλεις και λίγο μολύβι..αφού θα βάλεις

λίγο μολύβι θα βάλεις ένα άρωμα..αφού θα βάλεις

ένα άρωμα θα βάλεις και μια σκιά..αφού θα βάλεις

μια σκιά όλο και κάτι άλλο θα βρεις να βάλεις..το

πρόσωπο θα σταματήσει να είναι το ίδιο..κάτι που

εμένα προσωπικά μου την δίνει στα νεύρα :ghost:

 

Είμαι υπέρ των ενυδατικών,κατά του μπογιατίσματος :P

Link to comment
Share on other sites

Βήλφεγωρ, αυτό το site δεν απευθύνεται μονο σε γυναίκες αλλά σε όλους. Γιατί πολλοί είμαστε κατά των καλλυντικών αλλά δεν μπορούμε να τα αποφύγουμε εντελώς. Καθημερινά χρησιμοποιούμε σαμπουάν, σαπούνια, οδοντόκρεμες, αφρό ξυρίσματος, υγρά για φακούς ,αρώματα, τζελ μαλλιών, βαφές μαλλιών, πούδρες και κρέμες για μωρά, αντηλιακες κρέμες, βερνίκι νυχιών και τόσα άλλα που δυστυχώς για εμάς περιέχουν πολύ βλαβερές ουσίες. Έχεις ακούσει φαντάζομαι πόσο επηρεάζουν τα χημικά τη φύση γύρω μας. Οι βαφές μαλλιών για παράδειγμα έχουν συνδεθεί με καρκίνο της κύστης. Πού καταλήγει η βαφή όταν ξεπλένεται? Στις θάλλασσες και τα ποτάμια μας και επηρεάζουν έτσι την τροφική αλυσίδα. Επηρεάζουν εσένα, εμένα και όλο τον κόσμο. Τα χημικά τα εισπνέουμε, τα καταναλώνουμε μέσω τροφών, τα πίνουμε με το νερό ή το αναψυκτικό μας. Αν μπορούμε να αποφύγουμε την άμεση επαφή με αυτά είναι ένα σημαντικό βήμα για το καλό του εαυτού μας και για το καλό της γης μας.

 

Αν εσύ έχεις βρει ένα τρόπο να αποφύγεις όλα αυτά τα προϊόντα και εκατοντάδες άλλα που δεν ανέφερα σε παραδέχομαι και θα ήθελα να μοιραστείς το μυστικό σου μαζί μου. Μακάρι να υπάρχει τρόπος και εγώ ειμαι μαζί σου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, υπάρχουν φυσικές εναλλακτικές λύσεις για τα περισσότερα απ' αυτά που γράφεις, παρ' όλο που αρκετά απ' αυτά είναι άχρηστα.

Ζελέ μαλλιών = λεμόνι, αυγό

σαπούνι = φυσικό σαπούνι με λάδι

αφρός ξυρίσματος = απλά ζεστό νερό

οδοντόκρεμα = φυσικές οδοντόκρεμες με βότανα κτλ

βαφές μαλλιών = έχω ακούσει ότι κυκλοφορούν και φυσικές βαφές

κτλ

 

Δες όμως τί πραγματικά όμως χρειάζεσαι...! Βερνίκι για τα νύχια, ας πούμε, ειλικρινά είναι κάτι εντελώς άχρηστο κατά τη γνώμη μου. Το να θες να γυαλίζουν τα νύχια σου δεν νομίζω να καλύπτει κάποια ανάγκη, πέρα από την αυταρέσκεια και (ως εκ τούτου) την ανασφάλεια που προαναφέρθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Στην ηλικία που είμαι δε νιώθω ανασφάλειες. Χρησιμοποιώ ελάχιστα προϊόντα και νιώθω πιο όμορφη τώρα γιατί δεν κάνω καταχρήσεις. Ήλπιζα οτι μπορούσα να βοηθήσω έστω και έναν άνθρωπο με αυτό το θέμα και αν πιστεύεις οτι είναι άχρηστο διέγραψέ το, δεν με πειράζει..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μόνο και μόνο το γεγονός ότι εγώ σου λέω πως το βερνίκι και κάποια άλλα προϊόντα που αναφέρεις είναι άχρηστα ενώ εσύ καταλαβαίνεις ότι το θέμα που άνοιξες είναι άχρηστο, υποδηλώνει ένα ποσοστό ανασφάλειας. :whistling:

 

Το θέμα είναι πολύ καλό, γιατί όντως μπορεί να βοηθηθούν αρκετοί άνθρωποι στο να συνειδητοποιήσουν ότι αρκετά από τα καλλυντικά που χρησιμοποιούν δεν τα χρειάζονται, ενώ άλλα μπορούν να αντικατασταθούν από πιο φυσικά, χωρίς οι χρήστες τους να καταστρέφουν τον οργανισμό τους και το περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Απλά θεωρώ οτι σταδιακά η χρήση γυρνάει σε

κατάχρηση..γιατί αφού θα βάλεις λίγο μέικ απ..

θα βάλεις και ένα κραγιόν...αφού θα βάλεις ένα

κραγιόν θα βάλεις και λίγο μολύβι..αφού θα βάλεις

λίγο μολύβι θα βάλεις ένα άρωμα..αφού θα βάλεις

ένα άρωμα θα βάλεις και μια σκιά..αφού θα βάλεις

μια σκιά όλο και κάτι άλλο θα βρεις να βάλεις..το

πρόσωπο θα σταματήσει να είναι το ίδιο..κάτι που

εμένα προσωπικά μου την δίνει στα νεύρα :ghost:

 

^_^:thumbsup: Με συγχωρείς αλλά λίγο υπερβολικό βρίσκω αυτόν τον τρόπο σκέψης.

Άμα θεωρούμε ότι η χρήση αναγκαστικά φέρνει την κατάχρηση, δεν θα έπρεπε να χρησιμοποιούμε ποτέ τίποτα. Ούτε ωραία ρούχα, ούτε να τρώμε πράγματα που μας αρέσουν κτλ. Ή μήπως ότι δεν γίνεται να μείνουμε στην χρήση αλλά αναγκαστικά κάνουμε κατάχρηση αφορά μόνο αυτό εδώ το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα τα replies :(

Αν εσύ έχεις βρει ένα τρόπο να αποφύγεις όλα αυτά τα προϊόντα και εκατοντάδες άλλα που δεν ανέφερα σε παραδέχομαι και θα ήθελα να μοιραστείς το μυστικό σου μαζί μου. Μακάρι να υπάρχει τρόπος και εγώ ειμαι μαζί σου.

 

Ε..βασικά δεν χρησιμοποιώ ζελέ...νερό με ανάλογο στέγνωμα το

αντικαθιστά επάξια..σαμπουάν χρησιμοποιώ φυσικό που φτιάχνω

στο χωριό μου..αφρό ξυρίσματος.....νεράκι...αντηλιακές κρέμες..

δεν πάω παραλία οπότε...βερνίκι νυχιών,μακριαααα από μαςςςςς,

(είναι επειδή παίζω κιθάρα,οπότε πράγματα στα δαχτυλάκια μου

δεν βάζω)Οδοντόκρεμα..ναι εδώ σε παραδέχομαι :P με έπιασες

Στην ηλικία που είμαι δε νιώθω ανασφάλειες. Χρησιμοποιώ ελάχιστα προϊόντα και νιώθω πιο όμορφη τώρα γιατί δεν κάνω καταχρήσεις. Ήλπιζα οτι μπορούσα να βοηθήσω έστω και έναν άνθρωπο με αυτό το θέμα και αν πιστεύεις οτι είναι άχρηστο διέγραψέ το, δεν με πειράζει..

 

Όχι όχι όχι και πάλι όχι βρε συ!!!!!!!!Δεν απεύθύνθηκε κανένας σε

σένα επιθετικά.Τώρα παρατήρησα οτι έτσι φάνηκε....εγώ είπα την

άποψη μου για τα καλλυντικά και γι'αυτούς που κάνουν κατάχρηση,

οι υπόλλοιποι επίσης δεν αναφέρθηκαν σε σένα..Εκτός βέβαια και αν

νιώθεις οτι είσαι στην κατηγορία αυτών που κάνουν κατάχρηση :P

Φυσικά και είναι πολύ χρήσιμο το site γιατί όντως υπάρχουν άτομα

που κάνουν χρήση..Απλά από μικρός είμαι αρνητικός προς αυτά..

 

happy.gifthumbsup.gif Με συγχωρείς αλλά λίγο υπερβολικό βρίσκω αυτόν τον τρόπο σκέψης.

Άμα θεωρούμε ότι η χρήση αναγκαστικά φέρνει την κατάχρηση, δεν θα έπρεπε να χρησιμοποιούμε ποτέ τίποτα. Ούτε ωραία ρούχα, ούτε να τρώμε πράγματα που μας αρέσουν κτλ. Ή μήπως ότι δεν γίνεται να μείνουμε στην χρήση αλλά αναγκαστικά κάνουμε κατάχρηση αφορά μόνο αυτό εδώ το θέμα;

 

Ναι..είναι..

Κοίταξε όμως..εξαρτάται από την οπτική γωνία...πχ..

Λέω για κατάχρηση καλλυντικων...αν θεωρήσουμε οτι

τα καλλυντικά χρησιμοποιούνται για να αναδείξουν την

ομορφιά...τα βερνίκια,οι βαφές νυχιών και μαλλιών,το

μπογιάτισμα στα μάτια κτλ κτλ τι είναι?δεν γίνεται για

την ανάδειξη..μάλλον για την κάλλυψη θα έλεγα..

 

Για τα ωραίο ρούχα..μπορείς να θεωρήσεις οτι τα ωραία

ρούχα είναι κατάχρηση των ρούχων...τα ρούχα χρησιμεύουν

στο να καλλυπτόμαστε όχι να φαινόμαστε ωραίοι..αλλά

ας θεωρήσουμε οτι μιλάμε για τα ωραία ρούχα...πόσο δύσκολο

είναι να φορέσεις ένα ξώπλατο με γόβες και φούστα πάνω από

το γόνατο?αυτό δεν είναι κατάχρηση των ρούχων?ευχάριστη

κατάχρηση δεν λέω..αλλά έχουμε ξεφύγει από την σημασία των

ρούχων..

 

Ωραία φαγητά...επίσης κατάχρηση των μετρίων φαγητών..ζούμε

για να τρώμε και δεν τρώμε για να ζούμε..αλλα ας πούμε και εδώ

για τα ωραία φαγητά...Αν συνηθίσεις να τρως παστούλες,σοκολατίνες,

κοτόπουλα,μπριζόλες,πατάτες,και αν μαγειρεύεις εσύ...Αν είσαι μέσα

στην κουζίνα θα αντέξεις να μην κάνεις κατάχρηση?εσύ ίσως...πόσοι

δεν θα μπορούσαν όμως?έχεις δει τι γίνεται,"Αχ κάτσε να δοκιμάσω το

φρικασέ να δω πως μου έγινε...αχ βγήκαν τα μακαρόνια..κάτσε να δω

αν είναι εντάξει...α..δεν κατάλαβα από το ένα κάτσε να φάω άλλα πέντε

έξι..ε ας βάλω και ένα πιατάκι να μην τρώω όρθια...ΟΠΑ έτοιμο και το

κέικ...λες να βγήκε καλό?κάτσε να το κόψω εγώ..."και μετά από αυτό

και πολλά άλλα "ΑΝΤΡΑ,ΠΑΙΔΙΑ ΕΛΑΤΕΕΕΕ ΕΤΟΙΜΟ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ".Και

φυσικά θα βάλει άλλη μια μεριδούλα γι αυτή..

 

Γενικώς πιστεύω για τα πάντα αν δεν έχουμε τρομερή αυτοσυγκράτηση

μας οδηγούν στην κατάχρηση..η κατάχρηση προυποθέτει χρήση και η

χρήση επιθυμία..άρα πρέπει να αντιστεκόμαστε στις επιθυμίες μας..ακόμα

και να τα καταφέρουμε για λίγο...για πόσο θα αντέξουμε να μην ενδώσουμε

έστω και ΜΙΑ φορά ώστε να αρχίσει η καθοδική πορεία?

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

Τα μικρά μυστικά ομορφιάς που έχω μάθει είναι 1) χρησιμοποιώ λίγα καλλυντικά. Έκανα μια λίστα από όλα τα καλλυντικά που χρησιμοποιούσα και άρχισα να διαγράφω αυτά που μου ήταν εντελώς άχρηστα και επιβάρυναν την τσέπη μου. Ανακύκλωσα μια σακούλα άχρηστα καλλυντικά. 2) Αποφεύγω όλα τα parabens, που είναι πολύ επικίνδυνα, methylparaben,ethylparaben,propylparaben,butylparaben,isobutylparaben. 3) Αποφεύγω το άρωμα στα προϊόντα και διαβάζω την ετικέτα, που συνήθως γράφει fragrance free ,αν δεν περιέχει άρωμα. 4) Τα προϊόντα που αγοράζουμε πρέπει να έχουν ΠΑΝΤΑ ετικέτα με τα συστατικά που περιέχουν και ημερομηνία λήξης. Αυτό είναι δικαίωμα του καταναλωτή. Πρέπει να μας δίνεται η δυνατότητα να ελέγχουμε τι βάζουμε στο σώμα μας. Προσωπικά, δεν αγοράζω προίόντα χωρίς συστατικά και ημερομηνία λήξης. 5) 'Οσο λιγότερα τόσο το καλύτερο. Προϊόντα με λιγότερα συστατικά είναι συνήθως καλύτερα. 6) ΠΡΟΣΟΧΗ στο βερνίκι νυχιών ,τα μανό και ασετόν,που είναι επικίνδυνα όχι μόνο για τις γυναίκες που τα χρησιμοποιούν αλλά και για τα έμβρυα. Πολλά χημικά απο τα καλλυντικά μας περνούν στα έμβρυα μέσω πλακουντα. Όσες περιμένετε μωρό καλό θα ήταν να αποφεύγετε να βάφετε τα νύχια σας. Είναι όμορφα και στο φυσικό τους χρώμα πιστέψτε με. 7) θα έχετε προσέξει σε υγρά για φακούς, μάσκαρα,κρέμες και λοσιόν ντεμακιγιάζ ματιών την οδηγία αφου το ανοίξετε χρησιμοποιήστε μέσα σε έξι μήνες ή και λιγότερο. Ποτέ μη χρησιμοποιείτε αυτά τα προίόντα περισσότερο. Ο λόγος ειναι απλός. Στα προίόντα ματιών οι εταιρείες δε χρησιμοποιούν πολλά συντηρητικά λόγω ευαισθησίας των ματιών σε αλλεργίες, έτσι αν περάσει το χρονικό περιθώριο π.χ 6 μήνες, τότε δημιουργουνται μικροοργανισμοί που είναι βλαβεροί για τα μάτια μας. 8) ΠΡΟΣΟΧΗ στις βαφές μαλλιών και στις λακ. Τις μαύρες βαφές ειδικά. Αν δείτε το site που πρότεινα τις περισσότερες βαφές τις βαθμολογεί με 9 γιατί περιέχουν πολύ βλαβερά συστατικά.

 

Εννοείται, οτι η κατάχρηση είναι βλαβερή και μας γερνάει πιο γρήγορα. Αλλά όλοι λίγο πολύ χρησιμοποιούμε κάποια προϊόντα και θα πρέπει να ενημερωνόμαστε για αυτά. Προσωπικά μου αρέσει να βάφομαι όταν βγαίνω έξω και πάντα κάνω ντεμακιγιάζ όταν γυρίζω σπίτι. 9) Ντεμακιγιάζ για να αφαιρέσουμε ότι προσθέσαμε στο πρόσωπό μας. Σημείωση. Για καλό και για κακό ξεπλυθείτε και με δροσερό νερο αφού αφαιρέσετε το μακιγιάζ για να φύγει από το προσωπάκι σας και η λοσιόν καθαρισμού! Αυτά για την ώρα..

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα γράφεις πολύ ωραία Βηλφεγώρ σα να είσαι στην κουζίνα μου! χε χε... Η αλήθεια είναι οτι τα φαγητά που μας αρέσουν είναι και τα πιο βλαβερά. Ευτυχώς μαγειρεύω μόνη μου και ξέρω τα υλικά που χρησιμοποιώ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν και διάβασα τα σχόλιά σας, θα κρατήσω μόνο τον τίτλο και θα πω ότι κυρίως αφορά τις γυναίκες... Και γιατί το λέω αυτό; Γιατί κυρίως εκείνες χρησιμοποιούν τα περισσότερα καλλυντικά...

 

Και δε αναφέρομαι σε σαμπουάν, σαπούνια, κλπ., δεν θεωρώ ότι βοηθάνε στην ομορφιά... Ως προς την υγεία ναι, τα φυτικά είναι τα καλύτερα... Απλά για τις κρέμες ενυδάτωσεις, μάσκες, που χρησιμοποιείται οι κοπέλες, με αγνά υλικά είναι μια χαρά... Το να πάρεις κάτι που είναι φυτικό, πάλι περιέχει συστατικά μέσα που είναι χημικά για να κρατήσει, απλά δεν περιέχει τόσα πολλά...

 

Από εκεί και πέρα, μπορείτε να φτιάξετε και μόνες σας στο σπίτι με ηλικά τα οποία είναι καθαρά αγνά από την φύση, όπως το γιαούρτι, το μέλι, τα φρούτα, και πάρα πολλά άλλα... Το καθένα για την δική του χρήση... Με αυτά, δεν χρησιμοποιείς χημικά... Σίγουρα δεν έχουν την ίδια απόδωση, αλλά μερικές φορές, θα δείτε και θαύματα... :)

Link to comment
Share on other sites

Τα γράφεις πολύ ωραία Βηλφεγώρ σα να είσαι στην κουζίνα μου! χε χε... Η αλήθεια είναι οτι τα φαγητά που μας αρέσουν είναι και τα πιο βλαβερά. Ευτυχώς μαγειρεύω μόνη μου και ξέρω τα υλικά που χρησιμοποιώ.

 

 

Εμ τι παίζουμε? :P έχουνε δει τα ματιααααααα μου...

Τα καλοκαίρια έμενα με τις ξαδέρφες μου...εκεί να δεις..

από τότε αντιπαθώ τα καλλυντικά..φαντάσου να περιμένεις

να πας στην εκκλησία για ανάσταση..και να τις έχεις όλες

μπροστά από ένα καθρέφτη...Να τους λέω..ΕΛΑΑΑΑΑΤΕΕΕΕΕ

ΘΑ ΧΑΣΩΩΩΩΩΩ ΤΗΝ ΑΝΑΑΑΑΑΣΤΑΣΣΣΗΗΗΗΗΗ!! και να μου

λένε..περίμενε βρε σκασμένο άβαφτες θα πάμε...ή να είσαι

στην θάλασσα...να λες..."Μαλία μπαίνουμε να κάνουμε μπλουμ?

και να σου λέει "Περίμενε!να βάλω αντηλιακο΄...και δώστου

να πασαλείφονται....και να λέει μετά η μια...Έβαλες αντιλιακό?

Έβαλα έβαλα!!!έλατε τώρα!!!"ΔΕΝ ΕΒΑΛΕΣ!ΕΛΑ ΕΔΩ!!!!"και

δώστου πασάλειμα και σε σένα...για να καταλάβεις παιδικά

τραύματα..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...