Jump to content

Ποιός προσβάλει τον Θεό...;


Recommended Posts

«Αν υπάρχει Θεός, τότε ο αθεϊσμός μάλλον θα Του φανεί λιγότερο προσβλητικός από τη θρησκεία»

~ αγνώστου ~ (σε μένα)

 

 

...Σχόλια;

Link to comment
Share on other sites

«Αν υπάρχει Θεός, τότε ο αθεϊσμός μάλλον θα Του φανεί λιγότερο προσβλητικός από τη θρησκεία»

~ αγνώστου ~ (σε μένα)

 

 

...Σχόλια;

Καταρχάς για τι Θεό μιλάμε?

για τον προσωποποιημένο της Ορθοδοξης εκκλησίας που

είναι πανσοφος,φιλάνθρωπος κτλ κτλ ?

για την ενέργεια ως σύνολο?

για κάποιο προσωπικό θεό?

 

Επίσης σημασία έχει για ποιάς θρησκείας θεό μιλάμε...διαφορετική

αντιμετώπιση θα είχε το θέμα από τον καθένα πιστεύω..

Link to comment
Share on other sites

ΈΒΡΗΚΑ!!!!!

 

Το είπε ο Γκονκούρ Ε. και Ζ.

εννοεί τον Χριστιανικό Θεό...

με αυτά τα δεδομένα λοιπόν..

 

Πιστεύω οτι ο θεός λόγω του

επιπέδου που βρίσκεται δεν θα

ένιωθε προσβεβλημένος.Ίσως

να λυπόταν...αλλά σύμφωνα με

την εκκλησία αυτό που θα ένιωθε

κυρίως θα ήταν αγάπη..

 

Κατά την γνώμη μου..ο άθρησκος

μπορεί να μπει πιο εύκολα στον

πραγματικό δρόμο του "Θεού" από

τον "πιστό" και αυτός μπορεί να μπει

ακόμα πιο εύκολα από τον "άθεο"..

Τώρα αν ο άθεος δεν κάνει ακραία

πράγματα αλλά απλά έχει υιοθετήσει

αυτή την στάση ζωής πιστεύω οτι θα

ήταν ο πιστός...Επειδή και υποκρίνεται

και δεν δέχεται να δει οτι κάνει λάθος

και πολλές φορές καταχράζεται αυτά

που του προσφέρει ο Θεός και δεν

επιδέχεται βελτίωση επειδή είναι προσκολλημένος

σε κάποιες ιδέες..

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βλέπω αλλιώς.

 

Ο Θεός θα ένιωθε λιγότερο προσβεβλημένος από τον αθεϊσμό, γιατί, αντίθετα από πολλές θρησκείες, τουλάχιστον ο αθεϊσμός δεν χρησιμοποιεί το όνομα του θεού για να δικαιολογήσει την κάθε βλακεία που θα πει ή το κάθε έγκλημα που θα κάνει, ούτε θα εκμεταλλευτεί το αίσθημα πίστης των ανθρώπων για να τα τσεπώσει (Βατοπέδι κανείς;).

Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτι θα προσβάλονταν περισσότερο απο όλο αυτή τη διαφθορά που υπάρχει κάτω απ το όνομα του. Αλλωστε το να αμφισβητεί κάποιος την παρουσία του δεν είναι προσβλητικό. Εγώ θα το αποκαλούσα ειλικρινές. Ωστόσο αν όντως μας έπλασε κατ είκόνα και ομοίωση, έχουμε ελευθερη βουληση, όπως αυτός. Άρα και ελευθερία επιλογής. Αρά αν παρεξηγηθεί, να πιει ξύδι.. =Ρ :whistling:

Edited by Fever
Link to comment
Share on other sites

«Αν υπάρχει Θεός, τότε ο αθεϊσμός μάλλον θα Του φανεί λιγότερο προσβλητικός από τη θρησκεία»

~ αγνώστου ~ (σε μένα)

 

...Σχόλια;

 

Πιστεύω ισχύει μια και οι σκέψεις μου κυμαίνονται στο ίδιο μήκος κύματος με τον irenicus777. Βλέπω δηλαδή και εγώ ότι ο άθεος έχει το προτέρημα ότι δεν κάνει κατάχρηση του ονόματος του θεού.

 

Επίσης δεν νομίζω όμως ότι χρειάζεται να περιοριστούμε στον χριστιανικό θεό, παρόλο που το αρχικό απόφθεγμα αναφέρονταν σε αυτόν. Εφόσον είναι μια θρησκεία που βασίζεται στην ύπαρξη μιας θεότητας (ισλάμ, ιουδαισμός, χριστιανισμός κτλ) δεν βλέπω κάποιο εμπόδιο στο να ισχύει αυτός ο τρόπος σκέψης.

Link to comment
Share on other sites

Ένας άλλος λόγος ίσως να είναι το ότι μερικοί μπορεί να κάνουν καλές πράξεις ή να ακολουθούν κάποια πράγματα όπως πχ το Ουκ επιθυμήσεις πάντα όσα τω πλησίον σου εστί, επειδή το λέει η θρησκεία τους και όχι επειδή ένιωσαν πως έτσι πρέπει να κάνουν.. το κάναν από σεβασμό προς την θρησκεία ή για να "τα έχουν καλά" με το θείο. Δεν φτάσαν σε ένα τέτοιο συμπέρασμα από μόνοι τους δηλαδή το βρήκαν στο πιάτο. Το θείο δεν είχε την ίδια ευχαρίστηση να τους δει να ανθίζουν και να ευδοκιμούν όπως βλέπει ένας πατέρας την πρόοδο των παιδιών του.

Edited by Doukidious
Link to comment
Share on other sites

χαριτωμένο!

 

Ουτως η αλλως ο άθεος δεν ασχολείται με αυτα, αντιθέτως αυτοι που ασχολουνται διασυρουν το ονομα του βαφτιζοντας τον εκδικητικο και βαζοντας του ανθρωπινα μετρα και σταθμα στα χερια..

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τους προλαλίσαντες. Προτιμότερο να αμφισβητεί κάποιος την ύπαρξή σου, παρά να κάνουν χρήση του ονόματός σου με αυτόν τον "ανταγωνιστικό" τρόπο που το κάνουν οι θρησκείες.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου..ο άθρησκος

μπορεί να μπει πιο εύκολα στον

πραγματικό δρόμο του "Θεού" από

τον "πιστό" και αυτός μπορεί να μπει

ακόμα πιο εύκολα από τον "άθεο"..

Συμφωνώ με το πρώτο μέρος αλλά διαφωνώ με το δεύτερο.

Βέβαια, αυτό σχετίζεται με ότι δεν πιστεύω πως υπάρχουν πραγματικοί άθεοι.

 

~*~*~

 

Ο Θεός θα ένιωθε λιγότερο προσβεβλημένος από τον αθεϊσμό, γιατί, αντίθετα από πολλές θρησκείες, τουλάχιστον ο αθεϊσμός δεν χρησιμοποιεί το όνομα του θεού για να δικαιολογήσει την κάθε βλακεία που θα πει ή το κάθε έγκλημα που θα κάνει, ούτε θα εκμεταλλευτεί το αίσθημα πίστης των ανθρώπων για να τα τσεπώσει (Βατοπέδι κανείς;).

Πιστεύω ισχύει μια και οι σκέψεις μου κυμαίνονται στο ίδιο μήκος κύματος με τον irenicus777. Βλέπω δηλαδή και εγώ ότι ο άθεος έχει το προτέρημα ότι δεν κάνει κατάχρηση του ονόματος του θεού.

Καλά τα λέτε και οι δυό σας, τι γίνεται όμως με τους άθεους που επιτίθενται και προσβάλλουν τους θεϊστές, ανεξαρτήτως θρησκείας και πεποιθήσεων; Τι γίνεται με αυτούς που σε θεωρούν ηλίθιο μόνο και μόνο επειδή πιστεύεις κάπου (όπου κι αν είναι αυτό) και χαρακτηρίζουν ακόμα πιο ηλίθιο το «κάπου» σου, έτσι αβίαστα...;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το πρώτο μέρος αλλά διαφωνώ με το δεύτερο.

Βέβαια, αυτό σχετίζεται με ότι δεν πιστεύω πως υπάρχουν πραγματικοί άθεοι.

 

 

Τότε να διευκρινήσω οτι εννοώ άθεος με την έννοια του

οτι δεν πιστεύει συνειδητά σε κάποια υπερβολικά δυνατή

υπερφυσική ύπαρξη.

 

Καλά τα λέτε και οι δυό σας, τι γίνεται όμως με τους άθεους που επιτίθενται και προσβάλλουν τους θεϊστές, ανεξαρτήτως θρησκείας και πεποιθήσεων;

Ε...αυτοί φοράνε παρωπίδες και δίπλα και μπροστά από

τα μάτια.Επίσης φορανε ακουστικά με λεύκο ήχο για να

μην ακούνε τίποτα.Όντως αυτοί λόγω των καταστάσεων

που τους έχουν φτάσει εκεί είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ανίκανοι να

δεχθούν με το καλό οποιαδήποτε νεα ιδεολογία.Γι'αυτό

και τους τοποθέτησα κάτω από τους πιστούς στη πυραμίδα.

Βέβαια εξαίρεση αποτελούν αυτοί που είναι άθεοι λόγω

μεγάλης και λεπτομερούς έρευνας λόγω των αποτελεσμάτων

της οποίας κατέλληξαν στο οτι ο Θεός(αυτός που είναι Θεός

για αυτούς)δεν υπάρχει.Αυτοί και ψαγμένοι είναι και θα δεχτούν

τους άλλους και τις θρησκείες τους αν και συχνά θα προσπαθήσουν

να τους βάλουν να κάνουν και αυτοί αυτή την αναζήτηση.

Και αυτούς όμως τους βάζω στο τέλος της βαθμίδας γιατί

ελάχιστοι ΔΕΝ επιβάλουν τις ιδέες τους.

P.S.Παιδιά άθεος είναι αυτός που δεν πιστεύει σε κανένα Θεό

και σε καμία ανώτερη δύναμη.Άθρησκος είναι αυτός που δεν

δέχεται καμία θρησκεία αλλά άνετα μπορεί να πιστεύει σε κάποια

ανώτερη ύπαρξη.Εγώ νομίζω οτι πιο πολύ στο "άθρησκος" πάνε

τα σχόλια σας παρά στο άθεος.

 

Edit:Ξέχασα να πω γιατί!

Αυτός που λέει...ο ΘΕΟΣ μου θέλει να καθαρίσει ο πλανήτης

δεν στηρίζεται στον Θεό..στηρίζεται στο σύστημα που διαδίδει

και υποστηρίζει τον συγκεκριμένο Θεό..Δείτε σταυροφορίες...το

έκαναν στο όνομα του Γιαχβέ..οκ...αλλά στην πραγματικότητα

το έκαναν στο όνομα της εκκλησίας η οποία καλλυπτόταν από

το ιερό πρόσχημα του Γιαχβε...(και για πολιτικά κίνητρα αλλά

αυτό είναι off topic).Ο άθρησκος...δεν υποστηρίζεται από κάποιο

σύστημα...έτσι δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει το όνομα του Θεού

επειδή πολύ απλά δεν δέχεται κάποιο όνομα ή μορφή για αυτόν..

Ή αν το δέχεται...έχει να κάνει με ΔΙΚΗ ΤΟΥ επιλογή...τον φαντάζεται

όπως θέλει...δεν λέει έτσι είναι...λέει έτσι φαντάζομαι οτι είναι..

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λέτε και οι δυό σας, τι γίνεται όμως με τους άθεους που επιτίθενται και προσβάλλουν τους θεϊστές, ανεξαρτήτως θρησκείας και πεποιθήσεων; Τι γίνεται με αυτούς που σε θεωρούν ηλίθιο μόνο και μόνο επειδή πιστεύεις κάπου (όπου κι αν είναι αυτό) και χαρακτηρίζουν ακόμα πιο ηλίθιο το «κάπου» σου, έτσι αβίαστα...;

 

Σκέψου λίγο, αν ήσουν εσύ ο Θεός τι θα σε ενοχλούσε περισσότερο; Να σε πουν ηλίθιο και να σε βρίσουν, ή να κάνουν ότι βλακεία και φρικη μπορείς να φανταστείς, λέγοντας ότι εσύ τους είπες να το κάνουν; Να σουχρεώσουν δηλαδή τις πράξεις τους, να αποφύγουν να αναλάβουν τις υποχρεώσεις τους και την ευθύνη, αλλά να πετάξουν σε σένα το "μπαλάκι";

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

«Αν υπάρχει Θεός, τότε ο αθεϊσμός μάλλον θα Του φανεί λιγότερο προσβλητικός από τη θρησκεία»

~ αγνώστου ~ (σε μένα)

 

 

...Σχόλια;

 

Στα πρωτα δευτερολεπτα στο βινετακι απο την κλασσικη ταινια δινεται η απαντηση.. http://www.youtube.com/watch?v=4DC0gA5Vt4I&feature=related

Edited by Αrtzuna
Link to comment
Share on other sites

Τότε να διευκρινήσω οτι εννοώ άθεος με την έννοια του

οτι δεν πιστεύει συνειδητά σε κάποια υπερβολικά δυνατή

υπερφυσική ύπαρξη.

Η πλάκα είναι ότι δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην πιστεύει συνειδητά σε κάποια υπερφυσική ύπαρξη. Αλλού είναι το πρόβλημα... (εξηγώ στο τέλος)

 

Βέβαια εξαίρεση αποτελούν αυτοί που είναι άθεοι λόγω

μεγάλης και λεπτομερούς έρευνας λόγω των αποτελεσμάτων

της οποίας κατέλληξαν στο οτι ο Θεός(αυτός που είναι Θεός

για αυτούς)δεν υπάρχει.

Σκέψου λίγο, αν ήσουν εσύ ο Θεός...

Σύμφωνα με την δική μου κοσμοθεωρία, είμαι Θεά, όπως και εσείς είστε Θεός, όπως κάθε ύπαρξη είναι Θεότητα (δείτε την υπογραφή μου). Επομένως, ακόμα και οι πιο αισχρές πράξεις που γίνονται «στο όνομα του Θεού», είναι μέρους του Θεού, αφού είναι των ανθρώπων.

 

...Το πρόβλημα λοιπόν είναι ότι, είτε μας αρέσει είτε όχι, την σήμερον ημέρα εάν ζεις στον δυτικό κόσμο, με το που σου λέει κάποιος την λέξη «Θεός», ο νους σου πάει στην χριστιανική εικόνα του Θεού. Ακόμα κι αν δεν είσαι Χριστιανός, αυτή την εικόνα θα σκεφτείς.

Είναι θέμα προγραμματισμού. Εκεί την «πατάνε» και οι άθεοι. Ουσιαστικά, δεν έχουν απορρίψει τον Θεό γενικώς, αλλά τον χριστιανικό Θεό. Ή, τον μονοθεϊστικό Θεό, αν προτιμάτε. Γι’ αυτό και αν αποφύγεις να τους αναφέρεις την λέξη «Θεός» και κάνεις χρήση άλλων «συνώνυμων», αποκαλύπτεται ότι οι άνθρωποι είναι απλά άθρησκοι, όχι άθεοι.

 

Επιστρέφοντας λοιπόν στο θέμα και για να απαντήσω πιο άμεσα στον irenicus777:

Ως Θεά ( ^_^ ) αυτό που με προσβάλει περισσότερο είναι να με κρίνουν ως κάτι που είμαι μονάχα κατά ένα εκατομμυριοστό. Δεν με ενδιαφέρει ποιός το κάνει, αλλά το ότι το κάνει.

 

...Εσένα, ως Θεός, τι σε προσβάλλει περισσότερο;

 

 

 

 

Σημείωση: δείτε και αυτό το νέο θέμα που άνοιξα

 

 

~~~

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας προσβάλεται ως προς το τι πιστεύει...

 

Και ο καθένας μπορεί να προσβάλει ως προς τα πιστεύω του άλλου...

 

Νεφέλη, ναι, αποκαλύπτεται ότι οι άνθρωποι είναι απλά Άθρησκοι, όχι Άθεοι, αλλά δεν θα το βγάλουν ποτέ οι ίδιοι συνειδητά... Ποιος ο λόγος να το ανακαλύψει ένας τρίτος αν δεν το καταλάβεις εσύ ο ίδιος μέσα σου;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...