Jump to content

Γατες ....


 Share

Recommended Posts

Καλησπερα . Λιγο καιρο  τωρα σκεφτομαι να  αγορασω γατα μαλλον γατακι . Και θελω να θεσο καποια  ερωτηματα .  :sweat:

 

1)Τρωνε  η γατες απολα η μονο γατοτροφη  η καποια συγκεκριμενη τροφη ?

 

2)ξερο πως αν εχει σκυλο τον βγαζης βολτα  με την γατα τη γινεται ?

 

3)ποσο ειναι περιπου το οριο ζωης της γατας ?

 

4)ποσα γατακια γενα μια θυλικη  γατα ? (περιπου )

 

5)κοιμαται το βραδυ η γατα  η κανει  θορυβο ?

 

6) μπορει η γατα να γινει {συμαχος ,βοηθος,συνεργατης} μας στη μαγεια ?

 

 

 

 

ξερω σας κουρασα αλλα πρεπει να μαθω πριν αποκτησω γατα .   :thumbsup:

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δες και http://www.artofwise.gr/html/categories_content/anadromes/gates.html

 

Για τα υπόλοιπα που ρωτάς δεν ξέρω...

 

Υ.Γ. πως γίνεται να βάλεις έναν σύνδεσμο με λέξη;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα . Λιγο καιρο τωρα σκεφτομαι να αγορασω γατα μαλλον γατακι . Και θελω να θεσο καποια ερωτηματα . :sweat:

 

1)Τρωνε η γατες απολα η μονο γατοτροφη η καποια συγκεκριμενη τροφη ?

 

2)ξερο πως αν εχει σκυλο τον βγαζης βολτα με την γατα τη γινεται ?

 

3)ποσο ειναι περιπου το οριο ζωης της γατας ?

 

4)ποσα γατακια γενα μια θυλικη γατα ? (περιπου )

 

5)κοιμαται το βραδυ η γατα η κανει θορυβο ?

 

6) μπορει η γατα να γινει {συμαχος ,βοηθος,συνεργατης} μας στη μαγεια ?

 

 

 

 

ξερω σας κουρασα αλλα πρεπει να μαθω πριν αποκτησω γατα . :thumbsup:

 

 

 

λοιπον με 2 κυριους τετραποδους εδω μεσα μπορω να σου δωσω πληροφοριες...

 

1) Οι γατες οπως και οι σκυλοι μπορουν να φανε τα παντα, δε κανει να φανε σκορδο γιατι μπορει να παθουν αλεργικο σοκ και να μεινουν εκει, (οποτε αν σχεδιαζεσ να του δεινεις να τσιμπαει απο τα πιτογυρα ξεχνα το) τρωνε και τροφη τρωνε και κανονικο κρεας, βεβαια το καθε ζωο εχει τα γουστα του, τα δικα μου ας πουμε πεθαινουν για μπροκολο... εχουν παρατησει κονσερβα για το μπροκολο... οποτε περι ορεξεως... και φυσικα να προσεχεις τα κοκαλα γτ θα ξερνανε σαν μουρλα

 

2) Την γατα μπορεις να την βγαλεις βολτα εφοσον ομως εισαι 1000% σιγουρος οτι δε θα κολησει τπτ και οτι θα ξεκινησεις να την βγαζεις απο μικρη γι ανα μαθει, εαν εγω ασ πουμε παρω αυτη τη στιγμη τον 4χρονο γατο μου με λουρι θα φρικαρει... οποτε εσυ αποφασιζεις

 

3) Μια γατα που θα κανει καλη ζωη χωρις αγχη και πονους μπορει να ζησει και 20 χρονια

 

4)απο 1 μεχρι 7 ποτε δε ξερεις

 

5) Η γατα κοιμαται μεσο ορο 18 ωρες την μερα αλλα ειναι νυχτοβια ζωα οποτε το βραδυ ειναι ξυπνια αλλα δεν ειναι απαραιτητο να κανει φασαρια, αν ειναι ζημιαρα και τσαουσα εκ φυσεως τοτε πιθανον να κανει διαφορα νουμερα την νυχτα, αν οχι θα ειναι Βουδας... χεχε

 

5,5) αν ξερναει τριχες (συνηθως αν ειναι μακριτριχη) φυσιολογικα θα ειναι φυσικο αφου οι συγκεκριμενες καθαριζονται ολη μερα αλλα αν χειροτερεπσει το κοιτας

6) ΦΥΣΙΚΑ!!!!!!!!!! μπορει επισης να ειναι το familiar σου :woot:

 

και μια συμβουλη: μην επικεντρωθεις στο να παρεισ ενα γατακι ρατσας, παρε ενα που εχει αναγκη ενα σπιτι, καλεσ οι ρατσες και η "μουρη" αλλα ενασ υπεροχος φιλος στην μαγεια αλλα και στο σπιτι μπορει να ειναι ενασ απλος κεραμιδογατος... τα δικα μου ειναι Βρετανικοσ κοινος Μπεζ και Νορβηγικος του δασους Μακριτιχρος Γκρι, πριν απο κανα 2 βδομαδεσ το εμαθα απο τον κτηνιατρο και τουσ εχω 2 και 4 χρονια... για μενα και οι δυο ειναι οι κοπρες μου :sweat:

 

 

Τιτα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω   Tita_09 .   :yes:

 

Κατι αλλο  Οι γάτες εκδηλώνουν διάθεση για ζευγάρωμα σε αρκετές περιόδους μέσα στο χρόνο. Μία χρονική περίοδος διαρκεί περί τις τέσσερις έως επτά ημέρες, αν η θηλυκή γάτα ζευγαρώσει. Αν όχι, η περίοδος αυτή είναι πολύ μεγαλύτερη σε χρόνο.   :confused:

 

α) υπαρχει η στιροση   :down:

 

 

β) δεν ειμαι υπερ τη στιροσης πως μπορει να ζευγάροση?   :ermm:

 

 

να τη βγαζο εξο απο το σπιτη?   :blink:

 

 

 

familiar  ?? :lol:

 

 

 

σκευτομαι προτιμο θηλυκια γατα μαλλον γατακι.  :sweat:

Edited by Ar8ouria
Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ πολύ προσέξτε τα ορθογραφικά σας λάθη!

Αν δεν σέβεστε τον εαυτό σας και αυτά που γράφετε, τουλάχιστον σεβαστείτε αυτούς που τα διαβάζουν (ίσως το αντίστροφο να ήταν πιο λογικό)!!!

Επίσης τα emoticons δεν είναι για χόρταση, δεν χρειάζεται να μπαίνουν μετά από κάθε φράση. Η υπερβολική χρήση είναι κουραστική και εκνευριστική.

Δεν ξέρω αν συμφωνούν και οι άλλοι χρήστες ή αν εγώ είμαι ο γεροπαράξενος του φόρουμ. Αν συμβαίνει το δεύτερο, πολύ ευχαρίστως θα αποσυρθώ.

 

Έχω όμως την εντύπωση ότι το φόρουμ άρχισε να μετατρέπεται σε παιδική χαρά...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ πολύ προσέξτε τα ορθογραφικά σας λάθη!

Αν δεν σέβεστε τον εαυτό σας και αυτά που γράφετε, τουλάχιστον σεβαστείτε αυτούς που τα διαβάζουν (ίσως το αντίστροφο να ήταν πιο λογικό)!!!

Επίσης τα emoticons δεν είναι για χόρταση, δεν χρειάζεται να μπαίνουν μετά από κάθε φράση. Η υπερβολική χρήση είναι κουραστική και εκνευριστική.

Δεν ξέρω αν συμφωνούν και οι άλλοι χρήστες ή αν εγώ είμαι ο γεροπαράξενος του φόρουμ. Αν συμβαίνει το δεύτερο, πολύ ευχαρίστως θα αποσυρθώ.

 

Έχω όμως την εντύπωση ότι το φόρουμ άρχισε να μετατρέπεται σε παιδική χαρά...

Βρε για τη γκρινιάζεις παλι , θα σε μαλωσω και δεν θελω. Αφου δεν εχεις κατι να πης για το θεμα για τη κανης ποστ αυτα που γραφεις μπορουσες να μου τα στηλης σε προσωπικο μηνυμα .  :thumbsup:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

2) Την γατα μπορεις να την βγαλεις βολτα εφοσον ομως εισαι 1000% σιγουρος οτι δε θα κολησει τπτ και οτι θα ξεκινησεις να την βγαζεις απο μικρη γι ανα μαθει...

 

Να το δω και αυτο και εχω ολοκληρωθει σαν ανθρωπος. Βολτα βρε; την γατα; με λουρακι; Να σηκωνει και ποδαρακι στις κολωνες; :woot:

 

 

β) δεν ειμαι υπερ τη στιροσης πως μπορει να ζευγάροση? :ermm:

να τη βγαζο εξο απο το σπιτη? :blink:

 

 

Αν γενικα την αφηνεις να βγαινει απο το σπιτι θα ζευγαρωσει μονη της, αλλιως πρεπει να συννενοηθεις με καποιον που εχει γατα του αλλου φυλου. Ο κτηνιατρος σου επισης μπορει να σε φερει σε επαφη με τον καταλληλο ιδιοκτητη.

Προσωπικα ειμαι εναντιον της στειρωσης παντως, μπορει να γλιτωνεις απο πολυυ ταλαιπωρια αλλα κανει το ζωο παθητικο, και χανει πολυ απο την ορεξη του για παιχνιδι...

 

Μια αλλη λυση βεβαια ειναι να απομονωσεις την γατα στις γονιμες ημερες της, αν και μπορω να πω ειναι πολυ κουραστικο. Σε περιπτωση που αποφασισεις να την αφησεις να ζευγαρωσει, οσο γλυκο και αν ειναι να παρεις ενα γατακι απο τον δρομο, ισως ειναι καλυτερο να εχεις γατα ρατσας γιατι ετσι μπορεις να βρεις πιο ευκολα καινουριο σπιτι για τα μικρα.

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ πολύ προσέξτε τα ορθογραφικά σας λάθη!

Αν δεν σέβεστε τον εαυτό σας και αυτά που γράφετε, τουλάχιστον σεβαστείτε αυτούς που τα διαβάζουν (ίσως το αντίστροφο να ήταν πιο λογικό)!!!

Επίσης τα emoticons δεν είναι για χόρταση, δεν χρειάζεται να μπαίνουν μετά από κάθε φράση. Η υπερβολική χρήση είναι κουραστική και εκνευριστική.

Δεν ξέρω αν συμφωνούν και οι άλλοι χρήστες ή αν εγώ είμαι ο γεροπαράξενος του φόρουμ. Αν συμβαίνει το δεύτερο, πολύ ευχαρίστως θα αποσυρθώ.

 

Έχω όμως την εντύπωση ότι το φόρουμ άρχισε να μετατρέπεται σε παιδική χαρά...

γεράσαμε αρχάγγελε!!

Η νεα γενια τωρα θελει φατσουλες να χοροπηδάνε τριγυρω μιας κ προφανως το λεξιλογιο τους δεν φτανει για περιγραφες..

Περαν του προσβλητικου ομως, τουλαχιστον αυτο το θεμα ειναι ελαφρυ κ σηκωνει καποιο ελαφρυ χορό..Το κακο για εμενα ειναι πως αυτα ειναι τα θεματα που πληθενουν τελευταια.

Συμφωνω παντως με τη δημοσιευση των μηνυματων που απευθηνονται σε ορθογραφιες γτ ετσι ΙΣΩΣ υπαρξει μεγαλυτερη προσοχη απο τους γνωστους παραβατες :Ρ

Link to comment
Share on other sites

[...]

σκευτομαι προτιμο θηλυκια γατα μαλλον γατακι. :sweat:

Δηλαδη;

Link to comment
Share on other sites

Βρε για τη γκρινιάζεις παλι , θα σε μαλωσω και δεν θελω. Αφου δεν εχεις κατι να πης για το θεμα για τη κανης ποστ αυτα που γραφεις μπορουσες να μου τα στηλης σε προσωπικο μηνυμα . :thumbsup:

 

 

Δεν τα έστειλα σε προσωπικό μήνυμα γιατί πολύ απλά δεν απευθύνεται μόνο σε εσένα.

Εκτός και αν νομίζεις ότι από σεβασμό σου μιλάω στον πληθυντικό ....

 

Όσον αφορά στο θέμα η άποψή μου είναι η εξής.

Δεν έχεις κανένα δικαίωμα να αγοράσεις γάτα. Γάτες αγοράζουν αυτοί που νομίζουν ότι έχουν δικαίωμα ιδιοκτησίας σε ό,τι τους περιβάλει.

Δεν έχεις κανένα δικαίωμα να πειραματιστείς στην εκτροφή γατιών. Αν δεν ξέρεις, μην το δοκιμάσεις.

 

Έχεις κάθε δικαίωμα να συμβιώσεις με μία γάτα, όπως και με οποιοδήποτε ζώο. Δεν είναι όμως απόλυτα δική σου επιλογή, είναι επιλογή από κοινού (δική σου και του ζώου).

Για να είναι συμβιώση και άρα κοινή επιλογή, πρέπει το ζώο να έχει την επιλογή να σε εγκαταλείψει.

Θα του την δώσεις; Πώς θα το πάρεις αν το γατί που αγόρασες την κάνει με ελαφρά πηδηματάκια;

Έστω ότι φεύγει και φεύγωντας (αν είσαι σε πόλη) το πατάει ένα αυτοκίνητο. Ποιός είναι υπεύθυνος για τον θάνατό του;

Αν δεν είσαι σε πόλη δεν βλέπω τον λόγο να ''αγοράσεις'' γατί. Κυκλοφορούν πολλά αδέσποτα παντού. Ένα πιατάκι φαγητό και ήδη έχεις θεμελιώσει μία πολύ καλή σχέση.

Ένα τέτοιο γατί ΔΕΝ έχει ανάγκη από φροντίδα, ΔΕΝ έχει ανάγκη από βόλτα, ΔΕΝ έχει ανάγκη να του βρεις ταίρι και στην πραγματικότητα ΔΕΝ έχει ανάγκη από το φαγητό που του δίνεις (απλά είναι μία ευκολότερη λύση για αυτό). Ένα τέτοιο γατί σε έχει διαλέξει και του ανήκεις. Δεν το έχεις διαλέξει και δεν σου ανήκει

 

Ένα τέτοιο γατί δεν κάνει φασαρία το βράδυ, γιατί δεν έχει κανένα λόγο να κυνηγάει μέσα στο σπίτι σου, εκτός και αν έχεις ποντίκια.

Αν μπει στο σπίτι το βράδυ, θα μπει για να κουλουριαστεί στα πόδια σου και να κοιμηθεί ήσυχα και ωραία.

Υπάρχουν τα γατιά που προτιμούν να κοιμούνται πάνω σου, αυτά που προτιμούν να κοιμούνται ανάμεσα στα πόδια σου, αυτά που προτιμούν να κοιμούνται στην αγκαλιά σου, αυτά που προτιμούν να κοιμούνται στο μαξιλάρι σου, αυτά που προτιμούν να κοιμούνται στην θέση σου. Ό,τι κάτσει είναι. Άλλωστε θα κοιμηθεί όπου το βολεύει αυτό ή απλά θα κοιμηθεί κάπου αλλού, δεν το επιλέγεις εσύ.

 

Αν δε, σε ενθουσιάζει η ιδέα ότι μπορείς να ''συνεργαστείς'' με ένα γατί, μάθε ότι και αυτό είναι δική του επιλογή και όχι δική σου.

Ένα σκλαβωμένο γατί, δεν νομίζω ότι συνεργάζεται. Μάλλον εξαναγκάζεται.

 

Αυτά σου τα λέω διότι εδώ είναι ένα φόρουμ που έχει να κάνει με εσωτερισμό, τέχνες, φιλοσοφία, φυσιολατρία και όχι με pet consulting και κομπλεξικούς ''ιδιοκτήτες'' ζώων.

Αν λοιπόν και εσύ δεν έχεις να πεις κάτι για τα θέματα του φόρουμ, θα μπορούσες κάλλιστα να πας σε κάποιο άλλο.

Μπήκες σε έναν καινούριο χώρο, δείξε σεβασμό και στον χώρο αλλά και σε αυτούς που είναι μέσα. Όταν γνωριστούμε και μάθουμε ο ένας τον άλλο, τότε θα δεις πόσο σε παίρνει να ''μαλώνεις'' είτε θες είτε όχι.

Μπορεί να έχω καταλάβει εγώ λάθος, μπορεί όμως και όχι. Μιλαώ καθαρά για τον εαυτό μου και εκφράζω προσωπική άποψη, αλλά νομίζω ότι έχω δικαίωμα να παραπονιέμαι όταν κάτι φαίνεται να είναι λάθος. Έχεις όσες ευκαιρίες θες για να αποδείξεις ότι δεν είναι έτσι. Ξεκίνα διορθώνοντας την ορθογραφία σου και συνεισφέροντας ουσιαστικά στα θέματα του φόρουμ. Αν δεν έχεις το επίπεδο (ή την ηλικία) για κάτι τέτοιο, δούλεψε στο να ωριμάσεις. Διάβασε τα θέματα της ιστοσελίδας αν θες, κάνε ό,τι εσύ νομίζεις και όταν θεωρείς ότι είσαι έτοιμη, θα σε περιμένουμε με ανοιχτές αγκάλες για να ανταλλάξουμε απόψεις.

Ενηλικιώσου πρώτα γιατί είσαι σίγουρα κάτω από 18, ίσως και κάτω από 15. Την ηλικία σου την φανερώνουν οι απόψεις και ο τρόπος σου, δεν έχει σημασία τί δηλώνεις εσύ.

Αν θες να μου αποδείξεις ότι είσαι πάνω από 18 έλα μία βόλτα από το msn να τα πούμε με webcam. Στο προφίλ μου θα βρεις τα στοιχεία που χρειάζεσαι.

 

Ζητώ συγνώμη από τα μέλη του φόρουμ, την διαχείριση και τον συντονισμό, απλά παρατηρώ από αρκετούς μία δυσανασχέτιση, αλλά καμμία ουσιαστική παρέμβαση. Αν υπερβάλω, απλά δεν θα συνεχίσω.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 (Αρχάγγελος ) σε ευχαριστω για την γνωμη σου που μοιραστηκες μαζι μας .

 

Να αναφέρω εδω οτι πιο πολυ σκεφτομαι για ενα γατακι απο το δρομο που θα μπορουσα να υιοθετησω απλα ειναι  δυσκολο να βρω την ηλικια και το φυλο που θελω . ( εγω ενδιαφερομαι για 1,5 με 2 μηνών γατακι θηλυκο )

 

Γιαυτο μαλλον θα αγορασω .  :(

 

Ειμαι 20 χρονών και δεν εχω webcam { περβερτ :P } αν θες να με γνωρισης απλα πεστο μην βρησκεις δικαιολογιες .

 

 

 

 

 

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

[quote name=Ar8ouria' date='03 June 2010 - 05:32 PM' :offtopic: :offtopic: timestamp='1275575541' post='83647]

Ειμαι 20 χρονών και δεν εχω webcam { περβερτ :P } αν θες να με γνωρισης απλα πεστο μην βρησκεις δικαιολογιες .

 

Ar8ouria δες λίγο το βαθύτερο νόημα των λόγων του Αρχάγγελου και άσε τις "δικαιολογίες περί γνωριμιών" και όλα τα συναφή..

 

Περί υιοθέτησης ενός γατιού θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Αρχάγγελο. Περισσότερο θα δεθείς με ένα γατί που έχεις βρει στο δρόμο παρά με ένα το οποίο θα αγοράσεις. Αν πραγματικά θέλεις ένα γατί να βοηθήσεις και να φροντίσεις, δε θα σε νοιάζει η ηλικία και το φύλο.

 

Είσαι όμως σίγουρη ότι είσαι σε θέση να φροντίσεις ένα ζώο και δεν είναι ενθουσιασμός; Μιλάμε για "δέσμευση" 15 ετών, μη βρεθεί ξανά στο δρόμο το ζωντανό...

 

(αλήθεια.. και αυτό το πράγμα "πουλάω και αγοράζω ζώα"... Με ποιο δικαίωμα το κάνουν, λες και είναι αντικείμενα ή κατακτήσεις... :verymad: ).

 

:offtopic: Υ.Γ. Σου έκανα με bold τα λάθη σου.. Τί θα γίνει με αυτό το θέμα;; :offtopic:

Link to comment
Share on other sites

Βάση αυτών που γράφεις δίνεις την εντύπωση, τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ, ότι δεν έχεις την απαραίτητη ωριμότητα να συμβιώσεις με ένα ζωντανό πλάσμα. Ο κόσμος δεν περιστρέφεται γύρω από τον εαυτό σου.

 

Έχεις συνειδητοποιήσει την σημασία που έχει αυτό στην συμβίωση σας? έχεις απαντήσει μέσα σου στο ερώτημα γιατί την θες την γάτα? Για να περνάς την ώρα σου όπως θα έκανες με ένα παιχνιδάκι ? Γιατί νομίζεις ότι θα γίνει.. μαγικός σύντροφος για να κάνετε μαγικά? Κάτι λες και για οικογένεια γατιών.. γιατί θες να το κάνεις αυτό ? στην μάνα σου το πες που λέει και η διαφήμιση..?

 

Εδώ θα πρέπει να απαντήσεις άλλα ερωτήματα και να αντιληφθείς κάποια πράγματα που θα πρέπει να είναι προϊόντα της δικιάς σου σκέψης και μόνο, όχι να τα διαβάσεις κάπου, να σου ακούγονται ωραία και να τα εκ λάβεις ως πραγματικότητα με αυτά τα κριτήρια.

 

Ειμαι 20 χρονών και δεν εχω webcam { περβερτ } αν θες να με γνωρισης απλα πεστο μην βρησκεις δικαιολογιες

 

Μήπως θα έπρεπε να ντρέπεσαι λιγάκι? Τί είναι αυτά που λες περί "περβερτ" και γνωριμίας από κοντά.., τί ακριβώς σε οδήγησε σε αυτό το συμπέρασμα ή να καλύτερα να πω κατηγορία. Υπάρχει ένα επίπεδο σε αυτήν την σελίδα και το γεγονός ότι αδυνατείς να το καταλάβεις και να το σεβαστής σίγουρα δεν δείχνει άτομο 20 χρονών. Δηλαδή οκ δεν ακούγετε και ότι καλύτερο το έλα να μιλήσουμε μέσω κάμερας αλλά εσύ έτσι έπρεπε να κάνεις? να κατηγορήσεις τον άλλον? Γιατί για τα άλλα δεν έχεις τίποτα να πεις?

Edited by Doukidious
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...