Jump to content

Γατες ....


 Share

Recommended Posts

Για τις μαγικές συνεργασίες που άκουσα..

Συγνώμη τι ακριβώς περιμένετε?Να φορέσει

η γάτα τριγωνικό καπέλο να πάρει ραβδάκι

και να νιαουρίζει στον ρυθμό της επίκλησης?

Ή νομίζετε οτι έτσι και σας την πέσει κάτι

θα σταθεί να πολεμήσει??Ίσως αν έχεις αναπτύξει

σχέση...αλλά για να το κάνεις αυτό θέλεις

ΧΡΟΝΙΑ...Και αν...Μπορείς να περιμένεις μέχρι

τότε?Αλλά και να μπορείς με πιο δικαίωμα θα

βάλεις σε κίνδυνο ένα ζώο?Από εκεί και πέρα..

η γάτα είναι ευθύνη...άσε τα νύχια...θα είσαι

συνέχεια χαρακωμένη...ειδικά αν δεν έχεις συνηθίσει

δεν θα σε πειράζει ως κοπέλα που είσαι?Τέλος..για το

2 μηνών που λες..έχεις την εντύπωση οτι θα μείνει 2

μηνών για πολύ καιρό?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα  δεν ξέρω  σε  Ποιόν να απαντήσω πρώτα .

 

Μήπως θα έπρεπε να ντρέπεσαι λιγάκι? Τί είναι αυτάπου λες περί "περβερτ"  ,οκ δεν ακούγετε και ότι καλύτερο το έλα ναμιλήσουμε μέσω κάμερας αλλά εσύ έτσι έπρεπε να κάνεις? 

 

Οκ  εγώ  παραφέρθηκα και ντρέπομαι .Αλλα ο αρχάγγελος   αυτά  που είπε τα έκανε επίτηδες  πιστεύω   :( 

 

 

 

Έχω όμως την εντύπωση ότι το φόρουμ άρχισε να μετατρέπεταισε παιδική χαρά...

 

κανένα  σχόλιο   ...

 

 

 

 

Περί υιοθέτησης ενός γατιού θα συμφωνήσω απόλυτα .

 

Και εγώ αλλα με ενδιαφέρει η  ηλικία  γιατί αν  είναι  μικρό θα δεθούμε πιο εύκολα   . 

 

 

 

         

 

 

 

 

  

 

  

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγώ παραφέρθηκα και ντρέπομαι .Αλλα ο αρχάγγελος αυτά που είπε τα έκανε επίτηδες πιστεύω . :(

Είτε επίτηδες,είτε όχι δεν έχει σημασία.

Αν πιστεύεις οτι έγινε επίτηδες και θα

μπορούσες και θα έπρεπε να απαντήσεις

αναλόγως έτσι ώστε να μην χρειαζόταν να

έκανες quote το ποστ που έκανες..

Αν δεν έγινε επίτηδες και πάλι θα έπρεπε

να απαντήσεις έτσι ώστε να καλλύψεις και

τον αρχάγγελο και εμάς.Διαφωνείς?Αν ναι

πες μου να ξέρω για να διορθώσω την άποψη

μου..

 

 

Έχω όμως την εντύπωση ότι το φόρουμ άρχισε να μετατρέπεταισε παιδική χαρά...

 

κανένα σχόλιο ...

Γιατί κανένα σχόλιο?Εδώ ο άνθρωπος

παρατηρεί μια κατάσταση..αν διαφωνείς

πες,διαφωνώ για τους τάδε λόγους.Αν

συμφωνείς πες ναι έχεις δίκιο συμφωνώ..

Το no comments τι δηλώνει?Εμένα για

αποστασοιοποίηση μου κάνει και κατ'εμέ

ήταν η χειρότερη στάση που θα μπορούσε

να είχες υιοθετηθεί την συγκεκριμένη στιγμή.

 

 

 

Περί υιοθέτησης ενός γατιού θα συμφωνήσω απόλυτα .

 

Και εγώ αλλα με ενδιαφέρει η ηλικία γιατί αν είναι μικρό θα δεθούμε πιο εύκολα .

Δεν απαντώ εγώ σου κάνω quote την απάντηση.

 

 

 

Περί υιοθέτησης ενός γατιού θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Αρχάγγελο. Περισσότερο θα δεθείς με ένα γατί που έχεις βρει στο δρόμο παρά με ένα το οποίο θα αγοράσεις. Αν πραγματικά θέλεις ένα γατί να βοηθήσεις και να φροντίσεις, δε θα σε νοιάζει η ηλικία και το φύλο.

 

Είσαι όμως σίγουρη ότι είσαι σε θέση να φροντίσεις ένα ζώο και δεν είναι ενθουσιασμός; Μιλάμε για "δέσμευση" 15 ετών, μη βρεθεί ξανά στο δρόμο το ζωντανό...

 

(αλήθεια.. και αυτό το πράγμα "πουλάω και αγοράζω ζώα"... Με ποιο δικαίωμα το κάνουν, λες και είναι αντικείμενα ή κατακτήσεις... verymad.gif ).

 

Τώρα δεν ξέρω σε Ποιόν να απαντήσω πρώτα .

 

Α είναι πολύ απλό.Απάντα σε όλους.

Edited by Βηλφεγώρ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι να ντρέπεσαι εσύ... ούτε έχει κανείς πρόθεση να σε κάνει να νιώσεις μειονεκτικά, την άποψη του σου είπε και την στήριξε με επιχειρήματα, το ότι δεν συμφωνεί με την δικιά σου δεν σημαίνει ότι θέλει να σε προσβάλει προσωπικά σαν άνθρωπο αλλά στοχεύει αυτά που λες θα έπρεπε λοιπόν και εσύ να απαντήσεις και να στηρίξεις την άποψη σου αντί να επιλέγεις να σιωπάς, κάποιος που νοιάζεται δεν θα σου πει αυτά που θες να ακούσεις για να σε κάνει να νιώθεις όμορφα αλλά το πιο πιθανό είναι να σε πικράνει πχ οι γονείς σου όταν σε μάλωναν για κάτι το κάναν από κακία ή για το καλό σου?

Edited by Doukidious
Link to comment
Share on other sites

Να ένα καλό φορουμ για γάτες . http://mycat.e-steki.gr/

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
...

6) ΦΥΣΙΚΑ!!!!!!!!!! μπορει επισης να ειναι το familiar σου :woot:

 

και μια συμβουλη: μην επικεντρωθεις στο να παρεισ ενα γατακι ρατσας, παρε ενα που εχει αναγκη ενα σπιτι, καλεσ οι ρατσες και η "μουρη" αλλα ενασ υπεροχος φιλος στην μαγεια αλλα και στο σπιτι μπορει να ειναι ενασ απλος κεραμιδογατος... τα δικα μου ειναι Βρετανικοσ κοινος Μπεζ και Νορβηγικος του δασους Μακριτιχρος Γκρι, πριν απο κανα 2 βδομαδεσ το εμαθα απο τον κτηνιατρο και τουσ εχω 2 και 4 χρονια... για μενα και οι δυο ειναι οι κοπρες μου :sweat:

 

 

Τιτα

Εεεεε.... τι είναι το familiar; Είδος που βρίσκεις σε pet shop?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα γάτα, δεν την αγόρασα, κάποια στιγμή τη συνάντησα στον κήπο μου και έκτοτε κόλλησε μαζί μου. smile.gif Δεν της έδινα καν φαγητό, γυρνούσε ελεύθερη στον κήπο μου και στα γύρω σπίτια και κυνήγαγε και έτρωγε. Κάποια στιγμή απλά δεν ξαναήρθε... δεν ξέρω αν πέθανε, δε βρήκα πτώμα. sad.gif Πάνε πολλά χρόνια από τότε.

Το φαμίλιαρ είναι ένα πλασματάκι συντροφιά ενός μάγου, μπορεί να είναι ζωάκι, νεράιδα, δαίμονας κλπ περισσότερα δεν ξέρω....

Link to comment
Share on other sites

Έχω όμως την εντύπωση ότι το φόρουμ άρχισε να μετατρέπεται σε παιδική χαρά...

 

Χρόνια τώρα! Και η αλήθεια είναι ότι αυτός είναι και ο λόγος που σταμάτησα κι εγώ να μπαίνω τα τελευταία χρόνια.. Οπότε δεν είσαι ο μόνος, είναι λίγο κουραστικό να προσπαθείς να κάνεις μια σοβαρή κουβέντα και να προκύπτει όλο αυτό το λούνα παρκ.. βέβαια αυτό είναι κάτι αναμενόμενο καθότι το συγκεκριμένο θέμα από μόνο του περιτριγυρίζεται από δόσεις ρομαντισμού, ελαφρότητας και παραπληροφόρησης..

 

Εν πάσει περιπτώση, νομίζω ότι έγινε μεγάλο θέμα ενώ δεν χρειαζότανε να φτάσουμε σε τέτοιο σημείο, καλό θα ήταν να μη συνεχιστεί έτσι, ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράσει αυτά που πιστεύει, καθώς επίσης και να επιλέξει που θέλει να ανήκει...

 

Στο συγκεκριμένο θέμα τώρα... Συμφωνώ με τον Αρχάγγελο, οποιοδήποτε ζωντανό ον δεν μπορεί να θεωρηθεί ιδιοκτησία, δεν έχεις δικαίωμα να κάνεις κάτι τέτοιο.. ένα μπολάκι με τροφή στην πόρτα σου είναι υπερ-αρκετό, θα επιλεξει το ίδιο το ζώο αν θα το χρησιμοποιήσει. Και μόνο το ότι άνοιξες θέμα για να ρωτήσεις είναι υπερβολή (βόλτα τη γάτα?! το επόμενο βήμα είναι η εκπαίδευση πιστεύω.. πιάσε το μπαλάκι, σήκω, κάτσε, κοκ).

 

Υ.Γ. αυτά περί βοήθειας σε μαγικές εργασίες κλπ είναι χαζομάρες, γι' αυτό τη θες τη γάτα? να πουλάς μούρη ως "μάγισσα" ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...