Jump to content

Πορνες-Πορνεια


apollonios
 Share

Recommended Posts

Λεγεται οτι η πορνεια ειναι το αρχαιοτερο επαγγελμα.

Οσων αφορα τις πορνες και την πορνεια τι γνωμη εχετε?

Αυτά τα περί "αρχαιότερου" επαγγέλματος και τα άλλα περί "λειτουργήματος" είναι βέβαια χονδροειδή κλισέ και χρησιμοποιούνται να για να δώσουν μια "χαριτωμένη" νότα σε ένα κατά τα άλλα "δύσκολο" (για τα κοινωνικά πρότυπα θέμα), ή ως υπεκφυγές.

"Πορνεία" στα Ελληνικά σημαίνει κατά βάση "ξεπούλημα" και σύμφωνα με τον Πλάτωνα και τον Αριστοτέλη η κοινή χρήση της λέξης είχε το νόημα του να "πουλήσει" (να νοικιάσει, μάλλον) *για χρήματα* το σώμα του για να το "χρησιμοποιήσει" ένας άλλος. Ήδη από εκείνη την εποχή η λέξη δεν ήταν καθόλου τιμητική. Θεωρούνταν κάτι το ατιμωτικό το να ξεπουλήσει κάποιος τον εαυτό του έτσι.

Ότι καλύπτει κοινωικές ανάγκες είναι αναμφισβήτητο, αλλά οι ίδιες αυτές οι κοινωνικές ανάγκες "προκαλούνται" από την κοινωνία. Είναι δηλαδή "φαύλος" κύκλος, από τον οποίο βέβαια κάποιοι νομίζουν ότι κερδίζουν μόνο που....

Αυτή η υπόθεση μου θυμίζει λίγο την συζήτηση περί καλού και κακού οπότε παραπέμπω εκεί για περισσότερα...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 37
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Θα προτιμούσα πάντως να είχα 10 πόρνες να κυκλοφορούν στους δρόμους παρά 50 νέα θύματα βιασμών, ε; Ας ρωτήσουμε και τα θύματα.

 

Τώρα όσο αφορά την "ηθική" πλευρά της πράξης συγγνώμη αλλά δεν καταλαμβαίνω το πρόβλημα. Ο οποιοσδήποτε μπορεί να κάνει ότι θέλει με το κορμί του/της φτάνει να μην ενοχλεί άλλον. Εξάλλου λίγο πολύ όλοι "ξεπουλάμε" τον εαυτό μας καθημερινά με παρόμοιους τρόπους. Δηλαδή εγώ που πρέπει να ξυπνώ απ'το πρωί και να κουβαλώ κιβώτια για να βγάλω τα έξοδα μου δεν "ξεπουλάω" τον εαυτό μου; Απλά επειδή το σέξ είναι ταμπού και το "κουβαλάω κιβώτια" δεν είναι, το βλέπουμε διαφορετικά. Τα πάντα πηγάζουν απο το μυαλό μας και στο πώς μας έχουν "εκπαιδεύσει" να βλέπουμε τον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσα πάντως να είχα 10 πόρνες να κυκλοφορούν στους δρόμους παρά 50 νέα θύματα βιασμών, ε; Ας ρωτήσουμε και τα θύματα.

 

Τώρα όσο αφορά την "ηθική" πλευρά της πράξης συγγνώμη αλλά δεν καταλαμβαίνω το πρόβλημα. Ο οποιοσδήποτε μπορεί να κάνει ότι θέλει με το κορμί του/της φτάνει να μην ενοχλεί άλλον. Εξάλλου λίγο πολύ όλοι "ξεπουλάμε" τον εαυτό μας καθημερινά με παρόμοιους τρόπους. Δηλαδή εγώ που πρέπει να ξυπνώ απ'το πρωί και να κουβαλώ κιβώτια για να βγάλω τα έξοδα μου δεν "ξεπουλάω" τον εαυτό μου; Απλά επειδή το σέξ είναι ταμπού και το "κουβαλάω κιβώτια" δεν είναι, το βλέπουμε διαφορετικά. Τα πάντα πηγάζουν απο το μυαλό μας και στο πώς μας έχουν "εκπαιδεύσει" να βλέπουμε τον κόσμο.

Πολύ καλά τα είπες φίλε :clapping::clapping::clapping::clapping:

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι :offtopic:

 

Τελευταία λένε πως η τα πρωτεία του αρχαιότερου ?επαγγέλματος? τα έχει πάρει η κλεψιά..

και όχι η πορνεία..

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά με βάση τους Χριστιανούς, η Έυα είπε, μάλλον προσπάθησε αλλά τα κατάφερε, το πρώτο ψέμα, αυτό μετά έγινε κατεξακολούθηση, δεν θεωρείται επάγγελμα?

 

Λέω τώρα :angel:

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα, κατα εμε, το αρχαιοτερο επαγγελμα, ηταν ο κυνηγος (φαγητο γαρ)

 

με αμεσο κινδυνο να βγω off topic :smilewink:

 

επαγγελμα ειναι αυτο που εξασφαλίζει τα προς το ζην και μεσα σε αυτα εκτος του φαγητου συγκαταλέγονται ενδυση,στέγη κτλ

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσα πάντως να είχα 10 πόρνες να κυκλοφορούν στους δρόμους παρά 50 νέα θύματα βιασμών, ε; Ας ρωτήσουμε και τα θύματα.

 

Τώρα όσο αφορά την "ηθική" πλευρά της πράξης συγγνώμη αλλά δεν καταλαμβαίνω το πρόβλημα. Ο οποιοσδήποτε μπορεί να κάνει ότι θέλει με το κορμί του/της φτάνει να μην ενοχλεί άλλον. Εξάλλου λίγο πολύ όλοι "ξεπουλάμε" τον εαυτό μας καθημερινά με παρόμοιους τρόπους. Δηλαδή εγώ που πρέπει να ξυπνώ απ'το πρωί και να κουβαλώ κιβώτια για να βγάλω τα έξοδα μου δεν "ξεπουλάω" τον εαυτό μου; Απλά επειδή το σέξ είναι ταμπού και το "κουβαλάω κιβώτια" δεν είναι, το βλέπουμε διαφορετικά. Τα πάντα πηγάζουν απο το μυαλό μας και στο πώς μας έχουν "εκπαιδεύσει" να βλέπουμε τον κόσμο.

 

Δεν είναι οι βιασμοί θέμα της πορνείας. Δεν είναι αυτες οι κοπέλες-κυρίες οι λυτρωτές απο τους βιαστές. Οι κοπέλες αυτες απλώς "βιάζονται" οικιοθελώς για το μεροκάματο. Η παιδεια και η σωστη ψυχολογική οργάνοση του ατόμου ειναι η λύση. Δεν είναι θέμα ταμπού. Και ο σεξολόγος υπάρχει αλλα δεν τον κατακρίνει κανείς ασχέτως αν μιλάει ανοιχτά για το σεξ. Ουτε είναι το σεξ το θέμα. Η ενοικίαση αυτού και οι επιπτώσεις του είναι. Ο έρωτας φίλε μου είναι ιερός. Είναι η ένωση δύο κορμιών και των ψυχών τους. Είναι ελευθερία, είναι χαρά και είναι η ζωοδότρα πράξη. Κανένα είδος καταπίεσης, εκφοβίσμου η προκατάληψης δεν πρέπει να υπάρχει σε αυτήν αλλα πάνω απ' ολα πρέπει να γίνεται απο δύο ερωτευμένους, με θέληση και πάθος. Δεν πουλιέται. Χαρίζεται Αν πουλιέται έχει τις επιπτώσεις του στην ψυχή. Όταν ο Έρως στέκει μακριά απο την Ψυχή, η τελευταία μαραίνεται. Εσυ κουβαλάς κιβώτια αλλα η πράξη σου δεν έχει την ίδια ζημιά στη ψυχή σου. Μισθώνεσαι για τον κόπο σου. Όχι για το ξεπούλημα ενος τόσο ιερού δεσμού (Έρως-Ψυχή) για το εγώ σου. Κρίμα για τις κοπέλες. Δεν πιστεύω οτι κανενας το αξίζει αυτο και δεν με εκπαιδευσε κανείς να το πώ αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα οι κοπέλες αυτές δεν θα σώσουν την κοινωνία απο τους βιασμούς. Αλλά όλα δείχνουν -μπορεί φυσικά να αποδειχτεί και το αντίθετο μετά- ότι μειώνονται κατά πολύ οι αριθμοί τους.

 

Δεν γίνεται κάποιος να "βιάζεται" οικειοθελώς. Βιασμός είναι όταν κάποιος αναγκάσει κάποιον άλλο να κάνει κάτι που δεν θα έκανε αν είχε το δικαίωμα επιλογής. Αν αυτές οι κοπέλες επιλέξουν ελεύθερα να κάνουν αυτό το πράγμα τότε κανένας απολύτως δεν έχει το δικαίωμα να τους πεί ότιδήποτε ή να τις κρίνει ούτε να τις λυπηθεί. Μακάρι όλοι να είχαμε τα κότσια να κάνουμε αυτό που πραγματικά θέλουμε χωρίς να λαμβάνουμε υπόψιν τις απόψεις μιας στείρας κοινωνίας, οι οποίες κάποτε θα αλλάξουν έτσι και αλλιώς.

 

Λές ότι:

"Ο έρωτας φίλε μου είναι ιερός. Είναι η ένωση δύο κορμιών και των ψυχών τους. Είναι ελευθερία, είναι χαρά και είναι η ζωοδότρα πράξη. Κανένα είδος καταπίεσης, εκφοβίσμου η προκατάληψης δεν πρέπει να υπάρχει σε αυτήν αλλα πάνω απ' ολα πρέπει να γίνεται απο δύο ερωτευμένους, με θέληση και πάθος. Δεν πουλιέται. Χαρίζεται Αν πουλιέται έχει τις επιπτώσεις του στην ψυχή."

 

Σεβαστή η άποψη σου αλλά γιατί κάποιος πρέπει να είναι ερωτευμένος για να κάνει σέξ; Μπορεί να το κάνει για καθαρά σωματική ευχαρίστηση, για λεφτά ή ακόμα και ώς μέρος μιας μαγικής τεχνικής που θα έχει τους οποιουσδήποτε σκοπούς.

 

Νομίζω ότι είναι σημαντικό το να αναφέρουμε ότι οι κοπέλες αυτές δεν κάνουν έρωτα αλλά σέξ, εδώ να υποθέσω ότι συμφωνείς; Διότι άλλο ο έρωτας και άλλο το σέξ. Ο έρωτας όπως τον θέτεις εσύ δεν μπορεί να πουληθεί αλλά ούτε και να αγοραστεί όσο και να το θέλει κάποιος, είναι απλά αδύνατο. Το σέξ όμως λόγω του ότι είναι μια πράξη μπορεί. Το σέξ μπορεί να συγκριθεί με το "κουβαλώ κιβώτια" διότι και τα δύο είναι σωματικές πράξεις. Δεν μπορούν να συγκριθούν όμως σίγουρα με τον έρωτα όπως τον εννοείς εσύ, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται κάποιος να "βιάζεται" οικειοθελώς. Βιασμός είναι όταν κάποιος αναγκάσει κάποιον άλλο να κάνει κάτι που δεν θα έκανε αν είχε το δικαίωμα επιλογής. Αν αυτές οι κοπέλες επιλέξουν ελεύθερα να κάνουν αυτό το πράγμα τότε κανένας απολύτως δεν έχει το δικαίωμα να τους πεί ότιδήποτε ή να τις κρίνει ούτε να τις λυπηθεί. Μακάρι όλοι να είχαμε τα κότσια να κάνουμε αυτό που πραγματικά θέλουμε χωρίς να λαμβάνουμε υπόψιν τις απόψεις μιας στείρας κοινωνίας, οι οποίες κάποτε θα αλλάξουν έτσι και αλλιώς.

 

Σεβαστή η άποψη σου αλλά γιατί κάποιος πρέπει να είναι ερωτευμένος για να κάνει σέξ; Μπορεί να το κάνει για καθαρά σωματική ευχαρίστηση, για λεφτά ή ακόμα και ώς μέρος μιας μαγικής τεχνικής που θα έχει τους οποιουσδήποτε σκοπούς.

 

Νομίζω ότι είναι σημαντικό το να αναφέρουμε ότι οι κοπέλες αυτές δεν κάνουν έρωτα αλλά σέξ, εδώ να υποθέσω ότι συμφωνείς; Διότι άλλο ο έρωτας και άλλο το σέξ. Ο έρωτας όπως τον θέτεις εσύ δεν μπορεί να πουληθεί αλλά ούτε και να αγοραστεί όσο και να το θέλει κάποιος, είναι απλά αδύνατο. Το σέξ όμως λόγω του ότι είναι μια πράξη μπορεί. Το σέξ μπορεί να συγκριθεί με το "κουβαλώ κιβώτια" διότι και τα δύο είναι σωματικές πράξεις. Δεν μπορούν να συγκριθούν όμως σίγουρα με τον έρωτα όπως τον εννοείς εσύ, έτσι;

 

1) Αν οι κοπέλες το επιλέξουν "ελεύθερα" θα είναι κυρίως επειδεί θα οδηγηθούν εκεί λόγω ανάγκης χρημάτων. Δεν πιστευώ να θεωρείς οτι τους αρεσει να κάνουν σεξ με οποιονδήποτε και όπως γουστάρει εκείνος. Κοινώς δεν κανουν αυτό που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θέλουν.

 

2) Φυσικά και μπορώ να λυπηθώ οποιον θέλω. Κανείς δεν μου απαγορεύει να έχω αποψη σε οτιδήποτε. Απο την στιγμή που δεν πατάω την ελεύθερια του άλλου.

 

3) Η κοινωνία θα ήταν τέλεια αν δεν κουβάλαγε ταμπού, προκαταλήψεις και καλούπια για τα πάντα οπως επίσης αν δεν ανάγκαζε νεες κοπέλες να πουλάνε το κορμί τους, αν δεν έκανε νευρωτικούς τους ανθρώπους και δεν τους φόβιζε με την βία της ταχύτητας της ζωής μέσα σε αυτή. Μπορώ να βρώ άπειρες πληγές στην κοινωνία. Format χρειάζεται αλλα αυτό φλερτάρει με την αναρχία και ούτε αυτό είναι καλό.

 

4) Φυσικά και μπορείς να κάνεις έρωτα με μια όμορφη γυναικα ή το αντίστροφο επειδεί και μόνο σου αρέσει και την θές. Άλωστε δεν είπα γιατί θα ερωτευτείς κάποιον, είπα οτι πρέπει να γίνεται με θέληση και πάθος. Άμα η γυναίκα δεν ήθελε αλλα ήταν σε ανάγκη και την πλήρωνε κάποιος τοτε αυτός :censored: την ανάγκη της. Αν γίνεται τελετουργικά και πάλι γίνεται με την ελεύθερη βούληση κάποιων και γινεται με πάθος και απο τους δύο. Άλωστε ιερό με μαγικό δεν απέχουν και πολύ.

 

5) Χμμ, σεξ... Ελληνικη ονομασία; ΣυνΟΥΣΙΑ! Αντιλαμβάνομαι πλήρως τι εννοείς αλλα μάλλον την πατάμε και οι δύο εδώ. Αυτός ο διαχωρισμός στο ανούσιο σεξ και στον έρωτα είναι σύγχρονο τριπάκι. Υπάρχουν άλωστε υποτιμιτικές λέξεις και στις δύο γλώσσες για τον έρωτα που πολυ απλά είναι υποτιμιτικές (ασχέτως αν πολλους τους φτιάχνουν) Άλωστε οταν ΚΑΝΕΙΣ έρωτα την πράξη δεν εννοούμε;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν εννοώ ότι τους αρέσει αλλά έτσι είναι η ζωή. Με το ίδιο σκεπτικό ούτε εγώ θέλω να έχω την ανάγκη να πάω δουλειά αύριο ( :crying: ) . Ποιός μπορεί να ισχυριστεί με απόλυτη βεβαιότητα ότι κάνει αυτό που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θέλει; Άρα όλοι μας κάνουμε καθημερινά πράγματα που μας αναγκάζουν. Όλοι χρειαζόμαστε λεφτά για να επιβιώσουμε. Ο καθένας δικαιούται να βγάλει αυτά τα λεφτά με όποιο τρόπο θέλει/ξέρει/μπορεί (εφόσον δεν βλάπτει άλλον εννοείται). Έτσι αναγνωρίζω το δικαίωμα αυτό σε αυτές τις γυναίκες να εξασκούν αυτό το επάγγελμα. Δεν με ενδιαφέρουν οι ηθικές/ψυχολογικές/ψυχικές συνέπειες που μπορεί να έχει αυτή η επιλογή, ο καθένας κάνει ότι νομίζει. Τώρα αν κάποιος άνθρωπος μου ζητήσει εμένα προσωπικά συμβουλή/βοήθεια για να βγεί απο μια δύσκολη κατάσταση που δεν επιθυμεί, τότε αν μπορώ πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω, αλλά απο εκεί και πέρα δεν με αφορά. Thats all :) Άσε που μου μπήκε η ιδέα να παραιτήσω τα κιβώτια και να γίνω ζιγκολό :063laugh:

 

Τώρα το θέμα έρωτα/σεξ είναι όντως λιγάκι μπερδεμένο και ο καθένας έχει τις δικές του ιδέες/απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Thats all :) Άσε που μου μπήκε η ιδέα να παραιτήσω τα κιβώτια και να γίνω ζιγκολό :063laugh:

 

Άσε ρε φίλε, χάλια ασφάλιση και δεν έχουμε και αρκετές χαρτοσακούλες για τα πρόσωπα των πελατών... :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Άσε ρε φίλε, χάλια ασφάλιση και δεν έχουμε και αρκετές χαρτοσακούλες για τα πρόσωπα των πελατών... :063laugh:

Need... to.... cry.... my.... guts.... out......

:headb: :worthy::063dizzy::insane: :zipped:

OOOoohhhh...... the pain....!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο διαχωρισμός στο ανούσιο σεξ και στον έρωτα είναι σύγχρονο τριπάκι. Υπάρχουν άλωστε υποτιμιτικές λέξεις και στις δύο γλώσσες για τον έρωτα που πολυ απλά είναι υποτιμιτικές (ασχέτως αν πολλους τους φτιάχνουν)
Αν λάβουμε υπόψην τις σημερινές κοινωνικές συνθήκες και τα αντίστοιχα ταμπού (που πάντα υπάρχουν, καλώς ή κακώς), δεν είναι θεμιτός ένας τέτοιος διαχωρισμός?

Θα μπορούσα να δεχτώ την ανόητη δικαιολογία περί "βιολογικών αναγκών" που χρησιμοποιείται κατά κόρον από τους μη έχοντες αυτοσυγκράτηση και αξιοπρέπεια, αλλά αυτό δε συνεπάγεται με ένα διαχωρισμό των εννοιών "σεξ" και "έρωτας"?

Όχι πως είναι κάτι το θεμιτό, αλλά είναι υπαρκτός αυτός ο διαχωρισμός. Και ίσως στην τελική να πρέπει να υπάρχει, εφόσον παραπέμπει σε μια διαφοροποίηση της ίδιας της πράξης - με κύρια μεταβλητή το συναίσθημα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δύο άνθρωποι που είναι μάγειροι. Ο ένας ξέρει να φτιάχνει αυγά μάτια μόνο και ο άλλος ειδικεύεται σε όλες τις κουζίνες του κόσμου. Αυτο πάει να πει πως ο ένας είναι μάγειρας και ο άλλος cook;;; Ονομάσαμε τον ανούσιο έρωτα sex, γιατι έτσι μας τον λανσάρανε σαν προιον και επειδεί είναι όρος διακριτικός και πιασάρικος τσιμπήσαμε και τον κρατήσαμε για να ατιολογούμε την ξεπετοκαταναλοτική μας άποψη για τον έρωτα. Αν δεν είχαμε οι έλληνες το sex, θα έπρεπε να μιλάμε για το γ :censored: ι και αυτό ειναι υποτιμιτικό και δεν κολάει στην "χάρη" που προσπαθούμε να προσδωσουμε στην φυσική αγαρμποσύνη του ένστικτού μας. Θα έπεφταν οι πωλήσεις... Να γιατι είναι θεμιτό να χρησιμοποιούμε όρο διακριτικότερο της πράξης και επειδεί ως έλληνες να χρησιμοποιήσουμε τον όρο "συνουσία" που κρύβει το όνομα ουσία παραείναι προκλητικό και πολυσύλλαβο για να πουλάει.

Link to comment
Share on other sites

Καλά οι πόρνες κατ'επιλογήν (ή όχι :unsure: δεν ξέρουμε εάν ισχύει και αυτό με τόσα που ακούμε) το χειρότερο είναι η παιδική πορνεία. :(

Εάν κάποιος είδε την εκπομπή του Εξάντα προχθές [Το Χαμόγελο της Try On (δοκίμασε, παρατσούκλι για τα ανήλικα θύματα)] θα τον έπιανε η καρδιά του. :(:(

Όσο υπάρχουν πλούσιοι "κύριοι" του Δυτικού κόσμου τόσο θα ευημέρει αυτό το φαινόμενο.

 

Σε τι κόσμο μπαμπά με΄χεις φέρει να ζήσω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...