Jump to content

Πορνες-Πορνεια


apollonios
 Share

Recommended Posts

  • Replies 37
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Το αρχαιότερο επάγγελμα... δεν ήταν επάγγελμα. Ήταν λειτούργημα. Ως λειτούργημα το επιτελούσαν λειτουργοί. Δηλαδή ιέρειες.

Μα, ήταν τουτάνες οι ιέρειες;;; θα πει τώρα ο κάθε αγράμματος μπάρμπας.

Οχι δεν ήταν τουτάνες... Ο Έρως καταρχήν δεν ήταν "ύποπτος". Ηταν αυτό που ήταν. Ήταν ανάγκη. Όπως η πείνα, η δίψα, η στέγη. Ήταν το μέσο για την διαιώνιση του είδους. Ήταν ευχαρίστηση και ήταν τέχνη. Και όταν κάτι είναι όλα αυτά, ευχαριστείς τον θεό.

Επειδή όμως εκείνοι οι άνθρωποι που είχαν μεγαλύτερη σχέση με την φύση, ως πραγματικότητα και όχι ως ιδέα ή περιγραφή, που έχει γίνει για μας σήμερα, τα πράγματα ήταν πιο απλά. Δηλαδή, ήξεραν πότε ξεκινούσαν αυτές οι ανάγκες. Επίσης ήξεραν ότι δεν είναι ζώα να αγκομαχήσουν και τέλος. Ειχαν λοιπόν να κάνουν με μια ανάγκη, που έπρεπε να ευχαριστήσουν το θεό που τους έχει ζωντανούς να την απολαμβάνουν.

Έτσι, η ευαίσθητη ψυχή του νέου, που για πρώτη φορά θα συνευρισκόταν με του αντιθέτου φύλλου σύντροφο, έπρεπε να είναι γλυκιά και τρυφερή κι όχι βίαιη και να αφήσει τραύματα που δεν θα του επέτρεπαν να επιτελέσει το ύψιστο: να φέρει αργότερα απογόνους ανώτερους από αυτόν!

Η ιέρεια του έρωτα λοιπόν αναλάμβανε αυτόν το ρόλο. Να φροντίσει την ψυχή του, παράλληλα με το κορμί του. Χωρίς να νιώσει άσχημα. Χωρίς εξαρτήσεις νεανικές από την "πρώτη φορά" με την πρώτη σύντροφο. Εξηγώντας του πώς να προφυλαχτεί, να προστατευθεί... Μαθαίνοντάς του, δείχνοντάς του τον τρόπο να εξυμνεί τους θεούς γι αυτή την ανάκγη-απόλαυση. Πού αλλού; Μα φυσικά στον Ναό του Έρωτα. Εκεί που η γέννηση των παιδιών θα ήταν θέλημα και των δύο κι όχι "λάθος".

 

Σήμερα;

 

Η σημερινή κατάντια των 13χρονων αγοριών, που τα παίρνει ο μπαμπάς "που ξέρει" από το χέρι και τα βάζει στο ελεηνό δωματιάκι με την κόκκινη λάμπα απ΄έξω, που έχει συνεννοηθεί με την δεν-θέλω-να-την-βλέπω-τη-γριά να του φέρουν ότι πιο καλό υπάρχει κλείνοντας το μάτι... ε, ναι αυτό είναι επάγγελμα.

Ανεκτό για να βολεύονται οι γιοί, χωρίς να θίγονται οι κόρες των άλλων.

 

Για να χτυπάμε το κεφάλι μας στο τοίχο είναι!!!

Για την κατάντια μας και για την εθελοτυφλία μας.

Ακου λέει αρχαιότερο επάγγελμα...

Αρχαιότερο λειτούργημα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω ο δημιουργός του τόπικ να μην αποκαλείψει στη συνέχεια του τόπικ ότι είναι ζιγκολό. :D:D Ο Απολώνιος ζιγκολό δε 8α τ' αντέξω!!! :018bleh::018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Ο Απολώνιος ζιγκολό δε 8α τ' αντέξω!!! :018bleh:  :018bleh:

 

μπααα... εμένα δε θα μου έκανε καθόλου εντύπωση!! :whistling:

4059[/snapback]

 

 

Τα μηνύματα που ακολούθησαν μετά από αυτό μου το ποστ, μεταφέρθηκαν σε ξεχωριστό θέμα, με τίτλο τι σηκώνουμε να ακούσουμε να λένε ή να χαρακτηρίζουν τους φίλους μας και τι όχι... στην ενότητα "Γενικά Θέματα".

 

...και για το "politically correct" του θέματος, ας ξεκαθαρίσω ότι έκανα πλάκα στον Απολλώνιο :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η τοποθέτηση είναι υπό το σημερινό πνεύμα,

θα απαντήσω μέσα από γυναικεία τοποθέτηση (εικονική)

πάλι αναφερόμενος σε ζήτημα αρχαιότερης ιδιότητας

(μέσα από το σημερινό πνεύμα ξανατονίζω)

 

 

Μα τότε ...... Ω ! Άντρες μου ακμαίοι ......

Το αρχαιότερο ανδρικό επάγγελμα στις αμίσθωτες σχέσεις,

είναι επομένως "Ζητιάνος" !!!

 

Αυτόνοοος Νέκραρχος ο Αριστοφάντης

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ξέρω ακόμα ένα παλιό post που απαντάω αλλά τι να κάνω ρε παιδιά, έλειπα πολύ καιρό και προσπαθω να μπω πάλι στο πνεύμα..!! Spare me!

Λεγεται οτι η πορνεια ειναι το αρχαιοτερο επαγγελμα.
Εμ βασικά με βάση τον Χριστιανισμό.. το ψέμα ήταν το αρχαιότερο και 1ο επάγγελμα.. Το οποίο το άσκησε και η πρωτόπλαστη Εύα, με βάση τον Χριστιανισμό πάντα έτσι..

 

Τώρα λίγο κοινή λογική μου, που δεν έχω και πολύ ;), πιστεύω ότι η πορνεία και η απατεωνιά ήταν απο τα πρώτα!

Link to comment
Share on other sites

 

Σήμερα;

 

Η σημερινή κατάντια των 13χρονων αγοριών, που τα παίρνει ο μπαμπάς "που ξέρει" από το χέρι και τα βάζει στο ελεηνό δωματιάκι με την κόκκινη λάμπα απ΄έξω, που έχει συνεννοηθεί με την δεν-θέλω-να-την-βλέπω-τη-γριά να του φέρουν ότι πιο καλό υπάρχει κλείνοντας το μάτι... ε, ναι αυτό είναι επάγγελμα.

Ανεκτό για να βολεύονται οι γιοί, χωρίς να θίγονται οι κόρες των άλλων.

 

Για να χτυπάμε το κεφάλι μας στο τοίχο είναι!!!

Για την κατάντια μας και για την εθελοτυφλία μας.

Ακου λέει αρχαιότερο επάγγελμα...

Αρχαιότερο λειτούργημα!!!

 

ευτυχώς αυτο σήμερα πιστεύω δεν πολύ-ισχύει τυχαινει να περνάω αρκετα συχνα απο τα συγκεκριμένα στενα του βαρδάρη (ελεω πολύ καλης φίλης που δουλεύει εκει κοντα,οχι δεν ειναι τουτάνα :lol: ).Η συντριπτικη πλειοψηφία των ατόμων που επισκέπτονται τους οικους ειναι αλλοδαποι.....υστερα έρχονται καποιοι ταλαιπωρημένοι 40-60 ετών και τελευταιοι νεαροι και εφηβοι (οπου η περισσοτεροι απο αυτους πάνε για πλάκα και οχι για να..... )

 

τέλος νομιζω οτι ειναι αυτονοητο οτι οι κοπέλες επιτελουν λειτούργημα....

 

καποιος ειχε αναφέρει αν δεν υπήρχαν οι τουτανες και το γηπέδο....ο κοσμος μας θα ηταν πολύ διαφορετικος...

Link to comment
Share on other sites

καποιος ειχε αναφέρει αν δεν υπήρχαν οι τουτανες και το γηπέδο....ο κοσμος μας θα ηταν πολύ διαφορετικος...

 

..δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

καποιος ειχε αναφέρει αν δεν υπήρχαν οι τουτανες και το γηπέδο....ο κοσμος μας θα ηταν πολύ διαφορετικος...

 

..δηλαδή?

Νομίζω πως εννοεί ότι λειτουργούν ως ασφαλιστικές βαλβίδες εκτόνωσης, έτσι ώστε να εξωτερικεύεται η εσωτερική πίεση-οργή κτλ. Βέβαια αυτό μπορεί να γίνει πολύ πιο θετικά με τη συνεχή δημιουργικότητα και την καλλιτεχνική δράση, αλλά.... για αρκετούς είναι "μια κάποια λύση"
Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας για το παρων και το σύντομο παρελθών πάντως, εγω το βρήσκω άθλιο. Οι σημερινές πόρνες δεν το θεωρούν λειτούργημα και για να είμαι ειληκρινής, ουτε εγώ πιστεύω οτι είναι. Κρίμα είναι, γιατι τόσες και τόσες κοπέλες αφήνουν το εγώ τους να το :censored: ο καθε :censored: που τις βλέπει σαν σακούλα για :censored: . Πώς να δεί ουρανό αυτος που διάλεξε να πάει στον υπόνομο για να τον φάνε σιγά σιγά τα ποντίκια. Ποιός θα τις ερωτευτεί και θα τις σεβαστεί; Ποιός θα τις παντρευτεί και θα τους χαρίσει ενα παιδί απο έρωτα; Κανείς που να ξέρει ποιες είναι πάντως. Γιατί μια γυναίκα να το κάνει αυτο στον εαυτό της πέρα απο την ανάγκη; Εγω τις λυπάμαι και ταυτόχρονα εκνευρίζομαι μαζί τους. Δεν αξίζει για τίποτα να :censored: την ψυχή σου και τα ιδανικά σου.

Link to comment
Share on other sites

Πριν ξεκινήσω να γράφω την άποψή μου για το θέμα, να δηλώσω ότι τον καιρό που ήμουν φοιτήτρια (τον καιρό εκείνο... :whistling: ) έκανα πρακτική στο τμήμα έκδοσης αδειών εργασιών ιεροδούλων (και όμως υπάρχει) σε κάποια Νομαρχία. Είχα γνωρίσει πάρα πολλές και είχα μιλήσει σχεδόν με όλες, απλά, χαλαρά, χωρίς ταμπού.

 

Στην Ελλάδα, ο χώρος της νόμιμης πορνείας παρουσιάζει αύξουσα πορεία τα τελευταία 2 χρόνια, δηλαδή μετά τους Ολυμπιακούς αγώνες. Γιατί;;; Το 90 % των νόμιμων ιεροδούλων προέρχεται απο χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ. Τσεχία-Πολωνία-Λετονία κλπ πλέον ανήκουν στην ευρωπαική ένωση, με αποτέλεσμα ως κοινοτικές να έχουν ευνοικότερες συνθήκες ζωής (αναφορικά με τα νομιμοποιητικά τους έγγραφα).

 

Για τις κοπέλες αυτές, η πορνεία είναι δουλειά-λειτούργημα. Και έτσι είναι. Δίνουν ένα κομμάτι της ψυχής τους με αντάλλαγμα ένα καλό "μεροκάματο". Πολλοί από τους πελάτες τους -μεγάλο ποσοστό νέα παιδιά κατά τα λεγόμενά τους- πηγαίνουν εκεί και ζητάν πράγματα για τα οποία η μόνιμη σχέση τους θα φρίκαρε. Όμως η δουλειά είναι δουλειά και πρέπει να βγει το "μεροκάματο".

 

Το Πάσχα του 2004 ο Δήμος Αθηναίων είχε σφραγίσει 3-4 οικους ανοχής. 15 μέρες μετά τους επέτρεψε να επαναλειτουργήσουν. Ο λόγος;;; αύξηση των βιασμών στο κέντρο της Αθήνας. Τραγικό;;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι atropos έχεις δίκαιο. Μόλις πριν 1-2 εβδομάδες κοιτάζαμε κάτι στατιστικά με μια καθηγήτρια μου, και προσέξαμε ότι στις πόλεις της Αμερικής όπου η πορνεία είναι είτε νόμιμη ε'ιτε την ανέχονται, τότε οι αριθμοί των βιασμών ήταν σημαντικά μειωμένοι. Σε άλλες όπου η πορνεία απαγορεύεται και αυστηρώς τα θύματα βιασμών αυξάνονταν κατακόρυφα.

Link to comment
Share on other sites

Λεγεται οτι η πορνεια ειναι το αρχαιοτερο επαγγελμα.

Οσων αφορα τις πορνες και την πορνεια τι γνωμη εχετε?

ειτε επαγγλεμα, ειτε λειτουργημα, σιγουρα δεν ειναι το αρχαιοτερο. πιστευω πως αυτη η εκφραση ειποθηκε για λογους.... κοινωνικους.

οσον αφορα, κατα εμε, το αρχαιοτερο επαγγελμα, ηταν ο κυνηγος (φαγητο γαρ)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...