Jump to content

Μονισμός ή Δυαρχία, τελικά ύπαρχει το κακό;;


Recommended Posts

Ο ορθόδοξος χριστιανισμός είναι μια μονιστική θρησκεία, δηλαδή δέχεται οτι στον κόσμο υπάρχει μόο μία αρχή, η αρχή του καλού. Το κακό δεν είναι ον, αλλά μή ον, δηλαδή δεν υπάρχει αυτό καθεαυτό, αλλα δημιουργείται απο τις λανθασμένες ανθρώπινες επιλογές. Σε αντίθεση με τον Καθολικισμό που εμφανίζονται πάμπολλες εικόνες και αναφορές στον διάβολο.

 

Η κόλαση δηλαδή (συμφωνα με τους ορθόδοξους) είναι η απομάκρυνση απο την πηγή της ζωής (=Θεός), δηλαδή ανυπαρξία...

 

 

Εσείς τι πιστεύετε??

Edited by Fever
Link to comment
Share on other sites

Ο ορθόδοξος χριστιανισμός είναι μια μονιστική θρησκεία, δηλαδή δέχεται οτι στον κόσμο υπάρχει μόο μία αρχή, η αρχή του καλού. Το κακό δεν είναι ον, αλλά μή ον, δηλαδή δεν υπάρχει αυτό καθεαυτό, αλλα δημιουργείται απο τις λανθασμένες ανθρώπινες επιλογές. Σε αντίθεση με τον Καθολικισμό που εμφανίζονται πάμπολλες εικόνες και αναφορές στον διάβολο.

 

Η κόλαση δηλαδή (συμφωνα με τους ορθόδοξους) είναι η απομάκρυνση απο την πηγή της ζωής (=Θεός), δηλαδή ανυπαρξία...

 

 

Εσείς τι πιστεύετε??

Οι αναφορές που λες δεν σημαίνουν αποδοχή ύπαρξης του κακού ως κάτι που έχει υπόσταση.

Υπάρχουν ορισμένα πράγματα στον κόσμο που δεν *υπάρχουν* αλλά "υπάρχουν". Δηλαδή δεν έχουν υπόσταση. Τα κλασικά στη φύση είναι

1. το σκοτάδι ( = απουσία φωτός, γιατί το φως έχει μια κάποια ορισμένη υπόσταση).

2. το κρύο ( = απουσία θερμότητας, γιατί και η θερμότητα έχει μια κάποια υπόσταση)

Έτσι και το "κακό" εννοείται ως η απουσία του καλού-αγαθού το οποίο έχει υπόσταση στο "πρόσωπο" της Δημιουργού Θεότητας που αφού "Είναι" και "Υπάρχει" είναι το καλό.

Link to comment
Share on other sites

ο θεός (τον οποίο αποδεχόμαστε ώς ΚΑΛΟ) επεμβαίνει στις ιστορικές εξελιξεις και στην ζωή του ανθρώπου (σύμφωνα με την θρησκεία τουλάχιστον). Ενώ το Κακό όχι. Εννοώ σαν ύπαρξη (οχι υλική) που επιρρεάζει τους ανθρώπους και τις αποφάσεις τους. Δηλαδή αν Σατανάς και ο Θεος παίζουν "τάβλι" ή ο θεός είναι μοναχούλης του.... :teehee:

Link to comment
Share on other sites

Για εμενα δεν υπαρχει καλο ή κακο, ειναι ολα θεμα περιστάσεων.

Η κολαση κ ο παραδεισος ειναι θεμα συνειδησης, αν ειναι καθαρη ή όχι.

Δε θελω να μπω σε λεπτομέριες αλλα πιστεύω πως οσο πιο καθαρή ή όχι ειναι η συνείδηση, τόσο πιο εύκολα ή όχι (αν γινει τελικα) θα επέλθει η καθαρση στο πνευμα του πεθαμενου μέσω του φωτώς (πυρ).

Οι χριστιανικες θρησκειες δεν με "ενθουσιαζουν" πια, τεινω περισσοτερο προς τον βουδισμο τσαν ήτοι ζεν, με καποιες δικες μ προσθηκες.

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

ο θεός (τον οποίο αποδεχόμαστε ώς ΚΑΛΟ) επεμβαίνει στις ιστορικές εξελιξεις και στην ζωή του ανθρώπου (σύμφωνα με την θρησκεία τουλάχιστον). Ενώ το Κακό όχι. Εννοώ σαν ύπαρξη (οχι υλική) που επιρρεάζει τους ανθρώπους και τις αποφάσεις τους. Δηλαδή αν Σατανάς και ο Θεος παίζουν "τάβλι" ή ο θεός είναι μοναχούλης του.... :teehee:

Ο λουσιφέρης σταμάτησε να ανακατεύεται στις

υποθέσεις των ανθρώπων μόλις μερικές δεκάδες

χρόνια πριν.Αν διαβάσεις περιγραφές ιερέων για

τα εγκλήματα που γίνονταν θα παρατηρήσεις

πιθανώς,πολλάκις να αναφέρεται πως σε κάθε

έγκλημα αυτός που το έπραξε ήταν επηρεασμένος

από τον σατανά,ή μάλλον τον δαίμονα ο οποίος

βρισκόταν μέσα του και τον εππηρέαζε.Κατά την

γνώμη μου είναι ανώφελο να συζητάμε ένα θέμα

στο οποίο αναλύουμε μια "φτιαχτή" κατάσταση η

οποία συνεχώς αλλάζει,πόσο μάλλον όταν αυτή

έχει να κάνει με την εκκλησία ως σύστημα.

 

 

Κατά την γνώμη μου το μονοθεϊστικό κίνημα της

εκκλησίας είναι κάτι που πιθανότατα τυχαία,βόλευε

απίστευτα την εκκλησία..Αυτό γιατί όταν υπάρχει ένας

θεός σε κάθε αντικείμενο ή όταν υπάρχει και μια δεύτερη

δύναμη με την οποία όμως η εκκλησία δεν έχει σχέση

είναι πιθανό άτομα,αγανακτισμένα από τα σκάνδαλα

της εκκλησίας να φύγουν μακριά της και να ασπαστούν

την άλλη πλευρά..Αν δεν υπάρχει όμως θα μείνουν στην

εκκλησία...

 

ο θεός (τον οποίο αποδεχόμαστε ώς ΚΑΛΟ) επεμβαίνει στις ιστορικές εξελιξεις και στην ζωή του ανθρώπου (σύμφωνα με την θρησκεία τουλάχιστον). Ενώ το Κακό όχι.

 

Και εδώ είναι αυτό που λέω...Ο χριστιανικός Θεός ΔΕΝ μπορεί να επέμβει στην

ανθρώπινη ζωή επειδή 1ον είναι αμερόληπτος,αν βοηθήσει κάποιον πρέπει να

βοηθήσει και όλους τους υπόλλοιπους.2ον είναι φιλάνθρωπος άρα ποτέ δεν θα

σκότωνε παιδί του..(7 πληγές του Φαραώ?σας θυμίζουν κάτι?)3ον είναι πηγή

φωτός που με ανοιχτές αγκάλες περιμένει τα παιδιά του να έρθουν σε αυτόν,

αλλά δεν λαμβάνει μέρος στην ζωή τους επειδή υποστηρίζει την ελεύθερη τους

βούληση...Άρα είναι πιο πολύ κατάσταση παρά υπόσταση.Εγώ από όλα αυτά

βλέπω μόνο οτι η εκκλησία περνούσε τον κοσμάκη για άμυαλο,όπως και τους

παππούδες μας και τις γιαγιάδες μας και για να τους κρατήσει τους καταστούσε

δέσμιους του φόβου και των προκαταλλήψεων..Αν θέλετε να μιλήσουμε για την

περίπτωση μονοθεϊστικού συστήματος παρακαλώ ας μην έχει να κάνει με αυτά

που λέει η εκκλησία,δεν μπορούν καν να θεωρηθούν γεγονότα πόσο μάλλον

επιχειρήματα...

 

Ίσως φανεί ελαφρώς επιθετικό το κείμενο...Αν φανεί να πω οτι απευθύνεται

στην εκκλησία και όχι στον χριστιανισμό,απλά σταδιακά η εκκλησία με τους

εκπροσώπους και την στάση της μόλυνε αυτό που εκπροσώπευε..

 

Για εμενα δεν υπαρχει καλο ή κακο, ειναι ολα θεμα περιστάσεων.

Η κολαση κ ο παραδεισος ειναι θεμα συνειδησης, αν ειναι καθαρη ή όχι.

Συμφωνώ

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω τι πιστεύω.

 

Υπάρχει μία αρχή η αρχή των πάντων ή η πρώτη αρχή κτλ η οποία είναι ο Θεός.

Μετά των Θεό υπάρχουν πολλά πνευματικά όντα μικρότερης ισχύος που επίσης είναι Θεοί.

Φτάνουμε στο πεδίο όπου υπάρχουν οι θνητοί δλδ εμείς.

Το κακό σαν απόλυτο κακό δεν υπάρχει σε μας.

Εμείς παράγουμε το κακό από τις ψυχές μας λόγω έλλειψης γνώσης, αυτό όμως δεν είναι το απόλυτο κακό.

Αυτό που παράγουμε έχει πνευματική διάσταση ως ρευστή ενέργεια και δεν είναι αυτόνομο ον.

Δλδ δεν έχει δικιά του κρίση και είναι πάντα συνδεδεμένο ως ενέργεια με έναν θνητό.

Αυτό το κακό σε αυτήν την μορφή επιρεάζει άλλους ανθρώπους αρνητικά.

 

Μετά από μας είναι το μη-ον. Είναι η ανυπαρξία.

Και μετά το απόλυτο κακό που είναι μη προσβάσιμο από εμάς αλλά και μη προβάσιμο σε εμάς αφού υπάρχει ενδιάμεσα η ανυπαρξία σαν ένας φυσικός φράχτης που δεν αφήνει την πρόσβαση μεταξύ των 2 πεδίων.

 

Αυτά τα λίγα.

 

 

Άρα για μένα το κακό υπάρχει σαν παράγωγο δικό μας και δεν είναι το απόλυτο κακό ο Διάβολος, Σατανάς κτλ.

 

Ο δε Διάβλος, Σατανας, κόλαση κτλ είναι η εμρηνεία των χριστιανών για τον Άδη των αραίων Ελλήνων μιας και ποτέ δεν κατάλαβαν ότι πρέπει να υπάρχει και τιμωρία και όχι μόνο αγάπη διότι υπάρχουν άνθρωποι που δεν χαμπαριάζουν από αγάπες.

 

Έτσι στην δικιά τους θεωρία κρατήσαν μόνο την αγάπη και τον τόπο που τιμωρούνταν τα εγκλήματα, Άδης, τον μετασχηματίσαν σε κόλαση και ότι υπάρχουν οντότητες που μας παροτρύνουν στο κακό.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν εχει επιλογη για να κανω και αλλο EDIT οποτε συμπληρωνω εδω :

Εχω παψει να ασχολουμαι με το τι υπαρχει πανω κατω, δεξια αριστερα, τωρα απλα προσπαθω να κανω το καλυτερο με αυτα που εχω, βασιζομενος σε απλες αρχες σεβασμου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι, αυτό που έχω καταλάβει έιναι ότι, στον φυσικό κόσμο που ζούμε εμείς τουλα΄χιστον, το κακό είναι μια αποκλειστικά ανθρώπινη υπόθεση, δημιουργημένη από τον ίδιο τον άνθρωπο. Σε αυτό συμφωνώ με όσα λέει ο Dimulator.

 

Τώρα για το παραπέρα από εδώ... ανάλογα με την κοσμοθεωρία του καθενός. Αν και κάτι μου λέει ότι όταν πεθάνουμε, θα εκπλαγούμε όλοι μας... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

βέβαια αυτό που λέω εγώ έχει και μια μεταφυσική προέκταση.

 

Το ανθρώπινο κακό δεν είναι αναγκατηκά μόνο το φυσικό ανθρώπινο κακό.

 

Υπάρχει και η πνευματική του διάσταση.

 

Για παράδειγμα αν ένας καταραστεί κάποιον ή τον κοιτάξει με φθόνο ή του κάνει μάγια πάλι ανθρώπινο κακό είναι ασχέτως αν στο θύμα εκδηλώνεται με μεταφυσικό τρόπο.

 

 

Απλά εμείς σαν άνθρωποι βλέπουμε το μεταφυσικό αποτέλεσμα που είναι τόσο περίεργο, αόρατο, και υπερδύναμο και δεν πάει ο νους μας ότι όλο αυτό προέρχεται από άνθρωπο, νομίζουμε ότι προέρχεται από δαίμονα ή άλλη μη ανθρώπινη οντότητα...

 

ενώ εγώ υποστήριζω ότι όσο και παράξενο και μεταφυσικό να είναι το κακό από άνθρωπο προέρχεται σε κάθε περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω μια ιστορία που μου ήρθε.

 

Μια φορά και έναν καιρό υπήρχε ένας περήφανος και αψίθυμος νεαρός σαμουράι που,κατά συνήθεια

σκότωνε οποιονδήποτε χωρικό στην παραμικρή προσβολή που θα του έκανε.

Εκείνες τις μέρες οι σαμουράι ήταν οι ίδιοι ο νόμος οπότε τέτοια συμπεριφορά ήταν αποδεκτή σύμφωνα με την παράδοση.

 

Μια μέρα όμως, μετά από άλλον ένα σκοτωμό,ενώ καθάριζε το αίμα απο την λόγχη του άρχισε να ανησυχεί ότι οι θεοί ίσως να τον έστελναν σε έναν κολασμένο τόπο δυστυχίας.

Επιθυμώντας να μάθει για την αιωνιότητα, επισκέφτηκε την ταπεινή κατοικία ενός δασκάλου του Ζεν,που τον λέγανε Κανζάκι.

Με την αναμενόμενη ευγένεια αφαίρεσε την αιχμηρή κατάνα, έκανε μια βαθιά υπόκλιση και είπε:

<Σε παρακαλώ, μίλησε μου για τον παράδεισο και την κόλαση!>

 

Ο Δάσκαλος κοίταξε τον νεαρό και χαμογέλασε..Μετά το χαμόγελο έγινε ακατάσχετα γέλια!

Κουνώντας το δάκτυλο του και ακόμα γελώντας ο Κανζάκι είπε:

 

<Αγράμματε χωριάτη! Αποφάσισες να ρωτήσεις εμένα, έναν σοφό διδάσκαλο για την κόλαση και τον παράδεισο?Μη σπαταλάς τον χρόνο μου!Παραείσαι ανόητος για να καταλάβεις τέτοια πράγματα!>

Τώρα είδη οι φλέβες του είχαν πεταχτεί στο κεφάλι του.Τώρα όμως αγωνιζόταν να συγκρατηθεί.

Ο Δάσκαλος Κανζάκι είπε:

 

<Ειναι προφανές ότι κανείς απο το σόι σου δεν θα καταλάβαινε λέξη..>

 

Ο νεαρός πολεμιστής έβγαλε το σπαθί του, σηκώθηκε όρθιος έτοιμος να πάρει το κεφάλι του Δασκάλου.

Εκείνη την στιγμή ο Δάσκαλος σήκωσε το χέρι του ήρεμα και είπε:

 

<Εδώ ανοίγουν οι πύλες της κολάσεως>

Ο πολεμιστής πάγωσε!Κατάλαβε εκείνη την στιγμί ότι η κόλαση δεν ήταν μια αφηρημένη έννοια αλλά βρισκόταν μέσα του τώρα.

Έπεσε στα γόνατα και είπε:<Δάσκαλε τρέφω απέραντη ευγνωμοσύνη για το μάθημα που μου έδωσες.Σ΄ευχαριστώ!>

Και τότε ο Δάσκαλος είπε:<Εδώ ανοίγουν οι πύλες του παραδείσου>.

Αυτά!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...