Jump to content

Για πες μας λοιπόν: τι είσαι;


Recommended Posts

Ο Γκουάνγκφαν ρωτάει:

 

«Τι είσαι; Τι υπάρχει μέσα σε ολόκληρο το σύμπαν που δεν είναι εσύ;»

 

:offtopic: :offtopic: :offtopic:

Χίλια συγνώμη ρε παιδιά αλλά δεν κρατιέμαι άλλο!

Φταίει η φράση που ξεκλειδώνει άλλες αναμνήσεις...

Τί είσαι;;; (Συνταξιούχα του ΤΕΒΕ)

 

Μην το σχολιάσετε και το ξεχυλώσουμε τελείως, απλά γελάστε με την καρδιά σας!

 

:offtopic: :offtopic: :offtopic:

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε σε μια κατάσταση

που το σύνολο(η οικογένεια)αρνείται να δεχτεί τα

επιμέρους μέλη και τα επιμέρους μέλη αρνούνται να

δεχτούνε την οικογένεια..Σε κάποια στιγμή πιθανώς

να αμφισβητούν και την ύπαρξη της.

 

Θεωρώ πως σε μια τέτοια κατάσταση βρισκόμαστε

εμείς οι άνθρωποι με το κοινωνικό σύνολο και το χάος-

σύμπαν.Αν καταφέρουμε να τα βρούμε σε πρώτη φάση

με τον εαυτό μας..Μετά να συγχωρήσουμε τους πάντες

γύρω μας και μετά με πολλή προσπάθεια να ανακτήσουμε

την αρχική μας σχέση τόσο με το σύνολο(οικογένεια,χάος,

κοινωνία)τότε θα είμαστε και πάλι μέλος ενός συνόλου,

το οποίο θα είναι μέρος του εαυτού μας.Θα είμαστε το ίδιο

το σύνολο,ο εαυτός μας και ο κάθε άνθρωπος στο σύνολο.

 

Βέβαια αυτό δεν θα γίνει απλά με μια μεμονωμένη προσπάθεια.

Αν ένα παιδί πάει να ξαναχτίσει την οικογένεια μόνο του το καλύτερο

που θα πετύχει θα είναι να ακούσει βρίσιμο.

 

Χμ... Με προβληματίζεις... Δηλαδή το παιδί, δεν μπορεί να ανήκει σε δύο ή τρία σύνολα που έχουν δημιουργηθεί από αυτούς τους ανθρώπους και να είναι πάλι ικανοποιημένο; Να παίρνει αυτό που ζητάει από το κάθε σύνολο - άνθρωπο ξεχωριστά και να δίνει αντίστοιχα αυτό που του ζητήται, πάλι ξεχωριστά;

 

Και αν συμβεί κάτι τέτοιο, το παιδί από μόνο του, δεν έχει στην ουσία δημιουργήσει το δικό του σύνολο, ώστε να υπάρχουν όλοι μέσα, ναι μεν ξεχωριστά κομμάτια (ξεχωριστά υποσύνολα), αλλά στην ουσία κάτω από την ίδια σκεπή (το ίδιο σύνολο);

 

Δηλαδή σε ένα σύνολο, πρέπει τα πάντα να αλληλεπιδρούν μεταξύ τους...; Δεν μπορούν να υπάρχουν ξεχωριστά κομμάτια, κάτω από την ίδια ομπρέλα που να λειτουργούν γύρω από τον ίδιο άξονα χωρίς το ένα να παρεμβάλεται στο άλλο;

 

Βγάζουν νόημα αυτά που λέω; :unsure:

 

 

Άρα κύριε Γκουάνγκφαν...

 

Είμαστε ότι προσδιορίζει το σύμπαν;

Edited by Zak
Link to comment
Share on other sites

Χμ... Με προβληματίζεις... Δηλαδή το παιδί, δεν μπορεί να ανήκει σε δύο ή τρία σύνολα που έχουν δημιουργηθεί από αυτούς τους ανθρώπους και να είναι πάλι ικανοποιημένο; Να παίρνει αυτό που ζητάει από το κάθε σύνολο - άνθρωπο ξεχωριστά και να δίνει αντίστοιχα αυτό που του ζητήται, πάλι ξεχωριστά;

 

Μα δεν μιλάει για συνθήκες ικανοποίησης ή μη. Λέει ότι όταν μία οικογένεια είναι ενωμένη, το κάθε μέλος της είναι αναπόσπαστο κομμάτι της, δεν ξεχωρίζει από αυτήν.

 

Δηλαδή σε ένα σύνολο, πρέπει τα πάντα να αλληλεπιδρούν μεταξύ τους...; Δεν μπορούν να υπάρχουν ξεχωριστά κομμάτια, κάτω από την ίδια ομπρέλα που να λειτουργούν γύρω από τον ίδιο άξονα χωρίς το ένα να παρεμβάλεται στο άλλο;

 

Δεν μιλάμε για μαθηματικό σύνολο, αλλά για ένα σώμα στην πραγματικότητα.

 

Θα προσπαθήσω να δώσω ένα άλλο παράδειγμα. Πες μας Βηλφεγωρ αν εννοούμε το ίδιο.

 

Έστω ότι παίρνεις ένα κυβικό μέτρο χαλίκια και τα στήνεις όρθια σε ένα καλούπι.

Όποιον και να ρωτήσεις τί είναι, θα σου πει μία στοίβα χαλίκια.

Είναι ένα σύνολο πραγμάτων, αλλά δεν είναι ένα ενιαίο σώμα.

Αν τώρα σε αυτά τα χαλίκια βάλεις ένα συνδετικό υλικό, κάτι που τα ενώνει και τα δένει μεταξύ τους, τότε αλλάζει το πράγμα.

Παίρνεις λοιπόν άμμο και τσιμέντο, τα ανακατεύεις όλα, τα ρίχνεις στο ίδιο καλούπι και ξαναρωτάς κάποιον να σου πει τί είναι.

Κανείς δεν θα σου πει ότι είναι ένα σύνολο από χαλίκια, άμμο και τσιμέντο. Όλοι θα σου πουν ότι είναι ένας τοίχος. Όποιο κομμάτι του και να δείξεις, πάλι τοίχος θα σου πουν ότι είναι.

 

Αν δείξεις ένα χαλίκι στο πρώτο σύνολο, θα σου πουν ότι είναι χαλίκι.

Αν δείξεις το ίδιο χαλίκι στο δεύτερο σύνολο, θα σου πουν ότι είναι ένα κομμάτι από τον τοίχο.

 

Αν δεν υπάρχει κάτι που να μας συνδέει με το σύμπαν, κάτι που να μας κάνει ένα σώμα με αυτό, τότε το σύμπαν δεν είμαστε εμείς, ούτε εμείς το σύμπαν.

Link to comment
Share on other sites

 

Έστω ότι παίρνεις ένα κυβικό μέτρο χαλίκια και τα στήνεις όρθια σε ένα καλούπι.

Όποιον και να ρωτήσεις τί είναι, θα σου πει μία στοίβα χαλίκια.

Είναι ένα σύνολο πραγμάτων, αλλά δεν είναι ένα ενιαίο σώμα.

Αν τώρα σε αυτά τα χαλίκια βάλεις ένα συνδετικό υλικό, κάτι που τα ενώνει και τα δένει μεταξύ τους, τότε αλλάζει το πράγμα.

Παίρνεις λοιπόν άμμο και τσιμέντο, τα ανακατεύεις όλα, τα ρίχνεις στο ίδιο καλούπι και ξαναρωτάς κάποιον να σου πει τί είναι.

Κανείς δεν θα σου πει ότι είναι ένα σύνολο από χαλίκια, άμμο και τσιμέντο. Όλοι θα σου πουν ότι είναι ένας τοίχος. Όποιο κομμάτι του και να δείξεις, πάλι τοίχος θα σου πουν ότι είναι.

 

Αν δείξεις ένα χαλίκι στο πρώτο σύνολο, θα σου πουν ότι είναι χαλίκι.

Αν δείξεις το ίδιο χαλίκι στο δεύτερο σύνολο, θα σου πουν ότι είναι ένα κομμάτι από τον τοίχο.

 

Αν δεν υπάρχει κάτι που να μας συνδέει με το σύμπαν, κάτι που να μας κάνει ένα σώμα με αυτό, τότε το σύμπαν δεν είμαστε εμείς, ούτε εμείς το σύμπαν.

 

Με υπερκάλυψες

Link to comment
Share on other sites

Εσύ? :unsure:

Χαριτωμένο… αλλά τι διαχωρίζει εμένα από εσένα;

 

~*~*~

 

μα τα όρια αυτών που δεν ξέρω δεν υπάρχουν.

Δηλαδή, υπάρχουν μεν, χωρίς όρια δε, αφού εσύ δεν τα έχεις ορίσει…; Καλά το πάω; :unsure:

 

~*~*~

 

Όμως αυτό είναι μια σκέψη πολλή επιφανειακή..το δύσκολο είναι να το συνειδητοποιήσεις!

Συμφωνώ!

Άραγε, τι επιρροή να έχει στο σύμπαν αυτή η «άρνηση» συνειδητοποίησης…;

 

~*~*~

 

Βηλφεγώρ, για δαίμονας της οκνηρίας, παραέχεις ενεργό νου! :thumbsup:

 

~*~*~

 

Είμαι ένα απειροελάχιστο κομμάτι του σύμπαντος, είμαι ένας φάρος που αναβοσβήνει στο σκοτάδι! Είμαι εδώ για κάποιο σκοπό.

Πιστεύεις ότι υπάρχει σκοπός; Ποιος θα μπορούσε να είναι αυτός;

 

~*~*~

 

Όλα τα άλλα... αφού αυτά τα "κενά" δεν συμπληρώνει ο καθένας μας? και όλα μαζί συμπληρώνουν το σύνολο.

[…] Αντίστοιχα και οι άλλοι παράγοντες που απαρτίζουν το σύμπαν είναι αλουμίνιο, τιτάνιο, σίδηρος κλπ, όλα είναι μέταλλα όμως.

Ενώ σε παρακολουθούσα μέχρι ένα σημείο, αυτό με τους «άλλους παράγοντες» με μπέρδεψε… δηλαδή, εάν μέσα στο σύμπαν υπάρχουν κι άλλα «μέταλλα» πέραν του «χαλκού», τότε δεν αναιρείται η ενότητα;

Τι χάνω…; :ermm:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ψάχνω να βρώ χρόνια τώρα. Υπάρχει σκοπός για όλους μας, αλλιώς δε θα υπήρχε νόημα σε τίποτα. Κάποτε αναρωτιόμουν ποιά είμαι, τι κάνω εδώ, γιατί υπάρχω σε αυτή τη γή? Τώρα ξέρω πως δεν είμαι εδώ τυχαία. Κανένας μας δεν είναι εδώ τυχαία. Όλοι κάποιο ρόλο θα παίξουμε σε αυτό το μεγαλειώδες έργο. Κάποιοι είναι πρωταγωνιστές, άλλοι δευτεραγωνιστές, άλλοι είναι guest stars, κομπάρσοι, θεατές και περαστικοί... Όλοι όμως συνθέτουν μια εικόνα. Ποιός είναι ο σκοπός μας εδώ στη γη?

 

Ο σκοπός μας είναι να ζούμε. Αυτή είναι η μόνη κατάσταση που συνειδητοποιούμε. Δε γνωρίζουμε πώς είναι ο θάνατος, μαντεύουμε. 'Αρα, σκοπός μας είναι να χρησιμοποιήσουμε όσο πιο καλά μπορούμε τη ζωή μας . Ήρθαμε εδώ για να γελάσουμε, να κλάψουμε, να ερωτευτούμε, να αγαπήσουμε, να γνωρίσουμε άλλους ανθρώπους. Να γευτούμε ένα φρούτο, να πιούμε δροσερό νερό, να κάνουμε πράγματα γεμάτα νόημα, να κάνουμε χαζομάρες, να γεμίσουμε την ύπαρξή μας με εμπειρίες... Να αφήσουμε κάτι καλό για τους επόμενους που έρχονται. Από τη γενιά μας ή την επόμενη θα εξαρτηθεί το πόσο ακόμα θα ζούμε. Αυτές οι γενιές θα καθορίσουν το μέλλον του πλανήτη. Ίσως σκοπός μας είναι να κάνουμε τον κόσμο καλύτερο... Μπορεί να τα καταφέρουμε μπορεί και όχι. Το μέλλον θα μας δείξει...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ενώ σε παρακολουθούσα μέχρι ένα σημείο, αυτό με τους «άλλους παράγοντες» με μπέρδεψε… δηλαδή, εάν μέσα στο σύμπαν υπάρχουν κι άλλα «μέταλλα» πέραν του «χαλκού», τότε δεν αναιρείται η ενότητα;

Τι χάνω…; :ermm:

 

Για αυτό είπα "είναι προϊόν της διαδικασίας ανάμειξης από διάφορα μέταλλα που συντελούν ένα κράμα" επειδή όπως πχ ο χαλκός και ο κασσίτερος κάνουν το μπρούτζο έτσι και όλα αυτά αποτελούν ένα ενιαίο σύνολο.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει κάτι που να μας συνδέει με το σύμπαν, κάτι που να μας κάνει ένα σώμα με αυτό, τότε το σύμπαν δεν είμαστε εμείς, ούτε εμείς το σύμπαν.

 

 

Ναι, αλλά αν εμείς είμαστε το σύμπαν και το σύμπαν είναι εμείς, πως οι άνθρωποι δεν αλληλεπιδρούν μεταξύ τους;

 

Ή επειδή δεν μου αρέσει η λέξη αλληλεπιδρούν εδώ, θα το θέσω αλλιώς... Πως μπορούμε να μιλάμε για διαφορετικά κομμάτια κάτω από το ίδιο σύμπαν, τα οποία λειτουργούν αυτόνομα, όχι ως σύνολο και συνεχίζουμε να μιλάμε για ένα σύμπαν....;

Edited by Zak
Link to comment
Share on other sites

Και μόνο η ύπαρξή μας σε αυτό τον πλανήτη μας συνδέει άμεσα με το σύμπαν. Με το θάνατό μας, πάλι θα αποτελούμε ένα κομματάκι από το σύμπαν, αλλά θα αλλάξει ο τρόπος που το επηρεάζουμε. Με την εξαφάνιση του γένους μας θα σταματήσουμε να επηρεάζουμε το σύμπαν. Το σύμπαν είναι και το ανθρώπινο γένος, και αν πάψουμε να υπάρχουμε αυτό θα υπάρχει για να θυμάται την ύπαρξή μας...

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο η ύπαρξή μας σε αυτό τον πλανήτη μας συνδέει άμεσα με το σύμπαν. Με το θάνατό μας, πάλι θα αποτελούμε ένα κομματάκι από το σύμπαν, αλλά θα αλλάξει ο τρόπος που το επηρεάζουμε. Με την εξαφάνιση του γένους μας θα σταματήσουμε να επηρεάζουμε το σύμπαν. Το σύμπαν είναι και το ανθρώπινο γένος, και αν πάψουμε να υπάρχουμε αυτό θα υπάρχει για να θυμάται την ύπαρξή μας...

 

Για το σύμπαν δεν ξέρω γιατί δεν έχω διευκρινήσει ακόμα απόλυτα το τι είναι.

Το χάος όμως για μένα είναι το παρελθόν,το παρόν,το μέλλον,το εδώ,το εκεί,

το μακάρι,το γίνεται,το ναι,το όχι το άσπρο το μαύρο κτλ κτλ.Από την στιγμή

που είμαστε ή δεν είμαστε εδώ,που υπάρχουμε ή που δεν υπάρχουμε,που υπάρξαμε

κάποτε ή που δεν υπάρξαμε ποτέ, η ιστορία μας ή η μη ιστορία μας είναι ένα μέρος

της ιστορίας και της ταυτότητας του χάους.

 

Ναι, αλλά αν εμείς είμαστε το σύμπαν και το σύμπαν είναι εμείς, πως οι άνθρωποι δεν αλληλεπιδρούν μεταξύ τους;

 

Ή επειδή δεν μου αρέσει η λέξη αλληλεπιδρούν εδώ, θα το θέσω αλλιώς... Πως μπορούμε να μιλάμε για διαφορετικά κομμάτια κάτω από το ίδιο σύμπαν, τα οποία λειτουργούν αυτόνομα, όχι ως σύνολο και συνεχίζουμε να μιλάμε για ένα σύμπαν....;

 

Ίσως μπερδεύεσαι με την λέξη σύμπαν.Δεν υπάρχει ΚΑΤΩ στο σύμπαν επειδή δεν υπάρχει και πάνω.

Ο κάθε άνθρωπος.Η κάθε οντότητα έχει ένα "σύμπαν" μέσα του,έχει ένα κόσμο.Το σύνολο όλων των

κόσμων είναι Το Σύμπαν.Και όσο για το οτι λειτουργούν αυτόνομα..τελευταία έχω αρχίσει να αμφιβάλλω

για αυτό..

Το οτι χαρακτηρίζουμε κάτι ως μονάδα δεν σημαίνει οτι δεν έχει επιμέρους κομμάτια.Και εσύ είσαι ΕΝΑΣ

άνθρωπος αλλά έχεις εκατομμύρια κύτταρα τα οποία λειτουργούν αυτόνομα.

 

Αυτό ψάχνω να βρώ χρόνια τώρα. Υπάρχει σκοπός για όλους μας, αλλιώς δε θα υπήρχε νόημα σε τίποτα. Κάποτε αναρωτιόμουν ποιά είμαι, τι κάνω εδώ, γιατί υπάρχω σε αυτή τη γή? Τώρα ξέρω πως δεν είμαι εδώ τυχαία. Κανένας μας δεν είναι εδώ τυχαία. Όλοι κάποιο ρόλο θα παίξουμε σε αυτό το μεγαλειώδες έργο. Κάποιοι είναι πρωταγωνιστές, άλλοι δευτεραγωνιστές, άλλοι είναι guest stars, κομπάρσοι, θεατές και περαστικοί... Όλοι όμως συνθέτουν μια εικόνα. Ποιός είναι ο σκοπός μας εδώ στη γη?

Ο σκοπός μας είναι να ζούμε. Αυτή είναι η μόνη κατάσταση που συνειδητοποιούμε. Δε γνωρίζουμε πώς είναι ο θάνατος, μαντεύουμε. 'Αρα, σκοπός μας είναι να χρησιμοποιήσουμε όσο πιο καλά μπορούμε τη ζωή μας . Ήρθαμε εδώ για να γελάσουμε, να κλάψουμε, να ερωτευτούμε, να αγαπήσουμε, να γνωρίσουμε άλλους ανθρώπους. Να γευτούμε ένα φρούτο, να πιούμε δροσερό νερό, να κάνουμε πράγματα γεμάτα νόημα, να κάνουμε χαζομάρες, να γεμίσουμε την ύπαρξή μας με εμπειρίες... Να αφήσουμε κάτι καλό για τους επόμενους που έρχονται. Από τη γενιά μας ή την επόμενη θα εξαρτηθεί το πόσο ακόμα θα ζούμε. Αυτές οι γενιές θα καθορίσουν το μέλλον του πλανήτη. Ίσως σκοπός μας είναι να κάνουμε τον κόσμο καλύτερο... Μπορεί να τα καταφέρουμε μπορεί και όχι. Το μέλλον θα μας δείξει...

 

 

Συμφωνώ απολύτως.

 

 

Βηλφεγώρ, για δαίμονας της οκνηρίας, παραέχεις ενεργό νου! thumbsup.gif

 

Ίσως το όνομα να δηλώνει αυτό που πάλεψα ή παλεύω καθημερινά για να

φτάνω όλο και πιο κοντά σε αυτό που επιθυμώ..Ίσως να προσωποποιεί την

οκνηρία που σχετίζεται με την μάθηση,με την προσπάθεια,με την σκέψη,με

την αναζήτηση,με την ανύψωση του εαυτού μετά από δεκάδες πεσίματα...

Ή μπορεί απλά να μου άρεσε ως όνομα :P

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά αν εμείς είμαστε το σύμπαν και το σύμπαν είναι εμείς, πως οι άνθρωποι δεν αλληλεπιδρούν μεταξύ τους;

 

Ή επειδή δεν μου αρέσει η λέξη αλληλεπιδρούν εδώ, θα το θέσω αλλιώς... Πως μπορούμε να μιλάμε για διαφορετικά κομμάτια κάτω από το ίδιο σύμπαν, τα οποία λειτουργούν αυτόνομα, όχι ως σύνολο και συνεχίζουμε να μιλάμε για ένα σύμπαν....;

 

Παίρνεις ένα δεδομένο που εγώ δεν παίρνω.

 

Ποιός είπε ότι είμαστε το σύμπαν και ότι το σύμπαν είμαστε εμείς;

Μπορεί να το λέει ο Γκουάνγκφαν, αλλά δεν σημαίνει ότι το δεχόμαστε σαν δεδομένο.

 

Εγώ δεν μίλησα για ένα σύμπαν :D

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...
On 11/6/2010 at 9:44 AM, Zak said:

Ναι, αλλά αν εμείς είμαστε το σύμπαν και το σύμπαν είναι εμείς, πως οι άνθρωποι δεν αλληλεπιδρούν μεταξύ τους;

Ή επειδή δεν μου αρέσει η λέξη αλληλεπιδρούν εδώ, θα το θέσω αλλιώς... Πως μπορούμε να μιλάμε για διαφορετικά κομμάτια κάτω από το ίδιο σύμπαν, τα οποία λειτουργούν αυτόνομα, όχι ως σύνολο και συνεχίζουμε να μιλάμε για ένα σύμπαν....;

Πιστεύεις πραγματικά ότι οι άνθρωποι δεν αλληλοεπιδρούμε και πως λειτουργούμε παντελώς αυτόνομα ο καθένας...;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/2/2018 at 6:32 PM, Νεφέλη said:

Πιστεύεις πραγματικά ότι οι άνθρωποι δεν αλληλοεπιδρούμε και πως λειτουργούμε παντελώς αυτόνομα ο καθένας...;

Όχι... Πιστεύω ότι οι άνθρωποι αλληλεπιδρούμε είτε με τον κόσμο γύρω μας είτε μεταξύ μας... Αλλά με ρωτάς κάτι που είχα γράψει πριν 8 χρόνια... Χαχαχαχαχα...

Έχει αλλάξει ο τρόπος σκέψης μου από τότε! Πιστεύω ακράδαντα ότι αλληλεπιδρούμε είτε σε συνειδητό, είτε σε μη συνειδητό επίπεδο και κυρίως με τον δεύτερο τρόπο θα έλεγα!

Link to comment
Share on other sites

@Zak, ήμουν σίγουρη ότι έχει αλλάξει ο τρόπος σκέψης σου σ'αυτό το θέμα από τότε, γι'αυτό το επανέφερα. Θέλω την γνώμη σου τώρα :wink_anim:

Οπότε: «Τι είσαι; Τι υπάρχει μέσα σε ολόκληρο το σύμπαν που δεν είναι εσύ;»

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι!

Μόνο μία λέξη για την έννοια της ύπαρξης μέσα στο σύμπαν... Αν μου ζητούσες να το αναλύσω περισσότερο, θα σου έλεγα ότι ο τρόπος που εγώ το βλέπω / αισθάνομαι είναι ότι Είσαι το Σύμπαν και το Σύμπαν είναι εσύ... Τα πάντα είναι Ένα (αν αυτό το ένα το μεταφράζει κάποιος ως Σύμπαν).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...