Jump to content

Κι ο στεναγμός μου σ? αγαπά


Neraida
 Share

Recommended Posts

Κι ο στεναγμός μου σ? αγαπά

Βιτώρος Γεώργιος, Εκδόσεις Λαβύρινθος

 

Σ'αυτό το βιβλίο ο αναγνώστης θα συναντήσει το πόνο, τον έρωτα και τη χαρά που διακρίνει την ψυχή της σύγχρονης Κρήτης. Θα ανακαλύψει μέσα απο την μαντινάδα, πως συναπαντιούνται οι μοναδικές στιγμές της ανθρώπινης ύπαρξης με τον έμμετρο δημιουργικό τρόπο, μια κληρονομιά που ακολουθεί τον τόπο μας απο την εποχή του "Ερωτόκριτου".

 

*μαντινάδα = μάντης - άδω

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά αν πρόκειται για πόνο, δεν υπάρχει λόγος να παρακολουθήσω προσωπικές αδυναμίες και μάλιστα Κρητικών.

 

Τους προτιμώ λεβέντες.

 

Μήπως ωρέ ακούς πολλά ζουμπούκια και μπέρδεψες το αγέρωχο με το προσκυνημένο ;

 

Αλίμονο εάν βάλαμε και τους Κρητικούς να πονάνε !!!

 

Δώσε σαφέστερη ερμηνεία τί ενοείς "πόνο" και για ποιές καταστάσεις ακριβώς, διότι πολύ δεν θέλει ο νεο-ανατολίτης για να τα μπερδέψει.

 

Αν και το αναφέρεις : "Σύγχρονη Κρήτη" αλλά δεν θα ήθελα να το πιστέψω.

 

Και συγνωμη εάν το λέω εγώ αυτό, όμως δεν συνάδει πόνος & μαντινάδα ...

Και μόνο τη χρειά των Κρητικών (ξαναλέω προς τα μέλη) να αναλογισθεί κανείς αρκεί, αλλά καλυτερα να αναθεωρήσεις την ριψοκίνδυνη αναφορά ωρέ Κρητσικοπούλα, προς χάρη των ζουμπουκόβιων !!!

 

Εκτός και αν όντως, "πουλάει" ο πόνος ...

 

Άδω = (αρχ.) κελαηδώ

Άδω - (αρχ.) γλυκοτραγουδώ

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη Νέκραρχε όμως αν και διαμένω στην Κρήτη και συγκεκριμένα στο Ηράκλειο λόγω σπουδών, δεν έχω παρατηρήσει αυτούς τους "λεβέντες Κρητικούς" που λες. Αυτό που βλέπω όταν βγαίνω έξω είναι στραβωμένα πρόσωπα, τους πιο απρόσεκτους οδηγούς της Ευρώπης α και μια, μικρή μεν - υπαρκτή δε, ομάδα νεοτρέντυδων που έχουν συνδιάσει το ντίζελ με την μουστάκα. Αυτοί είναι οι λεβέντες της Κρήτης; Δεν σχολιάζω τα περι καλοσύνης και φιλοξενίας γιατί πράγματι ισχύουν. Όντως είναι πολύ καλοί άνθρωποι και φιλόξενοι. Λεβέντες όμως εγώ δεν βρήκα. Είναι και αυτοί σαν τους αρχαίους φιλόσοφους μάλλον, είδος προς παραδειγματισμό και αναθεματισμό του παρόντος.

Link to comment
Share on other sites

Νεράϊδα : Οι λεβέντες δεν πονούν. Είτε εκφράζονται αγέρωχα, είτε ανδροπρεπώς εύψυχα.

 

Ας αφήσουμε κατά μέρος τα ανατολίτικα πρότυπα, διότι είμαι λίγο κουφός απο το λαϊκό αυτί ...

 

 

Φίλε Αυγερινέ, έχω να κατέβω σε Ηράκλειο και Ρέθυμνο αρκετό καιρό.

Εάν αυτά είναι τα τελευταία νέα, δεν φαντάζομαι να είναι και τα στερνά.

 

ΙΣΩΣ ΦΑΝΕΙ ΑΣΧΕΤΟ :

Οι Αμερικάνοι πιλότοι, ακούγανε heavy metall πριν ξεκινήσουν τις επιχειρήσεις ...

 

Δεν ξέρω αν το σκυλί του Παβλόφ έχει γίνει δεύτερη φύση μας πιά, καθόσον το ξαναλέω είμαι λίγο βαρύκοοος στην μουσική πλύση εγκεφάλου ... :gleam:

Link to comment
Share on other sites

Nέκραρχε, οι άντρες, πονούν. Και οι άντρες όντε πονούν το παραδέχονται. Κι έτσι λέγονται άντρες.

Ποιός σου είπε ότι οι λεβέντες είναι αναίσθητοι κι ότι δεν έχουν αισθητήρια νεύρα, δε κατέω... Πονούν, το παραδέχονται, το μεθούν και το τραγουδούν!!!

 

Αυγερινέ, καλά και τόπες πώς είσαι στο Ηράκλειο... από την άλλη μπάντα είν η Κρήτη κι οι άντρες τσι. Αν δεν ανέβεις στα βουνά ψηλά να δεις λεβέντη πώς ανεβαίνει σε 10' στη κορφή του Ψηλορείτη και δεν τον κλουθούνε μηδέ ΜΕΑ μήδε ΕΚΑΜ για δεν των εβγάνη η γλώσσα των, πράμα από το νησί δεν είδες...

 

Παράπονο 'χω του θεού

γιατί άδικα μοιράζει

Κι άλλοι 'χουν ξέχειλες χαρές

κι άλλους ο πόνος σφάζει

 

Φαίνεσαι ρόδο του μπαξέ

μα είσαι μες τ' αγκάθι

κι όποιος σε πάρει αγκαλιά

πολλά έχει να πάθει

 

Χαρές κι αν μου 'ρθουν στη ζωή

άχι !!! όλο θα λέω

ενθύμιο της μοίρας μου

που μου 'μαθε να κλαίω

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτοί που πονάνε,

είναι και οι ίδιοι που δεν ορίζουν ούτε τα χέρια τους στις μπαλωθιές

από τα δάκρυα τση ψυχής τους ...

 

 

Τσε "μπαμ" ο αθώος νεκρός,

τσε "μπουμ" το παιδί παράλυτο,

άσε τους πόνους και πιάσε το αγέρωχο ...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτοί που πονάνε, 

είναι και οι ίδιοι που δεν ορίζουν ούτε τα χέρια τους στις μπαλωθιές

από τα δάκρυα τση ψυχής τους ...

 

 

Τσε "μπαμ" ο αθώος νεκρός,

τσε "μπουμ" το παιδί παράλυτο,

άσε τους πόνους και πιάσε το αγέρωχο ... 

4136[/snapback]

 

:063laugh::clapping::063laugh::063laugh::clapping::063laugh::063laugh::063laugh::clapping::clapping::clapping:

 

ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΝΕΚΡΑΡΧΕ........ΜΟΥ ΕΦΤΙΑΞΕΣ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ..... :worthy:

 

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΝΙΟ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΛΕΒΕΝΤΟΚΡΗΤΙΚΟ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΘΕΛΕΙ Η ΠΑΡΑΔΟΣΗ , ΤΑ ΠΡΟΤΥΠΑ ΚΑΙ ΟΙ ΦΗΜΕΣ......ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΤΟΜΑΓΚΕΣ ΚΑΙ ΜΟΣΤΡΑΔΟΡΟΙ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΕΧΟΥΝ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟΝ ΠΑΠΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΡ.....ΙΔΙΑ.

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΕΧΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΝΤΟΠΙΟΥΣ....

.....ΑΠΟ ΟΣΟΥΣ ΚΡΗΤΙΚΟΥΣ ΕΧΩ ΔΕΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΗΞΕΡΕ ΚΑΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕ ΝΑ ΧΟΡΕΥΕΙ ΤΟΥΣ ΧΟΡΟΥΣ ΜΑΣ.....ΕΝΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΚΑΛΑ Ο ΞΕΝΟΣ ΠΑΝΤΑ ΠΕΤΑΓΑ ΤΗΝ ΣΚΟΥΦΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΧΟΡΕΨΩ....

......ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΗΡΑΚΛΕΙΩΤΗΣ,ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΑΙΝΩ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΟΠΩΣ Ο :evilbl: ΤΟ ΛΙΒΑΝΙ.....ΤΟΥΣ ΒΛΑΧΟΚΡΗΤΙΚΟΥΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ....ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΜΥΓΑ ΣΤΟ ΣΠΑΘΙ ΤΟΥΣ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ...."ΖΙΑΥΤΟ ΠΟ ΠΕΣ ΄Θ'ΑΠΟΘΑΝΕΙΣ" ΚΑΙ ΚΑΛΑ ......

 

ΛΙΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΑΛΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΓΝΗΣΙΑΣ ΚΡΗΤΙΚΗΣ ΛΕΒΕΝΤΙΑΣ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΟΡΗ ΟΠΩΣ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ....ΣΑΝ ΤΑ ΑΓΡΙΜΙΑ....

 

ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.....ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΤΩ ΠΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΛΕΒΕΝΤΕΣ ΚΑΙ ΛΕΒΕΝΤΙΣΣΕΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΜΥΑΛΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΘΗΝΑΙΟΥΣ....ΕΧΩ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΑΓΑΠΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΣΑΝ ΤΡΕΛΟΣ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΙΟΥΜΕ ΤΣΙ ΡΑΚΕΣ ΜΑΣ ΝΑ ΚΑΠΝΙΣΟΥΜΕ ΤΣΙ ΝΑΡΓΙΛΕΔΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΟΜΕ......

 

ΚΡΗΤΗ= ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ

 

 

(ΝΕΡΑΙΔΟΥΛΑ,ΕΧΕΙΣ ΤΟ "ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΚΟΣ" ΤΟΥ ΛΟΥΔΟΒΙΚΟΥ ΤΩΝ ΑΝΩΓΕΙΩΝ?......ΑΝ ΟΧΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ..)

Link to comment
Share on other sites

ΗΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΣΚΕΨΗ ΣΟΥ

ΚΑΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΧΙΟΝΙ

ΚΙ ΟΝΤΕ ΘΑ Σ΄ ΑΝΑΣΤΟΡΗΘΩ

ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΛΙΩΝΕΙ...

Link to comment
Share on other sites

.....αν και διαμένω στην Κρήτη και συγκεκριμένα στο Ηράκλειο λόγω σπουδών, δεν έχω παρατηρήσει αυτούς τους "λεβέντες Κρητικούς" που λες..........

 

Να μπόραγα ν'αγόραζα

μιά μέρα τον πλανήτη

να του αλλάξω τ'όνομα

να τονε βγάλω ΚΡΗΤΗ!

 

 

καλιά σου μη τσι δεις!!! δεν θάναι για καλό σου να τς ανταμώξεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Τη λεβεντιά ερώτησα

ποια μάνα την εγέννα

κι εκείνη μου απάντησε

το κρητικό το αίμα...

 

Θε μου κι α ξαναγεννηθώ

σε τούτο τον πλανήτη

μια χάρη μόνο σου ζητώ

να γεννηθώ στην Κρήτη!

Link to comment
Share on other sites

......ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΤΟΜΑΓΚΕΣ ΚΑΙ ΜΟΣΤΡΑΔΟΡΟΙ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΕΧΟΥΝ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟΝ ΠΑΠΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΡ.....ΙΔΙΑ.

....ΤΟΥΣ ΒΛΑΧΟΚΡΗΤΙΚΟΥΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ....ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΜΥΓΑ ΣΤΟ ΣΠΑΘΙ ΤΟΥΣ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ...."ΖΙΑΥΤΟ ΠΟ ΠΕΣ ΄Θ'ΑΠΟΘΑΝΕΙΣ" ΚΑΙ ΚΑΛΑ ......

 

ΛΙΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΑΛΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΓΝΗΣΙΑΣ ΚΡΗΤΙΚΗΣ ΛΕΒΕΝΤΙΑΣ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΟΡΗ ΟΠΩΣ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ....ΣΑΝ ΤΑ ΑΓΡΙΜΙΑ....

 

ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.....ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΤΩ ΠΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΛΕΒΕΝΤΕΣ ΚΑΙ ΛΕΒΕΝΤΙΣΣΕΣ ....

 

Άντρα λογιάζω μόνο αυτόν

που σκύβει το κεφάλι

όντε πουλούν παλικαριές

κι εγωισμούς οι άλλοι

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά.

 

Σκύβει = δεν συμμετέχει

πουλούν = όχι πραγματικά

πουλούν + παληκαριές = διαστρεβλώσεις

εγωϊσμούς = σκέτη τύφλα (αλλά είναι sexy για τις πονηρές γυναίκες)

 

 

 

Προσοχή όχι στην παγίδα δουλοπρέπειας : Σκύβει = Ταπεινόφρων

ενώ είναι : Σκύβει = Σωπαίνει σε Ψέματα και δεν Συμμετέχει

 

 

ή στην παγίδα Εγωισμός (αλήθειες και ψέματα όλα καλά) = Περηφάνεια (μόνο αλήθειες)

Link to comment
Share on other sites

Μπα!

 

Αν και μίλησα για τα αστικά κέντρα της Κρήτης, δεν σημαίνει οτι δεν έχω ιδέα από Κρητικούς. Έχω Κρητικιά μάνα και ένα καθόλου μικρό σόι και έτσι έχω δει και τους λεβέντες..αλλά στα αστικά κέντρα τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...