Jump to content

trueBLOOD the bloody series...


Ingmar
 Share

Recommended Posts

Να σου πω την αλήθεια dimulator, πριν κανά δίμηνο που βρέθηκα στο public, είχα ξεφυλλίσει να δω τρόπο γραφής σχεδόν όλα τα μετφρασμένα που είναι στη λίστα.

Για τη σειρά "Vampire Academy" είπα τη γνώμη μου..

 

Και εγώ έκανα το "λάθος" να πάρω το 1ο της σειράς "Vampire Academy" , λίγο πριν τα μισά του βιβλίου, ΝΥΥΥΥΥΣΤΑΖΑΑΑΑΑΑΑ!!!Το παράτησα αμέσως. Το...ξεφορτώθηκα στην αδελφούλα μου!

Ήδη το μετάνιωσα...

 

 

Τώρα η σειρά, πχ Cast, P.C. που το πρώτο βιβλίο είναι "Σημαδεμένη" μου φάνηκε παιδικό... Άσε που είναι στην κατηγορία Εφηβική Λογοτεχνία. Τόινγκ τόινγκ τόινγκ!!!

 

 

Ναι, σίγουρα. Αλλά τουλάχιστον είναι πιο καλογραμμένο και άνετο στην αφήγηση. Και πιο καλή ψυχολόγηση χαρακτήρων.

Πάλι καλά...

 

 

Το ίδιο και η σειρά της Noel Alyson, πάλι κατατάσσεται στην Μεταφρασμένη Παιδική-Εφηβική Λογοτεχνία. Ξανά "Τόινγκ τόινγκ τόινγκ!!!"

 

:-)

 

 

Κοινώς έχουν δει ότι πουλάει τόοοσο πολύ η θεματολογία, που βγάζουν σειρές βαμπίρ τύπου "Οι 3 Ντεντέκτιβ" που διαβάζαμε στο δημοτικό...

 

:clapping: χαχαχαχαχαχ...

 

 

Πάντως παρόλο που έχω δει τη σειρά το true blood, θέλω να το πάρω και σε βιβλία γιατί είδα ότι είναι ενδιαφέροντα και στην ανάγνωση.

 

ΚΑΙ ΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗ ΠΑΡΩ! Κάθε που περνάω από "πάμπλικ" τα βλέπω, αλλά κωλώνω να τ' αγοράσω...άντε μου πια!!!

 

Σαμπρίνα! Υπάρχουν και τα καλά...εγχώρια!

Πάρε το εκπληκτικό "ΟΥΡΟΒΟΡΟΣ ΚΡΙΝΟΣ Ι & ΙΙ/ Αμάρανθος-ο Θρύλος των Βρυκολάκων". Εμένα -ίσως χωρίς να'ναι αριστουργήματα βέβαια -μου άρεσαν πολύ!!!

 

b163626.jpg

 

http://bestseller.gr/main.php?id=51&book_id=7494

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Επιτέλους μετά 3 μέρες τελείωσα την  6 season του True Blood .
Η εντυπώσεις μου περιέργως καλές !

 

Πρώτον την σειρά φαίνεται ότι χτύπησε η κρίση-παρακμή σε θέμα επεισοδίων και αντί για 12 επεισόδια όπως κάθε season , έβγαλαν μόνο 10 στην season 6 !

Όταν ξεκίνησα να βλέπω την νέα season δεν περίμενα κάτι το φοβερό , αλλά έτσι για να περνά η ώρα ….
Όμως τελικά με πώρωσε και ήταν κάτι το πολύ καλύτερο από τι ήλπιζα !


Είχα δει το χειμώνα φέτος και όλες (σύνολο 4 ) seasons του vampire diaries και έχω να πω ότι η υποψία ότι το True Blood είναι πολύ καλύτερο , έγινε απόλυτη βεβαιότητα .


Το κάπως περίεργο ήταν το τελευταίο επεισόδιο που ενώ φαινόταν σαν φινάλε και έβαζε όλα τα πράγματα στην θέση τους . Είναι λες και μέσα στα τελευταία 6 λεπτά το μετάνιωσαν και ξαφνικά αρχίζουν με άσχημο και άγαρμπο τρόπο να δίνουν τροφή και για νέα season !


Βασικά ελπίζω ότι δεν θα βγει του χρόνου νεα season , έτσι και αλλιώς έχουν γίνει πολλά με την σειρά και έχει μπει ήδη το τέλος . Είναι μαλ@κια να το συνεχίζουν και να το τραβαν από τα μαλλιά μόνο για το χρήμα ….

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά εμένα ούτε το true blood, ούτε και το supernatural με κέρδισαν ποτέ.

Αντιθέτως μου αρέσει πολύ το Grimm

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...