Jump to content

Η πλάνη του φόβου


Recommended Posts

Ο φόβος μπορεί να εξασφαλίσει την επιβίωσή μας γιατί είναι ένας μηχανισμός άμυνας, μπορεί όμως και να μας περιορίσει να εξελιχθούμε ως άτομα. Με το φόβο να κυριαρχεί στο μυαλό μας δεν βλέπουμε καθαρά γιατί λειτουργούμε κάτω από πίεση. Άρα, αυτός που θα καταφέρει να δει μέσα από το φόβο του, να τον εκλογικεύσει και να ξεπεράσει τα εμπόδια που βάζει ο φόβος στο δρόμο του θα είναι πάντα ασφαλής γιατί θα τον νικήσει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν πάψεις να φοβάσαι, μόνο τότε θα νιώθεις ασφαλής... Όταν νικήσεις όλους τους φόβους, μόνο τότε μπορείς να το καταφέρεις... Γιατί πολύ απλά, δεν θα υπάρχει τίποτα που να μπορεί να σε επισκιάσει και τότε θα είσαι ασφαλής...

 

Ο φόβος είναι δημιούργημα του νου... Έτσι λοιπόν, μπορούμε να τον αλλάξουμε... Όταν πιστέψουμε μέσα μας ότι δεν φοβόμαστε πια, τότε γινόμαστε όλο και πιο σίγουροι...

Edited by Zak
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο φόβος προκαλεί και πανικό, θολώνει το μάτι και τη σκέψη σου. Σε τέτοιες καταστάσεις παύεις να σκέφτεσαι και κάνεις πράγματα βάζοντας κάτω τη λογική, αλλά ενεργείς με βάση το συναίσθημα της στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

Και χωρίς να μπορείς να κρίνεις σωστά, δεν μπορείς να ανταποκριθείς στις καταστάσεις... Και μερικές φορές, όταν τα πάντα κρέμονται από μία κλωστή, και σε κυριεύει η ανασφάλεια, γίνονται τα μεγαλύτερα λάθη...

Edited by Zak
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει καθόλου ΤΑΟ, οπότε δεν μπορώ να ξέρω ακριβός τι εννοούσε με αυτήν την φράση.

 

Σε ότι κάνω, πάντα κοιτάζω την αρνητική εξέλιξη που μπορεί να έχει, και μετά τη θετική, για να είμαι προετοιμασμένος για τα χειρότερα.

 

Όταν πάψεις να φοβάσαι, μόνο τότε θα νιώθεις ασφαλής... Όταν νικήσεις όλους τους φόβους, μόνο τότε μπορείς να το καταφέρεις... Γιατί πολύ απλά, δεν θα υπάρχει τίποτα που να μπορεί να σε επισκιάσει και τότε θα είσαι ασφαλής...Ο φόβος είναι δημιούργημα του νου... Έτσι λοιπόν, μπορούμε να τον αλλάξουμε... Όταν πιστέψουμε μέσα μας ότι δεν φοβόμαστε πια, τότε γινόμαστε όλο και πιο σίγουροι...

 

Συμφωνώ σε αυτό, ας θυμηθούμε και λίγο τη παροιμία, φοβάται ο Γιάννης το θεριό, και το θεριό το Γιάννη. Αφού φοβούνται και οι δύο, γιατί φοβούνται; Γενικός θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος για να φοβάται κανείς τίποτα..

 

Ο φόβος για μένα είναι ένα εργαλείο του μυαλού μας το οποίο μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε ως απαγορευτικό για κάποιες ενέργειες μας ή ως προειδοποίηση. Το μόνο πρόβλημα είναι οτι πολλές φορές αυτό το εργαλείο μας εμποδίζει να προχωρήσουμε, γιαυτό και δε πρέπει να φοβόμαστε τον φόβο.

 

Ο φόβος προκαλεί και πανικό, θολώνει το μάτι και τη σκέψη σου. Σε τέτοιες καταστάσεις παύεις να σκέφτεσαι και κάνεις πράγματα βάζοντας κάτω τη λογική, αλλά ενεργείς με βάση το συναίσθημα της στιγμής.

 

Και εδώ συμφωνώ, μέσω του πανικού η σκέψη θολώνει, κατά συνέπεια οι ενέργειες δεν πηγάζουν μέσα από την λογική. Εκείνη τη στιγμή ότι ενέργειες γίνουν, γίνονται ενστικτωδώς.Ίσως μιλάμε για το ίδιο πράγμα, αλλά με διαφορετικές λέξεις. Πάντως αυτές τις στιγμές τις βρίσκω πολύ ελκυστικές.. ακόμα δεν έχω καταλάβει το γιατί. Ίσως επειδή είναι οι μοναδικές που ενεργεί κανείς αποκλειστικά με το ένστικτο του.

Edited by Dartsan
Link to comment
Share on other sites

Ο φόβος προκαλεί και πανικό, θολώνει το μάτι και τη σκέψη σου. Σε τέτοιες καταστάσεις παύεις να σκέφτεσαι και κάνεις πράγματα βάζοντας κάτω τη λογική, αλλά ενεργείς με βάση το συναίσθημα της στιγμής.

 

Και χωρίς να μπορείς να κρίνεις σωστά, δεν μπορείς να ανταποκριθείς στις καταστάσεις... Και μερικές φορές, όταν τα πάντα κρέμονται από μία κλωστή, και σε κυριεύει η ανασφάλεια, γίνονται τα μεγαλύτερα λάθη...

συμφωνώ απόλυτα και με τους δύο...

 

Δεν έχω διαβάσει καθόλου ΤΑΟ, οπότε δεν μπορώ να ξέρω ακριβός τι εννοούσε με αυτήν την φράση.

ούτε και εγώ οπότε μπορεί αυτό που θα πω παρακάτω να είναι λάθος...

 

 

«Όποιος μπορεί να δει μέσα από κάθε φόβο, θα είναι πάντα ασφαλής»

(Από το Βιβλίο του ΤΑΟ, κεφ. 46)

 

...Σχόλια;

 

κατ'αρχας νομίζω οτι δεν αναφέρεται στην έλλειψη φόβου. η καθολική έλλειψη φόβου (έστω και στιγμιαίου) είναι ακατόρθωτη.... ο φόβος έχει πολλές διαστάσεις και όψεις. μπορεί να είναι τρόμαγμα, υποσύνειδητη φοβία, μεγάλος φόβος, μικρός, σημαντικός, με εμφανή αποτελέσματα ή όχι....... για να έχει κατακτήσει κάποιος την απουσία του φοβου πρέπει να έχει τρομερη αυτογνωσία και γνώση για τον κόσμο γύρω του.

τώρα όσον αφορά το "μπορεί να δει" νομίζω οτι αναφέρεται στο να μπορεί να αξιολογήσει τον φόβο, να δει τι είναι αυτό που φταίει και να τον ξεπεράσει, και όλα αυτά σε πεπερασμένο χρόνο. όταν μπορείς να αξιολογήσεις τον φόβο σου και την πηγή του, μπορείς να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα... όπως ειπώθηκε και προηγουμένως ο φόβος είναι μηχανισμός άμυνας.... αν αξιολογήεις τον φόβο σου, συνειδητοποιήσεις τι είναι αυτό που σε απειλεί, όταν θα χρειαστεί να το αντιμετωπίσεις θα είσαι έτοιμος και θα ξέρεις απο τι να προφυλακτείς, άρα θα είσαι πάντα ασφαλής.... ετσι? χεχε! :teehee:

Link to comment
Share on other sites

Το Ταο χρησιμοποιεί πάρα πολύ την παρατήρηση. Την παρατήρηση του κόσμου, την παρατήρηση του εαυτού, του σώματος κτλ. Αυτή η παρατήρηση γίνεται συνήθως χωρίς κανένα από τα φίλτρα που εφαρμόζουμε καθημερινά, όπως η κρίση (ή "λογική" αν θέλετε), το συναίσθημα κ.α.

 

Υπό αυτό το πρίσμα, αν περάσεις κάθε φόβο μέσα από τη διαδικασία της παρατήρησης, αυτομάτως αποστασιοποιείσαι από αυτό που παρατηρείς και αποκτάς μια πιο πλήρη συναίσθησή του. Συνεπώς, παρατηρώντας όλους τους φόβους σου είσαι ασφαλής.

Link to comment
Share on other sites

Το Ταο χρησιμοποιεί πάρα πολύ την παρατήρηση. Την παρατήρηση του κόσμου, την παρατήρηση του εαυτού, του σώματος κτλ. Αυτή η παρατήρηση γίνεται συνήθως χωρίς κανένα από τα φίλτρα που εφαρμόζουμε καθημερινά, όπως η κρίση (ή "λογική" αν θέλετε), το συναίσθημα κ.α.

 

Υπό αυτό το πρίσμα, αν περάσεις κάθε φόβο μέσα από τη διαδικασία της παρατήρησης, αυτομάτως αποστασιοποιείσαι από αυτό που παρατηρείς και αποκτάς μια πιο πλήρη συναίσθησή του. Συνεπώς, παρατηρώντας όλους τους φόβους σου είσαι ασφαλής.

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου...!!!

 

Παρατηρόντας τον φόβο, τον αναλύεις, τον απλουστεύεις και ο φόβος παύει να είναι ένα κομμάτι και γίνεται πολλά... Άρα στην ουσία δεν υπάρχει πια φόβος, αλλά μία ιδέα του φόβου... Και έτσι καταρρίπτεις την ιδέα...

Edited by Zak
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το Τάο είναι φιλοσοφία... στην πραγματικότητα όμως ο φόβος είναι το σημάδι οτι είσαι ζωντανός. Οτι είσαι ακόμα άνθρωπος. Κανείς δεν μπορεί να πάψει να φοβάται ή να το περιορίσει. Μπορεί όμως να το χρησιμοποιήσει αν το αποδεχτεί ώς ύπαρξη. Ουσιαστικά αυτό είναι που σε κάνει να αισθανθείς ασφαλής. Οτι μπορείς ακόμα και όταν φοβάσαι να λειτουργήσεις με τέτοιο τρόπο που ο ίδιος ο φόβος να μην είναι εμπόδιο στο να συνεχίσεις την ζωή σου.

Link to comment
Share on other sites

χμ, τώρα που το ξαναείδα το αντιλαμβάνομαι ως εξής:

 

ο φόβος κάνει κάποιον να νιώθει ανασφάλεια. Ωστόσο υπάρχουν φόβοι και φόβοι.

 

Εβλεπα ένα ντοκυμαντέρ για τα μωρά που μπουσουλούσανε σε ένα διάφανο τζάμι. Το ντοκυμαντέρ έλεγε ότι σε κάποια ηλικία τα μωρά συνειδητοποιούν το φόβο.

Ενώ στις μικρότερες ηλικίες τα μωρά δεν καταλάβαιναν και τρέχαν πάνω στο τζάμι μετά σε λίγο πιο μεγάλες ηλικίες τα μωρά διστάζανε να μπουσουλίσουν στο διάφανο τζάμι.

 

Αυτός ο φόβος ήταν σωτήριος και βιώνονταν σχετικά εύκολα.

 

Τώρα αν πάμε σε άλλους φόβους υπάρχει μεγάλο πρόβλημα και δεν γίνονται αποδεκτοί, όπως ο φόβος του θανάτου, του μαρτυρίου κτλ.

 

Αν λοιπόν το άτομο μπορέσει να δει μέσα από όλους αυτούς τους φόβους πλέον παύει να είναι ανασφαλής, νιώθει την ασφάλεια της ηρεμίας και της γαλήνης ακόμη και στις έσχατες καταστάσεις.

 

Βέβαια αυτό εμένα μου φαίνεται σαν γενικός κανόνας και δεν ξέρω αν είναι κάτι το εφικτό.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και ο Χριστός τον φόβο του θανάτου δεν μπόρεσε να τον νικήσει και ζήτησε από το Θεό βοήθεια λίγες ώρες πρωτού αρχίσει το μαρτύριό του. Ο φόβος είναι ανθρώπινο χαρακτηριστικό και θα συμφωνήσω με τον Anor που λέει οτι με το φόβο (και με τον πόνο) νιώθουμε την ύπαρξή μας, είμαστε ζωντανοί. Τώρα βέβαια κάποιοι άνθρωποι ίσως μπορούν να νικήσουν τους φόβους τους αλλά φυσικά δεν μιλάμε για το μέσο άνθρωπο, πρόκειται για πνευματικούς ανθρώπους που έχουν δει πέρα από τον πόνο, το θάνατο, την ύλη. Ο φόβος είναι ένα μέσο συντήρησης του εαυτού μας και κατά τη ταπεινή μου άποψη, είναι απαραίτητο να αντιλαμβανόμαστε το φόβο και να τον ελέγχουμε στον βαθμό που μπορούμε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...