Jump to content

Δεξιόχειρες vs. Αριστερόχειρες


Fever
 Share

  

28 members have voted

  1. 1. Ποιο χέρι χρησιμοποιείς;

    • Δεξί
      13
    • Αριστερό
      10
    • Και τα δύο
      5


Recommended Posts

Δεν είναι ενδιαφέρον ότι στον μικρόκοσμο του foroum μας από 16 απαντήσεις: 7 είναι Δεξιόχειρες, 6 αριστερόχειρες και 3 είναι "ambidextrus"*;

 

 

*Έψαχνα τον ελληνικό όρο άλλα δεν βρήκα κάτι... εάν κάποιος ξέρει σας παρακαλώ διαφωτίστε με.

Link to comment
Share on other sites

"ambidextrus"*;

 

 

*Έψαχνα τον ελληνικό όρο άλλα δεν βρήκα κάτι... εάν κάποιος ξέρει σας παρακαλώ διαφωτίστε με.

 

Αφού δεν είναι ούτε δεξιοί, ούτε αριστεροί.... κεντρώοι εναλλακτικοί θα είναι :P

Link to comment
Share on other sites

Αμφιδέξιοι (δεν ξέρω αν είναι όντως έτσι, σε βιβλίο το είδα)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι αριστεροχειρες και δεξιόχειρες, επιστημονικα εξηγειται πως λειτουργουν.Υπαρχει μια θεωρια-αποδεδειγμενη οτι οι αριστεροχειρες χρησιμοποιουν πιο πολυ το δεξιό μέρος του εγκεφάλου τους ενώ οι δεξιόχειρες το αριστερό.αν ξέρετε πως λειτουργει το κάθε μερος του εγκεφάλου και τι προτερήματα εχει η χρήση του θα καταλάβετε πως λειτουργει και η κάθε κατηγορία και ποιες οι διαφορες.συμφωνω με τον πρωτο που εγραψε αλλα πιστευω οτι το θέμα ειναι πιο βαθυ απο αυτη την ''απλη'' διαφορα χρήσης διαφορετικού ημισφαίριου του εγκεφάλου μας.

 

οντως εγω βλεπω διαφορες αλλα κυριως στους αντρες αριστεροχειρες,οι γυναικες ειναι πιο σπανιο φαινόμενο και πιο μπερδεμενες οσον αφορα τη συμπεριφορα του καθε αυτού αριστερόχειρα.

 

συνήθως απο οτι εχω παρατηρήσει οι αριστερόχειρες εχουν μια ταση εσωστρέφειας..μπορει καποιοι να φαινονται κοινωνικοί αλλα ειναι εσωστρεφείς και πιο μονοχνωτοι..επιλέγουν τις στιγμες.ο τροπος σκεψης τους ειναι πιο πολύπλοκος και δινουν πιο εύκολα απαντησεις σε δύσκολα θέματα παρά σε εύκολα...δεν ξερω αν μπορω να προχωρήσω σε αλλες διαφορες και ποσο στεκουν και αυτες μιας και απλα τις αναφέρω ως παρατηρητής του εαυτού μου και μερικών φίλων μου.

Edited by elvandar
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά άκουσα πως ο Ναδάλ ο διάσημος τενίστας ήταν δεξιόχειρας αλλά ο προπωνητής του τον έμαθε να χρησιμοποιεί το αριστερό του για φορχαντ( το χτύπημα με το ένα χέρι), κ τώρα για το τέννις έχει αντιστραφεί κ έχει γίνει από δεξιός αριστερος. Εντάξη να μαθε να χρησιμοποιει για τα δυνατα χτυπηματα το αριστερο, αλλα το δεξί πώς γίνετε να έγινε το αδύναμό του χέρι;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...