Jump to content

Δεξιόχειρες vs. Αριστερόχειρες


Fever
 Share

  

28 members have voted

  1. 1. Ποιο χέρι χρησιμοποιείς;

    • Δεξί
      13
    • Αριστερό
      10
    • Και τα δύο
      5


Recommended Posts

Ένας στους 10 ανθρώπους είναι αριστερόχειρας, ενώ οι άνδρες έχουν μιάμιση φορά περισσότερες πιθανότητες να είναι αριστερόχειρες από ότι οι γυναίκες. Υπάρχουν πολλές θεωρίες σχετικά με τα αίτια της αριστεροχειρίας. Αυτή που μάλλον επικρατεί είναι εκείνη που λέει πως είναι θέμα γονιδίων. Ο λόγος δηλαδή που κάποιοι από εμάς είναι αριστερόχειρες ενώ κάποιοι άλλοι δεξιόχειρες είναι ο ίδιος για τον οποίο κάποιοι από εμάς έχουν πράσινα μάτια ενώ κάποιοι άλλοι καστανά.

 

Τι κάνουν όμως οι αριστερόχειρες που τους ξεχωρίζει από τους δεξιόχειρες; Μεταξύ άλλων, τους ξεχωρίζει η προτίμησή τους να χρησιμοποιούν το αριστερό χέρι για διάφορες δραστηριότητες (να πιάνουν, να δείχνουν, να πετούν πράγματα κλπ). Για δραστηριότητες που απαιτείται ιδιαίτερη "επιδεξιότητα" (αναρωτηθήκατε ποτέ από πού προήλθε αυτή η λέξη;) ένας αριστερόχειρας προτιμά να χρησιμοποιήσει το αριστερό του χέρι γιατί του έρχεται πιο βολικό, πιο φυσικό. Το ίδιο ισχύει και με άλλα μέλη του σώματος. Έτσι έχουμε ποδοσφαιριστές που προτιμούν να σουτάρουν με το αριστερό πόδι, ενώ κάποιοι δείχνουν προτίμηση στη χρήση του αριστερού ματιού σε τηλεσκόπια, φωτογραφικές μηχανές κλπ.

 

Το να είναι κανείς αριστερόχειρας σημαίνει πως ο δεξιός λοβός του εγκεφάλου του "υπερισχύει" έναντι του αριστερού. Και αυτό γιατί το σώμα μας δέχεται εντολές από τον εγκέφαλο "χιαστί", δηλαδή η δεξιά πλευρά του σώματος από το αριστερό ημισφαίριο ενώ η αριστερή πλευρά του σώματος από το δεξί ημισφαίριο του εγκεφάλου. Μελέτες έχουν δείξει ότι η προτίμηση προς το αριστερό χέρι έχει έμμεσες επιπτώσεις στη ζωή ενός ατόμου. Οι αριστερόχειρες συχνά υπερ-αντιπροσωπεύονται σε περιοχές δραστηριοτήτων που εξαρτώνται από ικανότητες οι οποίες εξυπηρετούνται από το δεξί ημισφαίριο, όπως η αρχιτεκτονική, η εφαρμοσμένη μηχανική, η μουσική, οι πλαστικές τέχνες κ.α. Αυτό ίσως βασίζεται στο γεγονός ότι το αριστερό ημισφαίριο έχει ένα χαρακτήρα ακουστικο-λεκτικό ενώ το δεξί οπτικό. Το ότι υπάρχουν περισσότεροι δεξιόχειρες από ότι αριστερόχειρες οφείλεται απλά στο ότι το αριστερό ημισφαίριο του εγκεφάλου υπερισχύει πιο συχνά από ότι το δεξί. Αυτό το φαινόμενο δεν δικαιολογεί με κανέναν τρόπο την αμφισβήτηση που έχει παρατηρηθεί στο παρελθόν για τους αριστερόχειρες. Πρέπει ακόμη να τονιστεί ότι η θεωρία που ήθελε τους αριστερόχειρες να ζουν λιγότερα χρόνια από τους άλλους ανθρώπους όπως και διάφοροι μύθοι θρησκευτικής και μη προέλευσης, δεν έχουν καμία επιστημονική υπόσταση και χρησιμεύουν μόνο ως παραδείγματα μη επιστημονικής έρευνας και μισαλλόδοξης φαντασίας.

 

Σε παλαιότερες κοινωνίες οι αριστερόχειρες πιέζονταν από πολύ μικρή ηλικία για να πάψουν να χρησιμοποιούν το αριστερό τους χέρι με τρόπους που σήμερα μόνο πολιτισμένους δεν θα τους χαρακτήριζε κανείς. Αυτό βέβαια σήμαινε πολύ σκληρή προσπάθεια από την πλευρά των παιδιών αλλά και των γονιών τους και στις περισσότερες περιπτώσεις είχε αρνητικά αποτελέσματα. Το παιδί ένοιωθε μη αποδεκτό από την οικογένεια και το σχολείο (αφού αντιμετώπιζε μεγαλύτερη δυσκολία στο να γράψει με το δεξί χέρι από τους συμμαθητές του) με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Ευτυχώς τα πράγματα σήμερα έχουν αλλάξει.

 

Οι διάφορες δεισιδαιμονίες που σχετίζονταν με τους αριστερόχειρες στο παρελθόν έχουν εκλείψει, τουλάχιστον στις δυτικές χώρες. Στους αριστερόχειρες αποδίδονται διάφορα χαρακτηριστικά όπως ισχυρή μνήμη, κατασκευαστική ικανότητα, πρακτική σκέψη, καλλιτεχνική φύση κλπ. Αυτά έχοντας επιστημονική - ή έστω στατιστική - βάση και όντας θετικά έχουν βοηθήσει σημαντικά μέσα από τα χρόνια στην απόπεριθωριοποίηση της αριστεροχειρίας. Ωστόσο εξακολουθούν να είναι αρκετά ώστε να προσδίδουν στους αριστερόχειρες μια ξεχωριστή ταυτότητα: αυτή του ξεχωριστού ανθρώπου.

 

Παρόλο που η αριστεροχειρία έχει πάψει να θεωρείται ελάττωμα. Ο κόσμος μας είναι φτιαγμένος έτσι ώστε να εξυπηρετεί κυρίως την πλειοψηφία του παγκόσμιου πληθυσμού, δηλαδή τους δεξιόχειρες. Αυτό ισχύει για πάρα πολλά αντικείμενα γύρω μας, από τα απλά (ψαλίδια-μαχαίρια) ως τα τεχνολογικά εξελιγμένα (δημόσια καρτοτηλέφωνα). Αυτός είναι και ο λόγος που οι αριστερόχειρες συχνά θεωρούνται "αδέξιοι" (και δικαίως, αν το δει κανείς ετυμολογικά!). Αυτό που συμβαίνει στην πραγματικότητα είναι ότι οι αριστερόχειρες πρέπει πάντα να προσαρμόζονται σε έναν κόσμο σχεδιασμένο για δεξιόχειρες.

 

Η αριστεροχειρία δεν είναι αναπηρία και δεν αποτελεί περιορισμό! Αντίθετα, είναι μια ιδιαιτερότητα η οποία αν συνδυαστεί με άλλες κλίσεις και ταλέντα μπορεί να βοηθήσει ώστε πραγματικά να αναδειχθεί ένας άνθρωπος. Οι διάσημοι τενίστες John McEnroe και Bjorn Borg αποτελούν την απόδειξη

 

Πηγή: http://www.aristeroxeiras.gr/aristeroxeiria.php

 

 

 

Τα τελευταία χρόνια το ποσοστό αριστερόχειρων στον κόσμο αυξάνεται, και οι επιστημονες πιστεύουν οτι μπορεί η αναλογία (1/10) να ανατραπεί σημαντικά...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλές θεωρίες σχετικά με τα αίτια της αριστεροχειρίας. Αυτή που μάλλον επικρατεί είναι εκείνη που λέει πως είναι θέμα γονιδίων. Ο λόγος δηλαδή που κάποιοι από εμάς είναι αριστερόχειρες ενώ κάποιοι άλλοι δεξιόχειρες είναι ο ίδιος για τον οποίο κάποιοι από εμάς έχουν πράσινα μάτια ενώ κάποιοι άλλοι καστανά.

Αυτό πρώτη φορά το ακούω, δηλαδή και όσοι τρώνε με το δεξί είναι επειδή τους το λέει ένα γονίδιο και όχι το περιβάλλον τους?

Και τί συμβαίνει με αυτούς που όταν ήταν μικροί υποχρεώθηκαν να γράφουν με το δεξί? Άλλαξε το γονίδιο ή καταπιέζονται?! :down:

 

 

Σε παλαιότερες κοινωνίες οι αριστερόχειρες πιέζονταν από πολύ μικρή ηλικία για να πάψουν να χρησιμοποιούν το αριστερό τους χέρι με τρόπους που σήμερα μόνο πολιτισμένους δεν θα τους χαρακτήριζε κανείς. Αυτό βέβαια σήμαινε πολύ σκληρή προσπάθεια από την πλευρά των παιδιών αλλά και των γονιών τους και στις περισσότερες περιπτώσεις είχε αρνητικά αποτελέσματα. Το παιδί ένοιωθε μη αποδεκτό από την οικογένεια και το σχολείο (αφού αντιμετώπιζε μεγαλύτερη δυσκολία στο να γράψει με το δεξί χέρι από τους συμμαθητές του) με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Ευτυχώς τα πράγματα σήμερα έχουν αλλάξει.

Κατ' αρχήν οποιοσδήποτε τρόπος επιβολής μιας συμπεριφοράς ή μιας συνήθειας, χωρίς να υφίσταται ιδιαίτερος λόγος, δεν είναι πολιτισμένος.

Από 'κει και πέρα ούτε συνέβαινε μόνο σε παλαιότερες κοινωνίες, ούτε τα πράγματα έχουν αλλάξει σήμερα. Όσο υπάρχουν γονείς ή παιδιά γονέων που υποχρέωσαν ή υποχρεώθηκαν αντίστοιχα να γράφουν με το δεξί, όπως και να τρώνε με το δεξί "γιατί έτσι είναι το σωστό", τα πράγματα δεν έχουν αλλάξει.

 

Παρόλο που η αριστεροχειρία έχει πάψει να θεωρείται ελάττωμα....

 

...Η αριστεροχειρία δεν είναι αναπηρία και δεν αποτελεί περιορισμό! Αντίθετα, είναι μια ιδιαιτερότητα η οποία αν συνδυαστεί με άλλες κλίσεις και ταλέντα μπορεί να βοηθήσει ώστε πραγματικά να αναδειχθεί ένας άνθρωπος. Οι διάσημοι τενίστες John McEnroe και Bjorn Borg αποτελούν την απόδειξη

Σώπα ρε! Δεν είμαστε ανάπηροι τελικά? Ούτε ελαττωματικοί? Ευτυχώς, γιατί όλοι οι αριστερόχειρες δεν μπορούσαμε να κοιμηθούμε τα βράδια από το αίσθημα κατωτερότητας που μας χαρακτήριζε! Επιτέλους μπορούμε να θεωρούμαστε ίσοι με τους δεξιόχειρες. :P

 

Δεν πατάμε καλά μου φαίνεται...:yeahright:

Link to comment
Share on other sites

Σώπα ρε! Δεν είμαστε ανάπηροι τελικά? Ούτε ελαττωματικοί? Ευτυχώς, γιατί όλοι οι αριστερόχειρες δεν μπορούσαμε να κοιμηθούμε τα βράδια από το αίσθημα κατωτερότητας που μας χαρακτήριζε! Επιτέλους μπορούμε να θεωρούμαστε ίσοι με τους δεξιόχειρες. :P

 

Αίσθημα κατωτερότητας;;; Θεωρούμαστε ίσοι; Θες να πεις ότι δεν είμαστε ξεχωριστοί και ανώτεροι; :ermm: :teehee:

 

 

Τα τελευταία χρόνια το ποσοστό αριστερόχειρων στον κόσμο αυξάνεται, και οι επιστημονες πιστεύουν οτι μπορεί η αναλογία (1/10) να ανατραπεί σημαντικά...

 

Έχεις πηγή για αυτό;

Έστω ότι είναι αλήθεια...

Αναρωτιέμαι εαν όντως αυξάνεται ο αριθμός τους ή εαν είναι απλά ότι η μη επιβολή της χρήσης του δεξιού χεριού αφήνει να φανούν ως αριστερόχειρες πολλοί που παλαιότερα μάθαιναν λίγο πολύ να γίνονται δεξιόχειρες. Το να είσαι δεξιόχειρας ή αριστερόχειρας δεν είναι μια ασπρόμαυρη κατάσταση. Υπάρχουν οι "αποκλειστικοί" δεξιο- ή αριστερόχειρες καθώς και όλα το ενδιάμεσα. Ίσως παλαιότερα να χαρακτηρίζονταν ως αριστερόχειρες μόνο οι αποκλειστικοί και σχεδόν αποκλειστικοί αριστερόχειρες, μια και αυτοί δυσκολεύονταν περισσότερο να προσαρμοστούν.

Link to comment
Share on other sites

Σώπα ρε! Δεν είμαστε ανάπηροι τελικά? Ούτε ελαττωματικοί? Ευτυχώς, γιατί όλοι οι αριστερόχειρες δεν μπορούσαμε να κοιμηθούμε τα βράδια από το αίσθημα κατωτερότητας που μας χαρακτήριζε! Επιτέλους μπορούμε να θεωρούμαστε ίσοι με τους δεξιόχειρες. :P

 

Δεν πατάμε καλά μου φαίνεται...:yeahright:

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑ! πάντως αυτό με τα γονίδια που λέει είναι ορθό. Το χέρι που χρησιμοποιούμε έχει να κάνει με το μέρος του εγκεφάλου που κυριαρχεί και αυτό έχει να κάνει με τις συνδέσεις μεταξύ των δύο ημισφαιρίων. το γονίδιο του αριστερόχειρα ωστόσο είναι υπολοιπόμενο σε σχέση με αυτό του δεξιόχειρα. Οι αριστερόχειρες έχουν συνήθως καλλιτεχνική φύση ενώ αντίθετα οι δεξιόχειρες είναι πιο ορθολογιστες (και όσον αφορά την επιβίωση η τετραγωνισμένη λογική είναι πιο χρήσιμη) Όμως όπως είπα η αναλογία αριστεροχειρων προς τους δεξιόχειρες σημαντικά.

 

Και τί συμβαίνει με αυτούς που όταν ήταν μικροί υποχρεώθηκαν να γράφουν με το δεξί? Άλλαξε το γονίδιο ή καταπιέζονται?!

Όχι δεν καταπιέζονται πλέον. Καταπιέστηκαν κάποια στιγμή στη ζωή τους και έμαθαν να χρησιμοποιούν το δεξί τους. Και επειδή αυτό έγινε σε μικρή ηλικία επιρρεάστηκε και ο εγκέφαλος τους. Το γονίδιο δεν ορίζει με ποιο χέρι θα γραφεις αλλά ποιο ημισφαίριο του εγκεφάλου θα έχει "τον πρώτο λόγο". Που αυτό κατ'επέκταση ορίζει με ποιο χέρι έχεις μεγαλύτερη ευκολία και ποίο είναι το "φυσικό

 

Κατ' αρχήν οποιοσδήποτε τρόπος επιβολής μιας συμπεριφοράς ή μιας συνήθειας, χωρίς να υφίσταται ιδιαίτερος λόγος, δεν είναι πολιτισμένος.

σωστό... :thumbsup:

 

Από 'κει και πέρα ούτε συνέβαινε μόνο σε παλαιότερες κοινωνίες, ούτε τα πράγματα έχουν αλλάξει σήμερα. Όσο υπάρχουν γονείς ή παιδιά γονέων που υποχρέωσαν ή υποχρεώθηκαν αντίστοιχα να γράφουν με το δεξί, όπως και να τρώνε με το δεξί "γιατί έτσι είναι το σωστό", τα πράγματα δεν έχουν αλλάξει.

 

εδώ διαφωνώ... τα πράγματα έχουν αλλάξει κατα πολύ (τουλάχιστον στο συγκεκριμένο θέμα). Δεν υπάρχουν καθηγητές ούτε γονείς που δέρνουν τα παιδιά γτ γράφουν με το αριστερό, ή να τους το δένουν και να τα εξαναγκάζουν να κάνουν κάτι αφύσικο. Επίσης πλέον δεν υπάρχει προκατάληψη απέναντι μας. Δεν είμαστε ο αποδιοπομπαίος τράγος για τα προβλήματα, γρουσούζιδες, δαιμονισμένοι, λάθη της φύσης, ανώμαλοι κλπ.κλπ. Πράγματα που έχω ακούσει/διαβάσει οτι λέγονταν. Όχι βέβαια οτι κάνουμε προόδους συνειδητοποιώντας το αυτονόητο.... αλλα και πάλι...

 

Αίσθημα κατωτερότητας;;; Θεωρούμαστε ίσοι; Θες να πεις ότι δεν είμαστε ξεχωριστοί και ανώτεροι; :ermm: :teehee:

 

 

 

 

Έχεις πηγή για αυτό;

Έστω ότι είναι αλήθεια...

Αναρωτιέμαι εαν όντως αυξάνεται ο αριθμός τους ή εαν είναι απλά ότι η μη επιβολή της χρήσης του δεξιού χεριού αφήνει να φανούν ως αριστερόχειρες πολλοί που παλαιότερα μάθαιναν λίγο πολύ να γίνονται δεξιόχειρες. Το να είσαι δεξιόχειρας ή αριστερόχειρας δεν είναι μια ασπρόμαυρη κατάσταση. Υπάρχουν οι "αποκλειστικοί" δεξιο- ή αριστερόχειρες καθώς και όλα το ενδιάμεσα. Ίσως παλαιότερα να χαρακτηρίζονταν ως αριστερόχειρες μόνο οι αποκλειστικοί και σχεδόν αποκλειστικοί αριστερόχειρες, μια και αυτοί δυσκολεύονταν περισσότερο να προσαρμοστούν.

πηγή ο alexander budov ένας ρώσος βιολόγος.... δν μπορώ να βρώ το άρθρο που είχα διαβάσει, ωστόσο κάτι σχετικό αναφέρεται και εδώ

Link to comment
Share on other sites

 

εδώ διαφωνώ... τα πράγματα έχουν αλλάξει κατα πολύ (τουλάχιστον στο συγκεκριμένο θέμα). Δεν υπάρχουν καθηγητές ούτε γονείς που δέρνουν τα παιδιά γτ γράφουν με το αριστερό, ή να τους το δένουν και να τα εξαναγκάζουν να κάνουν κάτι αφύσικο. Επίσης πλέον δεν υπάρχει προκατάληψη απέναντι μας. Δεν είμαστε ο αποδιοπομπαίος τράγος για τα προβλήματα, γρουσούζιδες, δαιμονισμένοι, λάθη της φύσης, ανώμαλοι κλπ.κλπ. Πράγματα που έχω ακούσει/διαβάσει οτι λέγονταν. Όχι βέβαια οτι κάνουμε προόδους συνειδητοποιώντας το αυτονόητο.... αλλα και πάλι...

 

Εμένα που μου το έδεναν δηλαδή......και είμαι του 87?

Τι?Ο πατέρας μου δεν υπάρχει?

Ή μήπως είμαι απο τους λίγους που τους εξανάγκασαν..?

Έχει δίκιο ο Τζώνης...

Πλέον γράφω με το δεξί με αριστερό τρόπο.......:verymad:

Link to comment
Share on other sites

είμαι του '89, και δν μου το έδεναν. Οκ μπορεί να ΄΄ημουν στις εξαιρέσεις πάντως στα παιδιά που γεννιούνται σήμερα δν εμφανίζεται τέτοιο πράγμα. Τα παιδιά του '00 και του '10. Μπορεί βέβαια να ζω σε έναν δικό μου κόσμο (καθόλου περίεργο :teehee:) αλλα πιστευω οτι σήμερα δν υπάρχουν τετοιες προκαταλήψεις........ :blink::blink:

Edited by Fever
Link to comment
Share on other sites

εδώ διαφωνώ... τα πράγματα έχουν αλλάξει κατα πολύ (τουλάχιστον στο συγκεκριμένο θέμα). Δεν υπάρχουν καθηγητές ούτε γονείς που δέρνουν τα παιδιά γτ γράφουν με το αριστερό, ή να τους το δένουν και να τα εξαναγκάζουν να κάνουν κάτι αφύσικο. Επίσης πλέον δεν υπάρχει προκατάληψη απέναντι μας. Δεν είμαστε ο αποδιοπομπαίος τράγος για τα προβλήματα, γρουσούζιδες, δαιμονισμένοι, λάθη της φύσης, ανώμαλοι κλπ.κλπ. Πράγματα που έχω ακούσει/διαβάσει οτι λέγονταν. Όχι βέβαια οτι κάνουμε προόδους συνειδητοποιώντας το αυτονόητο.... αλλα και πάλι...

Από πού προέρχονται όλα αυτά? Γρουσούζηδες, δαιμονισμένοι, ανώμαλοι? Για κάτι που όντως είναι τόσο αυτονόητο?

Ειλικρινά πρώτη φορά τα ακούω αυτά. Ίσα-ίσα που μέχρι σήμερα ήξερα ότι μας χαρακτήριζαν πιο έξυπνους από τους δεξιόχειρες (εξίσου αβάσιμη εκδοχή :P ).

Υπάρχουν ιστορικές/ανθρωπολογικές/λαογραφικές αναφορές για την πηγή αυτών των προκαταλήψεων?

Link to comment
Share on other sites

Από πού προέρχονται όλα αυτά? Γρουσούζηδες, δαιμονισμένοι, ανώμαλοι? Για κάτι που όντως είναι τόσο αυτονόητο?

Ειλικρινά πρώτη φορά τα ακούω αυτά. Ίσα-ίσα που μέχρι σήμερα ήξερα ότι μας χαρακτήριζαν πιο έξυπνους από τους δεξιόχειρες (εξίσου αβάσιμη εκδοχή :P ).

Υπάρχουν ιστορικές/ανθρωπολογικές/λαογραφικές αναφορές για την πηγή αυτών των προκαταλήψεων?

 

 

Όπως οι.. μεσαιωνικές προκαταλήψεις, έτσι και αυτό. Λόγω αγραμματοσύνης των παλιών, θεωρούταν ότι το να γράφεις με το αριστερό δεν είναι "ορθό". Τρέχα γύρευε δηλαδή...

Πάντως προσωπικά με το αριστερό είμαι ΑΧΡΗΣΤΗ! Μόνο στις ρακέτες μπορώ και το χρησιμοποιώ :P

Link to comment
Share on other sites

Από πού προέρχονται όλα αυτά? Γρουσούζηδες, δαιμονισμένοι, ανώμαλοι? Για κάτι που όντως είναι τόσο αυτονόητο?

Ειλικρινά πρώτη φορά τα ακούω αυτά. Ίσα-ίσα που μέχρι σήμερα ήξερα ότι μας χαρακτήριζαν πιο έξυπνους από τους δεξιόχειρες (εξίσου αβάσιμη εκδοχή :P ).

Υπάρχουν ιστορικές/ανθρωπολογικές/λαογραφικές αναφορές για την πηγή αυτών των προκαταλήψεων?

 

Μπαίνοντας σε αυτό το βδελυρό άρθρο

πραγματικά συγκλονίστηκα από την αδιάφορη

στάση σας.Έκανα τον σταυρό μου,ζήτησα την

βοήθεια του κυρίου μου και έλαβα την φώτιση

για να σας βάλω στον σωστό δρόμο απαντώντας

σε αυτές τις "περίεργες" ερωτήσεις :

 

1) είναι ντροπή να γράφει κάποιος με το δεξί

χέρι επειδή έτσι!

2)είναι ντροπή να γράφει κάποιος με το δεξί

επειδή οι γονείς μας το πιστεύανε!ΚΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ

ΤΟΥΣ!!!!!!

3)Το δεξί χέρι είναι το καλό το χέρι.Το αριστερό

δεν είναι

4)Προφανώς όσοι δεν μπορούν να γράψουν με

το δεξί είναι ανάπηροι.

5)Η αναπηρία όμως είναι παράγωγο αμαρτίας προς

τον θεό.Αρα είναι και αμαρτωλοί!

6)Άσε που μπορεί να έχει μπει και ο δαίμονας μέσα

τους!!!

7)Εγώ είχα μια φίλη αριστερόχειρα που ήταν μεγάλη

κακίστρο...μαντέψτε τι έφταιγε...σωστά!το οτι ήταν

αριστερόχειρας

8)Το δεξί χέρι είναι δεξί χέρι.Εγώ έφαγα ξύλο για να γράφω

με το σωστό χέρι.Κάτι ήξεραν.Θα φάνε και τα παιδιά μου!

9)Με το δεξί χέρι κάνουμε το σταυρό μας

10)Το δεξί στα αγγλικά διαβάζεται ως το δικό τους

"σωστό" ενώ το αριστερό ως τίποτα.Άρα το δεξί

είναι το σωστό.Κάτι ξέρουν οι Λονδρέζοι.

 

Γι'αυτό εγκαταλείψτε τις αιρετικές απόψεις σας απαίσιοι

αριστερόχειρες,αφήστε τα σχέδια σας για την εξάπλωση

της εξουσίας σας και αφήστε εμάς τους δεξιόχειρες και

αμφίχειρες(αν και είναι κατά το ήμισυ δαιμονισμένοι)να

ζήσουμε στον καθαρό από αριστερόχειρες κόσμο μας!

 

Δεν υπάρχουν καθηγητές ούτε γονείς που δέρνουν τα παιδιά γτ γράφουν με το αριστερό

 

Εδώ θα διαφωνήσω γιατί δεν είναι ακριβώς έτσι.Υπάρχουν

καθηγητές και γονείς που δέρνουν τα παιδιά ΚΑΙ επειδή γράφουν

με το αριστερό.

Link to comment
Share on other sites

 

Εδώ θα διαφωνήσω γιατί δεν είναι ακριβώς έτσι.Υπάρχουν

καθηγητές και γονείς που δέρνουν τα παιδιά ΚΑΙ επειδή γράφουν

με το αριστερό.

Θα διαφωνήσω κι εγώ εδώ.. Για γονείς δε μπορώ να εκφέρω άποψη γιατί δεν είμαι στο σπίτι του καθενός, αλλά όσον αφορά τον εκπαιδευτικό τομέα ΔΕΝ υπάρχει πλέον αυτό το σκεπτικό.

Link to comment
Share on other sites

αλλά όσον αφορά τον εκπαιδευτικό τομέα ΔΕΝ υπάρχει πλέον αυτό το σκεπτικό.

 

Στα σχολεία απομονωμένων χωριών δεν πέφτει(ή δεν έπεφτε λίγα χρόνια πριν)

ξύλο και τιμωρίες?Μερικές από αυτές δεν έβρισκαν το οτι έγραφαν με το αριστερό

χέρι ως δικαιολογία,πρόφαση ή λόγο?

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω με βάση τη γενική εικόνα και όχι περιπτώσεις απομονωμένων χωριών. Αν ο εκπαιδευτικός σε αυτά τα χωριά είναι νέος -κι όταν λέω "νέος" εννοώ μέχρι και 55 ετών- τότε όχι δεν πέφτει ξύλο. Αν είναι 70 χρονών τότε είναι άλλο θέμα.

Πλέον όχι μόνο δε θεωρείται κάτι το "φριχτό" να γράφει το παιδί με το αριστερό, αλλά μάλιστα αρκετοί εκπαιδευτικοί δείχνουν σε έναν αριστερόχειρα πώς αλλάζει η φορά της γραφής.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρεθεί σε χωρίο της Ηπείρου στο οποίο

αυτό γινόταν.Ο δάσκαλος βέβαια έφυγε μετά

από 2 χρόνια που κάθισε εκεί αλλά σε αυτά τα

χρόνια γινόταν και δεν μπορούσε να του πει

και κανένας τίποτα γιατί το άτομο είχε πρόβλημα.

Καθηγητές και δάσκαλοι σαδιστές,προβληματικοί

με όλη την σημασία της λέξης,και καλά παλαιών

αρχών πάντα θα υπάρχουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή υποσημείωση μονο:

Κάποια παιδάκια (όπως και εγώ) γραφουν με το δεξί μεν αλλα μάλλον ξεκίνησαν ως αριστερόχειρες, μια και εξακολουθούν να γραφουν με ανάποδη φορα.

Τώρα από που προήλθε η πίεση για να γίνει αυτή η αλλαγή δε ξέρω, πάντως φαίνεται να υπάρχει αλλαγή...

 

Τώρα αν αυτό τυχαίνει, και απλώς εγώ και κάποια αλλα άτομα υποθέσαμε βλακείες είναι άλλο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...