Jump to content

Υπάρχουν συμπτώσεις σε αυτό το χώρο?


Dalia
 Share

Recommended Posts

Αυτά που συμβαίνουν στη ζωή κάποιου που αρχίζει να εξασκεί την Τέχνη, ή που είναι σε αναζήτηση είναι συμπτώσεις ή είναι σημάδι οτι βρισκόμαστε στο σωστό δρόμο? Ή είμαστε τόσο επηρεασμένοι που τα βλέπουμε σαν σημάδια...

 

Για να εξηγήσω τι εννοώ. Είχα διαβάσει σε ένα βιβλίο πως πέτρες με τρύπα είναι πέτρες της θεάς, της Μεγάλης Μητέρας και σκέφτηκα πως τόσα χρόνια που μαζεύω πέτρες ποτέ δεν έτυχε να δώ τέτοια πέτρα... Προχθές το Σάββατο που είχα πάει στην παραλία και χάζευα στο νερό είχα μαζέψει δύο πέτρες και έπαιζα. Κάποια στιγμή μια πέτρα τράβηξε την προσοχή μου ήταν μια πέτρα λευκή με μια τρύπα στην άκρη. Η τρύπα είναι ολοστρόγγυλη σαν να την έκανε κάποιος και κρατάει λίγο στη μια άκρη. Δεν είναι παράξενο αυτό?

Σας συμβαίνουν παρόμοια περιστατικά?

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 37
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αυτά που συμβαίνουν στη ζωή κάποιου που αρχίζει να εξασκεί την Τέχνη, ή που είναι σε αναζήτηση είναι συμπτώσεις ή είναι σημάδι οτι βρισκόμαστε στο σωστό δρόμο? Ή είμαστε τόσο επηρεασμένοι που τα βλέπουμε σαν σημάδια...

 

Για να εξηγήσω τι εννοώ. Είχα διαβάσει σε ένα βιβλίο πως πέτρες με τρύπα είναι πέτρες της θεάς, της Μεγάλης Μητέρας και σκέφτηκα πως τόσα χρόνια που μαζεύω πέτρες ποτέ δεν έτυχε να δώ τέτοια πέτρα... Προχθές το Σάββατο που είχα πάει στην παραλία και χάζευα στο νερό είχα μαζέψει δύο πέτρες και έπαιζα. Κάποια στιγμή μια πέτρα τράβηξε την προσοχή μου ήταν μια πέτρα λευκή με μια τρύπα στην άκρη. Η τρύπα είναι ολοστρόγγυλη σαν να την έκανε κάποιος και κρατάει λίγο στη μια άκρη. Δεν είναι παράξενο αυτό?

Σας συμβαίνουν παρόμοια περιστατικά?

 

 

 

Όσο καιρό ασχολούμαι...ή...καλύτερα..

λιγότερο όσο απλώς πίστευα,πολύ περισσότερο

όταν το ασκούσα..μου συνέβαιναν πάρα πολλές

συμπτώσεις..

 

Από κακές..του τύπου..παρόλο που είμαστε ερωτευμένοι

εγώ με την κοπέλα μου..να αναβληθούν ή να καταστραφούν

από ουδέτερους,εξωτερικούς παράγοντες συναντήσεις μας..

24 ΦΟΡΕΣ ΑΠΑΝΩΤΑ!

Μετά είναι οι καλές..από συναισθήματα που υπήρχαν όταν

γινόταν κάτι..από "συμπτώσεις" με την φωτιά και τον αέρα

..μέχρι..το να βρισκόμαστε στο ίδιο μέρος με την κοπέλα μου

χωρίς να το ξέρουμε..να λέμε το ίδιο την ίδια στιγμή..να μας

συμβαίνουν πραγματικά εντελώς ασυνήθιστα αλλά υπέροχα

πράγματα..να εμφανίζουμε σημάδια εμπάθειας,διαίσθησης κ.α.

για ό,τι έχει να κάνει με εμάς τους δύο..Και τα λοιπά και τα λοιπά..

 

Τελικά κατέλληξα..στο οτι επειδή ονομάζουμε κάτι σύμπτωση

δεν σημαίνει οτι δεν συμβαίνει...παραδείγματος χάριν..Καλούμε

τον Άη Βασίλη..εκείνη την στιγμή νιώθουμε την ανάγκη να κάνουμε

ΑΨΟΥ!...λέμε τυχαίο ήταν..σύμπτωση..το ξανακάνουμε και μας

έρχεται πάλι το ίδιο συναίσθημα..την τρίτη φορά το ίδιο...Μπορεί

να ήταν σύμπτωση...μπορεί να εξηγηθεί επιστημονικά..αλλά αυτό

δεν αναιρεί οτι έγινε..φτερνιστήκαμε και αυτό έχει σημασία..

Κάποια στιγμή μια πέτρα τράβηξε την προσοχή μου ήταν μια πέτρα λευκή με μια τρύπα στην άκρη. Η τρύπα είναι ολοστρόγγυλη σαν να την έκανε κάποιος και κρατάει λίγο στη μια άκρη. Δεν είναι παράξενο αυτό?

 

Κοίταξε.."επιστημονικά" μπορεί να αποδειχθεί οτι η πέτρα αυτή

ήταν το παράγωγο των θαλασσίων ρευμάτων σε συνδυασμό με

θαλλάσιους οργανισμούς και την διάβρωση..εντάξει..Αλλά έχει

σημασία?Βρήκες κάτι το οποίο είναι σπάνιο...αν για εσένα συμβολίζει

κάτι τότε έχει την δύναμη που του δίνεις..δεν είναι μια απλή πέτρα..

είναι η πέτρα η οποία συμβολίζει την ύπαρξη μια θεάς..για σένα είναι

αυτό που συμβολίζει..

Αν την δεις απλώς ως πέτρα..είναι πέτρα..τέλος..

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά το ότι την βρήκα τώρα είναι σύμπτωση? Τόσα χρόνια ψάχνω για πέτρες και κοχύλια γιατί μου αρέσουν. Το ότι βρήκα τη συγκεκριμένη πέτρα τώρα που διαβάζω το βιβλίο μου φάνηκε σαν σημάδι, για αυτό το λόγο ζητώ και τη γνώμη σας και τις δικές σας εμπειρίες... Έκτος και αν απλώς τώρα την πρόσεξα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά το ότι την βρήκα τώρα είναι σύμπτωση? Τόσα χρόνια ψάχνω για πέτρες και κοχύλια γιατί μου αρέσουν. Το ότι βρήκα τη συγκεκριμένη πέτρα τώρα που διαβάζω το βιβλίο μου φάνηκε σαν σημάδι, για αυτό το λόγο ζητώ και τη γνώμη σας και τις δικές σας εμπειρίες... Έκτος και αν απλώς τώρα την πρόσεξα.

Κοίταξε..έχει σημασία αν είναι σύμπτωση ή όχι?

Συνέβη κάτι το οποίο είναι δύσκολο να οφείλεται στην

τύχη..αλλά και στην τύχη να οφείλεται..κάτσε να το χαρείς

και σταμάτα να απασχολείς το μυαλό σου με το αν ήταν

τυχαίο ή όχι...Αν έβρισκες ένα πορτοφόλι στον δρόμο με

200.000 ευρώ και χωρίς ταυτότητα θα καθόσουν να σκεφτείς

αν ήταν τυχαίο ή όχι?Δεν μπορείς να ξέρεις..γι'αυτό απλά

απόλαυσε το..

Link to comment
Share on other sites

Να πώ και γώ την γνώμη μου..

 

Συμπτώσεις υπάρχουν όταν εσύ λές ότι υπάρχουν.Συμπτώσεις δεν υπάρχουν όταν εσύ λές ότι δεν υπάρχουν.

 

Έχει να κάνει με το πώς το περιγράφεις.Είναι σα να ρωτάς αν υπάρχει η τύχη..

 

Τα πράγματα πάντοτε συμβαίνουν είτε τα βλέπεις είτε όχι.

Link to comment
Share on other sites

μου έχει συμβεί ουκ ολίγες φορές... αλλά όχι μόνο με την Τέχνη.... Ας πούμε μαθαίνω κάποιον επιστήμονα τον οποίο δεν τον ήξερα, και για τον επόμενο μήνα βλέπω το όνομά του συνέχεια μπροστά μου απο διαφορετικές πηγές. Α! άλλο παράδειγμα ειναι όταν έμαθα για το "i ching" πριν απο 4 χρόνια. Δεν το είχα ξαναακούσει. Και απο εκεί και πέρα άρχιζα να "πεφτω" πάνω του συνέχεια. Σε ένα λογοτεχνικό βιβλίο του πούλμαν, σε ενα βιβλιοπωλίο το Ι CHING διπλα στο βιβλίο που έψαχνα, γνώρισα ένα άτομο που ασχολούνταν, διάβασα στο ίντερνετ ένα άρθρο για τις θεραπευτικές ιδιότητες του μυριόφυλλου (το οποίο απ' οτι ανακάλυψα αργότερα είναι είναι το φυτό απ'το οποίο φτιάχνονται τα ξυλάκια για το i ching), και βρήκα σε ένα ράφι του σπιτιού των γονιών μου 3 αρχαία κινέζικα νομίσματα...

 

μια λογική εξηγηση πάντως για αυτο το φαινόμενο είναι οτι μπορεί αυτα τα πραγματα-αντικειμενα δεν τα προσέχαμε προηγουμένως επειδή δεν ξέραμε, ενώ απο την στιγμή που λάβαμε κάποια γνωση, πέφτει το μάτι μας σε αυτά πιο ευκολα-γρήγορα... :whistling:

 

~*~*~*~

^τότε το έλεγα σε μια φίλη μου ζωγράφο, και μου είπε για κάτι που λέγεται μεταξύ καλλιτεχνών, αλλα δν το είχα ξανακούσει. Μου είπε οτι ανα διαστήματα κυκλοφορούν στο σύμπαν ιδέες και όσοι είναι αρκετά δεκτικοι (αυτό δεν ξέρω πώς το εννοούσε ακριβως) οι ιδέες αυτές "μπάινουν" μεσα τους και έτσι παράγουν έργο. Αυτό συμβαίνει και με τους επιστήμονες, που ανακαλύπτουν τα ίδια πράγματα την ίδια χρονική στιγμή (Κέλσιος-Φάρεναϊτ)σε διαφορετικά μέρη (ευρώπη-αμερική) ή που κάνουν έρευνες πάνω στο ίδιο αντικείμενο...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβός! Πάντα συμβαίνουν διάφορα πράγματα, διάφορες "συμπτώσεις" και άλλα ανεξήγητα.. Τα οποία όμως μέχρι τώρα δεν τα αντιλαμβανόμασταν γιατί απλά δεν είχαμε ασχοληθεί μέχρι τώρα με αυτά. Από τι στιγμή που γνωρίζουμε κάτι, μπορούμε και να το δούμε.

 

Αν υποθέσουμε πως δεν ξέρω Τσέχικα όσους Τσέχους και να πετύχω στο δρόμο δε πρόκειται να καταλάβω ότι είναι Τσέχοι, από την ομιλία τους. Αν μάθω όμως έστω και λίγα Τσέχικα, αμέσως θα τους αναγνωρίζω όποτε τους συναντώ. Θα μου πει κανείς ότι θα μπορούσα να μιλήσω στους Τσέχους αγγλικά και να μου πουν ότι είναι Τσέχοι.. ναι οκ αλλά αν δεν ήξερα καν την ύπαρξη της Τσεχίας; Και εκτός αυτού στο θέμα με την πέτρα αν δεν γνωρίζω πως η τρύπια πέτρα είναι σύμβολο της Θεάς, θα αρχίσω να ρωτάω τις πέτρες τι ρόλο βαράει η κάθε μία;

 

Γιαυτό μπορούμε να αναγνωρίσουμε κάτι μόνο αν το ξέρουμε, έστω και λίγο. Μόνο αν γνωρίζουμε την ύπαρξη του. Ξαναλέω πως καθημερινά συμβαίνουν πολλά... σε ελάχιστα όμως δίνουμε σημασία. Ο Καθένας αντιλαμβάνεται τα συμβάντα που αντιστοιχούν στο στοιχείο του.

Link to comment
Share on other sites

Ο Θεός ή η Θεά πώς μπορεί να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στη ζωή μας? Ξέρει κάποιος να μου πει? Υπάρχει το θεϊκό σημάδι και πώς θα το καταλάβουμε? Μέσω ονείρων, οραμάτων, αντικειμένων?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, από πολλά μπορεί και πιστεύω όταν θα κάνουν αισθητή τη παρουσία τους θα το καταλάβεις. Αλλά σου είπα και τις προάλλες να μη σε αγχώνει αυτό. Όταν είναι να γίνει.. θα γίνει.

Δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο σε αυτά. Δεν είναι τυποποιημένο.. πως να το πω. Σε άλλους μπορεί να κάνουν αισθητή τη παρουσία τους με τον ένα τρόπο σε άλλους με κάποιον άλλο τρόπο. Γενικότερα όμως σημαντικό ρόλο παίζουν τα συναισθήματα της συγκεκριμένης στιγμής. Γιαυτό λέω πως όταν θα κάνουν αισθητή τη παρουσία τους θα το καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω στις συμπτώσεις αλλά συνήθως,αφήνω την λογική να φιλτράρει το ένστικτο με αποτέλεσμα να γίνομαι μετά Χριστόν προφήτης.

Η πέτρα που βρήκες μπορεί να γίνει και εκκρεμές Dalia!

Το δικό μου εκκρεμές είναι μια πέτρα που απλώς έσκυψα και την πήρα από την παραλία χωρίς να κοιτάω,είναι μακρόστενη και η μια πλευρά της ειναι ''δίδυμη''-με την άλλη.Μια τρυπα πάνω μια κάτω και η έξοδος της μιας τρύπας καταλήγει στην μέση.

Link to comment
Share on other sites

.

παραδείγματος χάριν..Καλούμε

τον Άη Βασίλη..εκείνη την στιγμή νιώθουμε την ανάγκη να κάνουμε

ΑΨΟΥ!...λέμε τυχαίο ήταν..σύμπτωση..το ξανακάνουμε και μας

έρχεται πάλι το ίδιο συναίσθημα..την τρίτη φορά το ίδιο..

βηλφεγωρ;;;;;

δεν κατάλαβα καλόυμε τον Αη Βασίλη και κάνουμε Αψου!(;;;;;;)

Link to comment
Share on other sites

.

βηλφεγωρ;;;;;

δεν κατάλαβα καλόυμε τον Αη Βασίλη και κάνουμε Αψου!(;;;;;;)

Γενικά προτιμώ όποτε δίνω παραδείγματα αν δεν υπάρχει

σοβαρός λόγος να μην το κάνω να βάζω στους ρόλους και

στα γεγονότα πράγματα που είναι εντελώς άκυρα μεταξύ

τους ώστε να την κοιτάει ο άλλος πάνω από μια φορά και

να έχει περισσότερες πιθανότητες να κοιτάξει πέρα από το

περιτύλιγμα.

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

Έτσι λοιπόν, συμπτώσεις λέμε ότι δεν καταννοούμε... Όταν καταλάβουμε και γνωρίζουμε πως λειτουργούν κάποια πράγματα, παύουν να είναι συμπτώσεις και παίρνουν πια την κανονική τους μορφή, ιδιότητα κλπ κλπ κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Θαύματα έχει δει κάποιος από σας? Κάτι τόσο παράξενο που η λογική να μην το εξηγεί? Κάτι που να σας κάνει να απορείτε και να ψάχνετε και να σκέφτεστε είναι δυνατό να συμβαίνει κάτι τέτοιο?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θαύματα έχει δει κάποιος από σας? Κάτι τόσο παράξενο που η λογική να μην το εξηγεί? Κάτι που να σας κάνει να απορείτε και να ψάχνετε και να σκέφτεστε είναι δυνατό να συμβαίνει κάτι τέτοιο?

Χμ... Τι είναι θαύμα για σένα;

Edited by Zak
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...