Jump to content

Υπάρχουν συμπτώσεις σε αυτό το χώρο?


Dalia
 Share

Recommended Posts

Χμ... Τι είναι θαύμα για σένα;

μάλλον...

κάτι τόσο παράξενο που η λογική να μην το εξηγεί(?) Κάτι που να σας κάνει να απορείτε και να ψάχνετε και να σκέφτεστε είναι δυνατό να συμβαίνει κάτι τέτοιο(?)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 37
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Δεν σημαίνει ότι κάθε φορά που κάτι δεν μπορεί να το εξηγήσει η λογική ότι είναι και θαύμα... 'Η που απλά δεν μπορούμε να το εξηγήσουμε...

 

Γι' αυτό ρώτησα τι ακριβώς εννοεί ως θαύμα...

Link to comment
Share on other sites

Με κάλυψε ο Fever. Θαύμα εννοώ να πεινάς και να βρεθείς με φαί από εκει που δεν το περιμένεις. Να πέσει φαγητό από τον ουρανό ας πούμε, από ένα πουλί που είχε ένα ψάρι στο στόμα του όπως συνέβη στον Πάτερ Παϊσιο. Κάτι τέτοιο εννοώ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν σημαίνει ότι κάθε φορά που κάτι δεν μπορεί να το εξηγήσει η λογική ότι είναι και θαύμα... 'Η που απλά δεν μπορούμε να το εξηγήσουμε...

 

Γι' αυτό ρώτησα τι ακριβώς εννοεί ως θαύμα...

 

 

οι συμπτώσεις δεν είναι απαραίτητα κάτι διαφορετικό απο το θαύμα. Αν γίνει κάτι που δεν το περίμενες, όταν έχεις χάσει κάθε ελπίδα, τότε βιώνεις ένα θαύμα. Αν κερδίσεις το λαχείο, ήσουν τυχερός. Αν βρεις στο δρόμο ένα λαχείο, και το πάρεις, και κερδίσει, επίσης ήσουν τυχερός. Αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι ΕΣΥ δεν βιώνεις ένα θαυμα. (μάλον ορίζω διαφορετικα το θαυμα απο οτι εσύ) :ermm:

Link to comment
Share on other sites

οι συμπτώσεις δεν είναι απαραίτητα κάτι διαφορετικό απο το θαύμα. (μάλον ορίζω διαφορετικα το θαυμα απο οτι εσύ) :ermm:

 

Μάλλον... Για μένα, θαύμα έχει να κάνει όταν π.χ. το νερό γίνεται κρασί, να αναφέρουμε κάτι και από Χριστιανισμό...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με τον Χριστιανισμό όταν ο Χριστός περπάτησε πάνω στο νερό, ήταν θαύμα (ή ορθότερα σημείο). Με την ίδια λογική, όταν ενας βουδιστής μοναχός ανυψώνεται απο το έδαφος κάνει ένα θαύμα... Ο ίδιος όμως δεν θα το ονομάσει θαύμα.

 

 

:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Χμ... Κι εγώ τώρα, μπερδεύτηκα... :blink:

θέλω να καταλήξω στο ότι δεν μπορείς να ορίσεις το θαυμα, γιατί εξαρτάται καθαρά απο την οπτική γωνία. Κάτι (αιώρηση-περπάτημα στο νερό) που κάποιος (χριστιανός) το όνομάζει θαυμα κάποιος άλλος (βουδιστής) το βλέπει σαν μια ικανότητα που έλαβε (σε καποιο στάδιο της γιόγκα)... :unsure: κατάλαβες???

Edited by Fever
Link to comment
Share on other sites

Άρα, η ερώτησή μου ήταν σωστή, "Τι εννοεί θαύμα..."... :whistling:

Χα...!!! :teehee:

Υ.Γ. Να κάνουμε και κανένα αστείο...

Link to comment
Share on other sites

Όπως το καταλαβαίνει κανείς το θαύμα ας μην κολλάμε στις λεπτομέρειες. Αν κάποιος από σας περπατάει στο νερό για μένα είναι θαύμα...

Link to comment
Share on other sites

Όπως το καταλαβαίνει κανείς το θαύμα ας μην κολλάμε στις λεπτομέρειες. Αν κάποιος από σας περπατάει στο νερό για μένα είναι θαύμα...

 

Δεν ήθελα να το αποκαλύψω, αλλά με πιέζεις... Ο Fever περπατάει στο νερό...

Link to comment
Share on other sites

Με έκανες και γέλασα... άντε καλή μας συνέχεια

 

Το γέλιο δίνει ζωή... Μην το ξεχνάς ποτέ αυτό...!!!

Link to comment
Share on other sites

Dalia από όσο κατάλαβα εννοείς κάτι, που γίνεται και δεν υπάρχει ούτε ένα στοιχείο καθημερινής λογικής σε αυτό, δεν το περιμένεις, σου έρχεται ξαφνικά και το πιο λογικό από όλα είναι να είναι κάτι το μεταφυσικό.

 

Όπως να περπατήσει κάποιος σε νερό, να ανυψωθεί κάποιος, μια σειρά από συμπτώσεις που σε οδηγούν κάπου που ήθελες καιρό τώρα αλλά μέχρι τώρα δεν έβρισκες τον δρόμο, αλλαγή κατεύθυνσης κάποιων γεγονότων που η κατάληξη τους ήταν προ τετελεσμένη, κλπ. Όλα όμως γίνονται για καλό.

 

Αν εννοείς αυτό..... τότε ναι, έχω δει τέτοια περιστατικά.

Απλά δεν κάθομαι να αναλύσω το γιατί και το πως, και να μου γίνει εμμονή, γιατί στο τέλος θα σαλτάρω :LolLolLolLol:

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς αυτό..... τότε ναι, έχω δει τέτοια περιστατικά.

Απλά δεν κάθομαι να αναλύσω το γιατί και το πως, και να μου γίνει εμμονή, γιατί στο τέλος θα σαλτάρω :LolLolLolLol:

 

Θα συμφωνήσω με τον Dartsan... Γιατί αν σου γίνει έμμονη ιδέα και προσπαθείς πάση θυσία να τα αναλύσεις και να καταλάβεις το γιατί και το πως, θα ξεφύγεις από το μονοπάτι...

 

Τα θαύματα είναι γύρω μας... Δέξου τα... Το ότι κάτι δεν το καταλαβαίνεις απόλυτα πως λειτουργεί, δεν σημαίνει κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...