Jump to content

Θανατική Ποινή


  

37 members have voted

  1. 1. Θανατική Καταδίκη (αφού διαβάσετε το παρακάτω)

    • Υπέρ (αλλά με συγκεκριμενοποίηση των περιπτώσεων)
      18
    • Κατά
      19
    • ΔΞ/ΔΑ
      0


Recommended Posts

Έχουμε το δικαίωμα από την Φύση να σκοτώσουμε μόνο για να φάμε ή για να μην μας φάνε.

Ακόμα και τότε όμως, σκοτώνουμε.

 

Νομίζω κάναμε μία συζήτηση για φόνους πριν μερικές μέρες.

Ακόμα και το να σκοτώσεις έναν φονιά, με ''νόμιμες'' διαδικασίες, και αυτό φόνος είναι.

 

Αν λοιπόν πρέπει να καταδικάσουμε έναν φονιά, πρέπει να καταδικάσουμε και αυτόν που τον καταδίκασε κ.ό.κ

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Πρόσφατα διάβασα για τον φαρμακευτικό ευνουχισμό παιδεραστών και βιαστών σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες. Πολωνία, Ιταλία, Βρετανία σκέφτονται να χρησιμοποιούν τον χημικό ευνουχισμό και σε περιπτώσεις που κάποιος βίασε και σκότωσε και τον χειρουργικό ευνουχισμό. Σε άλλες χώρες θα επιβάλλεται και σε άλλες θα είναι εθελοντικός ο ευνουχισμός.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα διάβασα για τον φαρμακευτικό ευνουχισμό παιδεραστών και βιαστών σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες. Πολωνία, Ιταλία, Βρετανία σκέφτονται να χρησιμοποιούν τον χημικό ευνουχισμό και σε περιπτώσεις που κάποιος βίασε και σκότωσε και τον χειρουργικό ευνουχισμό. Σε άλλες χώρες θα επιβάλλεται και σε άλλες θα είναι εθελοντικός ο ευνουχισμός.

 

 

 

Οφθαλμός αντί οφθαλμού..αλλά από τρίτους..

σωθήκαμε..

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη όμως αν κάποιος ξέρει οτι η ποινή θα είναι αυστηρή ίσως το σκεφτεί περισσότερο πριν κάνει κάτι. Βηλφεγώρ, δεν είναι οφθαλμός αντί οφθαλμού. Θα ήταν έτσι αν καταδικάζονταν σε αυτό ακριβώς το έγκλημα που είχαν διαπράξει. Με αυτό τον τρόπο προσπαθούν να περιορίσουν το κακό που γίνεται. Δεν ξέρω αν είναι σωστό, αλλά πρέπει να βρεθεί μια λύση γιατί τα σεξουαλικά εγκλήματα, η παιδεραστία κλπ έχουν πάρει τεράστιες διαστάσεις. Η δικαιοσύνη πρέπει να βρει μια λύση...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βηλφεγώρ, δεν είναι οφθαλμός αντί οφθαλμού. Θα ήταν έτσι αν καταδικάζονταν σε αυτό ακριβώς το έγκλημα που είχαν διαπράξει. Με αυτό τον τρόπο προσπαθούν να περιορίσουν το κακό που γίνεται. Δεν ξέρω αν είναι σωστό, αλλά πρέπει να βρεθεί μια λύση γιατί τα σεξουαλικά εγκλήματα, η παιδεραστία κλπ έχουν πάρει τεράστιες διαστάσεις. Η δικαιοσύνη πρέπει να βρει μια λύση...

 

 

 

Η κοινωνία μας έχει γίνει χάλι..

Αν προβεί σε δραστικές και σκληρές λύσεις

θα χαρακτηριστεί ως απάνθρωπη...

Αν δεν προβεί σε δραστικές και σκληρες

λύσεις θα χαρακτηριστεί ως ανίκανη..

Είτε το ένα κάνει είτε το άλλο θα υπάρξουν

αντιδράσεις..

 

Άρα τι πρέπει να κάνουμε?Να διορίσουμε μια

κυβέρνηση στην οποία η γνώμη του λαού δεν

θα έχει σημασία?Να γίνει ο λαός η κυβέρνηση?

Να μην γίνει τίποτα από τα δύο και να χωριστει

ο λαός σε πολύ μικρές κοινότητες ώστε τα

εγκλήματα να δικάζονται από τους ίδιους τους

γνωστούς του δράστη?

 

Κατά την γνώμη μου το μόνο που μπορεί να επιφέρει

αποτελέσματα είναι το τελευταιό...αλλά..δεν ξέρω αν

είναι εφικτό..

 

Από την άλλη όμως αν κάποιος ξέρει οτι η ποινή θα είναι αυστηρή ίσως το σκεφτεί περισσότερο πριν κάνει κάτι.

 

Ή να είναι πιο προσεκτικός,πιο απάνθρωπος και πιο

έτοιμος και προετοιμασμένος όταν θα το κάνει..

Τέτοιου είδους εγκλήματα δεν μπορούν να περιοριστούν

με τον φόβο ή με την τιμωρία....όχι στον βαθμό που

μπορεί να τα ασκήσει η σημερινή μας κοινωνία..Πρέπει

να βρεθούν άλλες λύσεις..

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό τον τρόπο προσπαθούν να περιορίσουν το κακό που γίνεται. Δεν ξέρω αν είναι σωστό, αλλά πρέπει να βρεθεί μια λύση γιατί τα σεξουαλικά εγκλήματα, η παιδεραστία κλπ έχουν πάρει τεράστιες διαστάσεις. Η δικαιοσύνη πρέπει να βρει μια λύση...

Με ποιόν τρόπο προσπαθεί κανείς να περιορίσει έναν πονοκέφαλο? Χτυπώντας το κεφάλι του στον τοίχο? Γιατί κάτι τέτοιο διακρίνεται μέσα από τέτοιες προτάσεις...

 

Από 'κει και πέρα η δικαιοσύνη από μόνη της δεν πρέπει και ούτε πρόκειται να βρει καμία λύση. Εμείς πρέπει να τη βρούμε τη λύση, γιατί η δικαιοσύνη δεν είναι κάτι ξέχωρο από την κοινωνία. Η δικαιοσύνη είναι κατ' αρχήν ατομική αξία και έπειτα κοινωνική αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε ακούσει την υπόθεση των Fred and Rosemary West? Αυτοί οι δύο ήταν ζευγάρι που έκαναν βιασμούς και δολοφονίες κατά συρροή στο ίδιο τους το σπίτι. Μεταξύ άλλων βίαζαν και δολοφόνησαν κάποια από τα παιδιά τους. Ο Fred West μεταξύ άλλων ήταν πολύ γόνιμος. ΄Ελεγε ο ίδιος οτι είχε πάνω από σαράντα παιδιά, πολλά από τα οποία ήταν αποτέλεσμα βιασμού. Η υπόθεση έχει πολλά φρικιαστικά στοιχεία και όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να ψάξει. Η Βρετανία πάντως είχε συγκλονιστεί από τα εγκλήματά τους και εδώ τίθεται το εξής ερώτημα αγαπητοί συμφορουμίτες. Πώς η δικαιοσύνη άφηνε τον Fred West να δρα ανενόχλητος τόσα χρόνια ενώ υπήρχαν καταγγελίες απο θύματα για τους βιασμούς και τα βασανιστήρια? Γιατί επρεπε να πεθάνουν και να βασανιστούν δεκάδες άνθρωποι πριν τους πιάσουν?

 

Ας μας πει κάποιος που ξέρει. Τα γονίδια του Fred West και της Rosemary West, που ήταν χειρότερη από τον άντρα της, πρέπει να αφήνουν οι αρχές να διαιωνίζονται ή να βάζουν ένα τέλος με τον ευνουχισμό? Μην βιαστείτε να απαντήσετε. Αν θέλετε κάντε σας παρακαλώ μια έρευνα για τους συγκεκριμένους δολοφόνους. Και οι δυό τους εννοείται δεν υπάρχουν πια... καταδικάστηκαν σε θάνατο από τους συγκρατούμενους τους.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με την θανατική ποινή είναι ακριβώς το ότι ειναι τελειωτική... δεν υπάρχουν περιθώρια.

 

Ετσι, τι γίνεται αν ο υποτιθέμενα ένοχος είναι στην πραγματικότητα αθώος, και έχει καταδικαστεί από ένα δικαστήριο που έκρινε λάθος, ή πληρώθηκε/επηρεασθηκε για να κρίνει λάθος; Λίγες φορές έχει συμβεί αυτό;

 

Τι γίνεται όταν στην εξουσία υπάρχει κάποιος δικτάτορας, ο οποίος θα χρησιμοποιήσει τη θανατική ποινή ως μέσο εξόντωσης όλων όσων δεν συμφωνούν μαζί του; Δείτε τι γίνεται σε χώρες όπως η Βιρμανία, για παράδειγμα...

 

Σε ένα τέλειο και αδιάφθορο δικαστικό και πολιτικό σύστημα, που δεν θα γίνονταν τέτοια σφάλματα, η θανατική ποινή ίσως να είχε κάποιο νόημα. Αλλά, έχουμε τέτοιο σύστημα. Οχι. Έχει καμία χώρα τέτοιο σύστημα; όχι. Συνεπώς, αφου γινονται τέτοια "λάθη" όπως τα παραπάνω συνεχώς, δεν νομίζετε ότι πρέπει να αφήνουμε και ένα περιθώριο για τη διόρθωσή τους;

 

Προσωπικά, είμαι κατά της θανατικής ποινής, όπως σίγουρα καταλάβατε. Κυρίως, επειδή δεν θεωρώ ότι πρέπει να κρίνουμε τόσο απλά αν θα πρέπει να παρουμε κάτι που δεν μπορούμε να το δώσουμε πίσω, αν χριεαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι, τι γίνεται αν ο υποτιθέμενα ένοχος είναι στην πραγματικότητα αθώος, και έχει καταδικαστεί από ένα δικαστήριο που έκρινε λάθος, ή πληρώθηκε/επηρεασθηκε για να κρίνει λάθος; Λίγες φορές έχει συμβεί αυτό;

Υπάρχει και μια καταπληκτική ταινία που πραγματεύεται αυτή την πιθανότητα, "The Life of David Gale" (2003), με τον Kevin Spacey. Δείτε την, αξίζει! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κατά κάποιο περίεργο τρόπο συμφωνώ με όλους σας. Όταν το βλέπω συναισθηματικά το θέμα είμαι υπερ της θανατικής ποινής. Αλλά όταν είμαστε συναισθηματικά φορτισμένοι συνήθως παίρνουμε λάθος αποφάσεις. Η λογική μου λέει οτι και στο χειρότερο τέρας πρέπει να φερόμαστε με ανθρωπιά. (συνήθως σκεφτόμουν με τη λογική, αν το έκαναν σε κάποιον που αγαπώ τι τιμωρία θα ήθελα? Αλλά αυτός ο τρόπος σκέψης είναι πάλι λάθος)

 

Μετά κάτι έργα που αναφέρονταν στο θέμα της θανατικής ποινής με έκαναν να νιώσω τον δολοφόνο, βιαστή κλπ. γιατί έδειχναν την ανθρώπινη πλευρά αυτών των τεράτων. Έδειχναν το θέμα από μια άλλη οπτική γωνία που μπορει να μην μας αρέσει, αλλά δυστυχώς υπάρχει. Έχετε δει το έργο The woodsman με τον Kevin Bacon? Δείχνει την εσωτερική αγωνία του αντιήρωα, του απομονωμένου ανθρώπου. Δυστυχώς, ενώ προσπαθεί δεν ξεπερνά το πρόβλημα... Τα ψυχικά προβλήματα δεν γιατρεύονται εύκολα και κάποια ποτέ. Στην Αγγλία όταν ελευθερώνουν παιδεραστές έξω από τα σπίτια τους υπάρχει ταμπέλα που γράφει Εδώ μένει άτομο που έχει φυλακιστεί για παιδεραστία...

 

Συμφωνώ πρέπει να προστατεύουμε τα παιδιά μας. τα παιδιά των άλλων, και όλους τους ανθρώπους που κινδυνεύουν. Αλλά η θανατική ποινή είναι πολύ ευαίσθητο ζήτημα. Πόσοι άνθρωποι που δεν έφταιξαν σε τιποτα έχουν θανατωθεί? Πόσοι αθώοι καταδικάστηκαν σε θάνατο όλα αυτά τα χρόνια και πόσοι δολοφόνοι κυκλοφορούν ελεύθεροι? Πώς να εξαιρέσεις κάποιους και να πεις αυτό το έγκλημα πρέπει να τιμωρηθεί με θάνατο, το άλλο όχι. Τον Σαντάμ Χουσείν τον λυπήθηκα προσωπικά. Σκεφτόμουν πόσο ήρωας πρέπει να είναι κάποιος που αντιμετωπίζει το θάνατο, όταν τον κοιτάει στα μάτια και ας έχει κάνει τόσα εγκλήματα...

 

Με κάλυψες Ντάλια, να επαναλάβω μόνο και να τονίσω το "Πόσοι άνθρωποι που δεν έφταιξαν σε τιποτα έχουν θανατωθεί? Πόσοι αθώοι καταδικάστηκαν σε θάνατο όλα αυτά τα χρόνια και πόσοι δολοφόνοι κυκλοφορούν ελεύθεροι?". Αυτό και μόνο αρκεί....

Αν κάνουμε λάθος, μετά δε μπορούμε να αναστήσουμε κανέναν....

Σωστά;

 

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέψτε μου να δημοσιεύσω την προσωπική μου άποψη για το θέμα της θανατικής ποινής.

Υπάρχουν εγκληματίες στον κόσμο μας που με τις πράξεις τους είναι ικανοί όχι μόνο να αφαιρέσουν ζωές, αλλά και να τις στιγματίσουν για πάντα.

Η σκέψη και μόνο μιας τόσο τερατώδους πράξης, όπως για παράδειγμα η δολοφονία ή ο βιασμός, προκαλέι τρόμο.

Σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορεί μια ομάδα ανθρώπων να κρίνει εάν ο εγκληματίας αξίζει να χάσει τη ζωή του.

Κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει τι ώθησε τον εγκληματία να πράξει με αυτόν τον τρόπο. Ίσως και η δική του ζωή έχει στιγματιστεί από κάποιον/κάτι.

Επομένως σε καμία περίπτωση οι άνθρωποι δεν είναι σε θέση να πάρουν μία τόσο σοβαρή απόφαση.

 

Αυτό που θα έπρεπε να αλλάξει είναι ο τρόπος τιμωρίας (σε καμία περίπτωση σκληρότερες συνθήκες ή τα γνωστά 'βασανιστήρια').

Το πρόβλημα είναι πως η φυλακή και η τιμωρία έχουν χάσει εντελώς την έννοια που είχαν αρχικά.

Ο σκοπός της τιμωρίας δεν ήταν μόνο να διδάξει τον εγκληματία και να του 'δείξει' το λάθος του.

Ήταν επίσης και για να παραδειγματιστεί ο υπόλοιπος κόσμος κατάλληλα, έτσι ώστε το έγκλημα να μην επαναληφθεί.

Όπως όλοι μας μπορούμε να δούμε αυτό δεν ισχύει, καθώς με την πάροδο του χρόνου ο αριθμός των εγκλημάτων έχει αυξηθεί.

Άρα κάπου αλλού είναι το πρόβλημα.

 

Συνοψίζοντας, θα πω πως είμαι ενάντια της θανατικής ποινής, καθώς δεν υπάρχει κάποιος που μπορεί να κρίνει 'ποιος αξίζει να χάσει τη ζωή του'.

Όμως στα σίγουρα θα έπρεπε να αλλάξει ο τρόπος τιμωρίας.

Link to comment
Share on other sites

εγώ λέω να μιμηθούμε την φύση....

 

στην φύση δεν υπάρχει ουσιαστικός θάνατος αλλά μια αιωνιότητα. Όλα τα όντα είναι αιώνια και αθάνατα με την διαφορά ότι κάποια δεν διατηρούν την μνήμη τους αιώνια αλλά την διακόπτουν και δεν θυμούνται το πριν και το μετά.

 

Με το να σκοτώσεις έναν κατάδικο απλά τον ξαναβάζεις να γεννηθεί δεν κάνεις στην ουσία τίποτα για να λύσεις το πρόβλημα.

 

Αυτό που πρέπει να γίνει, προσωπική γνώμη, είναι οι κατάδικοι να είναι δεσμευμένοι, δλδ να μην έχουν το δικαίωμα της ελευθερίας των πράξεων τους, ώστε και οι απέξω να είναι προστατευμένοι, αλλά να φοιτούν σε αναγκαστικά σχολεία διαμόρφωσης της προσωπικότητας...

 

αυτό είναι καινούριο φρούτο και πολύ προχώ.. δεν θα είναι κάτι σαν σχολείο αλλά σαν ψυχιατρικό σχολείο εγκληματιών... τέσπα... δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε..

 

το θέμα όμως είναι ότι η πολιτεία δεν ξοδεύει λεφτά για τέτοια θέματα. Οπότε απλά τους φυλακίζει και τους στοιβάζει. Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Για τα ανθρώπινα δεδομένα όντως είναι λίγο "προχώ"... αλλά είναι κάτι που αργά ή γρήγορα πρέπει να γίνει...

 

Κάτι που πρέπει να λάβουμε υπόψη μας στο θέμα της θανατικής ποινής είναι το ότι - όπως το βλέπω τουλάχιστον - αποσκοπεί πςερισσότερο στην ικανοποίηση των άλλων παρα στην τιμωρία του εγκληματία. Απλά σκεφτείτε το εξής. Είτε είναι ηλεκτρική καρέκλα, είτε απαγχονισμός, είτε θάλαμος αερίων, ή χημικός θάνατος ή οτιδήποτε άλλο, σχεδόν πάντα υπάρχει κοινό που παρακολουθεί, όχι μόπνο οι συγγενείς των θυμάτων και οι δημοσιογράφεοι, αλλά και άλλοι. Θυμηθείτε την ταινία "Το πράσινο μίλι", τους απαγχονισμούς και τα καψίματα στο μεσαίωνα και στην εποχή της Ιεράς Εξέτασης, τους λιθοβολισμούς... υπήρχε πάντα κοινό (ειδικά στην τελευταία περίπτωση συμμετείχε κιόλας). Και επίσης, θυμηθείτε ότι την εκτέλεση του Σαντάμ την έδειξαν LIVE τα διεθνή τηλεοπτικά δίκτυα, και σε 10 μόλις λεπτά είχε ανεβεί και στο youtube...

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν τώρα που το λες αυτό είναι πολύ τρομερό βίωμα!

 

Το να λαμβάνεις ψυχική ικανοποίηση με τον θάνατο ενός ανθρώπου.

 

Εγώ προσωπικά είχα λάβει κάποιες τέτοιες ενέργειες όχι από ικανοποίηση εκτέλεσης αλλά σε μικρότερη κλίμακα από άλλο περιστατικό.

 

Είχα παρακολουθήσει μια κυνομαχία. Είχα δλδ παρακολουθήσει 3 σκυλιά που τα 2 επιτεθόντουσαν στο ένα. Οι ψυχικές ενέργειες εκείνης της στιγμής ήταν απίστευτες. Και εγώ σαν θεατής παρακολουθούσα το θέαμα και τις αισθανόμουν. Αυτές οι ενέργειες αργότερα αποδείχτηκαν πάνω μου ψυχοφθόρες και έκανα αμάν για να τις καθαρίσω από μέσα μου.

 

Σκεφτείτε τώρα τι συμβαίνει σε αυτούς που παραβρίσκονται σε εκτέλεση ανθρώπου! Και μάλιστα νιώθουν ικανοποίηση! Είναι τρομερό αυτό που παθαίνει η ψυχή τους... :geek:

Link to comment
Share on other sites

Για τα ανθρώπινα δεδομένα όντως είναι λίγο "προχώ"... αλλά είναι κάτι που αργά ή γρήγορα πρέπει να γίνει...

 

Συμβαίνει ήδη, κυρίως σε ορισμένα μέρη της Αμερικής.

 

Είχα παρακολουθήσει μια κυνομαχία. Είχα δλδ παρακολουθήσει 3 σκυλιά που τα 2 επιτεθόντουσαν στο ένα. Οι ψυχικές ενέργειες εκείνης της στιγμής ήταν απίστευτες. Και εγώ σαν θεατής παρακολουθούσα το θέαμα και τις αισθανόμουν. Αυτές οι ενέργειες αργότερα αποδείχτηκαν πάνω μου ψυχοφθόρες και έκανα αμάν για να τις καθαρίσω από μέσα μου.

 

Πώς αισθανόσουν όταν έβλεπες το συγκεκριμένο θέαμα; Ικανοποίηση, χαρά, ενθουσιασμό;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...