Jump to content

Θανατική Ποινή


  

37 members have voted

  1. 1. Θανατική Καταδίκη (αφού διαβάσετε το παρακάτω)

    • Υπέρ (αλλά με συγκεκριμενοποίηση των περιπτώσεων)
      18
    • Κατά
      19
    • ΔΞ/ΔΑ
      0


Recommended Posts

ένιωθα την ενέργεια της επίθεσης των 2 σκυλιών και την ενέργεια του σκυλιού που ήθελε να επιβιώσει! Ήταν πολύ έντονο το συναίσθημα.

Αυτό που έκανα και την πάτησα στην κυριολεξία, ήταν να ενθαρρύνω τα σκυλιά που επιτεθόντουσαν και μέσα από αυτό αισθανόμουν πιο έντονα συναισθήματα.

 

Δεν ήταν χαρά ή ικανοποίηση όσο απλά ενέργεια ωμή που τότε την εισέπρατα σαν έντονο ερέθισμα, μάλλον θετικό.

 

Αυτό όμως όπως είπα αργότερα αφού η ενέργεια των συναισθημάτων των ζώων αυτών αποροφήθηκε από τα τσάκρα μου, αυτή η ενέργεια μου προκάλεσε μια σειρά προβλημάτων. Δλδ όταν έγινε το συμβάν εγώ ήμουν τετάρτη δημοτικού και από τότε μέχρι τα 30 μου αντιμετώπιζα κάποια προβλήματα όπως να φοβάμαι τα σκυλιά και άλλα..

 

Υπόψιν κανένα από τα σκυλιά δεν πέθανε απλά ήταν ένας άγριος καυγάς με δαγκώματα και αίματα και τραυματισμούς.

 

Μέχρι να καταλάβω από που προέρχονταν όλα αυτά είδα και έπαθα.

 

Σκέψου τώρα οι άνθρωποι που ικανοποιούνται από τον θάνατο άλλου ανθρώπου τι ενέργειες αποροφάνε και τι κακό κάνουν στον εαυτό τους.

 

(Ή αυτοί που τους αρέσουν οι καυγάδες μέχρι θανάτου και παρακολουθούν μάχες με κοκόρια, ή με ανθρώπους στην Ταυλάνδη κτλ, και αυτοί βαραίνουν την ψυχή τους όταν υπάρχει ωμή βία και θάνατος και ικανοποίηση από αυτό το θέαμα!)

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μάλλον οι περισσότεροι θα διαφωνήσουν μαζί μου, αλλά είμαι υπέρ της θανατικής ποινής. Φυσικά με προϋποθέσεις! Δεν μπορεί να έχει την ίδια τημωρία κάποιος που έκλεψε για να φάει, με κάποιον που βίασε ένα μικρό παιδί...! Κατ αρχήν επιδή ακριβώς δεν παίρνει ανάκληση σαν ποινή πρέπει να είναι η τελευταία επιλογή τημωρίας. Αλλά ελπίζω να συμφωνείτε ότι σε μερικούς αξίζει αυτή η τημωρία. Κ να μην είναι "μπαμ κ κάτω"! Να είναι φασανιστήριο για τους θύτες κ παραδειγματισμός για αυτούς που θα θελήσουν να επιχειρήσουν κάτι παρόμοιο στο μέλλον. Κατά την προσωπική μου άποψη πάντα, θανατική ποινή θα έπρεπε να ισχύει για μεγαλεμπόρους ναρκωτικών (όχι απλά βαποράκια κ χρήστες), παιδεραστές (αλήθεια, ποιος από μας που θυμάται τον Δουρή δεν ήθελε να τον σκοτώσει τότε...?) κ άλλου παρόμοιου είδους "ανθρώπους". Δεν μπορώ να δεχτώ ότι τέτοια όντα είναι μέσα στη φυλακή, τους τρέφουμε όλοι εμείς κ έχουν την ευκαιρία να βγούν από κει κ να συνεχίσουν ακάθεκτοι το έργο τους. Αλλά εξίσου σημαντικό είναι να δημιουργηθεί ένα πραγματικά σωφρονιστικό σύστημα για όλους τους υπόλοιπους κρατούμενους! Με σωστά προγράμματα επανένταξης στην κοινωνία, ψυχοθεραπείας κ ευρέσεως εργασίας. Γιατί στην Ελλάδα αν μπεις στην φυλακή απλός κλέφτης, βγαίνεις μετά φονιάς...

Edited by Morrigan Aed Ernmas
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα δηλώσω υπέρ της θανατικής ποινής αλλα με προυποθέσεις όπως πολλοί απο εσάς είπατε. Για παράδειγμα δεν μπορώ να μην καταδικάσω σε θάνατο αυτούς που σκοτώνουν μικρά ζωάκια και δεν αναφέρομαι στους κυνηγούς που μπορεί να σκοτώσουν μερικούς λαγούς. Αναφέρομαι σε κάποια δίποδα ζώα (ζητώ συγνώμη από τα ζώα) που γουστάρουν να βασανίζουν και μετά να σκοτώνουν με διάφορους γλαφυρούς τρόπους, σκυλάκια, γατάκια και άλλα τρισχαριτωμένα κατοικίδια και όχι μόνο. Πριν μερικές μέρες μάλιστα είχε εμφανιστεί στο αγαπητό μας Facebook εάν συμβάν στο οποίο μια κοπελιά έπαιρνε σκυλιά, τα βασάνιζε και μετά απλά τους έβγαζε τα εντόσθια καταγράφοντάς τα όλα σε κάμερες και βγάζοντας φωτογραφίες. Αυτην εγώ θα την άφηνα να πεθάνει απο αιμορραγία και μετά αφού θα πέθαινε θα την άφηνα να την φάνε τα σκυλιά!!!

Κάτι άλλο που δεν μπορώ να συγχωρήσω είναι η παιδεραστία. Εννοείται πως τα παιδιά είναι κάτι ιερό αλλά θέλω να σταθώ συγκεκριμένα στην κακοποίηση παιδιών με ειδικές ανάγκες! Πριν απο μισή ώρα περίπου είδα πάλι στο Facebook πως ένας ηλικιωμένος δικάστηκε μετά απο ασέλγεια σε ένα άρρωστο παιδάκι. Χαίρομαι πάρα πολύ που οι κρατούμενοι σε όλο τον κόσμο έχουν δικό τους τρόπο να κανονίζουν τους πεδαιραστές, αν και θα προτιμούσα να τον εκτελούσαν και όχι να τον τρώγανε στη στενή έτσι ώστε η οικογένεια του παιδιού να έχει την ΧΑΡΑ να κατεβάσει τον διακόπτη αφού πρώτα οι 2 γονείς το διασκεδάσουν λίγο μαζί του!

Αυτές είναι οι 2 πιο φρικιαστικές περιπτώσεις που μπορω να σκεφτώ και φυσικά μόνο για αυτούς τους 2 λόγους θα επανέφερα την ηλεκτρική καρέκλα αλλα χωρίς σφουγγαράκι στο κεφάλι!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα δηλώσω υπέρ της θανατικής ποινής αλλα με προυποθέσεις όπως πολλοί απο εσάς είπατε. Για παράδειγμα δεν μπορώ να μην καταδικάσω σε θάνατο αυτούς που σκοτώνουν μικρά ζωάκια και δεν αναφέρομαι στους κυνηγούς που μπορεί να σκοτώσουν μερικούς λαγούς. Αναφέρομαι σε κάποια δίποδα ζώα (ζητώ συγνώμη από τα ζώα) που γουστάρουν να βασανίζουν και μετά να σκοτώνουν με διάφορους γλαφυρούς τρόπους, σκυλάκια, γατάκια και άλλα τρισχαριτωμένα κατοικίδια και όχι μόνο. Πριν μερικές μέρες μάλιστα είχε εμφανιστεί στο αγαπητό μας Facebook εάν συμβάν στο οποίο μια κοπελιά έπαιρνε σκυλιά, τα βασάνιζε και μετά απλά τους έβγαζε τα εντόσθια καταγράφοντάς τα όλα σε κάμερες και βγάζοντας φωτογραφίες. Αυτην εγώ θα την άφηνα να πεθάνει απο αιμορραγία και μετά αφού θα πέθαινε θα την άφηνα να την φάνε τα σκυλιά!!!

Κάτι άλλο που δεν μπορώ να συγχωρήσω είναι η παιδεραστία. Εννοείται πως τα παιδιά είναι κάτι ιερό αλλά θέλω να σταθώ συγκεκριμένα στην κακοποίηση παιδιών με ειδικές ανάγκες! Πριν απο μισή ώρα περίπου είδα πάλι στο Facebook πως ένας ηλικιωμένος δικάστηκε μετά απο ασέλγεια σε ένα άρρωστο παιδάκι. Χαίρομαι πάρα πολύ που οι κρατούμενοι σε όλο τον κόσμο έχουν δικό τους τρόπο να κανονίζουν τους πεδαιραστές, αν και θα προτιμούσα να τον εκτελούσαν και όχι να τον τρώγανε στη στενή έτσι ώστε η οικογένεια του παιδιού να έχει την ΧΑΡΑ να κατεβάσει τον διακόπτη αφού πρώτα οι 2 γονείς το διασκεδάσουν λίγο μαζί του!

Αυτές είναι οι 2 πιο φρικιαστικές περιπτώσεις που μπορω να σκεφτώ και φυσικά μόνο για αυτούς τους 2 λόγους θα επανέφερα την ηλεκτρική καρέκλα αλλα χωρίς σφουγγαράκι στο κεφάλι!

 

Ουσιαστικά επιβεβαιώνεις αυτό που είχα γράψει πριν μήνες. Η θανατική ποινή δεν υπάρχει τόσο για την τιμωρία του ενόχου όσο για την ικανοποίηση των άλλων...

Link to comment
Share on other sites

Yngve τα παιδιά είναι παιδιά όπως και να έχει. Πρώτα από όλα πιστεύω πως αν σε ενοχλούν οι εικόνες αυτές όπως και πολλούς εδώ μέσα καλό θα ήταν να μην τις βλέπεις αλλά να τις αποφεύγεις. Έτυχε τις προάλλες να δω στην τηλεόραση μια Αφγανή που την είχαν ακρωτηριάσει οι ταλιμπάν και μου χάλασε το στομάχι. Θα ήθελα να μην τη δω έτσι. Όσο υπάρχει κόσμος που βλέπει αυτές τις φρικιαστικές εικόνες στο ιντερνετ τόσο πιο μεγάλη προσφορά θα υπάρχει. Τόσο πιο πολλά αρρωστημένα μυαλά θα βγάζουν τη διαστροφή τους προς κατανάλωση...

 

Μιλάς με πολύ πάθος και μου θυμίζεις τον εαυτό μου σε μια άλλη ηλικία και για αυτό σε καταλαβαίνω. Σκέψου όμως πως αν κάποιος κάνει κακό σε κάποιον που αγαπάς η εκδίκηση είναι το τελευταίο πράγμα που έχει σημασία. Αυτό που στέρησαν από το παιδί ή τον αγαπημένο έχει σημασία και δυστυχώς δεν αλλάζει με το να κάνουμε στον δολοφόνο ή το βιαστή τα χειρότερα βασανιστήρια. Το κακό δεν ξεγίνεται και αυτή είναι η μεγαλύτερη δυστυχία. Να νιώθεις τόσο ανήμπορος να αλλάξεις την κατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

Yngve τα παιδιά είναι παιδιά όπως και να έχει. Πρώτα από όλα πιστεύω πως αν σε ενοχλούν οι εικόνες αυτές όπως και πολλούς εδώ μέσα καλό θα ήταν να μην τις βλέπεις αλλά να τις αποφεύγεις. Έτυχε τις προάλλες να δω στην τηλεόραση μια Αφγανή που την είχαν ακρωτηριάσει οι ταλιμπάν και μου χάλασε το στομάχι. Θα ήθελα να μην τη δω έτσι. Όσο υπάρχει κόσμος που βλέπει αυτές τις φρικιαστικές εικόνες στο ιντερνετ τόσο πιο μεγάλη προσφορά θα υπάρχει. Τόσο πιο πολλά αρρωστημένα μυαλά θα βγάζουν τη διαστροφή τους προς κατανάλωση...

 

Μιλάς με πολύ πάθος και μου θυμίζεις τον εαυτό μου σε μια άλλη ηλικία και για αυτό σε καταλαβαίνω. Σκέψου όμως πως αν κάποιος κάνει κακό σε κάποιον που αγαπάς η εκδίκηση είναι το τελευταίο πράγμα που έχει σημασία. Αυτό που στέρησαν από το παιδί ή τον αγαπημένο έχει σημασία και δυστυχώς δεν αλλάζει με το να κάνουμε στον δολοφόνο ή το βιαστή τα χειρότερα βασανιστήρια. Το κακό δεν ξεγίνεται και αυτή είναι η μεγαλύτερη δυστυχία. Να νιώθεις τόσο ανήμπορος να αλλάξεις την κατάσταση...

 

Απ'όσο ξέρω δεν έχουμε και μεγάλη διαφορά ηλικίας (χεχε) απλά εγώ με αυτό το θέμα πάντα ήμουν λιγο...φανατικός...δεν είναι θέμα εκδίκησης. Είναι πιο πολύ το να νιώσει ο ένοχος τον πόνο που προκάλεσε σε κάποιον που πραγματικά δεν του έφταιγε. Ας μην ξεχνάμε όμως ότι η θανατική ποινή πάντα ήταν κάπως εκδικητική από τη μεριά της οικογένειας και δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα αν γινόταν σε μένα (μάλλον θα τον σκότωνα) προτιμώ να μην επιμέινω. Ξέρω ότι φάσκω και αντιφάσκω τώρα αλλά πραγματικά είναι πολύ λεπτό το θέμα και όσοι είμαστε έξω απο τον χορό (ελπίζω να μην μπούμε ποτέ) μπορολυμε μόνο υποθέσεις να κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο ξέρω δεν έχουμε και μεγάλη διαφορά ηλικίας (χεχε) απλά εγώ με αυτό το θέμα πάντα ήμουν λιγο...φανατικός...δεν είναι θέμα εκδίκησης. Είναι πιο πολύ το να νιώσει ο ένοχος τον πόνο που προκάλεσε σε κάποιον που πραγματικά δεν του έφταιγε. Ας μην ξεχνάμε όμως ότι η θανατική ποινή πάντα ήταν κάπως εκδικητική από τη μεριά της οικογένειας και δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα αν γινόταν σε μένα (μάλλον θα τον σκότωνα) προτιμώ να μην επιμέινω. Ξέρω ότι φάσκω και αντιφάσκω τώρα αλλά πραγματικά είναι πολύ λεπτό το θέμα και όσοι είμαστε έξω απο τον χορό (ελπίζω να μην μπούμε ποτέ) μπορολυμε μόνο υποθέσεις να κάνουμε...

 

 

Και εγώ νομίζω το ίδιο... Αν π. χ. κάποιος βίαζε την αδερφή μου θα 'παιρνα ένα αλυσσοπρίονο και θα τον έκιοβα σε κομμάτια. Άρα θα ήταν τουλάχιστον υποκρισία, αν είναι για την αδερφή κάποιου άλλου να βγω και να παριστάνω τον "πολιτισμένο" λέγοντας διάφορα "προοδευτικά"...

Edited by Grey
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα πιστεύω πως αν σε ενοχλούν οι εικόνες αυτές όπως και πολλούς εδώ μέσα καλό θα ήταν να μην τις βλέπεις αλλά να τις αποφεύγεις.

 

Ντάλια μου, συγνώμη, αλλά διαφωνώ μ αυτό... Ότι δεν μας αρέσει δηλαδή να μην το βλέπουμε? Να κάνουμε πως δεν υπάρχει? Δεν λέω να αποζητάμε βίαιες κ διεστραμένες εικόνες, αλλά πρέπει να βλέπουμε κ την άσχημη πλευρά του κόσμου. Να τη βλέπουμε κ να θέλουμε να κάνουμε κάτι για να την αλλάξουμε! Αν όλοι εθελοτυφλούμε κ ζούμε μέσα σε ένα ροζ συννεφάκι δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ τίποτα! Όλα θα πηγαίνουν απ το κακό στο χειρότερο...

Edited by Morrigan Aed Ernmas
Link to comment
Share on other sites

Grey όλοι θα κάναμε το ίδιο αν μας συνέβαινε κάτι τέτοιο δεν είσαι ο μόνος. Αυτοί που εκτελούν τους νόμους το ίδιο θα έκαναν αν ήταν κάποιος δικός τους το θύμα. Αλλά εσύ, εγώ και όποιος είναι συναισθηματικά φορτισμένος και πάρει το νόμο στα χέρια του δε θα πράξει σωστά. Αν ήταν έτσι όλοι μας θα βρίσκαμε το λόγο να σκοτώσουμε ή να βιαιοπραγήσουμε. Κάποτε, ήμουν με το καρότσι στο δρόμο και ένας με φορτηγάκι είχε παρκάρει πάνω ακριβώς στη διάβαση. Λέω στον οδηγό: "Kαλά δεν βλέπεις τι με αναγκάζεις να κάνω? Πρέπει να βγω με το μωρό στο δρόμο για να περάσω. Θες να με χτυπήσει αυτοκίνητο?" Τι ήθελα και μίλησα? Βγήκε μανιασμένος έξω και άρχισε να με βρίζει, να ουρλιάζει. Για να μην πολυλογώ τον σταμάτησε κάποιος περαστικός γιατί άρχισε να με ταρακουνάει κλπ. Μπορεί και να με σκότωνε αν δεν με βοηθούσαν. Έπεσα σε τρελό. Από τότε θυμάμαι το περιστατικό και κάνω την πάπια. Προτιμώ να περάσω προσεκτικά παρά να βρεθώ σκοτωμένη... Αυτός δικαιολόγησε την συμπεριφορά του λέγοντας οτι ο πατέρας του ήταν βαριά άρρωστος και δεν είχα δικαίωμα να του μιλήσω. Θα μπορούσε έτσι απλά να με έχει σκοτώσει για ασήμαντο λόγο. Με αυτό το παράδειγμα θέλω να τονίσω οτι οι νόμοι πρέπει να είναι πιο πολιτισμένοι από εμάς τους απολίτιστους, γιατί αλλιώς θα επικρατούσε το χάος στην καθημερινότητά μας.

 

 

Morrigan Aed Ernmas, φυσικά και δεν εννοώ κάτι τέτοιο. Σε ροζ συννεφάκι είτε το θέλουμε είτε όχι είναι αδύνατο να ζήσουμε. Αλλά και δυνατό να ήταν δε θα έπρεπε να το κάνουμε για τους λόγους που είπες. Άλλο όμως αυτό και άλλο να βλέπουμε πώς μια τρελή ξεκοιλιάζει ζώα στο διαδίκτυο, πώς κάποιος αυτοκτονεί και κάποιος σκοτώνει. Το οτι υπάρχει κοινό που παρακολουθεί τέτοια θεάματα, δημιουργεί περισσότερη ζήτηση άρα περισσότερη διαστροφή και δυστυχία.

Edited by Dalia
Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά επιβεβαιώνεις αυτό που είχα γράψει πριν μήνες. Η θανατική ποινή δεν υπάρχει τόσο για την τιμωρία του ενόχου όσο για την ικανοποίηση των άλλων...

 

 

ΑΚΡΙΒΩΣ...

 

Για να το εξηγήσουμε λίγο παραπάνω: Ποιος είναι ο σκοπός της ποινής;

 

Έχουν διατυπωθεί διάφορες θεωρίες... Σύμφωνα με τους εκπροσώπους των λεγόμενων 'απόλυτων' θεωριών (Kant,Hegel) η δικαιολογητική βάση της ποινής είναι η 'δίκαιη ανταπόδοση',δηλαδή η εκδίκηση προς το δράστη για το κακό που έθεσε. Η άποψη αυτή δημιουργεί τους εξής κινδύνους: Δεν επιδιώκει αποκατάσταση της κοινωνικής ειρήνης,ούτε προστατεύει τους υπόλοιπους κοινωνούς από μελλοντικές άδικες πράξεις,αλλά μοναδικός σκοπός είναι η αποκατάσταση της αδικίας που ήδη έγινε. Ελλείπει λοιπόν ο κοινωνικός σκοπός της ποινής και οδηγούμαστε σε ένα σύστημα τιμώρησης καθαρά εκδικητικό που μακροπρόθεσμα δεν ωφελεί σε τίποτα το σύνολο της κοινωνίας.

Σύμφωνα με τις 'σχετικές' θεωρίες,στόχος της ποινής είναι η πρόληψη,η οποία διακρίνεται σε γενική και ειδική. Η γενική αφορά στην ολότητα και εκδηλώνεται μέσω του 'φόβου' που προκαλείται στον κοινωνό ότι θα τιμωρηθεί σε περίπτωση τέλεσης εγκλήματος. Ο φόβος αυτός,όπως ισχυρίζονται οι εκπρόσωποι της θεωρίας της γενικής πρόληψης,εξουδετερώνει την προσδωκόμενη ικανοποίηση από την τέλεση της πράξης και οδηγεί τον υποψήφιο εγκληματία 'να το ξανασκεφτεί' και να αποφύγει το έγκλημα. Η ειδική πρόληψη τώρα,στρέφεται προς το δράστη και αποσκοπεί στην κοινωνική επανένταξή του.

Λόγω ελλείψεων και μειονεκτημάτων που παρουσιάζει η καθεμία από αυτές τις θεωρίες αν χρησιμοποιηθεί μόνη της,πλέον θεωρείται περισσότερο βάσιμος ο συνδυασμός γενικής και ειδικής πρόληψης της ποινής. Στόχοι μας λοιπόν με την επιβολή ποινής,είναι αφενός να εκφοβίσουμε τους υποψήφιους εγκληματίες ώστε να μειωθεί η εγκληματικότητα,και αφετέρου να επιτύχουμε την κοινωνική επανένταξη του δράστη. Η πρώτη θεωρία,αυτή της ανταπόδοσης,συνέβαλε στο να υποδείξει το αναγκαίο μέτρο της ποινής: Επειδή η ποινή αντιπροσωπεύει τη δικαιοσύνη,δεν πρέπει να είναι δυσανάλογη και να υπερβαίνει την ενοχή του δράστη.

 

Η θανατική ποινή λοιπόν,καταρχήν δεχόμαστε ότι πληροί το κριτήριο της γενικής πρόληψης,αν και στατιστικά δεν έχει παρατηρηθεί ότι η επιβολή θανατικής ποινής μειώνει την εγκληματικότητα.(Έτσι γνωρίζω τουλάχιστον,οπότε όποιος έχει αντίθετα στοιχεία περί τούτου παρακαλώ να τα επισημάνει.) Ακόμα κι αν δεχτούμε αυτό όμως,η ειδική πρόληψη πώς επιτυγχάνεται; Θανατώνοντας το δράστη πάει περίπατο. Αυτό που κάνουμε είναι απλά να ικανοποιήσουμε το συναίσθημα της εκδίκησης,τι επιτυγχάνεται όμως;

 

Σαφώς και είναι πολύ εύκολο να μιλάμε 'έξω απ' το χορό',δεν ισχυρίζομαι το αντίθετο,αλλά ζούμε σε μια κοινωνία με κυρίαρχο στοιχείο το σύνολο, η οποία ταυτόχρονα πρέπει να μεριμνά και για τον καθένα επιμέρους. Και ποιός είναι στην τελική αυτός που θα καθορίσει ποιος θα ζήσει και ποιος θα πεθάνει και με ποιόν τρόπο; (Μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για ποινή μη αναστρέψιμη).Και δεν είναι λιγάκι αντιφατικό να αξιώνουμε από ένα κράτος που προστατεύει απόλυτα την ανθρώπινη ζωή και αξία να χρησιμοποιεί το ίδιο την ποινή του θανάτου -έστω και απέναντι σε εγκληματίες; Για να μην πω ότι η επιβολή της θανατικής ποινής ανοίγει τους ασκούς του Αιόλου και άντε μετά να θέσεις τα απαιτούμενα όρια και προϋποθέσεις...δεν είναι καθόλου εύκολο...

 

Φυσικά γνωρίζω ότι τα πράγματα στη χώρα δεν είναι ρόδινα και αυτό που ορίζουμε ως 'κοινωνική επανένταξη' αμφιβάλλω αν έχει επιτευχθεί ή πρόκειται να επιτευχθεί ποτέ... Δεν φταίει όμως το νομοθετικό σύστημα για την κακή εφαρμογή του,όπως δε φταίει ο Χριστιανισμός για την κατάντια της Εκκλησίας...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νομίζω το ίδιο... Αν π. χ. κάποιος βίαζε την αδερφή μου θα 'παιρνα ένα αλυσσοπρίονο και θα τον έκιοβα σε κομμάτια. Άρα θα ήταν τουλάχιστον υποκρισία, αν είναι για την αδερφή κάποιου άλλου να βγω και να παριστάνω τον "πολιτισμένο" λέγοντας διάφορα "προοδευτικά"...

 

Πέστα ρε Grey ,έτσι είναι. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Τι λετε ρε παιδια την παλευετε??

 

Απορω πραγματικα γιατι υπαρχει τετοιο θεμα εδω μεσα...!!!!

 

Οι δικαστικες αποφασεις παιρνονται απο τι...? παμε ολοι μαζι... 1...2...3.... ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ....

και τι σημαινει ανθρωπινος παραγοντας...? Αλλη μια ολοι μαζι...1...2...3... Πιθανοτητα σφαλματων...

ειμαστε σοβαροι που θελουμε να καταδικαζουμε ανθρωπους σε θανατο βασιζομενοι σε ανθρωπινη κριση?? ελεεεοοοος

Εστω κ ενας ανθρωπος να χασει την ζωη του απο δικαστικη πλανη ειναι υπερ αρκετο για την καταργηση της...!!!!

 

Προφανως κ μενα αν με με βιασει καποιος θα τον σκοτωσω με τον πιο σαδιστικο τροπο που μπορω να σκεφτω.. αυτο που κολλαει με την θανατικη ποινη???? απο που κ ως που εξισωνετε μια παρανομη -δικαιολογημενη- πραξη εκδικησης με νομους που θεσπιζονται απο την πολιτεια...??? αντε να σκεφτομαστε λιγο πριν το ανοιξουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Επειδή τώρα τελευταία έτυχε να δω κάποια άρθρα για εκτελέσεις θανατοποινιτών στην Αμερική, θυμήθηκα το θέμα. Άλλο είναι να θεωρητικολογούμε και άλλο να βλέπουμε τις λίστες με τους αριθμούς των θυμάτων. Είδα αυτό το άρθρο : http://en.wikipedia....mber_of_victims . Στη λίστα υπάρχουν άνθρωποι που θανατώθηκαν για τα τρομερά εγκλήματα που είχαν διαπράξει και άλλοι που αφέθηκαν ελεύθεροι ύστερα από κάποια χρόνια φυλάκισης γιατί στη χώρα τους υπάρχουν τεράστια κενά στο νόμο. Έτσι κάποιοι που αποδεδειγμένα σκότωσαν και βασάνισαν ανθρώπους, καταστρέφοντας και τις ζωές των οικογενειών των θυμάτων, αφέθηκαν κάποια στιγμή ελεύθεροι. Ανάμεσα σε εκείνους που θανατώθηκαν υπήρξαν και αθώοι.

Στη χώρα μας η θανατική ποινή έχει καταργηθεί http://en.wikipedia.org/wiki/Capital_punishment_in_Greece

Edited by Dalia
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η musa με κάλυψε πλήρως. Θεωρώ ότι η θανατική ποινή μειώνει την ανθρωπιά του ανθρώπου και τον κατεβάζει πολλά επίπεδα κάτω. Η απόδοση της δικαιοσύνης δεν μπορεί να γίνεται από τα άτομα που είναι συναισθηματικά φορτισμένα. Το να πάρει κάποιος συγγενής ενός θύματος εκδίκηση δεν μπορεί να είναι μέλημα της δικαιοσύνης. Η πρόληψη του εγκλήματος όμως και ο σωφρονισμός των θυτών είναι!

Αν υπήρχαν οι κατάλληλες υποδομές, τότε δε θα είχαμε την εγκληματικότητα που έχουμε.

 

Επίσης, επειδή ειπώθηκε κάτι σχετικό σε προηγούμενα ποστ, το γεγονός ότι πλέον ο οποιοσδήποτε (ανεξαρτήτως ηλικίας) έχει πρόσβαση μέσω ίντερνετ σε οτιδήποτε έχει την περιέργεια να δει, σημαίνει ότι ένα ποσοστό αυτών θα επηρεαστεί είτε με θετικό είτε με αρνητικό τρόπο (ο επηρεασμός όπως τον θέτω αφορά τη γενικότερη συμπεριφορά του στην κοινωνία όπου ζει).

 

Το τι μπορεί να ωθήσει κάποιον στο έγκλημα μπορεί να συζητιέται για χρόνια, αλλά θεωρώ ότι η θανατική ποινή δε θα ωφελήσει ούτε τον θύτη ούτε την κοινωνία, παρά μόνο το αίσθημα εκδίκησης των κοντινών προσώπων του θύματος.

Όμως ο σωφρονισμός ενός θύτη κι η επανένταξή του στην κοινωνία προσφέρει στο σύνολο ένα υγιές μέλος.

Τώρα το αν επικρατούν οι συνθήκες όπου κάτι τέτοιο είναι εφικτό, είναι κάτι που αφορά έμμεσα τη συζήτηση, αλλά όχι άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...