Jump to content

Οι ετοιμοθάνατοι βλέπουν οράματα ή πνεύματα?


Dalia
 Share

Recommended Posts

Χμ... Δύσκολη ερώτηση με πάρα πολλές εξηγήσεις... Οι πρόγονοί μας δεν υπάρχουν μετά από ένα σημείο, πόσο μάλλον ότι μόνο εν ζωή είναι πρόγονοί μας, έτσι είναι όλα μέσα στο υποσυνείδητό μας... Μας βοηθάει πολύ που βλέπουμε ότι υπάρχει κάποιος... Κάνει πιο εύκολη την μετάβαση...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ξέρει κάποιος να μου πεί τι είναι αυτό που βλέπουν άνθρωποι καθηλωμένοι στο κρεβάτι λίγες μέρες πριν πεθάνουν? Γιατί έχει τύχει να το παρατηρήσω με τους παππούδες μου που πέθαιναν. Έβλεπαν και μιλούσαν με τους γονείς τους , τα αδέρφια τους και άτομα που είχαν πεθάνει. Μιλούν και βλέπουν πνεύματα ή αυτό είναι αποτέλεσμα της παραμονής τους στο κρεβάτι με τη μορφή παραισθήσεων?

Από προσωπικές εμπειρίες , έχω καταλάβει ότι οι πρόγονοι μας υπάρχουν και συνεχίζουν να μας προσέχουν μετά θάνατο ! για να σου εμφανιστεί κάποιο πνεύμα πρέπει να έχεις αναπτύξει την ενόραση σου ή να είσαι χαρισματικός από κληρονομικό χάρισμα ας πούμε. Μία γνωστή μου επί τρείς μέρες πριν πεθάνει από τροχαίο , έβλεπε την θεία της που έχει πεθάνει χρόνια τώρα , και της έλεγε στον ύπνο της ότι πρέπει να ετοιμαστεί γατί θα την έπαιρνε μαζί της σε τρεις μέρες η κοπέλα πέθανε σε τροχαίο.

 

Το είχε πει στην γιαγιά της , και από εκεί το έμαθα . η κοπέλα ήταν υγιέστατη !!!!!

 

μία άλλη περίπτωση που ξέρω είναι ότι ένας φίλος μου όταν δει στον ύπνο του κάποιον και βρίσκετε με κόσμο και ο ίδιος αρχίσει μέσα στο όνειρο να αιμορραγεί το στόμα του κάποιος από αυτούς που βλέπει θα πεθάνει μέσα σε ένα μήνα . αλά αυτό είναι άσχετο με τους προγόνους βέβαια .

 

στο σόι μας τις περισσότερες φορές οι νεκροί άντρες αναλαμβάνουν την προειδοποίηση για έναν επικείμενο θάνατο για συγγενικό πρόσωπο είτε μέσο ονείρου , ή οράματος λέγοντας στων κοιμώμενο όταν πλησιάζει το μελλοθάνατο μέσα στο όνειρο για να τον χαιρετήσει να μην το κάνει αυστηρά και να αποφύγει την σωματική επαφή μαζί του !!!!!

 

σε λίγες μέρες το άτομο πεθαίνει , αλλά δεν μπορώ να χωνέψω γιατί τις περισσότερες φορές μας το λεν όταν είναι να πεθάνει σε κοντινή περίοδο και δεν μας λένε νωρίς να βοηθήσουμε ή το πιο τρελό που μετά που το μαθαίνεις απλά μουδιάζεις και απλά περιμένεις να δεις αν θα βγει αληθινό . τέλος πάντων φταίμε και εμείς που δεν κάνουμε αρκετή αφτοανάπτυξη.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να βλέπουν τα πνεύματα μέσα σε οράματα ή όνειρα, απλά λόγω της κατάστασης το βιώμα πρέπει να είναι ισχυρό και πολύ πιο έντονο από ένα απλό όνειρο.

 

όπως υπάρχει διαφορά έντασης από ένα απλό όνειρο με μια αστρική προβολή έτσι πρέπει λογικά να είναι και στην κατάσταση του ετοιμοθάνατου, τα βιώματα να είναι πιο έντονα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Από εξιστόρηση τρίτων, κάποιος γείτονας τις τελευταίες του στιγμές στο κρεβάτι στο νοσοκομείο, έβλεπε και συνομιλούσε με ενα αλλο γείτονα,πολύ καλό του φίλο ο οποιός είχε πεθάνει πριν χρόνια.Από τη συμπεριφορά του,πως μιλούσε και σήκωνε τα χέρια του για να τον πιάσει,οι παρόντες το βίωναν πολύ ζωντανά.

 

Αυτό πριν 10-15 χρόνια. Ο παπους μου που δεν είναι καλα,είναι θεμα χρόνου να τον χάσουμε πια,(90 και χρωνών) τελευταία βλέπει ψυχές ή οραματίζεται οτι βλέπει. 2η φορά που τον παρατήρησα να κοιτάει ψηλά και να συνομιλεί με τη μανα του.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι συμπέρασμα θα βγάλουμε? Οι πρόγονοί μας υπάρχουν ως πνεύματα ή στο υποσυνείδητο μας? Γιατί αυτό που κατάλαβα είναι οτι κάτι συνέβαινε τότε... Ίσως κάποιος που ξέρει από αυτά να μπορούσε να μας δώσει πιο σαφείς απαντήσεις... Θα ήταν παρήγορο πάντως αν στις τελευταίες στιγμές δεν είμαστε ολομόναχοι...

 

Περίμενες να βγάλουμε συμπέρασμα Ντάλια μου?? Λες και ξέρουμε??

 

smile.gif

Link to comment
Share on other sites

Μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε αυτό είναι σίγουρο. Αλλά στις υποθέσεις άλλων έχουν βασιστεί τόσοι πριν από εμάς και έχουν καταλήξει σε συμπεράσματα και ζουν τη ζωή τους με βάση αυτά. Είναι τόσα αυτά που δεν ξέρουμε που δεν αποκλείεται να πέσουμε και κατά τύχη μέσα. Σκέφτομαι πως κάτι θα υπάρχει για να επαναλαμβάνεται τόσο συχνά το φαινόμενο αυτό. Το να βλέπεις πεθαμένους, αγαπημένους συγγενείς να σου μιλούν κάτι πρέπει να μας λέει. Όταν είναι ξαπλωμένοι στο κρεβάτι, χωρίς φαγητό ή νερό για ημέρες, με το σώμα τους να λειτουργεί μόνο για να τους συντηρήσει στη ζωή, ίσως να ξυπνούν κάποιες δυνάμεις που εμείς δεν γνωρίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...