Jump to content

Διδάγματα από πνεύμα κατά τον διαλογισμό


Recommended Posts

Οκ, ελπιζα οτι δεν θα ησουν τοσο απολυτος, αλλα εν πασει περιπτωση θα σου πω την άποψη μου κι εσυ κρίνε μόνος σου.

 

 

 

Συμβαίνει συχνά, σκέψεις και συζητήσεις που μας παθιάζουν και μας συνεπαίρνουν, ο εαυτος μας να συνεχιζει να τις αναλυει και να τις δουλευει.

Αυτο μπορει να συμβει ειτε στον υπνο ειτε στον διαλογισμό ειτε οταν απλώς κάτσουμε χαλαρά και ονειροπολούμε.

 

Εχε επισης κατά νου πως όταν διαλογιζομαστε, κατά 99.9%, αυτό που θα συναντησουμε θα είναι το υποσυνείδητο, με διαφορες μορφες. Η μορφη που θα παρει εξαρταται απ’τα συναισθηματα που εχουν αναγκη να βγουν στην επιφανεια.

Αντιθετα, στο αστρικο ταξιδι οτιδηποτε συναντησουμε ΔΕΝ θα είναι το υποσυνειδητο μας (ισως καποιος άλλος που κάνει αστρικο ταξιδι ή καποια οντοτητα).

Με δυο λογια, στον διαλογισμό το ταξίδι είναι προς τα μεσα, (στο βαθος της δικη μας υπαρξης) ενώ στο αστρικο ταξιδι ταξιδευουμε προς τα εξω.

Αυτο λοιπον το πολυ κλασικο και συνηθισμενο που σου συνέβη, ειναι οτι το υποσυνείδητο σου με τη μορφη καποιου «φιλου-οντοτητας» με φιλοσοφικη μαλιστα διαθεση (οπως αλλωστε και ο dimulator...) πηρε καποιες συζητησεις του φορουμ και τις «δουλεψε» αρκετα.

 

Εάν κάνεις μια ανασκόπηση στη συζήτηση που κάναμε μαζί στο θεμα «Νους – το απόλυτο κενό», στη συζήτηση που έκανες με την Νεφέλη στο θέμα «ο Αδάμ και η Εύα σε νέες περιπέτειες» και συνυπολογισεις και τις επαναλαμβανόμενες εκκλησεις της Νεφέλης για να «πεις την δική σου γνώμη», τότε θα δεις πολλά κοινά σημεία της συζήτησης που είχες με αυτή την «οντότητα». Σε μερικά σημεία μάλιστα, σου λέει χρησιμοποιώντας ιδιες λεξεις, τα ίδια πράγματα που σου είχα πει εγώ και η Νεφέλη.

 

Απ’οτι φαινεται αυτα που ειπωθηκαν στις συγκεκριμενες συζητησεις, σε αγγιξαν και σε προβληματισαν σε μεγαλο βαθμο...

 

Πριν απογοητευτείς -επειδη ισως περίμενες οτι είχες επαφή με κάποια οντότητα ή πνευμα- θα σου πω οτι ολη αυτη η εσωτερικη σου βουτιά, ειχε μια πολυ θετική έκβαση για σενα κι οτι ουσιαστικα βγηκες κερδισμένος εφοσον κατανόησες κάποια θέματα...

 

 

..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

μην ανησυχείς δεν με απογοήτευσες.

 

Ο διαλογισμός έχει πολλές χρήσεις, εκτός από την εκδήλωση του υποσυνείδητου, που συμβαίνει αρχικά σε όποιον ασχολείται, για λόγους καθάρσεως (δλδ να αποβάλει το άτομο με εξωτερίκευση τις εσώκλειστες αρνητικές ενέργειες) υπάρχουν και άλλες χρήσεις.

 

Συγκεκριμένα σε μένα έχουν ανοίξει και κάποια τσάκρα και υπάρχουν και άλλες λειτουργίες που κατά τον διαλογισμό λειτουργούν πιο καλά.

Μία από αυτές τις λειτουργίες που έχω εντοπίσει είναι η τηλεπάθεια που σε μένα είναι ισχυρή, και μπορώ και συνδέομαι με τον νου με άλλους και συνομιλώ, το έχω κάνει και τεστ με διάφορα άτομα για να δω ότι είναι αυτό και λειτουργεί.

 

Οπότε έχω μάθει να ξεχωρίζω τις σκέψεις μου πότε είναι από μένα και πότε από άλλους. Η συγκεκριμένη συνομιλία ήταν προερχόμενη σε μένα από άλλον.

 

Για αυτό σου είπα κατευθείαν ναι.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, πως εξηγεις τις ομοιοτητες αναμεσα σε αυτά που λεει "ο φιλος σου" και αυτά που που ειπωθηκαν στις δικες μας συζητησεις?

 

Σ’ολοκληρο το φορουμ π.χ. ένα μονο ατομο εχει αναφερει τη φραση «δερματινοι χιτωνες» κι αυτή είναι η διαχειριστρια.

Προφανως απλη συμπτωση που ο φιλος σου τη χρησιμοποιησε...

 

Για το κενο που συζηταγες μαζι του τι να πω…? Καρμπόν η δικη μας συζητηση. Κι'αλλη συμπτωση..

 

Το οτι σου τα πρηζε συνεχως η Νεφελη να μην παπαγαλιζεις το τι ειπε ο Πλατωνας ή ο Πυθαγορας αλλα να εχεις δικη σου αποψη οπως ακριβως εκανε και η "σοφη οντοτητα"?!

Για δες, κι'αλλη συμπτωση.....

 

Τελος παντων, αν επιμενεις ότι ηρθες σ’επαφη με καποιο πνευμα εγω δεν εχω προβλημα.

 

 

Παντως παραλληλα με το βιβλιο για διαλογισμό που μελετησες (και που εκανε καλη δουλεια απ’ότι φαινεται μιας και μπηκες αρκετα βαθια) διαβασε και ένα βιβλιο ψυχολογιας για να καταλαβεις πως λειτουργει το υποσυνείδητο.

 

 

..

Link to comment
Share on other sites

ότι χρησιμοποιώ το λεξιλόγιο μου όταν επικοινωνώ με την Νεφέλη, με σένα και με τους φίλους για καφέ ακόμη και με μια οντότητα δεν σημαίνει ότι είναι επαναλήψεις από το υποσυνείδητο. Επίσης τις ίδιες λέξεις τις χρησιμοποιούν όλοι και έτσι συνενοούμαστε.

 

Στην όλη εμπειρία σου εξήγησα υπάρχουν και άλλα στοιχεία που προφανώς εσύ δεν τα γνωρίζεις και κάθεσαι να μου εξηγήσεις ότι είναι από το υποσυνείδητο.

 

Τέλος πάντων, ναι επιμένω στο ότι ήταν οντότητα και αφού δεν έχεις πρόβλημα θεωρώ ότι όλοι είμαστε εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε dimulator, διαβάζοντας την συζήτηση που παρέθεσες, σκεφτόμουν και ετοιμαζόμουν να απαντήσω ακριβώς αυτά που ήδη σου είπε ο rasputin (δεν σου κρύβω μάλιστα ότι στα σημεία που σου έλεγε: «πες μου την δική σου γνώμη», έβαλα τα γέλια... συγνώμη, δεν ήταν με κακή πρόθεση :blush: ).

Πραγματικά εντυπωσιάζομαι που δεν αναγνώρισες από μόνος σου τα όσα σου είπε ο rasputin! Κι επειδή ακριβώς εντυπωσιάζομαι, θα ήθελα -αν δεν έχεις αντίρρηση- να μας πεις αυτά τα επιπλέον στοιχεία που αγνοούμε και που -υποθέτω- αποδεικνύουν το ότι δεν επρόκειτο για κάτι μέσα σε εσένα αλλά έξω από εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Νεφέλη είναι διότι είναι καθαρός διάλογος σε επίπεδο όπως μιλάς με κάποιον με handsfree.

 

όπως επίσης και κάποιες αισθήσεις που έχω αναπτύξει να ξεχωρίζω πότε είναι τι.

 

(Η μεταφορά του εδώ όμως δεν είναι 100% κόπια, μερικά σημεία δεν μπόρεσα να τα μεταφέρω διότι δεν τα θυμόμουνα καθώς έγραφα)

 

Από την άλλη η σύγχρονη ψυχολογία μπορεί να χρησιμοποιεί τον όρο υποσυνείδητο αλλά υπάρχουν και άλλες περιοχές της σκέψης όπως το ασυνείδητο και το υπέρσυνείδητο και το συνειδητό.

 

Αν κάποιος επιχειρήσει να κατατάξει μια σκέψη του σε ένα από αυτά πρέπει να ξέρει ότι στο επίπεδο της τηλεπάθειας μπορεί κάποιος να περάσει μηνύματα από όλα αυτά τα επίπεδα σκέψης.

 

Για παράδειγμα οι πειρασμοί χρησιμοποιούν το υποσυνείδητο ενώ οι φιλοσοφίες ή έμπνευση κτλ το υπερσυνείδητο.

 

Και πίσω από κάθε επίπεδο σκέψης υπάρχουν πομποί και δέκτες.

 

Οι Δαίμονες (με την Χριστιανική έννοια του πειρασμού) ας πούμε μιλάνε από το υποσυνείδητο.

 

Η σημερινή όμως σύγχρονη ψυχολογία δεν αναγνωρίζει όντα πίσω από τις λειτουργίες της σκέψης.

 

Για αυτό πολύ απλά δεν ισχύουν αυτά που λέει ο Ρασπούτιν στην συγκεκριμένη περίπτωση και για αυτό δεν υπάρχει κάτι να αναγνωρίσω. Αν είχα αμφιβολίες θα έλεγα μπορεί έτσι και αλλιώς.

 

Το μόνο που δεν υπολόγισα είναι να είναι όντως κάτι από μένα, δλδ ο ανώτερος εαυτός. Αυτός όμως είναι στο υπερσυνείδητο και δεν ξέρω αν τα χαρακτηριστικά επικοινωνίας μαζί του είναι να καταλαβαίνεις ότι είναι κάτι άλλο από σένα.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που πεταγομαι...

Αλλα αν ολα ειναι ενα, μεσα εξω εχει διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

η σκέψη αν λες ναι είναι ένα πράμα.

 

Η διαφορά υπάρχει στο να ξεχωρίζει κάποιος αν η σκέψη που κάνει ακριβώς τώρα είναι δικιά του ή άλλου.

 

Για παράδειγμα. Είμαι στην κουζίνα με την μάνα μου.

 

Και εκεί που κάθομαι ρίχνω μια ματιά στο ρολόι.

Αμέσως μετά η μάνα μου μου λέει για δες τι ώρα είναι.

 

Εδώ λοιπόν υπάρχει ένα μικρό παράδειγμα τηλεπάθειας που κανείς από τους δύο κατά 90% δεν αναγνωρίζει.

 

κάποιος από τους 2 σκέφτηκε πρώτος να δει την ώρα και μετά το έπιασε και ο άλλος.

 

Αν μπορείς να εντοπίσεις τέτοια μικρά πραματάκια και να εκπαιδευτείς να αναγνωρίζεις πότε μια σκέψη σου είναι δικιά σου και πότε άλλου, αυτό είναι η διαφορά.

 

Τώρα αν είναι σκέψη, υποσυνείδητο, ασυνείδητο, υπερσυνείδητο κτλ δεν καταργεί την τηλεπάθεια και το πομπό-δέκτη.

 

Εγώ εκεί στέκομαι και λέω ήταν διάλογος με άλλο ον.

 

(Νεφέλη για την αίσθηση που έλεγα ξεχωρίζω τέτοια πράγματα στην σκέψη μου όταν γίνονται όπως το παράδειγμα με την ώρα και με το καιρό έχω αναπτύξει μια αίσθηση που μου λέει αν μια σκέψη είναι δικιά μου ή όχι)

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι σημασία έχει αν η συζήτηση έγινε με κάποιο πνεύμα ή τον ανώτερο εαυτό του. Τα αποτελέσματα της συζήτησης μετράνε και μακάρι να είχαμε αυτή την ικανότητα όλοι μας να μιλήσουμε έτσι ακόμα και με τον εαυτό μας. Αλλά δυστυχώς δεν έχουμε αυτό το χάρισμα και μας ενοχλεί να το έχουν άλλοι. Έτσι, αντί να πούμε μπράβο και να φιλοσοφήσουμε πάνω στα θέματα που θίγει αυτός ο έξοχος διάλογος πάμε να κάνουμε ψυχανάλυση στον dimulator. Το οτι χρησιμοποίησε κάποιες εκφράσεις και λέξεις που είχαν ειπωθεί σε παλιότερα θέματα για να "ζωντανέψει" το διάλογο δεν μειώνει στο ελάχιστο την ουσία του διαλόγου, ούτε είναι στοιχείο ότι ο διάλογος ήταν μόνο δικός του...

Edited by Dalia
Link to comment
Share on other sites

να σας πω ας πούμε τι έγινε εχθές και αν μπορείτε να πάρετε μια αίσθηση των τηλεπαθητικών σκέψεων...

 

Εχθές εκεί που προσευχόμουν άκουσα μια αρκετά δυνατή σκέψη ΑΚΡΙΒΩΣ όπως όταν μιλάς σε ακουστικό τηλεφώνου, που είπε "Σε ευχαριστούμε".

 

Η ενέργεια που εκτελούσα εκείνη την στιγμή ήταν κάποια ευχή για κάποιους ανθρώπους που υποφέρουν και έγινε αυτό το περιστατικό.

 

Αυτό ήταν ξεκάθαρα μια έντονη στιγμή τηλεπάθειας.

 

Δεν είναι όμως όλες οι σκέψεις ηχηρές για να καταλάβει κάποιος πότε του "μιλάνε".

 

Το 70% των σκέψεων σε μένα είναι μη ηχηρές, είναι ψιθιριστές και σιωπηλές. Εγώ ακόμη και εκεί στρέφω την προσοχή μου και ξεχωρίζω αν κάποια είναι δικιά μου ή απ'έξω.

 

Αυτού του είδους ο διαχωρισμός έχει αναπτύξει μια αίσθηση που πλέον λειτουργεί αυτόματα σε μένα. Όταν εντοπίζω μια σκέψη αμέσως η αίσθηση αυτή που έχω εξασκήσει μου λέει αν είναι τηλεπαθητική σκέψη ή δικιά μου.

 

Νεφέλη, έτσι μπορώ να σου περιγράψω όσο γίνεται το πώς λειτουργώ. Δεν ξέρω αν το πετυχαίνω.

 

Αυτή την αίσθηση την έχω αναπτύξει μέσα σε πολλά έτη. Από μικρός είχα βιώματα τέτοια και τότε δεν ήξερα τι είναι απλά από μικρός ας το πούμε αναγνώριζα πότε "μου μιλάνε".

 

Αυτό το γεγονός και η εξάσκηση ήταν που μου ανάπτυξε αυτήν την αίσθηση και πλέον εντοπίζω εύκολα πολλές σκέψεις και έχω φτάσει να μιλάω με άλλες όπως σου λέω σαν να είναι τηλέφωνο.

 

Όσο μπόρεσα σας το περιέγραψα.

 

Ο συγκεκριμένος διαλογισμός ήταν σε αυτήν την κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Αλλα αν ολα ειναι ενα, μεσα εξω εχει διαφορα?

Nenya, η ερωτηση σου είναι παρα πολύ καλη αλλα και πολύ δυσκολη για να απαντηθει. Δεν θα απαντησω αμεσα αλλα θα επανέρθω στο θέμα αργότερα μιας και με ενδιαφερει και μενα.

 

 

Δεν καταλαβαίνω τι σημασία έχει αν η συζήτηση έγινε με κάποιο πνεύμα ή τον ανώτερο εαυτό του. Τα αποτελέσματα της συζήτησης μετράνε ... Αλλά δυστυχώς δεν έχουμε αυτό το χάρισμα και μας ενοχλεί να το έχουν άλλοι. Έτσι, αντί να πούμε μπράβο και να φιλοσοφήσουμε πάνω στα θέματα που θίγει αυτός ο έξοχος διάλογος πάμε να κάνουμε ψυχανάλυση στον dimulator.

Dalia, ηδη σε προηγουμενη μου απαντηση είπα ότι οντως εχει βγει κερδισμενος ο dimulator και αυτό εχει σημασια.

Προτεινεις επισης να φιλοσοφησουμε τον διαλογο του dimulator. Μα ήδη καλη μου κοπελα τον εχουμε φιλοσοφήσει σε δυο προηγουμενες συζητησεις, επισης τον φιλοσοφησε ξανα ο dimulator για μπαρτη του στον διαλογισμο του και τωρα ζητας να ξανα-φιλοσοφήσουμε τα ίδια; Μηπως να πιασουμε και κανα άλλο θεμα;

 

Οσο για το εάν μας ενοχλει που εχει ο dimulator το «χαρισμα», τι ακριβως να μας ενοχλησει?

Αυτό που συζηταγαμε στο ξύπνιο μας για το «ΚΕΝΟ» και αυτά που συμβουλευε συνεχεια η Νεφελη (να εχει δικη του γνωμη κ.λ.π), ο dimulator για να τα καταλαβει χρειαστηκε να κανει διαλογισμο και να τον βοηθησουν «εξωτερικες δυναμεις».

Αν εσυ αυτό το βλεπεις χαρισμα τοτε χαρισμα σου.

 

..

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που πεταγομαι... Αλλα αν ολα ειναι ενα, μεσα εξω εχει διαφορα?

Αυτή είναι μια πολύ καλή ερώτηση και χαίρομαι που την έκανες διότι ίσως γίνει αφορμή για μια όμορφη συζήτηση.

Ναι, υπάρχει κάποια στοιχειώδης (παρακαλώ να τονιστεί το «στοιχειώδης») διαφορά του μέσα με το έξω, παρόλο που όλα είναι ένα.

Γενικά μιλώντας, το «έξω» έχει ανάγκη το «μέσα» αλλά το «μέσα» δεν έχει και τόσο ανάγκη το «έξω». Μάλιστα, όσο πιο «μέσα» πάμε, βλέπουμε ότι τόσο λιγότερη ανάγκη υπάρχει για το «έξω».

Παράδειγμα που ελπίζω να είναι αρκετά επεξηγηματικό: σκέψου το σώμα σου. Θεωρητικά, κάθε μέλος και όργανο που το αποτελεί, είναι μέρος του ιδίου ενός και συνθέτει το ίδιο ένα: εσένα. Κι όμως, το χέρι σου (το «έξω») είναι εσύ (το «μέσα») αλλά εσύ δεν είσαι το χέρι σου. Δηλαδή, εσύ μπορείς να υπάρξεις χωρίς το χέρι σου, αλλά το χέρι σου δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς εσένα. Το χέρι σου έχει πολύ μεγαλύτερη ανάγκη εσένα απ’ ότι εσύ το χέρι σου.

...Δεν ξέρω εάν υπήρξα σαφής... :ermm:

Ευχαρίστως να το συζητήσουμε περισσότερο πάντως.

 

Από τα παραπάνω, ελπίζω να είναι σαφές και το ότι προσωπικά πιστεύω πως είναι πολύ πιο σπουδαίο που ο dimulator επικοινώνησε με το «μέσα» του (κατά την κρίση μου) παρά το εάν επικοινωνούσε με το οποιοδήποτε «έξω» (κατάλαβες Dalia γιατί δεν τίθεται θέμα ενόχλησης; :no: )

 

~*~*~

 

Dimulator, γιατί βρε παιδί μου έχεις αυτή τη τάση να περιπλέκεις απλά πράγματα και τελικά να μπουρδουκλώνεσαι από μόνος σου; Υποσυνείδητο, υπερσυνείδητο, ασυνείδητο, εγώ, υπερεγώ, κ.λ.π., είναι όλα ΜΕΣΑ, λέγονται επίσης «εσώτερος εαυτός» (ο οποίος απαρτίζεται από τον ανώτερο εαυτό και κατώτερο εαυτό) και όλα έχουν το κοινό χαρακτηριστικό ότι εκδηλώνονται λες και πρόκειται για κάτι άλλο από εσένα (το συνειδητό).

Καλά το είπες και μόνος σου, λοιπόν, ότι:

Το μόνο που δεν υπολόγισα είναι να είναι όντως κάτι από μένα, δλδ ο ανώτερος εαυτός.

Link to comment
Share on other sites

κανένα πρόβλημα η οπτική σας είναι διαφορετική από την δικιά μου.

 

Εγώ όμως συνεχίζω να διατηρώ την άποψη μου.

 

Πίσω από την συνείδηση κρύβονται όντα διότι η συνείδηση απλά είναι η αντίληψη της σκέψης-πνεύματος.

 

Όταν λοιπόν ακούς κάτι σαν σκέψη πολύ απλά λειτουργεί το τσάκρα του λαιμού και έχεις την αντίληψη της διακοής.

 

Δεν είναι ο εαυτός που μιλάει. Είναι απλό.

 

Νεφέλη ο ανώτερος εαυτός δεν είναι κάτι διαφορετικό από το άτομο και δεν σου πιάνει κουβέντα, συμφωνούμε.

Άρα δεν νομίζω να ήταν κάτι τέτοιο. Συγνώμη αλλά εκφράστηκα λάθος προηγουμένως ίσως παρασύρθηκα από τις σκέψεις σας.

 

Ο ανώτερος εαυτός απλά λειτούργησε στον διαλογισμό για να "ακούσω" αυτό που άκουσα.

 

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει άλλο να δίνω εξηγήσεις.

 

Αν ο φίλος Ρασπούτιν επιμένει να νομίζει ότι δεν ήταν διάλογος κτλ ας επιμένει, σε μένα δεν αλλάζει κάτι.

 

Απλά δεν ξέρω γιατί αλλά νομίζω ότι δεν θέλετε να δεχτείτε το θέμα, κάπως κάθεται περίεργο σε μερικούς.. ε? :whistling:

 

Δεν πειράζει. Κάποια μέρα ίσως να έχετε και σεις μια ανάλογη εμπειρία.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι τον Ρασπούτιν.

 

Ρασπούτιν έχεις προσωπικά εμπειρία διακοής? Δλδ έχεις ακούσει ποτέ τηλεπαθητικά κάποιον άλλο άνθρωπο να σου μιλάει και να το αναγνωρίσεις?

 

Δλδ να πεις, έλα βρε φιλενάδα Μαρία για να κάνουμε ένα πείραμα θα μιλήσουμε τηλεπαθητικά?

 

Και να ακούσεις την Μαρία να σου μιλάει.

 

Και μετά να το επιβεβαιώσεις.

 

Το έχεις κάνει αυτό ποτέ? Έχεις τέτοια εμπειρία?

 

Διότι αν δεν έχεις τότε εγώ αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω αλλά αν δεν το γνωρίζεις με βίωμα να δεις τι είναι όσο και να σου λέω απλά και ήρεμα, "άκουσα" την σκέψη, "ήταν διάλογος" κτλ εσύ θα νομίζεις ότι μιλούσα στο εαυτό μου.

 

Αν λοιπόν καταλαβαίνεις την διαφορά μεταξύ των πραμάτων που σου λέω τότε τα λόγια είναι περιττά διότι θα γνωρίζεις.

Αν όχι είναι μάταιο να συνεχίσουμε την κουβέντα για κάτι που δεν ξέρεις και εσύ να επιμένεις με βεβαιότητα ότι δεν ήταν και να ενοχλείσαι κιόλας αν εγώ έχω χάρισμα ή όχι.

 

 

Την γνώμη σου την διάβασα, την κατανόησα, είναι η απλή κοινή λογική, αλλά δεν ισχύει στην συγκεκριμένη περίπτωση.

 

Αυτά.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Dimulator, όσο φανταστρουμφικά ονόματα κι αν δίνεις στις σκέψεις και στα όντα και σε οτιδήποτε άλλο (πχ υπερσυνείδηση, υπερακοή, υπερκατανάλωση κλπ) αυτά δεν παύουν να είναι αυτό που είναι.

 

Τι όμως είναι αυτό τελικά;

 

Και τι ορίζεις τελικά ως ον, λέγοντας ότι πίσω από κάθε τι κρύβεται ένα ον;

 

Να σημειώσω το εξής:

 

Οι άνθρωποι που υποστηρίζουν ότι ακούν φωνές (χωρίς να εννοώ ότι αυτό υποστηρίζεις εσύ, ούτε όμως και το αποκλείω) πραγματικά το πιστεύουν ότι ακούν φωνές. Πραγματικά τις ακούνε δηλαδή τις φωνές, δεν ακούνε μια άχνα ή έναν θόρυβο και το μπερδεύουν για φωνή.

 

Γιατί το λέω αυτό; Γιατί αυτό ακριβώς ΔΕΝ είναι κριτήριο. Τα ίδια συμπτώματα μπορούν να απαρτίζουν διαφορετικές καταστάσεις.

 

Τελικά τι είναι αυτό που εσένα σε έπεισε ότι πρόκειται για μια άλλη οντότητα;

Και τι είναι αυτό που σε έκανε να την ακούς με τόση προσοχή; Απ'τη συζήτηση που είχες μαζί της, είναι σαν να θεωρούσες δεδομένο πως ό,τι σου λέει είναι και το σωστό. Γιατί;

 

Επίσης, πατούσε πάνω στον τρόπο σκέψης σου όταν σου μιλούσε. Δεν σου μίλησε για κάποιο άλλο θρησκευτικό σύστημα, για άλλη κοσμοθεωρία κλπ. Σε οδηγούσε βασιζόμενη στις σκέψεις σου.

 

Υ.Γ. Δεν πρόκειται για μια συζήτηση του να πείσεις εμένα ή οποιονδήποτε άλλο για αυτό που βίωσες. Αυτό άλλωστε δεν έχει σημασία. Είναι όμως μια συζήτηση για να δεις τι όντως βίωσες. Γιατί διαφορετικές ερμηνείες προσφέρουν και διαφορετικά αποτελέσματα. Όσο περισσότερο κάποιος παρεκκλίνει από το γεγονός, τόσο περισσότερο μπερδεύει τη σκέψη του και απομακρύνεται απ'το «μάθημα».

 

Υ.Γ.2. Δεν αποκλείω όλα όσα υποστηρίζεις να ισχύουν στο 100%. Δεν αποκλείω όμως και το ακριβώς αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...