Jump to content

Διδάγματα από πνεύμα κατά τον διαλογισμό


Recommended Posts

Καθώς έκανα χθες διαλογισμό έποιασα κουβέντα με κάποιον που μάλλον είναι ανώτερο ον και έχει φιλοσοφική διάθεση.

Συζητάγαμε διάφορα και η συζήτηση εξελίχθηκε πολύ όμορφα.

 

Και είπα να σας την μεταφέρω εδώ να την δείτε.

 

Η πραγματική γνώση είναι η άγνοια και η σημασία της για το ον

 

Οι Θιβετιανοί λοιπόν λένε ότι ο άνθρωπος στην πραγματικότητα είναι κάτι το άδειο, το κενό που μέσα του γεμίζει με σκέψεις. Αυτές οι σκέψεις δίνουν την εντύπωση για το τι είναι ο άνθρωπος και τι υπάρχει γύρω του. Όμως αυτές οι σκέψεις είναι μια ψευδαίσθηση. Έτσι ο άνθρωπος αρχίζει και συμπυκνώνει τις σκέψεις του και αποκόβεται από την αληθινή του ύπαρξη. Για να αντιληφθεί τον κόσμο χρειάζεται την σκέψη και αυτή χρειάζεται κάτι να την τροφοδοτεί. Αυτό που τροφοδοτεί την σκέψη είναι ένα σώμα με τις 5 αισθήσεις.

Έτσι η σκέψη απαιτεί την ύπαρξη σώματος και έτσι ο άνθρωπος εγκλωβίζεται στην ύλη.

Αν όμως ο άνθρωπος αρχίσει να αφαιρεί τις σκέψεις του τότε πάλι θα μείνει κάτι άδειο και θα είναι κάτι χωρίς την ανάγκη σώματος. Το καταλαβαίνεις;

 

Περίπου.

 

Να σου πω ένα παράδειγμα για να καταλάβεις ότι ο άνθρωπος στην ουσία είναι κάτι κενό;

 

Ναι

 

Πες μου τι είναι Θεός;

 

Θεός είναι αυτός που θέει.

 

Αυτό είναι δικιά σου άποψη;

 

Όχι το διάβασα κάπου.

 

Ωραία εγώ όμως δεν σε ρώτησα τι διάβασες αλλά να ψάξεις λίγο μέσα σου και να μου πεις εσύ τι γνωρίζεις ότι είναι Θεός.

 

Μια στιγμή... ωραία το ξανασκέφτηκα ... Θεός είναι αυτός που έχει θέσει τα πάντα.

 

Αυτό είναι κάτι δικό σου;

 

Να πω την αλήθεια όχι! Είναι η άποψη του Ηρόδοτου.

 

Ωραία ξανασκέψου ... ρώτα τον εαυτό σου τι γνωρίζει ... τι είναι ο Θεός;

 

Σκέφτομαι .. λοιπόν αυτό που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι Θεός είναι αυτός που έχει δημιουργήσει όλα αυτά γύρω μας και εμάς.

 

Μπράβο αυτή πιστεύω είναι δικιά σου απάντηση και όχι των βιβλίων ... αλλά σκέψου βαθιά μέσα σου το ήξερες αυτό ή στο μάθανε κάποια στιγμή στην ζωή σου ... σκέψου να μου πεις ... τι είναι Θεός;

 

Τώρα που το σκέφτομαι μου το μάθανε όταν ήμουν μικρός οι γονείς μου.

 

Ωραία άρα ακόμη δεν μου έχεις πει τι γνωρίζεις για το τι είναι Θεός.

 

Ναι!

 

Στην πραγματικότητα πιστεύεις ότι γνωρίζεις;

 

Τώρα που το σκέφτομαι ότι ξέρω το ξέρω γιατί μου το είπαν. Άρα δεν γνωρίζω τι είναι Θεός.

 

Επομένως όταν δεν γνωρίζεις τι διαπιστώνουμε ότι κατέχεις κάτι ή όχι;

 

Όχι δεν κατέχω κάτι.

 

Κι όμως κατέχεις κάτι.

 

Τι ;

 

Το ότι δεν γνωρίζεις.

 

Δηλαδή;

 

Εσύ θα απαντήσεις, πως λέγεται όταν δεν γνωρίζεις; Γνώση ή κάτι άλλο;

 

Όχι γνώση, άγνοια λέγεται!

 

Άρα εσύ που δεν γνωρίζεις τι κατέχεις;

 

Την άγνοια εννοείς;

 

Ναι!

 

Άρα όλα όσα ξέρουμε στην ουσία είναι πληροφορίες που τις γνωρίζουμε από άλλους και έχουμε συμφωνήσει ότι έτσι είναι τα πράματα.

 

Ναι!

 

Στην ουσία όμως δεν γνωρίζουμε από μόνοι μας.

 

Ναι δεν γνωρίζουμε.

 

Άρα αν ρωτούσαν κάποιον ποια είναι η πιο βέβαια γνώση που έχεις από όλα τα πράματα, τι θα απαντούσε;

 

Ότι δεν γνωρίζει, δεν έχει την γνώση.

 

Για πες το πιο καλά, αυτός ο άνθρωπος τι θα γνώρισε με σιγουριά;

 

Θα γνώριζε ότι δεν γνωρίζει τίποτα.

 

Μήπως υπάρχει τέτοιος άνθρωπος;

 

Ναι υπήρχε ο Σωκράτης, και είπε ακριβώς αυτό, “ένα γνωρίζω, ότι δεν γνωρίζω τίποτα”

 

Άρα ο Σωκράτης είχε καταλάβει στον εαυτό του την σημασία της άγνοιας, είχε καταλάβει ότι το πνεύμα είναι

λευκό χαρτί, ένας άδειος καθρέφτης που πάνω του γράφονται οι πληροφορίες.

 

Ναι!

 

Για δες τώρα, όλοι οι άλλοι που είχαν γνώσεις και λέγανε, αυτό είναι χρυσό, αυτό κίτρινο, αυτό το λέμε μηλιά, αυτό είναι η ψυχή κτλ είχαν γνώσεις;

 

Μάλλον όχι από όσα είπαμε!

 

Άρα αυτοί είχαν την πραγματική άγνοια, ενώ ο Σωκράτης που γνώρισε τον εαυτό του έμαθε ότι είναι λευκό χαρτί και δεν ξέρει στην πραγματικότητα τίποτα.

 

Ναι!

 

Ο Σωκράτης λοιπόν είχε φτάσει να καταλάβει ότι ο άνθρωπος είναι κενός, άδειος από γνώση και ότι αυτό ήταν η πιο βέβαιη αλήθεια και γνώση. Έφτασε να καταλάβει αυτό που λένε σήμερα οι Βουδιστές, ότι ο άνθρωπος πρέπει να φτάσει στο κενό για να απαλλαγεί από το πεδίο της οδύνης και της επαναγέννησης.

Αν σε ρωτήσω τώρα ύστερα από όλα αυτά “τι είσαι;” τι θα απαντούσες;

 

Είμαι το κενό, αλλά μπορώ να γίνω τα πάντα!

 

Εύγε, σωστός. Είσαι το κενό που αν μέσα του μπει η ιδέα του ζώου γίνεσαι ζώο, αν μπει η ιδέα του ανθρώπου γίνεσαι άνθρωπος, αν μπει η ιδέα του Θεού, Θεός. Αλλά αυτό που είσαι είναι το κενό.

 

Άρα είμαι το κενό και όλα!

 

Ακριβώς!

Για να δούμε τώρα κάτι άλλο. Πες μου την θεωρία σου για το πώς είναι ο Κόσμος.

 

Ο Κόσμος σκέφτομαι ότι αποτελείται σε επίπεδα συνείδησης.

Αυτά είναι:

Θεός – Εν

Θεοί μικρότεροι

Δαίμονες μικρότεροι θεοί

Ημίθεοι

Ήρωες

Ψυχές ασώματες

Θνητοί (ψυχές ενσώματες)

Μη-Ον (ανυπαρξία)

Απόλυτο κακό

 

Εμείς τώρα πριν λίγο είπαμε ότι ο άνθρωπος στην ουσία είναι το κενό.

 

Ναι!

 

Που εντάσεις το κενό σε αυτήν την θεώρηση;

 

Από το Εν μέχρι τους θνητούς είναι η ύπαρξη και το τι μπορεί να γίνει ένα ον. Άρα εκεί δεν έχουμε το κενό.

Το Μη-Ον όμως θα λέγαμε είναι το κιβώτιο της ανυπαρξίας και η ανυπαρξία δεν περιέχει τίποτα.

Άρα το κενό θα είναι στο Μη-Ον.

 

Σωστά τα είπες. Σκέψου όμως κάτι άλλο. Ποιος ο ρόλος του Μη-Όντος;

 

Στο Μη-Ον δεν μπορεί να υπάρξει κάτι. Έτσι αν το απόλυτο κακό προσπαθήσει να εισβάλει στην ύπαρξη το Μη-Ον το αποτρέπει αυτό. Από την άλλη αν κάποιο ον θέλει να αποκτήσει την γνώση του απόλυτου κακού, το Μη-Ον πάλι το καθιστά αυτό αδύνατο, διότι ότι εισέρχεται σε αυτό χάνει κάθε γνώση.

 

Άρα σαν τι θα έλεγες ότι το Μη-Ον είναι για τον Κόσμο;

 

Θα έλεγα ότι είναι ένα είδος φύλακα.

 

Σωστά θα έλεγες. Όμως ποιος είπαμε είναι το κενό;

 

Ο άνθρωπος που γνωρίζει ότι δεν γνωρίζει κάτι.

 

Άρα ποιος ο ρόλος αυτών των ανθρώπων;

 

Ο ρόλος των ανθρώπων αυτών είναι να είναι φύλακες των υπόλοιπων από το απόλυτο κακό, αυτό εννοείς;

 

Ναι ακριβώς το βρήκες. Συνειδητοποιώντας ο άνθρωπος ότι είναι άδειος, κενός αποκτά την φώτιση, γίνεται ένα φωτισμένο ον όπως λέγεται και ο ρόλος του είναι να γίνει ένας φύλακας για τους άλλους ανθρώπους από το απόλυτο κακό.

Για να δούμε τώρα κάτι άλλο.

 

Ναι να το δούμε.

 

Έτσι όπως περιέγραψες τον Κόσμο, από το Εν μέχρι το Απόλυτο κακό, δεν θα έλεγες ότι εμφανίζονται δύο τάσεις; Μία του απόλυτου αγαθού και μία του απόλυτου κακού;

 

Ναι αυτό ακριβώς λέει και ο Πρόκλος. Ότι όπως το απόλυτο αγαθό είναι το Εν και είναι πέραν του όντος έτσι και το απόλυτο κακό θα είναι πέραν του Μη-όντος σε αντιστοιχία. Άρα υπάρχει αυτό το δίπολο του καλού και του κακού, με μικτό πεδίο το πεδίο των θνητών όπου εκεί το καλό και το κακό υπάρχουν σε μίξη.

 

Ποιον μύθο σου θυμίζει αυτή η περιγραφή;

 

Χμμ.. μου θυμίζει τον μύθο του δένδρου της γνώσης του καλού και του κακού!

 

Ναι, αυτό και γω σκέφτομαι.

Άρα το δένδρο της γνώσης του καλού και του κακού θα έλεγε κανείς είναι ο Κόσμος μας. Στο ένα κλαρί του υπάρχει ο καρπός του Καλού και στο άλλο κλαρί ο καρπός του Κακού.

 

Ναι!

 

Άρα ο μύθος αυτός θέλει να μας πει ότι κάθε δένδρο στην Εδέμ είναι και ένας κόσμος, και κάθε κόσμος έχει ανάλογους καρπούς που τρώγοντας τους το ον αποκτά την ανάλογη συνείδηση και το ανάλογο σώμα.

Το δένδρο του Καλού και Κακού λοιπόν, ο Κόσμος μας, περιγράφεται από καταστάσεις συνείδησης σύμφωνα με τα πεδία που ανέφερες.

 

Φανταστικό! Δηλαδή υπάρχουν και άλλοι Κόσμοι και άλλες συνειδήσεις πέρα από αυτό που βιώνουμε και περιγράφουμε στην φιλοσοφία;

 

Και όχι μόνο υπάρχουν και άλλοι κόσμοι αλλά κάθε κόσμος γεμίζει τον άνθρωπο με τις σκέψεις του.

Ο άνθρωπος τότε είναι που λαμβάνει μέσα του την σκέψη. Η σκέψη είναι ο καρπός του δένδρου.

Έτσι ο άνθρωπος ήταν κενός, άδειος, καθαρός και έλαβε την σκέψη μέσα του του καλού και του κακού, δηλαδή έφαγε τον καρπό και απέκτησε δερμάτινους χιτώνες, έφυγε από την κατάσταση του κενού την Εδέμ και άρχισε να ζει με κόπους, μόχθους και οδύνες.

Ναι, αλλά αρκετά για σήμερα, την επόμενη φορά πάλι τα ξαναλέμε....

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

δεν το ρώτησα... αλλά το αίσθημα που μου έβγαλε ήταν καλό και εμπιστοσύνης και μεγάλης ειλικρίνειας !

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικος διαλογος,μου αρεσει πολυ ο τροπος που σε εβαλε να σκεφτεις πως ο ανθρωπος ειναι κατι το κενο,ενα λευκο χαρτι που μπορει να γινει πολλα και ας ειναι τιποτα και το πως σε οδηγησε στον Σωκρατη,πολυ ομορφο πραγματικα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

πολυ ωραιος διαλογος!!!!! ο δρομος του ειρηνικου πολεμιστη, εχει βγει και σε ταινια!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καθώς έκανα χθες διαλογισμό έποιασα κουβέντα με κάποιον που μάλλον είναι ανώτερο ον και έχει φιλοσοφική διάθεση.

Συζητάγαμε διάφορα και η συζήτηση εξελίχθηκε πολύ όμορφα.

Εισαι σιγουρος ότι αυτό το "ανωτερο ον" που επιασες κουβεντα δεν ηταν μια εκδηλωση του δικου σου υποσυνειδήτου?

 

 

..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...