Jump to content

Διδάγματα από πνεύμα κατά τον διαλογισμό


Recommended Posts

Απλά δεν ξέρω γιατί αλλά νομίζω ότι δεν θέλετε να δεχτείτε το θέμα, κάπως κάθεται περίεργο σε μερικούς.. ε? :whistling:

Δεν πειράζει. Κάποια μέρα ίσως να έχετε και σεις μια ανάλογη εμπειρία.

Ώρες ώρες πάντως είσαι χαριτωμένος, παρόλο που σου έχω ξαναπεί ότι η έπαρση είναι κακό πράγμα. Είσαι πολύ μικρός ακόμα (και δεν εννοώ ηλικιακά) για να υποθέτεις ότι μονάχα εσύ είχες τέτοιες ή άλλες ιδιαίτερες εμπειρίες. Σου εγγυώμαι ότι κάποιοι εδώ μέσα που σε διαβάζουν έχουν βιώσει πράγματα που εσύ ούτε στα πιο τρελά σου όνειρα μπορείς έστω να υποψιαστείς. Συμμαζέψου, το λοιπόν, και σταμάτα να δαγκώνεις τα δάχτυλα που σου δείχνουν το φεγγάρι.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Πραγματικά dimulator όσο συνεχίζεις και αναλύεις την εμπειρία σου τόσο πιο πολύ παραλληλίζεις την εμπειρία σου με την αρχική άποψη του rasputin περί υποσυνείδητου παρά περί οντότητας.. :wacko:

 

Απλά δεν ξέρω γιατί αλλά νομίζω ότι δεν θέλετε να δεχτείτε το θέμα, κάπως κάθεται περίεργο σε μερικούς.. ε? :whistling:

Δεν πειράζει. Κάποια μέρα ίσως να έχετε και σεις μια ανάλογη εμπειρία.

 

Ίσως κάποια μέρα να μάθεις να ξεχωρίζεις τα σώβρακα και τις γραβάτες :P^_^

 

χιχιχι ^_^

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι στην όλη σας κριτική σκέψη δεν λογαριάζεται κάτι.

 

Το ότι ακούω φωνές το έχω τεστάρει με άτομα που όντως μιλάμε τηλεπαθητικά και έχω εντοπίσει όταν γίνεται αυτή η λειτουργία ένα αίσθημα που μου δημουργείται που μου λέει ότι "τώρα αυτό που γίνεται είναι σκέψη άλλου".

 

Αυτό το δεδομένο μάλλον δεν το λαμβάνεται διότι είναι άγνωστο σε εσάς.

Λαμβάνεται από ότι φαίνεται μόνο το άκουσμα των φωνών/σκέψεων.

 

Φυσικά όταν σκέφτομαι κάτι δεν λέω πάντα αυτό είναι τηλεπάθεια κάθε φορά. Έχω ένα κριτήριο για να το φιλτράρω.

 

Από την άλλη δεν είπα ότι αυτά που μου είπε το ον στο διάλογο είναι σωστά ή λάθος. Απλά ήταν ένα θέμα φιλοσοφικό που συζητήσαμε όπως μπορούσε κάλλιστα να συζητηθεί με κάθε άνθρωπο που έχει το επίπεδο και μπορεί να συζητήσει τέτοια θέματα.

 

Από την άλλη αυτή η οντότητα που γενικά την λέω οντότητα πιστεύω κατά μεγάλο ποσοστό ότι είναι άνθρωπος αλλά δεν ξέρω την κατάσταση του, δλδ αν είναι στο δικό μας χρονικό πεδίο ή αλλού (δλδ μια ψυχή κάποιου που έζησε.)

 

Όπως και να έχει το πράμα εγώ απλά μέχρι να έχω κάποια σημεία του τι ήταν απλά την λέω οντότητα.

 

Το αν είναι σωστά αυτά που είπε ή όχι εξαρτάται από την προσωπική φιλοσοφία του κάθε ενός.

 

Για παράδειγμα σε αυτήν την οπτική το Μη-Ον τοποθετείται σαν ενδιάμεσο πεδίο μεταξύ Απόλυτου Κακού και Άδη.

Στην Χριστιανική φιλοσοφία δεν είναι δυνατόν όταν λένε ο Θεός έφτιαξε τον κόσμο από το μη-ον να εννοούνε αυτό το ενδιάμεσο επίπεδο, δλδ ένα επίπεδο κάτω από τον Άδη. Οπότε ένας Χριστιανός θα την απέρριπτε.

 

Εμένα δεν με ενδιαφέρει αν την δεχθεί κάποιος ή όχι δεν έχω σκοπό να πείσω κάποιον. Και ούτε έδωσα έμφαση στο ότι μου μίλησε κάποιος στον διαλογισμό.

 

Ο σκοπός που έγραψα αυτό το ποστ ήταν για να συζητήσουμε το περιεχόμενο του διαλόγου.

 

Τώρα απορώ που ακόμα συζητάτε το αν μου μίλησε κάποιος στο διαλογισμό. Γιατί; Τι είναι αυτό που έχετε απορία; Αν γίνεται κάτι τέτοιο;

 

Και αν πάρετε τις αποδείξεις ότι ναι έγινε. Τι αλλάζει;

 

Για μένα τίποτα πάντως. Θα συνεχίσω να είμαι ο dimulator όπως γνωρίζεται.

 

Ειλικρινά απορώ που έχετε σκαλώσει σε αυτό το θέμα....

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά dimulator όσο συνεχίζεις και αναλύεις την εμπειρία σου τόσο πιο πολύ παραλληλίζεις την εμπειρία σου με την αρχική άποψη του rasputin περί υποσυνείδητου παρά περί οντότητας.. :wacko:

 

 

 

Ίσως κάποια μέρα να μάθεις να ξεχωρίζεις τα σώβρακα και τις γραβάτες :P^_^

 

χιχιχι ^_^

 

εσύ ξεχωρίζεις τα σώβρακα από τις γραβάτες.... ξεχωρίζεις πότε μιλάει τηλεπαθητικά ένα ον και πότε είσαι εσύ?

 

Αν το ξεχωρίζεις εύγε και γω αυτό κάνω όσο μπορώ.

 

Αν όμως δεν το ξεχωρίζεις ή δεν έχεις καν τέτοιες εμπειρίες... άστο το πες για να το πεις και μη μου θυμώσεις που στο λέω... :whistling:

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Ώρες ώρες πάντως είσαι χαριτωμένος, παρόλο που σου έχω ξαναπεί ότι η έπαρση είναι κακό πράγμα. Είσαι πολύ μικρός ακόμα (και δεν εννοώ ηλικιακά) για να υποθέτεις ότι μονάχα εσύ είχες τέτοιες ή άλλες ιδιαίτερες εμπειρίες. Σου εγγυώμαι ότι κάποιοι εδώ μέσα που σε διαβάζουν έχουν βιώσει πράγματα που εσύ ούτε στα πιο τρελά σου όνειρα μπορείς έστω να υποψιαστείς. Συμμαζέψου, το λοιπόν, και σταμάτα να δαγκώνεις τα δάχτυλα που σου δείχνουν το φεγγάρι.

 

καλό είναι να μάθεις πώς σου μιλάει κάποιος μέσω των Φόρουμ για να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις.

 

Έχω διαπιστώσει ότι έχουμε από το παρελθόν μια απόκλιση στο θέμα αυτό....

 

Στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν δάγκωσα κανένα δάχτυλο και δεν έθιξα κανέναν. Ούτε θα μπω στην λογική να "μετρήσουμε" τις πιο τρελές μας εμπειρίες.

Απλά είπα μακάρι να βιώσετε και σεις κάτι ανάλογο για να συνενοηθούμε.

Τώρα αν εσύ το κατάλαβες αλλιώς ίσως φταίει το ότι είμαστε σε φόρουμ.

 

Αλλά ούτε έχω και έπαρση όπως νομίζεις.

 

Αυτό έλειπε αν κάποιος νομίζει κάτι για μένα να συμφωνήσω στο κάθε τι.

 

Από την στιγμή που λοιπόν ζήτησε ο Ρασπούτιν την άποψη μου την είπα.

 

Το ίδιο και σε σένα απάντησα και σου είπα γιατί λέω αυτό που λέω.

 

Από την άλλη κατάλαβα ότι δεν συμφωνείτε.

 

Κανένα πρόβλημα. Ας νομίσετε ό,τι θέλετε. Αλλά όποτε μου ζητάτε την άποψη μου θα σας την λέω.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

εσύ ξεχωρίζεις τα σώβρακα από τις γραβάτες.... ξεχωρίζεις πότε μιλάει τηλεπαθητικά ένα ον και πότε είσαι εσύ?

 

Αν το ξεχωρίζεις εύγε και γω αυτό κάνω όσο μπορώ.

 

Αν όμως δεν το ξεχωρίζεις ή δεν έχεις καν τέτοιες εμπειρίες... άστο το πες για να το πεις και μη μου θυμώσεις που στο λέω... :whistling:

Επειδη σε βλεπω εισαι λιγο ευθικτος μηπως τελικα τα φανταστικες ολα αυτα;

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω...

 

Κανονικα θα ζητουσα συγνωμη που επεμβαινω αλλα εχω μαθει να υπερασπιζομαι τους ανθρωπους που με εχουν βοηθησει και ο dimulator ειναι ενας απο αυτους.

Βλεπω εδω περα ο ενας προσπαθει να βγει πανω απο τον αλλο... και αναρωτιεμαι...

Μετα απο τοσα χρονια ενασχολησης δεν εχετε αποβαλλει ακομα τον εγωισμο σας?

Ειναι ολοφανερο οτι δεν σας ενδιαφερει το αν θα καταλαβει ή οχι το τι πραγματικα ηταν αυτο που βιωσε. Δεν τον βοηθατε ετσι, αυτο ειναι το μονο σιγουρο. Αλλα και καλο να θελατε να του κανετε, η ομαδικη επιθεση λειτουργει εντελως αντιθετα.

Αν ηθελε καποιος να περασει σωνει και καλα την αποψη του στον dimulator, ας επαιρνε ενα-ενα κομματι της περιγραφης και να το ανελυε μεχρι αηδιας... Να ελεγε και δικες του εμπειριες. Ηρεμα και καλα λοιπον να γινοταν μια ωραιοτατη κουβεντα σε αυτο το τοπικ.

Βασικα θα επρεπε να εκτιματε που ο dimulator μοιραζεται τις σκεψεις και τις εμπειριες του με εμας και εγω τον ευχαριστω γι' αυτο.

Θα επρεπε να χαιρεστε για το κεφι και την αγαπη που εχει για την Τεχνη.

 

Δεν θα επρεπε να την ''μπαινουμε'', ο ενας στον αλλο για τις εμπειριες του. Ελατε βρε παιδια. Δεν περιμενα να το δω αυτο εδω μεσα. Εγω προσωπικα το αναγνωριζω οτι οι περισσοτεροι εχετε πολυ περισσοτερες εμπειριες απο εμενα και γνωριζετε περισσοτερα. Το δεχομαι αυτο και θελω να μαθω απο εσας. Αλλα, καλη μου Νεφελη, δεν ειναι ο σωστος τροπος αυτος. :( Κακως εγραψες οτι εγραψες παραπανω...

 

Ειλικρινα, αισθανομαι θλιψη για ολα αυτα που εχω διαβασει μεχρι στιγμης.

 

Θελω να ξερετε πως αυτο το φορουμ με εχει βοηθησει σε τοοοσα πολλα θεματα...

Σας παρακαλω... Μην με απογοητευετε...

 

Φιλικα,

Σπυρος

Link to comment
Share on other sites

Μα και εμείς με τον dimulator είμαστε φίλε Φιλόσοφε. Απλά προσωπικά μου φάνηκε περίεργο να επιμένει τόσο πολύ, στο χαρακτηρισμό - ταμπελοποίηση της εμπειρίας του σε "εξωγενή παράγοντα", γιαυτό και σχολίασα. Στο κάτω κάτω πάνω στη κουβέντα του το αναφέρθηκε από τον rasputin και τη Νεφέλη. Και αφού ούτως ή άλλως βγήκε κερδισμένος τι πειράζει να αναλύσουμε και λίγο το φαινόμενο και τι πειράζει να εξετάσουμε και τα υπόλοιπα ενδεχόμενα; Καλό μας κάνει σε όλους. Συνεπώς προς τι η απόλυτη άρνηση;

 

Και κλείνω πως τελικά πρώτος ξεκίνησε το "πείραγμα":

Απλά δεν ξέρω γιατί αλλά νομίζω ότι δεν θέλετε να δεχτείτε το θέμα, κάπως κάθεται περίεργο σε μερικούς.. ε? :whistling:

Δεν πειράζει. Κάποια μέρα ίσως να έχετε και σεις μια ανάλογη εμπειρία.

και συνεπώς γιατί να μην τον "τσιγκλίσουμε" λίγο παραπάνω και εμείς να τον κάνουμε να παραστρατήσει λίγο ;

 

Το θέτω σα πείραγμα γιατί εαν το παίρναμε σαν ειρωνεία ή "υφάκι" δε θα απαντούσε σίγουρα κανείς...

Link to comment
Share on other sites

Σπίντυ δεν τα φαντάστικα αυτά γίνανε κατά την διάρκεια διαλογισμού κατά την οποία συζήτησα κάποια φιλοσοφικά θέματα με τα οποία ασχολούμε.

 

Και ξαναλέω δεν ήταν σκοπός μου να μιλήσουμε για το αν μου μιλάει πνεύμα, όσο το περιεχόμενο του διαλόγου.

 

Όσο για το πείραγμα δεν ήταν πείραγμα. Απλά ήθελα να πω μακάρι να είχατε την εμπειρία όπως την είχα εγώ για να συνενοούμασταν, διότι από φόρουμ και να περιγράψω κάτι που λειτουργεί με το ένστικτο μου είναι δύσκολο.

 

Αν κάποιος είχε παρόμοια εμπειρία θα καταλάβαινε τι είναι να ακούς ηχηρές σκέψεις. Αλλά από ότι φαίνεται μόνο εγώ έχω αυτό το βίωμα και δεν μπορώ να σας περιγράψω το ένστικτο το οποίο με οδηγεί να ξεχωρίζω μια σκέψη σε δικιά μου ή ξένη.

 

Αλλά μιας και το έφερε η κουβέντα το σίγουρο είναι ότι κάποιος μπορεί να την ξεχωρίσει όταν είναι αρκετά ηχηρή μια σκέψη.

Πράγμα που καταλαβαίνεις ότι σου μιλάνε. Τότε είσαι 99,99% σίγουρος.

 

Άλλος τρόπος είναι να ακούς και την χροιά της φωνής και άλλος τρόπος είναι να ακούς αν είναι γυναίκα ή άντρας και τον ήχο της φωνής.

 

Όλα αυτά που αναφέρω μου έχουν συμβεί και τα λέω όχι υποθετικά αλλά σαν περιπτώσεις βιωματικές προσωπικές.

 

Άλλος τρόπος επίσης που μου έχει τύχει είναι να ακούς άσχετα θέματα με σένα και να λες, μα τι ακούω τώρα συζήτηση άλλων...

 

Και μια και απαριθμώ τι μου έχει τύχει να πω ότι συμβαίνει να ακούς και ανθρώπους που έχουν προβλήματα, είναι θυμωμένοι, βρίζουν, πονάνε, ευχαριστούνε, προσεύχονται ... αυτά μου έχουυ τύχει.

 

Σπάνια μου έχει τύχει να αισθανθώ και παρουσία μέσα στο ίδιο χώρο και καθώς μου μιλάει να με πλησιάζει ή να αποτραβιέται από μένα.

Αυτό έγινε με κάποια γυναίκα που μιλούσα και είχε φιλική διάθεση μαζί μου έντονη αλλά όταν της είπα ότι ασχολούμαι με μαγεία, αμέσως απομακρύνθηκε η φωνή και την άκουγα λες και ήταν πιο μακρυά από πριν.

 

Και όλα αυτά είναι φωνές-σκέψεις ξεκάθαρες με ποικίλες εντάσεις και χροιές.

 

Υπάρχουν όμως και σκέψεις-φωνές που δύσκολα ακούγονται αλλά τις αντιλαμβάνομαι αλλά δεν βγάζω άκρη... ακόμα.

 

Επίσης να σημειώσω ότι τα πρώτα χρόνια αυτών των βιωμάτων οι φωνές είχαν την ίδια χροιά με την δικιά μου φωνή, όπως μιλάω από μέσα μου. Αυτό μπερδεύει σε σημείο που να μην ξέρεις τι σου γίνεται. Με τον καιρό τα πράματα ξεκαθαρίζουν όσο αναπτύσσω αυτήν την ιδιότητα και τώρα πλέον ακούω και χροιές φωνών και το ένστικτο που ξεχωρίζει τα πράματα είναι πιο βελτιωμένο.

 

Αυτή είναι η γκάμα της δικιάς μου διακοής και τηλεπάθειας.

 

Στο συγκεκριμένο θέμα ήταν μια χαλαρή συζήτηση που καταλάβαινα ότι μιλούσα με κάποιον αλλά δεν άκουγα χροιά, καταλάβαινα ότι ήταν άνδρας με ήρεμη φωνή.

 

Ο διάλογος ξαναλέω μεταφέρθηκε όπως μπορούσα καλύτερα να τον αποδώσω, δεν είναι αυτολεξεί.

 

Αυτά.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

είναι μάταιο να συνεχίσουμε την κουβέντα για κάτι που δεν ξέρεις και εσύ να επιμένεις με βεβαιότητα ότι δεν ήταν και να ενοχλείσαι κιόλας αν εγώ έχω χάρισμα ή όχι

Ενταξει βρε dimulator, να παω να διαλογιστώ κι εγω μπας και βρω καμια οντοτητα να μου πει ότι η γη γυρίζει και να ρθω να σας το πω.

Μετα να πεταχτεί κι ενας να πει «αχ, τι σημαντικη @απαριά σου αποκαλύφθηκε, ας τη φιλοσοφήσουμε ολοι μαζι».

Και μετα ν’αλλαξουμε τ'ονομα του φορουμ σε 'fart of wise'.

 

Για να σοβαρευτουμε επιτελους, επιμενω ότι εχεις βγει κερδισμενος απ’το διαλογισμο σου διοτι εχεις καταλαβει πραγματα που πριν δεν ειχες.

Και ναι, δεν εχει καμια σημασια από ποιον ηρθε αυτή η κατανόηση, κι αν αυτό σε ικανοποιει, ισως να είναι κι από καποια εξωτερικη οντοτητα εφοσον πραγματικα κανεις δεν μπορει να ξερει το πώς βίωσες εσυ τον διαλογισμο σου.

 

Απ’την άλλη όμως -και αυτό είναι που προσπαθω να καταλαβεις- , ΑΝ ημουν εγω ο dimulator θα ηθελα αυτή τη κατανοηση να την ειχα πετυχει μονος μου, να ηταν αποτελεσμα δικου μου προβληματισμού και σκεψης και να ερχοταν από μενα και ΟΧΙ από εξωτερικη βοηθεια.

 

Στη τελικη παρ'το κι εγωιστικά: πιο μαγκας ειναι ο τύπος απ’το υπερπέραν?

 

 

..

Link to comment
Share on other sites

Για να εξομαλύνουμε τα πράγματα, ας δεχτούμε ότι ο καθένας έχει το δικό του τρόπο να αντιλαμβάνεται τον κόσμο. Προσωπικά δε νομίζω ότι μπορώ να κρίνω τα λεγόμενα κάποιου. Παλιότερα που το έκανα, όλοι μου οι φίλοι μου έλεγαν να είμαι απόλυτη. Και σταμάτησα να είμαι απόλυτη.

 

Ας δεχτούμε την εμπειρία του Dimulator έτσι όπως μα την παρουσιάζει.

 

Εγώ θα ήθελα από τη Νεφέλη να αναλύσει λίγο παραπάνω αυτό το μέσα έξω:

 

Γενικά μιλώντας, το «έξω» έχει ανάγκη το «μέσα» αλλά το «μέσα» δεν έχει και τόσο ανάγκη το «έξω». Μάλιστα, όσο πιο «μέσα» πάμε, βλέπουμε ότι τόσο λιγότερη ανάγκη υπάρχει για το «έξω».

Παράδειγμα που ελπίζω να είναι αρκετά επεξηγηματικό: σκέψου το σώμα σου. Θεωρητικά, κάθε μέλος και όργανο που το αποτελεί, είναι μέρος του ιδίου ενός και συνθέτει το ίδιο ένα: εσένα. Κι όμως, το χέρι σου (το «έξω») είναι εσύ (το «μέσα») αλλά εσύ δεν είσαι το χέρι σου. Δηλαδή, εσύ μπορείς να υπάρξεις χωρίς το χέρι σου, αλλά το χέρι σου δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς εσένα. Το χέρι σου έχει πολύ μεγαλύτερη ανάγκη εσένα απ’ ότι εσύ το χέρι σου.

 

Αν σκεφτώ ότι το χέρι μου έχει περισσότερο ανάγκη εμένα, παρά εγώ αυτό, τότε κάποιος θα μπορούσε να υποθέσει ότι μπορεί να αντιλαμβάνομαι το χέρι μου ως αντικείμενο. Δηλαδή ως κάτι που είναι ξεχωριστό από εμένα. Υπάρχω εγώ και υπάρχει και το σώμα μου.

Έχει αντιληφθεί ο καθένας, τι ακριβώς είναι το σώμα του και πώς σχετίζεται με τον "ίδιο";

Πιστεύετε ότι το σώμα σας περιορίζει την ύπαρξή σας; Ίσως ξεφεύγω πολύ από το θέμα, αλλά νομίζω ότι το χρειαζόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Δανάη έχεις δίκιο, απλά το όλο ζήτημα το ξεκίνησε ο Ρασπούτιν και πρέπει να πάρει τις απαντήσεις του, όσο μπορώ να εξηγήσω...

 

Ενταξει βρε dimulator, να παω να διαλογιστώ κι εγω μπας και βρω καμια οντοτητα να μου πει ότι η γη γυρίζει και να ρθω να σας το πω.

Μετα να πεταχτεί κι ενας να πει «αχ, τι σημαντικη @απαριά σου αποκαλύφθηκε, ας τη φιλοσοφήσουμε ολοι μαζι».

Και μετα ν’αλλαξουμε τ'ονομα του φορουμ σε 'fart of wise'.

 

Εντάξει, από αυτό καταλαβαίνω πως αρνείσαι ότι μπορείς να επικοινωνήσεις με κάποιον κατά τον διαλογισμό.

 

Το θέμα όμως είναι ότι αυτή η αντίδραση σου που εκφράζεται και άσχημα δεν ξέρω από που πηγάζει ή γιατί αποκλείεις να συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Αυτό λοιπόν θεωρώ ότι είναι το ζήτημα όλο και το "αγκάθι" που υπάρχει σε σένα και προξένησε όλο αυτή την αρνητική κατάσταση και να είμαι σε θέση επεξήγησης και απολογίας για το αν έγινε ότι περιγράφω,

 

Με αυτό λοιπόν δεν θα κάτσω να ασχοληθώ. Ψάξου εσύ τι είναι αυτό που σε κάνει να αντιδράς στο θέμα διαλογισμός-οντότητες.

 

Για να σοβαρευτουμε επιτελους, επιμενω ότι εχεις βγει κερδισμενος απ’το διαλογισμο σου διοτι εχεις καταλαβει πραγματα που πριν δεν ειχες.

Και ναι, δεν εχει καμια σημασια από ποιον ηρθε αυτή η κατανόηση, κι αν αυτό σε ικανοποιει, ισως να είναι κι από καποια εξωτερικη οντοτητα εφοσον πραγματικα κανεις δεν μπορει να ξερει το πώς βίωσες εσυ τον διαλογισμο σου.

 

Εγώ λοιπόν συνεχίζω να είμαι σοβαρός και σου εξήγησα και το πώς λειτουργώ. Μιας και μου κρίνεις λοιπόν ότι βγήκα κερδισμένος είναι καλό και σε ευχαριστώ για την κατανόηση. Όσο για το πώς το βίωσα όντως δεν μπορώ να το μεταφέρω στην συζήτηση ενός φόρουμ. Το είπα ότι δεν είναι αυτολεξεί ο διάλογος.

 

Απ’την άλλη όμως -και αυτό είναι που προσπαθω να καταλαβεις- , ΑΝ ημουν εγω ο dimulator θα ηθελα αυτή τη κατανοηση να την ειχα πετυχει μονος μου, να ηταν αποτελεσμα δικου μου προβληματισμού και σκεψης και να ερχοταν από μενα και ΟΧΙ από εξωτερικη βοηθεια.

 

Στη τελικη παρ'το κι εγωιστικά: πιο μαγκας ειναι ο τύπος απ’το υπερπέραν?

 

Εμένα δεν με νοιάζουν να σου πω αυτά. Με νοιάζει να μαθαίνω. Από αυτήν την διαδικασία λοιπόν και φιλοσοφική συζήτηση έκανα και εξάσκησα την τηλεπάθεια και διακοή μου. Εγώ έτσι το βλέπω. Δεν στέκομαι στο "μίλησα με οντότητα... πω πω πω."

 

Ελπίζω να κατάλαβες το τρόπο σκέψης μου.

 

Αν δεν έχεις άλλες απορίες και αντιδράσεις θα ήθελα να λήξει το θέμα κάποια στιγμή, διότι δεν έχω κάτι άλλο να πω.

Και να ξέρεις εγώ δεν αντιδρώ στην αμφισβήτηση σου, την δέχομαι σαν άποψη αλλά δεν δέχομαι σώνει και καλά να σου πω ότι συμφωνώ μαζί σου.

Η δικιά μου άποψη είναι άλλη και την έχω πει.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το σημείο θέλω να πω dimulator πως αν όλος ο κόσμος αντιμετώπιζε τις προσβολές όπως εσύ θα είμασταν πολύ πιο ήρεμοι, ευτυχισμένοι και ολοκληρωμένοι άνθρωποι. Φαίνεται πόσο έχεις δουλέψει με τον εαυτό σου, πόσο δουλεύεις κάθε μέρα και είσαι ένα φωτεινό παράδειγμα, γιατί δείχνεις με τον πιο απλό τρόπο πώς πρέπει να συμπεριφερόμαστε όταν μας αδικούν και μας περιφρονούν. Ομολογώ, οτι αν και μέσα από ένα φόρουμ τα λόγια σου, η ψυχραιμία σου, η αξιοπρέπεια σου είναι για μένα οδηγός. Με βοηθάς πολύ και ευχαριστώ για όλα όσα μοιράζεσαι μαζί μας, με όλους εμάς τους μικρούς και ταπεινούς που για να φτάσουμε στο δικό σου επίπεδο έχουμε πολύ δρόμο και πολύ κόπο μπροστά μας...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Ντάλια για τα καλά σου λόγια αλλά προσωπικά δεν αισθάνομαι ότι είμαι κάτι ιδιαίτερο, απλά νιώθω απλός.

 

Παλιά να σας πω και κάτι νόμιζα ότι αυτά που μου συμβαίνουν ότι είναι κοινά σε όλους και όλοι μπορούν και τα κάνουνε.

Μέχρι που έφαγα "κατσάδα" να το πω έτσι απλά από τον πνευματικό κόσμο ότι δεν πρέπει να λέω και πολλά πολλά και έτσι περιορίστηκα σε σχετικά φόρουμ όπως εδώ, διότι μέσα μου έχω μια έντονη διάθεση να πω και να θεωρώ ότι όλοι μπορούμε να τα κάνουμε αυτά.

 

Απλά με τον καιρό διαπίστωσα ότι ένας πολύ βασικός λόγος που δεν τα πετυχαίνουμε είναι ότι δεν τα πιστεύουμε και έτσι δεν τους δίνουμε την ευκαιρία να πραγματοθούνε. Και αυτό είναι το βασικό μυστικό στην τέχνη ότι με τον νου (είτε με θέληση, είτε με πίστη, είτε με άλλες ψυχικές ελκτικές δυνάμεις) πραγματωνεις την ύπαρξη.

 

Θα το πω με ένα κομπιουτερίστικο παράδειγμα. Η ύπαρξη είναι σαν ένας σκληρός δίσκος. Ο οποίος δέχεται εγγραφές στην επιφάνεια του. Όλοι οι συνδυασμοί των εγγραφών στον δίσκο των bit 101011001... καθορίζονται από τον νου των όντων (και ανθρώπων).

 

Αυτό μεταφράζεται ότι την ύπαρξη εμείς σαν όντα την "γράφουμε", σχηματίζουμε. Αν πει κάποιος "αυτό δεν γίνεται" τότε σε αυτό το άτομο θα γίνει ακριβώς αυτό.

 

π.χ. ο Ρασπούτιν έμμεσα λέει "Στον διαλογισμό δεν επικοινωνώ με οντότητες, αυτά είναι χαζομάρες", τότε αυτό θα τον ακολουθήσει διότι έτσι έχει διαμορφώσει την αντίληψη του για τον κόσμο. Το ίδιο και για κάποιον που θα πει το αντίθετο.

 

Και αυτό είναι το μυστικό, διότι έτσι διαμορφώνει ο κάθε ένας την δικιά του ύπαρξη, και σε άλλον εμφανίζονται οράματα, άλλος έχει διακοή, άλλος ακόμη δεν έχει τέτοια χαρίσματα, άλλη ύπαρξη γεννιέται άνθρωπος, άλλη γεννιέται ζώο, άλλη φυτό κτλ.

 

Το τι είμαστε και τι χαρακτηριστικά φυσικά και μεταφυσικά θα έχουμε εμείς τα επιλέγουμε με τα λεγόμενα μας και τις πράξεις μας.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

ο Ρασπούτιν έμμεσα λέει "Στον διαλογισμό δεν επικοινωνώ με οντότητες, αυτά είναι χαζομάρες"

Ο rasputin δεν το ειπε ετσι και καλο ειναι να μην του βαζεις λογια.

Ο rasputin ειπε πως οι οντοτητες που επικοινωνεις στον διαλογισμο ειναι δικες σου, προερχονται δλδ απο μεσα.

 

 

..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...