Jump to content

Διδάγματα από πνεύμα κατά τον διαλογισμό


Recommended Posts

Σε περίπτωση που δεν το προσέξατε, οι άμεσα ενδιαφερόμενοι της συζήτησης (dimulator, rasputin κι εγώ) έχουν σταματήσει να συζητάνε το θέμα, το έχουν ξεπεράσει και πλέον βρίσκονται σε άλλες συζητήσεις.

Προς τι λοιπόν η συνέχεια της έντασης εδώ;

Filosofe και Βηλφεγώρ, δεν θέλω να υποθέσω ότι έχετε κάποιον απώτερο σκοπό στο να συνεχίζετε μια ένταση που έχει ήδη λήξει. Οπότε απλά παρακαλώ να σταματήσει το θέμα εδώ.

Τέλος, ελπίζω να καταλαβαίνετε ότι αυτό το φόρουμ, με τα σχεδόν 10 χρόνια λειτουργίας του, δεν είναι δυνατόν να φοβάται μήπως κινδυνέψει η καλή του φήμη λόγω κάποιας μικροέντασης, σε ένα thread, μεταξύ 4-5 μελών. Εάν όμως παρ’ όλ’ αυτά αισθάνεστε ότι το φόρουμ δεν είναι αυτό που θα θέλατε να είναι, η πόρτα είναι ανοιχτή και κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να βρίσκεται εδώ. Κατανοητό;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Νεφέλη είναι διότι είναι καθαρός διάλογος σε επίπεδο όπως μιλάς με κάποιον με handsfree.

 

όπως επίσης και κάποιες αισθήσεις που έχω αναπτύξει να ξεχωρίζω πότε είναι τι.

 

(Η μεταφορά του εδώ όμως δεν είναι 100% κόπια, μερικά σημεία δεν μπόρεσα να τα μεταφέρω διότι δεν τα θυμόμουνα καθώς έγραφα)

 

Από την άλλη η σύγχρονη ψυχολογία μπορεί να χρησιμοποιεί τον όρο υποσυνείδητο αλλά υπάρχουν και άλλες περιοχές της σκέψης όπως το ασυνείδητο και το υπέρσυνείδητο και το συνειδητό.

 

Αν κάποιος επιχειρήσει να κατατάξει μια σκέψη του σε ένα από αυτά πρέπει να ξέρει ότι στο επίπεδο της τηλεπάθειας μπορεί κάποιος να περάσει μηνύματα από όλα αυτά τα επίπεδα σκέψης.

 

Για παράδειγμα οι πειρασμοί χρησιμοποιούν το υποσυνείδητο ενώ οι φιλοσοφίες ή έμπνευση κτλ το υπερσυνείδητο.

 

Και πίσω από κάθε επίπεδο σκέψης υπάρχουν πομποί και δέκτες.

 

Οι Δαίμονες (με την Χριστιανική έννοια του πειρασμού) ας πούμε μιλάνε από το υποσυνείδητο.

 

Η σημερινή όμως σύγχρονη ψυχολογία δεν αναγνωρίζει όντα πίσω από τις λειτουργίες της σκέψης.

 

Για αυτό πολύ απλά δεν ισχύουν αυτά που λέει ο Ρασπούτιν στην συγκεκριμένη περίπτωση και για αυτό δεν υπάρχει κάτι να αναγνωρίσω. Αν είχα αμφιβολίες θα έλεγα μπορεί έτσι και αλλιώς.

 

Το μόνο που δεν υπολόγισα είναι να είναι όντως κάτι από μένα, δλδ ο ανώτερος εαυτός. Αυτός όμως είναι στο υπερσυνείδητο και δεν ξέρω αν τα χαρακτηριστικά επικοινωνίας μαζί του είναι να καταλαβαίνεις ότι είναι κάτι άλλο από σένα.

 

εγω πιστευω οτι οποιαδηποτε στιγμη θελησεις μπορεις να μαθεις ποιος ηταν..!

τον ειρηνικο πολεμιστη τον εχεις δει τελικα???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...