Jump to content

πως θα αντιδρούσατε....?


nes
 Share

Recommended Posts

Καλά? δεν λέω τίποτα μμμ? :015annoyed:

Πρώτα από αλλά έτσι θα αντιδρούσα και φυσικά δεν είναι ανήθικη .. :evilbl:

Παντως ευχαριστώ για την γνώμη σου.. μπορεί να την αλλάξω στο μέλλον ?  :)

8043[/snapback]

Πώς θα την αλλάξεις όμως από τη στιγμή που δε βρίσκεις κάτι το μεμπτό (ή ανήθικο) σε αυτή τη νοοτροπία?? Δεν είναι ανήθικο το "Πρώτον θα του μιλούσα σα να μην συμβαίνει τίποτα"? Από τη στιγμή που κάτι συμβαίνει, είναι ανήθικο να υποκρίνεσαι το αντίθετο! Ξεκαθαρίζεις τα πράγματα (όσο επώδυνο κι αν είναι μερικές φορές) και μετά κοιμάσαι ήσυχη! Για να μη σχολιάσω την τάση εκδικητικότητα...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Εγώ έτσι είμαι και σε οποίον αρέσω ? :018bleh:

Και αν θες να μάθεις είμαι εκδικητικά και της γνώμης «μια σου και μια μου» :evilbl:

Άντε τώρα μην θυμίσω ? :015annoyed:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έτσι είμαι και σε οποίον αρέσω ? :018bleh:

8046[/snapback]

Εμένα μου αρέσεις... Αλλά όσο είσαι ειλικρινής (παρ'όλο που δε σε ξέρω, η εικόνα του προυγούμενου post δε μου έδειξε ειλικρινές άτομο). Φιλικά πάντα (για να είμαστε και καλλυμένοι :blblbl: )

Και αν θες να μάθεις είμαι εκδικητικά και της γνώμης «μια σου και μια μου» :evilbl:

8046[/snapback]

Αυτό όμως μερικές φορές είναι επικίνδυνο! :whistling: Ιδιαίτερα αν αυτός που εκδικείσαι έχει την ίδια νοοτροπία περί εκδίκησης... :whistling: :zipped:

Άντε τώρα μην θυμίσω ? :015annoyed:

8046[/snapback]

Μη θυμίσεις... :blblbl:

Link to comment
Share on other sites

Τι σου έκανα και με βασανίζεις έτσι; Μπουχουυ χουυυ κλαίω τώρα .. :001almostcry:

Καλά ότι πεις εσύ. Εγώ δεν ξανά μιλάω.. νευρίασα τώρα γιατί είμαι ένα αγγελουδάκι και κακό δεν κάνω σε κανέναν και μετά απογοητεύομαι ?. :001almostcry:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν είχα τέτοια πρόθεση, αλλά αφού απαντάς με "επίλκηση στο συναίσθημα", μάλλον δεν έχεις και άλλα επιχειρήματα για αυτή την αντίδραση :evilbl: :blblbl: :blblbl: :evilbl:

Μην απογοητεύεσαι, θα βρείς πολλούς :censored: να σου την μπαίνουν στη ζωή σου! Αρκεί να μη γίνεται με κακή πρόθεση, αλλά για καλό... :002stopthewar:

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν είχες σκοπό, τζάμπα τόσο κλάμα και θυμός; Φυσικά αστειεύομαι, σίγουρα ο τρόπος αντίδρασης μου μοιάζει σαν τα μικρά παιδάκια αλλά μέσα μου ακόμα παιδάκι νιώθω ? :rolleyes:

Τι να κάνουμε κάποια στιγμή θα ωριμάσουμε .. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν είχες σκοπό, τζάμπα τόσο κλάμα και θυμός; Φυσικά αστειεύομαι, σίγουρα ο τρόπος αντίδρασης μου μοιάζει σαν τα μικρά παιδάκια αλλά μέσα μου ακόμα παιδάκι νιώθω ? :rolleyes:

Τι να κάνουμε κάποια στιγμή θα ωριμάσουμε .. :whistling:

8051[/snapback]

 

"Αφήστε τά παιδάκια νά ΄ρθουν κοντά μου, γιατί σέ αυτά ανήκει ..." είπε Κάποιος.

 

Τά παιδιά αντιμετωπίζουν τήν μαγεία τού Κόσμου σάν κάτι τό φυσιολογικό. Μετά ξεχνούν εξ αιτίας τής ...ωρίμανσης. Βλέπε κοινωνικοποίηση. Καί μετά υποφέρουν!

 

Γιατί νά βιαζόμαστε;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά την πρώτη φορά που μου συνέβη αντέδρασα άσχημα. Τελικά κατάλαβα πως δεν αξίζει γιατί έτσι δίνεις αξία σε ανθρώπους που δεν πρέπει

Απλώς απο ένα σημείο και μετά μαθαίνεις να κάνεις πέρα κάποιους/κάποιες και να προχωράς. Όσο κι αν πονάει, όσο κι αν θες να εκδικηθείς κλπ καλύτερα άστο να πάει στο διάολο...

Χίλιες φορές να σ'αδικούν παρά να αδικείς

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά τα λες Nazargeth! :clapping:

Σε τέτοιες περιπτώσεις ή αδιαφορείς τελείως... Ή τα κάνεις όλα :censored: και μετά πάλι αδιαφορείς... :D (το δεύτερο είναι πιο γλυκό αλλά εφόσον μπορεί να θεωρηθεί ότι δίνεις συνέχεια στο όλο σκηνικό, καλύτερα να αποφεύγεται)

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία ξενερωτική ερώτηση; Τι εννοείτε με την λέξη "προδοσία"; Να σας απατήσει ο/η σύντροφός σας; Να σας ζητήσει να χωρίσετε;

 

Μήπως με την λέξη "προδοσία" υπονοούμε πράξεις του άλλου μισού μας, τις οποίες δεν περιμέναμε; Την έχω νιώσει την λέξη αυτή, αλλά πρόσφατα μου την πέταξαν στα μούτρα, οπότε αναγκάστηκα να φιλοσοφίσω επάνω στο θέμα!

 

"Προδοσία": Εμείς έχουμε στο μυαλό μας 5-10 πράγματα για μία σχέση φιλική ή ερωτική, αλλά ο/η άλλος/η δεν έχει αυτά ακριβώς τα πράγματα στο μυαλό του! Π.χ. μου αρέσει κάποιος θέλω να είμαστε μαζί τουλάχιστον για 6 μήνες, παραπέρα δεν πάει ο νους μου, αλλά εκείνος αποφασίζει τους 2,5 μήνες πως δεν θέλει να είμαστε μαζί! Νιώθω πως με πρόδωσε. Μα με πρόδωσε στ' αλήθεια; Μήπως απλά δεν συμβάδισαν οι χρόνοι μας; Μήπως απλά "πρόδωσε" τις σκέψεις μου και όχι εμένα; Και μάλιστα χωρίς να τις γνωρίζει; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Hey stone, ωραία απορία... :unsure: Νομίζω πως η διαφορετική αίσθηση του χρόνου σε μια σχέση έχει να κάνει περισσότερο με την εμπειρία αλλά και με την επικοινωνία που έχουμε με το σύντροφό μας (σας). Κάτι τέτοιο δε μπορεί να θεωρηθεί προδοσία... Προδοσία θα μπορούσε να είναι, πέρα από την απάτη (που σημαίνει πως κάτι δε πάει καλά), και το να σου λέει 5-6 πράγματα διαφορετικά από αυτά που έχει στο μυαλό του... γιατί υποτίθεται πως πρέπει να υπάρχει αμοιβαία εμπιστοσύνη, αλληλοσεβασμός κτλ. :headb: σπάνια τα απολαμβάνει ακνείς αυτά πλέον... :001almostcry:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Πως θα αντιδρούσατε αν ενα άτομο το οποίο πιστεύατε οτι ήταν "δικός"σας άνθρωπος,τον αγαπούσατε και του συμπαραστεκόσασταν,όπως και αυτό βέβαια,σε ευχάριστες και δυσάρεστες στιγμες,νιώθατε πως σας προδίδει?Ακόμη και αν στο τέλος καταλαβαίνατε πως η αντίδρασή σας αυτή ειναι λανθασμένη.

 

 

σε αυτο το θεμα εχω καπως περιεργη αποψη. Αν ηταν καποιος που θεωρουσα δικο μου και τον αγαπουσα και ειχε την απολυτη συμπαρασταση μου και με προδιδε, θα τον εκανα περα και δεν θα εδινα δευτερη ευκαιρια. Αν παλι με προδιδε ενας απλος γνωστος δεν θα με απασχολουσε και πολυ και ουτε θα τσακωνομουν ουτε τιποτα, απλα θα αδιαφορουσα. Δλδ δεν με ενοχλει και πολυ να με προδιδουν γνωστοι οσο φιλοι και συγγενεις. Στους γνωστους θα δωσω δευτερη ευκαιρια , ενω σε ατομα που τα θεωρω δικα μου ποτε δεν εχω δοσει ευκαιρια δευτερη . Ειναι πολυ ασχημο να νιωθεις προδομενος απο ατομο που στο παρελθον στου εχεις σταθει απολυτα.

Link to comment
Share on other sites

Η συγχώρεση είναι δύσκολη να την κατακτήσεις. Οι άνθρωποι κάνουν λάθη, αλλά πολλές φορές μετανιώνουν κιόλας. Είναι σημαντικότερο να συγχωρήσεις κάποιον, από το να τον ξεκόψεις τελείως από τη ζωή σου. Αν η πληγή μπορεί να κλείσει, γιατί να την αφήσεις ανοιχτή;

Link to comment
Share on other sites

ε βρε συ ανορ αφου τωρα το ειδα :ermm:

 

 

ναι αλλα να σου πω βρε συ δαναη, ωραια καλο ειναι να μην αφηνουμε πληγες ανοιχτες αφου μπορουν να κλεισουν, ομως γιατι να πρεπει να δεχτω μια προδοσια απο ενα ατομο το οποιο και το σεβομουν και του σκεκομουν και βοηθουσα και τα παντα ? οπως εγω ειμουν απεναντι του ενταξει δεν θα πρεπει και ο αλλος να ειναι το ιδιο ενταξει απεναντι μου ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...