Jump to content

Κατάρες


Recommended Posts

:offtopic: (χωρίς μουτράκι :) )

εκτός από αυτό που λες Ούτι να προσθέσω ότι μεταβολές στον καιρό ή κυρίως καταστροφές μπορεί να γίνουν και από ψυχές που βρίσκονται σε αναστάτωση ή που πέθαναν βίαια.

 

π.χ. αυτά που γίνονται στην Αυστραλία το μια να πλυηρίζουν την άλλη να καίγονται σε τέτοιο επίπεδο ίσως σχετίζεται με κάτι άσχημο που έχει γίνει. Αν θυμάστε πριν τα γεγονότα αυτά μια βάρκα με λαθρομετανάστες βυθίστηκε μπροστά σε κάτι βράχια και οι Αυστραλοί δεν μπόρεσαν να τους σώσουν. Σκεφτείτε μόνο την ένταση από την εξαθλίωση και την ταλαιπωρία των ανθρώπων αυτών που πήγαν να βρουν μια καλύτερη ζωή και λίγο πριν την στεριά τσακίστηκαν στα βράχια.

 

Επίσης μπορεί να παίζουν και άλλα πράματα που δεν ξέρουμε.

Τώρα που είπες για Αυστραλία... Εκεί παίζονται ενδιαφέροντα πράγματα και ξέρω ότι υπάρχουν ομάδες από αυτές που αλλού "παίζανε" με σεισμούς και τυφώνες καμιά 20αριά χρόνια πριν.... δεν μου είχε περάσει από το μυαλό... αν πάλι έχει να κάνει με λαθρομετανάστες και απίστευτο πόνο... προσωπικά αμφιβάλλω αλλά δεν ξέρω κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ναι και γω δεν ξέρω απλά μου ήρθε σαν υπόθεση διότι έχω δει φαινόμενα από οργισμένες/θλιμένες/αδικημένες κτλ ψυχές.

Πάντως έναν εξευμενισμό δεν θα τους ήταν άσχημος αν κάνανε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχω ακούσει για τις αδικοχαμένες ψυχές αλλά γιατί να συμβαίνει κάτι τέτοιο? Τι δυνάμεις απελευθερώνονται όταν κάποιος φεύγει με βίαιο τρόπο?

Edited by Dalia
Link to comment
Share on other sites

Να γράψω την απλοική μου γνώση σχετικά. Οι κατάρες ΄"πιάνουν" όταν ειπώνονται βράδυ κι όταν τις ακούει αυτός για τον οποίο προορίζονται και φυσικά όταν έχει άδικο. Το δίκαιο όμως και το άδικο είναι σχετικά, σχετικά είναι επίσης η δύναμη με την οποία θα ειπωθούνε τα λόγια και η μετανόηση του θύματος.

Βλέπουμε τρομερές αδικίες και δεν υφίσταται κάτι σχετικό και απο την αντίθετη μια αδικία όχι τόσο σοβαρή να έχει επιπτώσεις. Είναι το κατά πόσο τυχαίνουν όλα μαζί τα παραπάνω την κατάλληλη στιγμή.

Μαζί με όλα αυτά αν σκεφτούμε και το θέμα ενέργεια και ξεχάσουμε τις οντότητες θα δούμε ότι, μιας και πιάνουν όταν τις ακούει κανείς, γίνεται μεταφορά ενέργειας και στη συνέχεια αυθυποβολή. Έχει να κάνει και με το δυναμικό του θύματος εκείνη τη στιγμή και κατά πόσο θεωρεί το άδικο που έκανε δίκαιο.

Καλό είναι να ενεργούμε πάντα δίκαια απο τη ποιό μικρή πρόταση που θα πούμε εώς την ποιο μεγάλη πραξη. Και λίγο χιούμορ,αν ακούσουμε καμμιά βαριά κουβέντα βραδυάτικα ας κάνουμε πως δεν ακούμε και να την αποδιωχνουμε νοητά, κανέις δε είναι εντελώς δίκαιος σε όλα κι όλοι φταίμε. Η διαφορά είναι ανάμεσα σε αυτούς που μετανοιώνουν.

 

Αν λάβουμε υπόψη το δίκαιο και το άδικο είναι σχετικές έννοιες, τότε μια κατάρα θα μπορούσε να είναι δίκαια και άδικη ταυτόχρονα. Αυτό δεν είναι προβληματικό;

Link to comment
Share on other sites

ναι είναι διότι συνήθως οι κατάρες προκαλούν καταστροφή η οποία όμως για να γίνει βασίζεται σε μια αγαθή ιδέα π.χ. το δίκαιο.

(Αυτή η κατάσταση που κάτι κακό γίνεται βασισμένο σε κάτι αγαθό ο Πρόκλος την ονομάζει παρυπόσταση, και ειναι η γενική του άποψη του ότι κάθε κακό βασίζεται στο αγαθό αλλά διαστρέφει την ενέργεια του και άρα οντολογικά κακό δεν υπάρχει, π.χ. κακές οντότητες αλλά μια διαστροφή του αγαθού)

 

Οπότε χρησιμοποιείται η ενέργεια του δικαίου για να γίνει μια καταστροφή.

 

Τώρα το τι είναι δίκαιο και τι όχι είναι αρκετά πολύπλοκο θέμα και βασίζεται στο σύστημα αξιών που έχει ο καταραστής.

 

π.χ. αν οι αξίες του καταραστή είναι η ζωή δεν θα κάνει μια κατάρα που να προσβάλει την ζωή όπως π.χ. θάνατο κτλ.

αν πάλι δεν είναι εύκολα μπορεί να κάνει μια τέτοια κατάρα.

 

Τώρα αν θα ποιάσει η κατάρα εξαρτάται από το πόσο ισχύει το δίκιο του καταραστή, πόσο δύναμη συναισθήματος βάζει, και την πνευματική άμυνα του καταραμένου.

 

Αυτά όπως τα σκέφτομαι πρόχειρα.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρωπος που καταριέται δεν έχει ποτέ δίκιο αλλά ούτε και άδικο, απλώς έχει ανεξέλεγκτο συναισθηματικό κόσμο.

Δεν είναι ακριβώς έτσι.

Υπάρχει η 'κατάρα' από άμεση συναισθηματική και σωματική αντίδραση. Αυτή είναι αντανακλαστική και ανεγξέλεγκτη μέχρι ένα βαθμό. Ίσως και η 'δυνατότερη'.

Υπάρχει και η άλλη, με μελετημένη μετά από διανοητική διεργασία και συναισθηματική φόρτιση με "ανάδραση". Αυτή θα μπορούσαμε να συζητήσουμε αν πάντα είναι 'άδικη' σίγουρα όμως είναι συχνότερα άδικη και δείχνει εσκεμμένη δράση.

Link to comment
Share on other sites

Outis, μπορείς να συζητήσεις ότι θέλεις εάν γνωρίζεις το θέμα.

Λοιπόν, πες ότι σε βλάπτω "σφόδρα", μες την αγανάκτηση της στιγμής πετάς μια φράση βαριά, βγάζεις συναίσθημα (αλλά από πόνο όχι, συλλογισμό) "καταριέσαι" εντός και εκτός εισαγωγικών.

Στο βαθμό όπου όλα αυτά είναι δικαιολογημένα αυτά "έχουν δύναμη", περισσότερη ή λιγότερη - Γι' αυτό και λένε: "οι άνθρωποι της δύναμης δεν βρίζουν, γιατί τα λόγια τους έχουν δύναμη" (δεν θυμάμαι πηγή). Ο πόνος ανθρώπων την ώρα του ατυχήματος / ναυαγίου ή την ώρα που πληροφορούνται το κακό, είναι τέτοιος.

Ο άνθρωπος που την εκστομίζει δεν είναι εντελώς "υπεύθυνος" αφού πρόκειται για αντανακλαστικό.

 

Πες όμως ότι αργότερα κάποιος που έχει βλαφθεί αρχίζει να το δουλεύει στο μυαλό του συνειδητά κρατώντας την πικρία και διοχετεύοντάς την. Σ' αυτήν την περίπτωση το πράγμα συνήθως αρχίζει να γίνεται άδικο - ακόμα κι αν κάπου έχει δίκιο να νιώθει έτσι. Θεωρητικά και ανάλογα με το δίκιο του μπορεί να έχει κάποιο αποτέλεσμα αλλά βλάπτει ουσιαστικά και τον ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Outis δεν έχω καταλάβει τι νόημα έχει ο σχολιασμός σου.

 

Μίλησες για αντίδραση αντανακλαστική και ανεξέλεγκτη μέχρις ένα βαθμό, δηλ.μου την βάρεσες και σου έδωσα μια μπουνιά, το αποτέλεσμα ήταν να σου μαυρίσω το μάτι μέχρις ένα βαθμό! Φίλε, ή σου μαύρισα το μάτι ή δεν στο μαύρισα.

Κατόπιν ο ανεξέλεγκτος τύπος δουλεύει συνειδητά! Αυτό το συνειδητά από πού το ψώνισε?

Καταλαβαίνεις τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Από ό,τι κατάλαβα ο outis λέει το εξής :μια κατάρα αν γίνει άμεσα από αντίδραση σε ένα τραυματικό γεγονός είναι δικαιολογημένη γιατί ο καταραστής δεν έχει έλεγχο των συναισθημάτων του... ενώ αν η κατάρα γίνει μετά από σκέψη και έχοντας τον έλεγχο των συναισθημάτων γίνεται άδικη γιατί ο καταραστής έχει επίγνωση των επιπτώσεών της άρα ενώ καταριέται στέλνοντας αρνητική ενέργεια στο θύμα, ένα κομμάτι της ενέργειας αυτής είναι βλαπτική και για τον ίδιο.

Edited by Dalia
Link to comment
Share on other sites

Outis δεν έχω καταλάβει τι νόημα έχει ο σχολιασμός σου.

 

Μίλησες για αντίδραση αντανακλαστική και ανεξέλεγκτη μέχρις ένα βαθμό, δηλ.μου την βάρεσες και σου έδωσα μια μπουνιά, το αποτέλεσμα ήταν να σου μαυρίσω το μάτι μέχρις ένα βαθμό! Φίλε, ή σου μαύρισα το μάτι ή δεν στο μαύρισα.

Κατόπιν ο ανεξέλεγκτος τύπος δουλεύει συνειδητά! Αυτό το συνειδητά από πού το ψώνισε?

Καταλαβαίνεις τι λες?

Τι ακριβώς ήθελες να συζητήσω;

Link to comment
Share on other sites

Από ό,τι κατάλαβα ο outis λέει το εξής :μια κατάρα αν γίνει άμεσα από αντίδραση σε ένα τραυματικό γεγονός είναι δικαιολογημένη γιατί ο καταραστής δεν έχει έλεγχο των συναισθημάτων του... ενώ αν η κατάρα γίνει μετά από σκέψη και έχοντας τον έλεγχο των συναισθημάτων γίνεται άδικη γιατί ο καταραστής έχει επίγνωση των επιπτώσεών της άρα ενώ καταριέται στέλνοντας αρνητική ενέργεια στο θύμα, ένα κομμάτι της ενέργειας αυτής είναι βλαπτική και για τον ίδιο.

Ακριβώς, κι αν δεν γίνεται εντελώς "άδικη" (γιατί μπορεί να μην είναι ολότελα αδικαιολόγητη) η όλη διαδικασία είναι βλαπτική και για τον άνθρωπο που "ρίχνει" την κατάρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...