Jump to content

Κατάρες


Recommended Posts

Άσε μας ρε dim με τα προσωπικά. Ναι θα γίνω αντιπαθής σε αυτούς που το παίζουν δάσκαλοι στα φορουμς και κάτι θα πάθω. Κοίτα να είσαι εσύ μετριοπαθής και άσε με εμένα, εγώ δεν γράφω άλλα αντί άλλων αντιγράφοντας ότι γυαλίζει, ότι γράφω το ξέρω εγώ ασχέτως πως γίνονται οι τοποθετήσεις οπότε έχω κάθε δικαίωμα να είμαι αυτή που είμαι.

 

Βεβαίως και δεν πρέπει να ξεφεύγεις από το θέμα σου, συνέχισε ακάθεκτος.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Άκουσα μια ιστορία για ένα αφορισμό και θα τη μοιραστώ μαζί σας. Το συμβάν έγινε σε ένα χωριό ορεινό πριν πολλά χρόνια και μια θεία μας το είπε γιατί ζούσε εκεί όταν έγινε.

 

Ήταν μια νιόπαντρη γυναίκα στο χωριό και φορούσε τα χρυσαφικά από το γάμο της καθόλη τη διάρκεια της μέρας γιατί έτσι το είχαν έθιμο τότε να μη βγαίνουν από πάνω τους τα χρυσαφικά για 40 μέρες. Δεν είμαι σίγουρη για το λόγο που γίνονταν αυτό ίσως για να στεριώσει ο γάμος ή για καλή τύχη. Κάποια στιγμή πήγε στη βρύση του χωριού να πλύνει κάτι, έβγαλε το βραχιόλι της και το ακούμπησε επάνω αλλά ξέχασε να το ξαναφορέσει και έφυγε. Όταν πήγε στο σπίτι της και κατάλαβε οτι δεν το φορούσε έτρεξε στη βρύση να το βρει, πουθενά το βραχιόλι. Τότε απευθύνθηκε στον παπά του χωριού για να κάνει έκκληση στον κόσμο κατα τη λειτουργία, ώστε όποιος είχε πάρει το βραχιόλι να το επιστρέψει στην κάτοχό του το συντομότερο δυνατό. Κανένας όμως δεν επέστρεψε το βραχιόλι και ο παπάς αποφάσισε να διαβάσει το αφοριστήριο. Διάβασε λοιπόν το αφοριστήριο, κάτι που γίνονταν παλιότερα σε χωριά από ό,τι με πληροφόρησαν, και περίμεναν να δουν τα αποτελέσματα. Περίμεναν κάποιος να αρρωστήσει βαριά, να τυφλωθεί, να μείνει παράλυτος ή ακόμα να πεθάνει! Τελικά κανένας δεν αρρώστησε στο χωριό οπότε και το συμβάν σιγά σιγά ξεχάστηκε. Κάποια στιγμή χρειάστηκε επισκευή η στέγη της εκκλησίας και ανέβηκαν να την επισκευάσουν όταν είδαν στη φωλιά του πελαργού κάτι να γυαλίζει και τον πελαργό που είχε πεθάνει! Αυτός ήταν ο κλέφτης της ιστορίας, ο πελαργός, και από ότι λέει η θεία μου η κατάρα τον σκότωσε...

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα μια ιστορία για ένα αφορισμό και θα τη μοιραστώ μαζί σας. Το συμβάν έγινε σε ένα χωριό ορεινό πριν πολλά χρόνια και μια θεία μας το είπε γιατί ζούσε εκεί όταν έγινε..../quote]Για το τί ήταν, έγιναν και είναι σήμερα όροι όπως "αφορισμός" και "ανάθεμα" ως προς σχέση τους με τις κατάρες, ψάχνω ώρα να βρω για να γράψω κάτι...
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ούτι ψάχνεις να βρεις για την σχέση αφορισμού και αναθέματος και την χρήση τους από το Χριστιανικό ιερατείο;

 

Κάτι άλλο που βλέπω τώρα τελευταία είναι οι κατάρες μέσα στα τραγούδια. Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι υπάρχει....

 

π.χ.

Πρωτοψάλτη, Θεός αν είναι:

 

"Θεός αν είναι στις φλόγες να καείς

κι απ' το δάκρυ μου φωτιά να πιεις

δεν μπορείς μια ζωή καρδιά να συγχωρείς"

 

πω αυτός που έφαγε αυτή την κατάρα για να γίνει και τραγούδι φανταστείτε τι έκανε. Και όχι μόνο έφαγε την κατάρα αλλά όσοι τους αρέσει το τραγούδι αυτό συμμετέχουν σε αυτήν. Με άλλα λόγια όσο διαρκεί το τραγούδι αυτό αυτός τρώει κατάρες.

Link to comment
Share on other sites

Ούτι ψάχνεις να βρεις για την σχέση αφορισμού και αναθέματος και την χρήση τους από το Χριστιανικό ιερατείο;...

Δεν το έγραψα καλά, χρόνο ψάχνω για γράψω επί του θέματος (αλλά όπως είναι χαμηλής προτεραιότητας...)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

πω αυτός που έφαγε αυτή την κατάρα για να γίνει και τραγούδι φανταστείτε τι έκανε. Και όχι μόνο έφαγε την κατάρα αλλά όσοι τους αρέσει το τραγούδι αυτό συμμετέχουν σε αυτήν. Με άλλα λόγια όσο διαρκεί το τραγούδι αυτό αυτός τρώει κατάρες.

 

χμμμ.. δεν τρωει μονο αυτος την κατάρα, την τρωνε και οι ίδιοι αλλά και αυτοί που σκέφτονται. Τυχαίο είναι ότι σε όσους αρέσουν τα καψουροτράγουδα που κατηγορούν την άτιμη την γυναίκα (ή τον άντρα) που τους άφησε είναι τον περισσότερο καιρό μόνοι? Ο τρόπος που λειτουργεί η ζωή αλλά και η Τέχνη είναι έτσι. Είναι το Κάρμα που λέει και η σειρά... χεχεχ

 

Η τελετουργική κατάρα συγκεκριμένα, δεν επηρεάζει μόνο τον στόχο της μαγικής εργασίας αλλά καθορίζει ολόκληρο το σύστημα που περιλαμβάνει τον μάγο, τον στόχο και το περιβάλλον τους. Σε μια τελετουργική κατάρα, ο στόχος πχ αποκτά κακοτυχία, αλλά ταυτόχρονα καθορίζεται και το περιβάλλον τους σαν πηγή κακοτυχίας. Σαν αποτέλεσμα, ο μάγος γίνεται και αυτός πηγή κακοτυχίας ακόμα και αν δεν το θέλει. Για αυτό τον λόγο πολλά διαφορετικά μονοπάτια της Τέχνης προτρέπουν τους ασκούμενους μαθητές να εξασκηθούν στη θεραπεία. Ο κανόνας της Τέχνης είναι ίδιος με αυτούς της οικολογίας. Μπορείς να μολύνεις το περιβάλλον αλλά η μόλυνση θα εμφανιστεί κάποια στιγμή στο φαγητό που τρως, στο νερό που κολυμπάς και που πίνεις και στον αέρα που αναπνεεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ολ αυτα προερχονται απο τις διαφορες θεωριες για τα επιπεδα πραγματικοτητας.

Και ως γνωστων η θεωρια διαφερει απο την πραξη και γι αυτο μου φαινονται εντελως υπερβολικα.

Η κεντρικη ιδεα ειναι οτι μαζευεις ενεργεια, οραματιζεσαι τη διαδρομη και το στοχο, και μετα το ξεχνας

για να διωξεις τελειως ολη την ενεργεια. Σ αυτη τη διαδικασια προφανως υπαρχουν απειροι ανεξελεγκτοι

παραγοντες.

Link to comment
Share on other sites

Ο λαός μας λέει, πρόσεχε τι εύχεσαι...μπορεί να το πάθεις!

Αυτό βέβαια δεν είναι τόσο σχετικό με τις κατάρες όσο με τις ευχές.

Link to comment
Share on other sites

Η κεντρικη ιδεα ειναι οτι μαζευεις ενεργεια, οραματιζεσαι τη διαδρομη και το στοχο, και μετα το ξεχνας

για να διωξεις τελειως ολη την ενεργεια.

Για να ρίξεις μια κατάρα, απαραίτητη προϋπόθεση είναι η συγκέντρωση αρνητικής ενέργειας και η κατεύθυνση της προς κάποιον. Η αρνητική ενέργεια αυτή συσσωρεύεται μέσα σου εαν όντως βλέπεις τον άλλο με κακό μάτι. Ο θυμός σου, η πίκρα σου, το μίσος σου ίσως, τα συναισθήματα σου γενικότερα, δεν σε αφήνουν να το ξεχάσεις οπότε η συγκεντρωμένη αρνητική ενέργεια απο μέσα σου δεν αποβάλλεται. Μπορεί και να αυξάνεται μπορεί και όχι, αλλά δεν αποβάλλεται. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα...

 

Το να πας σε κάποιον 3ο για να ρίξει αυτός την κατάρα είναι μια άλλη υπόθεση βέβαια...

Edited by reckless
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...