Jump to content

Η ανοχή είναι ενοχή;


Recommended Posts

Το να υπομένεις (είτε συμβαίνει σε σένα, είτε είσαι θεατής) μια επανηλειμένης (ή και όχι) αρρωστημένης κατάστασης δεν σε καθηστά αυτομάτως ένοχο, αφού με την στάση σου επιτρέπεις στην διαώνιση της;;;; :unsure::unsure:

Link to comment
Share on other sites

.....Εξαρταται τις καταστασεις.Σε μερικες περιπτωσεις φταιμε βεβαια,αν υπομενουμε ''αρρωστημενες καταστασεις''(και στις δυο περιπτωσεις που λες)αλλα αυτο δε μας καθιστα αυτοματως ''ενοχους''.Αλλωστε μια περιπτωση....επιτρεπει στη διαιωνιση?....Δε νομιζω.Τουλαχιστον για μενα δεν ειναι ετσι.Μπορει να ξερουμε οτι συμβαινει κατι με τον διπλανο μας,αλλα εμεις δεν εχουμε δικαιωμα να αναμειχθουμε.....και στην αδερφη μου να συνεβαινε π.χ δε θα ειχα εγω λογο σ'αυτο...εαν δε μου το επετρεπε η ιδια.Αν παλι το ζουμε στο χερι μας ειναι να το αποτρεψουμε....αν παλι οχι....επιλογες ειναι.Αλλα δε νομιζω οτι ολη αυτη η σταση μας,μας καθιστα ενοχους και οτι βοηθαμε στη διαιωνηση της,γιατι ο καθενας δεν θα κοιταξει εμενα να παραβλεπω μια κατασταση και θα πει ''ας κανω το ιδιο''......αν καποιος θελει να κανει κατι θα το κανει.Ο καθενας απο μας βλεπει διαφορετικα.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται βασικά από το σύστημα,τις απόψεις και την στάση

τους κόσμου που επικρατεί ως προς αυτό το θέμα..Στην αρχαία

Ελλάδα παραδείγματος χάριν οι καταστάσεις αυτές συνεπάγονταν

στα κοινά και έτσι οι άνθρωποι κατακρίνονταν αν ΔΕΝ έπαιρναν

θέση σε αυτά.Σήμερα πάλι γίνεται το αντίθετο..αν πας να ανακατευτείς

θα συμβεί αυτό που αναφέρει η λαϊκή μας παροιμία(όποια μπλέκεται

με τα πίτουρα?).Έτσι λοιπόν το θέμα έχει γίνει πολύ πιο περίπλοκο..

Εγώ προσωπικά θεωρώ οτι όποτε μπορώ να επέμβω έχοντας την

βεβαιότητα οτι θα κάνω καλό και οτι δεν θα με πάρουν σφαίρες

ξόφαλτσα πρέπει να το κάνω..άλλος πάλι μπορεί να θεωρεί οτι

πρόκειται για αδιακρισία..είναι υποκειμενικό.

Link to comment
Share on other sites

...Μπορει να ξερουμε οτι συμβαινει κατι με τον διπλανο μας,αλλα εμεις δεν εχουμε δικαιωμα να αναμειχθουμε.....και στην αδερφη μου να συνεβαινε π.χ δε θα ειχα εγω λογο σ'αυτο...εαν δε μου το επετρεπε η ιδια.

 

Πες για παράδειγμα οτι ο άντρας της αδελφής σου την δέρνει, και αυτή δεν κάνει τίποτ γτ φοβάται/τον αγαπαει/... Στην τελική έχει και η ίδια μερίδιο της ευθύνης, γιατί δεν κάνει κάτι για να τον εμποδίσει. Ας πούμε λοιπόν οτι εσύ τα βλέπεις όλα αυτά. Αμα δεν΄της μιλήσεις για να κάνει κάτι δεν φταις και εσύ που συνέχίζει να τις τρώει; Και αν της μιλήσεις και δεν κάνει τίποτα, δεν έχεις και εσύ ένα μερίδιο ευθύνης που δεν πήγες να μιλήσεις σε κάποιον ή που δεν προσπάθησες πιο σκληρά να την πείσεις να κάνει κάτι;

 

Και ένα άλλο ψιλοσχετικό παράδειγμα... αν ο αντρας της αδερφής σου ξενοπηδάει, και το ξέρεις.... αν δεν της το πεις δεν θα φταις και εσύ;;;; :ermm:

Link to comment
Share on other sites

Πες για παράδειγμα οτι ο άντρας της αδελφής σου την δέρνει, και αυτή δεν κάνει τίποτ γτ φοβάται/τον αγαπαει/... Στην τελική έχει και η ίδια μερίδιο της ευθύνης, γιατί δεν κάνει κάτι για να τον εμποδίσει. Ας πούμε λοιπόν οτι εσύ τα βλέπεις όλα αυτά. Αμα δεν΄της μιλήσεις για να κάνει κάτι δεν φταις και εσύ που συνέχίζει να τις τρώει; Και αν της μιλήσεις και δεν κάνει τίποτα, δεν έχεις και εσύ ένα μερίδιο ευθύνης που δεν πήγες να μιλήσεις σε κάποιον ή που δεν προσπάθησες πιο σκληρά να την πείσεις να κάνει κάτι;

 

Και ένα άλλο ψιλοσχετικό παράδειγμα... αν ο αντρας της αδερφής σου ξενοπηδάει, και το ξέρεις.... αν δεν της το πεις δεν θα φταις και εσύ;;;; :ermm:

 

 

Κοιτα να δεις....οπως επισημανα και πιο πανω στο αλλο ποστ,φταιμε σιγουρα....εχουμε ενα καποιο μεριδιο της ευθυνης.Και επειδη οι περιπτωσεις που αναφερεις,τις εχουμε ζησει καποιοι απο μας λιγο πολυ....δεν ειναι το ιδιο σε ολες τις περιπτωσεις.Αν μπορουσα να κανω κατι,σιγουρα θα το εκανα....να της μιλησω για παραδειγμα(οπως το ειπες)και να της δωσω να καταλαβει οτι εχει τη στηριξη μου,αλλα αν δε καταλαβαινε....εγω προσωπικα δε θα εκανα κατι.Τα θελει και τα παθαινει!

Και ολα αυτα τα λεω...γιατι εχω τυχει σε περιπτωσεις και την εχω πατησει ασχημα.Και με συγγενικα ατομα και με φιλους.Οποιος μπαινει στη μεση χωρις να του το επιτρεψει ο ''παθων''.....τις ''τρωει'' αυτος.!Παει να κανει καλο και τον κατηγορουν απο πανω.Οποτε... εφοσον προσφερα στηριξη και βοθεια,εγω ειμαι καθαρη με τον εαυτο μου....Α!...(αν και θα της το ελεγα εφοσον το ηξερα)...πες οτι γινεται ολο αυτο που περιγραφεις και δεν της το πω ναι θα φταιω.Αλλα η κυρια ευθυνη ειναι δικη της....γιατι δεν ξερει τι ανθρωπο εχει διπλα της..και νομιζεις οτι ολο αυτο μπορει να μην το ξερει εκεινη εφοσον ειναι αντρας της?Αμφιβαλω.Οταν γινεται αυτο σε ενα ζευγαρι επανηλημενα,αποκλειεται ο αλλος να μην το υποψιαζεται(εστω)...αλλα εδω βγαινω εξω απο το θεμα...Αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι αν δε κανει καποιος κατι για τον εαυτο του....εχεις την εντυπωση οτι θα τον βοηθησει κανεις αλλος,αν δε θελει ο ιδιος να ''σωθει''?

Και σου ξαναλεω(φιλικα παντα)...οτι ο καθενας εχει διαφορετικη αποψη...Εσυ το παιρνεις αλλιως,εγω διαφορετικα.....εξαρταται και απο τις εμπειριες και πολλαα αλλααααα

Link to comment
Share on other sites

Πες για παράδειγμα οτι ο άντρας της αδελφής σου την δέρνει, και αυτή δεν κάνει τίποτ γτ φοβάται/τον αγαπαει/... Στην τελική έχει και η ίδια μερίδιο της ευθύνης, γιατί δεν κάνει κάτι για να τον εμποδίσει. Ας πούμε λοιπόν οτι εσύ τα βλέπεις όλα αυτά. Αμα δεν΄της μιλήσεις για να κάνει κάτι δεν φταις και εσύ που συνέχίζει να τις τρώει; Και αν της μιλήσεις και δεν κάνει τίποτα, δεν έχεις και εσύ ένα μερίδιο ευθύνης που δεν πήγες να μιλήσεις σε κάποιον ή που δεν προσπάθησες πιο σκληρά να την πείσεις να κάνει κάτι;

 

Και ένα άλλο ψιλοσχετικό παράδειγμα... αν ο αντρας της αδερφής σου ξενοπηδάει, και το ξέρεις.... αν δεν της το πεις δεν θα φταις και εσύ;;;; :ermm:

 

αν ο αντρας της αδερφής σου ξενοπηδάει, και το ξέρεις.... αν δεν της το πεις δεν θα φταις και εσύ;;;; ermm.gif

Ας πουμε πως ήταν κάτι της στιγμής.Ο γάμος είναι ευτυχισμένος.Αν της το

πεις και καταστρέψεις ένα ευτυχισμένο γάμο και η αδερφή σου κλαίει όλη

μέρα θα είσαι αθώος ή ένοχος?

 

Στις περιπτώσεις αυτές υιοθετείς τον ρόλο του θεού και παίρνεις στα χέρια

σου την τιμωρία του ατόμου που έκανε το λάθος.Αν θέλεις κάνε το..αν δεν

το ψάξεις όμως πολύ πολύ πολύ και δεν δεις όλες τις επιπτώσεις που μπορεί

να υπάρξουν προσεκτικά θα έλεγα οτι δεν θα έπρεπε να το κάνεις.Είναι μεγάλη

ευθύνη αυτή την εποχή να παρεμβαίνεις σε υποθέσεις άλλων.Αν θέλεις να

επαίμβεις πράγμα λογικό..θα μπορούσες να βρεις τον άντρα της..να τους πεις

έλα εδώ και να μιλήσετε σαν άντρας προς άντρα να τελειώνει η υπόθεση..αν

δεις οτι είναι ρεμαλορέμαλο και συνεχίζει και το παρατραβάει του κάνεις μια

τελευταία προειδοποίηση και μετά το λες.

 

Πες για παράδειγμα οτι ο άντρας της αδελφής σου την δέρνει, και αυτή δεν κάνει τίποτ γτ φοβάται/τον αγαπαει/... Στην τελική έχει και η ίδια μερίδιο της ευθύνης, γιατί δεν κάνει κάτι για να τον εμποδίσει. Ας πούμε λοιπόν οτι εσύ τα βλέπεις όλα αυτά. Αμα δεν΄της μιλήσεις για να κάνει κάτι δεν φταις και εσύ που συνέχίζει να τις τρώει; Και αν της μιλήσεις και δεν κάνει τίποτα, δεν έχεις και εσύ ένα μερίδιο ευθύνης που δεν πήγες να μιλήσεις σε κάποιον ή που δεν προσπάθησες πιο σκληρά να την πείσεις να κάνει κάτι;

 

Και πάλι είναι ένα πολύ ευαίσθητο θέμα..η κοπέλα έχει ανάγκη από ψυχολογική

βοήθεια..αν τον φοβάται και ΜΟΝΟ τον φοβάται τότε ναι..μπες μέσα σκότωσε τον

και πέτα τον στο ποτάμι :P Και πάλι καλό θα ήταν με την ιδιότητα του αδερφού

να μιλήσεις πρώτα στον άντρα..να τους πεις οτι έτσι και δεν το κόψει θα τον τρέχεις

στα δικαστήρια ή ό,τι άλλο θες..και άμα δεις οτι συνεχίζει και η γυναίκα μένει

κολλημένη εκεί..κάνεις ό,τι περισσότερο μπορείς προσέχοντας να μην την βλάψεις.

 

Στις περιπτώσεις που είπες όμως υπάρχει συγγενική σχέση γι'αυτό είναι πιο απλό

το θέμα..σε υποθέσεις ξένων είναι άλλη ιστορία και είναι εντελώς μα εντελώς υποκειμενικό

το θέμα :pinch:

Link to comment
Share on other sites

Το να υπομένεις τέτοιου είδους καταστάσεις σημαίνει ότι δεν σέβεσαι και δεν αγαπάς τον εαυτό σου.

Δείχνει ότι δεν έχεις το θάρρος να φανερώσεις τα θέλω σου και να τα διεκδικήσεις, με τη σκέψη ότι "αφού δεν μπορώ να έχω την πίτα ολόκληρη, ας έχω το 1/4".

 

Το βλέπω τελευταία πάρα πολύ αυτό το θέμα στις ανθρώπινες σχέσεις, σε σημείο τέτοιο που έχουν ισοπεδωθεί τα πάντα.

Πόσες φίλες μου έχουν πέσει σε άντρα τελευταία ο οποίος λέει "Ααα, δε μπορώ τη σχέση, θέλω κάτι χαλαρό" και αυτές το υπομένουν ώστε να τον έχουν έστω και λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Το να υπομένεις (είτε συμβαίνει σε σένα, είτε είσαι θεατής) μια επανηλειμένης (ή και όχι) αρρωστημένης κατάστασης δεν σε καθηστά αυτομάτως ένοχο

 

Το να υπομένεις τέτοιου είδους καταστάσεις σημαίνει ότι δεν σέβεσαι και δεν αγαπάς τον εαυτό σου.

Ναι αυτή είναι η μια όψη του νομίσματος..

 

 

Η άλλη βρίσκεται στην πράγματικη αγάπη.

Όταν αγαπάς πραγμάτικα δεν πέριμενεις ανταλάγματα,απλά αγαπάς ό,τι και να κάνει ο αλλός.

Κάπου εκεί βρίσκεται η άντιφατικη δήλωση του Ίησου "Αν σου χτύπησουν το ένα μάγουλο,γύρνα και το άλλο"

θέλωντας να δείξει την αγνή δύναμη της αγάπης.

 

Αρα Fever θα αντιστρέψω λίγο αύτο που είπες,

Αν υπόμενεις μια οποιαδήποτε κατάσταση νιώθωντας ενόχες τότε ναι είναι έγκλημα.

Αν το κάνεις από αληθινή αγάπη είναι ευλογία..

Edited by Αrtzuna
Link to comment
Share on other sites

Αν υπόμενεις μια οποιαδήποτε κατάσταση νιώθωντας ενόχες τότε ναι είναι έγκλημα.

Αν το κάνεις από αληθινή αγάπη είναι ευλογία..

Αυτό δεν θα μπορούσε να είναι και μια προσπάθεια εκλογίκευσης του να γίνεσαι θύμα?

 

Και για να γλιτώσουμε 2 ποστς, μετά θα μου πεις "νομίζεις ότι είσαι θύμα αλλά δεν είσαι".

Και μετά θα σου απαντήσω "κανένα θύμα δεν θέλει να πιστεύει ότι είναι θύμα".

:P

Link to comment
Share on other sites

:offtopic:

Αυτό δεν θα μπορούσε να είναι και μια προσπάθεια εκλογίκευσης του να γίνεσαι θύμα?

So what?

Εξάλλου το να διατυπώνεις την πραγματικότητα δεν θέλει προσπάθεια.Σε έφτιαξα??

 

Και για να γλιτώσουμε 2 ποστς, μετά θα μου πεις "νομίζεις ότι είσαι θύμα αλλά δεν είσαι".

Και μετά θα σου απαντήσω "κανένα θύμα δεν θέλει να πιστεύει ότι είναι θύμα".

:P

Και μετά θα σου απαντήσω "Το θύμα έχει βαλει την "υπογραφή" του να ναι θύμα..και μετά θα μου απαντήσεις έχεις δικιο Artzuna...αλλα ποιος σε :censored2: :P

Edited by Αrtzuna
Link to comment
Share on other sites

So what?

Εξάλλου το να διατυπώνεις την πραγματικότητα δεν θέλει προσπάθεια.Σε έφτιαξα??

Νομίζω ότι κάπως έτσι τίθεται ο ορισμός της αυταπάτης. Και δεν είναι τόσο θέμα "διατύπωσης" της πραγματικότητας αλλά "διαχείρισης" της πραγματικότητας.

Ο κόσμος είναι χάλια, και το μόνο που "μπορείς" να κάνεις είναι να φτιάξεις ένα χρυσό κλουβί και να μπεις μέσα, αντί να προσπαθήσεις να αλλάξεις τα πράγματα. Σίγουρα το πρώτο δεν θέλει καθόλου προσπάθεια, άσε που βασίζεται στην ανοχή.

Τώρα αν αυτό που εννοείς είναι ότι η αγάπη φτιάχνει όμορφα κλουβιά, σαφώς έχεις δίκιο. Άλλωστε από αγάπη για τον εαυτό μας τα φτιάχνουμε, για να προστατευτούμε από την επιλογή..... της πραγματικής προσπάθειας!

 

 

Fever, αυτός είναι και ο λόγος που κάποιοι διαχωρίζουν την ενοχή από την ανοχή. Όταν είσαι ένοχος σημαίνει ότι δεν έχεις δικαιολογία, ενώ όταν δείχνεις ανοχή σημαίνει ότι έχεις βρει μια δικαιολογία για να ανέχεσαι ό,τι ανέχεσαι.

Το ενδιαφέρον είναι αν αυτό το τόπικ το έκανες από ανοχή ή από ενοχή...!:teehee:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πέρασα ένα αρκετα μεγάλο ενοχικό διαστημα τον τελευταίο καιρό, και έχω αρχίσει να βλέπω τα πραγματα κάπως διαφορετικά απ'ότι πριν. Η άποψη μου είναι, οτι απο την στιγμή που είμαστε νοήμονα όντα είμαστε ενοχοι για οτιδιποτε προκλειεται απο τους υπολοιπους... Και αυτό λόγω της ανοχής μας σε διάφορα θέματα. Η βασική μου ιδέα βασικά δεν ήταν για τις διαπροσωπικές σχέσεις... αλλά για πιο γενικευμένα πράγματα όπως η καταστροφή του περιβάλλοντος, η διαφθορα μεγάλου μέρους (αν όχι όλου) του πολιτικού συστήματος και οποιασδίποτε άλλης μορφής εξουσίας. Είμαστε ανεκτικοί σε βαθμό κακουργήματος. Αλλά ακόμα και σε προσωπικό επίπεδο, όπως είπε και η Σαμπρίνα, η ανοχή σε κάποιες καταστάσεις δειχνει έλλειψη αυτοεκτίμησης και κάθε επιθυμία για προσωπική ευδαιμονία/ευτυχία. Όπως αναφέρει και η "Αντιγόνη" του Ανούιγ πρέπει να τα ζητάει κανείς όλα μαζί και να μην δέχεται να δεχθεί τίποτα λιγότερο... Όλα ή τίποτα που λένε. Δεν είναι γελοία πολλές φορές αυτή η προσποιητή ευτυχία, ενω απο μέσα φωλιάζει η ενοχή; Η ενοχή για κάθε τι που δεν προσπάθησες να αποκτήσεις, ενοχή για την κατάσταση στην οποία έφερες τον εαυτό σου και αυτούς που αγαπάς λόγω της ανοχής σου και του συμβιβασμού σου με κάποιες καταστάσεις... :confused::whistling:

 

 

Το ενδιαφέρον είναι αν αυτό το τόπικ το έκανες από ανοχή ή από ενοχή...!

 

Όπως είπα πέρασα ένα διαστημα πνιγμένος στις ενοχές. Αλλά για να πω την αλήθεια η ιδέα μου ηρθε διαβάζοντας κάποια απάντηση, κάποιου μέλους σε κάποιο τόπικ του φόρουμ πριν απο κάποιο καιρό.... :P

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ τη γνώμη μου.. με όσα λιγότερα λόγια μπορώ..

 

Γενικός, η ανοχή είναι συμμετοχή και η συμμετοχή είναι ενοχή και ένοχη.

Απλά όταν η ανοχή είναι σε προσωπικό επίπεδο ή σε διαπροσωπικές σχέσεις, τότε χρειάζεται λεπτός χειρισμός.

Όταν κάποιος όμως δεν σέβεται τους συνανθρώπους του, τότε εγώ θα σεβαστώ τον μη σεβασμό του, και θα πράξω με τον ανάλογο (και ακόμα σε μεγαλύτερο βαθμό) τρόπο που μου ζητάει με τη συμπεριφορά του.

 

Δηλαδή στο παράδειγμα όπου.. ο άντρας της αδελφής μου την δέρνει (την αδελφή μου)... αφού λοιπόν του τύπου του αρέσει η βία.. να μη του κάνω το χατίρι; Θα του το κάνω και θα του προσφέρω απλόχερα και με χαμόγελο βία! να είμαστε όλοι χαρούμενοι!

Στη περίπτωση που ο άντρας της αδελφής μου, την απατά.. τότε απλά θα του μιλήσω και θα του εξηγήσω κάποια στοιχειώδη πράγματα. Αλλιώς απλά θα κάνω μια κουβέντα στην αδελφή μου για να τη βοηθήσω να δει πως ο τύπος, δεν αξίζει όσα δείχνει ότι αξίζει, χωρίς όμως να της αναφέρω την αλήθεια.

 

Στα κοινά τώρα (κοινωνικά ζητήματα, πολιτική), δεν χρειάζεται πολύ σκέψη. Γιατί όλα από εκεί ξεκινάνε. Αν η αδελφή μου τρώει ξύλο από τον άντρα της, ποιος του έδωσε αυτές τις αρχές; η απάντηση μια είναι : η κοινωνία.

Αυτή είναι η ρίζα, από εκεί αρχίζουν όλα.

Αυτό που θέλω να πω, είναι πως η πολιτική, τα κοινωνικά ζητήματα, οι διαπροσωπικές σχέσεις, είναι όλα αλληλένδετα.

Όπως και να έχει όμως σε καμία περίπτωση δε πρέπει να δρούμε παρορμητικά, καθώς έτσι το πιο πιθανό είναι να κάνουμε χειρότερα τα πράγματα.

 

 

Γενικότερα ποτέ δεν ενδιαφέρθηκα για επιβραβεύσεις, ευχαριστώ, και έτσι δεν νοιάζομαι για το αν θα με κακοχαρακτηρήσουν ή όχι. Δεν χρειάζομαι παράσημα. Ότι κάνω το κάνω γιατί θέλω να προσφέρω καλό. και απτη στιγμή που υπάρχει έστω και μια μικρή πιθανότητα να τα καταφέρω, θα το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

:offtopic:

Νομίζω ότι κάπως έτσι τίθεται ο ορισμός της αυταπάτης. Και δεν είναι τόσο θέμα "διατύπωσης" της πραγματικότητας αλλά "διαχείρισης" της πραγματικότητας.

Να την και η αυταπάτη στο τραπέζι.

Ξέρεις χαίρομαι γιατί έστω και καθυστερημένα μετά απο 3 1/2 χρόνια απαντάς έμμεσα σε ένα θρέντ που είχα κάνει για τις αυταπάτες και πήγε στα αζήτητα.

Εν πάση περιπτώση..

Επί της ούσιας

 

Ο κόσμος είναι χάλια, και το μόνο που "μπορείς" να κάνεις είναι να φτιάξεις ένα χρυσό κλουβί και να μπεις μέσα, αντί να προσπαθήσεις να αλλάξεις τα πράγματα. Σίγουρα το πρώτο δεν θέλει καθόλου προσπάθεια, άσε που βασίζεται στην ανοχή.

Τώρα αν αυτό που εννοείς είναι ότι η αγάπη φτιάχνει όμορφα κλουβιά, σαφώς έχεις δίκιο. Άλλωστε από αγάπη για τον εαυτό μας τα φτιάχνουμε, για να προστατευτούμε από την επιλογή..... της πραγματικής προσπάθειας!

 

Το χρύσο κλουβί της αυταπάτης το φτιάχνεις για να προχωρήσεις στην ζωή σου.Το έχεις ανάγκη.Είναι το σχολείο σου.

Δεν το φτιάχνεις για να προστατευτείς απο την επίλογη της πραγματικής προσπάθειας.Το φτιάχνεις για να έχεις επιλογή.Το φτιάχνεις και το καταστρέφεις ταυτόχρονα,για να έχεις επαφή με την πραγμάτικοτητα.Αν θέλεις βέβαια να μείνεις μέσα στο κλουβί για όλη σου την ζωή είναι άλλο θέμα.

Αν θυμάσαι την 9απλη άτραπο της αλλαζόνειας κ.τ.λ του El Morya.

Είναι η διαφορά της συνειδητης αυταπάτης,απο την αυταπάτη που έχει ένας τρέλος που νομίζει οτι η αλήθεια ειναι το χρυσό κλουβί του.

Η αγάπη,δεν φτίαχνει κλουβιά,γιατί απλά δεν είναι αγάπη,

η αγάπη δίνει το νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...