Jump to content

Μήνυση στην Εκκλησία...;


Grey
 Share

Recommended Posts

Ένα πρώτο βήμα είναι να πείσεις κάποιον από κει πέρα να μιλήσει και να μάθεις τι έγινε εκεί πέρα... Δεν πρέπει να κάνεις ΤΙΠΟΤΑ πριν μάθεις τι έγινε. Και πρέπει να συζητήσουμε τις πληροφορίες πριν πάρουμε ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ απόφαση. Αυτό ΔΕΝ αστειεύεται...

 

Θλίβομαι μόνο που η Εκκλησία δεν έχει κάνει κάτι. Μόνο με ανταλλαγές ακινήτων ασχολούνται αυτοί; Εμείς μόνο ενδιαφερθήκαμε. Κατά τα άλλα είμαστε οι "κακοί μάγοι" που θα πάμε στην... κόλαση!

Edited by Grey
Link to comment
Share on other sites

ωχ...συγνώμη για την καθυστέρηση τώρα που έψαχνα το είδα :pinch:

 

Ένα πρώτο βήμα είναι να πείσεις κάποιον από κει πέρα να μιλήσει και να μάθεις τι έγινε εκεί πέρα... Δεν πρέπει να κάνεις ΤΙΠΟΤΑ πριν μάθεις τι έγινε. Και πρέπει να συζητήσουμε τις πληροφορίες πριν πάρουμε ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ απόφαση. Αυτό ΔΕΝ αστειεύεται...

 

θα δούμε..προφανώς και θα έχω το μέγιστο αριθμό πληροφοριών

πριν μπω(και παρεπιπτώντος πάω ξανά στο χωριό το σαββατοκύριακο

που μας έρχεται).Όσο για την συζήτηση..ευχαρίστως να την κάνουμε

αλλά έλαβα ήδη ένα πολύ σημαντικό αριθμό πληροφοριών που θα

μπορούσα να χρησιμοποιήσω..έχω την εντύπωση οτι από εδώ και πέρα

είναι ζήτημα προσωπικής στρατηγικής και στυλ.

Θλίβομαι μόνο που η Εκκλησία δεν έχει κάνει κάτι. Μόνο με ανταλλαγές ακινήτων ασχολούνται αυτοί; Εμείς μόνο ενδιαφερθήκαμε. Κατά τα άλλα είμαστε οι "κακοί μάγοι" που θα πάμε στην... κόλαση!

Για να είμαι ειλικρινής για αυτό αποφάσισα να απαντήσω..

 

Θλίβομαι μόνο που η Εκκλησία δεν έχει κάνει κάτι.

 

Καλό θα ήταν να λάβεις υπ όψιν σου οτι ακόμα και αν τα Ευαγγέλια μιλούν

για πνεύματα,δαίμονες κτλ κτλ ελάχιστοι είναι οι χριστιανοί που πιστεύουν

"πρακτικά" σε αυτά.Η Εκκλησία ως "επίσημη" θρησκεία της χώρας έχει αρχίσει

να παίρνει πιο πολύ χαρακτήρα πολιτικής δύναμης και όχι τόσο πνευματικής.

Επομένως το να κάνει κάτι η εκκλησία για μια παλιά εκκλησία λόγω του οτι

κάποιος είπε οτι κάτι δεν πάει καλά με αυτή είναι εξίσου πιθανό με το δεχτεί να

σου τηλεφωνήσει υπουργός χωρίς να σε ξέρει.Ποιός ο λόγος να θλίβεσαι για ένα

τέτοιο σύστημα?Για τους πιστούς ναι..λογικότατο..για τα υπόλλοιπα όμως διατηρώ

επιφυλάξεις.

Μόνο με ανταλλαγές ακινήτων ασχολούνται αυτοί;

 

Όχι απαραίτητα..μην το βλέπεις μονόπλευρα και υποκειμενικά..παρά την όποια

διαφθορά της δεν παύει να είναι ο εκπρόσωπος της χριστιανικής θρησκείας..την

θρησκεία ασπάζονται οι πιστοί(ή τουλάχιστον πρέπει να ασπάζονται)όχι την

εκκλησία(πράγμα που δυστυχώς συμβαίνει συχνά...).Η χριστιανική θρησκεία

έχει μερικά πολύ χρήσιμα κείμενα που μπορούν να προσφέρουν σημαντική

βοηθεια στον αναζητητή...μια από τις αρμοδιότητες της εκκλησίας είναι το να

διαβάζει τα "σημαντικά" σημεία από αυτά τα κείμενα.Μετά..οι παπάδες(αν και

κυρίως οι μοναχοί)μπορούν να δωσουν επικοδομητική βοήθεια και να συζητήσουν

μαζί σου θέματα θεολοφίας,φιλοσοφίας ή ζωής..επομένως όλα τα πράγματα έχουν

δύο πλευρές..το ποια υπερτερεί είναι άλλο θέμα.

Εμείς μόνο ενδιαφερθήκαμε. Κατά τα άλλα είμαστε οι "κακοί μάγοι" που θα πάμε στην... κόλαση!

 

Εδώ θα διαφωνήσω..δεν ήταν καθήκον μας ούτε υποχρέωση μας..πιθανότητα ούτε

καν δικαίωμα μας να ανακατευτούμε(όχι να ενδιαφερθούμε,να ανακατευτούμε)και

ακόμα περισσότερο εγώ δεν είχα κανένα δικαίωμα να μπω σε αυτό τον χώρο οτιδήποτε

και αν είναι.Όσο για το κακοί μάγοι δεν ξέρω..για την εκκλησία όμως πιστεύουμε σε

κάποια άλλη θεότητα από την δική της,χρησιμοποιούμε άλλες πρακτικές και άλλα συστήματα.

Επίσης κατά την γνώμη της "προσυλητίζουμε" 'ατομα βγάζοντας τα από τον καλό δρόμο.

Επομένως είμαστε εχθροί της εκκλησίας και αλλόθρησκοι και περίεργοι και αντίχριστοι που

μπορεί να τις πάρουμε οπαδούς..επομένως πως μπορεί να μας περιορίσει..με τον φόβο της

κόλασης..(βασικά δεν προσπαθεί να τρομάξει εμάς,ξέρει οτι δεν δίνουμε δεκάρα,τους πιστούς

που πιθανώς να ακολουθήσουν αυτό το δρόμο προσπαθούν να τρομάξουν).Για αυτήν είναι

λογικά και σωστά αυτά που κάνει..είτε τα στηρίζει με δικαιολογίες είτε με επιχειρήματα.Επομένως

ας μην την "κακολογούμε" για την στάση της.Είναι η δική της οπτική γωνία και η δική της

στάση..οφείλουμε να την σεβαστούμε.

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Βηλφεγώρ,

 

το να μην απαντήσεις είναι δικαίωμα σου. Ίσως δε σκεφτόμαστε με τον ίδιο τρόπο, αλλά μας είπες ότι πας να αντιμετωπίσεις κάτι επικίνδυνο και απλά θέλουμε να βοηθήσουμε με ότι ξέρουμε και δεν νομίζω (με τη δική μου λογική) ότι είναι και πολύ σωστό να μας αγνοείς. Τουλάχιστον πες "όχι έχω αποφασίσει τι θα κάνω και δε θέλω περισσότερη βοήθεια, ευχαριστώ πολύ"...

 

Προσωπικά ενδιαφέρομαι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ για το θέμα με το "δαιμόνιον" παρά για την εκκλησία...

 

Δεν είμαι και εντελώς "αλλόθρησκος" απλά δεν δέχομαι όλα όσα λέει η επίσημη εκδοχή του χριστιανισμού, άλλωστε αν τα δεχτώ ΟΛΑ, ο κόσμος δημιουργήθηκε πριν από... 7.200 χρόνια!!!

 

Το τί δέχομαι δεν περιγράφεται με λίγα λόγια...

 

Αν κατάλαβα, έχουμε κάποιους φοβισμένους ανθρώπους σε ένα χωριό. Αυτοί δεν έχουν τον ιερέα τους; Ο ιερέας αυτός δεν έχει επίσκοπο; Δε θα έπρεπε να έχουν κάνει κάτι; Έχουν γίνει "υπουργοί", συμφωνώ και για αυτό θλίβομαι γιατί ακόμα και αν δεν είσαι χριστιανός, βουδιστής κλπ. είναι θλιβερό να βλέπεις ιερείς (χριστιανούς, βουδιστές κλπ.) "υπουργούς" που δεν δίνουν μία για τον κόσμο τους και τον αφήνουν στην τύχη του...

 

Δηλαδή ο σκοπός αγιάζει τα μέσα και επομένως έχουμε την... Αγία Συκοφαντία! Να την σεβαστούμε και να πάμε να την προσκυνήσουμε και να της ανάψουμε και... κανένα κεράκι! Ααα, ξέχασα είμαστε κακοί μάγοι και αν μπούμε μέσα στην εκκλησία θα... καούμε! Κρίμα που δε μπορούμε να δούμε την καινούργια αγία από κοντά, μπορεί να είναι όμορφη ή/και να μας κάνει και κανένα θαύμα...

 

Γυρίζουμε από σπίτι σε σπίτι προσπαθώντας να κάνουμε όλο τον κόσμο μάγους και δεν το ήξερα; Για ποιόν προσυλιτισμό μιλάνε; Εκείνοι κάνουν ΒΙΑΙΟ προσυλιτισμό βαφτίζοντας βρέφη, με τα θρησκευτικά στα σχολεία όπου και εκεί μας συκοφαντούν και δεν μπορούμε να απαντήσουμε, με τον φανατισμό και τον κοινωνικό στιγματισμό των "αντιφρονούντων".

 

Εμείς τι λέμε; όχι ανήλικοι στο φόρουμ, αν τους μοιάζαμε θα 'πρεπε από βρέφη αν ήταν δυνατόν να ΥΠΟΧΡΕΩΝΑΜΕ να μπαίνουν στο φόρουμ, και να κρατάγαμε και... απουσιολόγιο!!!

 

Αν μας έμοιαζαν, θα βάφτιζαν μόνο ενήλικες και δε θα είχαν θρησκευτικά στα σχολεία.

 

Θα τους είχα κάνει μεγάλες λαχτάρες με δικαστήρια αλλά... αργότερα αυτά...

 

Συμφωνώ παρ' όλα αυτά για το διάλογο που λες επί θεολογίας και φιλοσοφίας, ΑΝ μετά από ότι θα τους κάνω, συγχωρήσουν εμένα τον εχθρό τους, προσευχηθούν υπέρ υγείας μου και καθήσουν να συζητήσουν μαζί μου...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Βηλφεγώρ,

 

το να μην απαντήσεις είναι δικαίωμα σου. Ίσως δε σκεφτόμαστε με τον ίδιο τρόπο, αλλά μας είπες ότι πας να αντιμετωπίσεις κάτι επικίνδυνο και απλά θέλουμε να βοηθήσουμε με ότι ξέρουμε και δεν νομίζω (με τη δική μου λογική) ότι είναι και πολύ σωστό να μας αγνοείς. Τουλάχιστον πες "όχι έχω αποφασίσει τι θα κάνω και δε θέλω περισσότερη βοήθεια, ευχαριστώ πολύ"...

 

Ζητώ ειλικρινά συγνώμη αν φάνηκε έτσι.Σε καμία περίπτωση δεν αγνοώ

κανένα οτιδήποτε και αν είναι πόσο μάλλον μέλη του φόρουμ.Εννοούσα

πως ναι μεν θα χαιρόμουν να συζητήσουμε πάνω σε αυτό,από την στιγμή

όμως που έχω στο μυαλό μου περίπου τι θα κάνω το να αναλύουμε ξανά

και ξανά μόνο νευρικότητα θα μπορούσε να προκαλέσει(ειδικά αφού δεν

ξέρουμε σίγουρα τι είναι και θα προσπαθούμε να πετύχουμε στην "τύχη"

κάποια πράγματα κάνοντας απλώς υποθέσεις..)

Δεν είμαι και εντελώς "αλλόθρησκος" απλά δεν δέχομαι όλα όσα λέει η επίσημη εκδοχή του χριστιανισμού, άλλωστε αν τα δεχτώ ΟΛΑ, ο κόσμος δημιουργήθηκε πριν από... 7.200 χρόνια!!!

 

Εγώ πάλι είμαι..δέχομαι μόνο την κεντρική ιδέα της αγάπης..τα άλλα μου είναι

αδιάφορα..δεν ταιριάζουν στο στυλ μου και δεν με βοηθάνε ιδιαίτερα να προχωρήσω.

Για την εκκλησία όμως δεν είμαι κάποιος ο οποίος επέλεξε με καθαρό μυαλό

κάποιο άλλο σύστημα για να προχωρήσει στην ζωή του αλλά κάποιος που βγήκε

από τον μοναδικό σωστό δρόμο...του γιαχβέ..(ή για να είμαστε συγκεκριμένοι

της εκκλησίας του γιαχβέ).Όπως διάβασα και σε μια υπογραφή ενός μέλους του φόρουμ

είναι πολυθεϊστής και με φωνάζουν άθεο :P

 

Γυρίζουμε από σπίτι σε σπίτι προσπαθώντας να κάνουμε όλο τον κόσμο μάγους και δεν το ήξερα; Για ποιόν προσυλιτισμό μιλάνε; Εκείνοι κάνουν ΒΙΑΙΟ προσυλιτισμό βαφτίζοντας βρέφη, με τα θρησκευτικά στα σχολεία όπου και εκεί μας συκοφαντούν και δεν μπορούμε να απαντήσουμε, με τον φανατισμό και τον κοινωνικό στιγματισμό των "αντιφρονούντων".

 

Ξέρω οτι ειναι δύσκολο..αλλά δοκίμασε να δεις την δική τους στάση και να την

κατανοήσεις..είναι όλοι οι ιερείς υποκριτές?είναι αρκετά ψεύτες και καθίκια όλοι

τους που να νομίζουν οτι προσυλητίζουν άτομα?Για αυτούς αυτό που κάνουν

είναι να μεριμνούν για την υγιή ζωή των παιδιών τους από την γέννηση τους..όπως

εμείς δεν θα δίναμε τα παιδιά μας στην εκκλησία για να τα βαφτίσει αν είχαμε

εναλλακτική έτσι και αυτοί δεν θα δίναν τα παιδιά των πιστών τους σε εμάς..και έτσι

όπως εμείς προσπαθούμε να δείξουμε στον κόσμο τι μπορούν να κάνουν με την μαγεία

και τι τους στερεί η εκκλησία το αντίθετο κάνουν και αυτοί..(εδώ υπάρχει η διαφορά

του οτι ο ένας έχει μεγάαααλη δύναμη ενώ ο άλλος όχι..αν έμεις είχαμε δύναμη θα

συνεχίζαμε να δίνουμε στα παιδιά μας την ελευθερία να επιλέξουν ελεύθερα το σύστημα

που θα ακολουθήσουν?και αν ναι για πόσο καιρό?)

 

Εμείς τι λέμε; όχι ανήλικοι στο φόρουμ, αν τους μοιάζαμε θα 'πρεπε από βρέφη αν ήταν δυνατόν να ΥΠΟΧΡΕΩΝΑΜΕ να μπαίνουν στο φόρουμ, και να κρατάγαμε και... απουσιολόγιο!!!

 

Βασικά αυτό το λέμε για νομικούς λόγους και για να μην γίνεται μπάχαλο..

και πάλι όμως κοίτα το από την δική τους γωνία..πρόσεξε..κοίταξε το από

την δική τους γωνία ΟΧΙ για να συμφωνήσεις μαζί τους αλλά για να έχεις

πλήρη εικόνα..προς το παρόν νιώθεις αντιδραστικά συναισθήματα προς αυτή

λόγω του οτι νιώθεις οτι σε καταπιέζανε και δεν σου δίνανε τίποτα για μια

ολόκληρη ζωή και είναι λογικό..μόνο όταν ηρεμήσεις όμως και καταννοήσεις

το ΓΙΑΤΙ θα μπορέσεις να πάρεις τα θετικά της θρησκείας και να τα χρησιμοποιήσεις

για να πας μπροστά..Μπορεί να λέμε όχι παιδιά..σύμφωνα με αυτούς όμως δημιουργούμε

μια..τεράστια πηγή πληροφοριών η οποία μπορεί να μπερδέψει και να αποπροσανατολίσει

άτομα,να τα πάρει μακριά από το δρόμο του θεού..και να τα οδηγήσει στην τιμωρία και

την ακολασία.

 

Αν μας έμοιαζαν, θα βάφτιζαν μόνο ενήλικες και δε θα είχαν θρησκευτικά στα σχολεία.

 

Αν είχαμε την δύναμη που είχε η εκκλησία..θα δεχόμασταν μόνο ενήλικες και θα

αρνούμασταν να διδάξουμε φιλοσοφία και τέχνη στα σχολεία?Αυτό που εννοώ

είναι..οτι πρέπει να προσπαθούμε να μην βλέπουμε τα θέματα μονόπλευρα και ούτε

να δαιμονοποιούμε καταστάσεις βάζοντας κάποιον σε μια θεϊκή θέση και κάποιον

άλλο στον πάτο..όλοι έχουν καλά όλοι έχουν καλά..το καλό για εμάς είναι να παίρνουμε

τα καλά από όλους και να αφήνουμε το κακά..

 

ΑΝ μετά από ότι θα τους κάνω, συγχωρήσουν εμένα τον εχθρό τους, προσευχηθούν υπέρ υγείας μου και καθήσουν να συζητήσουν μαζί μου...

 

ΑΝ μετά από όσα σου έχουν κάνει,συγχωρήσεις αυτούς τους εχθρούς σου,προσευχηθείς

υπερ της φώτισης αυτών και καθίσεις να συζητήσεις μαζί τους..ΤΟΤΕ θα έχεις φτάσει σε

σημείο να είσαι όντως ανώτερος αυτών..και σκοπός σου δεν θα είναι να τους μειώσεις..

αλλά να τους δώσεις μια πιο σφαιρική εικόνα για τα πράγματα για να γίνουν ΑΝ το θέλουν

με την βοήθεια σου λίγο καλύτερα άτομα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ παρ' όλα αυτά για το διάλογο που λες επί θεολογίας και φιλοσοφίας, ΑΝ μετά από ότι θα τους κάνω, συγχωρήσουν εμένα τον εχθρό τους, προσευχηθούν υπέρ υγείας μου και καθήσουν να συζητήσουν μαζί μου...

 

δλδ τι θα κάνεις; κάτι εναντίων τους εννοείς;

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

δλδ τι θα κάνεις; κάτι εναντίων τους εννοείς;

 

 

Αγαπητέ dimulator,

 

έχουμε και λέμε:

 

1. Μύνηση για απάτη επειδή διδάσκουν πράγματα που η επιστήμη έχει αποδείξει ψευδή και εισπράττουν χρήματα υπό τη μορφή δωρεών.

 

2. Μύνηση σε κράτος και εκκλησία για έκθεση ανηλίκων σε κίνδυνο λόγω προπαγάνδας υπέρ του μοναχισμού. Σε τι διαφέρει το μοναστήρι από ένα cult που κάνει mind control?? Επίσης μύνηση στην εκκλησία γιατί κατ' εξακολούθηση δέχονται ανήλικους στα μοναστήρια και αντί να τους παραδώσουν τους κρύβουν από τους γονείς τους.

 

3. Μύνηση σε κράτος και εκκλησία γιατί διδάσκουν ιστορικά ψεύδη στα θρησκευτικά και συκοφαντούν αναγνωρισμένες θρησκείες (δωδεκάθεο, wicca, παγανιστές κλπ.)

 

και πολλά άλλα... Δεν το 'χω αποφασίσει ακόμα. Το σκέφτομαι...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά μου βγάζουν το μάτι...

Μήνυση για απάτη δεν μπορεί να γίνει επειδή είναι επιλογή του κόσμου να τους ακούει,

μπορούν να ισχυριστούν οτι αυτά που λένε είναι καθαρά ΣΥΜΒΟΛΙΚΑ και οτι ΦΥΣΙΚΑ και

δεν είναι πραγματικά γεγονότα..ή και πραγματικά γεγονότα να ήταν και ΠΑΛΙ είναι συμβολικά..

επομένως η Βίβλος είναι ΣΥΜΒΟΛΙΚΗ και όχι ιστορικό δοκίμιο.Μετά..από πότε οι δωρεές

είναι παράνομες?

 

2. Μύνηση σε κράτος και εκκλησία για έκθεση ανηλίκων σε κίνδυνο λόγω προπαγάνδας υπέρ του μοναχισμού.

Προπαγάνδας?αποδείξεις έχετε?

 

Σε τι διαφέρει το μοναστήρι από ένα cult που κάνει mind control??

Πρώτον τα άτομα πάνε με την θέληση τους και έχουν το ελεύθερο να φύγουν όποτε θέλουν,

δεύτερον θα φας μήνυση για συκοφαντία,

τρίτον απλά τα άτομα πάνε ένα βήμα παραπέρα την πίστη τους.

Επίσης μύνηση στην εκκλησία γιατί κατ' εξακολούθηση δέχονται ανήλικους στα μοναστήρια και αντί να τους παραδώσουν τους κρύβουν από τους γονείς τους.

 

Αυτό το λένε άσυλο.

 

3. Μύνηση σε κράτος και εκκλησία γιατί διδάσκουν ιστορικά ψεύδη στα θρησκευτικά και συκοφαντούν αναγνωρισμένες θρησκείες (δωδεκάθεο, wicca, παγανιστές κλπ.)

 

Μα δεν είναι ιστορικά αλλά συμβολικά στοιχεία.

Όσο για την συκοφαντία η Ορθοδοξία είναι η αναγνωρισμένη και επίσημη

θρησκεία του Ελληνικού κράτους..αυτή διαδίδει τις απόψεις της και τα

συγγράματα της..αν δεν θέλεις μην τα διαβάζεις..όσο για τα θρησκευτικά

πάρε απαλλαγή..μπήκε στο πρόγραμμα.

 

(καμία σχέση με την νομική αυτά που γράφω..απλά λογική για το τι θα σου

έλεγαν..πάμε να δούμε όμως τι θα πάθαινες..μόνο για την δημοσίευση πλαστών

κατηγοριών και κινήτρων για την καταστροφή της εικόνας της εκκλησίας και

των πιστών..+μήνυση στο κράτος..αν δεν σε βάζαν μέσα πρόστιμο θα έτρωγες

σίγουρα..επίσης μια μικρή λεπτομέρεις..οι ένορκοι θα ήταν ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ.)

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

εγώ θα σε συμβούλευα αντί να κάνεις μηνύσεις να χτίσεις το προσωπικό σου πιστεύω έτσι που να μην σε κλονίζει κάποιος με αυτά που λέει.

Link to comment
Share on other sites

Μα δε θα πήγαινα έτσι χωρίς αποδείξεις και χωρίς μελέτη και δικηγόρους για να με φάνε θα το είχα μελετήσει καλά το πράγμα. Και φυσικά δεν θα δημοσιοποιούσα ΕΓΩ τις κατηγορίες πριν κερδίσω τελεσίδικα τις δίκες...

 

Μη φοβάσαι, ξέρω να προσέχω...

 

Την πρώτη μήνυση ακόμα και να την έχανα θα παραδέχονταν ότι η Βίβλος λέει μπούρδες. Στην ουσία θα κέρδιζα!!! whistling.gifsmile.gif Θα αποσπούσα την επίσημη και κατηγορηματική δήλωση τους!!! yes.gif Φαντάζεσαι τι θα γινότανε στα κανάλια. Εγώ δε θα 'κανα καμία δήλωση και γιατί να κάνω άλλωστε θα καρφώνονταν μόνοι τους....

 

 

Η υποβολή μήνυσης χωρίς να πω ΕΓΩ τίποτα πουθενά αλλού δεν στοιχειοθετεί συκοφαντία. Μόνο αν αποδείξουν ότι ισχυρίστηκα εν γνώσει μου ψευδή ΓΕΓΟΝΟΤΑ τότε μόνο στοιχειοθετούν ψευδή καταμήνυση.

Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη μήνυση ακόμα και να την έχανα θα παραδέχονταν ότι η Βίβλος λέει μπούρδες. Στην ουσία θα κέρδιζα!!! whistling.gifsmile.gif Θα αποσπούσα την επίσημη και κατηγορηματική δήλωση τους!!! yes.gif Φαντάζεσαι τι θα γινότανε στα κανάλια. Εγώ δε θα 'κανα καμία δήλωση και γιατί να κάνω άλλωστε θα καρφώνονταν μόνοι τους....

 

 

Ειλικρινά αμφιβάλλω..θα αποδεικνυόταν οτι η Βίβλος είναι συμβολική,

εσύ θα πλήρωνες τα κλαδιά στο κεφάλι σου(δεν θέλω να πω κέρατα)

για δικηγόρους,κανένας δεν θα ασχολούταν μαζί σου γιατί με ένα phone-

call του αρχιπαπαντζή ή κανενός υπουργού θα είχανε τελειώσει όλα και

τέλος εγώ σου λέω οτι εντάξει...γυρνάει ο κόσμος ανάποδα και παραδέχονται

(γκούχου γκούχου...ούτε σε σενάριο επιστημονικής φαντασίας..τέσπα)

οτι η Βίβλος λέει μπούρδες..τι θα γινόταν?ο παπάς που το δήλωσε αυτό

θα έφευγε από το σύστημα,ο δικηγόρος θα απολυόταν,κανένας δεν θα

ενδιαφερόταν γιατί οι πιστοί θα πουν οτι δεν είναι μπουρδες και οι μη πιστοί

έχουν ήδη την δική του άποψη ...Tελικά? Θα γινόταν μια τρύπα στο νερό

(που ναι!!!!!γίνεται!!!!αν το παγώσεις πρώτα :P )

 

Άσε την εκκλησία εκεί που κάθεται και κοίτα να αναπτύξεις τον εαυτό σου,

να βρεις το θεοφιλοσοφικό σύστημα που σου ταιριάζει και βοήθησε και τον

υπόλλοιπο κόσμο να κάνει το ίδιο..αυτό είναι επανάσταση..ούτε οι μηνύσεις

ούτε τα κανάλια.

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί dimulator και Βηλφεγώρ συμφωνώ ότι πρέπει να αναπτύξω τη δική μου κοσμοθεώρηση, όμως δε συμφωνείτε ότι εδώ συντελείται μια αδικία και κάποιος πρέπει να κάνει κάτι για να τους βάλει στη θέση τους;

 

Αφήστε που θα το διασκεδάσω αφάνταστα....

 

Για τα κερατά μου που θα πληρώσω υπάρχει λύση θα μαζέψω ας πούμε 100 φανατικούς δωδεκαθεϊστές και θα το πάμε σε ομαδική μήνυση και θα πληρώσουμε από λίγα ο καθένας...

 

Μόνο να παραδεχτούν ότι η Βίβλος είναι συμβολική και άρα ΟΧΙ πραγματική και άρα παραμύθι, έχω νικήσει!!!

 

Εκτός και αν μου πείτε ότι για τους α β γ λόγους μας συμφέρει αυτό που γίνεται. Π.χ, μας συμφέρει οι πολλοί να πιστεύουν μπούρδες και μόνο εμείς οι λίγοι να ξέρουμε τι μας γίνεται... Τότε πάω πάσο...

Edited by Grey
Link to comment
Share on other sites

θες να κάνω για λίγο την άλλη μεριά να δεις που δεν θα βγάλεις άκρη; και θα τα παρατήσεις;

 

αν θες να κάνουμε το πείραμα άνοιξε θέμα μην το συνεχίσουμε εδώ και χαλάσουμε αυτό....

Link to comment
Share on other sites

θες να κάνω για λίγο την άλλη μεριά να δεις που δεν θα βγάλεις άκρη; και θα τα παρατήσεις;

 

αν θες να κάνουμε το πείραμα άνοιξε θέμα μην το συνεχίσουμε εδώ και χαλάσουμε αυτό....

 

Λίγο αργότερα, θα κάνω το πείραμα που λες, για να το λες κάτι ξέρεις...

 

Να το προετοιμάσω πρώτα λίγο και μετά...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που επεμβαίνω αλλά ενώ το topic ξεκίνησε με ένα πάρα πολύ ενδιαφέρον θέμα καταλήγουμε να μιλάμε για την εκκλησία, τη δύναμή της και τις μηνύσεις που μπορούν να γίνουν. Δεν λεω πως όλα αυτά που λετε δεν είναι σωστά (εν μέρει για τον καθένα happy.gif) αλλά, χωρις παρεξήγηση, θα μπορουσαμε να ανοίξουμε ένα νέο topic για το συγκεκριμένο θέμα της εκκλησίας το οποίο μπορώ να πω οτι γίνεται φλέγον με τα χρόνια.

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω τον Βιλφεγώρ (αν μπορεί και θέλει να πει βεβαια) για την τοποθεσία της εκκλησίας και τις πληροφορίες που πιθανως να έχεις συλλέξει για τα γεγονότα που έλαβαν μέρος εκεί.

ΥΓ. δεν είχα σκοπό να προσβάλλω κανέναν και τίποτα με την εισβολή μου στη συζητητση smile.gif

Link to comment
Share on other sites

Grey, προφανώς δεν έχεις καταλάβει τι ακριβός είναι η εκκλησιά και το κράτος... ένα θα σου πω: ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΟΣ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ!!!

Θα σε φάνε λάχανο! γιατί πολύ απλά θα πας να κάνεις μήνυση στον ίδιο τον νόμο! η μάλλον στο πρόσωπο που διαχειρίζεται, κόβει και ράβει, μετατρέπει όπως γουστάρει ανάλογα με το συμφέρον του, τον νόμο.

Αν οι νόμοι ήταν υπέρ του λαού, τώρα όλοι θα είχαμε κάνει μηνύσεις, όχι για τα θέματα θρησκείας, αλλά για τις αισχρότητες του ΔΝΤ! και για τις αισχρότητες αυτών που το προσέλκυσαν!!!και για πολλά άλλα...

Αλλά δυστυχώς δεν είναι έτσι.. δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη με αυτά. Το μόνο που θα καταφέρεις είναι να σου γυρίσουν όλα μπούμερανγκ.

Μεγαλύτερη μαφία, δεν υπήρξε ποτέ και ούτε θα υπάρξει. Απλά μπορεί και καμουφλάρεται πίσω από τη νομιμότητα της.

Για αυτό κοίτα να κάνεις αυτά τα που σου είπαν τα παιδιά. Είναι η καλύτερη επιλογή από κάθε άποψη.

 

εγώ θα σε συμβούλευα αντί να κάνεις μηνύσεις να χτίσεις το προσωπικό σου πιστεύω έτσι που να μην σε κλονίζει κάποιος με αυτά που λέει.

 

 

Άσε την εκκλησία εκεί που κάθεται και κοίτα να αναπτύξεις τον εαυτό σου,

να βρεις το θεοφιλοσοφικό σύστημα που σου ταιριάζει και βοήθησε και τον

υπόλλοιπο κόσμο να κάνει το ίδιο..αυτό είναι επανάσταση..ούτε οι μηνύσεις

ούτε τα κανάλια.

 

 

Αυτά όσο αναφορά τις διάφορες μηνύσεις..

 

 

 

 

 

 

 

Από εκεί και πέρα συμφωνώ με τον Urban Juggler. Βηλφεγώρ αν μπορούσες να δώσεις κάποιες πληροφορίες για αυτό το εκκλησάκι θα μπορούσε να γίνει μια πολύ ενδιαφέρον κουβέντα εδώ, αλλά πολύ πιθανόν να μπορούσαμε και να σε βοηθήσουμε. Αυτό βέβαια όσο εσύ δεν έρχεσαι σε δύσκολη θέση ( το λέω αυτό, γιατί γνωρίζω πως δεν είναι απλό ζήτημα, αφού το εκκλησάκι αποτελεί ιδιοκτησία της ορθόδοξης εκκλησίας... και τελοσπαντον σε αυτό το thread έχουν ειπωθεί πολλά για το τι εστεί εκκλησιά.... οπότε λίγο πολύ, όλοι γνωρίζουμε πόσο λεπτό είναι το ζήτημα)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...