Jump to content

Τέχνη και αϋπνίες


Recommended Posts

Ναι, οντως ψυχικη επιθεση πρεπει να ηταν... Ευτυχως σταματησε αυτο το πραγμα εκεινη την μερα που εγραψα το ποστ εδω... Μονο επι 3 συνεχομενες βραδιες το βιωνα...

Οπως και να 'χει σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας...

Παντως σε περιπτωση που οντως ηταν ψυχικη επιθεση, νομιζω πως ξερω ποιος ηταν... :D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 130
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ναι, οντως ψυχικη επιθεση πρεπει να ηταν... Ευτυχως σταματησε αυτο το πραγμα εκεινη την μερα που εγραψα το ποστ εδω... Μονο επι 3 συνεχομενες βραδιες το βιωνα...

Οπως και να 'χει σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας...

Παντως σε περιπτωση που οντως ηταν ψυχικη επιθεση, νομιζω πως ξερω ποιος ηταν... :D

Link to comment
Share on other sites

Grey, πώς το είπες αυτό το ωραίο? Η άγνοια είναι ευτυχία? Ποτέ δεν ξέρουμε τι βλέπει ο διπλανός μας οπότε μη νομίζεις οτι αυτή η γυναίκα με τα γκρι είναι το χειρότερο που έχω δει. Πάντως σήμερα που πήγα νοητά στο σπίτι την είδα είναι ακόμη εκεί.

 

 

 

 

Η άγνοια είναι ευλογία και η γνώση κατάρα, Ντάλια μου. Και λυπάμαι πάρα πολύ αν έχεις δει χειρότερα, Δε θα έπρεπε να τα 'χεις δει, κανείς δε θα 'πρεπε αλλά δε γίνεται πάντα αυτό που θα 'πρεπε...

 

smile.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι, οντως ψυχικη επιθεση πρεπει να ηταν... Ευτυχως σταματησε αυτο το πραγμα εκεινη την μερα που εγραψα το ποστ εδω... Μονο επι 3 συνεχομενες βραδιες το βιωνα...

Οπως και να 'χει σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας...

Παντως σε περιπτωση που οντως ηταν ψυχικη επιθεση, νομιζω πως ξερω ποιος ηταν... :D

 

 

 

Να μας πεις ποιος ήταν γιατί τέτοια συμπεριφορά από μέλος σε μέλος είναι απαράδεκτη και πρέπει να διαγραφεί.... smile.gif

Link to comment
Share on other sites

Πώς θα καταλάβουμε αν αυτό που βλέπουμε στον ύπνο μας είναι όνειρο ή αστρικό ταξιδι? Υπάρχει κάποιος τρόπος να τα ξεχωρίσουμε. Διάβαζα το βιβλίο του Μπάκλαντ αλλά δεν κατάλαβα την εξήγηση που δίνει.

Link to comment
Share on other sites

Το συνειδητο ονειρο ειναι το ενα ονειρο στο οποιο "ξυπνας" και μπορεις να ελενξεις τις πραξεις σου. Δεν παυει ομως να ειναι μια διαδικασια μεσα στο κεφαλι σου, ενδοσωματικη. Αντιθετως η αστρικη προβολη ειναι μια εξωσωματικη εμπειρια, μπορεις πχ να δεις το σωμα σου την στιγμη που κοιμασαι, και κατα την διαρκεια της εισαι "δεμενος" με αυτο με μια ασημενια χορδη που σταματαει να φαινεται μονο οταν απομακρυνθεις παρα πολυ απο αυτο.

Edited by rippersoan
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες με τη χορδή το έχω διαβάσει αλλά δεν το έχω βιώσει ποτέ. Συνειδητά όνειρα όμως είχα αρκετές φορές.

Σχετικά με τις παρουσίες τώρα θέλω να ρωτήσω την ώρα που έρχεται κάτι κοντά μας μπορεί να νιώσουμε και αλλαγή θερμοκρασίας στο χώρο, εκτός από το να ακούμε κάτι? ή από τον φόβο ή την ένταση που έχουμε ζεσταινόμαστε ή κρυώνουμε?

Αυτό που ένιωσα εγώ ήταν σαν κάποιος να στεκόταν από πάνω μου, όπως όταν λαγοκοιμάσαι και έρχεται κάποιος και σε κοιτάει. Και χθες πάλι ένιωσα κάτι πολύ παράξενο. Σαν να διαπερνούσε τη σπονδυλική μου στήλη μια ευχάριστη ζεστασιά και μετά ένιωθα γεμάτη ενέργεια.

Link to comment
Share on other sites

στο αστρικό ταξίδι δεν βλέπεις όνειρο, δεν είναι η ίδια αίσθηση. Στο αστρικό ταξίδι το βιώνεις σαν να είσαι ξύπνιος αλλά το σκηνικό είναι του ονείρου όχι την απτής καθημερνής πραγματικότητας. Δλδ στο αστρικό αν κλωτσήσεις το πάτωμα προς τα κάτω αμέσως πετάς, βλέπεις λάμψεις, χρώμματα, περνάς μέσα από τοίχους, δεν μπορείς να ποιάσεις πράματα κτλ...

 

Ντάλια αν κάνεις αστρικό ταξίδι θα το καταλάβεις με την μία είναι πολύ διαφορετικό από το όνειρο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες με τη χορδή το έχω διαβάσει αλλά δεν το έχω βιώσει ποτέ. Συνειδητά όνειρα όμως είχα αρκετές φορές.

Σχετικά με τις παρουσίες τώρα θέλω να ρωτήσω την ώρα που έρχεται κάτι κοντά μας μπορεί να νιώσουμε και αλλαγή θερμοκρασίας στο χώρο, εκτός από το να ακούμε κάτι? ή από τον φόβο ή την ένταση που έχουμε ζεσταινόμαστε ή κρυώνουμε?

Αυτό που ένιωσα εγώ ήταν σαν κάποιος να στεκόταν από πάνω μου, όπως όταν λαγοκοιμάσαι και έρχεται κάποιος και σε κοιτάει. Και χθες πάλι ένιωσα κάτι πολύ παράξενο. Σαν να διαπερνούσε τη σπονδυλική μου στήλη μια ευχάριστη ζεστασιά και μετά ένιωθα γεμάτη ενέργεια.

 

 

 

Οφείλω να σε προειδοποιήσω Ντάλια, ότι στην αστρική προβολή μπορεί να κοπεί η χορδή και να πεθάνεις και επίσης κινδυνεύεις και από κακόβουλα πνεύματα. Πρέπει να λαμβάνονται προφυλάξεις...

Link to comment
Share on other sites

πολλά λένε για την χορδή αυτή, την περιβόητη....

 

μόνο που η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει καμία χορδή, ούτε ασημένια, ούτε χρυσή ούτε τίποτα... αυτό είναι ένα άλλο θεοσοφικό ψέμα για να εξηγήσουν την σύνδεση αστρικού σώματος με υλικό.

 

έτσι ούτε σπάει αφού δεν υπάρχει και δεν κινδυνεύεις να πάθεις οτιδήποτε από χορδές και παρόμοια.

Link to comment
Share on other sites

ήθελα να πω κατι που είχα βιώσει το περασμένο χειμώνα , και να ρωτήσω αν αυτό ηταν ψυχική επίθεση.

 

Κατα διαστήματα βδομάδων έβλεπα συχνά εφιάλτη, τον ίδιο. Δεν θυμάμαι ακριβώς τι ήταν απλά κάποιος πάντα με κυνηγούσε και γενικότερα στον ύπνο μου είχα το αίσθημα του φόβου,της κακοτυχίας. Έφτανα στο σημείο να σκέφτομαι, πως θα κοιμηθώ,να ξεκουραστώ, αφου παλι θα δω τον ιδιο εφιάλτη; Είχε γίνει ρουτίνα. Επίσης ενω το δωμάτιο ήταν κλειστό και ζεστό, σκεπασμένος με δυο κουβέρτες και νιώθοντας ζεστός,στο πόδι μου ένιωθα κατι ψυχρό, σε μέγεθος μιας μεγάλης παλάμης. Δεν έδινα σημασία και προσπαθούσα να κοιμηθώ. Αυτό θεωρείται ψυχική επίθεση;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τον τελευταίο καιρό πέρασα αρκετές μέρες στη θάλασσα και έμαθα πολλά πράγματα παρατηρώντας το βυθό, επίσης είχα την ευκαιρία να μείνω μόνη με τις σκέψεις μου πολλές ώρες. Σκέφτομαι λοιπόν πως κάποια πράγματα για να τα δεις πρέπει να εξασκηθεί το μάτι σου να τα βλέπεις. Το καμουφλάζ που έχουν τα χταπόδια είναι εκπληκτικό, όπως και κάποια καβούρια που ήταν ένα με το βράχο αφού ήταν καλυμμένα με φύκια, και το μόνο που τα πρόδιδε ήταν η κίνησή τους. Όταν παρατηρείς το βυθό και σταθείς σε ένα σημείο για αρκετή ώρα βλέπεις έναν διαφορετικό κόσμο. Θέλω να κάνω ένα παραλληλισμό με τον πνευματικό χώρο. Όταν είσαι αρχάριος πολλά πράγματα συμβαίνουν και δεν τα συνειδητοποιείς, τα προσπερνάς γιατί είναι καμουφλαρισμένα και δεν έχεις μάθει να τα βλέπεις και να αναγνωρίζεις τα σημάδια.

 

Θέλω να καταλήξω στο εξής. Είμαι σχεδόν πεπεισμένη οτι στο σπίτι μου έχω κάποιο φάντασμα. Πρόσφατα πριν δω τη γυναίκα που περιγράφω στην αρχή του θέματος άκουγα ελαφρά βηματάκια στο ξύλινο πάτωμα. Σηκωνόμουν για να δω μήπως ήταν το παιδί μου, γιατί ο ήχος θύμιζε παιδικά βηματάκια αλλά αυτό κοιμόταν βαθιά. Αυτό είχε γίνει κάποιες φορές βράδυ αλλά δύο φορές έγινε και μεσημέρι. Εκεί που πήγαινα για ύπνο άκουγα τα βήματα σηκωνόμουν να δω αν είναι η μικρή και δεν έβλεπα τίποτα. Ρωτούσα τον άντρα μου το άκουσες αυτό? Αλλά δεν είχε ακούσει τίποτα...

 

Τις προάλλες δε καθώς μπήκα στην αυλή άκουσα ένα περίεργο ψιθυρητό, που ομολογώ με τρόμαξε, κοίταξα γύρω μήπως κάποιος ήταν στη διπλανή αυλή και δεν ήταν κάποιος άνθρωπος. Πάντως το ψιθυρητό είχε ένα συρτό ήχο, χαμηλό δεν ακουγόταν ανθρώπινο. Βέβαια, δεν έχω νιώσει να απειλούμαι ή κάτι άλλο αλλά υποψιάζομαι πως κάτι υπάρχει σε αυτό το σπίτι.

Έχει κάποιος ιδέα να μου προτείνει πώς θα μάθω ποιός είναι ο αόρατος συγκάτοικος? Αν είναι κάποιος προσφιλής νεκρός θα μπορούσε να έρθει σε αυτό το σπίτι αν ζούσε σε αυτό και αγαπούσε το μέρος πολύ? (δεν πέθανε εκεί αλλά ήταν αγαπημένο του μέρος) Και μια τελευταία αλλά πολύ σημαντική ερώτηση. Όταν ζητάς από ένα ετοιμοθάνατο να σε προστατεύει από εκεί που θα πάει μήπως τον δεσμεύεις να μείνει κοντά σου? Μήπως αυτή σου η επιθυμία γίνεται εμπόδιο να γαληνέψει η ψυχή αυτού που έχει πεθάνει?

Link to comment
Share on other sites

η τεχνική για να επικοινωνήσεις με πνεύμα είναι απλή, μιλάς από μέσα σου αλλά απευθυνόμενη στο ον που θέλεις. Και το κάνεις χωρίς να τρέχει το μυαλό σου αλλού και αλλού διότι υπάρχει ο κίνδυνος να απευθύνεσαι σε άλλους. Δλδ αν ξεκινήσεις αυτήν την "ομιλία" δεν θα θυμηθείς την γιαγιά σου που πέθανε ή αυτόν πριν 3 μέρες που έπαθε ατύχημα κτλ

 

Θέλω να πω να μην ξεφεύγει το μυαλό σε άλλους.

 

Έτσι κάνεις εσύ την επικοινωνία.

 

Τώρα η άλλη μεριά απαντά με διάφορους τρόπους. Άλλες φορές θα ακούς φωνή στο μυαλό σου, άλλες φορές κρότους μέσα σε χώρους όπως οροφές δωματίων, άλλες φορές θα τραβάνε την προσοχή σου άσχετα πράματα όπως π.χ. μια επιγραφή σε ένα τοίχο ή ένα σλόγκαν κτλ.

 

Όταν γίνεται αυτό και το αναγνωρίσεις ως σημάδι είναι η απάντηση της άλλης μεριάς.

 

Άλλος τρόπος είναι να νιώσεις συναισθήματα από το άλλο μέρος, εδώ είναι πολύτιμη η εμπάθεια, έτσι μπορεί να αρχίσεις να αισθάνεσαι αδικαιολόγητα θυμό, λύπη, πόνο συνήθως και σπάνια θετικά όπως χαρά. Και αυτό διότι συνήθως επικοινωνούμε με αυτούς που θέλουν βοήθεια και έχουν πρόβλημα.

 

Από την συλλογή συναισθημάτων και πληροφοριών μέσα σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα π.χ. 1 μήνα και ανάλογα στο ταλέντο σου, αν κουράζεσαι εύκολα ή όχι, αν φοβάσαι ή όχι κτλ, θα καταλάβεις τι παίζει με το αόρατο επισκέπτη!

 

Επίσης καλό είναι πάντα να έχεις βοηθούς προστάτες σε τέτοια επιχειρήματα. Έτσι στην αρχή κάνεις μια επίκληση στον φύλακα σου ή στον Θεό να τεθεί αρωγός σου στην εργασία σου.

 

Επίσης τελειώνοντας αποχαιρετάς πάντα ευγενικά την άλλη μεριά και ευχαριστείς τα πνεύματα βοηθούς, μπορείς να τα ευχαριστήσεις με απαλή μουσική ή λιβάνισμα, με στολισμό του σπιτιού με λουλούδια κτλ

 

Αυτά τα λίγα.

Link to comment
Share on other sites

στο δεύτερο ερώτημα υπάρχει τέτοια περίπτωση, αν και σπάνια διότι ο θάνατος είναι πολύ μεγάλη δύναμη που ωθεί την ψυχή πολύ μακρυά από το υλικό πεδίο και αφήνει μόνο πίσω κατάλοιπα ή όπως λέγονται είδωλα ή σκιές...

 

αν επικοινωνείς με είδωλο δεν είναι ψυχή ανθρώπου είναι ότι έχει απομείνει από την ενέργεια του όπως π.χ. ένα έντονο συναίσθημα πόνου ή θλίψης.

 

Και αυτά όμως εμφανίζονται οπτικά με καλούπια μορφών και τα νομίζουμε ψυχές, ενώ δεν είναι. συνήθως τα καταλαβαίνεις διότι δεν έχουν λογική και είναι επαναλαμβανόμενες ενέργειες. π.χ. αν τα ρωτήσεις πόσο κάνει 1+1 δεν ξέρουν δεν θα πάρεις απάντηση.

 

Είναι σαν εγγραφές σε ταινία που παίζει συνέχεια μέχρι να κοπεί το ρεύμα, δλδ να χάσουν την ενέργεια τους.

 

Αυτά τα είδωλα συνήθως είναι συναισθήματα και αυτοί που έχουν εμπάθεια τα καταλαβαίνουν με την μία. Είναι άσκοπο να προσπαθήσεις να ποιάσεις συζήτηση με αυτά.

 

Αυτά συνήθως διαλύονται με χαρούμενα συναισθήματα αφού τα παράγει κάποιος στον χώρο για καιρό ή αν τα καταναλώνει κάτι όπως η φλόγα κεριών για κάμποσο καιρό που λέγαμε...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...